Pregorjela Matična.

poruka: 8
|
čitano: 3.169
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Pregorjela Matična.

Radi se o ASRock 970 Pro3 R2.0 5 godina staroj matičnoj, u subotu ujutro je pregorjela na 4 mjesta kao što se vidi na priloženoj slici.
Dali netko zna ili pretpostavlja što bi moglo biti uzrok tome? Hvala.

 

https://imageshack.com/i/pneSgO6Qj

Poruka je uređivana zadnji put ned 6.3.2022 10:34 (tomek.75).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Pregorjela Matična.

Uzrok moze biti neispravno napajanje ili u samoj maticnoj ploci.Posto je to star hardver nije nikakvo cudo.
Sliku nije moguce otvorit.

Moj PC  
1 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Pregorjela Matična.
Maticna je kod tebe mozda 5 godina, inace se radi o starijoj seriji mislim oko 8 godina za FX procesore. VRM sekcija je pregorjela, moguce zbog napajanja, dotrajalosti komponenti slabije kvalitete, nema hladjenje, moguce prevelikog napona zbog OC. Moguce zbog puno razloga, ali kako god nema joj spasa.
Yippee ki-yay, motherfucker! :)
15 godina
offline
Re: Pregorjela Matična.
Hvala na odgovoru. Kupljena je 1. travnja 2017.😂 Što se tiče mogućeg uzroka OC ne radim pa je to isključeno, kučište je vrlo dobro prozračeno i pod velikim opterećenjem izlazio je vrlo mlaki zrak, CPU je hladio zalmanov CNPS10X Optima hladnjak, a napajanje je zalman ZM500-LX 500W kupljeno 2-3 mjeseca nakon matične. Mogla je pričekat do kraja godine, ali ne nije mogle u gore vrijeme, a kaj je tu je. Hvala.
16 godina
moderator
offline
Re: Pregorjela Matična.

Dosta je da jedan MOSFET "propadne" na način da se unutar njega stvori kratki spoj, pa za sobom može povući druge MOSFET-e ili druge elektroničke komponente, jer u tom trenutku strujnim krugom "prošiša" jaka vrlo struja, razvije se vrlo visoka temperatura u vrlo kratkom vremenu, sve dok se negdje taj kratki spoj ne prekine (obično pucanjem vodiča, obično zbog previsoke temperature, užarenosti).

12 godina
neaktivan
offline
Re: Pregorjela Matična.

Extreme3 verzije su se pokazale puno izdržljivije od Pro verzija. 

Imao sam AS ROCK 970 Extreme 3 od 2011 do 2021. i vjerojato idalje šljaka. 

13 godina
offline
Pregorjela Matična.

Ovisi i u kakvim uvijetima je ploča radila, radile su i pro verzije ako nisi pretjerano navio napon i imao kakav takav protok zraka u kućištu.

No Fear. No Excuses. No Limits. :D
 
1 0 hvala 1
10 godina
offline
Re: Pregorjela Matična.

Samo jednom sam vidio tako izgorenu MBO , utvrđeno da su kratki spoj izazvali komadići aluminija sa CPU hladnjaka jer je tip mjenjao ventilator i vijci pri uvijanju izazvali pad manjih komadića aluminija tamo gdje ne bi trebali biti  :(

Dakle nakon uvrtanja vijaka u hladnjak okrenuti MBO naopačke i protresti ...

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice