Što se događa s našim društvom?

poruka: 62.171
|
čitano: 6.342.478
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Friday kaže...

Rekao sam da neću više drobiti o tome ali evo da ne ispadne da ignoriram...

1800 stranica u 2 dana?

Ti si ju onda, pretpostavljam, pročitao 2 puta u 4 dana? Do kraja tjedna si i kuran stigao pročitati?

Ne postoji opravdanje? Tko kaže da mi treba?

Biblija se dobrim dijelom čita u sklopu mise - vjernici ju nisu obavezni posjedovati i čitati kod kuće. Ali ti sigurno znaš bolje...

 

Kako god - ne raspravlja mi se više o tome jer mi nije ni bio cilj ovdje braniti ikakva vjerska uvjerenja (htio sam samo malo približiti neke stvari da ne ispadne da smo kao amiši...)

Sad slobodno možete početi sa postovima "evo ga, uteko je jer ne zna šta bi rekao..."

1. Pa ako si postao vjernik prije 2 dana onda u redu.  Ja sam čak to i rekao u svom postu, dao sam i malo dulji rok, 7 dana. Ja gledam iz osobnog kuta, da odjednom otkrijem Boga, logično bi mi bilo da mi je prva stvar koju bi napravio je pročitati jedini izvor njegove riječi koji postoji. I u roku 5-10 dana je to i više nego moguće. Da odjednom dobijem prosvijetljenje valjda mi je to prva stvar koju bi napravio. Zanemariš sve ostalo, dnevnike, forume i sl i pročitaš što je Bog rekao. 

 

2. Vrlo čudna izjava za jednog vjernika. Moram reći da sam se iznenadio.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
ihush kaže...

- vratite nam ustaše&partizane!!! (ovo je prestrašno)

 

- vjera, osobna stvar. Ne stvar za forumsku raspravu. Jednako tako kao izbor sladoleda ili užitka spolovilom u prknu dok ne krši neki zakon.. tad postaje javna stvar.

teisti/ateisti.. isti. isti ste. Konvertirate drugu stranu (kao što reče Bukva, sekte vegetaša..). Dosta.

 

- znanstvene teme postoje već konkretne, prebacite se..

- Mamić! Slika sise ili BDP, talijani u abesiniji.. to je za ovu temu. i partizani... (kad ne preostane ništa osim locka).

 Vjera i religija su javne stvari. Ja vidim vjerske i religijske emisije na javnoj televiziji, pripadnici raznih religija javno pričaju u javnim medijima. Dozovoljeno je i većina smatra da je u redu javno pričati o svojim uvjerenjima, doživljajima i uvjerenjima u religiji.

 

Tako da ne vidim zašto je vjera ili religija privatna stvar. Ili bi trebala biti privatna stvar. 

 

Kad se religija propovjeda i "reklamira" onda je ona javna, kad se djele pare iz proračuna onda je ona javna no kad im počneš postavljat pitanja ili slučajno baciš neku kritiku onda je to odjedamput privatna stvar pojedinca i šta mi sad njih odjedamput napadamo. 

13 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Drago kaže...

 

 

Totalno nebitno da imaju sve oružje na ovom svijetu. Ovu sam listu nabrajanja oružja vidio petsto puta i o konkretnom problemu vraćanja grčkog duga nam govori apsolutno ništa. Konkretno, Grčka troši oko 2,4% BDP-a na vojsku (SAD - 3,3%, primjerice), a NATO je PROTIV toga da smanje tu cifru (http://www.reuters.com/article/2015/06/30/eurozone-greece-nato-idUSL8N0ZG4VL20150630), što je, inače, bio prvi prijedlog Ciprasove vlade. 

 

Kakve sve to ima veze s činjenicom da politika štednje ne daje nikakve rezultate za Grčku (i bilo koga) i s činjenicom da Grčka nakon pet godina "pomoći" ima veći dug nego prije, manji BDP i duplo veću nezaposlenosti? Shvaćaš li da je u pitanju NAČIN vraćanja dugova, za koji kreditori žele da ostane kakav je bio, a koji NIŠTA nije riješio? 

 

Ne znam jesam li do sada od tebe u diskusiji vidio jedan post s glavom i repom i koji ne završava non-sequiturom ili otvorenim laganjem. 

 

Ti si "Michael Jordan of wrong" tako da bi mi trebalo minimalno 8+4+4 godine redovite nastave da te naučim što se ne znaš i što su te u tvom selu krivo podučili. 

 

  

Zanima me "Paket pomoći". Jel to to pozajmica bez kamata, ili pomoć kao kod lihvara?

14 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
axos kaže...

Zanima me "Paket pomoći". Jel to to pozajmica bez kamata, ili pomoć kao kod lihvara?

Nije to nikakav paket pomoći, a kamate su 3% s počekom do 10 godina, čini mi se.

Battlelog: [deda] lubosaur
14 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Drago kaže...

...

 

Kada je 2010. počeo program "pomoći Grčkoj" (stavljam u navodnike, jer su zapravo lovom poreznih obveznika EU namirene banke koje su Grčkoj posudile novac, a ne Grčka) Grčka je bila dužna 262 milijarde eura. Sada, nakon "pomoći" (dodatnih kredita od kojih je 90% otišlo bankama na otplatu kamata, a samo 10% Grčkoj), Grčka je dužna 323 milijarde eura. K tome, nezaposlenost je sa 12% narasla na 26%, a BDP je pao za preko 25%. 

Projekcije samog IMF-a govore da Grčka sve i da je prihvatila uvjete iz pregovora ne bi uspjela spustiti javni dug ispod 125% BDP-a za idućih 15 godina i to čak da se s novim mjerama štednje koje su do sada dale isključivo pad ekonomije (smanjenje BDP-a) i povećanje duga odjednom dogode posve drugačiji rezultati i da Grčka u idućih 15 godina ima prosječni godišnji rast BDP-a od 5%. 

 

....

 

 

Dakle, i sa ovim brojkama Grčkoj je bolje nego Bosni i Hercegovini. Sa druge strane pametnim osobama i nije loše živjeti u BIH. Mislim da je grke stigla kletva "Dabogda imao pa ne imao!" Ovo je ono što je gore nego sam dug. Nema više teletine i orade, sad se mora jesti sataraš, vrilica i razljevak. Neka Grci prestanu da pizde kao mala djeca i neka stegnu kaiš. Ova njihova situacija mi malo liči na svađu ljubavnog para koji zatim traže pomoć rodbine i prijatelja....a kad su se jebavali nisu nikoga zvali.

16 godina
moderator
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
phoenix2003 kaže...
Drago kaže...

 Neka Grci prestanu da pizde kao mala djeca i neka stegnu kaiš. Ova njihova situacija mi malo liči na svađu ljubavnog para koji zatim traže pomoć rodbine i prijatelja....a kad su se jebavali nisu nikoga zvali.

 

 

Nakon svih podataka i linkova koje sam gore dao ti pričaš nešto o tome kako "Grci moraju stegnuti kaiš"?  

 

Grci već PET GODINA "stišću kaiš". Rezultati su da je BDP po glavi pao sa skoro 27.000 dolara iz 2008. na oko 20.000 2014., imaju dvaput više nezaposlenih nego 2008., upola se povećao broj onih koji žive ispod granice siromaštva: http://www.enetenglish.gr/?i=news.en.article&id=2040 itd. itd. 

 

Ali - NE. Šta Grcima treba? Trebaju "STISNUTI KAIŠ" i to nakon pet godina "stiskanja kaiša" što je samo povećalo dugove i smanjilo proizvodnju i zaposlenost. 

 

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put pon 6.7.2015 10:42 (Drago).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
eevek kaže...
axos kaže...

Zanima me "Paket pomoći". Jel to to pozajmica bez kamata, ili pomoć kao kod lihvara?

Nije to nikakav paket pomoći, a kamate su 3% s počekom do 10 godina, čini mi se.

 Hvala (kad već ne mogu stisnut).

Nije mi jasno zašto novinari inzistiraju da se to zove pomoć. Nije to onda nikakva pomoć, prije kredit. 

16 godina
moderator
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
axos kaže...

Nije mi jasno zašto novinari inzistiraju da se to zove pomoć. Nije to onda nikakva pomoć, prije kredit. 

 

Ovaj nastup MMF-a, Merkelice i Junckersa prema Grčkoj nema nikakve veze s ekonomijom i zdravim razumom. Ovo je čisto ideološko izdrkavanje gdje se svoja ideološka agenda namjerava isfurati do zadnjeg Grka. 

 

Evo što o "spašavanju" Grčke kaže Spiegel: 

 

http://www.spiegel.de/international/europe/spiegel-editorial-on-the-greek-referendum-shock-a-1041236.html

 

"In order to prevent a Greek default, the euro-zone states provided their first credit guarantees to Athens at the time. To do so, they used tricks to circumvent clauses in European law that prohibited precisely this kind of shared liability within the currency union. Even then, the more courageous act would have been to force Greece's private creditors to absorb their losses. Under that scenario, even if banks had fallen into financial difficulties, one could have still used tax money to either partly nationalize these banks or to refinance them with fresh capital."

 

"... it was already clear back then that Greece's debt load would remain unsustainable despite the 50 percent cuts. But the politicians ignored the uncomfortable figures and instead prescribed unrealistic savings and reform targets for Athens."

 

 

Istina je da je Grčka korumpirana i da lova curi na sve strane, ali ovaj "paket pomoći" ne rješava niti jedan stvarni grčki problem, već stvara nove, a sve da bi se spasilo privatne banke koje su Grčkoj davale lovu. 

 

BTW, do sada je vjerojatno većina vas to zaboravila, ali sve do 2009. Grčka je neprestance imala kreditni rejting AAA i AAA+. Dakle, tobože siguran vratiša kredita iako su već davno ranije neovisni ekonomisti koji ne rade za rejting agencije rekli da to ne može biti točno.

 

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put pon 6.7.2015 10:12 (Drago).
11 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Drago kaže...

 

Ali umjesto brojki i matematika neprestance čitam po novinama i u komentrima nekakve debilne spike o "grčkom mentalitetu" koji tobože sve objašnjava. 

 

Usput, Grci su po broju radnih sati najveći radnici u EU, i to ne kažu Cipras i "komunjare", nego Forbes: http://www.forbes.com/sites/niallmccarthy/2015/03/13/contrary-to-what-most-people-think-greeks-work-the-longest-hours-in-europe-infographic/.

 

 mentalitet itekako ima veze, jer je vrlo sličan kao i kod nas

netko je ovdje spomenuo zanimljivu definiciju - hrvati bi radije 2 sata radili i 6 sati gubili vrijeme za 100 kuna dnevno, nego radili 4 sata za 200 kuna (možda malo pretjerano, ali vrlo blizu istine)

 

to je problem mentaliteta i ne jednom sam se uvjerio da nam je produktivnost vrlo niska, a produktivnost je ključna riječ i u grčkom scenariju

 

iako se slažem da današnje društvo postaje sve izopačeniji oblik kapitalizma u kojem gramzljivost onih na vrhu sve više srozava standard svih ostalih

 

 

16 godina
moderator
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
picajzla0707 kaže...

 mentalitet itekako ima veze, jer je vrlo sličan kao i kod nas

 

 

 

 

Totalna glupost. Kako Grci i Hrvati i Bugari i Turci i svi živi sa svojim "mentalitetom" kada odu van svojih zemalja rade jednako produktivno kao svi oko njih? Kako Finci kad dođu u Sloveniju ili Hrvatsku prvo krenu podmićivati? Nema veze s "mentalitetom" nego s uređenošću zemlje, koja ovisi o povijesnim, političkim i ekonomskim prilikama, produktivnost ovisi o modernizaciji sredstava za proizvodnju, a ne ni o kakvom "mentalitetu".

 

Imaju li Finci isto problematičan "mentalitet"? 

 

http://www.nytimes.com/2015/07/03/opinion/paul-krugman-europes-many-disasters.html

 

Naime, čitava Evropa je u komi, jesu za sve to krivi Grci (i mi s njima, naravno, zbog "mentaliteta")?

 

"Psihologizirate" i lupetate jer nemate nikakve volje za stvarno se informirati.

 

 

This space for rent!
11 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Drago kaže... 

Totalna glupost. Kako Grci i Hrvati i Bugari i Turci i svi živi sa svojim "mentalitetom" kada odu van svojih zemalja rade jednako produktivno kao svi oko njih....

 

"Psihologizirate" i lupetate jer nemate nikakve volje za stvarno se informirati.

 

 

 mi lupetamo, a ti si u pravu, ajd neka - ipak si ti moderator, pa treba pripaziti 

 

da, upravo je ovo što si rekao pitanje mentaliteta, jer kad grci, bugari i hrvati odu van, onda se prilagode drukčijem mentalitetu

 

evo ti konkretan primjer moje kolegice koja je počela raditi za gradsku upravu i sva sretna što se dočepala "državne sise", radila je punom parom

tjedan dana kasnije kolegice u uredu su je uhvatile u spiku da smanji doživljaje, jer one loše izgledaju pored početnice koja i bez iskustva rješava triput više predmeta od njih

 

od onda lagano, kavica ujutro, pa trkeljanje s kolegicama, malo facebook, pa pauza, pa odmor od pauze i tek tamo iza podne malo raditi, a i to bez velike žurbe...

dakle to je realna slika naše produktivnosti u našim uvjetima

14 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Drago kaže...
Istina je da je Grčka korumpirana i da lova curi na sve strane, ali ovaj "paket pomoći" ne rješava niti jedan stvarni grčki problem, već stvara nove, a sve da bi se spasilo privatne banke koje su Grčkoj davale lovu. BTW, do sada je vjerojatno većina vas to zaboravila, ali sve do 2009. Grčka je neprestance imala kreditni rejting AAA i AAA+. Dakle, tobože siguran vratiša kredita iako su već davno ranije neovisni ekonomisti koji ne rade za rejting agencije rekli da to ne može biti točno.

 

Ovo sam baš htio napisati.

Ljudi uopće ne razumiju dinamiku odnosa EU i Grčke, a pojma nemaju niti o euro zoni i od kojeg je ona značaja pojedinim državama.

 

Kada slušam Nijemce kako pametuju oko duga meni dođe da si pucam u glavu nekim manjim kalibrom da eventualno mogu pucati više puta.

 

Uz svu grčku rastrošnost ne treba iz vida izbaciti da nije njihovu propast proizvela baš njihova glupost nego ulazak u euro zonu i svjetska kriza koju možemo uredno pripisati amerima.


Famozno stezanje remena koje se i kod nas mantra još od Sanadera ne može donijeti radikalne promjene i pomak naprijed.

Ljudi pojma nemaju da je grčka ekonomija rasla dobrim tempom prije krize, a nije ju ubila isključivo nesposobnost nego jednostavna činjenica da su im bitne strateške grane usko vezane uz morsku trgovinu i turizam.

Ukratko, kao i mi, jahali su na leđima Europe i njenog tržišta...dok je njima dobro i nama je.

Druga stvar koja ih je generalno dokrajčila su banke, ali i frizirani kreditni rejtinzi gdje su stajali odlično čak i kada je već bilo jasno da država zaduživanjem krpa probleme u gore navedenim granama.

 

Već prva injekcija "pomoći" srušila je fiskalni deficit i super je to, a izravni rezultat zahtjevanih mjera štednje je ogroman pad bdp-a i preko 100.000 tvrtki koje su bankrotirale u godinu dana.

Grci su izgubili umobolnih 40% kupovne moći, a u 5 godina od krize sa 7% nezaposlenih skočili su na "potpomognutih" 28%.

 

Cijela pozadina ulaska Grčke u euro zonu je tragikomična.

Iako je bilo više nego očito da su im rezultati frizirani, Grčku se ubacilo u euro-zonu i godinama nakon toga "upozoravalo" da sredi knjigovodstvo države.

Naravno, nisu bile nikakve mjere poduzete jer bitne države u EU imale su itekako koristi od tih istih Grka, a i dobro im je išlo za jednu čudnu državicu...do krize.

E tu je najednom EU postala nešto drugo i krenulo se oštro prema Grcima, ali i ostalima iz straha od kolapsa euro zone. Isto čega se boje i danas pa "pomažu".

Ljudi zaboravljaju da je i Irska bila u banani, a na njihovom primjeru vidimo koliko, prije svega, industrija znači jednoj državi.

 

Italija, Španjolska, Portugal...samo se čeka i najmanje mrdanje u bankarskom sustavu i eto novog sranja.

 

Gubitkom vlastite valute Grci su dobili kitu u dupe i priča je tu gotova. Doduše, sami su to tražili, ali valja opet istaknuti da se u euro zonu ne ulazi samostalno...dvije strane krive su za ovaj cijeli kolaps.

 

Što god uradili, čeka ih još gori pad. Ne bih želio biti Grk, samo toliko.

Battlelog: [deda] lubosaur
16 godina
odjavljen
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
picajzla0707 kaže...
 

evo ti konkretan primjer moje kolegice koja je počela raditi za gradsku upravu i sva sretna što se dočepala "državne sise", radila je punom parom

tjedan dana kasnije kolegice u uredu su je uhvatile u spiku da smanji doživljaje, jer one loše izgledaju pored početnice koja i bez iskustva rješava triput više predmeta od njih

 

od onda lagano, kavica ujutro, pa trkeljanje s kolegicama, malo facebook, pa pauza, pa odmor od pauze i tek tamo iza podne malo raditi, a i to bez velike žurbe...

dakle to je realna slika naše produktivnosti u našim uvjetima

 

Uopće se ne dotičem rasprave o grcima - samo da potvrdim da i ja imam jedan gotovo identičan slučaj. Frend je vojsku služio u civilnoj službi i bio je u nekom uredu za nešto (nemam pojma šta). Prvi dan mu donesu golemu hrpu papira i onih kartonskih košuljica - svaki papir je trebao ovjeriti pečatom i staviti u tu košuljicu. Nakon par sati dolazi ženska koja mu je bila "šef" da vidi kako ide. Njemu ostalo tek nešto malo tih papira za odraditi. Ovu skoro šlog udario kad je vidjela koliko je on napravio - počela urlati na njega da se prekine zajebavati i da ostatak napravi kroz 2-3 dana.

Freak Show Inc.
16 godina
odjavljen
offline
Što se događa s našim društvom?

Ako je cijela Europa u banani zasto svi zive bolje od nas, cak i Grci, a di su tek gradjani Svicarske, Danke, Luksemburga, Belgije, Norveske, Irske, Nizozemske, Austrije, Njemacke, Finske, Svedske, Islanda, Italije, itd.

 

Francuska, Velika Britanija, Italija, Finska, sve su te drzave imale velike gubitke u II svjetskom ratu, a da ne spominjem Njemacku koja je bila razvljena i podijeljena do prije 30 godina, to sam spomenuo samo da se izbjegne izvlacenje na Domovinski rat i da smo nova drzava.

 

Sve govori o tome da ce opet HDZ pobjedit na sljedecim izborima, a pol ministra nekadasnje vlade optuzeno za korupciju, a dan danas stranka ima iste ljude koji su naravno znali kaj se dogadja.

 

Kad na HDZ skupstini lazno masu hrvatskim zastavama, pjevaju domoljubne, a 30% gradjane se nabrije i da im glas. To se zove mentalitet.

 

Da rezimiramo, nije citava Europa u banani sve dok ljudi jos dobro zive, mi smo u banani jer ljudi nemaju love da odu na vlastitu obalu na tjedan dana.

http://isvijet.com.hr, Siemens C60, SE K700i, Samsung D600, Sam. Omnia i900, iPhone 3G, iPhone 3GS, iPhone 4, Galaxy SIII, Nexus 5
Poruka je uređivana zadnji put pon 6.7.2015 11:09 (Edge).
15 godina
neaktivan
offline
Što se događa s našim društvom?

Grčka je trebala napraviti isto što i Island svalit sve dugove na banke. Island je isto bankrotirao i bio u dogivima i jednostavno je zabranio izlazak novca iz zemlje tj svaki izlazak novca je oporezivao. I prestao je spašavat banke i taj dug se istopio na privatnim bankama i one su propale. I sve se resetiralo.

14 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Edge kaže...

Ako je cijela Europa u banani zasto svi zive bolje od nas, cak i Grci, a di su tek gradjani Svicarske, Danke, Luksemburga, Belgije, Norveske, Irske, Nizozemske, Austrije, Njemacke, Finske, Svedske, Islanda, Italije, itd.

Ako je balkansko-istočni dio EU u banani, zašto svi žive bolje od ekipe u Africi, pa čak i Hrvati i Rumunji.

Kakve to veze ima sad? Usporedba ti ne stoji i nikad neće stajati jer mi ne možemo i n ećemo dostići standard država koje se razvijaju kontinuirano desetljećima.

To što su nek u većoj banani ne umanjava činjenicu da je ovaj s boljim standardom također u banani, samo drugog stupnja.

 

Nije to stvar mentaliteta nego naslijeđa i općenito mogućnosti svake pojedine države.

Mi, recimo, ne bi bili nikakva sila čak niti da pronađemo hrpu nafte, a to bismo mogli kapitalizirati možda kroz nekakvu industriju nakon 20-ak godina ulaganja.

Hrvati ne shvaćaju da nema ničega preko noći pa bi tako pokrpali sve dugove i uveli red u državu kroz par mjeseci, a onda slijedi rast za popizdit, brem 5% godišnje.

"Ke rade, pa dosta im je pola mandata za sve to..kae ovo, buuuuuuuuu buuuuuuuuuuu" (srk kavica ili pivo)

 

Doduše, ovaj narod je toliko priglup da svaku priliku za investiciju odluči raz****.

Nećemo naftu jer može biti sranja i radimo probleme kornjačama, iako Italija buši naveliko.

Nećemo elektranu jer su nekakvi šišmiši tamo. Nećemo drugu elektranu jer je prljavo, iako su emisije gotovo 70% manje od trenutnih.

Nećemo  terminal za plin jer i to može eksplodirat'.

 

Nećemo ovo, nećemo ono, ali hoćemo rast industrije i bolji standard.

 

Mi krizu gledamo kroz svoje oči pa nam je nezamislivo da Irci odlaze iz Irske jer im je pao standard.

Tako "Afrikaneri" gledaju i na najveći šupak od države u EU kao nešto što je bajno.

Battlelog: [deda] lubosaur
16 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
picajzla0707 kaže...

 mentalitet itekako ima veze, jer je vrlo sličan kao i kod nas

netko je ovdje spomenuo zanimljivu definiciju - hrvati bi radije 2 sata radili i 6 sati gubili vrijeme za 100 kuna dnevno, nego radili 4 sata za 200 kuna (možda malo pretjerano, ali vrlo blizu istine)

 

to je problem mentaliteta i ne jednom sam se uvjerio da nam je produktivnost vrlo niska, a produktivnost je ključna riječ i u grčkom scenariju

 

iako se slažem da današnje društvo postaje sve izopačeniji oblik kapitalizma u kojem gramzljivost onih na vrhu sve više srozava standard svih ostalih

 

 

 I ja u tome ne vidim ništa loše dokle god su toga svjesni i ne smtraju da im netko od nekud mora nadoknaditi ovu razliku do 200kn. Što se kod nas često viđa. Svi bi živjeli ko njemci, ali ne bi nitko radio ko oni. e pa treba ljudima objasniti da to 2 ne ide zajedno, ali da je ijedan od načina života koji odaberu jednako vrijedan dokle god su oni s njim zadovoljni.

11 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Friday kaže...
picajzla0707 kaže...
 

evo ti konkretan primjer moje kolegice koja je počela raditi za gradsku upravu i sva sretna što se dočepala "državne sise", radila je punom parom

tjedan dana kasnije kolegice u uredu su je uhvatile u spiku da smanji doživljaje, jer one loše izgledaju pored početnice koja i bez iskustva rješava triput više predmeta od njih

 

od onda lagano, kavica ujutro, pa trkeljanje s kolegicama, malo facebook, pa pauza, pa odmor od pauze i tek tamo iza podne malo raditi, a i to bez velike žurbe...

dakle to je realna slika naše produktivnosti u našim uvjetima

 

Uopće se ne dotičem rasprave o grcima - samo da potvrdim da i ja imam jedan gotovo identičan slučaj. Frend je vojsku služio u civilnoj službi i bio je u nekom uredu za nešto (nemam pojma šta). Prvi dan mu donesu golemu hrpu papira i onih kartonskih košuljica - svaki papir je trebao ovjeriti pečatom i staviti u tu košuljicu. Nakon par sati dolazi ženska koja mu je bila "šef" da vidi kako ide. Njemu ostalo tek nešto malo tih papira za odraditi. Ovu skoro šlog udario kad je vidjela koliko je on napravio - počela urlati na njega da se prekine zajebavati i da ostatak napravi kroz 2-3 dana.

12 godina sam bio poduzetnik, 3 godine u uredništvu jedne dnevne novine i jednostavno je nevjerojatno koliko truda ljudi (uglavnom mlađi) ulažu u to da tijekom radnog vremena rade što manje

 

u ostalih 10-ak godina radio sam sve i svašta i uglavnom se susretao s istim problemom i puna mi je kapa borbe s neradnicima

zato više ne želim biti šef nikome i ne želim nikoga učiti da se u radno vrijeme radi, a ne zahebava po facebooku ili igricama na mobitelu - radim svoj posao pošteno i dobijem poštenu plaću, a ostali neka rade kako hoće, jednostavno nemam više volje

 

i da, uvijek ima izuzetaka, ljudi s kojima sam radio ili su radili za mene i koji su doista radili kako spada i trudili se, ne gledali samo kako da im što prije prođe radno vrijeme, no nažalost oni su kod nas izuzetak, kao što su negdje drugdje neradnici izuzetak i to je problem našeg i grčkog mentaliteta, pa onda naravno i nikakve države, neulaganja u modernizaciju itd...

 

16 godina
moderator
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
eevek kaže...

Nećemo naftu jer može biti sranja i radimo probleme kornjačama, iako Italija buši naveliko.

Nećemo elektranu jer su nekakvi šišmiši tamo. Nećemo drugu elektranu jer je prljavo, iako su emisije gotovo 70% manje od trenutnih.

Nećemo  terminal za plin jer i to može eksplodirat'.

 

Nećemo ovo, nećemo ono, ali hoćemo rast industrije i bolji standard.

 

 

 

Dodao bih na ovo: i na kraju ovi što neće ni naftu, ni nuklearke, ni hidroelektrane, ni tvornicu mineralne vune ni ovo ni ono, odlaze raditi u zemlje u kojima se i buši nafta, i imaju nuklearke i raznu drugu industriju jer tamo ima posla. 

 

Ali svijet još nije izmislio tehnologije koje nama odgovaraju - da su za popizdit ekološke, a istovremenu daju prinose i oplođuju sredstva kao ultra-high tech za koji inače druge zemlje moraju totalno mijenjati okoliš da bi ih implementirale. 

 

 

This space for rent!
16 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
eevek kaže...
Famozno stezanje remena koje se i kod nas mantra još od Sanadera ne može donijeti radikalne promjene i pomak naprijed.

 Ne da je cilj tih štednji radikalna promjena i pomak naprijed nego je baš obratno, štednja je oblik laganog pritiska na kočnicu. Ne da nećeš ići naprijed nego ćeš ustvari polako zaostajati, ali i to je puno bolje nego da se sa 160 zaletiš u zid. Bit štednji je kontrolirano zaostajanje s velikim naglaskom na ovo kontrolirano. S tim da nekakv napredak možeš zaboraviti i nemoj uopće na njega ni pomišljati. Jer dodat još gasa s mišlju da ćeš možda uspjet izvuć zavoj može dovest do katastrofe.

 

A mislim da će im se sad i dogoditi katastrofa. Osim ako EU ne pojede govno čisto zbog političkih stvari.

9 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
eevek kaže...
Edge kaže...

 

 

Nije to stvar mentaliteta nego naslijeđa i općenito mogućnosti svake pojedine države.

Mi, recimo, ne bi bili nikakva sila čak niti da pronađemo hrpu nafte, a to bismo mogli kapitalizirati možda kroz nekakvu industriju nakon 20-ak godina ulaganja.

Hrvati ne shvaćaju da nema ničega preko noći pa bi tako pokrpali sve dugove i uveli red u državu kroz par mjeseci, a onda slijedi rast za popizdit, brem 5% godišnje.

"Ke rade, pa dosta im je pola mandata za sve to..kae ovo, buuuuuuuuu buuuuuuuuuuu" (srk kavica ili pivo)

 

Doduše, ovaj narod je toliko priglup da svaku priliku za investiciju odluči raz****.

Nećemo naftu jer može biti sranja i radimo probleme kornjačama, iako Italija buši naveliko.

Nećemo elektranu jer su nekakvi šišmiši tamo. Nećemo drugu elektranu jer je prljavo, iako su emisije gotovo 70% manje od trenutnih.

Nećemo  terminal za plin jer i to može eksplodirat'.

 

Nećemo ovo, nećemo ono, ali hoćemo rast industrije i bolji standard.

 

Mi krizu gledamo kroz svoje oči pa nam je nezamislivo da Irci odlaze iz Irske jer im je pao standard.

Tako "Afrikaneri" gledaju i na najveći šupak od države u EU kao nešto što je bajno.

 Ova tvrdnja bi ti bila i ok, da ostatak teksta ne opisuje upravo problem razmisljanja i mentaliteta prosječnog Hrvata...

Poruka je uređivana zadnji put pon 6.7.2015 12:27 (skyhawk10).
16 godina
moderator
offline
Što se događa s našim društvom?

Jako dobar tekst: 

 

http://analyzegreece.gr/topics/greece-europe/item/267-wolfgang-muenchau-why-the-yes-campaign-failed-in-greece/

 

BTW, EU političari svih srednjestrujaških vela - konzervativci s desna i socijaldemokrati s tobožnjeg lijevog (zajednički krivci za stanje EU ekonomije) navalili na Grčku i najteču se tko će ih više ispljuvati. 

 

S druge strane, ekonomisti, neovisno o vlastitoj ideologiji, od Krugmana do Sinna (konzervativac IFO instituta koji HDZ-u navodno "piše ekonomski program") listom smatraju da je grčki dug nenaplativ i da je paket koji im se nudi bio idiotski i da ga nisu trebali prihvatiti. 

 

Ovaj "program pomoći Grčkoj" jest spašavanje, ali ne ni Grčke ni vojnika Ryana, već vlastitih demagoških, konformističkih, birokratskih, pokvarenih političarskih guzica koji su krivi za Grčku i nema veze s ekonomijom i logikom. 

 

 

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put pon 6.7.2015 13:16 (Drago).
12 godina
offline
Što se događa s našim društvom?
16 godina
moderator
offline
Re: Što se događa s našim društvom?

Baš sam sada htio staviti taj link! Ljudi uobičajeno misle da je Njemačka plaćala dugove ratne reparacije i nakon Prvog i Drugog svjetskog rata. 

 

Umjesto toga, svaki puta im je oprošteno, ali svejedno vole seruckati. 

 

Takav im mentalitet, štaćeš. Švabe - ti bi samo trošili, a kasnije nek drugi plati za njih...

 

 

This space for rent!
15 godina
neaktivan
offline
Što se događa s našim društvom?

Možete vi pričat šta hoćete, pa i slaviti grčku pobjedu nad zločestom Njemačkom i EU, ali pare (i onaj tko ih ima najviše) uvijek pobjeđuju.

If it ain`t broken, you`re not working hard enough ...
Poruka je uređivana zadnji put pon 6.7.2015 13:44 (kizo2703).
12 godina
offline
Što se događa s našim društvom?

Mislim da se slažem s ''modernim marxom'' - mislim, čovječe, švabe s dugom 200% bdp-a i za 10 godina dođu na 20%, a na grcima bi se radio primjer. Uostalom, nije ovo dječji vrtić, kakav loš primjer bi bio oprost duga grčkoj kada je zemlja financijski devastirana i šanse da će vratiti dug u sljedećih pola stoljeća (ili ikad) su mizerne. Šta bi se ostali nafunjili i odnijeli svoje igračke sa sobom? Nije li korist ''zdrave'' članice veća od one šepajuće i vječno zadužene?

Tread softly because you tread on my dreams.
14 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Drago kaže...
phoenix2003 kaže...
Drago kaže...

 Neka Grci prestanu da pizde kao mala djeca i neka stegnu kaiš. Ova njihova situacija mi malo liči na svađu ljubavnog para koji zatim traže pomoć rodbine i prijatelja....a kad su se jebavali nisu nikoga zvali.

 

 

Nakon svih podataka i linkova koje sam gore dao ti pričaš nešto o tome kako "Grci moraju stegnuti kaiš"?  

 

Grci već PET GODINA "stišću kaiš". Rezultati su da je BDP po glavi pao sa skoro 27.000 dolara iz 2008. na oko 20.000 2014., imaju dvaput više nezaposlenih nego 2008., upola se povećao broj onih koji žive ispod granice siromaštva: http://www.enetenglish.gr/?i=news.en.article&id=2040 itd. itd. 

 

Ali - NE. Šta Grcima treba? Trebaju "STISNUTI KAIŠ" i to nakon pet godina "stiskanja kaiša" što je samo povećalo dugove i smanjilo proizvodnju i zaposlenost. 

 

 

Činjenica je da je ECB zakasnila sa reakcijom na ekonomsku krizu za razliku od USA koji su upumpali nezamislivo veliki novac u sistem. Taj novac je potaknuo potrošnju a time i dao stimulans za pokretanje ekonomije. Upravo to, početkom ove godine, počela je da radi i ECB. Ali da se vratimo na Grčku. U periodu od 2010 ni jedan političar nije smio da radikalno sreže plaće (na nivou na kojem su one danas) jer bi ga koštalo vlasti a možda i glave. Stegnuti pojas znači izbaciti cigarete (kutija košta 4 eur), voziti se gradskim saobraćajem na posao (litar goriva košta 1,50 eur), nositi cipele od 50 eur a ne od 150, kupovati na pijaci a ne hraniti se u McDonalds i drugim restoranima. Ja u sjebanoj zemlji ovako živim godinama i dobro mi ide. Radim 15 godina(kao i grci 40 sati tjedno a često i duže), osnovao sam obitelj, kupio sam dva stana u centru grada i ove jeseni kupujem automobil. Može se sve samo se treba sabrati. Meni nikako ne ide u glavu kako su grci skršili ovaj novac i što oni sad očekuju?

 

 

14 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
phoenix2003 kaže...

Stegnuti pojas znači izbaciti cigarete (kutija košta 4 eur), voziti se gradskim saobraćajem na posao (litar goriva košta 1,50 eur), nositi cipele od 50 eur a ne od 150, kupovati na pijaci a ne hraniti se u McDonalds i drugim restoranima. 

 

A sve što si naveo državi oduzima novac.


Što se države tiče, rezanje potrošnje nije nimalo laka stvar. Samo odrezati tisuće ljudi iz javnih servisa ne napravi ama baš ništa za državu.

Ti ljudi ne prestaju jednostavno biti trošak.

Nemaš prihoda pa nemaš ni lufta maknuti namete tvrtkama, dakle ne možeš stvoriti uvjete za dobar razvoj ekonomije i svako olakšanje poslovnom svijetu znači direktan minus u blagajni barem 2-3 godine.

 

Lako je biti Njemačka pa kenjati. Kad imaš snažnu industriju kojoj robuje polovica EU i dobar dio "non-EU" svijeta onda je lako kenjati i dijeliti savjete.

 

Davati savjete državama koje grcaju u problemima i nemaju industriju, pritom mislim proizvodnju, jednako je kao kad ja dajem savjete lokalnom ciganu koji krade šahtove kako da pokrene biznis, a sve zato što, eto, imam puno iskustva po tom pitanju.

 

Lako je kenjati kad si u dobroj poziciji i kad u rukama imaš banke koje možeš kontrolirati na način da rade u suradnji s tvrtkama, a upravo to je slučaj s Njemačkom.

Ogroman udio malih i srednjih poduzeća (gotovo 70% ekonomije drže) koje banke svesrdno pomažu za mizernu kamatu.

 

Kada to nemaš, ne možeš to niti stvoriti, posebice danas.

Battlelog: [deda] lubosaur
13 godina
offline
Što se događa s našim društvom?

Ne kazem da na Grcku treba cizmom, ali da treba uvesti reda to da. Isto tako treba definirati "stednju" kada pricamo o drzavi. Otpustanje u javnom sektoru, oduzimanje sumnjive imovine, naplacivanje korpucije i kriminala su po meni stvari koje su grci trebali napraviti a nisu. Njemci nisu vratili sve novce za reparaciju poslije WW2? Pa onda se moze postaviti obrnuto  pitanje koliko je EU oprostila Grckog duga?

 

A sto se tice "trojke".... Pa grcima nitko ne brani da se zaduzuju u privatnim aranzmanima po svijetu. Samo sta su tamo kamate preko 10% a za Grcku jos vise. Tko ce kupiti drzavne obveznice od zemlje kojoj ministar financija nakon zagovaranja referenduma i nakon prolaska istog daje ostavku? Zemlja koja je po pitanju korpucije u rangu africkih drzava? Kad u hr ponestane love (a to ce se ubrzo dogoditi) sta mislis da ce ECB i MMF dat pare na lijepe oci? Ili ce trazit jamstvo da ce se dati novci potrosit racionalno? 

Ako sam ti pomogao opali TD!
14 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
eevek kaže...
phoenix2003 kaže...

Stegnuti pojas znači izbaciti cigarete (kutija košta 4 eur), voziti se gradskim saobraćajem na posao (litar goriva košta 1,50 eur), nositi cipele od 50 eur a ne od 150, kupovati na pijaci a ne hraniti se u McDonalds i drugim restoranima. 

 

A sve što si naveo državi oduzima novac.

 

Nisi me razumio. Mjere štednje mogu biti efikasne i na mikro i na makro planu. Pojedinci, npr. kako sam rekao, kupuju na pijaci a država npr. otkazuje projekte koji u datom trenutku nisu baš nužni. Meni se sve više čini da se grcima teško prilagoditi na niži standard. Sami su se uvalili u govna i sad bi da ne vrate novac. Ipak mislim da bi EU mudro postupila kada bi im pomogla na neki način da stanu na noge ali novac koji su praktično sjebali moraju vratiti...kad-tad!

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice