Savjetnik za odabir odgovarajuće tipkovnice izdvojena tema

poruka: 4.798
|
čitano: 1.228.479
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
protjeran
offline
Savjetnik za odabir odgovarajuće tipkovnice

Ma da, nesto malo deblje i hrapavije, a i da nije crno..

Moj PC  
1 0 hvala 1
13 godina
offline
Savjetnik za odabir odgovarajuće tipkovnice

imam jedno debilno pitanje.

 

tipkovnica je logitech g710+. 

 

lijeva ctrl tipka, onaj dio koji se "nabada", okrugli dio sa rupom u obliku plusa, pukao je napola. 

 

sad, dali se moze kupit samo jedna tipka ili i nema vise cucnjeva za mene?

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Savjetnik za odabir odgovarajuće tipkovnice
war3_tft kaže...

Da, nekome tko zeli kompleksnije macro naredbe tipkovnica definitivno nije za njega

Ja gledam samo K95 RGB Platinum, K70 RGB Rapidfire me je oduševila i uzeo bih praktički

istu tipkovnicu samo sa programibilnim makro tipkama, isto mx speed tipkama, još razmišljam,

a možda zadržim postojeću K70 RGB jer puno gubim u odnosu na ono koliko je plaćena.

a možda i s vremenom opadne cijena K95 modelu.

Za dodatna pitanja i pomoć obratiti se preko privatne poruke. Hvala. :D
Poruka je uređivana zadnji put ned 5.2.2017 17:40 (Valentin17).
10 godina
offline
Re: Savjetnik za odabir odgovarajuće tipkovnice
phnx kaže...

imam jedno debilno pitanje.

 

tipkovnica je logitech g710+. 

 

lijeva ctrl tipka, onaj dio koji se "nabada", okrugli dio sa rupom u obliku plusa, pukao je napola. 

 

sad, dali se moze kupit samo jedna tipka ili i nema vise cucnjeva za mene?

 

Daju se kupiti, ali ne znam koliko će te to ispasti. Evo tu recimo imaš za kupiti http://www.wasdkeyboards.com/index.php/products/blank-keycap-singles.html

 

Mogao bi možda kupiti ovaj row 1 pack, vidim da košta samo 1,5 dolara, ali ne znam kakvo je stanje s poštarinama. Možda bi se nešto slično moglo pronaći i na ebayju, banggoodu i sličnim dućanima.

 

Edit: Meh, 35 dolara poštarina koliko vidim 

Poruka je uređivana zadnji put ned 5.2.2017 17:53 (Domdom32).
8 godina
neaktivan
offline
Savjetnik za odabir odgovarajuće tipkovnice

nikako se ne isplati uzimati preko wasd jer je preskupo, aliexpress ima super pbt keycaps setova.  nedavno su mi stigli iz kine pa mogu to potvrditi. setovi dolaze u svim veličinama - 60%, 80% i 100%

sebi sam narucio blank https://www.aliexpress.com/store/product/NPKC-Black-Grey-mixed-Thick-PBT-104-87-61-Keycaps-OEM-Profile-Key-caps-For-MX/429151_32741729615.html?spm=2114.12010612.0.0.0wT1AF s iso enterom i crvenim esc keyom

 

ovo je store iz kojeg sam narucio, ako budes imao nekakve extra zahtjeva, s likom se mozes sve dogovorit

https://www.aliexpress.com/store/429151?spm=2114.13010608.0.0.YnF6fM

Poruka je uređivana zadnji put ned 5.2.2017 23:54 (ez art).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Savjetnik za odabir odgovarajuće tipkovnice

Mogu li se naručiti HR layout? znači brojevi na alfanumeričkom dijelu i sva slova? i to laserski ugravirane oznake jer imam LED tipkovnicu. 

 

pretpostavljam da ne 

Poruka je uređivana zadnji put pon 6.2.2017 15:47 (lllnuclearlll).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Savjetnik za odabir odgovarajuće tipkovnice

Evo odlučio sam i ja preći na mehaničke, no ne želim previše potrošiti, negdje oko 700kn.

Za tu cijenu(664kn obadvije)sam našao Coolermaster Masterkeys Pro M i Roccat Suora.

E sad, iako mi Suora ima bolji layout i ljepša mi je, vidim da ima TTC switcheve dok CM ima Cherry MX.

Zanima me jeli toliko velika razlika u kvaliteti između tih dvaju switcheva da se za istu cijenu nemam šta razmišljati i da uzmem CM sa Cherry switchevima, iako mi se layout trenutno baš i ne dopada(možda se naviknem s vremenom)?

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Savjetnik za odabir odgovarajuće tipkovnice
lllnuclearlll kaže...

Mogu li se naručiti HR layout? znači brojevi na alfanumeričkom dijelu i sva slova? i to laserski ugravirane oznake jer imam LED tipkovnicu. 

 

pretpostavljam da ne 

 i ja sam već tako nešto tražio jedno vrijeme, nisam nigdje uspio pronaći

ako tko uspije takvo što pronaći, neka javi

jer bi volio malo promijenit tipkovnicu 

rocker55555 kaže...

Evo odlučio sam i ja preći na mehaničke, no ne želim previše potrošiti, negdje oko 700kn.

Za tu cijenu(664kn obadvije)sam našao Coolermaster Masterkeys Pro M i Roccat Suora.

E sad, iako mi Suora ima bolji layout i ljepša mi je, vidim da ima TTC switcheve dok CM ima Cherry MX.

Zanima me jeli toliko velika razlika u kvaliteti između tih dvaju switcheva da se za istu cijenu nemam šta razmišljati i da uzmem CM sa Cherry switchevima, iako mi se layout trenutno baš i ne dopada(možda se naviknem s vremenom)?

 nema ti toliko razlike među prekidačima, a ja se nekako vučem onom, cherry je njemačka firma, a ipak znaš kak se kaže, švabo je švabo

ako si blizu trgovine, odi u nju pa ih zamoli ako bi ti mogli dat da malo proprčkaš po njima pa da sam vidiš, ali sumnjam da budeš skužio razliku da na slijepo ideš proabvat prekidače (barem prekidač istog tipa)

battlelog: dev0lver - war thunder: dev0lver
16 godina
offline
Re: Savjetnik za odabir odgovarajuće tipkovnice
rocker55555 kaže...

Evo odlučio sam i ja preći na mehaničke, no ne želim previše potrošiti, negdje oko 700kn.

Za tu cijenu(664kn obadvije)sam našao Coolermaster Masterkeys Pro M i Roccat Suora.

E sad, iako mi Suora ima bolji layout i ljepša mi je, vidim da ima TTC switcheve dok CM ima Cherry MX.

Zanima me jeli toliko velika razlika u kvaliteti između tih dvaju switcheva da se za istu cijenu nemam šta razmišljati i da uzmem CM sa Cherry switchevima, iako mi se layout trenutno baš i ne dopada(možda se naviknem s vremenom)?

Da, Suora mi izgleda puno bolje, a opet CM ima Cherry.

 

Osobno tipkam na Outemu Blue (kineska kopija Cherrya) i poprilično sam zadovoljan.

 

Sad, nisam probao Cherry na duži period, malo sam tipkao po trgovinama, i meni tu nema neke velike razlike. Pretpostavljam da je malo drugačiji zvuk, mislim da su moji glasniji od Cherrya, no nije to sad da je puno glasnije, sve je to slično ak mene pitaš...

 

U svakom slučaju dobiš 2 godine garancije na bilo koju od njih, tako da mislim da ti je svejedno...

 

Jedino ako što ode možda ti je lakše nabaviti rezervni Cherry switch nego tu kopiju... nemam pojma...

 

Ja sam s ebaya uzeo tipkovnicu Motospeed Inflictor CK108 (dosta je slična Suori, a koristim većinom i boju rasvjete kakvu ima Suora, ta mi nekak najviše odgovara)... Jedan switch (tipka 4) nije radio dobro, i požalio sam što nisam kupio Suoru za 150kn više, jer sam ovo s PDVom platio 550kn... Ali uspio sam rješiti stvar lemilicom kod jednog elektroničara, u biti tvornički budale nisu uopće zalemile dobro switch pa je malo radio, malo ne, ovisi kak bi se klema pomaknula... sad sve radi uredno. 

 

Imaš na ebayu i Motospeed CK104, ona ti je oko 300kn i vrlo je slična mojoj, razlike su nebitne i trebao sam tu uzeti, ali što sad. 

 

Uglavnom, ja bih vjerojatno išao na Suoru na tvom mjestu  Vrsta switcha prema onom što ti treba i što želiš. I naruči si oringove s ebaya, to ti je dolar-dva, a razlika u zvuku je vrlo primjetna.

Poruka je uređivana zadnji put uto 7.2.2017 8:00 (lllnuclearlll).
10 godina
offline
Re: Savjetnik za odabir odgovarajuće tipkovnice
rocker55555 kaže...

Evo odlučio sam i ja preći na mehaničke, no ne želim previše potrošiti, negdje oko 700kn.

Za tu cijenu(664kn obadvije)sam našao Coolermaster Masterkeys Pro M i Roccat Suora.

E sad, iako mi Suora ima bolji layout i ljepša mi je, vidim da ima TTC switcheve dok CM ima Cherry MX.

Zanima me jeli toliko velika razlika u kvaliteti između tih dvaju switcheva da se za istu cijenu nemam šta razmišljati i da uzmem CM sa Cherry switchevima, iako mi se layout trenutno baš i ne dopada(možda se naviknem s vremenom)?

 Ja imam quickfire koji je u principu ista kao i masterkeys ako je suditi prema recenziji War3-ja (minus macro i opcije pojedinačnog osvjetljenja), a cura mi ima Suoru. Slažem se da je Suora ljepša i da ima bolji layout (više-manje zbog velikog entera), ali rekao bih da su Cherryji ipak mrvicu bolji od TTC-a. Sad ne znam je li to čisto moj osobni dojam ili stvar navike, budući da tipkam na quickfireu već par godina, ali definitivno ne mogu reći da je razlika ogromna. Koliko sam ja osjetio, switchevi na Suori su samo nešto mekaniji od Cherryja. Što se tiče layouta, ja sam sad navikao na ovaj UK enter pa ne mogu pisati po normalnoj tipkovnici, tako da se definitivno možeš i na to naviknuti.

Misilm da ćeš biti zadovoljan koju god tipkovnicu izabereš, ne možeš fulati.

10 godina
offline
Savjetnik za odabir odgovarajuće tipkovnice

Da li mi tko moze preporuciti bestbuy tipkovnicu do 400 kn za gaming?

 

Hvala unaprijed! :)

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Savjetnik za odabir odgovarajuće tipkovnice
CindX kaže...

Da li mi tko moze preporuciti bestbuy tipkovnicu do 400 kn za gaming?

 

Hvala unaprijed! :)

Ako hoćeš blue mehaniku

 

Inflictor CK104 prek aliexpressa, ebaya ili gearbesta.

 

40-45$ + 100njak kuna PDV i troškovi carinjenja ako ti budu carinili. To ti je ta cijena, a dobiš OK mehaniku.

Poruka je uređivana zadnji put uto 7.2.2017 13:44 (lllnuclearlll).
10 godina
offline
Re: Savjetnik za odabir odgovarajuće tipkovnice

Hvala, ali radjie bi kupio nesto u hrvatskoj i da je novo.

16 godina
offline
Re: Savjetnik za odabir odgovarajuće tipkovnice
CindX kaže...

Hvala, ali radjie bi kupio nesto u hrvatskoj i da je novo.

 Ok, znamo da bi potrošio 400 Kn, a što ako ti kažemo da za 200 Kn možeš dobiti puno bolje, bi li onda povisio svoj maksimalni budžet?

Jer, iskreno, 400 Kn je najgori budžet za tipkovnicu; onda ili daš nekih 200 Kn manje ili dodaš još 150-200 pa uzmeš mehaniku.

Zašto? Zato što membranske tipkovnice od 150-250 Kn nisu ništa lošije od membranskih od 400 Kn, a mehaničke (pa i one s kineskim switchevima) ih šiju u svemu.

Twitter: @191x7
16 godina
offline
Re: Savjetnik za odabir odgovarajuće tipkovnice
CindX kaže...

Hvala, ali radjie bi kupio nesto u hrvatskoj i da je novo.

samo predlažem... za te pare u RH nećeš dobiti mehaniku nego membransku, onda radije uzmi tipkovnicu za 100-150kn jer se više ne isplati dati za membranske tipkovnice, barem po mom viđenju stvari.

 

btw. ne znam po čemu si pohvatao da ovo nije novo? 

 

ukoliko nešto nije u redu s njom pare dobiš nazad od paypala... jedino što nema garanciju... jbg... al stvarno nije neki iznos da bi se oko tog zabrinjavati previše trebao.

Poruka je uređivana zadnji put uto 7.2.2017 17:27 (lllnuclearlll).
8 godina
offline
Savjetnik za odabir odgovarajuće tipkovnice

što bi mi preporučili za kupnju..naime imao sam kratak kontakt sa mehanickom tipkovnicom i svidla mi se (kod kolege) nznm koji su switchevi...do sada sam uvijek imao membransku tipkovnicu  i  promjenio sam ih dosta...zadnji feature je backlight  koji mi super dodje po noci ofc da se gasi kada se ne tipka ,medjutim  prilikom agresivitis popizditis space mi je napola ulegnut i ugl tipkovnica je za bacit. Pa razmisljam o necem kvalitetnijem boljem itd ilti mehanickoj tipkovnici...pare "nisu problem" neću se ciganit za 50-100kn ali ne mislim ni dati 1900kn za tipkovnicu...Od tipki ne ocekujem da budu glasne tako da budim ukućane  u sobi pokraj tipkajući ali i ne moraju biti skroz tihe,zrtvovat cu i malo glasnije tipke ako dobijem feel koji meni pase....vidim da se nesto vrti oko MX Cherry Brown tipki pa eto .....koje su best buy itd do npr 1000kn .Koristim PC za svasta nesto i ofc za gaming...FPS primaran 

Bolje dvaput tri odjednom nego ni jednom jednu dvaput
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Savjetnik za odabir odgovarajuće tipkovnice

Brown ti je najsigurniji izbor što se tiče tipki. Što se tiče tipkovnice, najbolji bi ti izbor vjerojatno bio Coolermaster Masterkeys koji je kolega gore neki dan recenzirao ili možda Roccat Suora. Njih dobiješ za nekih 700 kn (ili čak manje?), a imaju sve što trebaš. Nakon toga, cijena raste više-manje zbog raznoraznih điđi-miđi koje vjerojatno nikad nećeš trebati. Uzmeš si još na ebayju one o-ringove za dolar, oni dodatno smanje buku i sve pet.

12 godina
protjeran
offline
Re: Savjetnik za odabir odgovarajuće tipkovnice
sseennoonn kaže...

što bi mi preporučili za kupnju..naime imao sam kratak kontakt sa mehanickom tipkovnicom i svidla mi se (kod kolege) nznm koji su switchevi...do sada sam uvijek imao membransku tipkovnicu  i  promjenio sam ih dosta...zadnji feature je backlight  koji mi super dodje po noci ofc da se gasi kada se ne tipka ,medjutim  prilikom agresivitis popizditis space mi je napola ulegnut i ugl tipkovnica je za bacit. Pa razmisljam o necem kvalitetnijem boljem itd ilti mehanickoj tipkovnici...pare "nisu problem" neću se ciganit za 50-100kn ali ne mislim ni dati 1900kn za tipkovnicu...Od tipki ne ocekujem da budu glasne tako da budim ukućane  u sobi pokraj tipkajući ali i ne moraju biti skroz tihe,zrtvovat cu i malo glasnije tipke ako dobijem feel koji meni pase....vidim da se nesto vrti oko MX Cherry Brown tipki pa eto .....koje su best buy itd do npr 1000kn .Koristim PC za svasta nesto i ofc za gaming...FPS primaran 

 

Domdom32 kaže...

Brown ti je najsigurniji izbor što se tiče tipki. Što se tiče tipkovnice, najbolji bi ti izbor vjerojatno bio Coolermaster Masterkeys koji je kolega gore neki dan recenzirao ili možda Roccat Suora. Njih dobiješ za nekih 700 kn (ili čak manje?), a imaju sve što trebaš. Nakon toga, cijena raste više-manje zbog raznoraznih điđi-miđi koje vjerojatno nikad nećeš trebati. Uzmeš si još na ebayju one o-ringove za dolar, oni dodatno smanje buku i sve pet.

 Kolega Domdom32 je sve lijepo napisao, jedino sto bi ja htio dodati je da Suora nema mx cherry switcheve koji glase kao najkvalitetniji na trzistu vec ttc switcheve, iako mislim da nebi imao problema s njma koliko sam gledao i citao oni su nesto glasniji od cherryja. Ja bi na listu ubacio jos i Cooler Master Quickfire Ultimate koja je skoro jednaka kao i Masterkeys PRO, cak im je i cijena ista, a razlika je sto Quickfire ima crveno osvijetljenje i nema "macro" opcije koje su ionako smijesno napravljene na Masterkeys. Naprimjer ja sam Masterkeys odabrao jedino iz razloga sto ima skroz jednostavan dizajn koji mi se vise dopao.

14 godina
protjeran
offline
Savjetnik za odabir odgovarajuće tipkovnice

Iako je mene kvaliteta cherry switcheva i stabilizatora razocarala. Kod mene je na 3 stabilizatora/switcha radio skalper i povecalo da ih dovedem u red. 

Takodjer siroke tipke tipa enter (ansi), backspace, shift ne rade bas glatko ako ih stisces sa strane a ne po sredini..

 

Po iskustvima sta citam na netu, gateron je bolji od cherrya...

Poruka je uređivana zadnji put čet 9.2.2017 10:15 (ansha).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Savjetnik za odabir odgovarajuće tipkovnice
ansha kaže...

Iako je mene kvaliteta cherry switcheva i stabilizatora razocarala. Kod mene je na 3 stabilizatora/switcha radio skalper i povecalo da ih dovedem u red. 

Takodjer siroke tipke tipa enter (ansi), backspace, shift ne rade bas glatko ako ih stisces sa strane a ne po sredini..

 

Po iskustvima sta citam na netu, gateron je bolji od cherrya...

 

citam i ja da gateron s vremenom postaje losiji tj da se tipke sve vise i vise klimaju (ne nasjedaju dobro kao cherry) 
ali gateron je u pravilu gladji mehanizam od cherrya (pa je zato nekima bolji od cherrya)

trenutno imam cherry mx nature white tipkovnicu i dolazi mi numpad sa gateron blue switchevima pa cu napraviti neku usporedbu

14 godina
protjeran
offline
Savjetnik za odabir odgovarajuće tipkovnice

Ako kome treba spomenuta Masterkeys L sa brown switchevima i bijelim backlight-om, nek se javi...

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Savjetnik za odabir odgovarajuće tipkovnice

stigao mi numpad, tj konkretnije ovaj model:

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B01N6NPXUR/ref=oh_aui_detailpage_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

 

u usporedbi sa pok3r rgb:

http://i.imgur.com/ziCMxgY.jpg

 

tipke su losije i sigurno su obicne ABS (ne doubleshot) ali font na njima dobro izgleda

sto se tice gateron blue switcha - dosta je glasan i ne treba puno sile da bi se pritisnuo 

na pok3ru imam nature white cherry mx switcheve (55g) i oni zahtjevaju puno vise sile da bi se registrirao pritisak tipke (do te mjere da me prsti bole ako pisem duze vrijeme) 

 

ali cherry mx mi je i dalje bolji switch - kad tipkam po pok3r (cherry mx nature white) ili corsair strafe rgb (cherry mx red - btw, prodajem) osjetis da je bolji osjecaj tipkanja pod prstima

gateron switch mi je u usporedbi jeftiniji 

 

sam numpad je inace izvrstan, standardne velicine i uskog okvira (ima nozica da se podigne zadnji kraj) 

 

osvjetljene se moze ugasiti, smanjiti/povecati svjetlina (na najjacem je svjetlije od pok3ra), breathing efekt i stalno upaljeno 


jos slika

http://i.imgur.com/E0glU3P.jpg

 

http://i.imgur.com/pwPEGX1.jpg

 

http://i.imgur.com/3pLga9i.jpg?1

 

Moj PC  
2 0 hvala 1
8 godina
offline
Savjetnik za odabir odgovarajuće tipkovnice

Jel postoji mogucnost da  je  i jedan ducan  u hrv kupio switch tester -.-  kaj im je tak tesko ulozit 50-100kn a imaju stvar koja bi mozda presudila  u kupnji...zasad sam zvao samo ADM  i oni kaao imaju jednu il  dvije meh tipk za test al nisu mi rekli tocno sa kojim switchevima

Bolje dvaput tri odjednom nego ni jednom jednu dvaput
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Savjetnik za odabir odgovarajuće tipkovnice

Izmedu kojih se dvoumis?

15 godina
offline
Re: Savjetnik za odabir odgovarajuće tipkovnice
sseennoonn kaže...

Jel postoji mogucnost da  je  i jedan ducan  u hrv kupio switch tester -.-  kaj im je tak tesko ulozit 50-100kn a imaju stvar koja bi mozda presudila  u kupnji...zasad sam zvao samo ADM  i oni kaao imaju jednu il  dvije meh tipk za test al nisu mi rekli tocno sa kojim switchevima

 links je imao testere zadnji put kad sam ih posjetio

8 godina
offline
Re: Savjetnik za odabir odgovarajuće tipkovnice
war3_tft kaže...

Izmedu kojih se dvoumis?

 Brown/red  sudeci po svim pricama...a sad  htio bih i druge isprobat npr i black, speed... nikak da se odlucim koju  bi tipk

Bolje dvaput tri odjednom nego ni jednom jednu dvaput
12 godina
protjeran
offline
Re: Savjetnik za odabir odgovarajuće tipkovnice
sseennoonn kaže...
war3_tft kaže...

Izmedu kojih se dvoumis?

 Brown/red  sudeci po svim pricama...a sad  htio bih i druge isprobat npr i black, speed... nikak da se odlucim koju  bi tipk

 Ja sam imao black i sad brown pa cu ti pokusati docarati razlike. Black i red su oboje linearni sto u prevedenom znaci da switch jednoliko klizi odozgora prema dolje, switch "hvata" negdje na pola puta, ali nema indikatora da se to dogodilo. Razlika izmedu black i red je sto za black treba veci "actuation force" tj trebas ga pritisnuti vecom silom. Nije sad da trebas ko konj stisnuti da bi aktivirao black switch, u brojkama je to 60g za black i 45g za red, ali razlika ipak postoji i ipak je brze tipkati s ovima za koje treba manja sila. Brown switchevi imaju isti "actuation force" kao i red, ali za razliku od njih oni imaju taj "bump" koji ti govori kad se aktivacija dogodila, meni osobno pasu ti sa "bumbom" jer sam sklon promasivanju tipki, osim toga puno je ugodnije tipkati s njima.

 

Z tipkanje se najvise preporucuju blue switchevi jer pruzaju taj fini taktilni osjecaj, s druge strane red (a pogotovo speed koji su takoder linearni) su bas za gejmanje, "najbrzi" su, ali ne daju prostora za pogreske tj promasivanje tipki jer se vrlo lako aktiviraju. Brown se zapravo nalaze izmedu obadva svijeta i najsigurniji su odabir, pogotovo ako prije nikad nisi koristio mehanicku tipkovnicu.

8 godina
offline
Re: Savjetnik za odabir odgovarajuće tipkovnice

Teoriju donekle znam...ali bi opet mozda htio isprobati prije nego li dam 700-1100kn za tipk...al et sudeci po svemu brown je 70%  mogucnost

Bolje dvaput tri odjednom nego ni jednom jednu dvaput
12 godina
protjeran
offline
Re: Savjetnik za odabir odgovarajuće tipkovnice

Kuzim te skroz, tako je i meni bilo, citao sam okolo sve i svasta da si docaram koji bi najbolje pasao, a ovo sto sam napisao nije samo teorija nego sad i iz osobnog iskustva mogu potvrditi da je stvarno tako. Iako kao sto si ti rekao stvarno bi trebali imati te testere da se ljudi lakse odluce kad vec daju tolike novce...

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice