Monitor i CMOS

poruka: 18
|
čitano: 5.411
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Monitor i CMOS

Pozdrav,
Nakon što sam sebisklopio novu konfiguraciju od stare sam matične (nforce4, s939), procesora(athlon 64 3000), memorije (supertalent 4x512), grafika gforce 6600 tdh i diska sam uz novo kućište LC power sa napajanjem sastavio nećakinji komp.
Instalirao sam windowse, drivere te programe i igre za klince. Sve je uredno radilo te je komp spakiran i i odnesen.
Nakon spajanja na monitor i ostale periferije pri paljenju kompa nećakinja je ugasila prekidač od produžnog te smo ga ponovo uključili i upalili komp. Nakon par pokušaja nije se palila slika na ekranu da bi se nakon trećeg upalio plavi ekran koji upozorava da je detektiran novi hardware iako ništa novo nije ugrađeno. Nakon sljedećeg paljenja sustav se podigao i windowsi su uredno radili te je komp nakon par sati ugašen. Sutradan i idućih par dana sve se ponavljalo s plavim ekranom i nakon toga se palio i radiio dok se nije počeo gasit za vrijeme rada u windowsima ili pri pribacivanju podataka sa diska na vanjski disk i obrnuto. Sada pri paljenju komp se upali ali na monitoru nema nikakve slike čak ni početnog ekrana iz kojeg se može pristupat biosu te lampica monitora žmirka.
Nakon više paljenja i gašenja uspio se upalit početni ekran i ušao sam u bios te namjestio defult postavke i nakon što sam pritisnuo save and exit komp je nastavio radit ali je na monitoru opet nestala slika te nakon restarta se nije pojavljivala. Mislim da bi moglo bit do matične ali nisam siguran jer nemam drugu sa soc 939 pa ne mogu isprobat pa bi zamolio vrsne znalce za mišljenje što bi moglo biti i može li se to riješit.

Svaki put nakon što napravim CLEAR CMOS i upalim komp upali se i standardni početni ekran sa podacima o procesoru, diskovima te ispod toga ispiše CMS CHECKSUM ERROR-DEAFULTS LOADED, a na dnu ekrana F1 to continue DELETE to enter bios. Sa F1 uđem u windowse, a sa Delete u bios i sve radi ok dok ne izađem iz windowsa ili biosa jer se pri novom paljenju komp pali ali nema beep zvuka ni slike na monitoru dok ga ne ugasim i ponovo napravim CLEAR-CMOS.

Provjeravao sam i ram, i grafiku ali ništa. Flash biosa nisam još napravio jer mi Q-Flash traži floppy. Ne pomaže ni to što imam dual bios na matičnoj pa ako tko ima riješenje spreman sam ga isprobati.

Hvala.

 
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Monitor i CMOS

Kratko - trebas kupit novu bateriju koja ti je u maticnoj.

PR0MATRAC
Moj PC  
0 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Monitor i CMOS

Probaj sa novom baterijom,ali mislim da češ prvo svakako morati update biosa,jer očito je tolikim force resetiranjem došlo do smetnji(greške) u biosu ,a dalje čemo vidjeti,ako je možda što od hardwera.

Moj PC  
0 0 hvala 1
11 godina
neaktivan
offline
Re: Monitor i CMOS

Baterija je promijenjena prije 3 miseca, jedino ako je loša baterija pa ću provat s tim ali prije svega tribam flashat bios. Nadam se da je u tome problem. Ako je komp stalno uključen u struju da li je loša baterija i onda problem jer mislim da matična tad stalno ima napon pa baterija nije važna.

 

12 godina
neaktivan
offline
Monitor i CMOS

Flash biosa ja dosta važan jer pomaže mbo,da prepozna noviji hardwere,a postiže se i sigurniji rad,jar svaka novija verzija ima svoje fixeve,koji otklanjaju razne bugove...Stoga recimo nestane struje,tvoja baterija neispravna,ili je nema,bios se vrača na default("stariji" bios koji je bio na mbo prilikom kupnje).

Poruka je uređivana zadnji put sri 20.2.2013 12:40 (lukabo).
Moj PC  
0 0 hvala 1
11 godina
neaktivan
offline
Re: Monitor i CMOS
lukabo kaže...

Flash biosa ja dosta važan jer pomaže mbo,da prepozna noviji hardwere,a postiže se i sigurniji rad,jar svaka novija verzija ima svoje fixeve,koji otklanjaju razne bugove...Stoga recimo nestane struje,tvoja baterija neispravna,ili je nema,bios se vrača na default("stariji" bios koji je bio na mbo prilikom kupnje).

Probam večeras sa flashanjem biosa samo da nađem koji stari floppy.

11 godina
neaktivan
offline
Re: Monitor i CMOS

Evo pokušavam flashat bios ali kad u Q-flash utility kliknem na update main bios from floppy otvori se disketa i kad na disketi označim bios kojim treba flashat bios matične samo stoji ekran zamrznut sa Q-flash utility i ništa se ne događa.

12 godina
neaktivan
offline
Monitor i CMOS

Zar preko usb sticka neide?Datoteku raspakiraš na usb,restart pc,enter bios,flash,pronađe ga auto i opet enter na to,dalje pratiš instalaciju.Sad ako imaš tu opciju u biosu?Ako ne, onda ipak samo floppy.

 

-ili probaj sa programom winflash

Poruka je uređivana zadnji put sri 20.2.2013 20:09 (lukabo).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Monitor i CMOS

Ne vidi usb stick već traži flopy. pokušat ću sad s tim winflash.

11 godina
neaktivan
offline
Re: Monitor i CMOS

Uspio flashat sa winflashom i pri restartu i podizanju početnog ekrana ispisan je novi bios, ali nakon što sam ušao u bios i stavio load deafults te saveao i izašao iz biosa pri podizanju ponovo se ispisao naziv starog biosa F2 i ispisalo se load deafult-CMOS checksum error. Vjerovatno drugi čip vratio stari bios.

11 godina
neaktivan
offline
Re: Monitor i CMOS
Kompajutor kaže...

Uspio flashat sa winflashom i pri restartu i podizanju početnog ekrana ispisan je novi bios, ali nakon što sam ušao u bios i stavio load deafults te saveao i izašao iz biosa pri podizanju ponovo se ispisao naziv starog biosa F2 i ispisalo se load deafult-CMOS checksum error. Vjerovatno drugi čip vratio stari bios.

Nakon drugog puta po ulazu u bios sam ušao u dual bios setup i napravio update na backup bios i sad mi je ostao novi bios koji dopušta i flashanje sa usb sticka ali problem sa monitorom i dalje ostaje i mora se radit clear cmos da bi se dobila slika a to izmjeni sve opcije u biosu kao vraćanje datuma i sata na vrijeme bios postavki tj, 2007 godinu.

 

Znači bios flashan ali problem ostaje, bio bih zahvalan za koje druge prijedloge.

11 godina
neaktivan
offline
Monitor i CMOS

Sinoć se nakon flashanja biosa te nakon jednog restarta i ulaska u BIOS pojavila samo plava pozadina bios ekrana te djelomično iscrtani okviri bez ispisanog menia pa sam ponovo restartao i ušao u bios koji je nakon toga bio ispravno prikazan.
Sve mi ovo smrdi na matičnu ali ne kontam šta.
Da li se može na clear cmos šiljke stavit jumper da se nakon restarta i gašenja ne mora ručno restartat cmos i bi li tako windowsi normalno radili.

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Monitor i CMOS

A baterija?Nju nisi probao zamijeniti,ili?

 

-možda je samo bios chip otišao

Poruka je uređivana zadnji put čet 21.2.2013 10:43 (lukabo).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Monitor i CMOS
lukabo kaže...

A baterija?Nju nisi probao zamijeniti,ili?

To je prvo isprobano ali nije pomoglo.

Poruka je uređivana zadnji put čet 21.2.2013 10:27 (Kompajutor).
11 godina
neaktivan
offline
Monitor i CMOS

Ovo mi se ispiše na prvom ekranu za bootanje, a druga slika je blue screen of death koji zna izletit kad pritisnem F1 za nastavak bootanja kao šta piše u dnu prve slike. Disk je IDE, ne SATA.

Čak sam izvadio i bateriju s matične ali je isto nakon izlaska iz biosa ili windowsa bilo potrebno odraditi clear CMOS i tek tad bi se palio ekran.

 

početni ekran početni ekran
BSOD BSOD
Poruka je uređivana zadnji put čet 21.2.2013 21:09 (Kompajutor).
 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Monitor i CMOS

Da li loši kondenzatori na matičnoj mogu stvarat problem butanja jer sam na vrhu od nekoliko kondenzatora matične primjetio smeđe nakupine poput hđe.

 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Monitor i CMOS

Negdje u BIOS-u pronađi opciju ACPI i pogledaj koji ti je mod aktivan. Probaj ga promijeniti na neki drugi i javi rezultate (S1 u S3 ili sl.). Na jednom stroju je to meni pomoglo.

11 godina
neaktivan
offline
Re: Monitor i CMOS
sale1902 kaže...

Negdje u BIOS-u pronađi opciju ACPI i pogledaj koji ti je mod aktivan. Probaj ga promijeniti na neki drugi i javi rezultate (S1 u S3 ili sl.). Na jednom stroju je to meni pomoglo.

Evo sam i to provao, ali nažalost ništa nakon što sam promjenio s1 u s3 (to su jedine 2 opcije) te napravio save and exit na ekranu je nestalo slike ta sam opet trebao napravit clear cmos da bi ekran dobio signal.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice