Polaganje vozačkog izdvojena tema

poruka: 2.915
|
čitano: 1.225.233
|
moderatori: XXX-Man, pirat, vincimus, Lazarus Long, DrNasty
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
odjavljen
offline
Re: Polaganje vozačkog
Znalac111 kaže...

Dobar dan ljudi,imam jedno pitanje,čuo sam da motor do 49 kubika i 2 kw možeš voziti bez vozačke dozvole,tj. da se ne treba imati polozen vozacki.(Radi se o tomosu, automatiku)

Sad dali neko zna odgovor?Hvala

 Ne, treba ti AM ili B kategorija. Ili bilo koja A naravno.

Svi smo mi Mentalist.
12 godina
offline
Polaganje vozačkog

Evo pitanje,na koje ja jednostavno zakonski ne mogu naći u pravilniku!

 

Na slici,koja je inaće ljevom nogom nacrtana,zašto se ne smije skrenuti u desno(crvena strelica),nego se mora koristiti traka za udesno(zelena strelica)?

Nema znaka za prestrojavanje,nema crta na kolniku!

 

  Inaće,popušio sam kaznu,jer sam skrenuo udesno crvenom strelicom,jer su kamioni bili parkirani na traci za odvajanje udesno,uz obrazloženje debele policajke(milicajke),da sam prekrsio zakon.Obilaženja ostrva sa leve strane!

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Polaganje vozačkog

Jel ima kakav znak ? 

https://www.youtube.com/user/crazypeopleteamcro
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Polaganje vozačkog
Milka30 kaže...

Nema znaka za prestrojavanje,nema crta na kolniku!

 

SimeKZ kaže...

Jel ima kakav znak ? 

 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Polaganje vozačkog
Milka30 kaže...

Evo pitanje,na koje ja jednostavno zakonski ne mogu naći u pravilniku!

 

Na slici,koja je inaće ljevom nogom nacrtana,zašto se ne smije skrenuti u desno(crvena strelica),nego se mora koristiti traka za udesno(zelena strelica)?

Nema znaka za prestrojavanje,nema crta na kolniku!

 

  Inaće,popušio sam kaznu,jer sam skrenuo udesno crvenom strelicom,jer su kamioni bili parkirani na traci za odvajanje udesno,uz obrazloženje debele policajke(milicajke),da sam prekrsio zakon.Obilaženja ostrva sa leve strane!

http://www.zakon.hr/z/78/Zakon-o-sigurnosti-prometa-na-cestama članak 68 točke 1 i 2. Pa sad, ako se ovdje gdje si nacrtao crvenu strelicu smije ići ravno, znači da se cijeli otok nalazi u jednosmjernom dijelu ceste, pa bi ga se smjelo obići s obje strane. Možda.

 

9 godina
neaktivan
offline
Polaganje vozačkog

koliko sam shvatio, bio si na ovakvom raskrizju?

https://www.google.hr/maps/@45.55851,18.697319,3a,75y,96.69h,68.49t/data=!3m4!1e1!3m2!1se19CXyaZaPhWAqfDAnyr9g!2e0?hl=en

tu se jasno vide strelice (street view stavi) i gdje koja traka vodi

aka Megatr0n_HR/MarkoCvP
Poruka je uređivana zadnji put ned 7.6.2015 17:24 (alien20).
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Polaganje vozačkog
alien20 kaže...

koliko sam shvatio, bio si na ovakvom raskrizju?

https://www.google.hr/maps/@45.55851,18.697319,3a,75y,96.69h,68.49t/data=!3m4!1e1!3m2!1se19CXyaZaPhWAqfDAnyr9g!2e0?hl=en

tu se jasno vide strelice (street view stavi) i gdje koja traka vodi

 Ne,radi se konkretno o ovome raskrižju.

Danas se nalazi znak zabrane,koji cesto bude sakriven zbog kolone kamiona i na kolniku su nacrtane strelice,ali tada kada sam ja popušio kaznu nije bilo niti znaka niti strelica!

Rjec je o krizanju pred granicom Bosanskoga Broda,gdije svi koji ne znaju i dan danas popuše kaznu...pošto je BiH opcenito u ocajnome stanju sto se tice prometnica,tako da su crte na kolniku odavno izbrisane,ne vide se,a ko za kuhac kolona kamiona UVJEK zakloni znak prestrojavanja(kamioni koji cekaju na granicu).

 

  Dakle namece se pitanje:

-Kakvo je to pravilo obalazenje otoka sa ljeve strane?

-Tko je kriv ako se strelice na kolniku ne vide?

-Tko je kriv ako kamion zakloni znak?

....Vi ste krivi kako god okreneš!

10 godina
offline
Re: Polaganje vozačkog
Kakve veze ima ABS, ASR, ESP sa motornim kočenjem? Ima je Mercedes 190 E iz 90' ABS, nije to čudo tehnike osim za jugonostalgičare koji su vozili do danas jugiće i sl. Zašto onda prilikom kočenja ne ubaciš u neutralan položaj? Jesi gled ijedan auto moto sport? Kočenje motorom su osnove jer bi npr. Na nizbrdici ka kad ideš sa Klisa put Splita u 5 puta potrošio disk pločice.
Postoje samo dvije beskonačne stvari: svemir i ljudska glupost, ali za svemir baš nisam potpuno siguran. (Albert Einstein)
12 godina
neaktivan
offline
Re: Polaganje vozačkog
mrki_tua kaže...
Kakve veze ima ABS, ASR, ESP sa motornim kočenjem? Ima je Mercedes 190 E iz 90' ABS, nije to čudo tehnike osim za jugonostalgičare koji su vozili do danas jugiće i sl. Zašto onda prilikom kočenja ne ubaciš u neutralan položaj? Jesi gled ijedan auto moto sport? Kočenje motorom su osnove jer bi npr. Na nizbrdici ka kad ideš sa Klisa put Splita u 5 puta potrošio disk pločice.

 Usporedba je malo sarkastična za neke ali za nas koji zivimo ovdije je istinita ...novootvorena cesta koja ima 10 skretanja(okuka) ko ne koci motorom(znaci prilikom kocenja stiska kumplug i onda kocnicu) taj ce garant u 2-3 puta potrosit pakne tj pločice...a uz to ona cesta je očajno izvedena i postoji veeelika mogučnost izletanja sa ceste u svakoj okuci pogotovo u slučaju kad gospodin koči samo s kočnicama bez pomoči motora...a da ne pricam o tome kad malo kiša ''porosi''...

 

Pravolnom kombinacijom (brzina ne puno veča od ograničenja,autom-klio-twingo-vw up i ovi tintilinići i vremenskim uvjetima ona cesta je smrtonosna)...vec sam vidio par auta kako ih zanosi kako klize na okukama ...ona cesta je ocaj i pazite se ako vozite njome... ja sam iz sela povise i da dodem do splita vozim tom cestom...tj spuštam se iz klisa do splita ...nikad u 5 uvik u 4 ... 

 

NA OVOM FORUMU SVAKI PUT KAD OTVORIM NOVU TEMU ILI NESTO PITAM MORAM DVA PUTA PITATI TJ PONOVITI DA BI MI NETKO ODGOVORIO...PA PITAM SE PITAM ZAŠTO :/
Poruka je uređivana zadnji put uto 9.6.2015 11:39 (ante5656).
14 godina
offline
Re: Polaganje vozačkog
mrki_tua kaže...
Kakve veze ima ABS, ASR, ESP sa motornim kočenjem? Ima je Mercedes 190 E iz 90' ABS, nije to čudo tehnike osim za jugonostalgičare koji su vozili do danas jugiće i sl. Zašto onda prilikom kočenja ne ubaciš u neutralan položaj? Jesi gled ijedan auto moto sport? Kočenje motorom su osnove jer bi npr. Na nizbrdici ka kad ideš sa Klisa put Splita u 5 puta potrošio disk pločice.

ABS, ASR, ESP ima itekakve veze sa bilo kakvim kocenjem. Ti vjerojatno podrazumijevas idealne uvijete, gdje cesta ima temperaturu od ugodnih 20 stupnjeva, u autu se vozi samo jedna osoba, gume su michelinke, godinu stare..a ono, auto-industrija je sve to izmislila samo u slucaju ako bi se auto vozilo u Rusiji.

Jesam, gledao sam npr F1 utrke u kojim vozaci ubacu u manju brzinu samo zato da imaju punu snagu na izlasku iz krivine. (nikakve veze sa usporavanjem)

Ili se taj moto sport ne vazi?

12 godina
offline
Polaganje vozačkog

napokon 118 imao ><, treca sreca, sad voznja vec sutra

Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Polaganje vozačkog
Karikiram, voziš cestom i ide zavoj, ti ulaziš u zavoj kad ono nizbrdica, šta radiš:
A) ubacivaš u ler i sumanuto kočiš iako je velika nizbrdica.
B) lagano prebaciš u niži stupanj i gospodski se spustiš niz strminu.

Pametnome dosta.
Postoje samo dvije beskonačne stvari: svemir i ljudska glupost, ali za svemir baš nisam potpuno siguran. (Albert Einstein)
16 godina
online
Re: Polaganje vozačkog
passat kaže...

ABS, ASR, ESP ima itekakve veze sa bilo kakvim kocenjem.

Nema, dapače, u 99% slučajeva te "skraćenice" ne rade ništa.

Ovaj primjer s nizbrdicom ili klasičnom vožnjom na autocesti je normalan svakodnevni primjer kočenja motorom i gdje nema druge pametne varijante.

14 godina
offline
Re: Polaganje vozačkog
mrki_tua kaže...
Karikiram, voziš cestom i ide zavoj, ti ulaziš u zavoj kad ono nizbrdica, šta radiš:
A) ubacivaš u ler i sumanuto kočiš iako je velika nizbrdica.
B) lagano prebaciš u niži stupanj i gospodski se spustiš niz strminu.

Pametnome dosta.

 Ne znam ni zasto se trudim raspravljat..

Pa jesi ti uopce procitao cijelu stranicu? Tko je uopce govorio da je bolje koristit kvacilo umjesto kocenja motorom?

Odustajem.

 

@Old lggy..Rasprava je pocela "savjetom" da je po mokroj i klizavoj cesti bolje kocit motorom nego kocnicom. Ja sam se onda nadovezao da je uz ABS, ASR, ESP ta razlika manja, pa da stoga nije nuzno kocit motorom samo zbog klizavije ceste. Kolega @mrki_tua je onda taj moj navod totalno izvadio iz konteksta, iskljucio mozak,  i rekao da kod obicnog kocenja ti sustavi ne pomazu. Ti si se onda nadovezao na njega.
Mozda i niste mislili na mene kada ste to pisali, al ja sam jedini spomenuo ESP, tako da mislim da jeste.

Dakle manje izvlacenja onog sto vam se svidja, a vise citiranja :)

Poruka je uređivana zadnji put uto 9.6.2015 21:31 (passat).
16 godina
neaktivan
offline
Polaganje vozačkog

Recimo da smo nizbrdice riješili... Nego, ako je cesta baš iznimno ekstra jako klizava, zašto bi bilo bolje nadati se da se auto neće zanijeti pa kako ispadne, umjesto namjernog korištenja kočnice i ESP-a koji će se aktivno potruditi da ostane na pravcu? Pročitao sam na više mjesta da se preporuča ova prva ne-logična varijanta, ali nije mi jasno zašto. YouTube filmići pokazuju naprotiv da ESP i na čistom ledu može napraviti značajnu razliku, nigdje nisam vidio nikakav argument protiv... pa u čemu je onda problem da bi ga trebalo izbjegavati?

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Polaganje vozačkog
passat kaže...
 

@Old lggy..Rasprava je pocela "savjetom" da je po mokroj i klizavoj cesti bolje kocit motorom nego kocnicom. Ja sam se onda nadovezao da je uz ABS, ASR, ESP ta razlika manja, pa da stoga nije nuzno kocit motorom samo zbog klizavije ceste. Kolega @mrki_tua je onda taj moj navod totalno izvadio iz konteksta, iskljucio mozak,  i rekao da kod obicnog kocenja ti sustavi ne pomazu. Ti si se onda nadovezao na njega.
Mozda i niste mislili na mene kada ste to pisali, al ja sam jedini spomenuo ESP, tako da mislim da jeste.

Dakle manje izvlacenja onog sto vam se svidja, a vise citiranja :)

Nije se samo mislilo na tebe, bez brige. Dapače.

Problem u cijelom tom dijelu threada je isključivost bez ikakvog razloga - "ne smije se kočiti motorom" bez ikakvog stvarnog objašnjenja.

Objašnjavati kako postoje neki uvjeti gdje pomaže samo kočnica, ABS, ESP, itd. je besmislena - kao da kažem "ne smijemo davati gas jer nekad možemo proklizati" ili "možemo previše ubrzati i ubiti nekoga".

Svaka procedura i postupak ima svoje vrijeme i mjesto, tako i kočenje motorom.

14 godina
offline
Re: Polaganje vozačkog
Old Iggy kaže...
passat kaže...
 

@Old lggy..Rasprava je pocela "savjetom" da je po mokroj i klizavoj cesti bolje kocit motorom nego kocnicom. Ja sam se onda nadovezao da je uz ABS, ASR, ESP ta razlika manja, pa da stoga nije nuzno kocit motorom samo zbog klizavije ceste. Kolega @mrki_tua je onda taj moj navod totalno izvadio iz konteksta, iskljucio mozak,  i rekao da kod obicnog kocenja ti sustavi ne pomazu. Ti si se onda nadovezao na njega.
Mozda i niste mislili na mene kada ste to pisali, al ja sam jedini spomenuo ESP, tako da mislim da jeste.

Dakle manje izvlacenja onog sto vam se svidja, a vise citiranja :)

Nije se samo mislilo na tebe, bez brige. Dapače.

Problem u cijelom tom dijelu threada je isključivost bez ikakvog razloga - "ne smije se kočiti motorom" bez ikakvog stvarnog objašnjenja.

Objašnjavati kako postoje neki uvjeti gdje pomaže samo kočnica, ABS, ESP, itd. je besmislena - kao da kažem "ne smijemo davati gas jer nekad možemo proklizati" ili "možemo previše ubrzati i ubiti nekoga".

Svaka procedura i postupak ima svoje vrijeme i mjesto, tako i kočenje motorom.

 Slazem se, gore smo negdje i dosli do takvog kompromisa s cim sam se slozio.

15 godina
offline
Re: Polaganje vozačkog
lolich kaže...

Koliko ste sati odvezli po otvorenoj cesti?

Ja polazem, ispite sam rijesio 120/120, sad sam na voznji, odvozio vec 10 sati od kojih sam 4 ili 5 sati izgubio na otvorenoj cesti, mislim da je to puno i da instruktor to dozivljava kao da mu prije vrijeme dodje i da moze nesmetano tipkat po mobitelu...
Inace ne objasnjava puno, jedino mi kaze kad negdje pogrijesim, znaci eto u tih prvih 10 sati, 2 puta sam preso preko pune linije pred raskrizje, 2 puta je on morao kocit kako bi propustio pjesaka (ja bi ih vjv zgazio) i jednom sam oduzeo prednost...

Pa možda te s razlogom drži na otvorenoj cesti jer po ovome što kažeš, ti NISI spreman za vožnju po gradu. To što si nabrojao su ti sve eliminacijske pogreške na završnom ispitu i slijedilo bi ti ponovno polaganje.

 

Prije svakog pješačkog prilagodi brzinu i pogledaj jel ima ljudi i dal se netko približava prijelazu, pripremi se na zaustavljanje (pogotovo ako je nepregledno).

 

Can't find a better Jam!
12 godina
offline
Polaganje vozačkog

Pozdrav, u utorak polažem vožnju, danas odvozio po gradu i bilo je super, stvarno sam popravio greške koje sam znao raditi, ali imam jedan ogroman problem, a to je poligon. Mogu odvozit između čunjeva "po svojem" iliti po seljački, ali nema šanse da ga odvozim onako lijepo da ne pregazim liniju ili nešta. Toga me užasno strah, jednostavno se ne mogu na to priviknuti. Imam još 2 sata za odvoziti i sutra idem to vježbati, molim vas za neki savjet. 

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Polaganje vozačkog
bullyq14 kaže...

Pozdrav, u utorak polažem vožnju, danas odvozio po gradu i bilo je super, stvarno sam popravio greške koje sam znao raditi, ali imam jedan ogroman problem, a to je poligon. Mogu odvozit između čunjeva "po svojem" iliti po seljački, ali nema šanse da ga odvozim onako lijepo da ne pregazim liniju ili nešta. Toga me užasno strah, jednostavno se ne mogu na to priviknuti. Imam još 2 sata za odvoziti i sutra idem to vježbati, molim vas za neki savjet. 

 Savjet je da prestanes ''seljacki'' :D Lagano se vozi, gledaj retrovizore i nadi si neki orijentir da znas do kud smijes ic a da ne pregazis crtu. 

https://www.youtube.com/user/crazypeopleteamcro
15 godina
offline
Re: Polaganje vozačkog
bullyq14 kaže...

Pozdrav, u utorak polažem vožnju, danas odvozio po gradu i bilo je super, stvarno sam popravio greške koje sam znao raditi, ali imam jedan ogroman problem, a to je poligon. Mogu odvozit između čunjeva "po svojem" iliti po seljački, ali nema šanse da ga odvozim onako lijepo da ne pregazim liniju ili nešta. Toga me užasno strah, jednostavno se ne mogu na to priviknuti. Imam još 2 sata za odvoziti i sutra idem to vježbati, molim vas za neki savjet. 

 Zamoli starce da te odvezu na poligon i vježbaj (kod nas je dozvoljeno) i samo vježbaj. Drugačije nećeš moći. Taj dio je i mene najviše mučio i vježbao sam par sati lol. 

 

Instruktor je rekao da je jedna kandidatkinja imala istih problema i da je samostalno izvježbala preko 360 puta.

 

Meni samo nije jasno zašto u toj vježbi ne smiješ niti jednom stati nego moraš u jednom potezu... to uopće nema veze sa niti jednom realnom situacijom.

 

edit: par savjeta kako je meni rečeno: kad se zaustaviš i trebaš krenuti na rikverc, odma okreni volan i tek onda kreni. 
čim pređeš onu srednju liniju kotačem, odma vrti volan u drugu stranu

vozi čim sporije, al pazi da ne staneš (vozi "kvačilom" ako me razumiješ lol)

vozi čim bliže središnjoj liniji, jer je tako najmanja vjerojatnost da ćeš pregaziti vanjske linije

podesi si retrovizore (spusti ih) da vidiš gdje su ti linije i čunjevi

 

Can't find a better Jam!
Poruka je uređivana zadnji put pet 12.6.2015 19:21 (Gunner_V).
12 godina
offline
Polaganje vozačkog

Kad se zaletis prvi puta i stanes. Namotaj volan i gledaj desni retrovizor, kad ti cunj ude vidno polje retrovizora motaj da izravnas auto ( naravno moras imat osjecaj koliko i kako ). Neces crtu gazit nema teoretske sanse ako ces tako gledat. Poslije toga opet si neku tocku uzmi u retrovizor da se poravnas sa crtom i uvezes se u ''cilj''

https://www.youtube.com/user/crazypeopleteamcro
Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Polaganje vozačkog

Moze mala pomoc zasto je tocno rjesenje na slici pod 1.

 
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: Polaganje vozačkog
bulu555 kaže...

Moze mala pomoc zasto je tocno rjesenje na slici pod 1.

 Jer si na makadamskoj cesti.

Svi smo mi Mentalist.
Poruka je uređivana zadnji put pon 15.6.2015 22:17 (Jakovp).
12 godina
offline
Re: Polaganje vozačkog
bulu555 kaže...

Moze mala pomoc zasto je tocno rjesenje na slici pod 1.

 Zato što se "tvoj" auto nalazi na makadamu, a crveni na cesti.

Watercooled CPU. Bubni PP, ako te nešto zanima :) Sponsored by Noiseblocker.
10 godina
offline
Re: Polaganje vozačkog

Ja sam se posvadal s predavacem u autoskoli kaj se tice tocno toga, jer on meni tvrdi da je makadam, a ja reko nit se vidi da je makadam nit je makadam jer je to raskrižje 200 metara od moje zgrade. :D

15 godina
offline
Re: Polaganje vozačkog
zagi988 kaže...

Ja sam se posvadal s predavacem u autoskoli kaj se tice tocno toga, jer on meni tvrdi da je makadam, a ja reko nit se vidi da je makadam nit je makadam jer je to raskrižje 200 metara od moje zgrade. :D

 Na originalnoj slici nije (ona je u drugom pitanju), ovdje je photoshopirano, ali kako su slike stare sto godina i katastrofalne rezolucije jedva se primjeti da je makadam. 

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. Provokator starog kova R.I.P. Munjovoz 20.3.2012.
12 godina
offline
Re: Polaganje vozačkog
mind_challenge kaže...

 Na originalnoj slici nije (ona je u drugom pitanju), ovdje je photoshopirano, ali kako su slike stare sto godina i katastrofalne rezolucije jedva se primjeti da je makadam. 

 Točno to, još i u gradu slika, a makadam.
Jel to onda znači, kad se neka ulica popravlja u gradu, dali onda gubi prednost prolaska?

Watercooled CPU. Bubni PP, ako te nešto zanima :) Sponsored by Noiseblocker.
12 godina
offline
Polaganje vozačkog

sad neznam sto vam znaci makadam... ali to pitanje sam imao u ispitu, crveni auto ide, jer se nalazis na cesti koja je u k*** koda ulazis s sporedne ceste, nigdje nije oznacena ali pustas mu prednost jer tvoja cesta nema izgrađen kolnik i to je to...

Mozes se ti svadjati koliko hoces s predavacima i hakom i policjiom...ali ta se pitanja vrte svaki test skoro ima ih 10-15 istih, i vrte se uvijek ista raskrizija, samo ih nauci napamet i neces faliti. U stvarnosti nevjerujem da ces se susresti sa ovim.

Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Polaganje vozačkog

Jucer bio na prvom predavanju ..i sa profesorom bas pricali o tim slikama ..sve su namjerno fotošopirane ... tak oa se npr zeleni semafor uklopi u okolinu da ga ti ne uočiš ..također sam vidija jednu sliku di prometnog policajca nemos skuzit da si isus ...tak oda su to te cake i na njih triba paziti ...

 

ili nedavno je bila tema ..nešto kao  pitanje:vozite se kroz jutro,  na instrument tabli vam gori lampica straznjih maglenki  što čete napraviti? ostavit upaljene ili ugašene ..ka ugl shema je bila da u pitanju nigdi nije spomenuta magla pa se kao podrazumejva da magle uoopce nema ...sve su to cake ...

NA OVOM FORUMU SVAKI PUT KAD OTVORIM NOVU TEMU ILI NESTO PITAM MORAM DVA PUTA PITATI TJ PONOVITI DA BI MI NETKO ODGOVORIO...PA PITAM SE PITAM ZAŠTO :/
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice