Hard disk problem

poruka: 22
|
čitano: 13.986
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Hard disk problem

Danas sam upalio laptop i izbacio mi je poruku da je hard diska ostecen i da ga treba popravit ili zamjenit i izbaci mi opciju "back up system: Now or Ask later" ,a na kompu imam dosta vaznih stvari i nezelim ga back upat da ne izgubim sve . Laptop radi i dalje normalno tako da ne vidim di je problem? pa me zanima dal je moguce da je to samo greška i ako ga resetiram i upalim da mi vise nece izbacivati to upozorenje?

Nevjeruj nikome i nitko te neće iznevjeriti ! :D
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Hard disk problem
ficosime kaže...

Danas sam upalio laptop i izbacio mi je poruku da je hard diska ostecen i da ga treba popravit ili zamjenit i izbaci mi opciju "back up system: Now or Ask later" ,a na kompu imam dosta vaznih stvari i nezelim ga back upat da ne izgubim sve . Laptop radi i dalje normalno tako da ne vidim di je problem? pa me zanima dal je moguce da je to samo greška i ako ga resetiram i upalim da mi vise nece izbacivati to upozorenje?

S tim se nije za zezati. Ako su ti podaci bitni onda ih odmah backupiraj inače su nebitni i tko zna što će biti s njima idući put. Nakon toga testiraj HD s nekim od alata (imaš ih u novom BUG-u, ili kontaktiraj kolegu Ramboxa on ti ima neke asove u rukavu).

Stručnjak za odmaganje...
16 godina
offline
Re: Hard disk problem
ficosime kaže...

Danas sam upalio laptop i izbacio mi je poruku da je hard diska ostecen i da ga treba popravit ili zamjenit i izbaci mi opciju "back up system: Now or Ask later" ,a na kompu imam dosta vaznih stvari i nezelim ga back upat da ne izgubim sve . Laptop radi i dalje normalno tako da ne vidim di je problem? pa me zanima dal je moguce da je to samo greška i ako ga resetiram i upalim da mi vise nece izbacivati to upozorenje?

A kaj bi ti to izgubil zapravo jel, pa Windows ti samo kaže da sve bitne podatke sa svojeg diska pohraniš na neko drugo mjesto tj drugi disk ili USB Stick ili DVD medij.Preskeniraj disk sa Hd Tune Pro, to se radi kroz Error Scan opciju obavezno napravi duže normalno skeniranje a ne Quick to je vrlo bitno.Preko Health Tab u HD Tune moš provjerit S.M.A.R.T očitanja za svoj disk, i ako ima puno žutih upozorenja a pogotovo crvenih onda odma pod hitno pohrani sve bitne podate.{#}

 

Uglavnom ako u HD Tune rezultatima, ima dosta crvenih kockica ili Bad Sectors odmah pospremi sve bitne podatke sa tog diska dok nije prekasno tak to ide.{#}

 

http://www.hdtune.com/

 

 

http://www.vhnd.com/a-different-kind-of-truth/
13 godina
offline
Re: Hard disk problem
rambox kaže...
ficosime kaže...

Danas sam upalio laptop i izbacio mi je poruku da je hard diska ostecen i da ga treba popravit ili zamjenit i izbaci mi opciju "back up system: Now or Ask later" ,a na kompu imam dosta vaznih stvari i nezelim ga back upat da ne izgubim sve . Laptop radi i dalje normalno tako da ne vidim di je problem? pa me zanima dal je moguce da je to samo greška i ako ga resetiram i upalim da mi vise nece izbacivati to upozorenje?

A kaj bi ti to izgubil zapravo jel, pa Windows ti samo kaže da sve bitne podatke sa svojeg diska pohraniš na neko drugo mjesto tj drugi disk ili USB Stick ili DVD medij.Preskeniraj disk sa Hd Tune Pro, to se radi kroz Error Scan opciju obavezno napravi duže normalno skeniranje a ne Quick to je vrlo bitno.Preko Health Tab u HD Tune moš provjerit S.M.A.R.T očitanja za svoj disk, i ako ima puno žutih upozorenja a pogotovo crvenih onda odma pod hitno pohrani sve bitne podate.{#}

 

Uglavnom ako u HD Tune rezultatima, ima dosta crvenih kockica ili Bad Sectors odmah pospremi sve bitne podatke sa tog diska dok nije prekasno tak to ide.{#}

 

http://www.hdtune.com/

 

 

hvala na savjetu evo upravo skidam pa cu vidjeti :)
u meduvremenu mi je laptop umro :S poceo je stekaj ko lud izbacio plavi prozor i ugasio se ,ocistio sam ventilator ,cijelog ga otvorio ocistio i sastavio i uspio upaliti sada ali steka uzasno doslovno mi ocitava start tipku :/
pa me zanima ako zna netko kako se odprilike krecu cijele na novi hd za laptope? ma neka ima 100 giga samo vise mi niti netreba 

Nevjeruj nikome i nitko te neće iznevjeriti ! :D
15 godina
neaktivan
offline
Hard disk problem

Pogledaj si na njuškalu 2.5" hdd-ovi , ima ih dosta... a i cjene se kreću od 250-500 kn ovisi o kapacitetu.

Legends Never Die
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Hard disk problem

Hard ti je otišao, a S.M.A.R.T. je to uvidio prije nego li je doslovno crknuo.

Kupi novi disk, zamijeni ga i stvar riješena.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Hard disk problem

da ali problem mi je sto sam ja kupio laptop sa već instaliranim windowsima i kad cu zamjenit hard disk izgubiti cu ih i morat skidati kopiju ...
skinuo sam onaj program evo SS 

Nevjeruj nikome i nitko te neće iznevjeriti ! :D
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Hard disk problem
ficosime kaže...

da ali problem mi je sto sam ja kupio laptop sa već instaliranim windowsima i kad cu zamjenit hard disk izgubiti cu ih i morat skidati kopiju ...
skinuo sam onaj program evo SS 

Netko je prije možda 2 dana pitao istu stvar, tj. kako da napravi .iso instalacijski fajl sa već instaliranim Windowsima, pa potraži.

Treba ti RT7Lite.

13 godina
offline
Hard disk problem

evo ga umro je ujutro , pa me zanima kakav mogu hard dobit za 250/300 kn . Ovaj put necu uzimati kompaktni uzeti cu prijenosni .. Da li mogu za te novce dobiti neki od 100gb?

Nevjeruj nikome i nitko te neće iznevjeriti ! :D
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Hard disk problem
ficosime kaže...

evo ga umro je ujutro , pa me zanima kakav mogu hard dobit za 250/300 kn . Ovaj put necu uzimati kompaktni uzeti cu prijenosni .. Da li mogu za te novce dobiti neki od 100gb?

moja sućut .. ;(

 

no, ništa zato, externi disk ti je isto što i interni, samo šta mu se u kućištu nalazi jedna 'mala' pločica ;) u koju je on uštekan, a ona ima onaj mali ulaz za usb ;))))

a za 300 kuna moš dobit fin disk pogledaj u protisu šta se nudi, oni su jeftini

10 godina
offline
Hard disk problem

pomoć hitno imam stari hard disk Hitachi 146GB i jako je malo koristen i jednog dana otvorim hard disk esentinel i nađem ovo.Prilog -slike.

There is one thing play hard.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Hard disk problem

Slike ti(nama)sve govore.Pohrani sve bitne podatke na neki drugi medij,razmišljaj o novom hdd-u-To što je malo korišten,nema veze s tim,da se on ne može prije pokvariti.Ako gara još vrijedi,reklamiraj,ako ne...

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Hard disk problem
CPU kaže...

pomoć hitno imam stari hard disk Hitachi 146GB i jako je malo koristen i jednog dana otvorim hard disk esentinel i nađem ovo.Prilog -slike.

Kažeš da je jako malo korišten, a sa slika se vidi da je radio (u najmanju ruku bio pod naponom) 745 dana. Dovoljno je da se tu i tamo nešto čitalo s njega ili zapisivalo na njega, što ga je budilo iz stanja pripravnosti i time aktiviralo vrtnju (ukupno 2402 puta).

 

Uglavnom, ne razumijem zašto si nam dao deset u osnovi istih slika, a nisi nam dao sliku SMART podataka!

 

Da, program paničari, ali ako samo to ne štima s diskom, možda to zapravo ni nije ozbiljan problem, jer je možda disku samo jednom trebalo abnormalno dugo da se ponovno zavrti - da, možda uzrokovano istrošenim ležajevima, ali možda uzrokovano recimo preniskim naponom ili preslabom strujom u tom trenutku. U svakom slučaju imaj backup svega bitnog, a onda razmišljaj što ćeš s tim diskom. Što za njega inače kaže HD Tune? Da ne bi ispalo da je posrijedi samo histerična interpretacija podataka.

8 godina
neaktivan
offline
Re: Hard disk problem
Ako netko zna u cemu je problem. Znaci ja sam igrao kompjuter i samo je crko pokusao sam ga palit i nista uopce nije svjetlio niti nista. Otisao sam na igraliste vratio se i pokusao popravit iza na kompjuteru i otkopcao sam napajanje i natrag prikopcao i pocelo mi se dimit sa kompjutera pa ako netko zna. Hvala unaprijed
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Hard disk problem
MickYYY13 kaže...
Ako netko zna u cemu je problem. Znaci ja sam igrao kompjuter i samo je crko pokusao sam ga palit i nista uopce nije svjetlio niti nista. Otisao sam na igraliste vratio se i pokusao popravit iza na kompjuteru i otkopcao sam napajanje i natrag prikopcao i pocelo mi se dimit sa kompjutera pa ako netko zna. Hvala unaprijed

 Pa napiši jel u pitanju laptop ili desktop računalo. Najvjerojatnije je došlo do pregaranja napajanja što u konačnici je i najbanalniji kvar. Koja 100tina kuna i stvar riješena.

Šta roda donese, to vrana odnese.
13 godina
neaktivan
offline
Hard disk problem

Najbolje odnesi u servis oni će ti to naplatiti i popravit

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Hard disk problem

Imam neke random freezove u igrama u zadnje vrijeme, dakle sve se locka i glasni distorzirani zvuk, jedino pali gašenje PCa, tako da nemogu naci ni dump... Nego, googlao sam i dosta ljudi kazu HDD, checkirao sam sa CrystalDiskInfo i na HDD mi prikazuje C5 žuto - problem, to mi je stari WD 500gb disk iz 2010, tih, hladan, nikad problema. On mi je sekundarni na kojem su igre, za ostalo koristim SSD koji pokazuje sve kao ispravno plavo. Veća slika

Battlelog: D3lBoy-00
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Hard disk problem

mozes da odradis brz test HDD-a sa HDD Sentinel.

16 godina
moderator
offline
Re: Hard disk problem

Krajnje je vrijeme da napraviš backup ako ga nemaš i da taj stari disk polako počneš pakirati u mirovinu. Možeš eventualno napraviti puno formatiranje pa iznova instalirati igre, ali je pitanje koliko će ti trajati. Stvari ti se lockaju jer se sadržaj ne može ispravno pročitati s diska. 

10 godina
offline
Re: Hard disk problem
mbaksa kaže...

Krajnje je vrijeme da napraviš backup ako ga nemaš i da taj stari disk polako počneš pakirati u mirovinu. Možeš eventualno napraviti puno formatiranje pa iznova instalirati igre, ali je pitanje koliko će ti trajati. Stvari ti se lockaju jer se sadržaj ne može ispravno pročitati s diska. 

 Da mislim da cu nabaviti jos jedan od 1TB a ovaj neka bude sastrane pa dokle ide ide. Dakle ti brojevi koji su u screenshotu se ne mjenjaju, ne rastu, tako da mozda i nije tolika žurba. Odradio sam WD Lifeguard extended dugi test i rekao je za sve Pass i health Ok, HDTune nisam stigao cijeli test vec pola i nije nasao nista a senzori su rekli za sve da je health ok. Dakle jedino mi crystaldiskinfo pokazuje caution

 

Također imam Stalkera na SSDu koji je full zdrav i nov, i dobio sam freeze svejedno tako da ne vjerujem da mi to ipak uzrokuje lockove, jedino ako ta greška na HDDu ne utjece na kompletan sustav.

Battlelog: D3lBoy-00
16 godina
moderator
offline
Re: Hard disk problem
D3lBoy kaže...
Da mislim da cu nabaviti jos jedan od 1TB a ovaj neka bude sastrane pa dokle ide ide. Dakle ti brojevi koji su u screenshotu se ne mjenjaju, ne rastu, tako da mozda i nije tolika žurba.

Ti brojevi predstavljaju nestabilne sektore - znači sektore koje disk u nekom trenutku nije mogao pročitati. Ako ih sad naknadno može pročitati, to svejedno ne znači da podaci koji su bili zapisani u tim sektorima nisu oštećeni. Dakle, moguće je da su ti podaci oštećeni i da ti se zbog toga sustav ne ponaša kako bi trebao.

 

Probaj napraviti chkdsk s tim diskom. Probaj ga privremeno odspojiti pa vidi kako ti se onda računalo ponašaja - ako ne dolazi do lockova, onda znaš da ti je upravo disk problem. A onda bi ga trebao formatirati (znači, ne quick format, nego puni format) i nadati se da opet neće biti takvih nestabilnih sektora.

 

Možeš za svaki slučaj provjeriti i memoriju programom memtest86+.

 

D3lBoy kaže...
Također imam Stalkera na SSDu koji je full zdrav i nov, i dobio sam freeze svejedno tako da ne vjerujem da mi to ipak uzrokuje lockove, jedino ako ta greška na HDDu ne utjece na kompletan sustav.

Ako igra nema ništa zapisano na disku, onda ona ne bi trebala uzrokovati probleme. Međutim, Windowsi su multitasking sustav - znači, kad ti igraš Windowsi, odnosno neki drugi program, mogu prčkati po disku i uzrokovati probleme.

10 godina
offline
Re: Hard disk problem

Da, ma evo vec sam narucio novi WD Blue od 1TB nova verzija 64mb cache, 400kn ! Reko super prilika, ionako sam se u zadnje vrijeme mucio sa prostorom na hardu. A lockovi su kompletno random, nekada nakon 20min lagane igre, nekada tjedan dan moze bit sve ok i igrat zahtjevne igre, renderat video, streamat i slicno. Nešto cudno, no malo sam gledao po forumima gdje svi sa Skylake platformom imaju slicne probleme, sada mi je MSI poslao custom bios za moju maticnu, napravio sam flash pa cemo vidjet jeli to popravilo situaciju.

 

Kad mi stigne novi HDD sve cu sa starog prebaciti na njega, a taj stari cu formatirati komplet

Battlelog: D3lBoy-00
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice