"Nekoliko" stvari koje klinci nece nikad nauciti

poruka: 559
|
čitano: 194.879
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
RE: "Nekoliko" stvari koje klinci nece nikad nauc
Lazarus Long kaže...
LEGO su bile obicne sarene kocke sa raznim velicinama i bojama i tu i tamo bi pronasao prozore,vrata i kotace :))

Eh da... Sjećam se starih legića. Još uvijek imam i nacrte pa vidim kako su dijelovi bili ne-jedinstveni. Na jednom modelu autića i prikolice su najposebnije bile prozirne čaše i kuka od prikolice.

 

S današnjim legićima se može napraviti samo model iz nacrta, nema improvizacije kao nekad.

 

Jednom sam napravio podmornicu (bez nacrta) koja se mogla rastaviti na dva dijela (s mehanizmom nekog svemirskog broda), a sjećam se da sam htio napraviti i avion, ali nisam imao kotače koje sam htio i bilo je prekomplicirano.

 

Još uvijek imam kutiju od tenisica punu legića i nacrta - s tim da su sitni artefakti (kape, čaše, mačevi, štitevi, kubure) u jednoj vrećici, ljudi, konji i gume u drugoj... A u kutiji ima najviše 4x2 blokova u raznim bojama... Koliko sam samo nebodera napravio od legića...

 

EDIT: sjetio sam se jedne... Igranje rata plastičnim pištoljima (ili rukama) umjesto FPS-a u multiplayeru...

God made man But he used the monkey to do it Apes in the plan We're all here to prove it I can walk like an ape talk like an ape Do what a monkey can do God made man But a monkey supplied the glue
Poruka je uređivana zadnji put sub 25.7.2009 21:57 (i_rambo_plache).
16 godina
offline
"Nekoliko" stvari koje klinci nece nikad nauciti

Je deckici, to je sve normalno, vrijeme leti. Kako generacije prolaze tako i tehnologija napreduje stoga to me nista ne cudi. Neznam kada sam zadnji put ugradjivao modem u PC, da dobro ste vidjeli - MODEM. Evo danas sam ga ugradjivao nakon duugo vremena... I cak mi nije smetao onaj zvuk, bas sam ga s voljom slusao. Lijepo je kad vidis kako stare stvari funkcioniraju. Hvata me nostalgija, mislim da si budem isel ugradit floppy Cool

15 godina
neaktivan
offline
RE: "Nekoliko" stvari koje klinci nece nikad nauc
Lazarus Long kaže...

namestanje svega na SCSI lancu,rucno (jumperima) namestanje IRQ-ua ,analogni modemi...Sve bih ja ovo da zaboravim

Šta fali, kol'ko me sjećanje služi bilo je scsi uređaja s malim tasterom, pa lijepo namjestiš svaki na svoj broj i milina jedna..

 

Lazarus Long kaže...

 Najvise mi je zao Betamaxa :) To je bio format u svemu superiorniju naspram VHS-a. Jedina mana mu je bila trajanje vrpce pa je JVC-ov VHS pobedio upravo zbog toga

Betamax je još uvjek u igri i te kako. Profesionalno se koristi i dan danas, a zamjenjuje ga u novije vrijeme digibeta. Misliš valjda na video2000, to je bio format koji je izumro.

 

Da, ima tih stvari, ja bih spomenuo:

 

5.25" flopy od 360k

Singlice na 45 i LP na 33, a iz bakinog ormara i raritet na 78 okretaja

Dve crtice na televizoru i jedna točkica (super moderne digitalne igre toga doba - tenis) cjelodnevna zabava

Norton commander na dos-u

Ultrazvučni daljinski za televizor

BBS-ove s modemom 9600

Prvi digitalni sat s dvije funkcije sat i datum, a stisneš a ono svijetli crveno..

 

 

14 godina
offline
"Nekoliko" stvari koje klinci nece nikad nauciti

floppy- imam vhs- puno kazeta imam walkman -nemam koristio telefon bez prikaza broja i sa okretanjem -imam al ne koristim(koristio)modem-imo do prije 4mj. zujanje je bas cool zas to ne naprave na ovim novijima zice-puno ih volim super 8-znam sta je ali nikad koristio a eto imam 15

Poruka je uređivana zadnji put sub 25.7.2009 23:19 (loky4i4).
15 godina
neaktivan
offline
"Nekoliko" stvari koje klinci nece nikad nauciti

Evo i da ja svoja iskustva napišem.

 

VHS - u mrdao po njemu. Najzabavnije bilo snimanje filmova i serija, koje sam gledao i onda presnimavao.

Super 8 filmovi - no idea...

Walkman na kazete - bilo moje prvo "slušalo".

Jednoznamenkasti kanali only! - aha, u ranijem djetinjstvu.

Betamax - no idea...

Vinilke ili longplayke (LP) - bo?

MiniDisk -rijetko no znam.

DAT - ???

Laserdisk - no idea...

Analogna kazeta - nope.

 

Žice - Tu su!

Skvičanje dial-upa - Dobro se toga sječam. I dobro se sječam groma koji mi je spržio dial-up modem :)

Matrični printeri - Stara na poslu imala to, tamo printao prve uradke u paintu.

Floppy - To znam i danas kad tad koristim.

IRQ pomoću jumpera - no idea...

ISA sabirnica - no idea...

DOS - za ovo je svaki kompjuteraš, i mlađi i stariji, barem čuo.

Commodore - znam, vidio jesam.

ZIP radi prostora - par puta u prvim godinama s kompjuterom.

Floppy boot - Nope.

Zeleno na crno - nikad vidio...

Razvijanje filma - Da, toga naravno ima.

Telefoni na okretanje - Baka ga još ima i koristim ga :)

Daljinski - Ovo ne kužim zašto je zastarjelo...

Pisanje čeka - Hmm???

Papirnati rječnik/enciklopedija - škola?

Geek = nerd - svugdje se srećem sa time.

NCSA - no idea

Gopher - no idea

No GPS - hmm... mislim da su i klinci iskusili stanje bez GPS-a, ja ga ni sad nemam...

16 godina
neaktivan
offline
"Nekoliko" stvari koje klinci nece nikad nauciti

Sad ću u osmom mjesecu napunit 16 godina :)


Stavite VHS kazetu i gledajte njihove reakcije
- koristio se vhsom, još uvijek ih imam
Super 8 filmovi - wtf
Pogledajte sta ce se desiti kada nekom danasnjem klincu uvalite
obican walkman da bi slusao muziku :) -
susreo se
Odavno brojaci kanala na TV-u nisu jednoznamenkasti. Bilo je opce veselje
kada su ukljucili i 3 pa 4 kanal na tadasnjoj drzavnoj televiziji
- ništa neobično
Betamax? Ma daj :) - nikad vidio uživo, ali znam što je
Vinilke - znam što je, ali nikad se nisam koristio
MiniDisk - nemam pojma
DAT - znam što je, nikad vidio uživo
Laserdisk - kao DAT, znam što je
Analogna Kazeta  - vidio, imao, sigurno ih ima još negdje



Kompjutori i ostalo

Zice. Okay,jos se drze ali blizi im se kraj 
- imam bežični miš :)
Vristanje dial-up modema  - znam
Matricni printeri - nikad se susreo
5 i 3 incni floppy diskovi,ZIP i drugi pali junaci :) - 3'' floppy koristio
Namestanje IRQ-ua pomocu jumpera - no idea
ISA sabirnica - šta?
DOS? - kakav bi ja to kompjuteraš bio kad ne bih znao što je DOS :)
Stelanje azimuta glave na comodoreovom "kazetofonu" i cekanje godinama da bi 
se igra ucitala
- nikad se susreo s tim, iako sam se s commodoreom kao računalom susreo uživo
Brisanje i zipanje/raranje da bi se stvorio prostor na HDD-u - nikad nisam imao sklonost popunjavati cijeli hard :)
Botanje pomocu floppya  - nisam
Zelena (oranz) slova na crnom - premlad :)
Namestanje drugacijeg ID-a na SCSI lancu - ha?
Slanje filma da bi se iz njega "rodile" slike - posjedujem slike slikane analognim fotićem, posjedujem i fotić, a negdje su i filmovi, ali ne koristim
Telefoni na okretanje :)  - vidio, "okrenuo" par puta koji broj
Daljinski upravljaci. Ja sam kao klinac svojevremeno izigravao daljinski na EI NIS televizoru koji je zauzimao pola dnevnog boravka - pa daljinski i danas postoji
Pisanje ceka  - nisam pisao ...
"Fizicki" papirnati recnik i enciklopedija - imam eng-hrv rječnik papirnati...
Kada su "geek" i "nerd" bili jedno te isto - ne sjećam se
NCSA Mosaic - nikad koristio
Gopher - nikad koristio
Izgubiti se. GPS je svima dostupan,osobito na mobilnim uredajima - iako je dostupan, ne koristim ga, a i ne znam da se netko mojih godina njime koristi :)

Potpis ;)
16 godina
neaktivan
moderator
offline
RE: "Nekoliko" stvari koje klinci nece nikad nauc

Betamax je još uvjek u igri i te kako. Profesionalno se koristi i dan danas, a zamjenjuje ga u novije vrijeme digibeta. Misliš valjda na video2000, to je bio format koji je izumro.

Pa da ,i Umatic je ziv :) Ali..zar je video2000 zazivio nekad? Belji se    Da,sjecam ga se ("obostrana" kazeta). Ma..tu sam 

mislio na pale junake. Betamax je ziv jos u Japanu (kod kuce) 

 

Da, ima tih stvari, ja bih spomenuo:

 

5.25" flopy od 360k  (ovo je vec legenda)

Singlice na 45 i LP na 33, a iz bakinog ormara i raritet na 78 okretaja  (Neda Ukraden - Srce u srcu   1975 god.  45 rpm..jos cuvam)

Dve crtice na televizoru i jedna točkica (super moderne digitalne igre toga doba - tenis) cjelodnevna zabava  Ko se ovog ne bi sjecao? :) (bilo pa ne vratilo se)

Norton commander na dos-u  (prekrasan program)

Ultrazvučni daljinski za televizor  Yayy,ultrazvucni daljinski na Loewe TV-u kojeg smo imali,vatao je i iz susjedne sobe. Bilo je belaja :)

BBS-ove s modemom 9600  Pa ovo je bilo prebrzo :)

Prvi digitalni sat s dvije funkcije sat i datum, a stisneš a ono svijetli crveno..  Pravi Frajer,8 segmentni display,crveni :)

 

 

 

A poet who reads his verse in public may have other nasty habits. Lazarus Long
14 godina
neaktivan
offline
"Nekoliko" stvari koje klinci nece nikad nauciti

ja s 15 još imam većinu toga neznam dali radi ali imam nisam koristio 10 godina večinu

15 godina
offline
RE: "Nekoliko" stvari koje klinci nece nikad nauc
DAW kaže...

VI ĆE TE MI REĆ???

MA PAMETNI STE, SVAKA VAM ČAST.

IMAM 10 GODINA I PREMA TOME JA SAM KLINAC.

KUŽIM SE U TE STVARI BOLJE NEGO ITKO OD VAS.

"KLINCI" TEHNOLOGIJU KUŽE BOLJE NEGO ODRASLI.

Ali jos uvijek nisi naucio citati sa razumjevanjem.

 

BTW, kad vec spominjete 5,25 i 3,5 floppy - ja se jos uvijek sjecam i 8 incnih floppyaOsmijeh

Cudi me da nitko nije spomenuo (bar nisam vidio) famoznu Turbo tipku na kucistu

15 godina
neaktivan
offline
"Nekoliko" stvari koje klinci nece nikad nauciti

Crno-bijeli tv ?o da kad rikne lampa  trk u trgovinu po drugu ubodi i teraj dalje,Comodore i kazetofon i onaj zvug učitavanja uuuiiiiiišššššš,pa gramofoni i kupovina igli za ploče, a nekad bilo,dobra stara vremena..Smijeh

16 godina
neaktivan
moderator
offline
"Nekoliko" stvari koje klinci nece nikad nauciti

Polaroid?

Mehaniceke masine za pisanje

Benzin ispod 1 eur. za litar :)))

"Gledanje" test paterna sa 1 kHZ tonom...onako lezerno cekavsi
da pocne Surviwal i sezona parenja u parku Serengeti :))


E da,ovo definitivno (klinci) nece nauciti

Morali ste premotati VHS kazetu na pocetak prije vracanja u videoteku
inace je sledila i novcana kazna


**************************************************************
isto tako VHS-ice su morale biti polozene vertikalno da se ne bi shebala
ivica trake ...inace "propade" servo pa dobijete plutajucu sliku i nikakvog tona
  :)

**************************************************************


Citanje prljavih doskocica kodirane u ROT-13 na internet


Jel neko od vas imao zabave (evente) telefonom?


Okretanje 0 (nule) da bi se "poboljsala veza"


Projektori sa slideovima u skoli umesto Power Pointa 


Crtici na TV-u "dobavljivi" samo u periodu izmedu 19-20 sati i u Subotu do podne 

Kopiranje necega preko indigo papira?? Preteca danasnjih skanera :)

Hyper Terminal??

Pretrazivanje preko Yahoo-a i instaliranje Copernica da bi "trazio sve odjednom"

Papirnati stripovi?

Profesori su mogli propustiti kroz sake neposlusnog ucenika (jel se to moze sad? mislim da nemaju "prava" na ovo......a trebalo bi :) )


Ehhh da,i sladoled kucne izrade :)

A poet who reads his verse in public may have other nasty habits. Lazarus Long
15 godina
offline
"Nekoliko" stvari koje klinci nece nikad nauciti

Genijalna tema, svaka cast.

spamer
15 godina
offline
RE: "Nekoliko" stvari koje klinci nece nikad nauc
Lazarus Long kaže...
..

 

5.25" flopy od 360k  (ovo je vec legenda)

Singlice na 45 i LP na 33, a iz bakinog ormara i raritet na 78 okretaja  (Neda Ukraden - Srce u srcu   1975 god.  45 rpm..jos cuvam)

Dve crtice na televizoru i jedna točkica (super moderne digitalne igre toga doba - tenis) cjelodnevna zabava  Ko se ovog ne bi sjecao? :) (bilo pa ne vratilo se)

.

BBS-ove s modemom 9600  Pa ovo je bilo prebrzo :)

.. 

-5.25 na 180kb (na Commodoreu, ručno okretao za drugu stranu i bušio rupu za snimanje), 360 je već DS, 720 DD-DS 1.2/1.44 HD-DS

-MaxiSinglice -LP/45 (Buldožer)

-Prvo spajanje na 2.400 BBS (ako se ne varam upravo BUGov.)

-nakon par godina eZaba (eBanking) u DOSu na 9.6/14.4, ispod haube njemački code, nikad nije radilo u tjednu 1-2 dana..

-AV igre, iz tog doba je AV kao poseban program na TVu, zapravo tuner sa 'mirnijom' slikom za stabilizaciju signala.. (kao PlayStation danas)

 

Mauro kaže...
..

 

BTW, kad vec spominjete 5,25 i 3,5 floppy - ja se jos uvijek sjecam i 8 incnih floppyaOsmijeh

Cudi me da nitko nije spomenuo (bar nisam vidio) famoznu Turbo tipku na kucistu

- (već spomenuti) laser disk također 8" -tko nezna kao maxi-CD, prje DVDa.

- VHS, S-VHS, Video8, Hi/Super8, Beta... (osim V2000) još uvijek u upotrebi, pogotovo video studiji 'skupljaju starine' da bi mogli prabacivati stare materijale.

 

edit: Turbo tipka se ponovo vraća.. -neki proizvođači rade foru s tvorničkim OCima... stisak na gumb i PC je clockan.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 26.7.2009 16:04 (ihush).
15 godina
neaktivan
offline
RE: "Nekoliko" stvari koje klinci nece nikad nauc
Lazarus Long kaže...

"Nekoliko" stvari koje danasnji klinci nece nikad nauciti

Audi-Video tehnika

Stavite VHS kazetu i gledajte njihove reakcije
Super 8 filmovi
Pogledajte sta ce se desiti kada nekom danasnjem klincu uvalite
obican walkman da bi slusao muziku :)
Odavno brojaci kanala na TV-u nisu jednoznamenkasti. Bilo je opce veselje
kada su ukljucili i 3 pa 4 kanal na tadasnjoj drzavnoj televiziji
Betamax? Ma daj :)
Vinilke
MiniDisk
DAT
Laserdisk
Analogna Kazeta



Kompjutori i ostalo

Zice. Okay,jos se drze ali blizi im se kraj
Vristanje dial-up modema
Matricni printeri
5 i 3 incni floppy diskovi,ZIP i drugi pali junaci :)
Namestanje IRQ-ua pomocu jumpera
ISA sabirnica
DOS?
Stelanje azimuta glave na comodoreovom "kazetofonu" i cekanje godinama da bi 
se igra ucitala
Brisanje i zipanje/raranje da bi se stvorio prostor na HDD-u
Botanje pomocu floppya
Zelena (oranz) slova na crnom
Namestanje drugacijeg ID-a na SCSI lancu
Slanje filma da bi se iz njega "rodile" slike
Telefoni na okretanje :)
Daljinski upravljaci. Ja sam kao klinac svojevremeno izigravao daljinski na EI NIS televizoru koji je zauzimao pola dnevnog boravka
Pisanje ceka
"Fizicki" papirnati recnik i enciklopedija
Kada su "geek" i "nerd" bili jedno te isto
NCSA Mosaic
Gopher
Izgubiti se. GPS je svima dostupan,osobito na mobilnim uredajima

Probajmo tebi uvalit walkman!!!!Izlanuo se

[url=http://"http://www.mybannermaker.com/link.php?nurl=http%3A%2F%2Fbelisce-gaming.ucoz.com%2F"][img width=400 height=49]http://img3.imageshack.us/img3/8711/mybanner4a32b4bfe5e10.png[/img][
15 godina
neaktivan
offline
"Nekoliko" stvari koje klinci nece nikad nauciti

joj,ko nije imao walkman....eno mi ga tamo u ormaru...to je valjda jedan od zadnjih.....a onda sam dobila discman čoeče kak sam bila kul Smijeh

dark side of the moon
15 godina
neaktivan
offline
RE: "Nekoliko" stvari koje klinci nece nikad nauc
Lazarus Long kaže...

 Betamax je ziv jos u Japanu (kod kuce) 

 

Najozbiljnije, beta format se razvijao godinama, betacam se koristio (i još se koristi) u video studijima, tv-u, a danas je u igri digibeta.

Mauro kaže...

BTW, kad vec spominjete 5,25 i 3,5 floppy - ja se jos uvijek sjecam i 8 incnih floppyaOsmijeh

Pa gdje si to imao? Ja na XT-u imao 2 x 5,25", 1. za operativni sistem, 2. za programe - čista perverzija.

A i na comodorcu 64 imao 5,25".

Mauro kaže...

Cudi me da nitko nije spomenuo (bar nisam vidio) famoznu Turbo tipku na kucistu

E, ova ti je dobra. Uvjek sam se sprdao s tim rješenjem, a zaboravio sam ga čim je izašao iz upotrebe..

 

A sjećam se i:

Pisanje skripta u win 3.1 za spajanje na carnet - inetrnet, browser netscape

Dvojnika na tel. liniji

Pričaš telefonom a u pozadini još 2-3 razgovora, od kojih bar s jednim možeš razgovarati

VCR u dve kutije; player/recorder i tuner, a kazeta se stavlja s gornje strane

Presnimavanje audia preko mikrofona, jer je audio ulaz na prvim kazetofonima bio čista egzotika ali su imali mikrofon (kvaliteta do bola..)

Fliper Centaur i Eight ball deluxe

Redukcije struje, pa se možeš frulati s svim elektroničkim napravama

 

 

 

15 godina
offline
RE: "Nekoliko" stvari koje klinci nece nikad nauc
bed kaže...
..

Fliper Centaur i Eight ball deluxe

.

 

 

- još uvijek bacim pogled na putujeće lunaparkove, možda spazim kojeg Centaura... -nema.Sramim se

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
moderator
offline
RE: "Nekoliko" stvari koje klinci nece nikad nauc
bed kaže...
Lazarus Long kaže...

  Betamax je ziv jos u Japanu (kod kuce) 

 

Najozbiljnije, beta format se razvijao godinama, betacam se koristio (i još se koristi) u video studijima, tv-u, a danas je u igri digibeta.

  Ma znam :) I nikad mi nije postalo jasno zasto je ipak VHS "pobedio". U pocecima VHS (ne HQ) je davao vrlo los kvalitet slike,zatim su nesto ispravili sa HQ (250 linija+ispravljena hromatska aberacija) zatim S-VHS (550 linija) itd.

 

Svojevremeno (oko 1986 god.) sam imao Sony kameru (ne kamkorder) koja je snimala na Betamax formatu. Ne sjecam se vise koji je model bila ali je bila izmedu prvih koja je imala CCD. i dicila se sa "fenomenalnih" 100 luxa osetljivoscu. Tako nastala snimka na betamaxu je naprosto bila u svemu superiornija prema VHS-u.

 

Paralelno sa time sam imao Telefunken kameru (opet ne kamkorder) sa Newvicon cijevom ,bila je vrlo pogana :) Imala je osetljivost od 500+   luxa,nije imala nista auto pa cak ni zoom. Sve se stelalo rucno (da,i fokus)   Cijev Newvicon je imala vrlo gadnu manu i to sto:

 

a) nije podnosila nagle pokrete kada ima neki izvor svijetlosti,slika bi se razmazala odnosno taj izvor svijetlosti bi ostavio trag preko celog "ekrana" koji je stojao "satima"

 

b) Vukla je,ma nije vukla,na plavo. Na poledini kamere su bili tri potenciometra Rot,Blau i Iris ...e sad budi ti pametan pa balansiraj belo a nemas ni najmanju predstavu stas e desava sa snimkom :)

 

 

Video rekorder je bio Sharp tezak 12 kg i kada svemu dodamo da je trebalo nositi i reflektor. Milina jedna

Viva CCD

A poet who reads his verse in public may have other nasty habits. Lazarus Long
15 godina
odjavljen
offline
"Nekoliko" stvari koje klinci nece nikad nauciti

Dobra tema... Orginal je na ovoj stranici. Ja sam još mlad (17god) al znam za skoro sve to...

 

Floppy (hehe, bad sector na zadaći, profesore :D),

DOS (instaliran DOS 6.22 u microsoft VPC),

cviljenje modema (ajooj.. do prije 3 mjeseca sam slušao tu "muziku"... max download - 5.2 kbits),

VHS (imam hrpe kazeta doma i sad radim na tome da ih prebacim na komp... presnimavanja i loša glava na VHS-u rade svoje... e jel se neko sjeća na grundigovom VHS-u - držiš play 5sec pa on sam čisti glavu - napiše HEAD i rošta po njoj?),

audio kazete - ista stvar - kazetofon mi smuljao neke tatine kazete sa ACDC :( pa sad sve ide na komp,

boot disketa - imam od win 98

ISA - one stare dugačke kartice, prije PCI kartica. imam jednu. neznam čemu služi. moram je slikat pa da ustanovite zašto je to. na kompu je ne prikazuje u device manageru win98

 

žice - bolje da ne vidite moju sobu. ja u wireless ne vjerujem - kabel FTW

commodore - imam ga, radio sam na njemu samo kaj mi je njegov trafo izgorio

 

ima još toga ali....

I've seen things that you people wouldn't believe...
16 godina
neaktivan
moderator
offline
RE: "Nekoliko" stvari koje klinci nece nikad nauc
Sum_of_all_fears kaže...

Dobra tema... Orginal je na ovoj stranici. Ja sam još mlad (17god) al znam za skoro sve to...

 

Floppy (hehe, bad sector na zadaći, profesore :D),

DOS (instaliran DOS 6.22 u microsoft VPC),

cviljenje modema (ajooj.. do prije 3 mjeseca sam slušao tu "muziku"... max download - 5.2 kbits),

VHS (imam hrpe kazeta doma i sad radim na tome da ih prebacim na komp... presnimavanja i loša glava na VHS-u rade svoje... e jel se neko sjeća na grundigovom VHS-u - držiš play 5sec pa on sam čisti glavu - napiše HEAD i rošta po njoj?),

audio kazete - ista stvar - kazetofon mi smuljao neke tatine kazete sa ACDC :( pa sad sve ide na komp,

boot disketa - imam od win 98

ISA - one stare dugačke kartice, prije PCI kartica. imam jednu. neznam čemu služi. moram je slikat pa da ustanovite zašto je to. na kompu je ne prikazuje u device manageru win98

 

žice - bolje da ne vidite moju sobu. ja u wireless ne vjerujem - kabel FTW

commodore - imam ga, radio sam na njemu samo kaj mi je njegov trafo izgorio

 

ima još toga ali....

  Da,originalna tema je bila tamo odavno i sada je postala "100 stvari..." :) a prije toga je bila "20 stvari.."   :))

 

Inace analogni modem sam koristio upogonjen sa telefonom na okretanje da bih cuo sklocanje (unutar telefona) kada bi se veza uspostavila ili kada bi veza puknula usled podizanje drugog telefona u kuci

 

Inace sama glava VHS-a je konstruirana da se sama od sebe cisti (one linije na glavi koja se okrece sluze da bi stvorile "lebdenje" vrpce)Te kerefeke (drzanje na tipku) su kasnije dosle. Obicna spuzva koja na kratko dotakne roto glavu i ocisti je.

Trebas ocistiti tonsku glavu (staticka) da bi se popravio i zvuk (kod mono i stereo VHS-a) ali i za ispravno funkcioniranje servo logike

Ti zapisi su na ivici trake. Kod Hi-Fi stereo modela su rotirajuce glave. Ja sam vadio bubanj da bih ga fino ocistio od ostataka vrpce

 

ISA ili ISU ne zelis znati :) Prvo "dodir" i problemi sa ISA sabirnicom su mi bili sa Creative SoundBlaster AW64 16-bit karticom

 

Comodorevo trafo mi je sluzio dvojako :) Da bi napajao "kompjutor" i da bih na njemu grijao noge dok igram onaj tenis :)

A poet who reads his verse in public may have other nasty habits. Lazarus Long
15 godina
odjavljen
offline
RE: "Nekoliko" stvari koje klinci nece nikad nauc

Joj taj modem... Imao sam prvo motorolu SM56 (očajna stvar - na win xp nije davala preko 3.2 u downloadu pa makar se ja nastavio na trepavice). To sam čudo bacio i uzeo neki Conexant koji nije htio radit pod Vistom... Očajno. Sad imam ADSL i presretan sam :)

 

Ja sam pokušao očistit glave na VHS-u sa vatom i alkoholom... Sasvim dobro ide. moram ponovit postupak prije prebacivanaj kazeta. Jel se to isto (ili neš slično) more napraviti za kazetofon za audio kazete? Oni metalni djelići, jel se oni daju očistit i jel to ima bilo kakvog efekta?

 

ISA - jedini dodir sa tim čudom mi je bila ta kartica za koji neznam čemu služi... Kasnije ću rastavit komp i postat sliku. Misterija.

 

Commodore trafo... šmrc. Morao bi pogledati na internetu jel ima kakve specifikacije koliki je napon davao pa da ga sam složim... Al imat će hlađenje, aktivno da mi ne diže temp u sobi :D

 

EDIT: našao specifikacije trafoa - 9v, oko 10W troši. Odlično. I najobičniji 3-9-12v ispravljač će poslužit...

I've seen things that you people wouldn't believe...
Poruka je uređivana zadnji put ned 26.7.2009 17:33 (Sum_of_all_fears).
16 godina
neaktivan
moderator
offline
RE: "Nekoliko" stvari koje klinci nece nikad nauc
Sum_of_all_fears kaže...

 

 

Ja sam pokušao očistit glave na VHS-u sa vatom i alkoholom... Sasvim dobro ide. moram ponovit postupak prije prebacivanaj kazeta. Jel se to isto (ili neš slično) more napraviti za kazetofon za audio kazete? Oni metalni djelići, jel se oni daju očistit i jel to ima bilo kakvog efekta?

 

 

  Sve dok ne ocistis te sitne proreze na glavi videa nista nisi uradio (postavljene se jedna naspram druge na bubanju) ali oprez!

To se ne cisti sa stapicem vec sa vrlo cistom jelenskom kozicom koju si lagano dodirnuo na glavu. Jedan,dva okretaja su dovoljno

Ili jos bolje sa papirom iz sveske (beli) koji ne ostavlja dlacice (sve ovo vrlo skromno sa alkoholom)

Sa stapicem mozes prouzrokovati odkidanje glave (glava),moze zapeti za njih i ostati bez slike

Glave Glave
 

 

Kod deka (kazetofona) je bitno ocistiti transport odnosno putanju trake. Pinch roller (cilindricna debela guma) i capstan (osovina) koji "stezu" i teraju traku prema glavama se najvise prljaju 

Glave Glave
A poet who reads his verse in public may have other nasty habits. Lazarus Long
Poruka je uređivana zadnji put ned 26.7.2009 17:41 (Lazarus Long).
15 godina
odjavljen
offline
RE: "Nekoliko" stvari koje klinci nece nikad nauc

E hvala.... VHS-u bi dobro došlo temeljito čišćenje... Star je 12ak godina. Sad će Predator 1 i Mad Max 1.2.3 zablistat kad se prebace na komp....

 

I još ova kartica... Čemu to služi? Dobio sam je u konfi Aopen AX6BC matična + intel Celeron 333 mhz (slot A) i ATI Rage PCI 2MB Vram... Komp normalno radi sa i bez ovog čuda.... Sad čemu to služi? Na vrhu piše Datakey2 i niš drugo... Samo ima još nekih oznakica na ovim ICovima...

 

 
 
Stick je tu radi usporedbe veličine Stick je tu radi usporedbe veličine
 

I've seen things that you people wouldn't believe...
15 godina
neaktivan
offline
"Nekoliko" stvari koje klinci nece nikad nauciti

e sad treba udarit i napisat nekoliko stvari na koje se "starci" nikad neće naučit :P

14 godina
neaktivan
offline
RE: "Nekoliko" stvari koje klinci nece nikad nauc
Lazarus Long kaže...

"Nekoliko" stvari koje danasnji klinci nece nikad nauciti

Audi-Video tehnika

Stavite VHS kazetu i gledajte njihove reakcije
Super 8 filmovi
Pogledajte sta ce se desiti kada nekom danasnjem klincu uvalite
obican walkman da bi slusao muziku :)
Odavno brojaci kanala na TV-u nisu jednoznamenkasti. Bilo je opce veselje
kada su ukljucili i 3 pa 4 kanal na tadasnjoj drzavnoj televiziji
Betamax? Ma daj :)
Vinilke
MiniDisk
DAT
Laserdisk
Analogna Kazeta



Kompjutori i ostalo

Zice. Okay,jos se drze ali blizi im se kraj
Vristanje dial-up modema
Matricni printeri
5 i 3 incni floppy diskovi,ZIP i drugi pali junaci :)
Namestanje IRQ-ua pomocu jumpera
ISA sabirnica
DOS?
Stelanje azimuta glave na comodoreovom "kazetofonu" i cekanje godinama da bi 
se igra ucitala
Brisanje i zipanje/raranje da bi se stvorio prostor na HDD-u
Botanje pomocu floppya
Zelena (oranz) slova na crnom
Namestanje drugacijeg ID-a na SCSI lancu
Slanje filma da bi se iz njega "rodile" slike
Telefoni na okretanje :)
Daljinski upravljaci. Ja sam kao klinac svojevremeno izigravao daljinski na EI NIS televizoru koji je zauzimao pola dnevnog boravka
Pisanje ceka
"Fizicki" papirnati recnik i enciklopedija
Kada su "geek" i "nerd" bili jedno te isto
NCSA Mosaic
Gopher
Izgubiti se. GPS je svima dostupan,osobito na mobilnim uredajima

 jos imam jedan takvi telefon(od kamena je :D) u radnom stanju i stoji jos uvijek na stolu, iako je zamjenjen novim telefonom

15 godina
offline
RE: "Nekoliko" stvari koje klinci nece nikad nauc

Jel meni promaklo ili nitko nije još spomenuo miš sa kuglicom? Nikada neće naučiti kako se čisti miš...

Every hole is a goal!
14 godina
neaktivan
offline
RE: "Nekoliko" stvari koje klinci nece nikad nauc
i_rambo_plache kaže...
Lazarus Long kaže...
LEGO su bile obicne sarene kocke sa raznim velicinama i bojama i tu i tamo bi pronasao prozore,vrata i kotace :))

Eh da... Sjećam se starih legića. Još uvijek imam i nacrte pa vidim kako su dijelovi bili ne-jedinstveni. Na jednom modelu autića i prikolice su najposebnije bile prozirne čaše i kuka od prikolice.

 

S današnjim legićima se može napraviti samo model iz nacrta, nema improvizacije kao nekad.

 

Jednom sam napravio podmornicu (bez nacrta) koja se mogla rastaviti na dva dijela (s mehanizmom nekog svemirskog broda), a sjećam se da sam htio napraviti i avion, ali nisam imao kotače koje sam htio i bilo je prekomplicirano.

 

Još uvijek imam kutiju od tenisica punu legića i nacrta - s tim da su sitni artefakti (kape, čaše, mačevi, štitevi, kubure) u jednoj vrećici, ljudi, konji i gume u drugoj... A u kutiji ima najviše 4x2 blokova u raznim bojama... Koliko sam samo nebodera napravio od legića...

 

EDIT: sjetio sam se jedne... Igranje rata plastičnim pištoljima (ili rukama) umjesto FPS-a u multiplayeru...

 ja sam negdje nabavio lego za komp pa u njemu slagao legiće, nije kao u stvarnosti ali je shema, a ove i prosle godine smo ja i prijatelj uzeli legiće i slagali ih :))))))))

14 godina
neaktivan
offline
RE: "Nekoliko" stvari koje klinci nece nikad nauc
Lazarus Long kaže...

Evo jos nekoliko stvari

Zaustaviti auto da bi pronasao radio postaju


Pamcenje necijeg telefona


Dilema "ko je sad ovo" kada vam zvoni telefon


Trazenje knjiga pomocu kartoteka u biblioteci :)


Citanje knjige u biblioteci umesto surfanja. "Momak" koji ovo pise je svojevremeno isao u biblioteku da bi citao "Galaksiju" na cijoj prednjoj strani je pisalo "Casopis za intelegentne" :)


"Rucno" otkljucavanje auta


Nije bilo mobilnih a niti dovoljno govornica :)


LEGO su bile obicne sarene kocke sa raznim velicinama i bojama i tu i tamo bi pronasao prozore,vrata i kotace :))


Bioskop,redovi,gnjavaze - Zivio torrent i piratebay :)) (mada nijedan torrent sa neznam kakvom snimkom se ne moze nositi sa bioskopom)

1. Sjecam se kad sam prvi put putovao iz splita u ZG imao oko 4-5 godina u golfu II :) (jbote to je bilo ima 12-13god a sjecam se kao jucer)

2. jos uvijek pamtim brojeve, vise ih znam nego sta ih imam u mobu :)))

3. ajme to sam mrzio, sad samo pogledam na telefon ili mob i ako mi se neda pricat sa tom osobom samo izgasim zvuk :)))))

4. Djed mi jos ima takav auto, onu golf II smo prodali prije nekog vremena, iako je vise stajao u garazi nego sta je bio vozen sluzio samo za prenosi cement dok smo sređivali garažu i kuću, a sad prodan :((((((((( to je bio auto, a kako ja volim stare aute mislim da cu ja i za 30-ak god imat takav :))))

14 godina
neaktivan
offline
RE: "Nekoliko" stvari koje klinci nece nikad nauc
Bukva kaže...

Jel meni promaklo ili nitko nije još spomenuo miš sa kuglicom? Nikada neće naučiti kako se čisti miš...

 ajme ja se sjecam toga, jos ga(ih) uvijek imam negdje po ormarima

 

EDIT: a jeli se sjecate prvih mobitela u hrvatskoj i CRONETA, i one motorole koja je bila 10cm x 3cm x 7cm, imam jos 2 u podrumu, tu su jos ventilatori, jednog upravo koristim za hladenje laptopa, eh da sad vidim, ispricavam se za duple postove

ima mu oko 20-ak godina ima mu oko 20-ak godina
u radu u radu
pod kompom pod kompom
moj rob :))) moj rob :)))
Poruka je uređivana zadnji put ned 26.7.2009 18:56 (Mitsuoka).
15 godina
odjavljen
offline
RE: "Nekoliko" stvari koje klinci nece nikad nauc

Lagano sa tim duplim postovima. Je da si tu samo 4 tjedna ali trebao bi pročitat pravila foruma.

I've seen things that you people wouldn't believe...
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice