Polaganje vozačkog izdvojena tema

poruka: 2.915
|
čitano: 1.225.199
|
moderatori: XXX-Man, pirat, vincimus, Lazarus Long, DrNasty
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Polaganje vozačkog

Cek, mene su ucili da kad vidim pijanu budalu da kocim,  ne da ubrzavam prema njemu :P

A kocenje motorom je dobro jedino pred zavoj da ostane kontinuirani ritam auta,  da nema cuganja. 

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Polaganje vozačkog
chutac kaže...

Cek, mene su ucili da kad vidim pijanu budalu da kocim,  ne da ubrzavam prema njemu :P

A kocenje motorom je dobro jedino pred zavoj da ostane kontinuirani ritam auta,  da nema cuganja. 

 Ne. Ne da ubrzavaš PREMA njemu, nego negdje OD njega....a to ne možeš bez vučne sile (dakle, ako si u leru).

 

I "kočenje" motorom - nije dobro NIKAD. To je typische balkanische schlamperei.

 

I da, evo gledam neke tvoje postove; i ja ubacujem u ler samo na semaforu...ono, relativno lagano se dovučem do semafora (da ne živciram one iza sebe) i lagano zakočim na nekoj primjerenoj udaljenosti za gradsku vožnju (1m ili 1/2m, ovisno o gustoći prometa).

Poruka je uređivana zadnji put pon 25.5.2015 20:50 (R2R).
16 godina
online
Re: Polaganje vozačkog
R2R kaže...

I "kočenje" motorom - nije dobro NIKAD. To je typische balkanische schlamperei.

Odakle ti to?

12 godina
offline
Re: Polaganje vozačkog
R2R kaže...
chutac kaže...

Cek, mene su ucili da kad vidim pijanu budalu da kocim,  ne da ubrzavam prema njemu :P

A kocenje motorom je dobro jedino pred zavoj da ostane kontinuirani ritam auta,  da nema cuganja. 

 Ne. Ne da ubrzavaš PREMA njemu, nego negdje OD njega....a to ne možeš bez vučne sile (dakle, ako si u leru).

 

I "kočenje" motorom - nije dobro NIKAD. To je typische balkanische schlamperei.

 Jbg, mene je moj instruktor to ucio da radim... ako nevalja, onda nevalja. Mada nebi reko da to toliko nevalja... :D Vecinom sam kocio kad bi se malo brze zaletio na semafor da stignem pa kocnica plus motor i onda se fino stane... 

https://www.youtube.com/user/crazypeopleteamcro
Poruka je uređivana zadnji put pon 25.5.2015 20:50 (SimeKZ).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Polaganje vozačkog
SimeKZ kaže...
 Jbg, mene je moj instruktor to ucio da radim... ako nevalja, onda nevalja. Mada nebi reko da to toliko nevalja... :D Vecinom sam kocio kad bi se malo brze zaletio na semafor da stignem pa kocnica plus motor i onda se fino stane... 

 Ma gle...to su ti specijalisti iz auto-škola. Nažalost, nisi ti jedini. Ima toga kod nas koliko hoćeš. Bez uvrede ali...instruktori u hrvatskoj su - katastrofa. Slobodno mi pošalji PM, ako te zanima.

16 godina
online
Re: Polaganje vozačkog
R2R kaže...

 Ma gle...to su ti specijalisti iz auto-škola. Nažalost, nisi ti jedini. Ima toga kod nas koliko hoćeš. Bez uvrede ali...instruktori u hrvatskoj su - katastrofa. Slobodno mi pošalji PM, ako te zanima.

Mene od Tihe Filipovića, profesionalaca do instruktora.

Nego, gdje to šteti motoru i u kojim uvjetima?

13 godina
neaktivan
offline
Re: Polaganje vozačkog
Old Iggy kaže...
Nego, gdje to šteti motoru i u kojim uvjetima?

Ne šteti toliko motoru...niti su današnji motori takvi da bi im to toliko štetilo. Nije to nikada ni bio glavni razlog.

 

Ali, ako ćemo redom, ja iz tvojih postova zaključujem da si ti zagovornik "kočenja" motorom. Shodno tome, slobodno kreni prvi s argumentima, pa ćemo onda polako dalje...eto, za jednu konstruktivnu raspravu.

11 godina
neaktivan
offline
Re: Polaganje vozačkog
R2R kaže...
Old Iggy kaže...
Nego, gdje to šteti motoru i u kojim uvjetima?

Ne šteti toliko motoru...niti su današnji motori takvi da bi im to toliko štetilo. Nije to nikada ni bio glavni razlog.

 

Ali, ako ćemo redom, ja iz tvojih postova zaključujem da si ti zagovornik "kočenja" motorom. Shodno tome, slobodno kreni prvi s argumentima, pa ćemo onda polako dalje...eto, za jednu konstruktivnu raspravu.

 Evo ja imam auto, vozim se svaki dan, kočenje motorom mi je daleko lošije od kočenja kočnicama. Nepraktičnije, slabije, nasilnije.

16 godina
online
Re: Polaganje vozačkog
R2R kaže...
Old Iggy kaže...
Nego, gdje to šteti motoru i u kojim uvjetima?

Ne šteti toliko motoru...niti su današnji motori takvi da bi im to toliko štetilo. Nije to nikada ni bio glavni razlog.

 

Ali, ako ćemo redom, ja iz tvojih postova zaključujem da si ti zagovornik "kočenja" motorom. Shodno tome, slobodno kreni prvi s argumentima, pa ćemo onda polako dalje...eto, za jednu konstruktivnu raspravu.

Nisam nikakav "zagovornik". Kočenje motorom je normalna procedura i ne služi klasičnom kočenju već više kontroli vozila i usporavanju.

Današnjim motorima (iliti, ako nisu 2T ili nisu konstrukcijski stariji od 50+ godina) kočenje motorom niti šteti niti je to igdje "nepreporučeno". Vožnja u leru je i opasnija i vozač ima sporiju reakciju na potrebe za ubrzanjem.

Motorima puno više šteti "ubrzanje".

14 godina
offline
Polaganje vozačkog

I mene je moj instruktor učio da kočim i motorom, npr ja vozim u 3. stepenu prenosa, u blizini ležeći, kvačilo i malo kočnica, spustim na 20km/h, pustim kočnicu ubacim u drugi stepen prenosa i onda lagano popuštam kvačilo(spojku) i ostavim motoru da spusti još oko 5km/h ili ako sam vozio u drugom stepenu prenosa do 25km/h samo pustim gas i automobil lagano uspori prije ležećeg(polagao u Golf-u 5 1.9 dizel). Niko mi nikada

nije rekao da je kočenje motorom štetno i da ne trebam to raditi.

http://www.speedtest.net/result/3853013387.png Dobre hakere svi znaju, najbolje hakere niko ne zna
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Polaganje vozačkog

Dakle...da se ne hvatamo po forumu, idemo onda iz početka;

 

Postoji nekoliko razbloga radi čega "kočenje" motorom nije dobro.

 

a) Kao prvo "kočenje" motorom nije - kočenje, već usporavanje. I to nije isto. I to mora odmah svima biti jasno. Podrazumijevati da je ovakva sintagma svima logična je u redu, ali, zasigurno postoji barem 2% ljudi kojima ovo neće biti odmah očito. U uvjetima snijega i leda, ovo postaje IZNIMNO bitno.

 

b) Zagovornici "kočenja" motorom, ovu praksu zagovaraju pri lošijim vremenskim uvjetima: kiši, snijegu ili ledu. I ovo je POGREŠNO. Naime, usporavanje motorom je - usporavanje isključivo s pogonskim kotačima. Osim ako nemate 4-pogonca pa vas to ne brine. Kod klasičnih automobila to su ili prednja dva kotača (češće) ili stražnja dva kotača (nešto rjeđe). Međutim, u nekom generalnom gradskom prometu (obzirom na vozni park u hrvatskoj) govorimo o - usporavanju (upitnom) s isključivo dva kotača. Nadam se da ne moram napominjati kako je polagano kočenje kočnicama zapravo - kočenje sa sva četiri kotača. I kao takvo neusporedivo kvalitetnije i pouzdanije od usporavanja motorom. Naglašavam da ovim ne podrazumjevam skok na kočnicu već polagano kočenje sa sva četiri kotača pri nekoj PRIMJERENOJ Brzini.

 

c) Zagovornici "kočenja" motorom, također zaboravljaju da neupotrebom kočnica, POSEBNO U LOŠIM VREMENSKIM UVJETIMA, zapravo sudionicima u prometu iza njihovog vozila - uskraćuju jednu iznimno bitnu stvar - stop-svjetlo. Da, istina je, svi trebamo paziti u prometu, ali takvo ponašanje u prometu je neodgovorno i zapravo je često istovjetno vožnji tehnički neispravnog automobila - bez stop-svjetala.

 

d) Da je "kočenje" motorom zaista toliko dobro, onda bi svi automatici imali nekakve retardere. A nemaju. Imaju gas i kočnicu. S razlogom.

 

e) Opterećenje na motor zaista nije nekakvo i zapravo, utjecaj na motor je - zanemarujuć. Na sustav prijenosa je nešto veći, iako...moram priznati da u razgovoru s mehaničarima, nisam naišao na argumente koji bi nekakvu štetu na motoru doveli u izravnu vezu s usporavenjem motorom (ili obrnuto). Svi su rekli da veze ima i da su nekakve posljedice (za motor) uglavnom minorne ili nikakve. Međutim za sustav prijenosa se već dalo čuti svakakvih priča. I stoga...

 

 

16 godina
online
Re: Polaganje vozačkog
R2R kaže...

Dakle...da se ne hvatamo po forumu, idemo onda iz početka;

 

Postoji nekoliko razbloga radi čega "kočenje" motorom nije dobro.

 

a) Kao prvo "kočenje" motorom nije - kočenje, već usporavanje. I to nije isto. I to mora odmah svima biti jasno. Podrazumijevati da je ovakva sintagma svima logična je u redu, ali, zasigurno postoji barem 2% ljudi kojima ovo neće biti odmah očito. U uvjetima snijega i leda, ovo postaje IZNIMNO bitno.

 

b) Zagovornici "kočenja" motorom, ovu praksu zagovaraju pri lošijim vremenskim uvjetima: kiši, snijegu ili ledu. I ovo je POGREŠNO. Naime, usporavanje motorom je - usporavanje isključivo s pogonskim kotačima. Osim ako nemate 4-pogonca pa vas to ne brine. Kod klasičnih automobila to su ili prednja dva kotača (češće) ili stražnja dva kotača (nešto rjeđe). Međutim, u nekom generalnom gradskom prometu (obzirom na vozni park u hrvatskoj) govorimo o - usporavanju (upitnom) s isključivo dva kotača. Nadam se da ne moram napominjati kako je polagano kočenje kočnicama zapravo - kočenje sa sva četiri kotača. I kao takvo neusporedivo kvalitetnije i pouzdanije od usporavanja motorom. Naglašavam da ovim ne podrazumjevam skok na kočnicu već polagano kočenje sa sva četiri kotača pri nekoj PRIMJERENOJ Brzini.

 

c) Zagovornici "kočenja" motorom, također zaboravljaju da neupotrebom kočnica, POSEBNO U LOŠIM VREMENSKIM UVJETIMA, zapravo sudionicima u prometu iza njihovog vozila - uskraćuju jednu iznimno bitnu stvar - stop-svjetlo. Da, istina je, svi trebamo paziti u prometu, ali takvo ponašanje u prometu je neodgovorno i zapravo je često istovjetno vožnji tehnički neispravnog automobila - bez stop-svjetala.

 

d) Da je "kočenje" motorom zaista toliko dobro, onda bi svi automatici imali nekakve retardere. A nemaju. Imaju gas i kočnicu. S razlogom.

 

e) Opterećenje na motor zaista nije nekakvo i zapravo, utjecaj na motor je - zanemarujuć. Na sustav prijenosa je nešto veći, iako...moram priznati da u razgovoru s mehaničarima, nisam naišao na argumente koji bi nekakvu štetu na motoru doveli u izravnu vezu s usporavenjem motorom (ili obrnuto). Svi su rekli da veze ima i da su nekakve posljedice (za motor) uglavnom minorne ili nikakve. Međutim za sustav prijenosa se već dalo čuti svakakvih priča. I stoga...

 

 

a) Naravno da je usporavanje. Pitanje je koja je semantička razlika izmeđku kočenja i usporavanja.

 

b) Kočenje motorom je jako bitno baš u lošim uvjetima, samo treba znati.

 

c) Kočenje motorom nema isti učinak kao kočnica i zato ne treba brinuti za one iza - oni trebaju brinuti za razmak.

 

d) I automatici koče motorom.

 

e) Pusti "priče". Svako ubrzanje je nemjerljivo veća šteta i za motor i za prijenos.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Polaganje vozačkog
Old Iggy kaže...
Nisam nikakav "zagovornik". Kočenje motorom je normalna procedura i ne služi klasičnom kočenju već više kontroli vozila i usporavanju.

Današnjim motorima (iliti, ako nisu 2T ili nisu konstrukcijski stariji od 50+ godina) kočenje motorom niti šteti niti je to igdje "nepreporučeno". Vožnja u leru je i opasnija i vozač ima sporiju reakciju na potrebe za ubrzanjem.

Motorima puno više šteti "ubrzanje".

 Žao mi je, ali - kočenje motorom NIJE Normalna procedura. Doduše jest nešto ustaljenija praksa, ali ukoliko nije igdje "nepreporučeno", nemojmo to stavljati u domenu preporučenog.

 

Ostali dio posta - potpisujem u potpunosti. To sve jest istina. Iako, mislim da POKRETANJE (paljenje) motora (ili upućivanje bilo kojeg stroja) zapravo, "rauba" taj stroj kao nekih 12-ak radnih sati (ako govorimo o nekakvom standardnom benzinskom motoru, npr. VW 1,4-1,8 Lit.).

16 godina
online
Re: Polaganje vozačkog
R2R kaže...
Old Iggy kaže...
Nisam nikakav "zagovornik". Kočenje motorom je normalna procedura i ne služi klasičnom kočenju već više kontroli vozila i usporavanju.

Današnjim motorima (iliti, ako nisu 2T ili nisu konstrukcijski stariji od 50+ godina) kočenje motorom niti šteti niti je to igdje "nepreporučeno". Vožnja u leru je i opasnija i vozač ima sporiju reakciju na potrebe za ubrzanjem.

Motorima puno više šteti "ubrzanje".

 Žao mi je, ali - kočenje motorom NIJE Normalna procedura. Doduše jest nešto ustaljenija praksa, ali ukoliko nije igdje "nepreporučeno", nemojmo to stavljati u domenu preporučenog.

 

Ostali dio posta - potpisujem u potpunosti. To sve jest istina. Iako, mislim da POKRETANJE (paljenje) motora (ili upućivanje bilo kojeg stroja) zapravo, "rauba" taj stroj kao nekih 12-ak radnih sati (ako govorimo o nekakvom standardnom benzinskom motoru, npr. VW 1,4-1,8 Lit.).

Preporučeno je, npr. u mnogim uputstvima vozila, škola sigurne vožnje i slično. I po čemu je to "nenormalna" procedura? Gdje je to "nepreporučeno"?

Ovo za trošenje motora je jasno, no nema nikakve veze s kočenjem s motorom.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Polaganje vozačkog
Old Iggy kaže...

 

a) Naravno da je usporavanje. Pitanje je koja je semantička razlika izmeđku kočenja i usporavanja.

 

b) Kočenje motorom je jako bitno baš u lošim uvjetima, samo treba znati.

 

c) Kočenje motorom nema isti učinak kao kočnica i zato ne treba brinuti za one iza - oni trebaju brinuti za razmak.

 

d) I automatici koče motorom.

 

e) Pusti "priče". Svako ubrzanje je nemjerljivo veća šteta i za motor i za prijenos.

Nemoj se ljutiti, sinko, ali - ti si UPRAVO SVE ONO ŠTO JA IZBJEGAVAM NA CESTI.

 

a) Ne govorim o semantičkoj razlici i ako tebi prvo pada na pamet semantika, onda ti napominjem da se ovdje ne radi o tome.

 

b) Oprosti, ali ako je ovo tvoj odgovor na ono što sam napisao, onda ili ja nisam napisao to što sam napisao, ili se tebi na ekranu ispisuje nešto sasvim deseto. Ovo jest nekakav odgovor, ali ne na moj post.

 

c) Što da kažem...svi smo mi evidentno luzeri i gutači tvoje prašine i ti si sasvim slobodan da se ne brineš za nas. Bog te maz'o koji stav...nevjerojatno.

 

d) I automatici koče motorom? Ne...bolje da se ne upuštamo.

 

e) Oprosti, ali...gle...razgovarao sam s ljudima koji to diraju rukama i koji su meni dali to isto da diram rukama. Bez ljutnje, ali to je očigledno, u tipičnoj hrvatskoj maniri, goli k. u usporedbi sa "seoskim profesionalizmom".

 

Što se mene tiče, ja sam svoje napisao. Nemoj se ljutiti. Ti si na moje argumente, odgovorio svojim "Mišljenjem" i to je sasvim u redu jer je ovo forum. Ne slažemo se i gotovo (barem ne u ovim točkama). Što se mene tiče - Respect. 

 

P.S.

I nemojmo sad ovo neslaganje pretvoriti u prepucavanje na forumu. Napisali jesmo, složili se nismo...čića-mića....

Poruka je uređivana zadnji put pon 25.5.2015 21:30 (R2R).
16 godina
online
Re: Polaganje vozačkog
R2R kaže...

Što se mene tiče, ja sam svoje napisao. Nemoj se ljutiti. Ti si na moje argumente, odgovorio svojim "Mišljenjem" i to je sasvim u redu jer je ovo forum. Ne slažemo se i gotovo (barem ne u ovim točkama). Što se mene tiče - Respect. 

Nisi dao nijedan argument. Nijedan.

A po napisanom o vožnji nemaš pojma. Niti o tome kako vozilo funkcionira (npr. automatici) no koje su posljedice pojedinog postupka s vozilom.

To što misliš da si samo ti "razgovarao s profesionalcima" je u najmanju ruku smiješno.

12 godina
offline
Re: Polaganje vozačkog
chutac kaže...

Cek, mene su ucili da kad vidim pijanu budalu da kocim,  ne da ubrzavam prema njemu :P

A kocenje motorom je dobro jedino pred zavoj da ostane kontinuirani ritam auta,  da nema cuganja. 

Ne znam od kud to da je dobro jedino pred zavoj. Kočenje ko kočenje pred zavoj ili pred kolonu/vozilo ispred koji/koja se počeo/la kretati, pa ga baciš u nižu da taman do tamo smiriš auto i spreman si reagirati na sve. Ono sve prema potrebi i situaciji ... 

 

Što se tiče zavoja (a i ostale situacije), po meni je zakon ovaj: U zavoj moraš uči i imati punu kontrolu nad vozilom. Znači kočiti prije zavoja kako god znaš tj. smiriti vozilo ... nije bitno. Važno je da u zavoju imaš potpunu kontrolu nad vozilom i obaviš zavoj prema propisu ne ugrožavajući nikog (ono ako nisi smirio auto, u zavoju ti je kasno smirivati ...)

 

A ovi automehaničari koji se tu javljaju i to ... Neću komentirati :D sve neki stručnjaci, blago nama u ovoj državi s toliko stručnjaka

13 godina
neaktivan
offline
Polaganje vozačkog

Ovo što si naveo sa prebacivanjem u nižu kod krećuće kolone nije kočenje nego dizanje okretaja(bolje rečeno, prilagođavanje okretaja motora) zbog usporavanja da ne zagušiš motor kad počneš ubrzavati.

Pod kočenje motorom mislim na kočenje nožnom kočnicom do neke vrijednosti i onda skidanje viška brzine motorom.

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
Poruka je uređivana zadnji put pon 25.5.2015 22:50 (chutac).
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Polaganje vozačkog

ima li vozaca ovdje ovako ja sam tehnicar cestovnog prometa 3 godina i iduce godine cu ici ponovo 3 razred vozaca,nisam pao razred to idem da imam besplatan vozacki,pa kad zavrsim 3 godinu vozaca cu zavrsit 4 godinu tehnicara cestovnog prometa,pa me zanima jer tesko bilo polaganje kamiona odnosno c kategorije jer mozete podjeliti neka svoja iskustva

https://www.youtube.com/watch?v=1EAHz5PgHa0
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Polaganje vozačkog
morbida kaže...

ima li vozaca ovdje.....

 Hm...jedna od najtežih kategorija. Barem za prvo polaganje.

 

Polukružno okretanje će ti obavezno biti na ispitu. Rikverc također. Obavezno gledanje SVIH ogledala (glavu ćeš morati okretati kao ventilator, UVIJEK).

 

Također, moraš znati da je to teško vozilo i da je korištenje kvačila na nizbrdicama i krivinama - izričito nepoželjno. To će ti također gledati na ispitu.

 

Od ostalih napomena...kretanje iz druge brzine (mada ovo nije pravilo, više kao nekakva vozačka praksa). Vozilo je duže i ima veći zaokret tako da ćeš morati računati na više mjesta prilikom okretanja na uskim cestama. Pripazi i na visinu vozila. Mene su također naučili da pregledam vozilo prije kretanja (gume, košara, moguće probušen tank, curi li ulje i takve stvari). I to je to od mene...bilo je poodavno tako da...

12 godina
offline
Re: Polaganje vozačkog
morbida kaže...

ima li vozaca ovdje ovako ja sam tehnicar cestovnog prometa 3 godina i iduce godine cu ici ponovo 3 razred vozaca,nisam pao razred to idem da imam besplatan vozacki,pa kad zavrsim 3 godinu vozaca cu zavrsit 4 godinu tehnicara cestovnog prometa,pa me zanima jer tesko bilo polaganje kamiona odnosno c kategorije jer mozete podjeliti neka svoja iskustva

 Sve ti to zavisi,ponajvise od samoga ispitivaca koji te zapadne!

No zahebi njega ako si siguran i smiren!

Eto ti moj glavni savjet-samo budi smiren!Redovno prati na retrovizore i zrak(u auto školama cesto se voze krntije koje ostaju bez zraka,pogotovo ako ne kocis motorom ili zracnom)

 

 Kolega R2R koji ne zagovara voznju kocenjem motorom....Gotovo sam siguran da imam više kilometara vozenju u rikverc nego ti opcenito i zato ti sa sigurnoscu mogu reci da nemas pojma!

 

-Od kuda ti to da je to štetno za motor?Koja je razlika u opterecenju motora,lamele,mjenjaca,diferencijala....kod ubrzavanja i kod "kočenja motorom"-šta misliš kada se motor više napreže,a time i haba?

-"Zakinuti cemo vozace iza nas za štop-svijetlo".Takav nacin usporavanja nije zestok,kao kada kocimo,tako da ovaj iza ako ne skuzi da usporavamo-tomu trebaju nove naocale!

-I na kraju najveci FAIL-tvoja tvrdnja kod vožnje u skliskim uvjetima...U takvim uvjetima treba izbjegavati opčenito kocenje kocnicom(ako je ikako moguce),jer te upravo kočenje kocnicom zabacuje.

   

  

12 godina
neaktivan
offline
Re: Polaganje vozačkog
R2R kaže...
Old Iggy kaže...
Nisam nikakav "zagovornik". Kočenje motorom je normalna procedura i ne služi klasičnom kočenju već više kontroli vozila i usporavanju.

Današnjim motorima (iliti, ako nisu 2T ili nisu konstrukcijski stariji od 50+ godina) kočenje motorom niti šteti niti je to igdje "nepreporučeno". Vožnja u leru je i opasnija i vozač ima sporiju reakciju na potrebe za ubrzanjem.

Motorima puno više šteti "ubrzanje".

 Žao mi je, ali - kočenje motorom NIJE Normalna procedura. Doduše jest nešto ustaljenija praksa, ali ukoliko nije igdje "nepreporučeno", nemojmo to stavljati u domenu preporučenog.

 

Ostali dio posta - potpisujem u potpunosti. To sve jest istina. Iako, mislim da POKRETANJE (paljenje) motora (ili upućivanje bilo kojeg stroja) zapravo, "rauba" taj stroj kao nekih 12-ak radnih sati (ako govorimo o nekakvom standardnom benzinskom motoru, npr. VW 1,4-1,8 Lit.).

 O cemu ti pricas ..citam i nevjerujem citam jos malo dalje jos vise ne virujen ....

 

Kocenje motorom je obavezno po nepisanom pravilu ... ocito ovdije mnogi od vas neznaju sta je kocenje motorom ... kocenje motorm moze biti i npr kad vozite 100kmi onda stiksate kocnicu a da niste stiskli kumplug jer auto tj motor zbog svoje tromosti usporavaju i lagano koce ... kombinacijom kocenja motorom i kocenja kocnicom UVELIKE SE ŠTEDI NA PAKNAMA I PLOČICAMA. Neki iskusnji vozači koje poznajem u normalnoj vožnji  gradom skoro ne koriste kočnicu ... 

 

U slučaju ''izbjegavanja'' (čitaj:boelsnog izbjegavanja) kočenja motorom tj da npr u situaciji kad a trebate usporit a vozite cca 100 km h i stisnete kumplug i po kocnici ..em trosite vise pakne tj plocice em auto gubi na stabilnosti ... probajte nekad na nizbrdici vozit kaj aj znam u 2 40 na sat i samo na trenutak stisnite kumplug pa cete vidit kako auto poleti odmah naprijed ...(iskusnji vozaci znaju o cem pricam)  

najveca sr*** se mogu desiti u okuci ili na raskrizju ..ako npr uletis  sa 3 u raskirzje  ides skrenit livo ..i ako stisnes  kumplug u cilju da pocmes kocit auto također moze ''poletit prema naprijed u trenutku dok vam noga ide s gasa na kocnicu ..nsita strasno al se moze svasta desit ...

 

svaki normalni isntruktor uci kocenje motorom i to je sastavni dio vooznje ..akd se malo uhodate vise cete kocit motorom neg kocnicom ..jer samo žene (bez uvrede spolu) po kočnici deru ....

 

 

 

Edit .. i sutra ce neko dite doc ode procitat ove gluposti koje ti pises  i neznam odakle vadis i povirovat ce ti .. msm koji se k*** pravite pametni i pisete same gluposti i laži ..ja kad nesto idem napisat 15 puta promislin jel to tocno provjerim ... naravno moze se desit da svak fali ..ali brate mili ti u 5 postova tvrdis nesto sta malo dite u vrticu zna ,..

smajlic: vidno izivciran

 

Edit 2 : i ovi forumu bi tribali trazit broj osobne pa da su godine na profilima istinite ...

i nemoj mislit da san te ima namjeru vriđat omalovažavat al kad san ovo procita mora san ovo napisat ... 

NA OVOM FORUMU SVAKI PUT KAD OTVORIM NOVU TEMU ILI NESTO PITAM MORAM DVA PUTA PITATI TJ PONOVITI DA BI MI NETKO ODGOVORIO...PA PITAM SE PITAM ZAŠTO :/
Poruka je uređivana zadnji put uto 26.5.2015 22:47 (ante5656).
13 godina
offline
Polaganje vozačkog
Ma nema boljeg neg kad staneš na semafora, a praktički da nisi kočnicu stisnuo
Moj PC  
11 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Polaganje vozačkog
Milka30 kaže...

 

-"Zakinuti cemo vozace iza nas za štop-svijetlo".Takav nacin usporavanja nije zestok,kao kada kocimo,tako da ovaj iza ako ne skuzi da usporavamo-tomu trebaju nove naocale!

-I na kraju najveci FAIL-tvoja tvrdnja kod vožnje u skliskim uvjetima...U takvim uvjetima treba izbjegavati opčenito kocenje kocnicom(ako je ikako moguce),jer te upravo kočenje kocnicom zabacuje.

   

  

 Razlika između 40 i 30 km/h je očigledna, a kamo li veća razlika u brzini tako da se u potpunosti slažem s tobom, taj koji ne primjećuje da si spustio brzinu za 10 ili više km/h tom ili trebaju dioptrijske naočale ili on nije nikako za vožnju nikakvog vozila.

Druga tvrdnja je pogotovo tačna, jer iako većina automobila ima ABS, ne mora značiti da taj automobil neće u jednom trenutku blokirati kotače i da se neće zanijeti, bilo da li je to kiša u pitanju ili teža artiljerija, led, zato se uveliko preporučuje samo lagano puštanje gasa, a čim se gas pusti odmah motor koči i to je uveliko korisnije nego pritisnuti kočnicu i napraviti pičvajz

ante5656 kaže...

probajte nekad na nizbrdici vozit kaj aj znam u 2 40 na sat i samo na trenutak stisnite kumplug pa cete vidit kako auto poleti odmah naprijed ...(iskusnji vozaci znaju o cem pricam)  

najveca sr*** se mogu desiti u okuci ili na raskrizju ..ako npr uletis  sa 3 u raskirzje  ides skrenit livo ..i ako stisnes  kumplug u cilju da pocmes kocit auto također moze ''poletit prema naprijed u trenutku dok vam noga ide s gasa na kocnicu ..nsita strasno al se moze svasta desit ...

 

svaki normalni isntruktor uci kocenje motorom i to je sastavni dio vooznje ..akd se malo uhodate vise cete kocit motorom neg kocnicom ..jer samo žene (bez uvrede spolu) po kočnici deru ....

 

 Sila masi daje ubrzanje pa tako što je teže vozilo, brže će ga sila teže gurati prema dolje, odnosno niz brdo, ja sam tako jednom promašio znak STOP totalno dok sam se učio voziti u AŠ, nisam ni znao da je tu stop a još sam pored njeg prošao brzinom od najmanje 30km/h jer sam pritisnuo spojku pa onda tek počeo kočiti sa kočnicom i jedva sam stao jer kada se pritisne spojka(kuplung, kvačilo) automobil kao da je izbačen iz brzine. Drugi sam put zato prvo počeo pritiskati kočnicu pa onda kvačilo i uspio stati na stop.

Kada se pritisne kvačilo u vožnji veća je šansa da će automobil zadržati istu brzinu ili da će malo ubrzati, nego da će usporiti, a kada se samo pusti gas veća je šansa da će usporiti nego da će ubrzati ili da će zadržati stalnu brzinu, razlog više da se koristi motorna kočnica.

I ja dok sam polagao vrlo rijetko sam koristio kočnicu, samo baš kada moram, kada sam mogao samo pustiti gas da uspori do odgovarajuće brzine, to sam i radio. Ja sam mislio da se motor zagrijaje kada se koči njime, da mu je to neki teret, ali mnogi su mi rekli da kočenje motorom ne zagrijaje motor.

http://www.speedtest.net/result/3853013387.png Dobre hakere svi znaju, najbolje hakere niko ne zna
Poruka je uređivana zadnji put sri 27.5.2015 0:41 (Haker_x).
12 godina
offline
Re: Polaganje vozačkog
zuper kaže...
Ma nema boljeg neg kad staneš na semafora, a praktički da nisi kočnicu stisnuo

 Rikvercom se zaustavljaju samo da kočnicu ne troše...

Watercooled CPU. Bubni PP, ako te nešto zanima :) Sponsored by Noiseblocker.
10 godina
offline
Polaganje vozačkog

Nemojte se sramotit, kao prvo kočenje motorom nije kočenje već usporavanje, i to se koristi svugdje u svijetu, jer kad se ne bi koristilo mijenjale bi se disk pločice svako 10 000 km. Općenito je lako uočiti lošeg vozača kada se npr. voziš 100 km/h pa onda prije semafora ubaci u "ler" i stiska kočnicu, to je slična radnja kao i okretanje volana pa se ruke isprepleću, katastrofa.

Postoje samo dvije beskonačne stvari: svemir i ljudska glupost, ali za svemir baš nisam potpuno siguran. (Albert Einstein)
Poruka je uređivana zadnji put sri 27.5.2015 9:50 (mrki_tua).
Moj PC  
0 1 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Polaganje vozačkog
mrki_tua kaže...

Nemojte se sramotit, kao prvo kočenje motorom nije kočenje već usporavanje, i to se koristi svugdje u svijetu, jer kad se ne bi koristilo mijenjale bi se disk pločice svako 10 000 km. Općenito je lako uočiti lošeg vozača kada se npr. voziš 100 km/h pa onda prije semafora ubaci u "ler" i stiska kočnicu, to je slična radnja kao i okretanje volana pa se ruke isprepleću, katastrofa.

 Kako ti usporiš sa 100km/h na 0 korištenjem motora? Jedino da kreneš usporavati 1000m prije.

 

 

Koliko sam pročitao temu, na kraju je koncenzus da se motor koristi pri usporavanju uz kočnicu (dakle, ne koristiti kvačilo) ukoliko treba usporiti malo jer ako usporavamo samo motorom ne pale se štop svjetla (inače je auto kojemu ne rade štop svjetla neispravno) pa stvaramo haos na cesti i oštećujemo vozače iza nas za jako bitnu informaciju!

16 godina
online
Re: Polaganje vozačkog
Onjegin kaže...

 

Koliko sam pročitao temu, na kraju je koncenzus da se motor koristi pri usporavanju uz kočnicu (dakle, ne koristiti kvačilo) ukoliko treba usporiti malo jer ako usporavamo samo motorom ne pale se štop svjetla (inače je auto kojemu ne rade štop svjetla neispravno) pa stvaramo haos na cesti i oštećujemo vozače iza nas za jako bitnu informaciju!

Usporavanje motorom je potpuno normalna procedura i nema nikakve potrebe za paljenjem kočionih svjetala (da ima, bilo bi i u zakonu).

Onaj kojemo je to "kaos na cesti" i "oštećuje ga" bolje neka se vozi javnim prijevozom. Po mogućnosti u zadnjem kraju vozila da se ne uplaši stanja ispred vozila.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Polaganje vozačkog
Old Iggy kaže...
Usporavanje motorom je potpuno normalna procedura i nema nikakve potrebe za paljenjem kočionih svjetala (da ima, bilo bi i u zakonu).

ZAKON O SIGURNOSTI PROMETA NA CESTAMA 

 

Članak 52.

(1) Vozač ne smije mijenjati način upravljanja vozilom naglim smanjenjem brzine kretanja vozila, osim u slučaju neposredne opasnosti.

(2) Vozač koji namjerava znatnije smanjiti brzinu kretanja vozila ili ga zaustaviti, dužan je to učiniti, osim u slučaju neposredne opasnosti, na način kojim neće ugroziti ili u većoj mjeri ometati druge vozače koji se kreću iza njega, a i te vozače o svojoj namjeri, uz obvezu iz članka 44. ovoga Zakona, upozoriti i uključivanjem stop-svjetla, svih pokazivača smjera ili davanjem odgovarajućeg znaka rukom.

(3) Vozač ne smije ni naglo povećavati brzinu, odnosno kretati iz mjesta, osim u slučaju opasnosti, postižući pritom gornju granicu dopuštenog broja okretaja motora ili na takav način da dolazi do proklizavanja kotača.

(4) Novčanom kaznom u iznosu od 400,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji mijenja način upravljanja vozilom suprotno odredbama ovoga članka.

 

Sapienti sat.

13 godina
offline
Polaganje vozačkog
Treba podcrtat ovo znatnije smanjiti brzinu. Motorom usporavaš polagano, bez da ovog iza sebe ikako ugroziš. Mislim, ako se voziš na redovnoj bazi, onda znaš da se to prakticira i nema nikakvih problema.
Moj PC  
3 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice