Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena... izdvojena tema

poruka: 4.140
|
čitano: 1.283.377
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
picajzla0707 kaže...
vi ste ovdje uprli dokazati nešto što se nemere dokazati

 Gluposti na n-tu. Jednostavno dokazivo, posaljes prijavu za nesto sto bi bilotko s razumom procjenio da treba 15 dana (ovo se ne odnosi na tebe), i cekas odgovor od inspektora. Ako dobijes odgovor "molim vas strpite se, razumni rok jer 45 dana" imas dokaz da si u pravu. Ako inspektor odmah djeluje po prijavi, nisi u pravu. Vrlo jednostavno. Tko je bilokakvu prijavu ikad slao zna da nije dobio prvi odgovor, a ti nastavi trkeljat gluposti i dalje. Da te ne ide procitani tekst je jasno i sto odgovor ministarstva tumacis krivo, kao neku potvrdu svog argumenta od 45 dana, a jasno se u odgovoru ocituje da odgovor da je razumin rok 45 dana NIJE TOCAN, jer da je ne bi odgovorili da se treba rijesiti u razumnom roku ovisno o....

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 2.5.2018 14:37 (sandokan111).
11 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...

1. -da. ; -da.

2. .. ?

3. ?

 

 

-varaš se, osobno iskustvo, može čak od prošlog tjedna.. jednostavno nisu davali nikakav rok, osim 'ne znamo' ili 'vanjski servis'.. tad sam im ja zadao rok (3 dana) i čak su iznenađujuće sve riješili u jednom danu.

 

- Zato ti je onaj link beskoristan, kao što bi bio neki od priej +10 godina, jer su se svtari promijenile, zakoni ....

 bit će da pišem nerazumljivo, možebitno i malo zbrkano, pa si pun upitnika 

 

- tvoje iskustvo objesi mačku o rep, jer nema veze s ovim o čemu pričamo

 

- moj link je beskoristan? koliko je meni poznato, un konvencija je i dan danas ista kao i u vrijeme pisanja tih linkova, a također su iste i pravne zavrzlame oko tog pojma

 

 

jbga, uopće se nisam mislio ovoliko uvući u raspravu, al' me najprije onaj "znalac" iziritirao svojim bahatim stavom, a sad me još i ti vučeš za jezik

tih famoznih 45 dana sam naveo kao neko rješenje koje su u praksi koristile/koriste nadležne službe, a u praksi znači kad slučaj dođe do njih - ne kad se ti priprijetiš trgovcu i misliš da je ta prijetnja/zahtjev urodio bržim rješavanjem tvog slučaja

 

nego da se prestanemo natezati - cijelo vrijeme tvrdiš kako su moje informacije "zastarjele" bar 10 godina, kad ti dam link na tekst stručnjaka za potrošačka prava otprije 5 godina - kažeš da on trkelja...

ajde sad ti daj neki link da vidim što se to promijenilo po pitanju tog razumnog roka u zadnjih 10 godina, u samim regulama ili barem u praksi, da i tvoje tvrdnje ne ostanu samo na... trkeljanju 

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
picajzla0707 kaže...
..

 

nego da se prestanemo natezati - cijelo vrijeme tvrdiš kako su moje informacije "zastarjele" bar 10 godina, kad ti dam link na tekst stručnjaka za potrošačka prava otprije 5 godina - kažeš da on trkelja...

ajde sad ti daj neki link da vidim što se to promijenilo po pitanju tog razumnog roka u zadnjih 10 godina, u samim regulama ili barem u praksi, da i tvoje tvrdnje ne ostanu samo na... trkeljanju 

 da.. postaje zamorno (pa neću linkati-googlati.. može to svatko tko želi..) :)

- kraće, 5godina + zastrajelo znanje/praksa unazad.

- kad smo ušli u EU?

- kad je došao zakon o jamstvu-trgovini, kao i +2godine jamstva + materijalni nedostatak kao odgovornost trgovca za robu neovisno postoji li jamstvo + kad je trgovac zakonom obezan to rješavati..? prije 5 dana, godina ili prije 15 godina? Ne misliš li da je to nešto promijenilo? tad se varaš :) ili eto, probaj pronaći takav text za recimo godinu unazad?

 

edit: ili još bolje, nazovi 'čovca' .. i pitaj ga danas, komentar-tumačenje .. bit će bitno drugačije.

 

na svim relevantnim mjestima, gdje se tumači zakon, upravo kao pitanje-odgovor je naveden primjer, 45 dana i razuman rok, i svaki put je to demantirano od zakonodavca/tumača zakona, tj nije 45 dana nikakav zakonski ili razuman rok. Trgovac ne tumači zakone, on ih se mora pridražvati i provoditi.

.. pa nastavi :) meni se ne da (a i ostai će malo odahnuti..)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 2.5.2018 14:52 (ihush).
13 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
picajzla0707 kaže...

 

- moj link je beskoristan? koliko je meni poznato, un konvencija je i dan danas ista kao i u vrijeme pisanja tih linkova, a također su iste i pravne zavrzlame oko tog pojma

 

 

Pošto spomnješ tu UN konvenciju možeš li navesti na koji je način ona implementirana u naše ili EU zakonodavstvo?

11 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...

1.  ...može to svatko tko želi..) :)

 

2. - kraće, 5godina + zastrajelo znanje/praksa unazad.

3. - kad smo ušli u EU?

4. - kad je došao zakon o jamstvu-trgovini, kao i +2godine jamstva + materijalni nedostatak kao odgovornost trgovca za robu neovisno postoji li jamstvo + kad je trgovac zakonom obezan to rješavati..? prije 5 dana, godina ili prije 15 godina? Ne misliš li da je to nešto promijenilo? tad se varaš :) ili eto, probaj pronaći takav text za recimo godinu unazad?

 

5. edit: ili još bolje, nazovi 'čovca' .. i pitaj ga danas, komentar-tumačenje .. bit će bitno drugačije.

 

6. na svim relevantnim mjestima, gdje se tumači zakon, upravo kao pitanje-odgovor je naveden primjer, 45 dana i razuman rok, i svaki put je to demantirano od zakonodavca/tumača zakona, tj nije 45 dana nikakav zakonski ili razuman rok. Trgovac ne tumači zakone, on ih se mora pridražvati i provoditi.

ah, pa nije valjda da odustaješ kad treba argumentirati trkeljanje  

 

1. evo ja sam probao guglati, pa ne nalazim ništa konkretno

 

2., 3., 4.... na pitanja odgovaraš pitanjima, nice

bilo bi dobro, obzirom na tvoje tvrdnje da se nešto promijenilo, da ih i potkrijepiš dokazima

zasad je situacija ovakva - baš ništa se u zakonima nije promijenilo što se tiče pojma razumnog roka, a ne vidim da se promijenilo niti u praksi - ti tvrdiš da jest, pa još jednom - dokaži

 

5. da zovem čovca da bi argumentirao tvoje tvrdnje??? hehe, dobar si, čak vrlo dobar

 

6. ja sam linkao "relevantna mjesta", odnosno to jedno mjesto i tamo se 45 dana navodi kao primjer pitanja

i nije uopće demantirana ta brojka, a kamo li da je demantirana svaki put (možda ti misliš na neka druga relevantna mjesta i demantije, pa bi bilo dobro da ih navedeš) 

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
picajzla0707 kaže...
love2ml86 kaže...

Ima li neki konkretni broj dana koji se smatra razumnim?

 u zakonu nema konkretnog broja, a kad dođe do toga da se određuje konkretni broj, onda to ovisi o mišljenju suda/inspekcije i najčešće iznosi 45 dana (nisam 100% siguran)

dakle ti možeš smatrati da je razmuni rok 30 dana, servis/trgovina pak misli da je to 60 dana i mo'š se jebat dok ih ne tužiš

a kad ih tužiš, ovisiš o mišljenju suda/inspekcije koje može ovisiti o okolnostima 

 

često postavljena pitanja i odgovori u području zaštite prava potrošača

 

5. U zakonskom roku predali ste proizvod na popravak. Prošlo je dosta vremena, a nemate nikakvu povratnu informaciju. Zvali ste i rekli su da imaju rok za popravak 45 dana.

Zakon ne predviđa precizne rokove, već razumni rok, koji se određuje temeljem svih okolnosti određenog slučaja, odnosno, cijeneći sve okolnosti vezane za neispravan proizvod i njegove konkretne nedostatke. Ako trgovac u razumnom roku ne popravi proizvod zakon predviđa obvezu trgovca da preda novi proizvod, odnosno ukoliko to nije moguće potrošač ima pravo na sniženje ili povrat novca (raskid ugovora).  

 -što je to nego demantiranje (tvrdnje, pozivanja na rok 45 dana..) pitanje-odgovor.. tj 45 dana je netočno, pogrešno tumačenje tj zakon ne navodi 45 dana nego razuman rok a to s 45 dana nema nivkakve veze..

-to je demantiranje, takvog pa i tvog tumačenja.. kojeg eto baš ti linkaš, neobično zar ne? :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
sosta kaže... 

Pošto spomnješ tu UN konvenciju možeš li navesti na koji je način ona implementirana u naše ili EU zakonodavstvo?

na način kako se i ostale međunarodne konvencije unose u zakonodavstvo - zakoni se usklađuju s odredbama konvencije

ne možeš biti potpisnik konvencije i onda pisati zakone koji nisu u skladu s njezinim odredbama

 

ne kažem da konkretno konvencija govori o razumnom roku za pitanje jamstva, ali uvodi pojam razumnog roka u trgovačkim odnosima

i taj pojam od tada biva predmetom brojnih pravnih rasprava i analiza, baš zato jer nigdje nije određeno koliko točno iznosi taj rok

 

jedan primjer kako je konvencija uvrštena u naše zakonodavstvo je kod obaveze kupca da pregleda robu, što kod nas imaš u zakonu o obveznim odnosima, na koji se naslanja i zakon o zaštiti potrošača

 

 

11 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...

5. U zakonskom roku predali ste proizvod na popravak. Prošlo je dosta vremena, a nemate nikakvu povratnu informaciju. Zvali ste i rekli su da imaju rok za popravak 45 dana.

Zakon ne predviđa precizne rokove, već razumni rok, koji se određuje temeljem svih okolnosti određenog slučaja, odnosno, cijeneći sve okolnosti vezane za neispravan proizvod i njegove konkretne nedostatke. Ako trgovac u razumnom roku ne popravi proizvod zakon predviđa obvezu trgovca da preda novi proizvod, odnosno ukoliko to nije moguće potrošač ima pravo na sniženje ili povrat novca (raskid ugovora).  

 -što je to nego demantiranje (tvrdnje, pozivanja na rok 45 dana..) pitanje-odgovor.. tj 45 dana je netočno, pogrešno tumačenje tj zakon ne navodi 45 dana nego razuman rok a to s 45 dana nema nivkakve veze..

-to je demantiranje, takvog pa i tvog tumačenja.. kojeg eto baš ti linkaš, neobično zar ne? :))

 ajd probaj još jednom pročitati odgovor 

po tom odgovoru rok može biti i duži od 45 dana, jer nije preciziran

 

ali taj sam primjer dao samo kao hint da se tih 45 dana koristi kao praksa, a daj ti još koje relevantno mjesto i demantiranja o kojima govoriš

nije valjda da ti je ovaj moj link jedini primjer

ihush kaže...

na svim relevantnim mjestima, gdje se tumači zakon, upravo kao pitanje-odgovor je naveden primjer, 45 dana i razuman rok, i svaki put je to demantirano od zakonodavca/tumača zakona, tj nije 45 dana nikakav zakonski ili razuman rok.

koja su to još relevantna mjesta gdje se to demantira?

 

vidiš kako to izgleda kad te se traži neki konkretni argument za ono što govoriš, a ti nemaš baš ništa

guzite me za tih 45 dana koje sam spomenuo da se koristi u praksi kroz zadnje tri stranice teme, nazivate to nebulozama, tvrdite da se to promijenilo i na koncu niti jednog jedinog dokaza nemate

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
picajzla0707 kaže...
ihush kaže...

5. U zakonskom roku predali ste proizvod na popravak. Prošlo je dosta vremena, a nemate nikakvu povratnu informaciju. Zvali ste i rekli su da imaju rok za popravak 45 dana.

Zakon ne predviđa precizne rokove, već razumni rok, koji se određuje temeljem svih okolnosti određenog slučaja, odnosno, cijeneći sve okolnosti vezane za neispravan proizvod i njegove konkretne nedostatke. Ako trgovac u razumnom roku ne popravi proizvod zakon predviđa obvezu trgovca da preda novi proizvod, odnosno ukoliko to nije moguće potrošač ima pravo na sniženje ili povrat novca (raskid ugovora).  

 -što je to nego demantiranje (tvrdnje, pozivanja na rok 45 dana..) pitanje-odgovor.. tj 45 dana je netočno, pogrešno tumačenje tj zakon ne navodi 45 dana nego razuman rok a to s 45 dana nema nivkakve veze..

-to je demantiranje, takvog pa i tvog tumačenja.. kojeg eto baš ti linkaš, neobično zar ne? :))

 ajd probaj još jednom pročitati odgovor 

po tom odgovoru rok može biti i duži od 45 dana, jer nije preciziran

 

ali taj sam primjer dao samo kao hint da se tih 45 dana koristi kao praksa, a daj ti još koje relevantno mjesto i demantiranja o kojima govoriš

nije valjda da ti je ovaj moj link jedini primjer

ihush kaže...

na svim relevantnim mjestima, gdje se tumači zakon, upravo kao pitanje-odgovor je naveden primjer, 45 dana i razuman rok, i svaki put je to demantirano od zakonodavca/tumača zakona, tj nije 45 dana nikakav zakonski ili razuman rok.

koja su to još relevantna mjesta gdje se to demantira?

 

vidiš kako to izgleda kad te se traži neki konkretni argument za ono što govoriš, a ti nemaš baš ništa

guzite me za tih 45 dana koje sam spomenuo da se koristi u praksi kroz zadnje tri stranice teme, nazivate to nebulozama, tvrdite da se to promijenilo i na koncu niti jednog jedinog dokaza nemate

 -ne. razuman rok je i dalje razuman rok, ja tumačim ispravno, ti pogrešno :))

kako nema dokaza kad je to zakon, citat s primjerom-odgovorom zakonodavca..?

-razuman rok je onaj u kojem se nešto može .. nije preciziran jer se razlikuje i postoje dodatni mogući razzlozi npr kašnjenje/viša sila.. no i dalje je to razumno, s razlogom, s objašnjenjem.. to naprotiv nije namjerno otezanje ili stojanje na polici .. jer to s razumnim rokom nema veze. Razuman rok da te npr taxi od centra preveze do aerodroma je recimo pola sata, nije 45 dana ili avion do newyorka.. a moguća su kašnjenja, opravdana i neopravdana, razuman rok je vrijeme npr servisa recimo pola sata-sat.. + čekanje ako čekaju komponentu + dostava i to je konkretan podatak-broj-dani/sati ne nešto nedefinirano mada zakon ne može definirati svaki rok, jer opisuje sve robe-rokove.. kao i sva kaznena djela, pa se presude-kazne razlikuju po visini..

 

-sam zakon (tumač-institucija koja objašnjava) ti kaže NE za taj ofrlje broj 45..

-servis mora dati okvirno rok (uzme si koji dan lufta..) i to je ugl realan-razuman rok, dok se većina riješi i brže (jer uzmu luft, za svaki slučaj).. no kad trgovac-servis ne daje nikakav odgovor, nikakav rok, tad nema ni razumnog roka. Tad im ga ti sam odrediš ako već oni neće-ne zanaju.. :)

-razum vrlo brzo dođe do izražaja kad se upetlja prijava-inspektor, do tad se možda inate-odugovlače.. a to nije razumno niti je u razumnom roku. razumljivo? :))

 

primijeti vrlo važno, to je link na stranice ministarstva (min-go), ne na neku udrugu/forum/index ili trgovački pamflet gdje netko nešto trkelja (kao onaj čovac).. pa evo ponovo link..

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 2.5.2018 16:59 (ihush).
6 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Dakle nitko osim inspekcije ne zna što je razumni rok već se ide od slučaja do slučaja.. i nitko se ne može pozivati na razumni rok kada ga ne zna dok sve ne prijavi inspekciji koja onda izda rješenje..
 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Dakle nitko osim inspekcije ne zna što je razumni rok već se ide od slučaja do slučaja.. i nitko se ne može pozivati na razumni rok kada ga ne zna dok sve ne prijavi inspekciji koja onda izda rješenje odnosno konkretnu informaciju..
 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Dakle nitko osim inspekcije ne zna što je razumni rok već se ide od slučaja do slučaja.. i nitko se ne može pozivati na razumni rok kada ga ne zna dok sve ne prijavi inspekciji koja onda izda rješenje odnosno konkretnu informaciju..
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
love2ml86 kaže...
Dakle nitko osim inspekcije ne zna što je razumni rok već se ide od slučaja do slučaja.. i nitko se ne može pozivati na razumni rok kada ga ne zna dok sve ne prijavi inspekciji koja onda izda rješenje..

 Jedan put je bilo dosta :)

Ali ukljuci razum i pokusaj procjenit sam. Da li mislis da je jednaki rok da se dijagnosticira/popravi maticna od laptopa ili turbo punjac od automobila ili ekran od mobitela ili dijagnosticira "zasto ti se auto gasi pri 4000 okreta" ? Ako mislis da je isti rok, onda ti kao i picajzla cekaj 45 dana prije nego posaljes prijavu za ovako nesto.

6 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Pa sada sam rekao da se ne zna rok, to je isključivo na inspekciji.
15 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

-nešto kao pitanje-prijedlog.. za mbaksu (teme u stilu pitanja-odgovori) ili tko se već bavi time, za Protecto jamstvo.. reklamira se u nekoliko trgovina, pod jamstvo, no to je osiguranje.

 

Jamstvo/garancija je stvar proizvođača, zakonska obveza + materijalni nedostatak robe za trgovca (eu 2 godine..) ali to s osiguranjem nema nikakve veze. Premija, uvjeti.. pa do banalnog razloga zašto se koristi pogrešan termin, slučajno-greška ili namjerno-zavaravanje? Greške su također kažnjive, namjera još više dok oni koji se time bave jednostavno znaju, moraju znati razliku termina koji upravo zato i postoje. To nisu sinonimi.

 

Možda bi bilo zgodno to u textu obraditi, postaviti neka pitanja i dobiti na njih odgovore? Pravne, stručne?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
2 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
love2ml86 kaže...
Pa sada sam rekao da se ne zna rok, to je isključivo na inspekciji.

 Ne, rok se zna. Ono sto ti i ostali koji ne razumiju i odbijaju prihvatit je da jedino inspekcija ima uvjete da to provjeri jer ih je dobila od strane drzave (sto je i u redu). Znaci ti ne mozes doci u trgovinu/servis/gdjegod i traziti da ti ispostave tocan razlog zato nesto traje toliko koliko traje te ako razlog nije dobar da ih kaznis, inspektor moze i hoce. Samim time, posto to stalno radi, ima puno bolju predodzbu koliko za odredjene stvari i treba vremena i samo prema tome se vec moze orjentirat, al to svakako nije 45 dana za sve.

6 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Pa tko osim inspekcije može odlučiti što je razuman rok u nekom slučaju te donijeti odluku sukladno tome?
9 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Vrtimo se u krug, mislim da me lagano za*ebavas. Nitko, inspektor i bog.

 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Pozdrav

Poslao sam na servis informatičku komponentu koja je neispravna.
Konkretno radi se o paru DDR3 memorija (Kingston HyperX Fury 2x8GB).
Imam sve potrebno, račun, garancija (10g) i sve je prihvaćeno u servis.
S obzirom da je dotična memorija stara 3 godine i kada sam ju kupovao njena cijena je bila relativno niska (700kn), te je sada trenutno nema u prodaji, a tip iste te memorije sada košta cca 1100kn, zanima me koje su moje mogućnosti u slučaju potvrde kvara a istu nemaju u prodaji?
Ja ne želim povrat novca jer za te novce danas mogu kupiti praktički pola kapaciteta.
Da li mogu tražiti proizvod sličnih specifikacija umjesto povrata novca.

 

Hvala

 

 

 

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Mozes ti trazit i auto u zamjenu ali oni ne moraju ispostivat. You win some you lose some. Na kraju krajeva, ako ti vrate novce nista ne mozes. Ti mozes zahtjevati istu takvu, ali ako je nema ugovor se raskida i ide povrat novca.

 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

http://potrosac.mingo.hr/hr/potrosac/clanak.php?id=12488

 

?    Ako se proizvod ne može popraviti trgovac vam treba predati isti takav novi proizvod.

?    Ako trgovac ne može predati isti takav novi proizvod (nema ga više u ponudi ili tome slično) može vam ponuditi proizvod sličnih karakteristika ili ako vam to ne odgovara , tada  vam je dužan izvršiti povrat plaćene cijene proizvoda.

 

 

9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
sosta kaže...

http://potrosac.mingo.hr/hr/potrosac/clanak.php?id=12488

 

?    Ako se proizvod ne može popraviti trgovac vam treba predati isti takav novi proizvod.

?    Ako trgovac ne može predati isti takav novi proizvod (nema ga više u ponudi ili tome slično) može vam ponuditi proizvod sličnih karakteristika ili ako vam to ne odgovara , tada  vam je dužan izvršiti povrat plaćene cijene proizvoda.

Puno upitnika, malo konkretnih pitanja. Sto te tocno tu buni?

Evo boldao sam ti dio koji je bitan u tome.

Znaci, ako ga nema, krajnji slucaj je povrat uplacenog novca radi raskida ugovora. Moze ne implicira da nesto mora.

 

13 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

Mene ne buni ništa, to je c/p s linka koji sam naveo.

9 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Poanta je koja tocno?

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
sandokan111 kaže...

Mozes ti trazit i auto u zamjenu ali oni ne moraju ispostivat. You win some you lose some. Na kraju krajeva, ako ti vrate novce nista ne mozes. Ti mozes zahtjevati istu takvu, ali ako je nema ugovor se raskida i ide povrat novca.

 

sosta kaže...

http://potrosac.mingo.hr/hr/potrosac/clanak.php?id=12488

 

?    Ako se proizvod ne može popraviti trgovac vam treba predati isti takav novi proizvod.

?    Ako trgovac ne može predati isti takav novi proizvod (nema ga više u ponudi ili tome slično) može vam ponuditi proizvod sličnih karakteristika ili ako vam to ne odgovara , tada  vam je dužan izvršiti povrat plaćene cijene proizvoda.

 

 

 -zakon o zaštiti potrošača, to je kad nije u pitanju garnacija.. kad se dogovara-cjenka s trgovcem (koji je odgovoran za svu robu, i bez garancije..), ovisi po kojoj osnovi kupac reklamira kvar. Pošto je korištena garancija, gornji link nema veze.. ili zamjena identičnom robom (model, maraka.. jer ne može biti drgui brand, jer je to proizvođač..-zamjena), naravno, ako robe više nema, tad ide povrat novca po računu (nekad u korist kupca, nekad trgovca.. ali tu nema 'izbora'.).

zakon pokriva razne robe, npr automobili, popravak-otklanjanje kvarova.. kod PC komponenti popravka nema.. radi ili ne radi, ako je pod jamstvom, nova + novi račun + nova garancija..

+zakon, roba mora biti dostupna određeni broj godina, kao rezervni dijelovi.. ali se u PC ind to prebrzo mijenja, tad je praksa umjesto držanje stare robe na lageru za garanciju, korištenje nove-jače-brže.. i to npr za hdd-sdd-vga.. nije problem, jer kupac dobije novo koje je u pravlu 'jače', dok se kod mbo-cpu-ram kombinacije to često ne može jer bi se mijenjalo sve.. ukratko, distributer bi morao osigurati postojanje takve zamjenske robe, ali to je samo 'trošak'.. sve se svodi na dogovor s trgovcem koji u ovoj situaciji 'ne želi' zamjenu nego isplatu po računu dok je kupcu u interesu vrijednost.. dvije suprotne strane suptronih interesa, dešava se .. i zakon ne ulazi tako precizno u sve nijanse + PC specifičnosti.

 

pod garancijom, ne može se natjerati trgovca da da neku drugu robu osim one koju daje proizvođač (+problem s knjigovodstvenim kemijanjem koje je kažnjivo, uvoz-carina-pdv itd), da je reklamacija za materijalni nedostatak, tad bi dogovor s trgovcem bio moguć.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
sandokan111 kaže...
sosta kaže...

http://potrosac.mingo.hr/hr/potrosac/clanak.php?id=12488

 

?    Ako se proizvod ne može popraviti trgovac vam treba predati isti takav novi proizvod.

?    Ako trgovac ne može predati isti takav novi proizvod (nema ga više u ponudi ili tome slično) može vam ponuditi proizvod sličnih karakteristika ili ako vam to ne odgovara , tada  vam je dužan izvršiti povrat plaćene cijene proizvoda.

Puno upitnika, malo konkretnih pitanja. Sto te tocno tu buni?

Evo boldao sam ti dio koji je bitan u tome.

Znaci, ako ga nema, krajnji slucaj je povrat uplacenog novca radi raskida ugovora. Moze ne implicira da nesto mora.

 

 

sandokan111 kaže...

Poanta je koja tocno?

 Poanta je da su upitnici c/p s originalnog linka, a zašto su tamo ne znam, to nisu pitanja nego odgovori. Dakle mene ne buni ništa u mom postu.

13 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

I kad već pišem u ovoj temi, evo iskustvo od jučer, a tiče se obveze trgovca da primi i pošalje proizvod na servis.

U jamstvenom roku odnio sam na popravak usisivač u Harvey Norman i odmah kreće priča znate preko nas to duže traje, možda bolje da vi to sami odnesete, reko samo ga vi šaljite. Srećom u ovom slučaju na jamstvenom listu postoji jasno naznačen rok (45 dana), pa ih mogu ganjati ako to ne ispoštuju.

I onda na kraju daju mi da potpišem ovu izjavu da preko njih to traje minimalno 3 tjedna.

Pitanje je ako npr. imam proizvod koji ima definiran rok od 2 tjedna za popravak (nekad su to imali neki mobiteli, ne znam imaju li i danas?) a ja potpišem takvu izjavu, vrijedi li to iako je u suprotnosti s zakonom?

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
sosta kaže...
Poanta je da su upitnici c/p s originalnog linka, a zašto su tamo ne znam, to nisu pitanja nego odgovori. Dakle mene ne buni ništa u mom postu.

 I dalje nisi napisao poantu svog posta jer je i dalje nejasno sto si s tim cp-om htio reci. Pokusaj malo tipkat svoje misljenje pa ce bit jasnije, nismo u nijemom filmu.

sosta kaže...
Pitanje je ako npr. imam proizvod koji ima definiran rok od 2 tjedna za popravak (nekad su to imali neki mobiteli, ne znam imaju li i danas?) a ja potpišem takvu izjavu, vrijedi li to iako je u suprotnosti s zakonom?

 Zasto bi ista potpisivao? Nek oni napismeno daju da nece zaprimit uredjaj bez potpisa gdje se mjenjaju jamstveni uvjeti.

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

-ne postoji zakon o 45 dana.

-trgovina ne donosi nego provodi zakone, ako trebaju tumačenje.. zovi inspektora.

-isključivo razumni rok, to nikako nije rok u kojem ti freeshipingom stigne roba iz kine.. -3 dana ok, 3 tjedna -glupost.

-zašto potpisivati nešto? -ili ti njima uvali na potpis npr referendumsko pitanje? .. reklamiraš, tražiš otklanjanje kvara ili povrat novca. Ništa drugo se ne cjenkaš i to u razumnom roku.

 

+ svakako ovaj formular ''3-tjedna'' pokaži inspektoru.. bit će zanimljivo :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.6.2018 11:05 (ihush).
13 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
sandokan111 kaže...
sosta kaže...
Poanta je da su upitnici c/p s originalnog linka, a zašto su tamo ne znam, to nisu pitanja nego odgovori. Dakle mene ne buni ništa u mom postu.

 I dalje nisi napisao poantu svog posta jer je i dalje nejasno sto si s tim cp-om htio reci. Pokusaj malo tipkat svoje misljenje pa ce bit jasnije, nismo u nijemom filmu.

 Pa svojim postom sam odgovorio OP-u, a ti si još dodatno pojasnio, ne vidim gdje je problem?

ihush kaže...

-ne postoji zakon o 45 dana.

 Ne postoji, osim ako nije definirano jamstvenim listom, a meni u ovom slučaju u jamstvenom listu piše rok od 45 dana. Isto kao što sam rekao, u doba prije android mobitela, SE je imao u jamstvenom listu definiran rok od 15 dana, a vratio mi se s popravka unutar tjedan dana i to kod trgovca.

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice