AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.947
|
čitano: 5.088.355
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ima li neki full youtube video o ryzen 2? Ne mogu ga nigdje naci.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Kresimir4 kaže...

Ima li neki full youtube video o ryzen 2? Ne mogu ga nigdje naci.

 Ima

 

Uvijek izađu full videoi na youtubeu prije nego proizvod bude na proizvodnoj liniji

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
8 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Nikad nisi cuo za prezentacije prije nego proizvodi budu na proizvodnoj liniji?

16 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ranije u razgovoru za overclockers.co.uk AMD-ov James Prior je rekao da idu na 12LP (low-power)  proces proizvodnje od GlobalFoundriesa. A oni se pak hvale da će novi proces imati 15% više 'circuit density' i 10% više performansi u odnosu na njihov 16/14 nm.

 

To je vjerovatno Zen+, i navodno u drugom mjesecu 2018. izlazi prvo Ryzen 7, a onda u ožujku R5 i R3.

 

Ako ideš nekom logikom, tih 15% više gustoće ne daje baš mjesta za 4 (s dosadašnjih 8, dakle povećanje 50%) jezgre više da ostanu isti gabariti za isti utor, kao niti da 10% performansi više može dati dovoljno povećanje performansi da se s 4 jezgre ne poveća značajno TDP.

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Hoce bit skoro neki reveal zen+ sto ce nuditi? planirm neku nadogradnju oko bozica. P da vidim hoce li amd dat nesto bolje (isplativo cekanja) od trenutne ponude. Vidim da je ovo sto je rambox dao malo too good to be true.

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Novi Ryzeni ce ziher bit - Skylake/Kabylake 2.0.

Ako pređu 4.2Ghz to ce bit vrh. Garant ce se skuplji modeli prodavat sa vodenim.

Battlelog: D3lBoy-00
Moj PC  
1 6 hvala 2
7 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Amd nema novaca za razvijat opet novu arhitekturu nego samo moze reciklirat ovu arhitekturu na bolji proces i gadjat visu frekvenciju plus fine tuning, znaci sto posto ista situacija sky kaby osim sta su ovi bili skrti za radit novu arhitekturu hah
16 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Vega u novom iMac Pro

 

 

 
3 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
hrvooje kaže...

Vega u novom iMac Pro

 

 

 morali su iskompenzirati razliku u tdp-u, da su stavili vrelog intela skupa s mega rastrosnom vegom mac bi se samozapaliolp

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Pozdrav svima. Sorry ako sam mašio temu. Trebala bi mi Vaša mala pomoć u vezi odabira matične ploče. Trenutno sam izabrao ovu: MSI B350 Tomahawk.

Na nju ide Ryzen 3 1200(za sada) / Memorija ova: Crucial 288-Pin 8 GB DDR4 2400 MT PC4-19200 CL16 / Grafička ova: Palit NE5106015J9J GTX 1060 Jetstream / Napajanje ovo: Corsair TX - 9020132 650 watts / Kućište ovo: Sharkoon M25-V.

Sve ovo gore navedeno kupujem preko Amazon.de pa bih želio izbjeći nekompatibilnosti ram/ploča/bios update, jer trenutno nemam mogučnosti da ih otklonim ako ih i bude. Sve ovo budem sam sklapao pa bih želio da sve bude Ok na prvi Power On.

Svaki prijedlog je dobro došao.

 

Hvala.

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Trebalo bi sve biti OK i raditi na prvu, no za svaki slučaj pogledaj link za kompatibilnost memorije

 

https://www.msi.com/Motherboard/support/B350-TOMAHAWK#support-mem-11

 

Provjeri naziv memorije Crucial XXXXXXXXXX, ovo ostalo su oznake brzine i latencije.

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Jucer sam na kratko proboa s svoj Ryzenom i Gskill Tridenz  Z memoriju 3200mhz. Doduse nisam se uspio zabaviti s njome no nije mi htjela bootati na default taktu a niti na 2933mhz.

Radila mi je ko i ova trenutna na 2666mhz iako mi se cini da sam toga gskilla uz malo zezanja mogao nategnuti na 3000mhz.. Ali eto povratni info ovog Ryzena i ove ploce s Adata memorijom i Trident Z memorijom.

Pa eto ako netko bas oce kupit jednu od te dvije s ovom plocom preporucam da ipak ne. Mislim da je trenutno najbolja kupovina rama flare x gskill bas za Ryzena a nisu preskupi

 

https://www.gskill.com/en/press/view/g-skill-announces-flare-x-series-and-fortis-series-ddr4-memory-for-amd-ryzen

 

Bio je izasao neki update biosa za moju plocu ali su ga povukli.

Ne ocekujem neke napretke u buducnosti po tom pitanju i ovih mojih rama.

 

Moj PC  
0 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Može li mi tko od vlasnika ryzena potvrditi istinitost videa? Prema ovom videu prava kombinacija ram-a donosi ogroman boost u performansama, toliki da konkurira, a u mnogim igrama i šiša (pogotovo u min frejmu) intelu core i7 7700k koji radi na 1ghz većem taktu. Ako je to stvarno tako AMD je napravio blago rečeno j***nu arhitekturu, jedina mana im je niski takt zbog proizvodnog procesa koji ih ograničava, no zen+ bi trebao i to popraviti prelaskom na bolji proizvodni proces. Intel ove godine neće prelaziti na manji proizvodni proces, a na trenutnom ne mogu napraviti neke veće promjene osim dodavati jezgre, i dolaskom zen+ koji će se po taktu opasno približiti intelu, intel praktički gubi jedinu prednost koju ima, a to je znatno viši takt, a zbog toga i veće performanse (u priloženom videu sitne razlike uz pravu kombinaciju memorije). Uz to treba dodati i da developeri igara i programa optimiziraju polagano svoje proizvode za arhitekturu ryzen, a često dolazi i update bios-a koji popravlja razne bugove i kad se to sve optimizira i popravi AMD će osim cijenom, i performansama konkurirati Intelu. I ono najvažnije AMD će ovu platformu podržavati do 2020 godine, dok kod Intela za svaku generaciju procesora moramo kupovati novu matičnu, a za te novce što se daje za matičnu se može uzeti kakav dobar SSD ili dodati za GPU što su za gamere najvažnije komponente. I AMD će imati prednost minimalno pola godine jer intel neće prije 11 mjeseca izdati ove osmerojezgrene procesore pa se dubooko nadam da će to iskoristiti kako treba i da konačno zadaju udarac Intelu kakav zaslužuje zbog svog škrtarenja :D.

Nije bogat onaj koji nema, nego onaj koji ima
Poruka je uređivana zadnji put uto 19.12.2017 19:24 (Shockwave).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Shockwave kaže...

Može li mi tko od vlasnika ryzena potvrditi istinitost videa? Prema ovom videu prava kombinacija ram-a donosi ogroman boost u performansama, toliki da konkurira (u nekim igrama osjetno šiša u minimalnom frejmu) intelu core i7 7700k koji radi na 1ghz većem taktu. Ako je to stvarno tako AMD je napravio blago rečeno j***nu arhitekturu, jedina mana im je niski takt zbog proizvodnog procesa koji ih ograničava, no zen+ bi trebao i to popraviti prelaskom na bolji proizvodni proces. Intel ove godine neće prelaziti na manji proizvodni proces, a na trenutnom ne mogu napraviti neke veće promjene osim dodavati jezgre, i dolaskom zen+ koji će se po taktu opasno približiti intelu, intel praktički gubi jedinu prednost koju ima, a to je znatno viši takt, a zbog toga i veće performanse (u priloženom videu sitne razlike uz pravu kombinaciju memorije). Uz to treba dodati i da developeri igara i programa optimiziraju polagano svoje proizvode za arhitekturu ryzen, a često dolazi i update bios-a koji popravlja razne bugove i kad se to sve optimizira i popravi AMD će osim cijenom, i performansama konkurirati Intelu. I ono najvažnije AMD će ovu platformu podržavati do 2020 godine, dok kod Intela za svaku generaciju procesora moramo kupovati novu matičnu, a za te novce što se daje za matičnu se može uzeti kakav dobar SSD ili dodati za GPU što su za gamere najvažnije komponente. I AMD će imati prednost minimalno pola godine jer intel neće prije 11 mjeseca izdati ove osmerojezgrene procesore pa se dubooko nadam da će to iskoristiti kako treba i da konačno zadaju udarac Intelu kakav zaslužuje zbog svog škrtarenja :D.

 Brzi ram donosi neki odredeni boost. Teorijski bi trebao biti tu negdje ko i7 7700k ali nije u smislu gaminga.

Visoki takt jos uvijek prednjaci.

 

Dakle po meni ako igras na 1920 x 1080 ili 2560 x 1440 @144hz ili više je tu i7 6700k, i7 7700k, ili noviji i5 8600k super.

Ryzen ce ti takoder davati dobar broj slicica u sekundi no uz poneki BN ali ces se sigurno naigrati a ako imas 60hz monitor Ryzen ti je vise nego dovoljan.

 

Idealna ti je kombinacija 4k@60hz s nekom jacom grafom ili nesto tipa kako ja imam s Ryzenom 3440x1440@100hz ili 2560@1440 bi bilo super na 100hz.

To ti je više manje to.

16 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ryzen Mobile sa sufiksom G je desktop CPU sa integriranom grafikom i dolazi sa 11 CU Vega

https://www.computerbase.de/2017-12/amd-ryzen-3-2300u-vega-11-desktop/

 

 

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
Poruka je uređivana zadnji put sri 20.12.2017 0:07 (hrvooje).
 
3 0 hvala 2
15 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
toxic kaže...

 Brzi ram donosi neki odredeni boost. Teorijski bi trebao biti tu negdje ko i7 7700k ali nije u smislu gaminga.

Visoki takt jos uvijek prednjaci.

 

 Već smo na više mjesta vidjeli da ipak jest na toj razini, u praksi.

Nope.
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Tonči kaže...
toxic kaže...

 Brzi ram donosi neki odredeni boost. Teorijski bi trebao biti tu negdje ko i7 7700k ali nije u smislu gaminga.

Visoki takt jos uvijek prednjaci.

 

 Već smo na više mjesta vidjeli da ipak jest na toj razini, u praksi.

A dobro :) Necu ti proturijecit meni paše :)

 

15 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Niske latencije. Uzmeš najbrži mogući RAM i napucaš mu latencije najniže što ide, a takt ti je dosta na 3200-3600. Npr. 4500 RAM. I latencije će ti, u igrama koje mogu koristiti više jezgara, dati dosta bonusa. 

Nope.
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Tonči kaže...

Niske latencije. Uzmeš najbrži mogući RAM i napucaš mu latencije najniže što ide, a takt ti je dosta na 3200-3600. Npr. 4500 RAM. I latencije će ti, u igrama koje mogu koristiti više jezgara, dati dosta bonusa. 

 Nego kad si vec tu.

Ja na svojoj ploci koja je srednja zalost imam ovaj info:

 

"When running XMP at DDR4 2667MHz or higher, the system’s stability depends on the CPU’s capabilities."

 

Jel moguce da je los primjerak procesora razlog zasto meni memorija nece raditi na vecem taktu od 2666mhz? Gore vidi da sam probao s ne bas jeftinom Adata memorijom i ne baš jeftinim Gskill Trident Z ramima.

 

15 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Uvijek je to slučaj: procesori već dugo imaju IMC - integrirani memorijski kontroler, dakle, mogućnosti memorije ovise o procesoru, a ne toliko o ploči. Ploča može smanjiti put, interferenciju itd. do DIMM slotova (npr. Asusove Apex ploče upravo to rade, zato su posebne. Ima i Asrock slično rješenje), ali konačno, performanse ovise o silicijskoj lutriji procesora. Sve to je garantirano je standard JEDEC-a za taj procesor i platformu - Ryzen očito 2667, X99 2400, X299 na 2666 (mislim da su to cifre). Sve više od toga je overclock, a XMP je samo "overclock za avg Joea" i nije garantiran - memorija će raditi na tome, ali samo ako to mogu ploča i procesor. Npr. na X99 ploči s 5960X imaš podršku do 128GB memorije za taj procesor koji zapravo podržava samo 64GB, a to znači da ti memorija koju uguraš neće raditi na punom taktu. Recimo, ja imam 2800MHz 128GB kit, ali on nikad ne može raditi na tome, jer jednostavno procesor i ploča na X99 to ne mogu uvijek. Možeš imati super primjerak procesora što se tiče samih jezgara i čak i keša (npr. moj radi od 4.4 super-jednostavno na sitnim naponima od npr. 1.15 ili 1.22V, do 4.6 i 4.7 na višim naponima bez problema, ako je dobro ohlađen), ali da ti istovremeno IMC u procesoru ne radi preko 2133 ili 2400. Moj je na 2600-2620. Čak i ako ga stavim na 2800, memorija će prikazati da radi na tome, ali će se i samo-udaviti na jedan kanal i prikazivati da rade 4 (performanse cca. 20-25gbps). To za X99 i X299 nije ni pretjerano bitno, jer je i 2600MHz na 4 kanala preko 70Gbps, što je malo manje od duplo propusnosti koju ima drastično skuplji i teži za guranje 4266 na mainstream platformi. Istovremeno, brzina memorije jest ograničena, ali možeš zato "zatezati" latencije na 13-13-13-28 ili nešto slično, ako te to veseli pa imati i 8-9ns ukupne latencije u radu, ali opet, to je nebitno za DDR4 koji je i dizajniran (interleaving) za visoke CAS/CL. Zato je HEDT dobar, jer ti ne treba brza memorija da imaš bijesnu propusnost.

Nope.
16 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

 

 

Iako su CL veće pa čovjek baš i nema koristi, al evo barem se vidi koja MBO radi s većim klokanim memorijama ok. 

16 / 3466 x 2000 = 9,23 ns

dok,

14 / 3200 x 2000 = 8,75 ns 

pa je ovo drugo bolje.

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
hrvooje kaže...

 

 

Iako su CL veće pa čovjek baš i nema koristi, al evo barem se vidi koja MBO radi s većim klokanim memorijama ok. 

16 / 3466 x 2000 = 9,23 ns

dok,

14 / 3200 x 2000 = 8,75 ns 

pa je ovo drugo bolje.

 preko kojeg sw-a si checkirao ns?

15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Kao što vidiš nije checkirao, nego je izračunao.

 

Btw, zapravo ima veći 9,25 ns zbog 3459 MHz memeorije.

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
Poruka je uređivana zadnji put sri 20.12.2017 14:16 (boxer).
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
boxer kaže...

Kao što vidiš nije checkirao, nego je izračunao.

 

Btw, zapravo ima veći 9,25 ns zbog 3459 MHz memeorije.

 Eh da sam skuzio ne bi pitao ovdje :)

Ja svoje rame ne mogu spustit na manje od cl13, dakle to je najnize moguce

15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Latencije tvoje memorije na trenutnim specifikacijama CL13/2666MHz prema onoj formuli su 9,75 ns.

Dok bi na na defaultnim postavkama 16CL/3000 bile 10,66 ns

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
Poruka je uređivana zadnji put sri 20.12.2017 14:45 (boxer).
15 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
hrvooje kaže...

 

 

Iako su CL veće pa čovjek baš i nema koristi, al evo barem se vidi koja MBO radi s većim klokanim memorijama ok. 

16 / 3466 x 2000 = 9,23 ns

dok,

14 / 3200 x 2000 = 8,75 ns 

pa je ovo drugo bolje.

 Za AMD su CL važni zbog Infinity Fabrica. Za Intel i sami memorijski bandwidth na obje platforme, manje su bitni. Bolje niže latencije, nego veći takt.3200 na 13-13-13 je super.

Nope.
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
boxer kaže...

Latencije tvoje memorije na trenutnim specifikacijama CL13/2666MHz prema onoj formuli su 9,75 ns.

Dok bi na na defaultnim postavkama 16CL/3000 bile 10,66 ns

 Jučer baš gledao u postavkama i ram mi je radio na cl14

stavio sam na cl13 jucer i sve okey radi stabilno radio sam memtestove odlicno sve

 

samo ram ne zeli da bude 13 - 13 -13 -13 -34 -54 već mi radi na 14-13-13-13-34-54

 

Dakle čim stavim prvu na 13 automatski je stavi na 14 ne zeli priznat u biosu 13.

16 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Prvi broj ti je bitan CAS (Column Address Strobe) latency ili CL

http://www.hardwaresecrets.com/understanding-ram-timings/

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
toxic kaže...
boxer kaže...

Latencije tvoje memorije na trenutnim specifikacijama CL13/2666MHz prema onoj formuli su 9,75 ns.

Dok bi na na defaultnim postavkama 16CL/3000 bile 10,66 ns

 Jučer baš gledao u postavkama i ram mi je radio na cl14

stavio sam na cl13 jucer i sve okey radi stabilno radio sam memtestove odlicno sve

 

samo ram ne zeli da bude 13 - 13 -13 -13 -34 -54 već mi radi na 14-13-13-13-34-54

 

Dakle čim stavim prvu na 13 automatski je stavi na 14 ne zeli priznat u biosu 13.

Izgleda da memorija ne može raditi sa tako niskom latencijom ili joj bios ne dopušta iz nekog razloga.

Najbolje ti je da se obratiš proizvođaču memorije i priupitaš support o postavkama o brzinama i latencijama.

 

Bilo bi zgodno malo eksperimentirati i kada bi memoriju isprobao kod nekog sa Ryzenom i drugom MOBO, ili posudio od nekog MOBO da isprobaš u kombinaciji sa svojim Ryzenom i memorijom.

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
11 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Na asusovim pločama ima postavka koja se zove geardown mode i kad nju staviš na disabled, možeš koristit neparne brojeve za cas za visoke taktove. Inače se automatski zaokruži na veći parni broj ako se koristi množitelj za memoriju iznad 13.33x (2666mhz).

Moj PC  
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice