Evropa ili Europa zaključana tema

poruka: 74
|
čitano: 45.856
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
RE: Evropa ili Europa
Kardaki kaže...
 Hrvatski prevopis je 50:50 tj, morfološko-fonološki. Nedavno sam to učio pa mogu sa sigurnošću reći da je tako.
Učio gdje, koja ustanova?
Tko je iznio podatak o 50:50?
Ako je već tema otvorena dosta ozbiljno onda bi barem mogao sa ostalima podijeliti izvor tog podatka, kao
što sam sa zanimanjem pročitao tekst I. Beškera, tako bi pročitao i tekst na kojem se temelji gornja tvrdnja.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Evropa ili Europa
Kardaki kaže...
Sonny kaže...

Jer netko zna kakav mi pravopis koristimo?

Morfonološki ili fonološki?

 Hrvatski prevopis je 50:50 tj, morfološko-fonološki. Nedavno sam to učio pa mogu sa sigurnošću reći da je tako.
 Ajde stvarni pogledaj praopis Matice hrvatske, i onda se javi.. Jednostavno nemoj pričati gluposti.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Evropa ili Europa
r420r kaže...

jako lijepo... vec neko vrijeme dvojim, dal da odgovorim na one vase provokacije...

 

ako ste vec tako superiorni od nas "trolova nižeg stupnja stručne spreme", ne znam kako si mozete dopustit spustanje na takav nizak nivo i vrijedat ljude bez nekog pravog povoda. ne znam na temelju cega imate pravo bit bolji od drugih i vrijedat ostale samo zato sto nemaju isto misljenje kao vi. nije da se opravdavam vama (gospodaru svemira), ali onog trenutka kad ce hrvatska imat jedan pravopis, onda cemo svi napokon pisat i govorit jednako. zaista nemam nista protiv vas ili vaseg pisanja i onaj post je bio komentar, a ne pokusaj degradacije vas kao novinara ili buga. mislim da se u vasem vulgarnom ispadu vidi tko je tko.

 

s postovanjem,

"trol nižeg stupnja stručne spreme"

 debosi te spuste na svoju razinu i onda te pobjede iskustvom
(ovo je iz one teme zivotnih motoa)CoolCoolCoolCoolCoolCoolCoolCoolCool
Psssssst Zecovi spavaju
16 godina
neaktivan
offline
RE: Evropa ili Europa

od kada postoji BOSANSKI JEZIK?!?!?!?!?!?!?!

jel to onaj bosanski jezik koji se temelji na HUMACKOJ PLOCI?!?!?!?!?!! mislim ova-http://hr.wikipedia.org/wiki/Huma%C4%8Dka_plo%C4%8Da

16 godina
neaktivan
offline
Evropa ili Europa

Skidam kapu g. Beškeru i uvijek volim pročitati njegovo mišljenje. Drago mi je vidjeti da u moru gluposti u našem jeziku, postoji netko tko se bori protiv smiješnih predrasuda kao što je gore navedena "hiljada".

 

Ne mogu opisati čuđenje kad sam pročitao o čemu se radi tema :)

Μολὼν λαβέ! "Swift as the Wind, Silent as a Forest, Fierce as Fire and Immovable as a Mountain."
16 godina
protjeran
offline
Evropa ili Europa

 

Beškerov tekst je tek hrpa dojmova temeljenih na dojmovima nekih starijih . Ne vidim ništa epohalno, ali unatoč drastičnom deficitu čvrste argumentacije ne mogu ne složiti se sa "odejbavanjem" samozvanih lektora. Stoga bu me rekli "thumbs up" za Beškera.

 

Osobno sam za jezičnu čistoću temeljenu na funkcionalnosti, a manje na nekim drugim odrednicama.

Dakle nije Šekspir nego Shakespeare, pa je shodno tome valjda Europa.  Valuta euro je izvedenica iz imena te zemljopisno/politčke regije koja se valjda ispravno piše Europa.

Da li je ime Europa anglosaksonizirano ili neke tak...manje bitno. Oni su sami odlučili prihvatiti taj naziv i tako ga napisati, oni su odredili kako se piše i mi to pratimo. Po meni sve ok.

 

Eh sad, zamislite da ste ludi Hrvat kao što je lud jedan prosječan Talijan ili Švabo. Mnogim strancima kada kažete Hrvatska bleje ko' zadnji telci jer su prihvatili ima Croatia, a to ime smo sami odaslali jer je zvučnije unatoč tome što to nije naziv naše zemlje na našem jeziku. Tak isto jedan klasičan Rvat ako nikada nije čuo za Wien nebu pojma imal da je to Beč. Klagenfurt smo i mi nekada zvali Celovec, a Česi ga zovu Želanec. Po meni je prevođenje imena posvemašnja glupost, ali ipak i ta glupost ima svoje argumente koji baš i nisu najplemenitiji.

 

Dakle ja osobno se nikako ne slažem sa pohrvaćivanjem i prevođenjem stranih imena i nazivlja, kao što to rade mnoge druge nacije, nego sam za korištenje domicilnog nazivlja kao jedino pravilno. Smatram da je stvar osobne kulture i poštovanja spram onih koje spominjemo naučiti pravilno koristiti strana imena, pogotovo ako ste u situaciji da pišete ta imena.

 

Smatram kako je jezik tek jedan od oblika ratovanja pa primjetite kako su nekada slavne osvjačke nacije najtemeljitije u prevođenju svega stranoga. To vam je jedan oblik asimilacije pa tako Talijani Rijeku zovu Fiume i ne zovu je tako jer je to logičan prevod na njihov jezik. I Švabe imaju svoje ime za Rijeku (St. Veit am Flaum) i to zato jer su nekada vladali istom. To je ujedno i mali prilog ratobornoj prirodi jezika. Ta ratoborna pojavnosti jezika i jest razlog burnim rasprama na temu jezika. Mislim da bi bilo puno lakše kada te ratobornosti ne bi bilo te kada bi jezik bio koristan komunikacijski alat, a ne asimilacijsko oružje.

16 godina
neaktivan
offline
Evropa ili Europa

Čuj ni Austria nije Österreich...

16 godina
moderator
offline
RE: Evropa ili Europa
guzzman kaže...

 

Osobno sam za jezičnu čistoću temeljenu na funkcionalnosti, a manje na nekim drugim odrednicama.

Dakle nije Šekspir nego Shakespeare, pa je shodno tome valjda Europa.

Valjda? Sto nije onda to valjda Europe [iurop], a ne Europa [europa]? Nemoj se u argumentaciji sluziti necime sto ne vrijedi.
15 godina
neaktivan
offline
Evropa ili Europa

ja mislim da je oboje tocno

Viva la Linkuto
14 godina
online
Evropa ili Europa

Zasto se mi toliko morimo oko toga sto je ispravno a sto neispravno? Pa zar nije poanta jezika da komuniciramo? Ako to uspjesno obavljamo ostalo bas i nije bitno. Pravila su postavljena samo da bi se lakse razumjeli.  A posto svi razumijemo sto znaci rijec Europa i Evropa stvarno ne vidim u cemu je problem? Zar nije oxfordski rijecnik enlgeskoga uveo bling kao rijec medu svoje korice? Rijec koji je izmislio 50 cent i plasirao spotovima i pjesmama. Tko je on da izmislja rijeci. Ali posto se pocela koristi ona je stvarna i mozemo pricati da je neispravna i kriva koliko hocemo. Dakle sluzbeni jezik se treba prilagodavati ljudima a ne obratno. I dok dosta ljudi koristi rijec Evropa a isto vrijedi i za rijec Europa obe su ispravne koliko god si netko umislio da moze pricati sto je ispravno a sto nije.

15 godina
protjeran
offline
Evropa ili Europa

Sva ta prepirka je radi toga sto Srbi kazu Evropa a ne Europa

Jednostavno pojedini ljudi mrze Srbe i oni zele svoji pravopis.

 

born to be gamer
16 godina
moderator
offline
RE: Evropa ili Europa

LOL. Da, odmah je rijec o mrznji na nacionalnoj osnovi. Pricas gluposti.

16 godina
neaktivan
offline
Evropa ili Europa

Jao, pa ovaj thread je 2 godine star...

http://3.141592653589793238462643383279502884197169399375105820974944592.com/index314.html
15 godina
offline
RE: Evropa ili Europa

Nije li nekrofilija kod nas zakonom zabranjena?

Who the fuck is General Failure? And why is he reading my harddisk?
15 godina
neaktivan
offline
Evropa ili Europa

E čuo sam negdje da je riječ tisuća bosanska ?

Saki Saki 5$
16 godina
neaktivan
offline
Evropa ili Europa

stupidno je praviti se pametan, pa ukljucivati podsvijesno u svojoj glavi dok govoris neko filtriranje i voditi racuna da se netko ne nadje uvrijedjen.

ijadu tristo ili tisucu tristo, kakve to veze ima?

naravno,ako pisem neki dopis u wordu, sve cu skockat do najmanjeg detalja na hrvatskom.

 

ne volim kad se neduzne ljude siluje sa pravopisom u lezernoj atmosferi brbljanja, pa bilo to i na bug forumu.

imate vagone turcizama, a nemate pojma da su tudjice.. ducan, kat i sl...

najbolji su mi oni sto ispravljaju ljude koji spomenu sprat i ovi ulete sa turcizmom...ispravno je kat :D

teško vrijeme za matore
13 godina
protjeran
offline
RE: Evropa ili Europa
torrente kaže...

stupidno je praviti se pametan, pa ukljucivati podsvijesno u svojoj glavi dok govoris neko filtriranje i voditi racuna da se netko ne nadje uvrijedjen.

ijadu tristo ili tisucu tristo, kakve to veze ima?

naravno,ako pisem neki dopis u wordu, sve cu skockat do najmanjeg detalja na hrvatskom.

 

ne volim kad se neduzne ljude siluje sa pravopisom u lezernoj atmosferi brbljanja, pa bilo to i na bug forumu.

imate vagone turcizama, a nemate pojma da su tudjice.. ducan, kat i sl...

najbolji su mi oni sto ispravljaju ljude koji spomenu sprat i ovi ulete sa turcizmom...ispravno je kat :D

pa kad u tom wordu skockas sve na hrvatski kako ces otipkati "stari kontinent"?

16 godina
neaktivan
offline
RE: Evropa ili Europa
Commodore kaže...
torrente kaže...

stupidno je praviti se pametan, pa ukljucivati podsvijesno u svojoj glavi dok govoris neko filtriranje i voditi racuna da se netko ne nadje uvrijedjen.

ijadu tristo ili tisucu tristo, kakve to veze ima?

naravno,ako pisem neki dopis u wordu, sve cu skockat do najmanjeg detalja na hrvatskom.

 

ne volim kad se neduzne ljude siluje sa pravopisom u lezernoj atmosferi brbljanja, pa bilo to i na bug forumu.

imate vagone turcizama, a nemate pojma da su tudjice.. ducan, kat i sl...

najbolji su mi oni sto ispravljaju ljude koji spomenu sprat i ovi ulete sa turcizmom...ispravno je kat :D

pa kad u tom wordu skockas sve na hrvatski kako ces otipkati "stari kontinent"?

Afrika.

Every time two people have sex, an angel gets a boner
Poruka je uređivana zadnji put pet 30.7.2010 10:34 (AA-d00d).
16 godina
neaktivan
offline
Evropa ili Europa

premda sam old-skul i fan vuka,pisi kako govoris... nisam zagovornik prakse kao sto imaju susjedi....

ide dnevnik i na ekranu pise..dopisnik iz čikaga, ljepse je vidjeti dopisnik iz chicagoa.

 

napisao bih europa.

 

.

teško vrijeme za matore
Poruka je uređivana zadnji put pet 30.7.2010 10:41 (torrente).
13 godina
protjeran
offline
RE: Evropa ili Europa
bestia kaže...

Ma od sveg tog pravopisanja zaboli glava, meni je najvaznije da se mozemo razumijeti, a oko finesa se mogu razpravljati oni kojima je to posao.

Ja sam ucio po Vuku, pa mjenjao po Tudmanu, a sad opet po neznam kome i neznam zasto, najbolje da predemo na Engleski Jezik, al bi mi nasli dlaku i u njemu.

 

american, ili british?

13 godina
protjeran
offline
RE: Evropa ili Europa
Drago kaže...
r420r kaže...

jako lijepo... vec neko vrijeme dvojim, dal da odgovorim na one vase provokacije...

 

ako ste vec tako superiorni od nas "trolova nižeg stupnja stručne spreme", ne znam kako si mozete dopustit spustanje na takav nizak nivo i vrijedat ljude bez nekog pravog povoda. ne znam na temelju cega imate pravo bit bolji od drugih i vrijedat ostale samo zato sto nemaju isto misljenje kao vi. nije da se opravdavam vama (gospodaru svemira), ali onog trenutka kad ce hrvatska imat jedan pravopis, onda cemo svi napokon pisat i govorit jednako. zaista nemam nista protiv vas ili vaseg pisanja i onaj post je bio komentar, a ne pokusaj degradacije vas kao novinara ili buga. mislim da se u vasem vulgarnom ispadu vidi tko je tko.

 

s postovanjem,

"trol nižeg stupnja stručne spreme"

Ako to što sam ti odgovorio na tvoj komentar smatraš spuštanjem na neki nizak nivo, mislim da si prestrog prema sebi. Diskutirao sam ja i s gorima.
Znaš ono - "Opinnions are like asholes...", dakle, svatko ima svoje i to je u redu. Isto tako je u redu svoje mišljenje zadržati za sebe ako se tiče nečega u što se ne razumiješ. Ako si nevježa u nečemu, u ovom slučaju jeziku, odakle ti hrabrost-ludost da ideš popovati profesionalcima koji pišu za život, godinama?
Dociraš ti tako: "pravopis decki, pravopis! ne pisete zbog sebe (posto ste novinari), nego i zbog naroda, na neki nacin ste uzor mladim narastajima. ako vi novinari necete pisat prema pravopisu, nitko nece..."
I to nakon što si samo na ovome forumu napisao stotine postova s tisućom tipfelera, malih slova gdje idu velika, miješanja dijalekta i književnog standarda i općenito prepunih nemara prema jeziku, ti nama, "dečkima", govoriš da obratimo pažnju na pravopis, kojeg očito ne poznaješ? Zbog čega si mislio da poznaješ to jedno pravilo pisanja jedne jedine riječi, kada ih očito desetke drugih ili ne poznaješ, ili te za njih jednostavno nije briga?
Iz ovoga izvuci pouku za ubuduće mudrovanje na Internetu: Google. Ako misliš da je netko nešto krivo napisao, naveo krivi podatak ili bilo što slično, prvo skokni do Googlea i pogledaj što drugi, po mogućnost eksperti, kažu na tu temu, pa onda idi dijeliti savjete kao da su tvoji i kao da se razumiješ u to o čemu pišeš.
Na koncu - kakav smiješni "vulgarni ispad"? Išao si se praviti znalac, a ispalo je da si totalno neupućen u to što si htio komentirati. Umjesto da ti obrišem post zbog off-topica i dam opomenu, objasnio sam ti da nemaš pojma. Shvati to kao besplatni sat nastave.

ne znam o čem se radi, ali bilo tko je ovo napisao je u pravu! pisci, novinari, lektori, itd. nemaju pravo na pogrešku u službenim tekstovima! kad ljudi kojima pisanje i jezik nije struka pogriješe u službenim dopisima je velika greška, a novinari se zbog svoje neukosti često izgovaraju na boldano. optužuju forumaša koji piše neformalni komentar kojeg će vidjeti 5-20, ili 200 ljudi da on pravi pogreške u (neformalnim) komentarima da bi opravdali svoje (formalne) pogreške...

 

Evropa - Europa?

nije mi jasan Bešker - u cijelom svojem tekstu priča o tradicijama, te promjenama tradicija. većinom navodi promjene tradicija kao dobre promjene, a onda kad se tradicija promijenila iz Evropa u Europa, onda ne valja? kontradiktoran je...zapravo, nije samo on kontradiktoran, već cijeli hrv pravopis. vrijeme je nakon 20god okupiti 20% najboljih stručnjaka današnjice, te im dati još 30% najboljih kao savjetnike i nek već jednom tih 50% jezičnih stručnjaka donese jedan pravopis koji se više neće mijenjati, samo nadopunjavati novim riječima...

13 godina
protjeran
offline
RE: Evropa ili Europa
Drago kaže...
Sonny kaže...
Da, preporučeni je "Europa", zasto bi onda koristila "Evropa"? (EDIT: stavio sam upitnik jer u brzini pisanja i sl., prvobitno sam ga zaboravio staviti)
Nema nikakve logike, po meni tu nema rasprave.
 Vidim da si ga sada stavio i to je dobro - znači, ipak si u stanju naučiti! Bravo!

daj si ban zbog spama i vrijeđanja forumaša!

13 godina
neaktivan
offline
Evropa ili Europa

Vidim da je topic prastar, ali tvrdnja da je Evropa u duhu hrvatskom jezika je u najmanju ruku sumnjiva. Mogu prihvatiti da je po pravopisu ispravno, iskljucivo zbog prijasnje drzave i tzv. hrvatsko-srpskog jezika gdje su Srbi mozda progurali svoje Evropa pa su se neki ljudi navikli, ali i to mi je blesavo (ne ulazim u to je li stvarno ispravno, jer ne znam). Zasto onda ne govorimo hemija, sinhronizacija (sto btw. hropa ljudi govori jer ne znaju da je u hrvatskom sinkronizacija), Vizant, varvari i slicno?

 

Europa potjece od grckog Εὐρώπη, pa mi nije jasno otkud uopce ideja da se to u hrvatskom, pa cak ni srpskom pretvori u Evropa. Slovenci uredno pretvore grcki eu u ev (npv. levkocit, Evfrat...), ali u hrvatskom i srpskom mi trenutacno ne pada niti jedan primjer grcke rijeci u kojoj bi se eu pretvorilo u ev, dok ih ima koliko hoces kod kojih se ne mijenja (leukocit, Euklid, Eufrat, herueka/eureka, pneumatika...).

 

Jedino objasnjenje koje ima smisla je da je to u srpski doslo po Vuku, ali ako i je, onda je prilicno mutavo. No u hrvatskom to nema ama bas nikakvog smisla.

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.7.2010 12:40 (Grgapm).
13 godina
protjeran
offline
RE: Evropa ili Europa
torrente kaže...

premda sam old-skul i fan vuka,pisi kako govoris... nisam zagovornik prakse kao sto imaju susjedi....

ide dnevnik i na ekranu pise..dopisnik iz čikaga, ljepse je vidjeti dopisnik iz chicagoa.

 

napisao bih europa.

 

.

bez obzira na nestandardiziranost pravopisa pogresno je pisati Evropa. postoje neke iznimke u pisanju medjunarodnih pojmova, ali one su se vec ustalile u pravopisu i govoru. Neobicno bi, da nekazem i iritantno, bilo na tv-u procitati Čikago ali niko ne primjecuje Pariz, Veneciju, Bukurešt... kao sto je nasim istocnim susjedima smijesan nas nogomet, zrakoplov... a ni ne primjecuju u svom govoru rukomet, dalekovod...

14 godina
offline
RE: Evropa ili Europa

Mi u Međumurju i Zagorju govorimo evropa xDD

13 godina
neaktivan
offline
Evropa ili Europa

Boli me ku... mi onako nismo u njoj mislim u političkom smislu

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.7.2010 16:08 (voyager).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Evropa ili Europa
voyager kaže...

Boli me ku... mi onako nismo u njoj mislim u političkom smislu

A pitanje je i kolko smo u geografskom smislu. Baš smo ono, ni vrit ni mimo...

http://3.141592653589793238462643383279502884197169399375105820974944592.com/index314.html
13 godina
neaktivan
offline
RE: Evropa ili Europa
1domagoj1 kaže...
voyager kaže...

Boli me ku... mi onako nismo u njoj mislim u političkom smislu

A pitanje je i kolko smo u geografskom smislu. Baš smo ono, ni vrit ni mimo...

Da, nikako da se odlucim jesmo li u Africi ili Aziji... Neodlučan

 

Nije pitanje izgovara li se europa ili evropa, negdje je izmedu, ali kako ne pisemo precjednik ni Hrvacka, tako ne bi trebalo pisati ni Evropa. U hrvatskom u principu nije krivo pisati po Vuku (iako je sigurno rocno pisati u originalu rijec, a po Vuku djeluje nepismeno cesto), ali to se u pravilu odnosi na rijeci koje su dosle iz engleskog, francuskog, turskog, njemackog i sl. Ne odnosi se na rijeci koje su vec prihvacene u hrvatski ali se u izgovoru malo iskrive u odnosu na pisani oblik pa da sad idemo drugacije ih pisati

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.7.2010 20:32 (Grgapm).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Evropa ili Europa
Grgapm kaže...
1domagoj1 kaže...
voyager kaže...

Boli me ku... mi onako nismo u njoj mislim u političkom smislu

A pitanje je i kolko smo u geografskom smislu. Baš smo ono, ni vrit ni mimo...

Da, nikako da se odlucim jesmo li u Africi ili Aziji... Neodlučan

 

...

Nije neki izvor, al ajd evo ti sa Wikipedie onda:

 

Croatia, officially the Republic of Croatia, is a country in Central Europe and Southeastern Europe at the crossroads of the Pannonian Plain, the Balkans, and the Adriatic Sea.

 

Pa sad ti definiraj točno di smo, ne spadamo ni vrit ni mimo, iako se "službeno" vodi da smo jugoistočna Europa..., a po mentalitetu se zna već di nas svrstavaju, ne treba napominjat posebno.

 

Al dobro, dosta offtopica, odo ja. Osmijeh

http://3.141592653589793238462643383279502884197169399375105820974944592.com/index314.html
13 godina
neaktivan
offline
Evropa ili Europa

To nije upitno da je nejasno, makar bi iz povijesnih razloga trebali spadati u sredisnju Europu. Ali kako god da postavis u Europi jesmo bez obzira na to radilo se o JI, sredisnjoj ili kakvoj vec. Al da, offtopiciramo :)

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice