MSI B550 Tomahawk problem

poruka: 17
|
čitano: 4.958
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
offline
MSI B550 Tomahawk problem

Pozdrav forumaši

 

naišao sam na jedan čudan problem na gore navednoj mbo, a očituje se tako da u biosu nema temp i voltage za CPU kao ni za memoriju, stoga se nemože kontrolirati niti CPU cooler koji radi na max broju okretaja. Naime, moj bratić je sinu kupio dijelove novog pc:

 

mbo - MSI B550 Tomahawk

cpu - Ryzen 5 5600

ram - Patriot 2x8 3200MHz

 

Mene je zamolio da mu dođem instalirati win i da malo pogledam ako kaj treba još uštimati jer imam istu mbo i cpu.

POST boot traje 40 sec te nakon tog se počne win učitavati, led indikator od cpu svijetli na mbo, otišao sam u bios i kad tamo, nema cpu temp, nema cpu voltage kao ni memorije voltage. 

 

Kaj sam probao napravit ali se stanje nije promjenilo:

 

- update novog bios mbo

- cmos reset

- reinstalacija cpu u socketu

- ponovno iskapčanje/ukapčanje kablovinja (svih)

- paljenje pc bez mem i vga ( led indikator prijavljue mem problem jer je nema, čim je vratim led indikator pokazuje cpu problem )

- brzo paljenje/gašenje/paljenje na prekidaču od PSU ( jedan on mogućih rješenja gašenja led indikatora cpu )

 

Nažalost, nemam drugi ryzen za isprobati da otklonim problem cpu, ali mi se čini da je možda problem sa senzorom na mbo koji očitava temp i voltage jer nakon dugog bootanje do win loga, pc se normalno ponaša, librehardware monitor nekako čita cpu temp koja je u idlu oko 30 stupnjeva što je sasvim ok, memorija je na deklariranim brzinama uz XMP profil koji se stavi u biosu ( ne može se ručno naštimavati jer jednostavno ne da zbog navedenog problema ). Isto tako nema očitavanja ni cpu fan u biosu pa isti radi na max. Drugi problem je kaj nema garanciju za mbo pa stoga nema promjene mbo za drugu.

 

Da li se netko od vas susreo s ovakim problemom i kako ga je riješio?

Moj PC  
0 0 hvala 0
2 godine
offline
MSI B550 Tomahawk problem

Ne bi se puno zeza sa tim. Koliko matičnih naprave, sigurno je neka greška u proizvodnji. Račun i reklamacija.

 
0 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: MSI B550 Tomahawk problem
Taraba kaže...

 Drugi problem je kaj nema garanciju za mbo pa stoga nema promjene mbo za drugu.

 

 

 

Bevanda kaže...

 Koliko matičnih naprave, sigurno je neka greška u proizvodnji. Račun i reklamacija.

 

合氣道 Ne možete naučiti ono što mislite da već znate.
12 godina
online
Re: MSI B550 Tomahawk problem
Taraba kaže...

Mene je zamolio da mu dođem instalirati win i da malo pogledam ako kaj treba još uštimati jer imam istu mbo i cpu.

 

Nažalost, nemam drugi ryzen za isprobati da otklonim problem cpu,

 Kako nemaš? Pogledaj da li imaš iskrivljenih pinova pa ih ispravi.

13 godina
offline
Re: MSI B550 Tomahawk problem
Taraba kaže...
Mene je zamolio da mu dođem instalirati win i da malo pogledam ako kaj treba još uštimati jer imam istu mbo i cpu.

Nažalost, nemam drugi ryzen za isprobati da otklonim problem cpu

Sad si napisao da imaš isti procesor i matičnu ploču u svom računalu, barem se procesor lako skida. Možeš testirati jedno i drugo bez problema.

Poruka je uređivana zadnji put pon 1.5.2023 10:16 (Valentin17).
8 godina
offline
Re: MSI B550 Tomahawk problem
Valentin17 kaže...
Sad si napisao da imaš isti procesor i matičnu ploču u svom računalu, barem se procesor lako skida. Možeš testirati jedno i drugo bez problema.

Točno ali moj pc u kojem je ryzen, nalazi se u Samoboru, ja sam u Kostajnici, a bratić je u Popovači, tak da bi bila skuplja tepsija od pite da idem po svog u Samobor, pa nositi u Popovaču, jel tak? Mislim da mu nema spasa jer nema garu za isto, nego nek se koriste s tim dok ide, jbg, kaj mogu.

 

Nema iskrivljenih pinova, sve je ok, to sam prvo i gledao da nije možda to problem.

Poruka je uređivana zadnji put pon 1.5.2023 11:56 (Taraba).
9 godina
offline
Re: MSI B550 Tomahawk problem
Taraba kaže...
Valentin17 kaže...
Sad si napisao da imaš isti procesor i matičnu ploču u svom računalu, barem se procesor lako skida. Možeš testirati jedno i drugo bez problema.

Točno ali moj pc u kojem je ryzen, nalazi se u Samoboru, ja sam u Kostajnici, a bratić je u Popovači, tak da bi bila skuplja tepsija od pite da idem po svog u Samobor, pa nositi u Popovaču, jel tak? Mislim da mu nema spasa jer nema garu za isto, nego nek se koriste s tim dok ide, jbg, kaj mogu.

 

Nema iskrivljenih pinova, sve je ok, to sam prvo i gledao da nije možda to problem.

 Flashaj novi bios, i proradit ce, pogledaj koji je zadnji, skini, izvadi cpu,memoriju etc. i flashaj novi bios :)

“Computers make excellent and efficient servants, but I have no wish to serve under them.”
14 godina
offline
Re: MSI B550 Tomahawk problem

Prvo sto pise je da je " update bios mbo " 

8 godina
offline
MSI B550 Tomahawk problem

Ajd ti ugasi XMP i vidi dal će se isto ponašati ...

 

BTW. nebi bio prvi CPU koji ima grešku ....

 

Ja bi testirao CPU nekako .... naravno samim time buš i matičnu testiral :)

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
MSI B550 Tomahawk problem

Ok bois, mbo je došao s bios-om kojeg ja imam trenutno na svom amd-u, znači AGESA 1.2.0.0 i cpu je prepoznat najnormalnije. Memorija je bila bez XMP po deafult na 2666MHz, instalirani win bez problema. CPU-Z daje sve info o cpu, memoriji i mbo, stres test u cpu-z bez problema. prije sam već naveo da sam stavio zadnji mbo bios ali se situacija nije promjenila, bios je opet flash-an na AGEAS 1.2.0.0, nema pomaka. Ostaje mi jednio uzeti komp doma i onda kemijati, naravno ako pristanu, jer kid bi igrao, nestrpljiv je, mislim on se igra i s ovakim kakav je ali koliko dugo, samo bog zna.

Taraba WoW
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: MSI B550 Tomahawk problem

Jesi probao sa hwinfo, ima li tamo prikaza voltaza i temperatura ?

8 godina
offline
MSI B550 Tomahawk problem

Nažalost nisam, librehardware monitor čita temp proca ali ne fan od cpu jer niti to ne očitava. Negdje sam naišao da bi mogao bit senzor problem na mbo koji je prdnuo.

Taraba WoW
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: MSI B550 Tomahawk problem
rocko9 kaže...

Prvo sto pise je da je " update bios mbo " 

 Update i flash nije isto i nikad nece bit

“Computers make excellent and efficient servants, but I have no wish to serve under them.”
9 godina
offline
Re: MSI B550 Tomahawk problem
Taraba kaže...

Ok bois, mbo je došao s bios-om kojeg ja imam trenutno na svom amd-u, znači AGESA 1.2.0.0 i cpu je prepoznat najnormalnije. Memorija je bila bez XMP po deafult na 2666MHz, instalirani win bez problema. CPU-Z daje sve info o cpu, memoriji i mbo, stres test u cpu-z bez problema. prije sam već naveo da sam stavio zadnji mbo bios ali se situacija nije promjenila, bios je opet flash-an na AGEAS 1.2.0.0, nema pomaka. Ostaje mi jednio uzeti komp doma i onda kemijati, naravno ako pristanu, jer kid bi igrao, nestrpljiv je, mislim on se igra i s ovakim kakav je ali koliko dugo, samo bog zna.

 1.2.0.8 je zadnji

“Computers make excellent and efficient servants, but I have no wish to serve under them.”
8 godina
offline
MSI B550 Tomahawk problem

Naveo sam da sam stavio zadnji bios ali se stanje nije promjenilo, pa sam ga vratio na bios koji je bio. 

Taraba WoW
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
online
Re: MSI B550 Tomahawk problem
Taraba kaže...

Naveo sam da sam stavio zadnji bios ali se stanje nije promjenilo, pa sam ga vratio na bios koji je bio. 

 Čudan problem...

AGESA 1.2.0.0 ne podržava 5600 non X procesor, stavi BIOS AGESA 1.2.0.6c koji podržava R5 5600.

Znam da si probao najnoviji BIOS, ali neke ploče prave probleme ako se prvo ne stavi BIOS koji službeno podržava neki procesor.

Ako već nisi instaliraj amd chipset driver i HWinfo pa provjeri napone, temperature i brzinu ventilatora.

8 godina
offline
MSI B550 Tomahawk problem

Kad budem uzeo pc doma onda ću probat joše neke mogućnosti, trenutno mi nije na dohvat ruke ... Čudno mi da 5600x radi na tom bios-u, a da ne bi 5600? Mislim mbo je prepoznala cpu, ali indikator voltage, temeperatura, memory voltage i cpu fan ne pokazuje u biosu. I sve više mislim da to nije do bios-a nego da je mbo failed ....

Taraba WoW
Poruka je uređivana zadnji put pet 5.5.2023 18:49 (Taraba).
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice