Vodič kroz matične ploče za početnike izdvojena tema

poruka: 2.016
|
čitano: 693.963
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
online
Vodič kroz matične ploče za početnike

E tko ovo riješi, ima pivu...

Imam 478 ploču Matsonic MS9147C... Evo linkovi: http://www.devaneos.com/p4vxasd2p50aeng.pdf

                                                                             http://www.fixya.com/support/t243635-ecs_m925_1_0_sdramm_ddr_memory

                                                                             http://www.motherboards.org/forums/viewtopic.php?p=640167

                                                                             http://www.motherboards.org/forums/viewtopic.php?p=667898

                                                                             http://www.hardwareanalysis.com/content/topic/8191/

Na nju ide SDRAM (2 slota) i DDR1 RAM (isto 2 slota). Kupio sam to sve novo (davno) sa 2x256 MB SDRAM-a (jedan keks je crko, rekao frend, nadam se da utor nije crko).

Dobio sam od kolege s foruma još poodavno 2x512 MB DDR1 RAM (on je kontao da su keksi ispravni). Nisam vršio upgrade (viša sila) i ovih dana sam počeo proučavati stvar.

Naime, da bi MBO radila s DDR1, treba sredit jumpere. Zbunjuje me izgled i "short" "open" J2A/B/C/D i J3A/B/C/D pinova.

Radi se o 80 pinova u liniji podijeljenih u 8 grupa (8x10) , solidno prikazano na prvom linku str. 7. i 8. Koliko vidim, uz njih je isto 80 pinova u liniji poklopljenih dugačkom "kapicom" od cca 15 cm...

U uputama utore za DDR1 RAM nazivaju DDR1 i DDR2 a utore za SDRAM zovu DIMM 1, DIMM2.

Na youtube nema ništa o tome (jer je MBO izašla prije nastanka jubitoa :/ ).

Proučavajući, palo mi na pamet da "kapicu" samo skinem s retka i nataknem ju na J2... i J3... pinove (to je short J2... i J3... što je i potrebno za DDR1  -  za SDRAM J2... i J3... moraju biti "open").

Ostalo mi je jasno u vezi jumpera...

 

Molim mišljenje i zahvaljujem.

 

EDIT: Evo Matsonic oriđiđi link https://www.manualslib.com/manual/798513/Matsonic-Ms9147c-Series.html?page=8#manual iako je i onaj prvi još bolji... Linkovi na druge MBO nek vas ne zbune, isti je problem.

Nisam ja ništa prčko.
Poruka je uređivana zadnji put ned 15.10.2017 20:08 (Spiridon).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike

 JP1 ostavis otvorene

J2A/B/C/D i J3A/B/C/D sve zatvoris i to bi trebalo radit znaci obrnuto od onoga kako je sada ako si imao sdram

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
12 godina
online
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike
CroVandal kaže...

 JP1 ostavis otvorene

J2A/B/C/D i J3A/B/C/D sve zatvoris i to bi trebalo radit znaci obrnuto od onoga kako je sada ako si imao sdram

 Ali, imam dojam da nema mjesta za još jednu "kapicu"... Osim ak se može nabaviti šira "kapica" koja bi sve , obje linije, zatvorila u komadu.

Nisam ja ništa prčko.
7 godina
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike

Jel se matična zbilja ne smije dirati s prstima bez uzemljenja? Koliko su šanse da joj se nešto dogodi? Kupio sam novu matičnu i ne planiram ju dirati, al pošto me i frend upozorio me zanima koliko je to opasno inače? Odnosi li se to i na ostale komponente?

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike
Pozdrav. Jel ima netko viska maticnu plocu lga775 da isprobam ili posuditi. Hitno mi je. Trenutno sam na burazovom mobitelu. Mogu dati wd green 1tb.
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike

Pozdrav!

 

Za koliko se može pronaći neka ok 1155 matična?

 

Gledam Njuškalo, i vidim da su od 300 (obično bez limića i dodataka) pa na više.

 

Ima ih nekoliko po 200, ali su iz gotovih računala i izgledaju mi da me pašu u standardna kućišta.

Ako je netko naletio na neku dobru ponudu, neka javi. Pozdrav.

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike

Da ne otvaram novu temz+u bezveze, volio bih dodati jos usb 3.0 portova na ovu maticnu https://www.asus.com/us/Motherboards/P8B75M_LE/  da li je dobro ovo naruciti i da li ce pasati i da li ce biti prava usb 3.0 brzina ? https://www.ebay.com/itm/4-Port-PCI-E-to-USB-3-0-HUB-PCI-Express-Expansion-Card-Adapter-5-Gbps-Speed-New/112395062142?epid=839680381&hash=item1a2b448b7e:g:9bYAAOSwX61ZCozp  ne razumijem se bas pa bolje da pitam nego da skitam.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike

Itko?

14 godina
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike

Ja sam imao slicno na ploci koja nema usb 3.0 i radilo je bez problema i brzina je bila kao usb 3.0

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
8 godina
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike

Treba mi jedna pomoc. Imam Asus Sabertooth 990fx r2.0 mbo i kupio sam Antec Edge650w fully modular psu. Napajanje ima utore za 18 i 10 pinske konektore za mbo a na izlazu 24 pinski koji se konektuje u maticnu. Pa me zanima moram li ja oba znaci i 18 i 10 pinski konektor ukljucit u napajanje ili samo jedan od tih?.... I jos nesto, na mbo je EATX 12 konektor za cpu, a ja na izlazima imam dva odvojena po 4 pinska konektora kao na slici a samo ovaj sto ima dvije kockaste ulaze moze uci.

 

edit:Spojio sam sve što se spojiti moglo, evo vec 4 sata radi sve normalno.

Poruka je uređivana zadnji put sri 8.11.2017 19:26 (Fly598).
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike

Samo da pitam, imam H81 matičnu. I vidim da 1150 matične polako nestaju s tržišta. Dal' mi je pametno kupiti backup?

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike

Ne. Ak rikne, a na uskom budžetu si (što h81 sugerira) uzmeš polovnog 4560 sa matičnom i ramima, možda čak i sve novo ako cijene rama krenu dolje po najavi iduće god (uzevši u obzir da ti sad sve radi i ne bi trebalo prestat samo tako)

6 godina
neaktivan
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike

Nažalost, RAM je z*j**. Imam ga 12 GB DDR3. Tako da bi me to u DDR4 ispalo jako jako puno.

Ali računao sam na G4560 upgrade. Samo sam jako jako kratak s buđetom. A ako sad uzmem matičnu, 3 godine sam opet miran.

RAM + G4560 + H110 bi me izašlo puno previše. Kraj toga 300kn za matičnu H81 je mala beba.

A i procesor mi ne igra ulogu 2%. Odradi mi 95% toga što trebam. Samo kažem, ne bi baš da mi matična odapne.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike

Pozdrav

Jel ima ko iskustva s pločom, Asus TUF Z370-PLUS GAMING?

Poruka je uređivana zadnji put ned 12.11.2017 20:03 (zvonac).
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike
Jesi uzeo tu tuficu? Tribala bi biti dobra.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike
Nisam. Nije bas nekaj, kolko sam citao..
Uzeo Z370 Prime-A
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
Vodič kroz matične ploče za početnike

Pozdrav svima

 

kolika bi bila realna cijena danas za staru ploču 1156 socket

 

ploča je GIGABYTE GA-H55M-USB3.

 

Htio bi osbosobit jedno računalo, no fali mi ploča.

Na njuškalu mi se čini da po običaju pretjeruju s cijenama.

BF3 [G] Pamark
Poruka je uređivana zadnji put pet 24.11.2017 13:38 (pamark).
 
0 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike
To je ploca koja je nova kostala ispod 400kn. No na njusci prodaju s775 des godina stare ploce za 300kn. Tako da ti je najbolje kupit na ibeju.
Moj PC  
0 0 hvala 1
6 godina
protjeran
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike
Ta tufica je ista klasa ko i sabertooth, tribala bi biti stabilna ko kamen i mozda sa keramickom zastitom southbridgea. Ne da mi se sad guglat da vidim ima li. No asusice su tu za stabilnost, ako budes htio ocati, naletjet ces na zid poprilicno brzo, sto je njihov nacin da se osiguraju od crkavanja ploce. Ako zelis uber oc, pa i pod cijenu krepavanj. ploce, gledaj ubost asrockicu. To im je sestrinska firma koja radi jeftinije ploce bas za vadjenje masti iz procesora, ali su nekvalitetne i ako pretjeras, moze vrlo lako riknut. Nesto izmedju to dvoje bi bio msi, ciji support ce ti rado slozit custom bios po tvojim zeljama, ali funkcionalost nekih stvari ce ti dok klokas biti upitna. Msi je dusu dao za pod tekuci dusik. Onda imas gigabyte, koji nit mirisu nit smrde, neka firma koja drzi distancu od korisnika i ne pretjeruju ni u cemu, i zatim imas evgu, koja je najjaca po svemu, ali je uglavnom i najskuplja.
16 godina
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike
Imam Pirime-A, ipak bolja neg TUF, naravno potonja je i jeftinija oko 300tinjak kn..

Sa Prime i vise neg zadovoljan, taman ploca za OC, mislim da TUF tu nije bas nesto (ak se ne varam ima 6 faza)
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike

Pozdrav svima. S obzirom da imam Intelov procesor Quad Core 9550 trebao bih kupiti odgovarajucu maticnu plocu. Dakle, trazim maticnu starije generacije koja ne podrzava i3, i5, i7 procesore, nego one sa socketom 775. Trebala bi da ima 4 utora za memoriju, DDR3 po mogućnosti, a može i DDR2. Takođe, treba da podrzava vise od 4GB ram-a. I da ne duzim, da ima sto vise mogucnosti za nadogradnju. Cijena do 400 kn, manje-vise. Kupio bih polovnu, ne vjerujem da se te stare mogu naci u novom pakovanju. :) Hvala unaprijed.

Poruka je uređivana zadnji put sub 2.12.2017 19:51 (neznanijunak).
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike

Tražim neku matičnu za 8. generaciju intela. Kupio bih vjerojatno i3 8100 i "z" ploču pošto još nema drugih, a ostavljala bi mi lijepu podlogu za upgrade za godinu dana.

 

Tražim na mindfactory.de

 

Ovo su njihove matične i cijene (na linku su samo Z370 matične). Možete li mi reć koju je najbolje uzet i zašto?

P.S. onu ASrock Pro4 sa samo 4 usb porta iza ne želim upravo zato jer ima samo 4 porta.

 

Sve Z370 matične na stranici, sortirane po cijenu uzlazno

 

 

 

 

Ono što je meni zanimljivo:

MSI Z370-A PRO Intel Z370 So.1151 Dual Channel DDR4 ATX ujedno i najprodavanija matična Z370 na stranici

MSI Z370 KRAIT GAMING Intel Z370 So.1151 Dual Channel DDR4 ATX

MSI Z370 SLI PLUS Intel Z370 So.1151 Dual Channel DDR4 ATX

MSI Z370 TOMAHAWK Intel Z370 So.1151 Dual Channel DDR4 ATX Čisto zato jer lijepo svijetlo po rubovima :D

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Vodič kroz matične ploče za početnike

Imam dva favorita, našao sam na dobre ponude, pa ću ih možda već sutra ujutro trebat kupit, molim pomoć da ne kupim nešto što ne valja u žurbi.

 

Izbor pada na jednu od ove dvije matične:

https://www.msi.com/Motherboard/Z370-GAMING-PRO-CARBON-AC/Specification

https://www.msi.com/Motherboard/Z370-GAMING-M5/Specification

 

Ako ima nekih abnormalija koje uočite, napomenite molim vas.

 

Matična treba u ATX kućište. Na nju bi išlo ddr4 16gb ram, GTX 1060 6gb i za prvu ruku i3 8100.

 

 

Stvar je u tome da se uz Pro Carbon model može za cijenu od 200 eura gratis dobit Intelov ssd od 256 gb, a uz Gaming M5 za nekih 200€ ukupno se može dobit još i Msi core frozr xl hladnjak.

 

Unatoč anketi molim komentar, hvala puno.

0 MSI Z370 gaming pro carbon ac
0 MSI Z370Gaming M5
Poruka je uređivana zadnji put uto 5.12.2017 3:19 (daniel2809).
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike
Ssd. Hladnjak nabavis za 200kn solidan dok takav ssd kosta malo vise. Ja maticne kupujem iskljucivo po djidja midjama koje mi trebaju, tipa m.2 utor, usb 3.0 ili bolja fazna regulacija ako mislim klokati, ili broj sata konektora, takve stvari. Iz taj i3 ti ne treba bijesno hladjenje, a ssd mos i prodat za dobru lovu.
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike
Btw, mislim da mi bug forum donosi nesricu. Prvo mi rikne ploca i ostanem bez kompa najduze od valjda 96-e, i sad da cu za mizeriju prodat m.2 i osoba ne podigne paket, vjerojatno mu je to neki oblik zabave. A htio sam ga dat zanista samo da mogu uzet drugu plocu i proc. :( lip bozic i nova godina izgleda za mene.
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike
Da ne bi opet netko reko da lazem.
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike
Gorstak79 kaže...
Ssd. Hladnjak nabavis za 200kn solidan dok takav ssd kosta malo vise. Ja maticne kupujem iskljucivo po djidja midjama koje mi trebaju, tipa m.2 utor, usb 3.0 ili bolja fazna regulacija ako mislim klokati, ili broj sata konektora, takve stvari. Iz taj i3 ti ne treba bijesno hladjenje, a ssd mos i prodat za dobru lovu.

 Ma da, definitivno, ali me interesira isplativnost ploča. Da nebi bilo da kupim za 200 eura ploču i SSD gratis, a zapravo ploča vrijedi 100 eura i ssd 100 eura. Na primjer kažem.

 

Hmm, meni ne treba niš ekstra điđamiđa, treba mi barem 6-7 usb porta iza i bitno mi je da mi je 100% kombatibilna sa svim komponentama :D Sve ostalo je samo plus.

 

Postoji šansa i da je opcija sa ssd-om rasprodana, pa ću onda bar sa coolerom uzet. Naravno, ako ploča vrijedi te novce da cooler ispada doslovno gratis. Imam LC CC 120, al zašto ne nadogradit ak se nudi badava :)

 

 

 

 

A tek je danas bio pokušaj dostave, ajde, možda čovjek nije bio doma, stigne to pokupit :)

6 godina
protjeran
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike
Meh, ne vidim di tipkam na ovom sugavommobitelu. Mislio sam da je chat tema. Vid cu izgubit na ovom sranju. Sto se ploca tice, meni su sve iste osim po tim djidja midjama i brendu i cijeni. Ako ti treba samo usb, uzmi najjeftiniju takvu. Razlike medju brendovima su nijanse, napisah ovdje prije neki dan. Cijelu arhitekturu radi intel, o proda licencu da se po njoj napravi ploca. Proizvodjaci ploca naprave u pravilu najjeftiniju izvedbu te arhitekture. A ako je vjernost 100%, a mora biti, mos uzet i najjeftiniju.
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike
Ta ploca od 200 eur bi kostala 100kn da intel trazi manje soldi od proizvodjaca, tako da nemoj misliti da je ista od toga ekstra kvalotetno. Obican consumer product.
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Vodič kroz matične ploče za početnike
Ja sam nekidan kupio citav komp za 100kn plus pdv. S tim da trgovac navodi da ako kupim preko sto komada, cijena je 15kn plus pdv komad. Onda znas koja mu je proizvodna cijena.
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice