Isplati li se WiFi /N ?

poruka: 11
|
čitano: 3.149
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Isplati li se WiFi /N ?
Pozdrav ekipa!

Trenutna oprema za net je Netgearov Thomson TG 782(i). Posto je ugovor istekao, razmišljam se promijeniti ruter i uzeti neki ruter sa N signalom radi vece brzine prijenosa podataka.
1. Da li je to potrebno?
2. Da li t-com dijeli vec a/b/g/N uređaje?
3. Da li je stabilnost u radu na netu, igrama, opcenito bolja (brza) ?

Savjet molim!
MSI GX630
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Isplati li se WiFi /N ?

Pa jel imaš priključak iznad 54Mb/s da ti treba taj standard na w-lanu?

 

Ne znam samo pitam; teoretski....

bug caruje, um klade valja
Poruka je uređivana zadnji put pon 14.10.2013 18:10 (Oldy).
 
0 1 hvala 0
14 godina
offline
Re: Isplati li se WiFi /N ?
monkeymoon kaže...
Pozdrav ekipa!

Trenutna oprema za net je Netgearov Thomson TG 782(i). Posto je ugovor istekao, razmišljam se promijeniti ruter i uzeti neki ruter sa N signalom radi vece brzine prijenosa podataka.
1. Da li je to potrebno?
2. Da li t-com dijeli vec a/b/g/N uređaje?
3. Da li je stabilnost u radu na netu, igrama, opcenito bolja (brza) ?

Savjet molim!

Sa N dobiješ samo brzinu bežičnog prijenosa od rutera do kompa, ali ne veću od one koju isporučuje operater.

Poruka je uređivana zadnji put pon 14.10.2013 18:32 (ivo454).
14 godina
offline
Re: Isplati li se WiFi /N ?
monkeymoon kaže...
1. Da li je to potrebno? 

Ovisi koje su tvoje potrebe. Ukoliko streamaš HD video preko mreže ili općenito prenosiš veće datoteke bežičnom vezom, onda je potrebno. Ako se radi o običnom surfanju, nije potrebno. Eventualno ukoliko često koristiš mrežu za rubnih dijelova pokrivenosti, gdje 802.11n ostvaruje značajno bolje brzine.

monkeymoon kaže...
2. Da li t-com dijeli vec a/b/g/N uređaje?

Ne.

monkeymoon kaže...
3. Da li je stabilnost u radu na netu, igrama, opcenito bolja (brza) ? 

Ništa zamjetno. Eventualno na rubnim dijelovima pokrivenosti signalom...

www.damagehigh.com // Don't fix what ain't broken!
15 godina
neaktivan
offline
Isplati li se WiFi /N ?

Hvala ekipa!

 

E sad bi mi trebala preporuka koji uređaj uzeti!

MSI GX630
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Isplati li se WiFi /N ?
Postovanje. Imam dilemu ,naime dolazi mi tehnicar instalirat ADSL ovaj tjedan i treba mi novi router. Gledao sam modele i suzio sam izbor na n300 i n600 model. Ovaj drugi je duplo skuplji al u karakteristikama pise da podrzava hd streaminge a ovaj drugi (n300) ne. È sad dal je bas tako drasticna razlika izmedju n300 i n600 da ce mi na jednom vrtit hd streaminge utakmica a na drugom ih mogu prekrizit? Dal stvarno model rutera moze radit toliku razliku pri jednakoj brzini spajana? Ocekujem oko 5 mbps do mog novog providera. Hvala
15 godina
online
Re: Isplati li se WiFi /N ?

-ne, tj QoS, tj brzina koju imaš u paketu i ono što trošiš.. zapravo, ako se igraš tad je još gore, jer QoSom daješ prioritet AudioVizualnom streamu, ne igri (jednako radi IPTV)... nije ono što misliš da je, mada bi to reklama sugerirala.

.. i 5mbps je doljna granica za IPTV, nije dovoljna za HD, ako je to ukupno na parici, tad nećeš biti zadovoljan. Kod nekih ISPova je TV dio 'osiguran' (upravo QoSom), nit ga ne obračunavaju u promet-ne prikazuju. Kod trećih je pak, prikazano, ali kad ugasiš IPTV tad dobiješ sav promet za internet (npr za download il stream..) tad bi bilo OK, ali ne dva streama istovremeno.. (mada i to može raditi bez vidljivih zastajkivanja). ,,, dodatno, ako uređaj ima nešto keša (RAMa) tad može vrlo dobro amortizirati povremena zagušenja, vjerojatno je to jedina bitna razlika između ta dva uređaja. Za usporedbu, kad na PCu gledaš YT on unaprijed učitava (vidi indikator pozicije filma), to je keširanje. Ako i pukne linija, može neko vrijeme prikazivati sadržaj..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 15.10.2013 0:00 (ihush).
10 godina
neaktivan
offline
Re: Isplati li se WiFi /N ?
ihush kaže...

-ne, tj QoS, tj brzina koju imaš u paketu i ono što trošiš.. zapravo, ako se igraš tad je još gore, jer QoSom daješ prioritet AudioVizualnom streamu, ne igri (jednako radi IPTV)... nije ono što misliš da je, mada bi to reklama sugerirala.

.. i 5mbps je doljna granica za IPTV, nije dovoljna za HD, ako je to ukupno na parici, tad nećeš biti zadovoljan. Kod nekih ISPova je TV dio 'osiguran' (upravo QoSom), nit ga ne obračunavaju u promet-ne prikazuju. Kod trećih je pak, prikazano, ali kad ugasiš IPTV tad dobiješ sav promet za internet (npr za download il stream..) tad bi bilo OK, ali ne dva streama istovremeno.. (mada i to može raditi bez vidljivih zastajkivanja).

 wau! svaka cast na brzom i strucnom odgovoru,al nisam nista skuzio. od silnih QoS-a i IPTV-a mi se vrti u glavi. nisam toliko strucan,nazalost.
stvari ovako stoje: NETGEAROV model n300 kosta oko 500kn u karakteristikama pod streaming HD nema "kvacice" s druge strane n600 model ima "kvacicu" u polju HD streaming i kosta 1000kn. e sad kolko drasticnu razliku mogu ocekivat u performansama ta dva uredjaja? uz to sam cuo da ako se povezujem ethernetom da se razlike prkticki ponistavaju te da je jednako jaka veza bilo n300 il n600. za tih 2 sata sto cu pogledat HD streaming utakmice mogu bit i povezan kabelom,prezivjet cu. a ostalo vrijeme za "normalno" surfanje ce posluzit i N300. jel razmisljam logicki il moje vidjenje bas nedrzi vodu?

 

15 godina
online
Re: Isplati li se WiFi /N ?

da... ako sve radi OK, ne ako si na granici (brzine-propustnosti) u trenutku kad gledaš omiljenu utakmicu i ona stane... dok bi na možda marginalno bržem uređaju prošlo bez zastoja...

nema tako konkretnog odgovora dok ne probaš, pogotvo za razne ISPove-kvalitetu-brzinu... i sto drugih faktora.

QoS -kvaliteta servisa, automatika koja telefoniji ili videu osigurava prioritet. Ima skoro svaki uređaj. Vjerojatno N6 ima još nešto što N3 nema... možda smo wlan-n standard ili sl. možda (izmišljam) 600MB keša, naspram 300MB..

Router bi treao koštati 150-200kn, u rangu 300-500 već mora imati npr USB-port/media/print.. za 1.000 kn, (pošto je ipak kućna elektronika) mora kuhati i čuvati malu djecu... (da je firewall bio bi jeftin). Toliko koštaju kvalitetni media playeri, koji su u osnovi ista stvar... Vidi Popcorn, WD, Asus.. dok najvažniju stvar ipak ne mogu rješiti ruteri, tj liniju i brzinu koju isp stvarno isporučuje, smetnje i sl. Recimo optika ili kvalitetan bakar koji mogu 10-20mbps... linija je osnovna stvar, ostalo su nijanse.

 

edit, pa kad tako razmislim, ako si na 5mbps, tad je možda to (kao razlog, jer je doljna granica) možda pravi razlog za skuplji uređaj... ali to ne mogu tvrditi. moraš provjeriti s nekim tko ima jednaku situaciju-opremu.. da ti potvrdi.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 15.10.2013 0:25 (ihush).
10 godina
neaktivan
offline
Re: Isplati li se WiFi /N ?

dal sto mijenja na stvari ako uspijem napumpat na nekih 10-15 mbps. naime mogu kupit i jaci paket koji iznosi 20mbps (znam da nikad nece bit punih 20, racunao sam sva eventualna "rasipanja" na putu od centrale do kuce...).

jebiga malo sam naporan al sutra ga moram kupit,u srijedu mi stize tehnicar i mora imat opermu na raspolaganju. a za cijenu znam jebiga da sam se prije sjetio ima na amazonu za dosta manje para al zbog vremena si nemogu priustit cekanje dostave...

 

konkretno radi se o ova dva uredjaja:

 

http://www.amazon.it/Netgear-DGN2200M-Wireless-ADSL2-Router/dp/B004FPQO0G/ref=sr_1_2?s=pc&ie=UTF8&qid=1381798284&sr=1-2&keywords=NETGEAR+N300+Wireless+ADSL2%2B+Modem+Router+DGN2200+v3

 

http://www.amazon.it/gp/product/B002ZRUENO/ref=as_li_tf_tl?ie=UTF8&camp=3370&creative=23322&creativeASIN=B002ZRUENO&linkCode=as2&tag=routerwifi-21

Poruka je uređivana zadnji put uto 15.10.2013 2:51 (njok2).
15 godina
online
Re: Isplati li se WiFi /N ?

-kad se ima velika brzina, sve je lako. Ali je problem znati unaprijed, dali će ta brzina stvarno i biti isporučivana, u odnosu na reklamiranu, pa ako danas i radi, sutra može biti još korisnika na istoj liniji i opet se sve komplicira. Ako je 10-20mbps (pogotovo optika) mora raditi na bilo kojoj kombinaciji (kao da ljudi imaju 2MaxTVa.. potrebno cca 15mbps .i to ide kod kvalitetnog bakra ili optike..). Pravilo je jednako kao da želiš više računala spojiti na interntet, ali najmanje ovisi o tvojoj strani, najviše o ISPu. ... Čak i da imaš susjeda s takvom kombinacijom, kojem sve radi OK, već sutra to ne mora biti tako i onda se pitaš ''dal sam trebao-ovo-ono''.

-koliko takav odgovor pomaže

-između uređaja, je samo razlika u wlanu, koji teoretski (s kompatibilnim uređajem) može dati veću brzinu, ali to ovisi npr o zidovima itd...

-uvjek provjeri podatke na stranicama.. N300, teh.spec. za usporedbu, jer u trgovinama ugl. istaknu reklamu koja ništa ne govori.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice