Knjiga za pocetnike u C++

poruka: 52
|
čitano: 32.937
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Knjiga za pocetnike u C++

Evo prije mjesec dana odlucio pocet programirat u pythonu i sad razmisljam o ucenju c++ ili jave i svi predlozili c++ pa sam tako odlucio kupiti knjigu  da naucim c++.Zanima me koja je najbolja knjiga za naucit C++ da ima u Algoritmu.Ako neko ima iskustva sa tim knjigama i da je naucio programirat nek se javi.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Knjiga za pocetnike u C++

C++ Analiza i primjena,  Demistificirani C++

 

Ni jedne nema u Algoritmu.

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Knjiga za pocetnike u C++

koja je bolja od  te dvije i gdje ima za kupit u Zagrebu

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Knjiga za pocetnike u C++

Ovisi što želiš... Analiza je više praktična, ima mnogo primjera i zadataka, i dobro će te naučiti osnovama. Demistificirani dublje ulazi u sam jezik, i više govori o naprednijim tehnikama C++a kao jezika.

 

Moja preporuka je nabaviti obje ;)

 

http://www.skolska.com.hr/hrv/page.asp?item=021154&act=add2basket

http://free-zg.htnet.hr/jsribar/gdjekupiti.html

Poruka je uređivana zadnji put pon 13.4.2009 17:21 (itf4n).
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Knjiga za pocetnike u C++

Demistificirani C++, Element, nemoj ni pomisljati traziti drugu...

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Knjiga za pocetnike u C++

... ili si poput mene naruči preko Amazona C++ Primer Plus  autor: Stephen Prata

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Knjiga za pocetnike u C++

Slažem se sa svim knjigama koje ste naveli,daleko od toga da nisu dobre.Ali žalosno je da na hrvatskom nema više nego te dvjie ili možda tri o samom C++-u.

(mislim na početnike)......zato ako imalo znaš engleski što je vrlo bitno za učenje bilo kojeg programskog jezika, čak elementarno,preporučujem da odeš u algoritam

i tamo nađeš izdanja na engleskom jeziku naravno u naslovu neka bude za početnike i naći češ što tražiš.Trenutna izdanja na engleskom prate i IDE u kojem

bi radio ,VS u tom slučaju,i nema nego do izdanja na engleskom dok se netko od izdavača ne odluči na prijevod ali to nije profitabilno za njih....pa nikad neće niti

prevesti.Osim par autora koji su odlučili pisati knjige na hrvatskom ,ali koliko sam mogao primjetiti niti jedna se ne baš striktno ne veže uz VS 2005 ili 2008.

Zato su početnici osuđeni na početke koji samo plaše a ne olakšavaju.Ako se da primetiti,što je vrlo vrlo  žalosno,ima više knjiga o C++-u na srpskom nego na hrvatskom.

Private
15 godina
neaktivan
offline
RE: Knjiga za pocetnike u C++

Uvijek "mozes da kupis" knjige na srpskom - sto se tice izdavastva, pogotovo informatickog, daleko su ispred nas. Meni se dosta svidjela knjiga "Thinking in C++" Brucea Eckela koju mozes naci na internetu besplatno na ovom linku.

Osobno sam protiv toga da se uci samo jezik, pa bih ti savjetovao da radis ovako nesto (i uz to enormno napredujes): nabavis si neku od ovdje predlozenih knjiga te "Algorithms in C++" Roberta Sedgwicka. Onda prolazis Sedgwicka (koji cesto ima doista fenomenalne kodove), poglavlje po poglavlje te kad naletis na dio jezika koji ne razumijes, mozes to pogledati u knjizi vezanoj za jezik.

Sa štovanjem, brahle!
16 godina
neaktivan
offline
RE: Knjiga za pocetnike u C++
brahle kaže...

 

 te "Algorithms in C++" Roberta Sedgwicka. Onda prolazis Sedgwicka (koji cesto ima doista fenomenalne kodove), poglavlje po poglavlje te kad naletis na dio jezika koji ne razumijes, mozes to pogledati u knjizi vezanoj za jezik.

 

 
Neznam koliko je pametno učiti algoritme usporedno s jezikom. Osim toga, nisu baš svi primjeri u Alg. in C++ trivijalni, a premda Sedgewick objasni određeni dio - ipak će ostati nejasnoća. Bolja je ideja proći barem kroz osnove C++a, a onda čitati o algoritmima i strukturama podataka.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Knjiga za pocetnike u C++
Da se mene pita, ja uopce ne bih ucio jezik :). Tako je to kad mi je Dijkstra idol. Ali kad se vec mora, onda toplo preporucam da se to zacini s necime sto je malo zahtjevnije za mozak - meni osobno se nikad ne uci nesto bez neke odredjene svrhe (da mi nije cilj nesto postici s time), pogotovo u slobodno vrijeme. A algoritmi su prava stvar za ucenje - mogu itetako pomoci i u matematici i u svakodnevnim poslovima.
Sa štovanjem, brahle!
16 godina
neaktivan
offline
Knjiga za pocetnike u C++

Slažem se, ali i zahtijevaju neku podlogu u programiranju - barem osnovnu (tipovi, varijable, polja i pointeri, funkcije)

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Knjiga za pocetnike u C++
ATI freak kaže...

Evo prije mjesec dana odlucio pocet programirat u pythonu i sad razmisljam o ucenju c++ ili jave i svi predlozili c++ pa sam tako odlucio kupiti knjigu  da naucim c++.Zanima me koja je najbolja knjiga za naucit C++ da ima u Algoritmu.Ako neko ima iskustva sa tim knjigama i da je naucio programirat nek se javi.

 
Vidim da si več prije nešto programirao, pa je kod tebe onda možda malo drugačije, ali ja znam da kad sam ja išao učit C++ (nisam nikad prije programirao), da mi je demistificirani C++ bio presložen i da kreće s time da več nešto moraš znat, ne kreće od samog početka.
Ja sam si kupio knjigu "C++ programiranje za apsolutne početnike", autora Ratka Jakopeca, u izdanju PRO-MIL-a. Istina da je knjiga u samom početku možda malo dosadna, jer u prvom dijelu se ojbašnjavaju stvari tako da se može snaći i onaj koji prvi put sjedi za kompom, ali ja sam zato tih prvih 50-ak stranica malo na preskokce.  Knjiga jako dobro objašnjava sve, bez suvišnog ulaženja u dubine, i mislim da je jako dobra osnova da se nakon nje krene na neku ozbiljniju knjigu.
Btw. Recimo jedan od zadnjih primjera koji je rješen tamo je da ćeš moć napravit jednu primitivnu igricu u kojoj ti strelicama upravljaš "brodom" s kojim moraš kupit predmete koji padaju "s neba" i imaš brojač koji ti broji koliko si predmeta uhvatio! Osmijeh
Ja sam jako zadovoljan sa knjigom!
The power of dreams!
Poruka je uređivana zadnji put sri 22.4.2009 22:38 (M_PiR).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Knjiga za pocetnike u C++
M_PiR kaže...
ali ja znam da kad sam ja išao učit C++ (nisam nikad prije programirao), da mi je demistificirani C++ bio presložen i da kreće s time da več nešto moraš znat, ne kreće od samog početka.
Ustvari, Demistificirani kreće od samog početka. Štoviše, mnogi ga kritiziraju da previše objašnjava neke "trivijalne" stvari.

M_PiR kaže...
Ja sam si kupio knjigu "C++ programiranje za apsolutne početnike", autora Ratka Jakopeca ... Knjiga jako dobro objašnjava sve, bez suvišnog ulaženja u dubine, i mislim da je jako dobra osnova da se nakon nje krene na neku ozbiljniju knjigu.
Ta knjiga ili krivo objasni, ili uopće ne objasni. Detaljniji opis jezika je sve samo ne "suvišan", a u toj knjizi ga itekako nedostaje. Knjiga je ok za one koji programiranju zbog škole, i nije im bitno razumiju li jezik, već samo naučiti rješavati školske probleme. Za sve ostale je bespotrebna, jer ne pomaže u učenju.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Knjiga za pocetnike u C++

Hm, prije bih rekao da Sedgwick trazi podlogu u matematici - ocekuje da sa neki pojmovi iz diskretne matemitke uzimaju zdravo za gotovo. Pointere sam prakticki naucio uz njega, znaci da je to izvedivo. Sto se tice samog programskog jezika, mislim da bi netko s trunkom soli u glavi uspio iscitati sto radi koja linija u prvim jednostavnijim programima koje on daje. A uostalom, zato sam i sugerirao dodatnu knjigu samo za ucenje sintakse jezika. :)

S obzirom da osnivac teme ima neko iskustvo u programiranju, vjerojatno zna dovoljno (barem idejno bi trebao razumjeti vecinu jezika osim mozda objekata i pointera) da moze poceti citati Sedgwicka te s njime paralelno savladavati C++. 

Sa štovanjem, brahle!
15 godina
neaktivan
offline
RE: Knjiga za pocetnike u C++

Što se se tiče Demistif. C++ ...knjiga baš nije za apsolutne početnike..a knjiga od Jakopec autora je odlična za početnike da bar shvati

kako pisati kod i desetak osnovnih pojmova o C++-u što je i dovoljno za početak...i mislim da ništa pogrešno ne objašnjava nego prejednostavno

objašnjava niti ne spominjući matematiku i algoritme što u drugoj knjizi imamo obilato..stoga za baš apsolutne početnike je ta knjiga dobro došla ma koliko bili

"profesionalci" i "znalci " protiv nje.Neka netko navede ijedan kod iz te knjige koji je pogrešno napisan ili objašnjen za početnika???

Preporučujem knjige za početnike od Wrox izdavača "Visual C++" gdje lijepo kreće od osnova i ne petljajući previše s matematikom nego

logikom C++-a .isto tako i How To izdanja o C++-u iz algoritma gdje također lagano približava autor/i matematiku samoj logici programiranja ,a u obe knjige

sve to na moderan i dopadljiv način gdje su malo zakomplicirali u Demistificiranom C++-u.Knjge su novijeg izdanja ,modreniziranog pristupa i jedino

uz što se veže je VS 2005 ili 2008.Za početnika jest bitno da shvati razliku između tipova varijabli ili što jr to pokazivač na pokazivač ili masa takvih izraza

ali ne mora to odmah na početku  jer s takvim pristupom pobjeći će što prije .Profesori recimo kod objašnjavanja funkcija u srednjim školama

ne objasne "svima " kako spada logiku funkcija i što one rade ,kako vraćaju i kome što,ako to shvati samo jedan učenik ili dva na kraju sata ,to po meni nije

dobar profesor a takvih je puno .Sory autoru na previše teksta ionako sam pretjerao u ovoj temi ,mislim da imaš dovoljno za istraživati koji je najbolji put

jer ništa što odabereš od ovdje ponuđenog nije loše već dobro.

Private
Poruka je uređivana zadnji put čet 23.4.2009 0:26 (Private).
15 godina
neaktivan
offline
Knjiga za pocetnike u C++

2 itf4n - Private je dao dobar odgovor. Ti možda gledaš to sa nekog profesionalnog gledišta, i onda vidiš dosta nedostataka, ali ja kao apsolutni početnik koji je isprobao više opcija, mogu reći da je knjiga stvarno dobro napisana za početnike, jer upravo te neke stvari koje su možda izostavljene su mene u drugim knjigama zbunjivale. Kada se ide u te neke detalje onda se od čitatelja očekuje da poznaje neke principe rada računala,  da bi mogao shvatiti te neke tančine, u protivno to samo zbunjuje! Ja sam pokušao sa tri knjige dok nisam došao do ove i vidio da je to to što tražim!

The power of dreams!
 
0 0 hvala 0
15 godina
protjeran
offline
Knjiga za pocetnike u C++

Dosta toga ovisi i o vašem stilu učenja. Nekima je knjiga koja se uglavnom bazira na teoretskim razmatranjima bolja jer im bolje ide učenje kroz teoriju, dok npr. ja puno više volim učiti kroz primjenu tj. praktičnu podlogu, analizirajući code i zadatke. Slično kao i kada igraš šah.. Nikada nećeš učiti poteze napamet jer to nema smisla već ćeš pokušati stvarno shvatiti kako to funkcionira i tako razvijati razmišljanje tj. logiku, a to je u programiranju najbitnije jer tada ne učiš samo C(++) već tu logiku možeš upotrijebiti i u ostalim programskim jezicima. Zato, početnicima bih za početak najbolje preporučio čak i sam C jer to znanje će ionako moći iskoristiti u C++u pošto on podržava C, a neće im biti toliko teško to naučiti kao kada bi odjednom samo skočili na C++ i rad s objektima.

 

I jedna besplatna knjiga:

http://www.phy.hr/~tniksic/FI/materijali/C.pdf

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Knjiga za pocetnike u C++
Tracer kaže...

Dosta toga ovisi i o vašem stilu učenja. Nekima je knjiga koja se uglavnom bazira na teoretskim razmatranjima bolja jer im bolje ide učenje kroz teoriju, dok npr. ja puno više volim učiti kroz primjenu tj. praktičnu podlogu, analizirajući code i zadatke. Slično kao i kada igraš šah.. Nikada nećeš učiti poteze napamet jer to nema smisla već ćeš pokušati stvarno shvatiti kako to funkcionira i tako razvijati razmišljanje tj. logiku, a to je u programiranju najbitnije jer tada ne učiš samo C(++) već tu logiku možeš upotrijebiti i u ostalim programskim jezicima. Zato, početnicima bih za početak najbolje preporučio čak i sam C jer to znanje će ionako moći iskoristiti u C++u pošto on podržava C, a neće im biti toliko teško to naučiti kao kada bi odjednom samo skočili na C++ i rad s objektima.

 

I jedna besplatna knjiga:

http://www.phy.hr/~tniksic/FI/materijali/C.pdf

 

  Upravo to! U ovoj knjizi koju sam spominjao se sve objašnjava na konkretnim primjerima i kroz vježbu!

A šta s tiće C-a, jeli imao tko iskustva sa "Zbirka rješenih zadataka iz C-a"  (nisam sto posto siguran za naslov), nemam knjigu pored sebe pa nemogu točno reći koji je autor...    Što kažete, koliko je primjerena za jednog početnika??
The power of dreams!
Poruka je uređivana zadnji put čet 23.4.2009 15:08 (M_PiR).
15 godina
protjeran
offline
RE: Knjiga za pocetnike u C++
M_PiR kaže...
Tracer kaže...

Dosta toga ovisi i o vašem stilu učenja. Nekima je knjiga koja se uglavnom bazira na teoretskim razmatranjima bolja jer im bolje ide učenje kroz teoriju, dok npr. ja puno više volim učiti kroz primjenu tj. praktičnu podlogu, analizirajući code i zadatke. Slično kao i kada igraš šah.. Nikada nećeš učiti poteze napamet jer to nema smisla već ćeš pokušati stvarno shvatiti kako to funkcionira i tako razvijati razmišljanje tj. logiku, a to je u programiranju najbitnije jer tada ne učiš samo C(++) već tu logiku možeš upotrijebiti i u ostalim programskim jezicima. Zato, početnicima bih za početak najbolje preporučio čak i sam C jer to znanje će ionako moći iskoristiti u C++u pošto on podržava C, a neće im biti toliko teško to naučiti kao kada bi odjednom samo skočili na C++ i rad s objektima.

 

I jedna besplatna knjiga:

http://www.phy.hr/~tniksic/FI/materijali/C.pdf

 

  Upravo to! U ovoj knjizi koju sam spominjao se sve objašnjava na konkretnim primjerima i kroz vježbu!

A šta s tiće C-a, jeli imao tko iskustva sa "Zbirka rješenih zadataka iz C-a"  (nisam sto posto siguran za naslov), nemam knjigu pored sebe pa nemogu točno reći koji je autor...    Što kažete, koliko je primjerena za jednog početnika??
 Misliš na Vulin-a? Dok sam studirao na FERu ta zbirka je bila dosta popularna. Ima u njoj zanimljiv stvari svakako.
15 godina
neaktivan
offline
Knjiga za pocetnike u C++

Da mislim da je to ta, pošto ju ima bratić koji je isto studirao na FER-u!Osmijeh  Sjećam se samo da na početku autor kaže kako knjigu posvečuje svojim roditeljima...  :D

 

The power of dreams!
Poruka je uređivana zadnji put čet 23.4.2009 15:27 (M_PiR).
 
0 0 hvala 0
15 godina
protjeran
offline
RE: Knjiga za pocetnike u C++
M_PiR kaže...

Da mislim da je to ta, pošto ju ima bratić koji je isto studirao na FER-u!Osmijeh  Sjećam se samo da na početku autor kaže kako knjigu posvečuje svojim roditeljima...  :D

 

 Zašto je to smješno?
Poruka je uređivana zadnji put čet 23.4.2009 16:12 (Tracer).
15 godina
neaktivan
offline
Knjiga za pocetnike u C++

Ja sam lupao po "Mastering C" i po demisitificiranom C++

 

moj savijet je da uzmeš skripte sa fer-a ili slično za učenje.

 

fibonacci je dobar početak :)

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Knjiga za pocetnike u C++

@Private

Ok, ovo je objašnjenje "using namespace std", kopirano iz pdf verzije te knjige:

  "Ovom naredbom obavještavamo prevoditelja da ćemo koristiti standardne nazive naredbi"

Ovo nije pogrešno? I zbunjujuće i pogrešno. Ako nije htio u detalje, barem nije trebao pisati nešto krivo (iako je upitno razumije li i sam autor zašto je napisao tu naredbu).

 

Na sljedećoj stranici je za naredbu:   "cout << "Ovo je moj tekst." << endl;"  napisao kako se ustvari radi o 2 naredbe - cout << "..." i << endl;

To se još može oprostiti ako olakšava shvaćanje početnicima, ali nisam primjetio da je negdje u daljnjem tekstu objasnio što je naredba, što je izraz, a što operator.

 

Takvih primjera je u cijeloj knjizi. Uopće ne sumnjam da je velik broj ljudi koji su pročitali knjigu u uvjerenju da zna C++, a ustvari nema ni osnove. I btw, napisao je Internet malim slovom :)

15 godina
neaktivan
offline
RE: Knjiga za pocetnike u C++

itf4n

Vidim da recimo ne gledaš s početničkog stajališta ,autor u predgovoru ako smijem napomenuti,napominje kome je knjiga namijenjena i da neće

ulaziti u neka objašnjenja :
"Ova knjiga nije zamišljena kao kao knjiga...........nego kao knjiga koja bi ljudima koji nisu nikada programirali i ništa o tome ne znaju......."
Samo dio citata iz predgovora...

Razlikujemo se u pogledu i pristupu za početnike jer za početnika nije bitno odmah na početku shvatiti što je namespace i std:: ili
nego logika recimo for petlje što je vrlo dobro objašnjeno ili if else ili while i slično...a i sam pojam objekta je osnovno vrlo dobro objašnjen.

...a što se tiće operatora,to u knjizi uopće ne spominje jer 

kroz knjigu se provlači objašnjenja samo for,if else,while,objekti i neke osnove funkcija,što je za početnika dovoljno.Lijepo se na kraju ili na početku navodi

da nakon ove knjige može na "druge"  koje će objasniti što su to operatori,namespace,pokazivači i puno toga.Za pravog i sirovog početnika knjiga je

dobra.Da je autor krenuo u objašnjenja svakog znaka u knjizi ili pojma knjiga bi imala više stotina stranica i ne bi bila namjenjena početnicima.

Prave knjige za početnike baš i nema na hrvatskom iako C++ Analiza i primjene je dobra za početnike prave ,ali ako krene s ovom prvom pa onda na
ovu drugu ,samo će vidjeti da ovu drugu može puno bolje razumjeti nego da je krenuo s Analizom i primjenom a da ne spominjem Demistificirani c++.
Još jednom napominjem da svi autori koji pišu neku knjigu o C++-u neka se ugledaju na Wrox izdanja i sva izdanja How to jer to je način na koji se pišu
knjige u skladu s IDE-om ,primjeri koji se mogu izvesti u okruženju u kojem se pišu i u knjizi to i demonstrirano,a to je moja glavna zamjerka Demistificiranom  jer upravo to nema.

Naravno sad će svi reći da to nije istina,ok,neka onda usporede engleska izdanja s tom knjigom(koja je dobra da se razumijemo)i pogledaju
kako lijepo "vanjski" autori prate IDE bez imalo napora.Vidim da se u C++ Analizi ide k tom smjeru i to je ok .

 

Private
16 godina
neaktivan
offline
Knjiga za pocetnike u C++

Izgleda da nisi shvatio moj post. Mene ne bi smetalo da on to nije "objasnio". Smeta me što je krivo objasnio.

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Knjiga za pocetnike u C++
Tracer kaže...
M_PiR kaže...

Da mislim da je to ta, pošto ju ima bratić koji je isto studirao na FER-u!Osmijeh  Sjećam se samo da na početku autor kaže kako knjigu posvečuje svojim roditeljima...  :D

 

 Zašto je to smješno?
 Mislio sam da je smješno to što je to jedina stvar koju sam zapamtio od cijele knjige! :)  Doduše, otvorio sam samo prvih par stranica i letimićno pogledao o ćemu se tu radi i shvatio da bi bilo bolje da krenem od nečeg drugog, jednostavnijeg...
The power of dreams!
Poruka je uređivana zadnji put čet 23.4.2009 22:47 (M_PiR).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Knjiga za pocetnike u C++
Private kaže...

(...)

 

Najgore je dobiti krive osnove. Krive osnove daju knjige u kojima pisu krive stvari. Ergo, knjige u kojima pisu krive stvari su najgore. 
To znam iz vlastitog iskustva - krivo sam naucio neke stvari pa sam potom potrosio godinu-dvije da ih poispravljam. 
Nadalje, smatram da ako, kako sam kazes, covjek hoce nauciti logiku programiranja, onda ne treba uciti jezik. Usudio bih se cak i reci da se ne smije zamarati jezikom. Programiranje je u biti opisivanje. Samo sto uvijek sve stvari moras opisati iznova, osim ako ih ne spremis u memoriju i pozivas se na njih. 

Nazivlje je takodjer jos jedno zlo koje je u velikoj vecini knjiga lose obradjeno. "Naredba" u C++ ima jako malo - for, while, if i sl. Cin i cout su recimo objekti nad kojima se vrse operacije koje rezultiraju ispisivanjem podataka. 

Da ne duljim, ako netko hoce nauciti jezik (ili bilo sto), ne smije uciti krivo. Ako uci krivo, nije naucio. Stoga, nemoj uzeti knjigu "C++ Primer Plus" jer je, kako mi se cini prema dostupnim informacijama, puna pogresaka. 
Sa štovanjem, brahle!
15 godina
protjeran
offline
RE: Knjiga za pocetnike u C++
brahle kaže...
Private kaže...

(...)

 

Nazivlje je takodjer jos jedno zlo koje je u velikoj vecini knjiga lose obradjeno. "Naredba" u C++ ima jako malo - for, while, if i sl. Cin i cout su recimo objekti nad kojima se vrse operacije koje rezultiraju ispisivanjem podataka. 

Ovaj dio vjerujem da ide mene pa da još jednom obrazložim... Smijeh

Kao prvo, slažem se u potpunosti s navedenim. cout i cin su objekti, ali sam tada imao drukčiji pristup tj. da treba imati i na umu na kojoj je razini učenik/student koji uči taj dio gradiva. Ukoliko je on zaista samo početnik njemu je pojam objekta jako teško objasniti niti se može od njega očekivati da on to baš shvati. Početnik sve vizualizira i lakše shvaća kao naredbu, dok kasnije kako napreduje zapravo shvaća što je funkcija, a što objekt. Ja se nadam da sada razumiješ koja mi je bila namjera - što manje komplicirati odmah na samom početku.

No istina je da treba gledati precizno i biti terminološki točan, a pogotovo kada je riječ o stručnoj literaturi, i s te strane napravljen je moj propust. Stoga, to će biti ispravljeno za drugo izdanje. Moje isprike svima.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Knjiga za pocetnike u C++
Tracer kaže...
brahle kaže...
Private kaže...

(...)

 

Nazivlje je takodjer jos jedno zlo koje je u velikoj vecini knjiga lose obradjeno. "Naredba" u C++ ima jako malo - for, while, if i sl. Cin i cout su recimo objekti nad kojima se vrse operacije koje rezultiraju ispisivanjem podataka. 

Ovaj dio vjerujem da ide mene pa da još jednom obrazložim... Smijeh

Kao prvo, slažem se u potpunosti s navedenim. cout i cin su objekti, ali sam tada imao drukčiji pristup tj. da treba imati i na umu na kojoj je razini učenik/student koji uči taj dio gradiva. Ukoliko je on zaista samo početnik njemu je pojam objekta jako teško objasniti niti se može od njega očekivati da on to baš shvati. Početnik sve vizualizira i lakše shvaća kao naredbu, dok kasnije kako napreduje zapravo shvaća što je funkcija, a što objekt. Ja se nadam da sada razumiješ koja mi je bila namjera - što manje komplicirati odmah na samom početku.

No istina je da treba gledati precizno i biti terminološki točan, a pogotovo kada je riječ o stručnoj literaturi, i s te strane napravljen je moj propust. Stoga, to će biti ispravljeno za drugo izdanje. Moje isprike svima.
 mozda da stavis pored rijeci naredba fusnotu u kojoj u kratko objasnis da se pojam naredba u ovom slucaju zapravo odnosi na objekt - termin koji ce se naknadno detaljnije objasniti. pedagoski ce i oni "strucniji" biti zadovoljni, a pocetnik se nece zamarati sa objektima kada pise svoj prvi hello world u zivotu.
cisto da ne krenes odmah na objekte a ljudi jos nisu niti posteno kompjalirali kod veci od 5 linija.
a, meni osobno, demistificirani c++ uopce nije ok, jer (u usporedbi sa americkom literaturom) nema niti jedan posteni primjer vec samo poneki isjecak od 5 ili 10 linija koda koje (pocetnik) nigdje ne moze ubaciti jer ne zna gdje da ih ubaci.
definitivno za pocetak uzeti How to programm in C++ ili neku slicnu americku knjigu gdje se ucenika vodi step-by-step kroz materiju, gdje ima vizualnih prikaza, cijelog koda a ne samo isjecaka.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Knjiga za pocetnike u C++
Tracer kaže...
brahle kaže...
Private kaže...

(...)

 

Nazivlje je takodjer jos jedno zlo koje je u velikoj vecini knjiga lose obradjeno. "Naredba" u C++ ima jako malo - for, while, if i sl. Cin i cout su recimo objekti nad kojima se vrse operacije koje rezultiraju ispisivanjem podataka. 

Ovaj dio vjerujem da ide mene pa da još jednom obrazložim... Smijeh

Kao prvo, slažem se u potpunosti s navedenim. cout i cin su objekti, ali sam tada imao drukčiji pristup tj. da treba imati i na umu na kojoj je razini učenik/student koji uči taj dio gradiva. Ukoliko je on zaista samo početnik njemu je pojam objekta jako teško objasniti niti se može od njega očekivati da on to baš shvati. Početnik sve vizualizira i lakše shvaća kao naredbu, dok kasnije kako napreduje zapravo shvaća što je funkcija, a što objekt. Ja se nadam da sada razumiješ koja mi je bila namjera - što manje komplicirati odmah na samom početku.

No istina je da treba gledati precizno i biti terminološki točan, a pogotovo kada je riječ o stručnoj literaturi, i s te strane napravljen je moj propust. Stoga, to će biti ispravljeno za drugo izdanje. Moje isprike svima.
Ma, to je tako u svim knjigama koje su mi dosle pod ruku u zadnje vrijeme (od kad sam poceo obracati pozornost na te stvari). Nista osobno :) 
Sasa dobro kaze, mogu se u tekstu koristiti isti (pogresni) izrazi za razlicite stvari, ukoliko je objasnjeno (i jasno istaknuto) zasto se koriste i sto je pravilno. 

Onako, usput... Pisem upravo maturalnu radnju (binarna stabla) i totalno sam posizio jer ima tri tisuce naziva koje treba prevest s engleskog. Zna li netko gdje mogu naci prijevode takvih tech-stvari, da ne bi bilo da izmasljam? Recimo splay-stablo... Splay znaci rasiriti, ali mi naziv "rasireno stablo" ne opisuje bas najbolje to cudo, iako bi to bio izravan prijevod. Probao sam google i wikipediju, ali ne daju neke pretjerano korisne stvari. 
Sa štovanjem, brahle!
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice