Čistiti registry ili ne?

poruka: 68
|
čitano: 29.488
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
RE: Čistiti registry ili ne?
tnakir kaže...

Ja to izbjegavam. Dosao mi novi kolega informaticar u firmu i kao instalira on CCLeaner ili kako se to vec zove. I ide on cistit kompove. I shebe mi ovu aplikaciju na par kompova. nisam je mogao natjerati da radi ni sa reinstalacijom ni sa repairom nego reinstall windowsa. Skoro sam ga zatukao cekicem :(

 ...što ne znači da je to pravilo. Ja koristim kombinaciju Revo Uninstallera za uninstall i TuneUp Utilities za održavanje Windowsa. Sve je u redu. nikada nisam imao niti jedan problem.
15 godina
offline
Čistiti registry ili ne?

Nije pravilo ali na poslu nikad nebi instalirao nekakav takav alat jer da mi komp ne radi jedan dan gubici su neizbjezni. Kako je Oly reko... ne instaliras po kompu svakakvo smece, demo igrice, milijun i jedan alat i sve 5. ne trebaju ti nikakvi cleaneri ni nista.

I'm going woo woo
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Čistiti registry ili ne?
tnakir kaže...

Ja to izbjegavam. Dosao mi novi kolega informaticar u firmu i kao instalira on CCLeaner ili kako se to vec zove. I ide on cistit kompove. I shebe mi ovu aplikaciju na par kompova. nisam je mogao natjerati da radi ni sa reinstalacijom ni sa repairom nego reinstall windowsa. Skoro sam ga zatukao cekicem :(

 On je to nekaj gadno zeznul s tim CCleaner nisu svi informaticari strucnjaci iako kazu da jesu  reci ti koju ti je to aplikaciju zeznul taj CCleaner jer ja ga koristim odavno pa nikad problema s njim a tak je i kod ostalih koje poznam samo treba ostavit ga podesenog onako kako je po defaltu i nece bit problema uopce!Cool
15 godina
offline
Čistiti registry ili ne?

Canopus edius sa dodacima. Videoobrada.

 

U okolinama gdje se odradjuje odredjeni posao, dakle specijalizirani komp... Takav komp treba imati SAMO I JEDINO stvari koje su nuzne da se na njemu moze obaviti posao za koji je to racunalo namjenjeno. Sve ostalo se ne stavlja. Kucno racunalo... ako i ne radi dan dva nema stete. Ali ako na racunalu radis posao koji ima rokove, i sad da ti radi racunala kasne rokovi... Nece te shef pitat jel to shebo ccleaner, ilio sta vec, nego kad ce bit gotovo. ne ginu prekovremeni.

I'm going woo woo
Poruka je uređivana zadnji put ned 24.5.2009 17:40 (tnakir).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Čistiti registry ili ne?

 

Iz vlastitog iskustva znam da je čišćenje registry-a korisno i pomaže pri nekoliko problema.

Činjenica je da ne donosi neko ubrzanje na kompu na kojem su friški windowsi na kojem nije nikad puno toga instalirano pa brisano, no na kompovima koji su mnogo na internetu i imaju korisnike koji rade sve i svašta (uglavnom iz neznanja ili ignorancije) itekako može koristiti.

 

Mnogo je primjera u kojima se nakon deinstalacije nekog programa ili uklanjanja virusa/spyware na računalima s davno instaliranim windowsima javljaju greške, BSODovi, blokiranja, veliko zauzeće procesora i ram itd...

Do sada mi se nijednom nije dogodilo da takve probleme ne riješi jednostavno čišćenje regstry-a.

Koristim TuneUP Utilities još od verzije 2006 i čiščenje registry-a mi dosad nije stvorilo nikakve probleme kako na privatnim računalima, poslovnim, prijateljevim, rođakovim, susjedovim...

 

Također je poznato da mnogi "wanabe" alati za čišćenje registrya ili uklone krive ključeve ili ne uklone one što treba.

Tada nastaju problemi. Zato se i treba koristiti imena.

 

Iz kolegija Operacijski Sustavi, na kojem smo učili o radu Linuxa i Windowsa, nismo učili ništa o štetnosti čiščenja registry-a, dok smo o problemima koji nastaju nagomilavanjem nepotrebnih ili neispravnih ključeva u registry-u razglabali dosta dugo.

 

I da se vratim na usporedbu registra s dušom; ta i ljudi se trebaju ispovijedati povremeno, bilo to popu, prijatelju ili psihijatru.

No skill, just 191x7!
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Čistiti registry ili ne?
191x7 kaže...

 

Također je poznato da mnogi "wanabe" alati za čišćenje registrya ili uklone krive ključeve ili ne uklone one što treba.

Tada nastaju problemi. Zato se i treba koristiti imena.

 

Iz kolegija Operacijski Sustavi, na kojem smo učili o radu Linuxa i Windowsa, nismo učili ništa o štetnosti čiščenja registry-a, dok smo o problemima koji nastaju nagomilavanjem nepotrebnih ili neispravnih ključeva u registry-u razglabali dosta dugo.

 

 Linux nema registry :)
Sa boldanim dijelom se slazem.
I'm going woo woo
15 godina
neaktivan
offline
Čistiti registry ili ne?

Čistiti registry ili ne? Pitanje je sada... pa da krenemo s izlaganjem bilo afirmacijskih bilo negacijskih činjenica...

 

Baza podataka koja pohranjuje i sadrži postavke i opcije u operacijskom sustavu Windows(registry) je neophodna za rad i odvijanje procesa unutar istog operacijskog sustava. Operacijski sustav uvelike ovisi o stanju svog registrya. Dakle većinom sve aplikacije koje postoje ili su postojale na računalu su "posađene" ili su ostavile nekakav trag u registry. Kažem većinom jer znamo da neke aplikacije rade bez da se dotiču registry-a, odnosno rade bez instalacije.

Prilikom deinstalacije određene aplikacije preko onog deinstallera koji je došao uz samu aplikaciju, ili pak onog nespecijaliziranog windows add/remove programs, ostaje hrpa neptrebnih ključeva i vrijednosti u registryu. To naravno stvara smeće ruši integritet i usporava registry. U kojoj mjeri? Pa to zavisi naravno o veličini smeća koje je prisutno u regstryu te o vrsti smeća koja je nakupljena! Dakle ovisi kakve smo aplikacije i programe "provlačili" kroz registry.

Zbog tih pojava stvaranja smeća, nepotrebnih vrijednosti i ključeva postoje razni alati koji služe za optimizaciju te defragmentiranje registrya! Njihovo postojanje nije bespotrebno naravno štoviše mnogo puta odgode reinstalaciju operacijskog sustava, i riješe neke probleme znam to iz vlastitog iskustva.

No ako govorimo o raznim čistačima i optimizatorima registrya kojih ima stvarno puno moramo naglasiti da nisu svi isti. Neki su bolji a neki lošiji, jasno! Mi ćemo koristiti one koji su po mišljenju većine korisnika bolji(globalno mišljenje je skoro uvijek u pravu). Mnogi programi se navode kao čistači ali oni ustvari nisu čistači već (uni)čistači ili samo nose nezasluženo ime čistača..

Zbog svega što sam naveo jasno je da moramo dobro obratiti pažnju kojoj to aplikaciji dopuštemo da modificira odnosno briše i uređuje registry našeg operacijskog sustava kojeg koristimo odnosno dali to radi loše po naš registry ili nedovoljno dobro!? No jedno je sigurno, backup onoga što je uklonjeno je neophodan nakon bilo kakvog diranja registrya, da bismo u slučaju neke pogrešne radnje mogli lako vratiti ono stanje prije čišćenja.

CCleaner kao čistač registrya i windowsa ne zaslužuje pridjev "najbolji" a čak ni "dobar" jer ima svoje nedostatke u učinkovitosti. TuneUP one click maintenance također ne zaslužuje ime čistača registrya i windowsa.

Dobar registry cleaner nakon svakog pokretanja čišćenja mora pronaći barem nekolicinu "problema" u registryu. Dakle ako kontinuirano pokrećemo čićenje određenim programom trebamo svaki put imati nekoliko problema. Za dobar čistač 0 problema je nemoguć rezultat!!

 

Ovo što sam rekao vezano za TuneUP nisam bezveze rekao, jer je stvarno katastrofa što se tiče optimizacije... Par puta sam ga instalirao odmah nakon friške instalacije OS-a, dakle nijedan drugi program nisam bio instalirao a on mi je nudio defragmentaciju diska te "pronašao" 3xx problema u registryu.. ma moš mislit.

Defragmentacija odmah nakon instalacije? Pa ni jedan profesionalni disk managment tool to neće ponuditi. Toliki broj problema u registryu? aha.. da da...

Po meni jedina dobra strana mu je ta što ima windows styler te što može očistiti nepotrebne datoteke koje je napravio system restore...

 

Ponajbolji registry cleaneri po mojim procjenama i uviđanjima od onoga što govore drugi korisnici su  Eusing Free Registry Cleaner..... Od paketnih čistača windowsa izdvajam: Powerful Cookies, Glary Utilities te Advanced SystemCare.

Dakle ove programe bih preporučio svakome tko vjeruje da je čistiti registry i windowse neophodno, što je u konačnici i točno.

 

 

No vidim u temi se pominje smeće u system32, temp. te u Program Files folderima koje ostane od loših deinstalacija programa. Eh, to se dešava ako se koristi ono što sam napisao gore pri vrhu ovog posta, dakle add/remove ili deinstaller vlastite aplikacije. Ukoliko koristiš neke specijane alate za deinstaliranje poput Smarty Uninstallera ili Revo Uninstallera smeće u system32 i drugim folderima, oštećene ili nedovršene deinstalacije ti neće predstavljati nikakav problem!!

 

I za kraj Kalea pitao si koliki nam je registry kada uradimo export na desktop.. Kod mene je OS Windows 7 RC 32bit sa 108 aplikacija instaliranih(računajući sistemske komponente) s veličinom registrya od 111MB

Slika u prilogu

Ako sam ti pomogao svojim postom, slobodno klikni na gumb HVALA! :)
Poruka je uređivana zadnji put pet 6.11.2009 16:25 (Bellatrix).
Moj PC  
10 0 hvala 4
15 godina
neaktivan
offline
Čistiti registry ili ne?

Ja sam u XPu koristio registry cleaner (TuneUP) i on bi uvijek nalazio history zapise ili stare instalacije i shortcute. Nisam nikad imao problema, ali mislim da je to doprinosilo brzini sustava (pogotovo startupa). Naravno, nisam to koristio svakih tjedan dana, nego svaki mjesec ili 2. Na visti sam također to kosristio ali nisam primjetio neku razliku stoga mislim da je Microsoft učinio nšto po pitanju optimizacije registrija. Odlučio sam da u Windowsima 7 neću koristiti nikakve programe za održavanje (osim Windows Defraga).

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Čistiti registry ili ne?

Regcure programu ne bi dao da cisti niti tepih a kamoli moj komp to je  jedan od puno programa  koji prikazuju vise gresaka nego kaj u svari ima pa izgleda dobar a ustvari uopce nije dobar tj to je Fraud Tool. Evo analize glavne stranice proizvođaca programa Regcure kak se vidi Siteadvisor oznacava stranicu zeleno ali dobro procitajte ispod komentare korisnika na taj program i tu njihovu stranicu  ima nekoliko stranica pa ce vam bit sve jasno vrlo zanimljivo kaj ne. Istu pricu nudi i popularni WOT gdje sami korisnici ocjenjuju stranice ima toga par stranica isto tu pa pogledajte u odnosu na Siteadvisor ali korisnici i na Siteadvisor i WOT su istog misljenja o toj stranici i tom programu pa je pametnom onda sve jasno o cemu se tu radi to ne treba koristit nikak na kompu niti pod razno!Cool

 

http://www.regcure.com/

 

http://www.mywot.com/en/scorecard/regcure.com

 

http://www.siteadvisor.com/sites/regcure.com/msgpage?page=1#reviews

 

Osim te glavne stranice za taj Regcure program ovu su samo neke koje nude istu stvar ali u drukcijem pakovanju, hm isti program ima vise Homepage stranica!?Cool

 

http://www.regcure.net/

 

http://www.registryheal.com/features.html

 

http://www.paretologic.com/products/regcure/index.aspx

 

I opet kaj kazu korisnici na WOT recimo onak da se vidi za ovu zadnju stranicu ali opet je sve jasno tu stvarno svasta kaj drugo reci!Cool

 

http://www.mywot.com/en/scorecard/paretologic.com

Poruka je uređivana zadnji put ned 24.5.2009 21:07 (rambox).
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Čistiti registry ili ne?
tnakir kaže...
191x7 kaže...

 

Također je poznato da mnogi "wanabe" alati za čišćenje registrya ili uklone krive ključeve ili ne uklone one što treba.

Tada nastaju problemi. Zato se i treba koristiti imena.

 

Iz kolegija Operacijski Sustavi, na kojem smo učili o radu Linuxa i Windowsa, nismo učili ništa o štetnosti čiščenja registry-a, dok smo o problemima koji nastaju nagomilavanjem nepotrebnih ili neispravnih ključeva u registry-u razglabali dosta dugo.

 

 Linux nema registry :)
Sa boldanim dijelom se slazem.
 
Oprosti ali nigdje nisam rekao da Linux ima registar.
Jesam li trebao napomenuti to da Linux nema registry ili je to nešto što onaj tko zna zna, a onaj ko nezna tome ni nije bitno?
No skill, just 191x7!
15 godina
neaktivan
offline
Čistiti registry ili ne?

Dakle, da li pojedini specijalizirani programi za ćišćenje i optimizaciju diska odrađuju svoj posao kako treba ili ne treba generalizirati stvari, pa reći onda ovako: neki programi da a neki ne.

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Čistiti registry ili ne?
Bellatrix kaže...

Čistiti registry ili ne? Pitanje je sada... pa da krenemo s izlaganjem bilo afirmacijskih bilo negacijskih činjenica...

 

Baza podataka koja pohranjuje i sadrži postavke i opcije u operacijskom sustavu Windows(registry) je neophodna za rad i odvijanje procesa unutar istog operacijskog sustava. Operacijski sustav uvelike ovisi o stanju svog registrya. Dakle većinom sve aplikacije koje postoje ili su postojale na računalu su "posađene" ili su ostavile nekakav trag u registry. Kažem većinom jer znamo da neke aplikacije rade bez da se dotiču registry-a, odnosno rade bez instalacije.

 Zamalo sam ti dao peticu. Najbliže si do sada od svih koji su se javili na ovaj topic, bez uvrede drugima. Zadovoljan sam i sa još nekima te sam im poslao palac gore. Jedini razlog zašto ti nisam dao ocjenu odličan je onaj dio u kojem novodiš programe koje bi trebalo koristiti za to.
A sad pitanje: kako to da si ti uspio izmjeriti veličinu registry-ja ako Jurluk tvrdi da je isti razbacan svugdje po sistemu?
16 godina
offline
RE: Čistiti registry ili ne?
Kalea kaže...
Bellatrix kaže...

Čistiti registry ili ne? Pitanje je sada... pa da krenemo s izlaganjem bilo afirmacijskih bilo negacijskih činjenica...

 

Baza podataka koja pohranjuje i sadrži postavke i opcije u operacijskom sustavu Windows(registry) je neophodna za rad i odvijanje procesa unutar istog operacijskog sustava. Operacijski sustav uvelike ovisi o stanju svog registrya. Dakle većinom sve aplikacije koje postoje ili su postojale na računalu su "posađene" ili su ostavile nekakav trag u registry. Kažem većinom jer znamo da neke aplikacije rade bez da se dotiču registry-a, odnosno rade bez instalacije.

 Zamalo sam ti dao peticu. Najbliže si do sada od svih koji su se javili na ovaj topic, bez uvrede drugima. Zadovoljan sam i sa još nekima te sam im poslao palac gore. Jedini razlog zašto ti nisam dao ocjenu odličan je onaj dio u kojem novodiš programe koje bi trebalo koristiti za to.
A sad pitanje: kako to da si ti uspio izmjeriti veličinu registry-ja ako Jurluk tvrdi da je isti razbacan svugdje po sistemu?
 Podsjećaš me na profesora iz fizike koji bi postavio da/ne pitanje.. pola razreda bi reklo da, pola ne.. a odgovor bi bio  i da i ne.. tako ti je i sa registrijem.. ja samo mogu reći da je Mac G3 sa OS verzijom 8 sa 99%  popunjenosti HDD-a (prazno oko 200 MB) i jednom mjesečnog update-a jednog specijaliziranog programa radio bez ikakvih problema ili usporenja punih 7 godina (bez reinstalacije OS-a) .. da li je tomu činjenica da OS nije imao registry ili nešto drugo, ne bih mogao sa sigurnošću reći..ali činjenica je da ako ne održavaš prozore kako treba, ne gine ti barem jedna reinstalacije svake 1-2 godine..
Odabrao Đelo Hadžiselimović, preveo Saša Kolka. tekst čitao Miljenko Kokot..
15 godina
neaktivan
offline
RE: Čistiti registry ili ne?
Kalea kaže...
A sad pitanje: kako to da si ti uspio izmjeriti veličinu registry-ja ako Jurluk tvrdi da je isti razbacan svugdje po sistemu?
 Veličina registry-a je veličina tekstualnih zapisa svih 'keyeva'. A što se tiče lokacije tih keyeva na tvrdom disku, evo jedan citat sa jednog foruma.
Osoba na stranom forumu kaže...
The files are in windows\system32\config. You can't access them if they're the ones used by the booted Windows installation. There are also extra ntuser.dat files in each user folder in the documents and settings folder that store the user-specific (HKCU) registry hives.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Čistiti registry ili ne?
Random. kaže...
Kalea kaže...
A sad pitanje: kako to da si ti uspio izmjeriti veličinu registry-ja ako Jurluk tvrdi da je isti razbacan svugdje po sistemu?
 Veličina registry-a je veličina tekstualnih zapisa svih 'keyeva'. A što se tiče lokacije tih keyeva na tvrdom disku, evo jedan citat sa jednog foruma.
Osoba na stranom forumu kaže...
The files are in windows\system32\config. You can't access them if they're the ones used by the booted Windows installation. There are also extra ntuser.dat files in each user folder in the documents and settings folder that store the user-specific (HKCU) registry hives.
 Dakle, svaki user ima svoju reg datoteku. Što više usera, to više reg datoteka. HKCU se nalaze u system32\...... Nakon svih postova, još uvijek nisam dobio odgovor na pitanje čistiti registry ili ne jer su mišljenja podjeljena, od krajnje desnice, do krajnje lijevice, sa malim uzmakom prema centru. Ajmo malo o pravima. Da li autori programa koji se izvode na Microsoftovim platformama imaju zakonsko pravo zadirati u sistem folder windoza? Imaju li pravo da i nakon deinstalacije ostave za sobom hrpu smeća (tu ne mislim na ono što windozi sami kreiraju pri instalaciji neke aplikacije).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Čistiti registry ili ne?
Kalea kaže...
 Imaju li pravo da i nakon deinstalacije ostave za sobom hrpu smeća (tu ne mislim na ono što windozi sami kreiraju pri instalaciji neke aplikacije).
 Upravo i mene to zanima jer mislim da bi svaki proizvodjac softwarea mogao napravit malo precizniji uninstaler unutar svake aplikacije pa da kad se klikne add-remove program da ujedno pocisti smece (reg kljuceve) koje je natrpao prilikom instalacije.
World championships:7,GP started:250,GP wins:91,Podium finishes:154,Pole positions:68,Fastest laps:76,Points:1,369
16 godina
offline
Čistiti registry ili ne?

Prvo pravilo računarstva: ako radi, ne popravljaj! Dakle, osim ako nema konkretnog problema koji bi se potencijalno mogao rešiti registry cleanerom, čemu?

 

Prema mom ličnom iskustvu, uz koliko-toliko vođenja računa o tome šta se instalira (mada, govorim o svojim kućnim računarima, dakle prođe tu vremenom gomila raznih aplikacija, utilityja, igara, demoa i triala) i brigu da se ne pokupi kakav malware, jednom instalirani Windowsi (verzije od 2000 na ovamo) godinama sasvim lepo funkcionišu.

 

Sa druge strane, moj otac je pobornik registry cleanera i onda mi se desi ovakav slučaj:

On: Šta je ovo sa Officeom?

Ja (dođem i pogledam): Nemam pojma... Izgleda kao da ti se nekako po*ebao registry...

On: Pu, mamu mu njegovu, juče sam mu čistio registry, verovatno je to... 'Aj' nađi disk i sredi mi ovo.

Naravno, najčešće ne bude ništa loše, i onda je ubeđen kako mu je komp "prodisao", malo brže se podiže i ne znam šta, tako da i dalje voli povremeno da pročačka, samo je sad valjda prešao sa Registry Mechanica na CCleaner.

 

Ukratko: ko ima problem (npr deinstalacija nečega je ostavile "repove" koji smetaju kod ponovne instalacije), može da proba, u suprotnom je to čisto traženje đavola.

Poruka je uređivana zadnji put pon 25.5.2009 0:27 (Ivan(4)).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Čistiti registry ili ne?

...osobno koristim CCleaner i već dugo nakon brisanja registry nalazim problem, pa da ne otvaram

novu temu opisao bi ga ovdje jer je vezano uz isto; u Control Panelu - Administrative Tools -

Event Viewer - pod Application stoji žuti uskličnik (pojavljuje ce nakon upotrebe CCleaner-a

i čiščenja Registry).

Nakon desnog klika na uskličnik i Properties u Event piše: Windows saved user ***219-12EB6DCD\***

registry while an application or service was still using the registry during log off. The memory used by

the user's registry has not been freed. The registry will be unloaded when it is no longer in use.
This is often caused by services running as a user account, try configuring the services to run in either

the LocalService or NetworkService account. For more information, see Help and Support Center at...

 

Može li mi neko objasniti o čemu se radi? Još jednom se izvinjavam na upadu u temu sa svojim

problemom...

 

 

najveći neprijatelj slobode je zadovoljan rob
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Čistiti registry ili ne?

Meni izgleda da je to vise psiholoski da komp "ozivi" nakon ciscenja registrya???

I'm going woo woo
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Čistiti registry ili ne?

također sam na CCleaneru. Nije da sam redovit, tu i tamo, svremena na vrijeme.

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Čistiti registry ili ne?

Vratimo se na ono što je Bellatrix napisao. Pročitajmo još jednom pa nastavimo topic. Dakle, on je nakon friške instalacije instalirao TuneUp Utilities i on je odmah pronašao niz grešaka u registriy-u???? Da li sam prije par mjeseci govorio o tom programu? Jesam.

Naime, da ne bi netko pomislio da ga vučem za nos, želja mi je da svi skupa obradimo ovu temu, i izvedemo zaključak da REGISTRY ne čistimo, osim u rijetkim slučajevima pojave zaraze, i to isključivo antivirusnim alatima, jer čišćenjem REGISTRY-ja alatima koji nisu kompetentni da to urade, čistimo i mnoštvo drugih stvari koje su potrebne za pravilan rad windoza. Nadalje, REGISTRY je datoteka koja bez obzira na svoju veličinu, u tekstualnom formatu, i kao takva, kompjuter sa njom lako barata, za razliku od audio-video zapisa, čiji se ''ton'' prostire daleko više po hardu od tekstualne datoteke. Najviše muka kompjuterima zadaju 3D igre, jer su najzahtjevnije za rad. Pa ako imamo nekoliko takvih igara, hrpu mjuze, hrpu filmova, što znači jedna .reg datoteka?

Moj bi zaključak iz svega prije navedenog bio, da se registry čisti i to samo djelomično oni djelovi koji su maliciozni i koje je uočio jedan od alata za uklanjanje gamadi kao npr. NOD, Avira, Spyware Doctor itd. Uporaba ''specijaliziranih alata za čišćenje reg datoteke (?), je glupost koju treba, u što većoj mjeri izbjegavati.

No, ne treba izbjegavati čišćenje temp mape i mape u kojoj se pohranjuju podaci našeg surfanja, kao ni čišćenje preftech mape. Jednako tako, ne treba nakon čišćenja tih mapa, deinstalacije aplikacija, izbjegavati defragmentaciju. Progooglajte malo, uvjerit ćete se da je tako.

I na kraju, zahvalio bih se svima koji su sudjelovali u raspravi koja je za mene imala smisla i iz koje sam i ja naučio neke stvari.

Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Čistiti registry ili ne?
F1-IVO kaže...
Kalea kaže...
 Imaju li pravo da i nakon deinstalacije ostave za sobom hrpu smeća (tu ne mislim na ono što windozi sami kreiraju pri instalaciji neke aplikacije).
 Upravo i mene to zanima jer mislim da bi svaki proizvodjac softwarea mogao napravit malo precizniji uninstaler unutar svake aplikacije pa da kad se klikne add-remove program da ujedno pocisti smece (reg kljuceve) koje je natrpao prilikom instalacije.
 Je to bi mozda bilo u idealnom svijetu da ali kaj bi onda radili oni programi za koje treba platit da kak ti ociste registry i jos ga ne ociste dobro od smeca i još potrgaju windowse usput vec to za njih obicno obave besplatni cistaci registry-a no to nije bitno ti si kupio program koji nije odradio kak spada i u tome i je onda poanta prodaj zaradi a kak bumo  dalje fuckaj ga. Vecina programa ostavlja iza sebe smeca i to za kamion i tak to je pa se onda i mora ocistit iza njih ja to radim s Revo Uninstaler uvijek pa nemam nekih problema uopce tj nisam nikad imao do sad od kad koristim taj program. Kaj se moze kad su uninstaler-i od puno programa slampavi i ne obave posao a tako ce bit i dalje normalno iznimaka ima ali su u manjini a obicno to tak i je s dobrim stvarima uvijek su u manjini!Cool
Poruka je uređivana zadnji put pon 25.5.2009 1:12 (rambox).
15 godina
neaktivan
offline
Čistiti registry ili ne?

Iz OVOG(A) članka:


There are several reasons for the disparity in those error counts. First there's the matter of simple semantics: At one end of the spectrum, there are Registry errors that -- if not corrected -- may make a system unbootable or unstable, or that may cause some of your software to crash or to malfunction. But at the other end of the spectrum, there are trivial, transient Registry items that are intended for short-term use, that harm nothing when they go out of date, and that are ultimately self-correcting via normal Windows housecleaning. Naturally, counting these latter as "errors" drives up the count and lets a given piece of software generate impressive-looking stats; but removing those "errors" doesn't mean much in terms of a real benefit.


Pročitajte cijeli članak za bolji uvid.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
moderator
offline
RE: Čistiti registry ili ne?
F1-IVO kaže...
Kalea kaže...
  Imaju li pravo da i nakon deinstalacije ostave za sobom hrpu smeća (tu ne mislim na ono što windozi sami kreiraju pri instalaciji neke aplikacije).
  Upravo i mene to zanima jer mislim da bi svaki proizvodjac softwarea mogao napravit malo precizniji uninstaler unutar svake aplikacije pa da kad se klikne add-remove program da ujedno pocisti smece (reg kljuceve) koje je natrpao prilikom instalacije.
  Nema sta da vas cudi dali treba ili ne.
 
Odgovor se krije ulicencnim pravima samog Windowsa ali i "treceg" programa..one famozne EULA-e koje samo dragi Bog razumije
 
Stavise EULA Windowsa zabranjuje mijenjanje sistemskih datoteka i preinaku samog sistema (dilanje istih je nastroze zabranjeno) a sa druge strane ..antiviri na primjer..uvali svoje dll-ove,ocx-e,mrezne drivere ..a za registry da i ne pricamo.
 
(ma znam da postoji SFC ali neki programi jednostavno imaju "tamper protection" pa i ovo ne pali)
 
A sad nagradno pitanje:
 
Kad je vec tako i kad je vec dozvoljeno da treci program zapise svoje podatke u registry dali je duzan ukloniti ih? 
Ja mislim da jeste. Prozvodaci trial ili shareware programa dovijaju se na razne nacine da sprece da nakon isteka probnog perioda da jednostavno reinstalirate program pa da cepate izpocetka. 
 
Inace registry je uveden nakon Win 3.1 u Win 95 kao zamjena za *.ini fajlove u nadi da ce se nesto poboljsati. Rezultate vidite i sami.
I uz najvecu dozu predostroznosti prema OS-u Windozi odapnu nakon 2 godine ma koliko vi pazili na njih
Osim ako nekim cudom nikad ga niste nadogradili i imate jedan jedini program na PC-u i naravno ne spajate se na internet. Kao oni PC-i koji se koriste po prodavnicama :) 
 
All your carefully picked arguments can easiliy be ignored! There are no real rules about posting. There are no real rules about moderating either - enjoy your ban
Poruka je uređivana zadnji put pon 25.5.2009 1:52 (Lazarus Long).
15 godina
neaktivan
offline
Čistiti registry ili ne?

lazarus long-pa jel čistiš ti onda i s čim?

moljac
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Čistiti registry ili ne?
Random. kaže...

Iz OVOG(A) članka:


There are several reasons for the disparity in those error counts. First there's the matter of simple semantics: At one end of the spectrum, there are Registry errors that -- if not corrected -- may make a system unbootable or unstable, or that may cause some of your software to crash or to malfunction. But at the other end of the spectrum, there are trivial, transient Registry items that are intended for short-term use, that harm nothing when they go out of date, and that are ultimately self-correcting via normal Windows housecleaning. Naturally, counting these latter as "errors" drives up the count and lets a given piece of software generate impressive-looking stats; but removing those "errors" doesn't mean much in terms of a real benefit.


Pročitajte cijeli članak za bolji uvid.

 Je sve to je fino krasno ali taj clanak je star ko biblija ak se racuna po PC svijetu di je 6 mjeseci puno a ne dvije godine za koje se puno programa izmjeni neki se poboljsaju neki pogorsaju i tak to onda je ovaj clanak zastario do daske. Tu spomenuti Registry First Aid je inace odlican program koji ja vec koristim godinu dana i mogu rec samo hvale o njemu odlicno radi svoj posao  bez greske inace moj omiljeni registry cleaner nazalost nije besplatan no i to nije neki problem. Kad se stavlja neki clanak tj test onda to  treba bit novijeg datuma a ne ovako star to se ne radi tak jer izgleda šlampavo skroz!Cool
Poruka je uređivana zadnji put pon 25.5.2009 1:59 (rambox).
15 godina
neaktivan
offline
Čistiti registry ili ne?

Moj naum nije bio upititi vas u test cleanera, već u onaj dio koji sam i sam citirao, koji se ne mijenja kroz dvije godine.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Čistiti registry ili ne?
Random. kaže...

Moj naum nije bio upititi vas u test cleanera, već u onaj dio koji sam i sam citirao, koji se ne mijenja kroz dvije godine.

 To je odavno poznata stvar kaj tu pise i o tome je tu vec pisano dosta pa i na ovoj temi registry treba cistit kad se za to ukaze potreba jasno a ne nonstop ko pometanje stana svaki dan jer od toga nema koristi. No ako postoje problemi koji se mogu rijesit ciscenjem registrya to je ono nesretno smece koje ostaje nakon deinstalacije slampavih programa kao recimo AVG nesretni onda treba pristup ciscenju i to je tak. A ovaj test je stvarno star pa ce se neko i povest za njim mozda neprimjetivsi koliko je zapravo staro to testiranje pa sam to i onda napomenul!Cool
Poruka je uređivana zadnji put pon 25.5.2009 2:19 (rambox).
16 godina
neaktivan
moderator
offline
RE: Čistiti registry ili ne?

Mnogo,ali stvarno mnogo retko. Na primjer prihvatim se brisanja nekog registry kljuca koji stavi svoj unos u kontekstualni izbornik kao  Open with....   ili kada aktivacija nekog programa zatupi pa se priklonim rucnog ciscenja ali za ovo skoro svaki put ima uputstva na prozivodacevoj strani.

 

Ev danas sam na primjer cistio/brisao ostatke NIS 2009 16.7 pre-releasea koji radi na Win 7 ali prema uputstvima njihovih programera na Symantecovom forumu. Problem je bio aktivacija u pretplata ali ovo je samo testna verzija pa se oni prave dobri :)

Znaci..trebalo je da dobijem 15 dana sa novim buildom ali sam dobio nista nakon reinstalacije. Pa je sledilo mucno prekopavanje ponjihovom support forumu i chat sa osobljem

 

Upravo sada drzim otvoren CCCleaner i gledam. Ima brdo unosa i uglavnom se odnose na reference koje vode na nepostojece asocijacije datoteka,neki zaostali shortcut..i sve ovo u registry. I kada bih ovo ocistio rijesio bih se nekih "velikih" 4 kb prostora na disku :)

 

Kao sto je neko iznad mene pisao. Ispravno je cistiti ali i ne cistiti registry. Evo vidim neke unose ili potencijalne problematicne kljuceve vezani uz ActiveX kontrolama sto moze ali i ne mora prouzrokovati problem sa browserom. Vezani su uz flash..nista strasno.

Ja za sad ne vidim probleme.

 

Ovo sam davno prevazisao i dosta sam cicao vesla glede "ubrzavanja" windoza putem registrya. Ja ipak mislim da je ovo   sa ciscenjem registrya u cilju ubrzavanja cista glupost. Ja sam pobornik iste teze kao i F1-IVO. Samo namjenski i toliko

 

Za ostalo treba koristiti sve kortekse mozga kada se nesto deinstalira posto neke aplikacije su pisane da se ponasaju kao da su jedine na PC-u..a i njihovi pisci su valjda bili na ego trippingu kada su programirali

All your carefully picked arguments can easiliy be ignored! There are no real rules about posting. There are no real rules about moderating either - enjoy your ban
Poruka je uređivana zadnji put pon 25.5.2009 2:56 (Lazarus Long).
16 godina
offline
Čistiti registry ili ne?

Koristim CCleaner već dugo vremena i zadovoljan sam. Niti jedan problem s njime. Možda nije najbolji ali mi je drag...  Namigiva

 

S   Tune Up-om nemam previše iskustva samo ne onaj "One Click Maintance" živcira toliko da ga i izbjegavam.

...ali sutra, dragi moj Samsone, trofej i slava neće nas zaobići!
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice