Android- pomoć novom korisniku

poruka: 14
|
čitano: 6.677
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Android- pomoć novom korisniku
Za početak, pozdrav svima!
Molio bih moderatore/admine da ne zaključavaju/brišu ovaj topic barem dok mi se ne razjasne neke stvari

Dakle, dosad sam imao iPhone 3gs i mozemo rec da sam bio, malo više od tipičnog korisnika. Kužio sam se u jb/unlock i te gluposti koliko je bilo potrebno da sebi i frendovima to napravim.
Međutim, u jednom trenu, dopi***lo mi je zamarat se sa iTunesima, unlockom (bio sam Tele2 korisnik, al mi se zakljucao na T-mobile) i odlucio sam prijec na ANDROID. E sad, potpisao sam ugovor s T-comom, našao mobitel i sad čekam da se napravi prijenos broja i da pokupim svoj SE Arc S )

Pa vas molim, da mi pomognete, a da me ne uništavate komentarima tipa "potraži na forumu, googlaj itd"
Da, znam to napravit i već jesam, ali je ovako jednostavnije pitat pa odmah dobit odgovor.


Prijeđimo na stvar konačno. Zanima me slijedeće:
(usporedit cu s iPhoneom jer mi je to blisko)

rootanje bi bilo nešto kao jb?
znači, ja kad rootam mobitel, imam (naravno više mogućnosti nego na iOS-u) prava promjene raznih dodataka u mobitelu? tipa widgeti i takve stvari?
da li ja sa rootanjem dobivam nesto kao cydia u iOSu?

sto je onda unlock bootloadera? s njim dobivam, ako sam dobro skuzio, mogucnost da dodajem custom romove?
(custom romovi su nove opcije na mobitelu? moze primjer?)


molim vas još jednom, nemojte ovo brisat barem do petka. hvala :)
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Android- pomoć novom korisniku
tako je! :)
rootanjem dobivas dodatne ovlasti na mobitelu koje puno aplikacija korisno iskoristava. ali za razliku kao na iOS-u, ne trebas root da bi aplikacije koje se placaju nego ih nades pomocu googlea, nades na sd kartici nakon sto si ih skinuo i instaliras. rootanjem ne dobivas nista nalik cydiji ali se mogu slicni servisi naci.
a otkljucavanje bootloadera omogucava npr instaliravanje romova s androidom 4 puno prije nego sto prizvodac izda sluzbeni update.
Ako sam ti pomogao, stisni HVALA! =)
12 godina
neaktivan
offline
Re: Android- pomoć novom korisniku
oke, znaci rootanje je rijeseno. i to je za sve mobitele na isti nacin? mislim, na isti nacin se radi? ili kao i kod iphonea moram pazit na razne piz****je ?
dakle, u petak uzimam SE Arc S, biti ce na 2.3.3 (pretpostavljam, jer je nov) pa ako mi mozes mozda vec sad dat neki link za rootanje?

vezano za bootloader, jel to flashanje? i pomocu njega onda dodajem ISKLJUCIVO ROMOVE ili jos nesto?
isto neki link za moj future phone? :D

btw. rootanje je za neke dodatne ovlasti i krekane app, a bootloader je samo za romove?


sry sto gnjavim, al sto vise ccitam na stranim forumima, to mi je vise nejasno haha
12 godina
neaktivan
offline
Re: Android- pomoć novom korisniku
cuj, tu ima dosta stvari i ne mogu ti ih sve samo tako objasniti ali ti mogu dati link. ;)
forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=962
imas 5 podforuma i u svakom pise ponesto i nadam se da ce sve objasniti;)
i da, bootloader je za romove, root je za dodatne ovlasti. za nekoga tko se ne kuzi u sve to, nisi los. :)
Ako sam ti pomogao, stisni HVALA! =)
12 godina
neaktivan
offline
Android- pomoć novom korisniku

ovako rootanje android mobitela je samo dobivanje većih admin ovlasti kao i stavljanje nekih programa sa android marketa koji traže da mob bude rootan inaće nema nikakve koristi,kako sada stoje stvari sa SOPA i ACTA članovi xda-foruma su brisali neke datoteke i donekle to sada stoji , a unlock bootloader je potreban za stavljanje custom romova kao npr. cyanomod, odnosno stavljanje novog osa baziranog na androidu. Za takav postupak flashanja potreban je program Odin sa kojim sa stavljaju romovi te u većini slučajeva mobitel bude i rootan, ali je važno znati da rotanjem mobitela gubi garancija ukoliko se sto dogodi, samostalno rootanje može se napraviti sa aplikacijom z4root, super one click , upd.zip za pojedime android mobitele te tako postoji kod tih root aplikacija povratak na poćetak odnosno unroot, ali ako se odabere root zauvjek onda se ne može vratiti prijašnje stanje sa tim aplikacijama nego povratak na stock rom-tvornički room ali flashati sa Odinom što ne uspije svaki puta i postupak ponekad traje duže od očekivanog.

Također se može koristiti i aplikacija Rom Manager, te postoji velika mogučnost da članovi xda foruma naprave program Odina za android mobitele te bi se instalirao na mobitel i sa njega bi se pokrenuo flash roma što do sada nije bila praksa jer se Odin pokretao sa PC-a i flashao android mobitel putem usb kabla spojen na PC.

Evo mislim da sam ti donekle pomogao u tvojim pitanjima

Pozz !!!

Fero
Moj PC  
0 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Re: Android- pomoć novom korisniku

dobro, zahvaljujem na odgovorima :)
sad me zanima, znam da kod iphonea treba točno pazit na verziju softwarea, pa na firmware prilikom JB, dal se na to treba pazit i prilikom rootanja i kako da to saznam?

 

 

 

EDIT AGAIN: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1042978

 

vidim, moze se prvo napravit unlock bootloadera pa tek onda root? 

 root sam otkrio, za romove znam sto su. unlock bootloadera je isto sto i flashanje?

btw. cyanogenmod- to je samo JEDAN custom OS ili je to kao app za skidanje custom romova?

Poruka je uređivana zadnji put uto 31.1.2012 10:11 (M3do92).
12 godina
neaktivan
offline
Android- pomoć novom korisniku
Tako je treba se paziti koji custom rom stavljati jer isti naziv roma nije jednak za sve android mobitele. Paziti na rom za koji model mobitela, baziran na osnovnom modu koji posjeduješ. Znaći promijenjeni OS. Birati samo stable romove, a ne beta romove jer su u daljnjoj izradi i ispravljanju nekih bugova.
Pozz!!!
Fero
Moj PC  
0 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Re: Android- pomoć novom korisniku

a gdje nalazim te romove? ima neka provjerena stranica ?

unlock bootloadera mogu napravit bez rootanja?

12 godina
neaktivan
offline
Android- pomoć novom korisniku
Xda-forum je najjaći što se tiče razvoja romova kao i to da oni rade za neke ispravka official romova. Forum je podjeljen na teme kao npr. Bugov forum i možeš naći sve za svoj android mobitel po nazivu modela mobitela. Potraži u tražilici xda-forum dok na android mobitelu možeš skinuti aplikaciju sa android marketa besplatno i preko nje ići na njihov forum.
Fero
Moj PC  
0 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Re: Android- pomoć novom korisniku

bogme mi pomažeš :D

 

nego, zanima me onda i slijedeće- ja sa rootanjem mogu dodat aplikaciju s pomocu koje cu skinuti crackane appove?

ili za to trebam napravit flashanje?

12 godina
neaktivan
offline
Re: Android- pomoć novom korisniku
M3do92 kaže...

bogme mi pomažeš :D

 

nego, zanima me onda i slijedeće- ja sa rootanjem mogu dodat aplikaciju s pomocu koje cu skinuti crackane appove?

ili za to trebam napravit flashanje?

ne, vec sam ti na to odgovorio.{#} ne treba ti nikakav root za crackane appove. samo trebas googlati. npr aplikacija.apk download ili aplikacija apk download.

Ako sam ti pomogao, stisni HVALA! =)
12 godina
neaktivan
offline
Re: Android- pomoć novom korisniku

ahaaaa, da da da. a daj mi reci, buraz mi ima xperiu x10 i danas sam probao instalirat jednu temu.

i x10 je nije mogao instalirat vec je izbacio poruku da ne moze instaliravat ono sto nije u marketu?

 

p.s. mobitel nije rootan ni nista

12 godina
neaktivan
offline
Android- pomoć novom korisniku

mora ici na settings>applications>unknown sources. po defaultu Android onemogucuje instalaciju aplikacije koja nije skinuta s marketa da se ne bi instalirao nekakv virus. inace, siguran sam da mu je s tom porukom i ponudilo da to i ugasi.

Ako sam ti pomogao, stisni HVALA! =)
Moj PC  
0 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Re: Android- pomoć novom korisniku

imam ga! :DDD
savrsen je stvarno. kamera, nemam rijeci. izgled, fantasticna brzina :O
moj boze :')

 

sad imam pitanje samo. software mu je 2.3.4.  i sad mi je ponudio update preko PC companiona na 4.0.2.A.0.62.

jel se moze dogodit, da kao kod iphonea, ako ga dignem na visi da izgubim mogucnost JB. (u ovom slucaju rootanja) ?

 

 

EDIT: sto je custom kernel? :/

EDIT2 : postoji custom rom i beta rom, jel tako?

custom je provjereni, betu ne stavljat ?

 

btw. android version mi je 2.3.4., model number- LT18i, build number 4.0.2.A.0.42.

jel mi mozes molim te pronac neki tutorial za rootanje i potom unlock bootloadera? trazim al me sve to zbunjuje :/

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 3.2.2012 22:58 (M3do92).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice