PC ventilatori izdvojena tema

poruka: 1.018
|
čitano: 267.551
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
online
Re: Super Flower - Zamjena ventilatora
axos kaže...

 I ovo ljeto kažem idemo malo promjene pa da uzmem jedan Super Flower pošto ga toliko hvale. Uglavnom su mi sva napajanja bila 80+bronze jer se ne ložim toliko na tih par posto uštede ali bolji certifikat nerjetko znači bolju garanciju a samim time i trajnost. Osim toga manje se proizvodi topline. Pa eto ovaj put kažem nek bude gold ako se bude clockalo. I dobijem ja to napajanje napokon. Prvi dojmovi sve super, kvalitetni kabeli, ok dizajn, ja zadovoljan. I sve je bilo super dok ga nisam upalio. Prva reakcija je bila jbt pa ovo je glasnije nego seasonic. Da se razumjemo nije to traktor niti airbus, ali definitivno glasnije. Mislio sam na prvu da je do mene al sam odlučio pustit neko vrijeme i vidjet da li ću se naviknut. I eto danas shvatim da mi buka koju proizvodi ide na živac i da imam dvije opcije. Ili prodati napajanje i uzet nešto drugo, ili zamjeniti vent i izgubiti garanciju. Kad malo razmislim radi se o kvalitetnom napajanju koje rijetko radi preko 20% a da gotovo nikad preko 70% i nemam potrebe za garancijom jer u takvim uvijetima bi trebalo držati dugo nakon isteka garancije. I tako se odlučio bacit na posao.

 koje je napajanje?

ja sam uzeo krajem ožujka njihovo golden green 550 hx i čujem klasični ball bearing šum, ali toliko tiho da ga čujem samo kad naslonim glavu skroz blizu napajanja

inače mi kanta stoji na 30cm od glave (prednji dio, zadnji malo dalje) i napajanje se baš ni malo ne čuje (ili sam ja oguglao, hehe)

doduše, pitanje je kad se i koliko može opteretiti napajanje s mojim procom i grafom, no onda ionako grafa nadjačava sve ostalo

 

da nije bila greška u ventu?

13 godina
neaktivan
offline
Re: Super Flower - Zamjena ventilatora
picajzla0707 kaže...

 koje je napajanje?

ja sam uzeo krajem ožujka njihovo golden green 550 hx i čujem klasični ball bearing šum, ali toliko tiho da ga čujem samo kad naslonim glavu skroz blizu napajanja

inače mi kanta stoji na 30cm od glave (prednji dio, zadnji malo dalje) i napajanje se baš ni malo ne čuje (ili sam ja oguglao, hehe)

doduše, pitanje je kad se i koliko može opteretiti napajanje s mojim procom i grafom, no onda ionako grafa nadjačava sve ostalo

 

da nije bila greška u ventu?

 Radi se o istom al 650w. U fulll loadu mi nije problem jer kao što kažeš grafička i cpu su glasniji. Pogotovo ljeti. Ali kad PC miruje želim da je što tiši, a ovdje se napajanje isticalo. Može biti da si u pravu da sam dobio malo glasniji vent. Jer sigurno ima odstupanja i neki su malo glasniji neki malo tiši, ali siguran sam da mi na servisu ne bi priznali "ventilator je malo glasniji" reklamaciju. Pogotovo jer nemam dva komada pa da usporedim.

9 godina
offline
PC ventilatori

Pozdrav, imam jedno pitanje u vezi smanjivanja brzine iliti napona za ventilatore u kučistu (3pin). 
Nedavno sam kupio novo kučište NZXT H440 koje ima četiri stock nzxt 3 pin ventova. Trenutno su na fan hubu od samog kučišta koji
je direktno spojen na 4 pin molex od napajanja koji naravno daje konstantnih 12v te tjera ventove na 100%.
E sad malo sam pretrazivao opcije i najjednostavnija mi se činila naruciti ovo sa ebaya 1 ili 2 oba su u biti isto samo je jedan recimo kvalitetniji te bi
napajali spojene ventove sa 7v. 
Ako moze neki savjet od nekoga tko vec ima takav nekakav setup u svom pc-u ili ima iskustva sa sličnim, ili možda neki jednostavniji prijedlog a da nije
spajanje na matičnu jer nemam dovoljno fan konektora za sva 4. Hvala unaprijed.

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
online
Re: PC ventilatori
Linked88 kaže...

Pozdrav, imam jedno pitanje u vezi smanjivanja brzine iliti napona za ventilatore u kučistu (3pin). 
Nedavno sam kupio novo kučište NZXT H440 koje ima četiri stock nzxt 3 pin ventova. Trenutno su na fan hubu od samog kučišta koji
je direktno spojen na 4 pin molex od napajanja koji naravno daje konstantnih 12v te tjera ventove na 100%.
E sad malo sam pretrazivao opcije i najjednostavnija mi se činila naruciti ovo sa ebaya 1 ili 2 oba su u biti isto samo je jedan recimo kvalitetniji te bi
napajali spojene ventove sa 7v. 
Ako moze neki savjet od nekoga tko vec ima takav nekakav setup u svom pc-u ili ima iskustva sa sličnim, ili možda neki jednostavniji prijedlog a da nije
spajanje na matičnu jer nemam dovoljno fan konektora za sva 4. Hvala unaprijed.

 koju matičnu imaš - ako je asusova, one imaju programčić fan xpert s kojim možeš podešavati i 3-pinske ventove da automatski dižu i spuštaju broj okretaja ovisno o zagrijavanju proca, a ako nemaš dovoljno konektora na ploči spojiš po dva na jedan preko y kablova

ako nemaš tu mogućnost jako dobro rješenje ti je nzxt grid+ s kojim na isti način možeš kontrolirati više ventova (mislim do 6) preko posebnog softvera, pa postaviti krivulje brzine vrtnje ovisno o temperaturi proca ili grafičke

 

ako ti nije do preciznijeg podešavanja ventova da oni automatski spuštaju i dižu brzinu, onda možeš i takvo rješenje na 7v pa nek vrte uvijek jednakom brzinom

 

14 godina
offline
Re: PC ventilatori
Uzeo sam define s kuciste posto dolazi sa dva venta uzeo bih jos dva za prednju stranu pa me zanima sta bi valjalo uzeti ,po mogucnosti da su bijele lopatice kao i na stock ventilatorima
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: PC ventilatori

Nemam asus maticnu, a sto se tiče nzxt grid+ razmisljao sam o tome ali nisam nasao nigdje za uzeti kod nas, nasao sam na amazonu i sokirao se kad sam vidio da je skoro 70€ to mi je ipak previse trenutno.
Ali u biti htio sam provjeriti jel ok koristiti te 12-7v konvertere sa ebaya bez straha od nekog ostecenja psu-a ili venta, ako je to uredu dobro bi mi doslo za privremeno rijesenje.

11 godina
online
Re: PC ventilatori
Linked88 kaže...

Nemam asus maticnu, a sto se tiče nzxt grid+ razmisljao sam o tome ali nisam nasao nigdje za uzeti kod nas, nasao sam na amazonu i sokirao se kad sam vidio da je skoro 70€ to mi je ipak previse trenutno.
Ali u biti htio sam provjeriti jel ok koristiti te 12-7v konvertere sa ebaya bez straha od nekog ostecenja psu-a ili venta, ako je to uredu dobro bi mi doslo za privremeno rijesenje.

 uf, to jest malo preskupo

mislim da sam vidio za 30-ak eura u nekoj od trgovina (cu ili alza, nisam siguran)

što se tiče tih kablova, nisam to koristio pa ne znam, no ima sigurno jeftinijih kontrolera za uzeti s bar tri razine 5/7/12

 

koja stupidarija, prodaju takvo kućište, a bez makar i osnovnog kontrolera s tri brzine

13 godina
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori
loky4i4 kaže...
Uzeo sam define s kuciste posto dolazi sa dva venta uzeo bih jos dva za prednju stranu pa me zanima sta bi valjalo uzeti ,po mogucnosti da su bijele lopatice kao i na stock ventilatorima

 Možeš si uzet iste ako ti je bitan stil, ili od Arctica F14 ako ćeš 140 mm, odnosno F12 ako te zanima 120mm. Moja preporuka ide Arcticu zbog kvalitete iako ima nijansu lošiji omjer protoka i buke.

Linked88 kaže...

Nemam asus maticnu, a sto se tiče nzxt grid+ razmisljao sam o tome ali nisam nasao nigdje za uzeti kod nas, nasao sam na amazonu i sokirao se kad sam vidio da je skoro 70€ to mi je ipak previse trenutno.
Ali u biti htio sam provjeriti jel ok koristiti te 12-7v konvertere sa ebaya bez straha od nekog ostecenja psu-a ili venta, ako je to uredu dobro bi mi doslo za privremeno rijesenje.

 Nema tu mudrosti. To su samo žice. Ili radi, ili ne radi. Ako ne radi reklamiraš i gotovo. Ako pregori žica nikom ništa. U teoriji može biti pre tanka žica i plastika koja ne podnosti više temperature pa se otopi/zapali/izazove kratki spoj, ali naručivao sam dosta takvih gluposti s ebaya i uvijek sve super.

14 godina
offline
Re: PC ventilatori
axos kaže...

 Možeš si uzet iste ako ti je bitan stil, ili od Arctica F14 ako ćeš 140 mm, odnosno F12 ako te zanima 120mm. Moja preporuka ide Arcticu zbog kvalitete iako ima nijansu lošiji omjer protoka i buke.

 kakvi su bitfenix spectre 140 i pro 120 ?

13 godina
neaktivan
offline
PC ventilatori

Bjezi od tih bitfenix-ovih ventova cito sam na stranim forumima da ljudi nisu opce zadovoljni s njima dosta su bucni od onih sto je proizvodac dao u specifikacijama.

Nisu nesto a mislim da je isto tu na ovoj temi se zalio jedan forumas na te ventove da dosta su van specifikacija od buke airflowa i ostalih parametara.

Tako da bolje si pogledaj nesto drugo.

Moj PC  
1 1 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori
loky4i4 kaže...
axos kaže...

 Možeš si uzet iste ako ti je bitan stil, ili od Arctica F14 ako ćeš 140 mm, odnosno F12 ako te zanima 120mm. Moja preporuka ide Arcticu zbog kvalitete iako ima nijansu lošiji omjer protoka i buke.

 kakvi su bitfenix spectre 140 i pro 120 ?

 Ja ih osobno ne bi uzimao. Nisu neki po specifikacijama plus što je naveo kolega iznad.

10 godina
offline
Re: PC ventilatori

Ja imam 2x Bitfenix Spectre 120mm, bez Pro, na 800rpm nisu uopce bucni, tj. preciznije vrlo su tihi. Na max. tj. 1000rpm se vec nesto cuju, ali nema neugodnih zvukova. Isto imaju FD Bearing. Ledice se namjeste da ili stalno rade ili ne, ako se izvadi jumper. Koliko jako svijetle ovisi o brzini vrtnje.

Poruka je uređivana zadnji put uto 19.1.2016 14:39 (The_Fichek).
13 godina
neaktivan
offline
PC ventilatori

axos evo slika kao sto sam i obecao :)

konacno sve je stiglo i sastavljeno hvala bogu bilo je nekih problema no sve u svemu problemi se rijesili komp radi savrseno i eto ga tu su slikice koje sam rekao da cu staviti dok to sve sastavim.

ventovi su 3x corsair sp140 white 4x enermax cluster advanced 140 pwm white i 2x noctua NF-A14 PWM

 

sprijeda su corsair sp140 i enermax cluster advanced 140 upuhuju zrak

dole kod napajanja je enermax cluster advance 140 upuhuje zrak

iznad grafe je isto enermax cluster advance 140 koji ispuhuje zrak

na radijatoru 280 mm su dole dva corsaira sp140 ispuhuju zrak a iznad radijatora su 2x noctua nf-a14pwm koji ispuhuju zrak sa ovim corsairovim za push pull

i pored noctue on top je enermax cluster advance 140 pwm koji upuhuje zrak.

 

razina buke u sobi mi je zanemariva prezadovoljan sam mogu kontrolirat ventove i regulirat vrtnju al sve u svemu i kad nafrljim ih na 100 posto nije to ona buka kao sto sam imao u starom pc-u nisi mogao biti u sobi kak je sve bilo bucno imao sam osjecaj kao da ce mi to kuciste od prijasnjeg pc-a poletjet :D

Moj PC  
1 0 hvala 4
13 godina
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori
marac1988 kaže...

axos evo slika kao sto sam i obecao :)

konacno sve je stiglo i sastavljeno hvala bogu bilo je nekih problema no sve u svemu problemi se rijesili komp radi savrseno i eto ga tu su slikice koje sam rekao da cu staviti dok to sve sastavim.

ventovi su 3x corsair sp140 white 4x enermax cluster advanced 140 pwm white i 2x noctua NF-A14 PWM

 

sprijeda su corsair sp140 i enermax cluster advanced 140 upuhuju zrak

dole kod napajanja je enermax cluster advance 140 upuhuje zrak

iznad grafe je isto enermax cluster advance 140 koji ispuhuje zrak

na radijatoru 280 mm su dole dva corsaira sp140 ispuhuju zrak a iznad radijatora su 2x noctua nf-a14pwm koji ispuhuju zrak sa ovim corsairovim za push pull

i pored noctue on top je enermax cluster advance 140 pwm koji upuhuje zrak.

 

razina buke u sobi mi je zanemariva prezadovoljan sam mogu kontrolirat ventove i regulirat vrtnju al sve u svemu i kad nafrljim ih na 100 posto nije to ona buka kao sto sam imao u starom pc-u nisi mogao biti u sobi kak je sve bilo bucno imao sam osjecaj kao da ce mi to kuciste od prijasnjeg pc-a poletjet :D

  Hvala na postu! 15ak min mi je trebalo da sve pregledam i pohvatam.  Kakve su temperature? Koji CPU/GPU je unutra. Mislim da je ovo PC s najviše ventilatora koji sam ikad vidio? Btw kako radi kombinacija 2 različita ventilatora na istom radijatoru? Pitam jer nisam imao prilike testirati a dosta puta sam vidio po forumima da se ljudi žale na peformananse koje su lošije nego samo s dva ista. Bilo bi zanimljivo (ukoliko bude vremena) vidjeti sva 4 slučaja (samo noctua, samo corsair, noctua push corsair pull i obrnuto).

13 godina
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori
axos kaže...

  Hvala na postu! 15ak min mi je trebalo da sve pregledam i pohvatam.  Kakve su temperature? Koji CPU/GPU je unutra. Mislim da je ovo PC s najviše ventilatora koji sam ikad vidio? Btw kako radi kombinacija 2 različita ventilatora na istom radijatoru? Pitam jer nisam imao prilike testirati a dosta puta sam vidio po forumima da se ljudi žale na peformananse koje su lošije nego samo s dva ista. Bilo bi zanimljivo (ukoliko bude vremena) vidjeti sva 4 slučaja (samo noctua, samo corsair, noctua push corsair pull i obrnuto).

 Nema na cemu :)

 

Naime radi se o intel i7 5820k procesoru a gpu je msi r9 290 4gb twin frozr.

Ventovi jesu razliciti znaci koristim 3 razlicita proizvodaca ali mislim po specifikacijama rpm-a su vise manje tu negdje identicni oko 1400 da im je max mozda ima kojih malih odstupanja +- koji rpm al to je sve tu.

Je da ima 9 komada ventova u kucistu :)

A na vodeno corsair h110i gtx su stavljeni ti corsair sp140 i noctua nf-a14 pwm i jako su im slicni rpm-ovi uglavnom spojeni su na vodeno jer vodeno ima kabal na koji se spajaju ventovi i preko programa mogu ih regulirat.

Uglavnom spojio sam ih sa 2x4 pin y splitterom tih 4 komada uglavnom max sto mogu ih staviti je 1400 rpm-a u programu preko toga neide.

 

Nisam stigao testirat jer nisam imao vremena a i uglavnom ovih dana kuciste mi je bilo otvoreno jedna i druga bocna strana a temperature su se kretale sa otvorenim kucistem 31-32-33 stupnja kolko se sjecam.

Kad uhvatim vise vremena jer jos uvijek imam dosta za poskidat instalirat programa i igara sve to nastimat kako treba polako bit ce vremena :)

10 godina
offline
Re: PC ventilatori

Da malo ozivim temu, random sam malo gledao case ventilatore i nasao ovu stranicu: http://www.hardware.fr/articles/886-26/recapitulatif-db-a-vs-cfm.html

Napisano 2013, ali mnogi od tih ventilatora su i dalje aktualni ili imaju samo malo izmjenjene nasljednike. Vrlo zgodno je sto se moze oznacit i odznacit ventilatore koji vas interesiraju pa mozete vidit pri kojem CFM je koja dB vrijednost. Naravno stranicu prevest sa google translate ili nekim drugim add-on-om. U tom testu su testirani uglavnom 140mm, a za 120mm je zgodna usporedba ovdje: http://us.hardware.info/reviews/5770/8/103-12cm-case-fans-review-test-results-best-budget-models To je malo aktualniji review sa kraja 2014. i za one koji traze budget best buy.

 

EDIT: nadjoh i jedan izvrstan kanal na YT posvecen samo mjerenju buke PC ventilatora: https://www.youtube.com/user/CoolingTechnique/featured

Taj kanal je daleko najbolja stvar koju sam nasao za PC ventove, na svakom videju je i tablica svih bitnih podataka od 0-12V po 12 mjerenja, za svakih +1V.

Poruka je uređivana zadnji put pet 5.2.2016 0:35 (The_Fichek).
13 godina
neaktivan
offline
PC ventilatori

Da li netko ima opremu za testiranje 120 i/ili 140mm ventilatora?

Edit: Mislim na testiranje protoka zraka

Poruka je uređivana zadnji put ned 7.2.2016 12:34 (axos).
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori
The_Fichek kaže...

Da malo ozivim temu, random sam malo gledao case ventilatore i nasao ovu stranicu: http://www.hardware.fr/articles/886-26/recapitulatif-db-a-vs-cfm.html

Napisano 2013, ali mnogi od tih ventilatora su i dalje aktualni ili imaju samo malo izmjenjene nasljednike. Vrlo zgodno je sto se moze oznacit i odznacit ventilatore koji vas interesiraju pa mozete vidit pri kojem CFM je koja dB vrijednost. Naravno stranicu prevest sa google translate ili nekim drugim add-on-om. U tom testu su testirani uglavnom 140mm, a za 120mm je zgodna usporedba ovdje: http://us.hardware.info/reviews/5770/8/103-12cm-case-fans-review-test-results-best-budget-models To je malo aktualniji review sa kraja 2014. i za one koji traze budget best buy.

 

EDIT: nadjoh i jedan izvrstan kanal na YT posvecen samo mjerenju buke PC ventilatora: https://www.youtube.com/user/CoolingTechnique/featured

Taj kanal je daleko najbolja stvar koju sam nasao za PC ventove, na svakom videju je i tablica svih bitnih podataka od 0-12V po 12 mjerenja, za svakih +1V.

Ja sam na taj kanal davno naišao - samo nažalost kod nas je ponuda ventilatora tako-tako, a ni cijene nisu baš nešto jako privlačne! 

axos kaže...

Da li netko ima opremu za testiranje 120 i/ili 140mm ventilatora?

Edit: Mislim na testiranje protoka zraka

Vjerojatno ne.  

Iako, sretno u potrazi! 

Svi ljudi imaju svoju cijenu, samo postoje oni koji nemaju vrijednost!
8 godina
neaktivan
offline
PC ventilatori

Pozzz

Da li na mjesto gdje pise da ide 2x140mm fan se moze staviti 1x140mm fan.nemam novca za 2 pa bih stavio jedan.

Hvala

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: PC ventilatori

Logicno da da. O kojem mjestu tocno pricas?

8 godina
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori

Od ispred front panel

10 godina
offline
Re: PC ventilatori

Mozes da..

14 godina
neaktivan
offline
PC ventilatori

Vjerojatno može ići i 120mm, ako ne želiš 140mm ili npr. od prije imaš 120mm! 

Svi ljudi imaju svoju cijenu, samo postoje oni koji nemaju vrijednost!
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
PC ventilatori

Sutra idem po ovaj fan pa samo jedno pitanjce da li bilo koji case fan moze ici izravno 3-pin konektor na MoBo.Na staroj maticnoj mi je 3 pin a na novoj koju cu uzet malo kasnije mi je 4 pin kako da onda napravim.

Hvala ;)

Poruka je uređivana zadnji put pon 22.2.2016 23:39 (JanPula).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori
JanPula kaže...

Sutra idem po ovaj fan pa samo jedno pitanjce da li bilo koji case fan moze ici izravno 3-pin konektor na MoBo.Na staroj maticnoj mi je 3 pin a na novoj koju cu uzet malo kasnije mi je 4 pin kako da onda napravim.

Hvala ;)

3pin ventilator se može uključiti na 4pin priključak na matičnoj, ali se ponaša kao 3pin ventilator ondnosno nema PWM kontrolu.

8 godina
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori

a ima fanova sa 4 pin conectorima

 

13 godina
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori
JanPula kaže...

a ima fanova sa 4 pin conectorima

 

 Naravno da ima

13 godina
neaktivan
offline
PC ventilatori

Moje preporuke su Arctic F14 za kućište i CoolerMaster Silencio za hladnjake. 

 

Tihi, a učinkoviti, a Arctic k tome i jeftini.

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
Moj PC  
2 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori
chutac kaže...

Moje preporuke su Arctic F14 za kućište i CoolerMaster Silencio za hladnjake. 

 

Tihi, a učinkoviti, a Arctic k tome i jeftini.

 Iako Arctic nisu ventilatori s najboljim performansama, kad se traži best buy Arctic je na samom vrhu.

EDIT: CM Silencio je super kome treba da hlađenje bude tiho

Poruka je uređivana zadnji put uto 23.2.2016 21:57 (axos).
13 godina
neaktivan
offline
Re: PC ventilatori
axos kaže...

 Iako Arctic nisu ventilatori s najboljim performansama, kad se traži best buy Arctic je na samom vrhu.

 Istina, ali po meni, ne isplati se razlike u cijeni ako se ne izvlače maksimumi iz komponenti 

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice