Čudan problem sa grafičkom [Radeon HD5850]

poruka: 13
|
čitano: 4.699
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Čudan problem sa grafičkom [Radeon HD5850]

Pozdrav svima :)

 

Ovako... jučer se odlučim instalirati windows 7 koji sam koristio svo vrijeme, jednostavno sam htjeo osvježiti windows jer sam prije imao neke probleme, bugove koji su se vremenom nakupili...
Instalacija windowsa je protekla bez problema (nije mi prvi put) udjem u windows ikone naravno ogromne slijedi instalacija drivera za grafičku. Instaliram staru verziju ATI drivera ver.10 nešto (imam Radeon HD 5850) koji je radio i prije bez problema i onda restartam komp gdje nastaju problemi pri sljedećem ulasku u windows!

Jednostavno mi se pojavi windowsov defaultni wallpaper i tu stoji...znači nigdje windowsovog taskbara, nigdje ikona, start dugmeta, ničega! Samo defaultni wallpaper Windows 7!

idem dalje...formatiram skroz kompletno win7 i instaliram ga ponovo na čist hdd. Opet mogu ući u windows i sve radi bez problema dok sam na najobičnijoj VGA standardnoj grafi. Skinem AMD Driver Autodetect sa njihove stranice i on nađe moju grafičku odnosno krene skidati pravi driver za seriju 5XXX koji meni i treba. Instaliram najnoviji driver znači koji su mi oni preporučili i lijepo piše kako je se driver instalirao bez problema, sve ok i traži da restartujem windows što i učinim no isti *ebeni problem pri ponovnom ulasku. Znači prođe onaj poznati WIN7 logo na crnoj pozadini i baš kad treba da uđe u windows on stoji na windowsovom defaultnom wallpaperu bez ikona, taskbara, bez ičega! Evo sada sam opet obrisao driver i koristim windows sa nekom standardnom VGA grafičkom ATI ATOMBIOS 8 bit-a  tako piše u dxdiag :)

 

Matična mi je Asus P5B

 

Ljudi molim vas za neki savjet, pomagajte ako znate! Hvala unaprijed ;)

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Čudan problem sa grafičkom [Radeon HD5850]

Znači tvoj je problem,ne prepoznavanje diskretne grafe,a s integrušom radi?Kako se spajaš na monitor(vga,hdmi,adapter)?Kad restartaš pc,dali imaš podešeno u biosu,da je diskretna grafa primary(na prvom mjestu)?Koja verzija biosa,update biosa...?

Poruka je uređivana zadnji put sub 16.3.2013 10:33 (lukabo).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Čudan problem sa grafičkom [Radeon HD5850]

Moras u bisu podesit da ti prioritetni izlaz bude pciEx16 gdje je hd 5850

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Čudan problem sa grafičkom [Radeon HD5850]

Sapajam se preko VGA kabla. Za Bios ne znam (totalni sam laik) mislim da se radi o starijoj verziji kada sam kupio komp 2007 godine. No nije mi jasno kako je radilo prije a sada ne.

 

Evo što piše u everstu za bios

 

BIOS Type AMI
BIOS Version 1102
System BIOS Date  01/30/07
Video Bios Date   10/07/09

Poruka je uređivana zadnji put sub 16.3.2013 11:47 (mack83).
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Čudan problem sa grafičkom [Radeon HD5850]

Kako da radi kada si reinstalirao windowse.Sada opet treba sve to podesiti,od biosa,pa preko drivera...Skini opet drivere,restart,uđi u bios(f2 ili delete),nađi pod display grafic,pcex...ili kako več,i stavi da ovo pcex bude na prvom mjestu,f10(save&exit),ako neznaš,zamoli nekog frenda da ti pogleda.

 

-najnovija verzija biosa je 2104,ako imaš w7 ×64 ili ×32

Poruka je uređivana zadnji put sub 16.3.2013 12:25 (lukabo).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Čudan problem sa grafičkom [Radeon HD5850]

Bio sam u biosu i tamo se izgubio pojma nemam gdje i šta :/

 

evo slikao sam bios opcije pa molim te da mi samo kažeš gdje da idem :D

 

p.s. 32 bit mi je Win7

1 1
2 2
3 3
4 4
5 5
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Čudan problem sa grafičkom [Radeon HD5850]

Pod"advanced" pogledaj pod"pcipnp",otvori i vidi,stavi sliku.

Za eventualni update biosa,ako bude potrebno:

Poruka je uređivana zadnji put sub 16.3.2013 12:50 (lukabo).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Čudan problem sa grafičkom [Radeon HD5850]

eto ga :)

888 888
Poruka je uređivana zadnji put sub 16.3.2013 12:58 (mack83).
12 godina
neaktivan
offline
Čudan problem sa grafičkom [Radeon HD5850]

Jel ti grafa dobro sjela,ima li dodatno napajanje i jel spojeno?

 

-pitanje je,jel ti je grafa uopče ispravna,isprobaj na nekom drugom comp-u

Poruka je uređivana zadnji put sub 16.3.2013 15:02 (lukabo).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Čudan problem sa grafičkom [Radeon HD5850]
lukabo kaže...

Jel ti grafa dobro sjela,ima li dodatno napajanje i jel spojeno?

 

Otvarao sam komp dok je bio upaljen i vrti se cooler, grafička je s gornjeg dijela topla (pipao sam gornji čip) Everest je prepoznao i izbaci sve podatke o njoj a evo i print screen temperatura

 

Za dodatno napajanje ne znam, tamo gdje sam kupio oni su spojili sve potrebne konektore i ona radi bez problema evo preko 2 godine.

 

Ja nikada nisam naletio na ovakav problem a vidim da ni drugi nisu... reinstalirao sam mnogo windowsa od 98-ce preko xp-a do 7-ce i ovo je prvi put da se susretnem sa ovakvim problemom. Ozbiljno razmišljam da instaliram Xp {#} jer sam očajan. Evo već dva dana lupam glavom šta i kako. Nije mi jasno kako je prije sve radilo bez problema, do sada sam nekoliko puta instalirao win7 na ovaj komp a sinoć sam instalirao i noviji win7 sa sp1 i opet ništa, isti problem :/

grafic grafic
temp temp
12 godina
online
Čudan problem sa grafičkom [Radeon HD5850]

Grafa ti je na gotovo 70 stupnjeva što je previše za idile. Ugasi komp, ištekaj ga iz struje, izvadi grafu van i očisti ju od prašine i obavezno zamjeni termalnu pastu.

Ispuši od prašine PCI E utor za grafu, školskom gumicom obriši zlatne pinove na grafi i vratu ju nazad u komp. Mislim da ti pregrijavanje grafe uzrokuje smrzavanje operativnog sustava.

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Čudan problem sa grafičkom [Radeon HD5850]
Mile 74 kaže...

Grafa ti je na gotovo 70 stupnjeva što je previše za idile. Ugasi komp, ištekaj ga iz struje, izvadi grafu van i očisti ju od prašine i obavezno zamjeni termalnu pastu.

Ispuši od prašine PCI E utor za grafu, školskom gumicom obriši zlatne pinove na grafi i vratu ju nazad u komp. Mislim da ti pregrijavanje grafe uzrokuje smrzavanje operativnog sustava.

 

 

Moguće je da si u pravu no meni neke stvari ne idu u glavu. Kako ona radi i pravi ovako veliku temperaturu kada sam obrisao sve njene drivere i pri ponovnom dizanju windowsa instalirala je se neka obična (za koju nisam ni znao) Standard VGA Graphics Adapter to piše u Device Manager. Kada ukucam dxdiag izađe ovo sa slike?

 

Evo instalirao sam gpu temp i gpu meter gadget i oba pokazuju tj. ne pokazuju da ima bilo kakva grafička instalirana. Znači oni ne mogu prepoznati tu moju hd 5850 tj. kao da je nema, jedino ju je everest pročitao. Prije dva dana kada je sve bilo ok, temperature su bile oko 50 u stanju mirovanja, zašto odjednom ovakav skok a grafičku faktički i ne koristim jer su obrisani njeni driveri. Ja je ne mogu ni pokrenuti kako treba a ovakve temperature :/ Isto se pitam koja je onda ova grafička sa slike? Sa matične ploče? 

 

Čistio sam komp prije 20ak dana onako vanjski i iz njenog coolera sam očistio prašinu a što se tiče nekog dubinskog čišćenja i stavljanja paste...e to ja nikada nisam radio niti se smijem upustiti u taj proces, morao bi nositi komp u servis. Nadam se da do toga neće doći :(

 

p.s. i da....ne smrzne se win. dok radi komp na ovoj običnoj vga, smrzne se nakon instalacije drivera za 5850 i prilikom sljedećeg paljenja/ulaska u komp. samo tada što je naravno ogroman problem jer ne mogu da uđem u komp jer nema ničega ni taskbara ni ikona ;)

 

 

 

vga vga
Poruka je uređivana zadnji put sub 16.3.2013 15:20 (mack83).
12 godina
online
Čudan problem sa grafičkom [Radeon HD5850]

Znam da ti dosta toga nije jasno i da nisi nikada mjenjao termalnu pastu te se malo toga bojiš, ali vjeruj mi kad ti kažem da dok ne zamjeniš termalnu pastu, nećeš rješiti svoj problem i to samo ako zbog pregrijavanja nije došlo do neke veće štete na grafi.

Ukratko, kad instaliraš drivere za grafu i restartaš komp, tek onda grafa radi u punoj funkciji jer je do tad radila na driverima od windowsa.

Evo ti jedan tutorijal sa YT kako se zamjenjuje termalna pasta na procesoru i grafi.

Za grafu odi na 14:30.

Poruka je uređivana zadnji put sub 16.3.2013 15:42 (Mile 74).
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice