Razlika, c++ i visual basic

poruka: 48
|
čitano: 15.765
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Razlika, c++ i visual basic

O programiranju nemam pojma. Ali posto ce sad brzo na faks odlucio sam malo se posvetit tome.

 

 

Zna li neko koja je razlika izmedju c++i visual basica, odnosno koje programe i sta mogu napravit sa visual basicom, i sta mogu napravit sa c++om...

 

HVALA PUNO...

Intel q6600 mbo asus P35 8gb DDR2 ATI 3870 512mb 1TB WD Samsung 2232bw Logitech G15 Logitech G7 Logitech X530 5,1 Laptop, acer 5730zg
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Razlika, c++ i visual basic

a razlika je u tome da je visual basic lakši za naučit, ali je u biti ista stvar. oba dva su programski jezici i znanje bilo kojeg od njih olakšava učenje bilo kojeg drugog programskog jezika. c++ je i malo močniji.

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Razlika, c++ i visual basic
Zoki kaže...

a razlika je u tome da je visual basic lakši za naučit, ali je u biti ista stvar. oba dva su programski jezici i znanje bilo kojeg od njih olakšava učenje bilo kojeg drugog programskog jezika. c++ je i malo močniji.

 

 

 Malo sad gledam tutorijale i sta su ljudi napravili sa vb i c++.......i uglavnom na c++ pokazuju samo neko zbrajanje brojeva, ono bas najosnovnije, a za vb pokazuju neke programe, tipa wireless programi, i slicni.....

Jel moze i ovaj c++ napravit npr aplikaciju....nezz npr za wireless...???
Intel q6600 mbo asus P35 8gb DDR2 ATI 3870 512mb 1TB WD Samsung 2232bw Logitech G15 Logitech G7 Logitech X530 5,1 Laptop, acer 5730zg
15 godina
protjeran
offline
RE: Razlika, c++ i visual basic
pusic008 kaže...
Zoki kaže...

a razlika je u tome da je visual basic lakši za naučit, ali je u biti ista stvar. oba dva su programski jezici i znanje bilo kojeg od njih olakšava učenje bilo kojeg drugog programskog jezika. c++ je i malo močniji.

 

 

 Malo sad gledam tutorijale i sta su ljudi napravili sa vb i c++.......i uglavnom na c++ pokazuju samo neko zbrajanje brojeva, ono bas najosnovnije, a za vb pokazuju neke programe, tipa wireless programi, i slicni.....

Jel moze i ovaj c++ napravit npr aplikaciju....nezz npr za wireless...???
Nisi ti baš gledao tutorijale, jer da jesi primjetio bi gore hrpu C++ mrežnih tutorijala koje se nalaze kao sticky.

I glede usporedbe. C++ je daleko bolji i moćniji. Nema toga što se u C++u ne može napraviti a da se može napraviti u nekom drugom programskom jeziku, dok ima puno stvari koje se mogu napraviti u C++u a nigdje drugdje. Primjerice, u C++u se mogu pisati kompletni operacijski sustavi, a u VB-u ne mogu. Po tom pitanju je i obični C bolji od VB-a, a kamoli C++. Također, C++ je multiplatformski, a VB nije itd itd.

Moj prijedlog ti je da se okaniš VB-a jer to je više-manje napušten jezik. Prije je bio popularan zbog jednostavnosti, no i tu ga je C++ dostigao kvalitetnim IDE rješenjima. Učenje VB-a u današnje doba je samo gubitak vremena.... Radije uči .NET.
Poruka je uređivana zadnji put ned 11.1.2009 23:04 (Tracer).
16 godina
offline
Razlika, c++ i visual basic

Glavna razlika izmedzu c++ i vb-a (bilo stare 6-ice, bilo novog .net) je sto se u c i c++ ti sam moras brinuti za upravljanje sa memorijom. To znaci da se moras zezati sa pointerima, stackom, heapom i slicnim pojmovima, da bi izveo i osnovne funkcionalnosti.

Kod vb-a (kao i delphi, java, c#, i svi skriptni jezici tipa php), kompajler/interpreter se brine za oslobadzanje i rezerviranje memorije umjesto tebe. A to jaaako olaksava razvoj, dokle s druge strane onemogucava neke low-level sistemske manipulacije (driveri), kao i stvari gdje su bitne perfomanse (igre npr).

 

Druga stvar je sto ti VB (ovaj novi vb.net pogotovo) pruza veliki broj funkcija za rad sa sustavom (DLL fajlovi), poput networkinga (wifi), rada sa bazama, grafikom, fajlovima itd.

Primjer; da bi uz pomoc "obicnog" c/c++-a napravio prozor u windowsima, treba ti 50-tak linija koda. Onda je uvedena biblioteka gotovih funkcija (MFC) koja taj posao smanjuje na 20-tak linija. U VB(.NET)u su dovoljne linija-dvije.

Tako da na tvoje pitanje oko rada sa wirelessom ovisi sto tocno zelis napraviti, i dali postoje neke gotove biblioteke koje mozes iskoristiti.

 

"A developer is a machine that converts coffee into code"
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
protjeran
offline
RE: Razlika, c++ i visual basic
hudo kaže...

Glavna razlika izmedzu c++ i vb-a (bilo stare 6-ice, bilo novog .net) je sto se u c i c++ ti sam moras brinuti za upravljanje sa memorijom. To znaci da se moras zezati sa pointerima, stackom, heapom i slicnim pojmovima, da bi izveo i osnovne funkcionalnosti.

Kod vb-a (kao i delphi, java, c#, i svi skriptni jezici tipa php), kompajler/interpreter se brine za oslobadzanje i rezerviranje memorije umjesto tebe. A to jaaako olaksava razvoj, dokle s druge strane onemogucava neke low-level sistemske manipulacije (driveri), kao i stvari gdje su bitne perfomanse (igre npr).

 

Druga stvar je sto ti VB (ovaj novi vb.net pogotovo) pruza veliki broj funkcija za rad sa sustavom (DLL fajlovi), poput networkinga (wifi), rada sa bazama, grafikom, fajlovima itd.

Primjer; da bi uz pomoc "obicnog" c/c++-a napravio prozor u windowsima, treba ti 50-tak linija koda. Onda je uvedena biblioteka gotovih funkcija (MFC) koja taj posao smanjuje na 20-tak linija. U VB(.NET)u su dovoljne linija-dvije.

Tako da na tvoje pitanje oko rada sa wirelessom ovisi sto tocno zelis napraviti, i dali postoje neke gotove biblioteke koje mozes iskoristiti.

 

 Mislim da si ovdje pomješao jako mnogo stvari. Primjerice, MFC nije nešto što se može uzeti u obzir kao referenca za rad s prozorima. Recimo, VCL biblioteka u C++u ne traži više od samo jedne linije koda za kreiranje prozora pa mislim da nikako ne može biti jednostavnije, dok pokazivači nude puno mogućnosti ako se s njima zna raditi. Nitko tebe ne tjera da ih koristiš, a pogotovo nisu potrebni za neke osnovne funkcionalnosti. To je samo prednost u odnosu na ostale programske jezike, a ne nikako nedostatak.

A rad s bazama podataka u VBu je zastario u odnosu na C++ jer VB zahjeva pisanje mnoštvo linija koda za kreiranje DB objekata, spajanje na bazu, transakcije itd itd., dok u C++u za to nije potrebna niti jedna linija koda. Sve se riješi automatski s design time komponentama.
15 godina
neaktivan
offline
Razlika, c++ i visual basic

Zna li neko neki dobar link za tutorijale, ja sam trazio, svasta toga nasao, ali nista da bi mi pomoglo...

Intel q6600 mbo asus P35 8gb DDR2 ATI 3870 512mb 1TB WD Samsung 2232bw Logitech G15 Logitech G7 Logitech X530 5,1 Laptop, acer 5730zg
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
protjeran
offline
Razlika, c++ i visual basic

Bolje uzmi knjigu i idi ispočetka. Tutorijali su uglavnom nepotpuni, a nerjetko imaju i greške. Tek kad budeš imao malo predznanja tutorijali će imati više smisla.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Razlika, c++ i visual basic

Moze li neko preporuciti neki c++ program, sad sam skino neki dec c++, ali napisem ja text u nece da pokrene program, ja pritisnem f9, kao sto pise na tutprijalu, da je ta tipka za pokretanje programa, no program nece da se pokrene, a ispravno sam napiso onaj programski kod......

 

Intel q6600 mbo asus P35 8gb DDR2 ATI 3870 512mb 1TB WD Samsung 2232bw Logitech G15 Logitech G7 Logitech X530 5,1 Laptop, acer 5730zg
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Razlika, c++ i visual basic
pusic008 kaže...

Moze li neko preporuciti neki c++ program, sad sam skino neki dec c++, ali napisem ja text u nece da pokrene program, ja pritisnem f9, kao sto pise na tutprijalu, da je ta tipka za pokretanje programa, no program nece da se pokrene, a ispravno sam napiso onaj programski kod......

 

 skini s microsoftove stranice besplatno Visual Studio 2005 ili 2008...
Intel E8400@3.6GHz , 4 GB (2x2GB A-DATA 800MHz) , GA-P31-DS3L , Gainward HD4850GS
16 godina
offline
RE: Razlika, c++ i visual basic
mtopol kaže...
 skini s microsoftove stranice besplatno Visual Studio 2005 ili 2008...
 Da, nema boljeg od visual studia..
16 godina
neaktivan
offline
RE: Razlika, c++ i visual basic
Tracer kaže...

Po tom pitanju je i obični C bolji od VB-a, a kamoli C++.
  Pričaš o C++ kao da je tek novija verzija Ca, C v0.0.2. :/
Yeah, well, you know, that's just, like, your opinion, man.
15 godina
protjeran
offline
RE: Razlika, c++ i visual basic
Zoki kaže...
mtopol kaže...
 skini s microsoftove stranice besplatno Visual Studio 2005 ili 2008...
 Da, nema boljeg od visual studia..
Ako govorimo o C++u itekako da ima bolje od VS-a (turbo c++ 2006 express - besplatan).


paintb0x kaže...
Tracer kaže...

Po tom pitanju je i obični C bolji od VB-a, a kamoli C++.
  Pričaš o C++ kao da je tek novija verzija Ca, C v0.0.2. :/
 Pa zapravo se i može reći da je C++ neka vrsta novije verzije C-a jer u potpunosti podržava C, a pruža i potpunu objektnu podršku. Čak je u početcima za c++ programe korišten c compiler.
Poruka je uređivana zadnji put pon 12.1.2009 8:36 (Tracer).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Razlika, c++ i visual basic

Ja sam ljubitelj MS-a i zato skini Express Edition Visual c++ ili Visual Studia ,koliko vidim ima ljubitelja Borlanda-a a eto ja sam MS...i jedan i drugi
su dobri ali MS ruls.(sad slijede demanti ali neka)Nisam primjetio da na fakultetima podržavaju Borland već MS.Naravno da C++ podržava C jer
se u pozadini vrti sam C ,a C++ je objektno orijentiran za razliku od C-a.Inače ,Express izdanja MS-a su besplatna.

Private
Poruka je uređivana zadnji put pon 12.1.2009 10:11 (Private).
16 godina
offline
RE: Razlika, c++ i visual basic
Tracer kaže...
 Mislim da si ovdje pomješao jako mnogo stvari. Primjerice, MFC nije nešto što se može uzeti u obzir kao referenca za rad s prozorima. Recimo, VCL biblioteka u C++u ne traži više od samo jedne linije koda za kreiranje prozora pa mislim da nikako ne može biti jednostavnije, dok pokazivači nude puno mogućnosti ako se s njima zna raditi. Nitko tebe ne tjera da ih koristiš, a pogotovo nisu potrebni za neke osnovne funkcionalnosti. To je samo prednost u odnosu na ostale programske jezike, a ne nikako nedostatak.

A rad s bazama podataka u VBu je zastario u odnosu na C++ jer VB zahjeva pisanje mnoštvo linija koda za kreiranje DB objekata, spajanje na bazu, transakcije itd itd., dok u C++u za to nije potrebna niti jedna linija koda. Sve se riješi automatski s design time komponentama.
Necu sada ulaziti u polemiku, iako mislim da me nisi shvatio ili nisam ja dobro objasnio (kakvo pisanje mnostva linija koda za db transakcije u vb-u, npr.!?). Ja sam vise govorio o razlikama Managed vs Native jezicima, prednostima jedhih odnosno drugih.
Uglavnom, ja drzim do stajalista "the right tool for the job", ilitiga uzmi pravi alat za posao koji se treba napraviti. Zasto se ne koristi VC++ u izradi poslovnih aplikacija? Zasto se ne koristi VB za rad sa grafikom?
Druga stvar, ako mislis krenuti uciti neki programski jezik, iskreno preporucam c# ispred VB.NETa. Ja sam dosao sa VB pozadinom, i NIKADA se ne bi vratio VB sintaksi :) a trebalo mi je samo tjedan-dva da se prebacim na c sinaksu!
"A developer is a machine that converts coffee into code"
16 godina
neaktivan
offline
Razlika, c++ i visual basic

 

Mislim da ste na nekim mjestima kolegu pusic008 zatrpali bespotrebno. Vidite kako fundamentalno pitanje čovjek postavlja? Naravno da nećete više nakon takvog pitanja raspravljati o C++!

 

Najprije treba znati što želi - ako želi brže naučiti programiranje radi što bržeg pravljenja jednostavnih aplikacija za svoje potrebe, onda ga treba uputiti da nauči nešto na .NET platformi (VB ili C#) i neka klika po formama i slaže nešto, a ako želi naučiti bit programiranja i razliku između proceduralnog i objektnog jezika, pa poslije da sam odluči kako dalje, onda naravno ide linija C pa C++ (ili Pascal pa nešto više objektno potom).

 

Dakle, pusic008, jel trebaš samo učiti programiranje ili misliš sebi nešto praviti na brzinu?

 

1) za brzo, fleksibilno, uredno i zanimljivo programiranje od sada pa dok ne naprave nešto bolje za puno godina, preporučam C# (Visual Studio .NET platforma)

 

2) za učenje programiranja preporučam C (Pascal), pa C++, a onda sam biraj hoćeš li na .NET ili Delphi, ili nešto treće

 

 

Koliko god ga tresao, jedna kap ti uvijek ostane za gaće...
 
1 0 hvala 1
15 godina
protjeran
offline
RE: Razlika, c++ i visual basic
Private kaže...

Ja sam ljubitelj MS-a i zato skini Express Edition Visual c++ ili Visual Studia ,koliko vidim ima ljubitelja Borlanda-a a eto ja sam MS...i jedan i drugi
su dobri ali MS ruls.(sad slijede demanti ali neka)Nisam primjetio da na fakultetima podržavaju Borland već MS.Naravno da C++ podržava C jer
se u pozadini vrti sam C ,a C++ je objektno orijentiran za razliku od C-a.Inače ,Express izdanja MS-a su besplatna.

 
Koliko znam VS C++ Express dopušta samo izradu konzolnih aplikacija, dok Turbo C++ Express dopušta i izradu Windows GUI aplikacija s formama, bazama podataka, mrežom itd i također je besplatan. Mnoge čak tvrtke danas koriste Turbo C++ Express u komercijalne svrhe i na njemu zarađuju.

A na fakultetima se koristi Visual Studio samo iz jednog razloga - Microsoft je partner gotovo svim fakultetima i daje im VS besplatno. Da toga nije sumnjam da bi VS toliko bio na fakultetima.

I C++ nije samo objektno orjentirani, već i proceduralni programski jezik. S druge strane, Java je neka vrsta C++ koja je potpuno objektno orjentirana.

hudo kaže...
Tracer kaže...
 Mislim da si ovdje pomješao jako mnogo stvari. Primjerice, MFC nije nešto što se može uzeti u obzir kao referenca za rad s prozorima. Recimo, VCL biblioteka u C++u ne traži više od samo jedne linije koda za kreiranje prozora pa mislim da nikako ne može biti jednostavnije, dok pokazivači nude puno mogućnosti ako se s njima zna raditi. Nitko tebe ne tjera da ih koristiš, a pogotovo nisu potrebni za neke osnovne funkcionalnosti. To je samo prednost u odnosu na ostale programske jezike, a ne nikako nedostatak.

A rad s bazama podataka u VBu je zastario u odnosu na C++ jer VB zahjeva pisanje mnoštvo linija koda za kreiranje DB objekata, spajanje na bazu, transakcije itd itd., dok u C++u za to nije potrebna niti jedna linija koda. Sve se riješi automatski s design time komponentama.
Necu sada ulaziti u polemiku, iako mislim da me nisi shvatio ili nisam ja dobro objasnio (kakvo pisanje mnostva linija koda za db transakcije u vb-u, npr.!?). Ja sam vise govorio o razlikama Managed vs Native jezicima, prednostima jedhih odnosno drugih.
Uglavnom, ja drzim do stajalista "the right tool for the job", ilitiga uzmi pravi alat za posao koji se treba napraviti. Zasto se ne koristi VC++ u izradi poslovnih aplikacija? Zasto se ne koristi VB za rad sa grafikom?
Druga stvar, ako mislis krenuti uciti neki programski jezik, iskreno preporucam c# ispred VB.NETa. Ja sam dosao sa VB pozadinom, i NIKADA se ne bi vratio VB sintaksi :) a trebalo mi je samo tjedan-dva da se prebacim na c sinaksu!
 VS C++ (MFC) je definitivno zastario. Ne razvija se već godinama i naravno da ga ljudi danas sve više izbjegavaju. I ja sam ga koristio nekoliko godina, i potpuno se školovao na VSu (napredni MFC), ali čak i za napraviti najjednostavniju aplikaciju pomoću MFC-a treba brdo vremena i živaca. Krajnji rezultat je gomila koda, koji se ponekad znao compilirati i po nekoliko sati na ozbiljnijim projektima.

Dok npr. u Borlandu (CodeGear) da bi izbjegli takve stvari piše se minimalno koda. Sve se stavlja u resurse i na taj način vrlo brzo upotrebljava bez posebnog compiliranja. Na tom principu se pišu forme, komponente itd.. a ne da treba pola dana da prevede klasu koja definira prozor u MFCu. Sve je maksimalno vizualno i sa što manje dinamičke alokacije komponenti što višestruko ubrzava programiranje. A ČAK PODRŽAVA I VS PROJEKTE.

Visual Studio jedino skidam kapu kad je riječ o .NET-u, no za C++ trebaju puno više poraditi jer konkurencija je davno otišla naprijed.

Po meni, za početnika bi C# tj. .NET bilo najbolje. To je najnovija tehnologija i s time ne bi mogao pogriješiti. Ići odmah na C++ je možda čak i preteško za početnika.
Poruka je uređivana zadnji put pon 12.1.2009 11:23 (Tracer).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Razlika, c++ i visual basic

vc ++ ekspress ima izradu GUI aplikacija ;)

 

 

slika slika
15 godina
protjeran
offline
RE: Razlika, c++ i visual basic
nadimak888 kaže...

vc ++ ekspress ima izradu GUI aplikacija ;)

 

 

 A lijepo onda :) Znam da toga nije bilo kad sam ga prvi put skidao. No svejedno, zbog zastarijele MFC tehnologije i jednostavnosti VCLa ja ipak radije idem na Borland :)
16 godina
offline
Razlika, c++ i visual basic

Tracer, totalno brkas stvari...

 

Ali da se vratimo na temu i rezimiramo:

 

1. C++ je dobro nauciti ako se zeli razumjeti kako funkcionira kompujter (zbog potrebe rucnog upravljanja memorijom). Odlicna podloga za bilo kakvo programiranje kasnije!

 

2. .NET i Java su za RAD (rapid app developement), i s njima ces obaviti posao, brzo i efikasno. Javu ne bi vise preporucio, jer ju je vrijeme pregazilo. Citaj: .NET je otisao daleko naprijed.

 

3. Visual Studio Express 2008 je besplatan, i podrzava razvoj konzolnih, win i web aplikacija. Ima VB, C# i C++. Simple as that :)

http://www.microsoft.com/express/default.aspx

Na Borland, kao i sve druge razvojne alate - zaboravi za sada :) VS2008 je najbolji IDE (integrated developmnet enviroment) alat na svijetu. Tocka! (Microsoft barem nesto moze napraviti vise-manje kako treba) I .NET je trenutno najbolji Framework (skup gotovih klasa), barem sto se tice svakodnevnih potreba.

 

4. za ucenje ima jako puno tutoriala na netu. Mozes krenuti od msdn.microsoft.net

 

------

 

5. sto se tice teorije programiranja, proceduralno programiranje se danas sve manje koristi. Svi jezici su presli na poptuni objektni pristup. Cak je i naglasak na funkcionalne i dinamicke jezike (python, ruby,...).

 

6. Da nadodam nesto: GLAVNA razlika izmedzu c++ i .net/java/delphi je, osim u sinatksi, to sto ovi drugi imaju tkz. Garbage Collector, koji se brine za upravljanje memorijom. Zato se jako rijetko desi stackoverflow na njima. Kod c++ se potrosi jako puno vremena programirajuci ciscenje (Dispose) memorije nakon zavrsetka upotrebe odredzenih resursa (objekata).

"A developer is a machine that converts coffee into code"
Poruka je uređivana zadnji put pon 12.1.2009 11:55 (hudo).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Razlika, c++ i visual basic

Borland komercijalni je puno skuplji od MS-a ,a u C++-u ima CLR verzija koju naravno razvija MS ,tako da za ljubitelje MS C++-a ima dosta
napretka,a C i C++ podržavju proceduralnost kako sam i rekao jer temelji c++-a jest c.A B.S osnivač C++-a bi najradije izbacio strukture ali eto nije
mogao jer se naravno moraju prenijeti i u C++.Borland je u svojoj komercijalnoj verziji dostupan firmama ali svakako ne studentima,zašto je on tako
skup a baš da je puno bolji i nije.Net se razvija u MS a s njime i CLR/CLI c++...MFC dobro dođe a i to ima neke svoje promjene tako da ne bih rekao
da MS I VS zastarijeva,prije bih rekao da Borland uvijek hoda na rubu propasti....i baš zato nikad ne znaš kad će podrška završiti,a ovako
MS teško da će propasti.....i uveden je i šeširić ^ za brigu o smeću i memoriiji u CLI/C++-u ....u .Net Framework MS VS-u...tako da handle i Garbage Coll.
u nekom smislu ima i u C++-u,a Borland stoji ...ha ..evo rasprave sad.....

Private
Poruka je uređivana zadnji put pon 12.1.2009 11:59 (Private).
15 godina
protjeran
offline
RE: Razlika, c++ i visual basic
hudo kaže...

Tracer, totalno brkas stvari...

 

Ali da se vratimo na temu i rezimiramo:

 

1. C++ je dobro nauciti ako se zeli razumjeti kako funkcionira kompujter (zbog potrebe rucnog upravljanja memorijom). Odlicna podloga za bilo kakvo programiranje kasnije!

 

2. .NET i Java su za RAD (rapid app developement), i s njima ces obaviti posao, brzo i efikasno. Javu ne bi vise preporucio, jer ju je vrijeme pregazilo. Citaj: .NET je otisao daleko naprijed.

 

3. Visual Studio Express 2008 je besplatan, i podrzava razvoj konzolnih, win i web aplikacija. Ima VB, C# i C++. Simple as that :)

http://www.microsoft.com/express/default.aspx

 

4. za ucenje ima jako puno tutoriala na netu. Mozes krenuti od msdn.microsoft.net

 

------

 

5. sto se tice teorije programiranja, proceduralno programiranje se danas sve manje koristi. Svi jezici su presli na poptuni objektni pristup. Cak je i naglasak na funkcionalne i dinamicke jezike (python, ruby,...).

 

6. Da nadodam nesto: GLAVNA razlika izmedzu c++ i .net/java/delphi je, osim u sinatksi, to sto ovi drugi imaju tkz. Garbage Collector, koji se brine za upravljanje memorijom. Zato se jako rijetko desi stackoverflow na njima. Kod c++ se potrosi jako puno vremena programirajuci ciscenje (Dispose) memorije nakon zavrsetka upotrebe odredzenih resursa (objekata).

Nemam ja što brkati. Iza mene su godine iskustva i jako dobro znam o čemu pričam. Pa idemo po redu:

1) Slažem se
2) Ja i C++ koristim kao RAD alat. Štoviše, C++ Builder je i definiran kao RAD alat.
3) Sad sam tek to vidio, ali kažem da toga nije inicijalno bilo. No svejedno, drago mi je da je i to sada dodano.
4) MSDN je pouzdan, ali nažalost teško će se u njemu naći primjera. No opet, bolje ikakva tehnička podrška nego nikakva.
5) Pa sad.. meni je to i nebitno. Štoviše, za sada mi je sasvim ok ova kombinacija proceduralnog i objektnog koje nudi C++. Inače bi morao bespotrebno kreirati neke dummy klase koje bi trpao statičkim funkcijama, koje u proceduralnim jezicima mogu biti samostalne i globalne.
6) Garbage collector je korisna stvar. C++ ju nema, ali zato se većina objekata kreira kao resurs i time automatski i dealocira. Sve zapravo djeluje kao da je riječ o običnim statičkim objektima. No, dolazi novi C++0x standard i u njemu će možda i biti garbage collector.
16 godina
offline
RE: Razlika, c++ i visual basic
Private kaže...

Borland komercijalni je puno skuplji od MS-a ,a u C++-u ima CLR verzija koju naravno razvija MS ,tako da za ljubitelje MS C++-a ima dosta
napretka,a C i C++ podržavju proceduralnost kako sam i rekao jer temelji c++-a jest c.A B.S osnivač C++-a bi najradije izbacio strukture ali eto nije
mogao jer se naravno moraju prenijeti i u C++.Borland je u svojoj komercijalnoj verziji dostupan firmama ali svakako ne studentima,zašto je on tako
skup a baš da je puno bolji i nije.Net se razvija u MS a s njime i CLR/CLI c++...MFC dobro dođe a i to ima neke svoje promjene tako da ne bih rekao
da MS I VS zastarijeva,prije bih rekao da Borland uvijek hoda na rubu propasti....i baš zato nikad ne znaš kad će podrška završiti,a ovako
MS teško da će propasti.....i uveden je i šeširić ^ za brigu o smeću i memoriiji u CLI/C++-u ....u .Net Framework MS VS-u...tako da handle i Garbage Coll.
u nekom smislu ima i u C++-u,a Borland stoji ...ha ..evo rasprave sad.....

 Ljepo sroceno.
Povijesno gledano, preokret se desio kada je Anders Hejlsberg presao iz Borlanda u Microsoft i napravio c#. Slicno je htio napraviti u Borlandu ali nije naisao na suradnju. Microsoft se tamo negdje pocetkom desetljeca prepao Jave, i ulozio budzet jedne srednjeeuropske drzave u razvoj novih alata i programskih jezika. Java, odnosno Sun naravno nije mogao konkurirati tome, tako da je .net presisao mogucnosti jave (nazovimo to tako uvjetno, ipak se java moze vrtiti na linuxu, macu, mobitelima i vesmasinama) tamo negdje 2005 (sa uvodzenjem Genericsa).
"A developer is a machine that converts coffee into code"
15 godina
protjeran
offline
RE: Razlika, c++ i visual basic
Private kaže...

Borland komercijalni je puno skuplji od MS-a ,a u C++-u ima CLR verzija koju naravno razvija MS ,tako da za ljubitelje MS C++-a ima dosta
napretka,a C i C++ podržavju proceduralnost kako sam i rekao jer temelji c++-a jest c.A B.S osnivač C++-a bi najradije izbacio strukture ali eto nije
mogao jer se naravno moraju prenijeti i u C++.Borland je u svojoj komercijalnoj verziji dostupan firmama ali svakako ne studentima,zašto je on tako
skup a baš da je puno bolji i nije.Net se razvija u MS a s njime i CLR/CLI c++...MFC dobro dođe a i to ima neke svoje promjene tako da ne bih rekao
da MS I VS zastarijeva,prije bih rekao da Borland uvijek hoda na rubu propasti....i baš zato nikad ne znaš kad će podrška završiti,a ovako
MS teško da će propasti.....i uveden je i šeširić ^ za brigu o smeću i memoriiji u CLI/C++-u ....u .Net Framework MS VS-u...tako da handle i Garbage Coll.
u nekom smislu ima i u C++-u,a Borland stoji ...ha ..evo rasprave sad.....

 1) Cijene su gotovo jednake (BEZ MSDNa), a Borland je čak i jeftiniji ako je riječ o upgade-u. MSDN se posebno plaća a Borland besplatno uključuje tehničku podršku.

Visual Studio 2005 Professional Edition: $799 (upgrade: $549)
Visual Studio Professional with MSDN Professional $1,199
C++ Builder 2009 Professional: $799 (uppgrade: $349)

2) CLI C++ je tek praktički u povojima i još se tek čeka što će od njega biti. Pokazuje dobre znakove, i ako bude baš toliko dobar evo i mene na VSu.
3) Borland je dostupan i studentima i studentske licence su iznimno jeftine (oko 500 kn za kompletni IDE).
4) Borland nije na rubu propasti već je odustao od tadašnje poslovne politike i radi specijalizirani software za velike (avio) kompanije. Stoga su se i odlučili prodati razvojna okruženja koja je kupio Codegear.
5) MS neće propasti, ali ne zbog njihovog bajoslovnog VS-a, već zbog operacijskih sustava i baza podataka koji su im glavni izvor prihoda.
6) Vidi se točno da uopće ne razumiješ niti poznaješ Borlandova razvojna okruženja jer garbage collector je "riješen" kroz kreiranje objekata na principu resursa. Ne koristi se čak niti operator new pa nema niti potrebe za dealokacijom memorije.

7) Ako je VS toliko bajan zašto nije UNICODE? C++ Builder 2009 je u potpunosti takav i npr. dopušta kreiranje varijabli koje sadrže i naše znakove s kvačicama i sl.. Baš čekam da vidim kad će i to biti u VS-u..
8) MS radi na svojim proizvodima sam i zato imaš komponenata tek toliko da ih možeš na prste nabrojati dok Borland/Codegear surađuje sa desetcima tvrtki koje rade komponente isključivo za C++ Builder/Delphi

(više od 30 tvrtki trenutno na popisu)
Poruka je uređivana zadnji put pon 12.1.2009 12:57 (Tracer).
15 godina
offline
RE: Razlika, c++ i visual basic
hudo kaže...
 Ljepo sroceno.
Povijesno gledano, preokret se desio kada je Anders Hejlsberg presao iz Borlanda u Microsoft i napravio c#. Slicno je htio napraviti u Borlandu ali nije naisao na suradnju. Microsoft se tamo negdje pocetkom desetljeca prepao Jave, i ulozio budzet jedne srednjeeuropske drzave u razvoj novih alata i programskih jezika. Java, odnosno Sun naravno nije mogao konkurirati tome, tako da je .net presisao mogucnosti jave (nazovimo to tako uvjetno, ipak se java moze vrtiti na linuxu, macu, mobitelima i vesmasinama) tamo negdje 2005 (sa uvodzenjem Genericsa).
Samo da te malo ispravim. Ja sam inače čistokrvni C/C++/C# programer. Na tome sam naučio programirati i danas radim na tome (profesionalno). Volim MS tehnologije (iako nekad znaju popiti i zadnju kap krvi) i jedan sam od najvećih zagovaratelja C# i .NET -a(može se vidjeti i na ovom forumu), ali tvoja "pretpostavka" da je JAVA zastarijela i da ju je .NET tako jako pregazio je totalno neispravna. Danas najpopularniji i najviše korišteni programski jezik je JAVA, najviše WEB aplikacija napisanih je u JAVA ili JAVAlike tehnologijama (websphere, JSF, struts...). Java se profilirala kao najjača tehnologija za izradu web aplikacija, dok MS i .NET ciljaju više na izradu desktop aplikacija (iako i jedni i drugi imaju mogućnosti za izradu WEB i desktop aplikacija). Čak je i dolaskom 1.6 verzije JAVE, brzina izvršavanja JAVA koda jako blizu C++. U nekim segmentima je čak i brža. .NET je daleko sporiji od Jave (nažalost istina). Moje mišljenje je da u WEB domeni .NET nikad neće dostići JAVU. Ja radim u jednoj čisto C orijentiranoj firmi (sve se piše u C-u ili C++), ali kad je u pitanju WEB koristi se samo JAVA....

Da se vratim malo na temu. Dobro mu je da krene sa bilo kojim .NET jezikom, čak i sa JAVOM (ako misli raditi WEB aplikacija mislim da mu je to bolje rješenje). C/C++ se mu ne isplati učiti još sad, bar nek pohvata prvo osnove
"Genius might be the ability to say a profound thing in a simple way." Charles Bukowski
Poruka je uređivana zadnji put pon 12.1.2009 13:21 (dado2202).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Razlika, c++ i visual basic

Ma ok,ja volim MS a ti Borland,i to je to,na stranu tvrtke ali na forumima uglavnom svi koriste MS Visual Studio,
a vidim da im baš i ne leži Builder.Prije će Builder propasti nego MS koji se i ne mora žuriti dok drugi "moraju".
Nije da ne razumijem Borland razvojna okruženja već ih ne trebam ili trebam onoliko koliko mi treba ali ne kao MS VS.
A gore kad si rekao za GUI da ne znaš da ima i u MS VS-u-vidi se da ne pratiš ni MS Studio detaljno ali zato
guraš Borland gdje stigneš..no  pa ja MS, i to je tako.Ne moram razumjeti Borland raz.okr kad mi ne treba
,ali kad bude trebao potruditi ću se i ja ,kao i ti za MS VS.

Private
16 godina
offline
RE: Razlika, c++ i visual basic
Tracer kaže...
2) CLI C++ je tek praktički u povojima i još se tek čeka što će od njega biti. Pokazuje dobre znakove, i ako bude baš toliko dobar evo i mene na VSu.
3) Borland je dostupan i studentima i studentske licence su iznimno jeftine (oko 500 kn za kompletni IDE).
4) Borland nije na rubu propasti već je odustao od tadašnje poslovne politike i radi specijalizirani software za velike (avio) kompanije. Stoga su se i odlučili prodati razvojna okruženja koja je kupio Codegear.
5) MS neće propasti, ali ne zbog njihovog bajoslovnog VS-a, već zbog operacijskih sustava i baza podataka koji su im glavni izvor prihoda.
6) Vidi se točno da uopće ne razumiješ niti poznaješ Borlandova razvojna okruženja jer garbage collector je "riješen" kroz kreiranje objekata na principu resursa. Ne koristi se čak niti operator new pa nema niti potrebe za dealokacijom memorije.

7) Ako je VS toliko bajan zašto nije UNICODE? C++ Builder 2009 je u potpunosti takav i npr. dopušta kreiranje varijabli koje sadrže i naše znakove s kvačicama i sl.. Baš čekam da vidim kad će i to biti u VS-u..
8) MS radi na svojim proizvodima sam i zato imaš komponenata tek toliko da ih možeš na prste nabrojati dok Borland/Codegear surađuje sa desetcima tvrtki koje rade komponente isključivo za C++ Builder/Delphi

(više od 30 tvrtki trenutno na popisu)
1) VS Express je besplatan, a dovoljan za 95% projekata.
2) .NET komponenti ima na tisuce. Kako VS IDE dodataka, tako i specijaliziranih biblioteka funkcija, za gotovo sve namjene. S time se mogu eventualno mjeriti Eclipse i Java.
3) svaka varijabla, kao i sadrzaj varijable moze sadrzavati nase znakove, barem u VS2008...
"A developer is a machine that converts coffee into code"
15 godina
protjeran
offline
Razlika, c++ i visual basic

Imao bih ja tu sad što komentirati no nema smisla da nas MS i Borland zavade Cool. Neka svatko koristi što god želi. Ja samo znam da mi Borland RAD alati puno više odgovaraju i da C++ Builder još dugo ne kanim mijenjati, dok na VS bi prešao samo zbog .NET-a, ali trenutno mi ni on nije potreban. Štoviše, samo mi smeta jer traži NET Framework instalaciju kod klijenta. Moja glavna zamjerka VS-u je količina koda kojeg u Borlandovim alatima ima zaista minimalno. Zbog toga je programiranje i jednostavnije i brže.

 

No za početnika bi bilo najbolje da se okrene najnovijim tehnologijama. Da sam sada na početku ne bi ni učio C++, već odmah C#.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Razlika, c++ i visual basic

"No za početnika bi bilo najbolje da se okrene najnovijim tehnologijama. Da sam sada na početku ne bi ni učio C++, već odmah C#."

 

Slažem se.

Private
15 godina
offline
RE: Razlika, c++ i visual basic
Tracer kaže...

Imao bih ja tu sad što komentirati no nema smisla da nas MS i Borland zavade Cool. Neka svatko koristi što god želi. Ja samo znam da mi Borland RAD alati puno više odgovaraju i da C++ Builder još dugo ne kanim mijenjati, dok na VS bi prešao samo zbog .NET-a, ali trenutno mi ni on nije potreban. Štoviše, samo mi smeta jer traži NET Framework instalaciju kod klijenta. Moja glavna zamjerka VS-u je količina koda kojeg u Borlandovim alatima ima zaista minimalno. Zbog toga je programiranje i jednostavnije i brže.

 

No za početnika bi bilo najbolje da se okrene najnovijim tehnologijama. Da sam sada na početku ne bi ni učio C++, već odmah C#.

Mislim ja nisam zagovornik niti jednog alata, jer koristim sve popreko (gcc, mc ...) ovisno kako mi treba, ali moram napomenuti da i mene živcira to kod MS-a(mislim samo kod C++) što za neku trivijalnu stvar treba napisati masu koda i onda još ako neku sitnicu zaboraviš, treba mi opet puno vremena da nađem gdje sam zaj...

Ovo gore boldano u budućnosti neće više biti problem, jer će .NET framework biti integralni dio svakih slijedećih windowsa (od Viste pa nadalje) i skidat će se preko Windows update-a (mislim već sad se skida)...
"Genius might be the ability to say a profound thing in a simple way." Charles Bukowski
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice