PC ventilatori izdvojena tema

poruka: 1.018
|
čitano: 267.163
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori
toxic kaže...

Treba mi preporuka za jedan extra hladnjak 140mm za ispuh a da pritom nije bučan.

 

gledajte instar jer mi je najbliži

 Ako je iz instara moja preporuka ide ovom modelu. Trenutno koristim dva takva za upuhivanje.

Poruka je uređivana zadnji put čet 10.12.2015 15:20 (axos).
12 godina
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori
Drky1991 kaže...
2x NF-P12
3x NF-S12A
4X Y Cabal...ako zatreba
Lina Li 7H-1B (kučište za gornja dva ventilatora)
Akasa Six channel fan controller
Filtere još čekam da dođu

 nakon 2 mj ventilatori ugrađeni :)

 

13 godina
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori
Drky1991 kaže...
Drky1991 kaže...
2x NF-P12
3x NF-S12A
4X Y Cabal...ako zatreba
Lina Li 7H-1B (kučište za gornja dva ventilatora)
Akasa Six channel fan controller
Filtere još čekam da dođu

 nakon 2 mj ventilatori ugrađeni :)

 

 Hvala na slici. Izgleda fora.

Zašto si uzeo NF-P12 umjesto da su svi NF-S12A?

Kakav ti se pokazao kontroler?

12 godina
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori

neznam ni sam..veci tlak stvara(zbog neki kombinacija)

kontrola brzine je skoro pa odlicna od najmanje brzine do maax, ima 6 kanala sto je i vise nego dovoljno...jedina zamjerka je los kačenje kabla cim malo diras po kablu on gubi kontakt (tj izvlaci se)al izolirka je tu

13 godina
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori
Drky1991 kaže...

neznam ni sam..veci tlak stvara(zbog neki kombinacija)

kontrola brzine je skoro pa odlicna od najmanje brzine do maax, ima 6 kanala sto je i vise nego dovoljno...jedina zamjerka je los kačenje kabla cim malo diras po kablu on gubi kontakt (tj izvlaci se)al izolirka je tu

 Mislim da bi bilo bolje da si svih 5 uzeo istih jer ti tlak nije potreban u kućištu kao na npr CPU cooleru, al što je tu je. Razmišljam i ja o kupnji jednog kontolera, al ima vremena.

12 godina
offline
PC ventilatori

Trebal bi preporuku dva vent. za system, tihi, led, a ne skupi, ako to postoji
Kučište CM K380 prednji dolazi, na bočnu bi stavil (za nutra) i na zadnju (van). Razmatram JetfloAntec ili nekaj treće?

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori
HrcHC kaže...

Trebal bi preporuku dva vent. za system, tihi, led, a ne skupi, ako to postoji
Kučište CM K380 prednji dolazi, na bočnu bi stavil (za nutra) i na zadnju (van). Razmatram JetfloAntec ili nekaj treće?

 Ovaj je dobar po specifikacijama, ali mislim da je u pitanju lažno oglašavanje jer teško da ima te performanse s svega 19dBA. Ako ti se riskira probaj pa javi. Jetflo ti je ultra glasan i nebi mu dao preporuku ako ti buka smeta. Ako želiš na sigurno ili taj antec ili ovaj koji je tiši i trajniji ali ima nešto slabiji protok zraka.

12 godina
offline
PC ventilatori

Uzimal bi s linksa jer mi se ne plaća baš poštarina za dva ventilatora, tak da gledam tam ponudu. Baš se ne razmem u te ventilatore previše, al nije Jetflo bučniji zato jer ima 2000rpm dok Antec ima 1000rpm?, pa sad ako bi ja ograničil Jetflo na oko 1000rpm bi bili jednake buke, ne?

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori
HrcHC kaže...

Uzimal bi s linksa jer mi se ne plaća baš poštarina za dva ventilatora, tak da gledam tam ponudu. Baš se ne razmem u te ventilatore previše, al nije Jetflo bučniji zato jer ima 2000rpm dok Antec ima 1000rpm?, pa sad ako bi ja ograničil Jetflo na oko 1000rpm bi bili jednake buke, ne?

 Pogledao sam malo testiranja. Oba Coolermastera su puno glasniji nego što specifikacije kažu tako da za to ne mogu dati preporuku. Radije onda uzmi taj antec i gotovo. U najgorem slučaju će izdržat par godina.

12 godina
offline
PC ventilatori

Mislim da ću na kraju uzeti Jetflo i Anteka, pa ih usporedit. Prvog ću korisitit za izpuh zraka iza, a drugog na stranicu da puše nutra.

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori
HrcHC kaže...

Mislim da ću na kraju uzeti Jetflo i Anteka, pa ih usporedit. Prvog ću korisitit za izpuh zraka iza, a drugog na stranicu da puše nutra.

 Javi dojmove

10 godina
offline
PC ventilatori

Dal se isplati dat pare za beQuiet Shadow Wings 2 PWM? Trebam jedan 140mm i dva 120 te bi me u Conradu ispali 447kn. Jeftinije nego sa Amazon.de

 

Ne dam toliko fakat je puno. 

 

Stoga može savjet za ventilatore? 

 

Prije sam gore imao 200mm Coolermaster koji se vrtio na 700 okretaja i bio je fakat bešuman. 

 

Trebam 140mm za dolje, upuh zraka, što tiši, može a i ne mora biti PWM samo da se ne čuje.

200mm za gore, što tiši, 

120mm za stražnju stranu za upuh zraka na hladnjak od procesora. On bi trebao bit PWM tako da 

radi kordinirano sa CPU hladnjakom.

 

Edit: Da se nadovežem na preporuke i decibele par postova iznad, kupio sam pred par mjeseci dva komada Bit Fenix spectre pro 120mm, pisalo je mislim 18,9dB. 

To sranje je bilo toliko glasno da sam ih ščupal van i prodal. Nisu bili PWM i radili su na 1400rpm konstantno. Toliko o decibelima i ventovima za 105 kn po komadu. 

 

Na procesoru imam jedan Silent Wings 2 135mm i ne čuje se čak nit kad naslonim uho na njega. Al ta sranja koštaju a trebam nešto takvo. Ne tako skupo.

 

 

If you can handle it by your self and not go mad, then you are on the right path to become insane.
Poruka je uređivana zadnji put ned 20.12.2015 1:04 (gocc01).
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori
gocc01 kaže...

Dal se isplati dat pare za beQuiet Shadow Wings 2 PWM? Trebam jedan 140mm i dva 120 te bi me u Conradu ispali 447kn. Jeftinije nego sa Amazon.de

 

Ne dam toliko fakat je puno. 

 

Stoga može savjet za ventilatore? 

 

Prije sam gore imao 200mm Coolermaster koji se vrtio na 700 okretaja i bio je fakat bešuman. 

 

Trebam 140mm za dolje, upuh zraka, što tiši, može a i ne mora biti PWM samo da se ne čuje.

200mm za gore, što tiši, 

120mm za stražnju stranu za upuh zraka na hladnjak od procesora. On bi trebao bit PWM tako da 

radi kordinirano sa CPU hladnjakom.

 

Edit: Da se nadovežem na preporuke i decibele par postova iznad, kupio sam pred par mjeseci dva komada Bit Fenix spectre pro 120mm, pisalo je mislim 18,9dB. 

To sranje je bilo toliko glasno da sam ih ščupal van i prodal. Nisu bili PWM i radili su na 1400rpm konstantno. Toliko o decibelima i ventovima za 105 kn po komadu. 

 

Na procesoru imam jedan Silent Wings 2 135mm i ne čuje se čak nit kad naslonim uho na njega. Al ta sranja koštaju a trebam nešto takvo. Ne tako skupo.

 

 

Odaberi dvoje:

-Protok zraka

-Dobra cijena

-Tihi rad

To je ok cijena za tri kvalitetna ventilatora.

18,9 dBA nije tiho ako govorimo o stalnom radu na raučunalu osobe kojoj je prioritet tihi rad.

Ovo su moje preprouke:

-140mm: Ima pwm, nije pre glasan a s PWM se može dodatno utišat, može se montirati vodoravno, jeftin, trajan

-200mm: Ovo je najbolja preporuka koju mogu dati, ali će ga trebat stavit na 7v da bude dovoljno tih.

-120mm: Tu nebi štedio pošto 120mm rade dosta buke da bi upuhali dovoljno zraka.

 

13 godina
neaktivan
offline
PC ventilatori

Axos daj mi reci koji su SP 140 mm ventovi dobri za vodene radijatore i da su u boji recimo.

Kakvi su corsair sp140 mm ventovi?

I dal je dobar enermax cluster advance 140 mm pwm za ispuh iz kucista i eventualno za upuh u kuciste bez ikakvih prepreka hdd cage i ostale stvari da imaju ispred sebe?

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori
marac1988 kaže...

Axos daj mi reci koji su SP 140 mm ventovi dobri za vodene radijatore i da su u boji recimo.

Kakvi su corsair sp140 mm ventovi?

I dal je dobar enermax cluster advance 140 mm pwm za ispuh iz kucista i eventualno za upuh u kuciste bez ikakvih prepreka hdd cage i ostale stvari da imaju ispred sebe?

 Primjer jako dobrog modela za hlađenje radijatora je Noctua NF-A14 industrialPPC Taj corsair je možda ok budget opcija, ali i tu bi se našlo boljih.

Navedeni Enermax je  dobar za hlađenje kućišta.

13 godina
neaktivan
offline
PC ventilatori

Uzeo sam nf-a14 pwm fan taj bi isao gore izmedju kucista i radijatora jer bi push-pull da stavim ventove na radijator a dolje bi stavio SP140 corsair zbog static-a i volim da mi svjetlucka u kucistu.

Znaci dobri su ti 140 pwm enermaxovi ventovi ili za tih 14 eura se da naci i boljih performansi i tisih za bolji airflow u kucistu?

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori
marac1988 kaže...

Uzeo sam nf-a14 pwm fan taj bi isao gore izmedju kucista i radijatora jer bi push-pull da stavim ventove na radijator a dolje bi stavio SP140 corsair zbog static-a i volim da mi svjetlucka u kucistu.

Znaci dobri su ti 140 pwm enermaxovi ventovi ili za tih 14 eura se da naci i boljih performansi i tisih za bolji airflow u kucistu?

 Static ti ne treba ako nema prepreka tipa HDD kavez itd.

Pa definitivno jedan od boljih ventilatora. Enermax nerjetko preporučujem. S pwm se namjesti razina buke na željenu i gotovo. Za tu cijenu ne vjerujem da se može dobiti nešto bitno bolje a da ima pwm i led. Ali ako ti led nije bitan ovo bi mogla bit preporuka

13 godina
neaktivan
offline
PC ventilatori

Nista onda ce tako biti corsair sp140 mm za radijator posto mora da svijetli kuciste :) a enermax advanced cluster 140mm pwm za airflow znaci dobar izbor sve u svemu nisam pogrijesio.

Ma vjeruj mi nacitao se recenzija i komentara po raznim forumima a ono 2 glave su pametnije od jedne.

A i isto tako po meni bolje pitat tu nekog ko prati to i razumije se pa mi se sve razjasni ili predlozi nesto bolje za slicnu cijenu il mi potvrdi u ovom slucaju da je to sve ok. Da se rijesim nedoumica.

Uglavnom hvala ti na savjetima prijedlozima.

Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori
marac1988 kaže...

Nista onda ce tako biti corsair sp140 mm za radijator posto mora da svijetli kuciste :) a enermax advanced cluster 140mm pwm za airflow znaci dobar izbor sve u svemu nisam pogrijesio.

Ma vjeruj mi nacitao se recenzija i komentara po raznim forumima a ono 2 glave su pametnije od jedne.

A i isto tako po meni bolje pitat tu nekog ko prati to i razumije se pa mi se sve razjasni ili predlozi nesto bolje za slicnu cijenu il mi potvrdi u ovom slucaju da je to sve ok. Da se rijesim nedoumica.

Uglavnom hvala ti na savjetima prijedlozima.

 I drugi put! Nadam se da ćeš koju sliku ubacit u temu kad bude sve dovršeno

13 godina
neaktivan
offline
PC ventilatori

Naravno da budem sitno brojim do narudzbi komponenti sve pomalo finaliziram nista ne prepustam slucaju :) vec zadnjih mjesec dva citam trazim najbolje opcije ;-) i konacno mislim da bi moglo biti to to.

Moj PC  
2 0 hvala 0
10 godina
offline
PC ventilatori

Piše na prvoj strani da vent ne mora biti PWM da bi se regulirala brzina, dovoljna su 3 pina kak je i bilo na tim Bit Fenixima. 

Međutim, ispalo je da se na mojoj matičnoj to ne da regulirati i da nisam jedini s tim problemom tako da ne kužim baš kaj sad radit.

If you can handle it by your self and not go mad, then you are on the right path to become insane.
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: PC ventilatori
gocc01 kaže...

Piše na prvoj strani da vent ne mora biti PWM da bi se regulirala brzina, dovoljna su 3 pina kak je i bilo na tim Bit Fenixima. 

Međutim, ispalo je da se na mojoj matičnoj to ne da regulirati i da nisam jedini s tim problemom tako da ne kužim baš kaj sad radit.

 možda ima neki program za kontrolu ventova preko matične, ja s asusovim programčićem fan xpert 2+ kontroliram sve ventove (3pinske) priključene na matičnu, uključujući i ovaj be quiet na hladnjaku za proc

doduše imam samo dva case fan priključka na matičnoj i automatska kontrola povezana je isključivo za temperaturu proca, no radi kako treba i fino se da namjestit povećanje okretaja ovisno o temperaturi na tri razine (evo ti screenshot dolje)

 

mislim da nzxt cam (izvrstan programčić i za monitoring svega) može kontrolirati ventove na temperaturu proca ili grafičke po izboru, sad jedino ne znam jel se može povezati na tvoje priključke od matične

Poruka je uređivana zadnji put ned 20.12.2015 16:30 (picajzla0707).
13 godina
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori
gocc01 kaže...

Piše na prvoj strani da vent ne mora biti PWM da bi se regulirala brzina, dovoljna su 3 pina kak je i bilo na tim Bit Fenixima. 

Međutim, ispalo je da se na mojoj matičnoj to ne da regulirati i da nisam jedini s tim problemom tako da ne kužim baš kaj sad radit.

 citao sam na stranim forumima da te bit fenix spectre/pro verzije treba izbjegavat jer nisu nesto a puno se plate.

http://www.akasa.com.tw/update.php?tpl=product/product.list.tpl&type=Fans&type_sub=Ultra%20Quiet%20Fan

Neznam pogledaj si izmedju ovih ljudi imaju dobra iskustva sto se tice tisine SP-a dosta su dobri i imaju pwm tj mozes kontrolirat brzinu rpm-ova.

13 godina
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori
gocc01 kaže...

Piše na prvoj strani da vent ne mora biti PWM da bi se regulirala brzina, dovoljna su 3 pina kak je i bilo na tim Bit Fenixima. 

Međutim, ispalo je da se na mojoj matičnoj to ne da regulirati i da nisam jedini s tim problemom tako da ne kužim baš kaj sad radit.

 Ako ne ide nikako drugačije ovo bi moglo biti besplatno rješenje. Ili kupiti kabel s redukcijom voltaže što je u principu isto ovo opisano u linku.

10 godina
offline
Re: PC ventilatori

Znači, ako matična dozvoljava, svakom 3 pin ventu se može kontrolirati brzina u BIOSu i to onda preko 3 opcije: 5, 7 ili 12V napon ili nije uvijek tako??

 

Drugo pitanje, preporuka ventilatora: da ijedan nije skuplji od 100kn, ako vent spada u užu kategoriju ispunjenih uvjeta onda da bude iz Centro.hr (Fractal GP-12?) ili Mikronisa (Arctic F12?). Ne bih kupovao iz inozemstva. Kućište Bitfenix Nova je već naručeno. Dolazi sa straznjim 120mm, a od naprijed bi isto htio nadograditi sa 1x ili 2x 120mm AF, ali po mogućnosti tiha ventilatora (<20dB). Pročitao sam prvu stranicu, malo tražio i čini mi se da je CM Silencio najbolje za mene, ali nisam ziher. Ne znam da uzmem PWM ili 3pin verziju, matična je F2A88X-D3H sa 3x system fan headers tako da bi ventove trebao moći kontrolirati u BIOSu? Je li možda Corsair AF 120mm (COR-CO-9050015-WLED, znam da piše 25dB, ali na 7V bi valjda bilo ispod 20dB..) ili nešto drugo bolje rješenje, pošto su prednje rupice za ventilaciju na tom kućištu sa strane, a ne od naprijed?  LED je mini plus.

 

Treće pitanje, proc AMD 860K ce hladiti Thermalright HR-22 (159mm), koje mi stoji već jako dugo pa da ga iskoristim. Kaj mislite da stavim odmah ventilator na isto jer mislim da mi kasnije neće bit zgodno ugradit. Poanta kućista je da bude cim tiše, a proc idućih par mjeseci sigurno necu clockat (ispiti.. ), grafa je strix 960, tako da praktički imam pasivno hladjenje i procesora i grafe. Baš zato me i brine koji ventilator ili 2 njih da stavim od naprijed jer neke cirkulacije mora biti.

 

Nadam se da bu netko odgovorio danas, sutra..

Poruka je uređivana zadnji put pon 21.12.2015 20:04 (The_Fichek).
13 godina
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori
The_Fichek kaže...

Znači, ako matična dozvoljava, svakom 3 pin ventu se može kontrolirati brzina u BIOSu i to onda preko 3 opcije: 5, 7 ili 12V napon ili nije uvijek tako??

 

Drugo pitanje, preporuka ventilatora: da ijedan nije skuplji od 100kn, ako vent spada u užu kategoriju ispunjenih uvjeta onda da bude iz Centro.hr (Fractal GP-12?) ili Mikronisa (Arctic F12?). Ne bih kupovao iz inozemstva. Kućište Bitfenix Nova je već naručeno. Dolazi sa straznjim 120mm, a od naprijed bi isto htio nadograditi sa 1x ili 2x 120mm AF, ali po mogućnosti tiha ventilatora (<20dB). Pročitao sam prvu stranicu, malo tražio i čini mi se da je CM Silencio najbolje za mene, ali nisam ziher. Ne znam da uzmem PWM ili 3pin verziju, matična je F2A88X-D3H sa 3x system fan headers tako da bi ventove trebao moći kontrolirati u BIOSu? Je li možda Corsair AF 120mm (COR-CO-9050015-WLED, znam da piše 25dB, ali na 7V bi valjda bilo ispod 20dB..) ili nešto drugo bolje rješenje, pošto su prednje rupice za ventilaciju na tom kućištu sa strane, a ne od naprijed?  LED je mini plus.

 

Treće pitanje, proc AMD 860K ce hladiti Thermalright HR-22 (159mm), koje mi stoji već jako dugo pa da ga iskoristim. Kaj mislite da stavim odmah ventilator na isto jer mislim da mi kasnije neće bit zgodno ugradit. Poanta kućista je da bude cim tiše, a proc idućih par mjeseci sigurno necu clockat (ispiti.. ), grafa je strix 960, tako da praktički imam pasivno hladjenje i procesora i grafe. Baš zato me i brine koji ventilator ili 2 njih da stavim od naprijed jer neke cirkulacije mora biti.

 

Nadam se da bu netko odgovorio danas, sutra..

 Ovoliko podataka davno nisam vidio u ovako kratkom postu. Ajmo radom.

Uvijek idu te tri opcije

Fractal vs Arctic definitivno Arctic jer su to jako slični ventilatori a Arctic je jeftiniji.

Corsair je skuplji dosta a ne nudi puno više i po tom pitanju bi radije išao na CM silencio.

Prema tome pitanje je da li ići na tišinu i uzet silencio što je dovoljno za te komponente. Ili uzet Arctic pa imat nijansu lošiji ventilaor po pitanju omjera buke i protoka zraka ali bolji maksimalni protok. Koliko vidim ide se na jako tiho računalo pa bi preporuka bila Silencio. Što se mene tiče 3 pin su sasvim dovoljno za kontrolu, ali PWM nudi veću fleksibilnost i može se desiti da netko želi baš to.

I na zadnje pitanje odgovor. Kad se radi o pasivnom hlađenju ono ima problem da se tu nakuplja malo malo više toplog zraka jer nema doslovno nikakve ventilacije. Ta grafička nebi smjela puno grijat, ali procesor bi mogao bit topal. Pogotovo bude li ga se overclockalo. Ali bolje će znat ekipa u temi za CPU coolere. Tako da je moja preporuka koristiti jedan za upuh, drugi za ispuh i vidjeti kako radi. Ako su temperature kako treba super. Ako se procesor grije staviti jedan tihi vent na tower i rješeno.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 21.12.2015 21:26 (axos).
10 godina
offline
Re: PC ventilatori

Bas sam citao manual maticne i nigdje se ne spominje kontrola putem napona za sys ventove (mozda sam corav), ali je fino opisano sto i kako za CPU Fan, SYS_FAN1 i SYS_FAN2 koji imaju 4 pina, da ima 4 modea za svaki od tih: normal, silent, manual, disabled pod BIOS i onda jos pod Manual: opcije 0.75PWM Value/°C - 2.50 PWM value/°C

 

Mozda najbolje da izdvojim 20kn vise za PWM Silencio pa sam proucim sta i kako, ionak mi je ovo prvi komp koji slazem. Prednju stranicu tog Bitfenix kucista treba malo jace stisnut da bi izasla van pa zato gledam da nemoram stavljat ventove nakon kaj bu konfiguracija u kucistu. Neznam jesi li bacio oko na to Bitfenix Nova i otkuda ce izvlaciti zrak (ako nisi pls pogledaj). Mislim da je vec samom prednjom stranicom fino zblokiran max. moguci zrak koj bi ulazio unutra, al to je kao noise shield. Ono sto me jos muci je, da stavim jos ispred prednjeg/prednjih ventilatora dust filter, makar vukli zrak sa strane kroz rupice, a ne direkt sprijeda?

 

I da, nemora biti apsolutna tisina. Igrom slucaja sam kupio taj pasivni cooler, isto tako bas se Strix nasla malo jeftinija na Njuskalu, ionako ce PC biti u dnevnom boravku u kojem je gotovo uvijek upaljen TV. Potrebe za nekim ludim AF ventilatorom jednostavno nema kad unutra nije tak opasan hardver, tj. kako kazes jos cu vidit kakav je ustvari 860K i kako ce ga hladit Thermalright.. Fora kod Silencio ventilatora mi je i ležaj, dizajn, to sto je prilicno nov i tako, nije bed i da je malo glasniji vent, al kolko sam skuzio svi 120mm u tom rangu imaju CFM oko 40-50-60.. Silencio PWM ima max. 44, to je ok za jedan upuh? Gledao sam jos Enermax, Antec TrueQuiet. Za Corsair AF mi se cini da krivo oglasavaju buku kao kod nekih CM, al ko ce ga znat.

Poruka je uređivana zadnji put pon 21.12.2015 21:55 (The_Fichek).
13 godina
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori
The_Fichek kaže...

Bas sam citao manual maticne i nigdje se ne spominje kontrola putem napona za sys ventove (mozda sam corav), ali je fino opisano sto i kako za CPU Fan, SYS_FAN1 i SYS_FAN2 koji imaju 4 pina, da ima 4 modea za svaki od tih: normal, silent, manual, disabled pod BIOS i onda jos pod Manual: opcije 0.75PWM Value/°C - 2.50 PWM value/°C

 

Mozda najbolje da izdvojim 20kn vise za PWM Silencio pa sam proucim sta i kako, ionak mi je ovo prvi komp koji slazem. Prednju stranicu tog Bitfenix kucista treba malo jace stisnut da bi izasla van pa zato gledam da nemoram stavljat ventove nakon kaj bu konfiguracija u kucistu. Neznam jesi li bacio oko na to Bitfenix Nova i otkuda ce izvlaciti zrak (ako nisi pls pogledaj). Mislim da je vec samom prednjom stranicom fino zblokiran max. moguci zrak koj bi ulazio unutra, al to je kao noise shield. Ono sto me jos muci je, da stavim jos ispred prednjeg/prednjih ventilatora dust filter, makar vukli zrak sa strane kroz rupice, a ne direkt sprijeda?

 

I da, nemora biti apsolutna tisina. Igrom slucaja sam kupio taj pasivni cooler, isto tako bas se Strix nasla malo jeftinija na Njuskalu, ionako ce PC biti u dnevnom boravku u kojem je gotovo uvijek upaljen TV. Potrebe za nekim ludim AF ventilatorom jednostavno nema kad unutra nije tak opasan hardver, tj. kako kazes jos cu vidit kakav je ustvari 860K i kako ce ga hladit Thermalright.. Fora kod Silencio ventilatora mi je i ležaj, dizajn, to sto je prilicno nov i tako, nije bed i da je malo glasniji vent, al kolko sam skuzio svi 120mm u tom rangu imaju CFM oko 40-50-60.. Silencio PWM ima max. 44, to je ok za jedan upuh? Gledao sam jos Enermax, Antec TrueQuiet. Za Corsair AF mi se cini da krivo oglasavaju buku kao kod nekih CM, al ko ce ga znat.

 Uzmeš onda PWM pa imaš i nešto veći max protok zraka.Problem je u omjeru buke i protoka zraka. Ovi drugi imaju veći protok, ali i buku. Nije problem prednja stanica jer ima dovoljno mjesta da može usisati.

10 godina
offline
PC ventilatori

Upravo sam se vratio iz biosa i tamo imam te krivulje za ventove.  

CPU1 radi, CPU2 na kaj sam spojio neki 120mm sa 3 pina je konstantno na 1030rpm.

Njemu ne mogu promjenit brzinu putem smart fan moda.

 

Imam SYS1 140mm s donje strane kojem mogu promjenit brzinu ali 

imam jedan problem a to je da se ne pali sa kompom već ga moram pogurnut da radi. To se događa otkad sam stavio novo napajanje. 

 

Prednji 200mm je SYS2 i njega sam isto uspio dignut. 

 

Idem danas u Centro pošto mi je najbliži pa ću kupiti dva komada pa ako može preporuka od tamo.

 

Trebam 120mm i 140mm što tiši i bez ledica po mogućnosti.

Tak+izgleda+BIOS,+neki+random+screen+sam+skinul Tak+izgleda+BIOS,+neki+random+screen+sam+skinul
If you can handle it by your self and not go mad, then you are on the right path to become insane.
Poruka je uređivana zadnji put čet 24.12.2015 11:01 (gocc01).
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Super Flower - Zamjena ventilatora

Evo da malo osvježim temu s zamjenom ventilatora na napajanju

 

Godinama sam imao seasonic napajanja i nemogu se požaliti. O njima samo najbolje. I ovo ljeto kažem idemo malo promjene pa da uzmem jedan Super Flower pošto ga toliko hvale. Uglavnom su mi sva napajanja bila 80+bronze jer se ne ložim toliko na tih par posto uštede ali bolji certifikat nerjetko znači bolju garanciju a samim time i trajnost. Osim toga manje se proizvodi topline. Pa eto ovaj put kažem nek bude gold ako se bude clockalo. I dobijem ja to napajanje napokon. Prvi dojmovi sve super, kvalitetni kabeli, ok dizajn, ja zadovoljan. I sve je bilo super dok ga nisam upalio. Prva reakcija je bila jbt pa ovo je glasnije nego seasonic. Da se razumjemo nije to traktor niti airbus, ali definitivno glasnije. Mislio sam na prvu da je do mene al sam odlučio pustit neko vrijeme i vidjet da li ću se naviknut. I eto danas shvatim da mi buka koju proizvodi ide na živac i da imam dvije opcije. Ili prodati napajanje i uzet nešto drugo, ili zamjeniti vent i izgubiti garanciju. Kad malo razmislim radi se o kvalitetnom napajanju koje rijetko radi preko 20% a da gotovo nikad preko 70% i nemam potrebe za garancijom jer u takvim uvijetima bi trebalo držati dugo nakon isteka garancije. I tako se odlučio bacit na posao.

 

Prvi korak bio je odabrati ventilator. Trebao mi je tih ventilaor koji ima umjeren SP kako bi progurao zrak na drugu stranu, dok sam protok zraka i nije toliko bitan. Bez puno razmišljanja odlučio sam se na CoolerMaster Silencio 3pin. Razlog je što zadovoljava sve od navedenog. Da se radi o napajanju koje će raditi na punom opterećenju želio bi ventilator koji će imat bolji maksimalni protok, ali u ovoj situaciji Silencio je idealan odabir.

Razmislio sam prvo kako to napraviti, a onda se bacio na posao. Prvi korak je bio rastaviti napajanje i izvaditi stari ventilator. Stari ventilator je imao 2pin konektor jer napajanje direktno podešava brzinu vrtnje pa nema potrebe za dodatnim pinom. Pošto je Silencio 3pin bilo je potrebno zamjeniti kabel s staroga kako bi konektor odgovarao onom na napajanju.

Većina ventilatora (uključujući ova dva) ima oznake kraj spojeva kako bi znali koja je žica plus, a koja minus. Crvena žica se spaja na plus, a crna na minus. Nakon malo lemljenja novi ventilator je bio spreman za upotrebu, a samim time i napajanje.

 

Pri paljenju računala brzo se osjetila razlika na bolje jer je napajanje bilo gotovo nečujno. Pod tim ne mislim malo tiše, nego doslovno da se jedva čuje kad nema drugih izvora buke. Nemam uređaj za mjerenje buke pa nemogu izmjeriti precizno o kolikom se poboljšanju radi, ali subjektivno bi rekao da teško može biti tiše od ovoga. Ono što mogu izmjereiti je tempreatura. Na kućište napajanja sam stavio sondu i mjerio razliku temperature usisa i kućišta napajanja. Rezultati su pokazali da su razlike temperature zanemarive (manje od pola stupnja). Testiralo se u idle stanju i u full loadu pod 3DMarkom.

 

Na kraju se postavlja pitanje da li je ovo sve bilo vrijedno truda i izgubljene garancije? Istina ukoliko mi napajanje crkne kroz koju godinu proklinjat ću dan kada sam ga otvorio, ali do sad mi nikad ni jedno napajanje nije pregorilo tako da se nadam da ovo neće biti prvo. Kad pogledam da sam uložio oko dva sata rada i nekih 60ak kn subjektivno mi izgleda sasvim zanemarivo prema tišini i još jednom iskustvu koje sam dobio.

Edit: Radi se o Golden green 650w hx

Stari+Vent Stari+Vent
Oznake Oznake
Cooler+Master Cooler+Master
Senzor Senzor
Poruka je uređivana zadnji put sub 9.1.2016 9:55 (axos).
 
3 0 hvala 2
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice