Kako kontrolirati brzinu ventilatora procesora?

poruka: 11
|
čitano: 15.897
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Kako kontrolirati brzinu ventilatora procesora?

Kasno je i lijen sam tražiti po forumu odgovore...

 

Zanima me, postoji li mogućnost reguliranja brzine vrtnje CPU ventilatora (stock!!!) putem nekog programa (u BIOS-u nema opcije, a SpeedFan "ne radi")?

 

Dotični SpeedFan sam skinuo prije 6 i pol minuta, no što god ja kliknuo, ama baš nikakvo podizanje razine buke ne čujem (a trebao bih). Želim povećati vrtnju, (a samim time sniziti temperaturu, jel') jer se računalo nakon 20 min. igranja jednostavno isključi. Znam da je do procesora, ne do grafičke (ona i kad je pod opterećenjem ne ide preko 55°C) jer mi par sekundi nakon restarta u BIOS-u pokaže i preko 100°C!!! Termalna pasta nanešena ultra-pr0-precizno, tako da nema brige ni oko toga.

 

Čak su i strane kućišta otvorene radi boljeg protoka zraka, no ništa.

 

Pomozite, Bioshock: Infinite me zove...

 

EDIT: Zanemarite OC pod Moj PC, nije više OC-an.

Poruka je uređivana zadnji put pet 29.3.2013 0:59 (4ucker).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
moderator
offline
Re: Kako kontrolirati brzinu ventilatora procesora
4ucker kaže...

K

 

Dotični SpeedFan sam skinuo prije 6 i pol minuta, no što god ja kliknuo, ama baš nikakvo podizanje razine buke ne čujem (a trebao bih).

  Ne cujes povecanje posto nisi stelao Speedfan



Idi u karticu Advanced iz liste odaberi Winbond i pronadi PWM 1 Mode, PWM 2 Mode, PWM 3 Mode i namjesti na Manual stavi kvacicu na Remeber It

Sada vrati se na karticu Fans i pronadi Ispod label onaj vent koji je prikopcan na Winbond-u



Trece, idi u karticu Fan Control > Stavi kvacicu na Advanced Fan Control > u fan controllers klik na ADD i daj ime svom ventu da bi ga razlikovao, stavi kvacicu na Controlled Speed i opet pronadi onaj Winbond chip >> trebalo bi pisati CPU from Winbond.....

klik na Add i opet odaberi CPU ili CPU on Winbond

Sada imas krivulju prema kojoj ce se vent ponasati odnosno za koliko ce praviti skokove u obrtajima kada se temp. povecava

15 godina
offline
Re: Kako kontrolirati brzinu ventilatora procesora
Lazarus Long kaže...
4ucker kaže...

K

 

Dotični SpeedFan sam skinuo prije 6 i pol minuta, no što god ja kliknuo, ama baš nikakvo podizanje razine buke ne čujem (a trebao bih).

  Ne cujes povecanje posto nisi stelao Speedfan


Sada imas krivulju prema kojoj ce se vent ponasati odnosno za koliko ce praviti skokove u obrtajima kada se temp. povecava

  Radi, hvala!

 

EDIT: Jesam se raznježio, nisam znao da može biti ovako tih.

Poruka je uređivana zadnji put pet 29.3.2013 1:21 (4ucker).
16 godina
neaktivan
moderator
offline
Re: Kako kontrolirati brzinu ventilatora procesora
4ucker kaže...

  Radi, hvala!

 

EDIT: Jesam se raznježio, nisam znao da može biti ovako tih.

  Kazes da radi...

 

Jesi li siguran da je u BIOS-u omogucena PWM kontrola ventilatora? Kod Asusa se zove Q-FAN kod drugih ne znam.

Kod Speedfana namjesti hizterezu na 3-4 stupnjeva da bi onemogucio fluktaciju obrtaja. Prostim rijecima to znaci da ce se, na pr., obrtaji ppovecati na 1000 o/m na 40 stupnjeva ali da ce tako ostati sve dok se temperatura ne spusti na 37 stupnjeva (kod histereze od 3 stupnjeva) ili sve do 36 stupnjeva (kod histereze od 4 stupnjeva)

Zato pazljivo sa namjestanjem one krivulje.

 

Kod mene je ovako:

 

15 godina
offline
Re: Kako kontrolirati brzinu ventilatora procesora
Lazarus Long kaže...
4ucker kaže...

  Radi, hvala!

 

EDIT: Jesam se raznježio, nisam znao da može biti ovako tih.

  Kazes da radi...

 

Jesi li siguran da je u BIOS-u omogucena PWM kontrola ventilatora? Kod Asusa se zove Q-FAN kod drugih ne znam.

Kod Speedfana namjesti hizterezu na 3-4 stupnjeva da bi onemogucio fluktaciju obrtaja. Prostim rijecima to znaci da ce se, na pr., obrtaji ppovecati na 1000 o/m na 40 stupnjeva ali da ce tako ostati sve dok se temperatura ne spusti na 37 stupnjeva (kod histereze od 3 stupnjeva) ili sve do 36 stupnjeva (kod histereze od 4 stupnjeva)

Zato pazljivo sa namjestanjem one krivulje.

 

Kod mene je ovako:

 

  Da, omogućena je. Ali nikakve naknadne opcije ne vidim, ni pod jednom karticom.

 

Histerezu sam povećao još sinoć na 4 stupnja, i ventilator da radi uglavnom na minimalcu osim kad prijeđe 60 stupnjeva.

 

E sad, to je sve ok, i fercera, ali on se meni i dalje gasi. Dosegne 92, 93 i shut down, nema dalje.

16 godina
neaktivan
moderator
offline
Re: Kako kontrolirati brzinu ventilatora procesora
4ucker kaže...

E sad, to je sve ok, i fercera, ali on se meni i dalje gasi. Dosegne 92, 93 i shut down, nema dalje.

  Provjerio si hladnjak, OC-an je?

15 godina
offline
Kako kontrolirati brzinu ventilatora procesora?

Promjeni pastu unutar samog procesora.

Samo moras biti pazljiv kod rastavljanja istog, ja sam malo prenaglo gurno skalpel ispod onog poklopca i zarezao tranzistor, na srecu ogulil sam samo komad plastike pa nije bilo stete i proc radi.

Kod jednog kolege smo imali isti problem, zamijenio si je pastu unutar proca i od tad nema problema s pregrijavanjem.

Poruka je uređivana zadnji put pet 29.3.2013 14:04 (Ante).
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kako kontrolirati brzinu ventilatora procesora
Lazarus Long kaže...
4ucker kaže...

E sad, to je sve ok, i fercera, ali on se meni i dalje gasi. Dosegne 92, 93 i shut down, nema dalje.

  Provjerio si hladnjak, OC-an je?

  Bio, prije par mjeseci vraćeno na stock (3,2GHz). Hladnjak stoji kako i treba.

Ante kaže...

Promjeni pastu unutar samog procesora.

Samo moras biti pazljiv kod rastavljanja istog, ja sam malo prenaglo gurno skalpel ispod onog poklopca i zarezao tranzistor, na srecu ogulil sam samo komad plastike pa nije bilo stete i proc radi.

Kod jednog kolege smo imali isti problem, zamijenio si je pastu unutar proca i od tad nema problema s pregrijavanjem.

  Promijenjena nedavno. Nanosio pažljivo, čak sam stavio onu Arctic Cooling Nešto Nešto...

 

Temperatura je u idle prilično dobra. 40-41°C, ali čim pokrenem nešto zahtjevnije, u nekih 20 minuta do pol sata se popne na 93/94 i računalo crash-a.

 

Mogao bih ja opet pokušati promjeniti pastu, ispuhati malo na kompresor što se ispuhati da...

15 godina
neaktivan
offline
Re: Kako kontrolirati brzinu ventilatora procesora
4ucker kaže...
Lazarus Long kaže...
4ucker kaže...

E sad, to je sve ok, i fercera, ali on se meni i dalje gasi. Dosegne 92, 93 i shut down, nema dalje.

  Provjerio si hladnjak, OC-an je?

  Bio, prije par mjeseci vraćeno na stock (3,2GHz). Hladnjak stoji kako i treba.

Ante kaže...

Promjeni pastu unutar samog procesora.

Samo moras biti pazljiv kod rastavljanja istog, ja sam malo prenaglo gurno skalpel ispod onog poklopca i zarezao tranzistor, na srecu ogulil sam samo komad plastike pa nije bilo stete i proc radi.

Kod jednog kolege smo imali isti problem, zamijenio si je pastu unutar proca i od tad nema problema s pregrijavanjem.

  Promijenjena nedavno. Nanosio pažljivo, čak sam stavio onu Arctic Cooling Nešto Nešto...

 

Temperatura je u idle prilično dobra. 40-41°C, ali čim pokrenem nešto zahtjevnije, u nekih 20 minuta do pol sata se popne na 93/94 i računalo crash-a.

 

Mogao bih ja opet pokušati promjeniti pastu, ispuhati malo na kompresor što se ispuhati da...

Da, ali jesi li promjenio pastu UNUTAR procesora, ne onaj sloj gdje ljeze hladnjak, nego bas u samom srcu procesora?

 

Pomogao sam? Zar nije lakše kliknuti gumb Hvala ili Thumb Up, nego pisati nepotrebni(spam) post
Poruka je uređivana zadnji put pet 29.3.2013 17:10 (xZero).
15 godina
offline
Re: Kako kontrolirati brzinu ventilatora procesora
xZero kaže...
4ucker kaže...

  Promijenjena nedavno. Nanosio pažljivo, čak sam stavio onu Arctic Cooling Nešto Nešto...

 

Temperatura je u idle prilično dobra. 40-41°C, ali čim pokrenem nešto zahtjevnije, u nekih 20 minuta do pol sata se popne na 93/94 i računalo crash-a.

 

Mogao bih ja opet pokušati promjeniti pastu, ispuhati malo na kompresor što se ispuhati da...

Da, ali jesi li promjenio pastu UNUTAR procesora, ne onaj sloj gdje ljeze hladnjak, nego bas u samom srcu procesora?

 

  Da.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Kako kontrolirati brzinu ventilatora procesora
4ucker kaže...
xZero kaže...
4ucker kaže...

  Promijenjena nedavno. Nanosio pažljivo, čak sam stavio onu Arctic Cooling Nešto Nešto...

 

Temperatura je u idle prilično dobra. 40-41°C, ali čim pokrenem nešto zahtjevnije, u nekih 20 minuta do pol sata se popne na 93/94 i računalo crash-a.

 

Mogao bih ja opet pokušati promjeniti pastu, ispuhati malo na kompresor što se ispuhati da...

Da, ali jesi li promjenio pastu UNUTAR procesora, ne onaj sloj gdje ljeze hladnjak, nego bas u samom srcu procesora?

 

  Da.

Ako se i dalje grije, provjeri voltazu CPU-a u BIOS-u, najbolje je da je na automatski. 

Inače, zlu ne trebalo, mozda ti CPU krepava.... Tako je meni AMD Athlon 64 x2 na izdisaju isao do krajnjih granica s temperaturama.
A na samom kraju se više nije dao upalit komp sa tim procom.  

Pomogao sam? Zar nije lakše kliknuti gumb Hvala ili Thumb Up, nego pisati nepotrebni(spam) post
Poruka je uređivana zadnji put pet 29.3.2013 17:23 (xZero).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice