Assembly

poruka: 14
|
čitano: 3.307
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Assembly

Što se može isprogramirati low-level programiranjem.Znam da mu snaga nije niti blizu C,C++,C#......te da bi uvidio u to sve kako računalo računa.Ali šta se može raditi sa low-level!!!

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Assembly
ivan3854 kaže...

Što se može isprogramirati low-level programiranjem.Znam da mu snaga nije niti blizu C,C++,C#......te da bi uvidio u to sve kako računalo računa.Ali šta se može raditi sa low-level!!!

 
Sve što se može i u "višim" jezicima, samo puno teže i mukotrpnije. Najviše se koristi u kritičnim dijelovima aplikacija, kad je svaka milisekunda bitna... premda današnji prevoditelji nude toliko optimizacija da je upitna njihova potreba u ovom slučaju.

Za ovo drugo, ovisi što podrazumijevaš pod snaga. Assembly nudi izravan pristup hardveru (najizravniji moguć), a tako nešto (s razlogom) ne dobivaš u višim jezicima.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Assembly

Ono što mogu reći kao osoba koja radi s assembly-em svaki dan

kao netko kome je asm sastavni dio dana...

Ovako asm je krivo shvacen jezik.

 

Uzmimo to ovako: svi kupujemo sunćane naočale, i sada da netko kupi naočale

koje kad stavi sve oko sebe vidi tocno onako atom po atom..

Tako i asm- kao programski jezik trazi od programera da apsolutno sve napravi sam....

Npr. ja sam sebi na pc-u napravio nekoliko jednostavnih programa kao npr a-pad (notepad u asm-u)

Cod je dugacak 458 linija

Ali potrebno je prvo bilo includati sve sto zelim napraviti kao jedan script, potom

dimenzije buttona i ostalih sitnica a zasebno pisati scriptu koja je izvadjala određenu funkciju.

Napisao sam the simple jednostavni mini operativni sistem.

 

Sve u svemu nije to nista special ali pokazuje kako asm itekako ima mnoge mogućnosti.

Vidjeo sam da neki ameri u FASM-u rade cak i 3d animacije   :)  

Vježbom do savršenstva
15 godina
offline
RE: Assembly
assembler_geek kaže...

Ono što mogu reći kao osoba koja radi s assembly-em svaki dan

kao netko kome je asm sastavni dio dana...

Ovako asm je krivo shvacen jezik.

  ............

Drugim riječima rekao si išto što i čovijek iznad tebe.
Može se napraviti sve što i u višim jezicima, samo mnogo mukotrpnije...
"Genius might be the ability to say a profound thing in a simple way." Charles Bukowski
16 godina
protjeran
offline
RE: Assembly

Ne mogu se napraviti u višim jezicima sve stvari koje se mogu napraviti u ASM-u.

Istina 99% stvari se može napraviti u višim jezicima.

Ovo je onaj 1%, npr. AMD izda procesor koji koristi svoj specifičan instrukcijski set npr 3DNow5.

Po mojim iskustvima potrebno je 2-3 godine da se te nove instrukcije implementiraju u više jezike.

A meni za moju turbo super funkciju to treba sad, a moj c++ kompajler   to trenutno ne podržava i sigurno

moj c# ne podržava. E sad napravim u nekom ASM kompajler dll kojeg trošim iz svoga super turbo programa.  

Tu je i određeni set tipova programa koji redovito trebaju ASM, mislim na PC programe.

Driveri, kompajleri, OS-ovi i sl.

Najbitnije da u višim jezicima nemožeš napraviti da mozak razmišlja na razini intrukcija, bitova i bajtova.

Nego na nekakvoj neopipljivoj apstraktnoj razini. A apstrakcija nije za inžinjere.

Lijep pozdrav

 

Programko programko.bloger.hr
16 godina
neaktivan
offline
Assembly

ASM zna biti koristan, ali u posljednje vrijeme ne samo da nema potrebe za njim, već ga je u mnogim slučajevima sve teže koristiti u novijim OS-ovima zbog HAL-a.

Kompajleri su danas toliko dobri da će u 90% slučajeva generirati kod bolji od koda koji će programer ručno napisati.

Koristan za naučiti kako računalo radi, ali sve više beskoristan za realne primjene, jer čak i kada se mogu ostvariti bolje performanse, trajanje razvoja je neisplativo.

LOL @ http://www.youtube.com/watch?v=Y_uCjnuY9D4
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Assembly
Programko kaže...

Ne mogu se napraviti u višim jezicima sve stvari koje se mogu napraviti u ASM-u.


ali oni su pricali o tome da se sve stvari koje mogu napraviti u višim jezicima mogu i u asmu :)
15 godina
neaktivan
offline
RE: Assembly
fps_gamer kaže...
Programko kaže...

Ne mogu se napraviti u višim jezicima sve stvari koje se mogu napraviti u ASM-u.


ali oni su pricali o tome da se sve stvari koje mogu napraviti u višim jezicima mogu i u asmu :)
 Prije bi konstatacija bila da su viši jezici napravljeni iz ASM-a.
a asm se danas JAKO puno koristi za 3d ! LOL
16 godina
neaktivan
offline
RE: Assembly
braindozer kaže...
fps_gamer kaže...
Programko kaže...

Ne mogu se napraviti u višim jezicima sve stvari koje se mogu napraviti u ASM-u.

ali oni su pricali o tome da se sve stvari koje mogu napraviti u višim jezicima mogu i u asmu :)
 Prije bi konstatacija bila da su viši jezici napravljeni iz ASM-a.
a asm se danas JAKO puno koristi za 3d ! LOL
Ovaj komentar ti ozbiljno graniči s trolanjem. Počeo si puno nešto provokativnih komentara ostavljati po temama.
Avatar odgovara mojim reakcijama dok čitam ovaj forum...
15 godina
neaktivan
offline
RE: Assembly
naxeem kaže...
braindozer kaže...
fps_gamer kaže...
Programko kaže...

Ne mogu se napraviti u višim jezicima sve stvari koje se mogu napraviti u ASM-u.

ali oni su pricali o tome da se sve stvari koje mogu napraviti u višim jezicima mogu i u asmu :)
 Prije bi konstatacija bila da su viši jezici napravljeni iz ASM-a.
a asm se danas JAKO puno koristi za 3d ! LOL
Ovaj komentar ti ozbiljno graniči s trolanjem. Počeo si puno nešto provokativnih komentara ostavljati po temama.
 ne jedi mi mahune, a u čemu se kodiraju shaderi ?
16 godina
neaktivan
offline
Assembly

Hehe, lukavo, ali koliko se sjećamo mi smo govorili ovdje o klasičnom x86 asm-u, a ne shaderima na GPU-u. Čak ni tu nisi potpuno u pravu jer su uglavnom shaderi pisani u HLSL-u i Cg-u u posljednje vrijeme.

Avatar odgovara mojim reakcijama dok čitam ovaj forum...
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Assembly
ivan3854 kaže...

Što se može isprogramirati low-level programiranjem.Znam da mu snaga nije niti blizu C,C++,C#......te da bi uvidio u to sve kako računalo računa.Ali šta se može raditi sa low-level!!!

 
Imaš i assembler za grafčke procesore.
16 godina
neaktivan
offline
Assembly

Stvarno?? Ja sam mislio da GPU interpretira HLSL :P

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Assembly
itf4n kaže...

Stvarno?? Ja sam mislio da GPU interpretira HLSL :P

 Neznam baš puno na temu, ali sam bar napisao jedan svoj shader, a ti ?
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice