PC ventilatori izdvojena tema

poruka: 1.018
|
čitano: 267.388
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
Re: PC ventilatori
axos kaže...

 Koji SF si imao? Seasonic je super samo su skupi ovi iz boljih serija. Nisi ga trebao prodat nego ubaciš novi vent i gotovo. Ja sam stavio silencio i super je.

 sf golden green hx gold 550w

ma mislio sam i ja mijenjati vent i to baš silencio kojeg imam doma, no na koncu sam se predomislio i ostavio ga neka stoji za rezervu, a uzeo novo napajanje

jedino me evga razočarala jer su nešto shebali sa g3 serijom i eco modom koji se pali svako malo i bez opterećenja, a vent se baš gadno čuje

ovaj seasonic prime je divota

8 godina
protjeran
offline
Re: PC ventilatori
war3_tft kaže...

 Razlika push i push pulla kod ac 240 je par stupnjeva tako da to ne drzi vodu i kod tog aio-a je stvar kod samog radijatora koji je deblji, ali ima rijeda rebra pa ti ne treba fan radit ne znam kolko da bi efikasno gurao zrak kroz njega.

 

Ovisi kako kad, odigram partiju koja traje 20 min, malo odem na forum, odigram nakon toga 2-3 za redom, pa pogledam neki video, uglavnom mogu si rasporediti vrijeme kako god zelim bez da razmisljam na prekidac. Zato pratis kako ti se ponasaju temp u idle i stavis da ti se fanovi pale 5 stupnjeva iznad cisto da se ne bi dogodilo da se upale bezveze kako si ti opisao, a jos bolje je stavit ih da se uvijek lagano vrte pa onda kad slozis krivulju prijelaze na visi rpm niti ne primjetis.

 Pa naravno da je par stupnjeva, sta si mislio da ces dobit 10c razlike sa jacim ventovima, uglavnom oko 5 stupnjeva mozes skinut.

 

Hebote ti o tom prekidacu pricas kao da trebas svadbu za 300 ljudi pripremit, velkog mi problema pomaknut prekidac koji mi je pored glave  

 

I ne kuzis dobro terminologiju o koj se prica, nije tebi dovoljno niakkvih 5c povecat krivulju dok radis, kad budu pravi spajkovi oni skacu za po 20-30 stupnjeva, nemozes ti sa krivuljom nikako to nastelat.

 

Jbg ovo je premium feature kontrola preko jednog dugmeta, za ostalo snađi se druze i racunaj matematiku sta gdje kolko i kako, ne hvala 

 

EDIT:

 

Zavrsio sam ovdje, ovaj picajzla utusi covjeka, gori si od proljeva 

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.11.2017 20:14 (Lucidius).
11 godina
offline
Re: PC ventilatori
Lucidius kaže...

Jbg ovo je premium feature kontrola preko jednog dugmeta, za ostalo snađi se druze i racunaj matematiku sta gdje kolko i kako, ne hvala 

 da premium feature kontrola ventova u dvije pozicije 

13 godina
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori
picajzla0707 kaže...
axos kaže...

 Koji SF si imao? Seasonic je super samo su skupi ovi iz boljih serija. Nisi ga trebao prodat nego ubaciš novi vent i gotovo. Ja sam stavio silencio i super je.

 sf golden green hx gold 550w

ma mislio sam i ja mijenjati vent i to baš silencio kojeg imam doma, no na koncu sam se predomislio i ostavio ga neka stoji za rezervu, a uzeo novo napajanje

jedino me evga razočarala jer su nešto shebali sa g3 serijom i eco modom koji se pali svako malo i bez opterećenja, a vent se baš gadno čuje

ovaj seasonic prime je divota

 Isto to ja imam samo 650w. Moguće da cijela serija ima malo lošije ventilatore. Ma evga je imala i sad skandal s napajanjima. Jedno poslali na recenziju a drugo u prodaju. Ja sam prije imao seasonic 520w. Divota od napajanja. Prodao ga jednom kolegi s foruma. Dobro me služio godinama ali mi je bilo na knap za ovu konfiguraciju pa sam uzeo ovo malo snažnije.

8 godina
protjeran
offline
Re: PC ventilatori
picajzla0707 kaže...

 da premium feature kontrola ventova u dvije pozicije 

 U 3, ugaseni, minimum i max. A zaboravio sam rec da je i puno fleksibilnije i jednostavnije rijesenje jer nemoras uopce kablove spajati po maticnoj i opterecivati dodatno plocu te narusavati estetiku sa tolko zica na sve strane, pogotovo mi koji imamo zahtjevnije konfe i koristimo minimum 5-6 ventova.

 

Ovako fino ko aga uzivas, sve zice su sa straznje strane kucista gdje se nevide, sva kontrola na dodir prsta bez oscilacija.

 

Hvala, i do iduceg susreta 

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.11.2017 20:39 (Lucidius).
11 godina
offline
Re: PC ventilatori
axos kaže...

 Isto to ja imam samo 650w. Moguće da cijela serija ima malo lošije ventilatore.

 imaju obične sleeve bearing ventove, nažalost, a oni pogotovo nisu dugotrajni u vodoravnom položaju

da su stavili dbb ventove, vjerojatno ga ne bi mijenjao do isteka garancije

15 godina
offline
Re: PC ventilatori
Lucidius kaže...
picajzla0707 kaže...

 da premium feature kontrola ventova u dvije pozicije 

 U 3, ugaseni, minimum i max. A zaboravio sam rec da je i puno fleksibilnije i jednostavnije rijesenje jer nemoras uopce kablove spajati po maticnoj i opterecivati dodatno plocu te narusavati estetiku sa tolko zica na sve strane, pogotovo mi koji imamo zahtjevnije konfe i koristimo minimum 5-6 ventova.

 

Ovako fino ko aga uzivas, sve zice su sa straznje strane kucista gdje se nevide, sva kontrola na dodir prsta bez oscilacija.

 

Hvala, i do iduceg susreta 

 ja sam na corsairu imao 3 potenciometar dosao s kucistem

 

ali bilo je min/med i max..

sta fakat ti je razlika u buci/tisini izmedu 400 rpma i 0?

kako god ja sam ZA da se ventovi radije vrte nego da se uopce ne vrte.

11 godina
offline
Re: PC ventilatori
Lucidius kaže...

 U 3, ugaseni, minimum i max. A zaboravio sam rec da je i puno fleksibilnije i jednostavnije rijesenje jer nemoras uopce kablove spajati po maticnoj i opterecivati dodatno plocu te narusavati estetiku sa tolko zica na sve strane, pogotovo mi koji imamo zahtjevnije konfe i koristimo minimum 5-6 ventova.

 

Ovako fino ko aga uzivas, sve zice su sa straznje strane kucista gdje se nevide, sva kontrola na dodir prsta bez oscilacija.

 

Hvala, i do iduceg susreta 

 pa da, to je "čitava" jedna pozicija više od sirotinje koja ventove spaja direktno na molex, on/off imaju i oni sa gašenjem pc-a

doista premium kontrola, dostojna jednog age

 

13 godina
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori
picajzla0707 kaže...
axos kaže...

 Isto to ja imam samo 650w. Moguće da cijela serija ima malo lošije ventilatore.

 imaju obične sleeve bearing ventove, nažalost, a oni pogotovo nisu dugotrajni u vodoravnom položaju

da su stavili dbb ventove, vjerojatno ga ne bi mijenjao do isteka garancije

95% sam siguran da je moj bio ball bearing. Mogu ga sutra potražiti. Iako me strah da taj golden green nije neka balkanska izmišljotina jer tu seriju ne mogu nać na njihovoj stranici.

13 godina
offline
Re: PC ventilatori
axos kaže...

Ta buka. Ako pc npr stoji u dnevnoj sobi buka okoline je glasnija od one iz pc. I pc je prividno nečujan. Kad ukućani odu spavat a ako u okolini nema prometna cest ili je izolacija dobra onda se sve čuje. Ja sam npr mjenjao ventilator napajanja zbog toga.

 

Kao što sam rekao sve ovisi o željama i očekivanjima. Nekom je RGB super. Nekom tko ostavlja PC upaljen preko noći smeta.

 pc mi je u sobi koja je sama po sebi mala, a i dok je zatvoren prozor da "ništa"ne ulazi izvana, opet čujem hard više nego li ventilatore u idle, bio ja na stolcu odmah do kompa, ili na krevetu kojih 2 metra od kompa

a i pod opterećenjem, dok su ventilatori na kojih 1000rpm-a, a grafička se vrti na 70% i daleko je najglasnija, cura se nikad nije bunila oko toga kako se pc čuje, a na krevetu je iza mene kojih metar i pol

 

tak da jbg, sve je to subjektivno, bitno da meni ne smeta, a i kako god mi je komp sada tiši nego li laptop koji se znao čut u dnevnu zbog svojih ventilatora

kako se ponašaju ventilatori u idle, neću znat sve dok ne nabavim ssd i ne probam tihi rad kompa, bez drdanja mehaničkog diska

battlelog: dev0lver - war thunder: dev0lver
Poruka je uređivana zadnji put pet 17.11.2017 21:05 (matija656).
12 godina
protjeran
offline
Re: PC ventilatori
Lucidius kaže...

 Pa naravno da je par stupnjeva, sta si mislio da ces dobit 10c razlike sa jacim ventovima, uglavnom oko 5 stupnjeva mozes skinut.

 

Hebote ti o tom prekidacu pricas kao da trebas svadbu za 300 ljudi pripremit, velkog mi problema pomaknut prekidac koji mi je pored glave  

 

I ne kuzis dobro terminologiju o koj se prica, nije tebi dovoljno niakkvih 5c povecat krivulju dok radis, kad budu pravi spajkovi oni skacu za po 20-30 stupnjeva, nemozes ti sa krivuljom nikako to nastelat.

 

Jbg ovo je premium feature kontrola preko jednog dugmeta, za ostalo snađi se druze i racunaj matematiku sta gdje kolko i kako, ne hvala 

 

 To kod ac-a u push pullu je 2-3 stupnja razlika, al najvaznije da ti ne treba onih basnoslovnih 2000+ rpm.

 

Sto se tice ovih 5c zato sam i napisao da je bolje stavit ih da cijelo vrijeme se vrte pomalo pa ne primjetis promjene.

 

Premium kameno doba to je istina. 

11 godina
odjavljen
offline
Re: PC ventilatori
Lucidius kaže...

 

I ne kuzis dobro terminologiju o koj se prica, nije tebi dovoljno niakkvih 5c povecat krivulju dok radis, kad budu pravi spajkovi oni skacu za po 20-30 stupnjeva, nemozes ti sa krivuljom nikako to nastelat.

 

 Najidealnije bi bilo za krivulju stavit temperaturu tekućine u AIO/custom loopu. Najbolji je prikaz koliko zraka treba kućište jer ona ne skače već se grije prilično sporo pod loadom. Meni su ventovi na AIO namješteni po tom principu i funkcionira najbolje. Spajkovi na cpu temp su užas za krivulju.

Dont these talking monkeys know that Eden has enough to go around? Plenty in this holy garden, silly old monkeys, Where there is one you are bound to divide it Right in two!
7 godina
odjavljen
offline
Re: PC ventilatori

zato što ti je napajanje overkill za tu konfu no i razumijem da si išao na jače upravo zbog spomenute situacije i eventualne nadogradnje na sli

 

mene je živciralo što se vent svako malo palio i gasio preko automatike iz napajanja, stavio unutra novi f12 pwm i spojio ga na ploču i upravljanje preko speedfana i zaboravio na njega kao i za sve ostale ventilatore u kućištu, jednostavno perfect program za ventilatore

 

imao sam i nb eloop no krivu verziju, b12-1 i b12-4 jesu fensi no to nije za mene, arctic f12 pwm pst co i f12 pwm pst je zakon za mene, samo mi je žao što to nisam prije primjetio nego li sam potrošio poprilično novaca na ventove

13 godina
offline
PC ventilatori

ja svoje case ventove imam vezane za vrm mos senzor, koji se temperaturom jako slično kreće procesoru, i njih imam složene da se do 50c vrte na 650 do 700rpm-a, a onda od 50 do 60 imaju dizanje do 1100 - 1200 rpm-a

dok igram nešto temperatura vrm mos je oko 58 - 56 c, i tu se vrte na 1000 rpm-a i to mi je idealno

zbog spikeova u cpu temperaturi, sam ja svoju krivulju za procesor složio da se do 40c ili 45c drži na 650rpm, i mislim da max koji imam na njemu je kojih 1400 rpm koji doseže ako temperatura mu ode na kojih 65c ili više, a ventilator za procesor može ić do 1800rpm ako se dobro sjećam, ali nisam ga nikad nafrljio do kraja pa nisam skroz siguran

idle temp procesora mi je 30 i nešto stupnjeva, dakle i sa spikeovima od 10c koji su normalni na ryzenu, nemam nikakvih problema, jer temperatura je još uvijek na krivulji u dijelu gdje je rpm fiksiran do određene temperature

da nisam na poslu bi provjerio točno stanje 

battlelog: dev0lver - war thunder: dev0lver
Poruka je uređivana zadnji put pet 17.11.2017 21:31 (matija656).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: PC ventilatori
axos kaže...

95% sam siguran da je moj bio ball bearing. Mogu ga sutra potražiti. Iako me strah da taj golden green nije neka balkanska izmišljotina jer tu seriju ne mogu nać na njihovoj stranici.

 i ja sam bio uvjeren, nažalosti radi se o sleeve bearing ventilatoru - link

na ovoj

(prebaci na 4.34) vidi se globefan 12025l, također sleeve, u ovom testu je isti globefan, opet

 

zanimljivo da više nema web stranice sa golden green hx, ranije je bila 

11 godina
offline
PC ventilatori

Ne znam koji normalan proc na normalnom naponu ima 20-30°C spikeove (osim 7700k zato su se ljudi i žalili). Uostalom asrock i asus ploče imaju mogućnost podešavanja brzine reakcije na promjenu temperature pa čak i ako imaš spikeove, ventovi ti neće skakat gore-dolje ko ludi, a i definitivno je "elegantnije" rješenje podesit curve jednom nego palit i gasit ventove ručno.

Moj PC  
4 0 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
PC ventilatori

Ručno upravljanje ventilatorima u 2017 godini? Čemu onda kupovati high-end ploče i skupe ventove? To kao da imate mehanički potenciometar na stolu za namještanje frekvencije i7 procesora na računalu. Overclock u jednom potezu - samo okreni kotač lijevo...

I’m an alien clone from Hyperion origin..
Moj PC  
5 0 hvala 4
13 godina
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori
phanteks kaže...

imao sam i nb eloop no krivu verziju, b12-1 i b12-4 jesu fensi no to nije za mene, arctic f12 pwm pst co i f12 pwm pst je zakon za mene, samo mi je žao što to nisam prije primjetio nego li sam potrošio poprilično novaca na ventove

 Zašto nisu za tebe i zašto je arctic bolji?

Poruka je uređivana zadnji put sub 18.11.2017 18:46 (axos).
7 godina
odjavljen
offline
PC ventilatori

b12-1 je max 800rpm te čak ni za kejs nisu nešto jer mi je amd 390-ka unutri dok b12-4 je min 1250rpm a max 2400rpm, znači nije mi pasao min i max

 

stoga su mi arcticovi f12 najbolji min 350 max 1400rpm, nisu previše bučni i po meni best buy ventilatori

Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: PC ventilatori
phanteks kaže...

b12-1 je max 800rpm te čak ni za kejs nisu nešto jer mi je amd 390-ka unutri dok b12-4 je min 1250rpm a max 2400rpm, znači nije mi pasao min i max

 

stoga su mi arcticovi f12 najbolji min 350 max 1400rpm, nisu previše bučni i po meni best buy ventilatori

 takoder si uzeo za svoj case f12, skoro da ih i ne cujes, definitivno debeli best buy, imam i noctue f12 na max-u su bucni u 3pm pogotovo 140mm verzija.lp

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
13 godina
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori
phanteks kaže...

b12-1 je max 800rpm te čak ni za kejs nisu nešto jer mi je amd 390-ka unutri dok b12-4 je min 1250rpm a max 2400rpm, znači nije mi pasao min i max

 

stoga su mi arcticovi f12 najbolji min 350 max 1400rpm, nisu previše bučni i po meni best buy ventilatori

 Zato uzmeš b12-2 ili b12-3 ili pwm model i uživaš. A to da su arctic f best buy nema sumnje. Perverzno jeftini a imaju dobre performanse.

7 godina
odjavljen
offline
Re: PC ventilatori

cijena ima je ipak too much 200kn/kom, ja sam ove nabavio nove za 100kn/kom zato sam ih i uzeo no na kraju ih prodao sad se ne sjećam za koliko 

 

isto tako arctic f12 sam koristio i na custom loop vodenom ali one "pwm pst co (sive boje)" sa kugličnim ležajevima, odlično su se pokazali, tihi i dovoljno su gurali zraka kroz radijator da ohladi cpu i gpu, sad koristim crno-bijele (uklapaju mi se sa kućištem, sve crno-bijelo) sa sleve ležajevima te im je ležaj u uljnoj kupki i dugo traju

 

tako da tko god da me pita koji ventilator kupit, preporuka za arctic f12, nemože promašit

 

imam i f14 pwm pst verziju ali roštaju kad su u horizontalnom položaju, neda mi se reklamirat. završili su u kutiji na ormaru i čekaju bolje dane

14 godina
protjeran
offline
Re: PC ventilatori
_mark0_69 kaže...

Ne znam koji normalan proc na normalnom naponu ima 20-30°C spikeove (osim 7700k zato su se ljudi i žalili). Uostalom asrock i asus ploče imaju mogućnost podešavanja brzine reakcije na promjenu temperature pa čak i ako imaš spikeove, ventovi ti neće skakat gore-dolje ko ludi, a i definitivno je "elegantnije" rješenje podesit curve jednom nego palit i gasit ventove ručno.

Kako mislis spikeove? Moj skoci za 40C u djelicu sekunde kad ga se posteno optereti, to je normalno...

12 godina
protjeran
offline
PC ventilatori

zamisli moj za cak 70... losa mu cirkulacijalp

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: PC ventilatori

Ako pročitaš zadnje 2-3 stranice (rasprava se razvukla) sve se svodi na to da luci ručno gasi ventove kako bi izbjegao skokove u brzini vrtnje ventova zbog spikova od 20-30°C koji se događaju kad ima otvoren browser sa glazbom i par tabova foruma.

 

Normalno je da temp skoči kad se proc pošteno (naglasak na pošteno) optereti, ali surfanje netom je daleko od toga pa sam se na to i nadovezao u postu.

14 godina
protjeran
offline
Re: PC ventilatori
_mark0_69 kaže...

Ako pročitaš zadnje 2-3 stranice (rasprava se razvukla) sve se svodi na to da luci ručno gasi ventove kako bi izbjegao skokove u brzini vrtnje ventova zbog spikova od 20-30°C koji se događaju kad ima otvoren browser sa glazbom i par tabova foruma.

 

Normalno je da temp skoči kad se proc pošteno (naglasak na pošteno) optereti, ali surfanje netom je daleko od toga pa sam se na to i nadovezao u postu.

To je onda do ploce i lose kontrole ventova, ne smije tako reagirat na kratke spikeove..

13 godina
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori
picajzla0707 kaže...
axos kaže...

95% sam siguran da je moj bio ball bearing. Mogu ga sutra potražiti. Iako me strah da taj golden green nije neka balkanska izmišljotina jer tu seriju ne mogu nać na njihovoj stranici.

 i ja sam bio uvjeren, nažalosti radi se o sleeve bearing ventilatoru - link

na ovoj

(prebaci na 4.34) vidi se globefan 12025l, također sleeve, u ovom testu je isti globefan, opet

 

zanimljivo da više nema web stranice sa golden green hx, ranije je bila 

 Istina. Pogledao sam na netu i nije ball nego sleeve bio sam siguran da sam negdje vidio ball bearing(mozda na stranicama neke trgovine). Neznam gdje im je pamet njih koristiti za napajanja.

 

Off topic: Gdje je kolega The_Fichek? Prije je bio aktivan u ovoj temi ali ga nema već neko vrijeme.

13 godina
offline
Re: PC ventilatori
axos kaže...
picajzla0707 kaže...
axos kaže...

 Koji SF si imao? Seasonic je super samo su skupi ovi iz boljih serija. Nisi ga trebao prodat nego ubaciš novi vent i gotovo. Ja sam stavio silencio i super je.

 sf golden green hx gold 550w

ma mislio sam i ja mijenjati vent i to baš silencio kojeg imam doma, no na koncu sam se predomislio i ostavio ga neka stoji za rezervu, a uzeo novo napajanje

jedino me evga razočarala jer su nešto shebali sa g3 serijom i eco modom koji se pali svako malo i bez opterećenja, a vent se baš gadno čuje

ovaj seasonic prime je divota

 Isto to ja imam samo 650w. Moguće da cijela serija ima malo lošije ventilatore. Ma evga je imala i sad skandal s napajanjima. Jedno poslali na recenziju a drugo u prodaju. Ja sam prije imao seasonic 520w. Divota od napajanja. Prodao ga jednom kolegi s foruma. Dobro me služio godinama ali mi je bilo na knap za ovu konfiguraciju pa sam uzeo ovo malo snažnije.

Da, legenda od napajanja, imao sam ga i u prvoj konfi koji sam si složio, praktički nečujno, nažalost poginulo par mjeseci nakon što si mi ga prodao, grom ga spržio :/, ali je spasilo ostale komponente,

sad bih ove zime mogao nadograditi nešto za gaming, napajanje sigurno uzimam Focus plus Gold, JonnyGuru je oduševljen,

ventovi idu Arctic F14 ili SW3, dirt cheap ili all in, ovisno kolko će mi se trošiti, jel ima nešto u cca 100kn rangu što bi opravdalo ne uzimanje F14? Nisam više u toku.

Build a man a fire, and he*ll be warm for a day. Set a man on fire, and he*ll be warm for the rest of his life.
13 godina
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori
Absu kaže...

Da, legenda od napajanja, imao sam ga i u prvoj konfi koji sam si složio, praktički nečujno, nažalost poginulo par mjeseci nakon što si mi ga prodao, grom ga spržio :/, ali je spasilo ostale komponente,

sad bih ove zime mogao nadograditi nešto za gaming, napajanje sigurno uzimam Focus plus Gold, JonnyGuru je oduševljen,

ventovi idu Arctic F14 ili SW3, dirt cheap ili all in, ovisno kolko će mi se trošiti, jel ima nešto u cca 100kn rangu što bi opravdalo ne uzimanje F14? Nisam više u toku.

 Šteta. Možda je samo osigurač spržilo? Što se tiče savijeta Arctic su toliko dobri omjerom cijene i performansi da se ide ili na to ili na sw3/eLoop/noctua. Za 30ak kuna 120mm ili 40ak 140mm ventilator koji pritom ima FDB ležaj, dobar omjer buke i protoka uz lopatice koje naginju hibridu pa se može koristiti i za hladnjake ako nisu pre gusti. To jednostavno nema konkurencije. Nema smisla dati 2-2.5x više novca za performanse koje su možda nijansu bolje. Alternativa je uzeti najbolje na tržištu i kešnuti cca 200kn za sw3/eLoop/noctua i gotovo. Vani su arctic malo skuplji, a drugi modeli malo jeftiniji pa se možda isplati malo vagat. Kako sad stvari stoje jedan je best buy a o top performansama se da malo raspravljati.

11 godina
offline
PC ventilatori

Evo novih ventova kod mene, dostojna su zamjena "tihom tajfunu".

 

Mirna srca ih dalje mogu preporučiti i hvala kolegi axos na iskustvu s dotičnima.

coffe,coffe,coffe.....
Moj PC  
4 0 hvala 1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice