Povremeni problemi kod paljenja....dijagnoza?

poruka: 11
|
čitano: 6.863
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Povremeni problemi kod paljenja....dijagnoza?

Pozdrav

 

Kompjuter mi se povremeno ponaša čudno kod paljenja pa se nadam da će netko znati otprilike u čemu je problem. Ja ću pokušati dati što je moguće više informacija kako bi se što prije moglo riješiti.

 

Dakle problem nastaje isključivo kod paljenja kompjutera, dođe do dizanja windowsa (windows 7) i onda se pojavi plavi ekran, ali ne onaj biosov plavi ekran kada se sustav sruši, već blaga mat plava boja, rekao bih windowsova i ništa ne piše...od te točke na dalje se ništa ne događa i moram resetirati....no kada resetiram najčešće mi monitor ode u stand by i ne događa se ništa iako je kompjuter upaljen...dakle ventilatori se vrte ali nema biosa (ne bipne speaker) i monitor je u stand by-u.....tada moram prisilno ugasiti komp držeći power tipku i najčešće se ponovno jave isti problemi kada ga ponovno upalim.

 

Konfiguracija je ova što piše u "moj pc", verzija biosa je 1.60...problem se počeo javljati kada sam kupio od prijatelja grafičku karticu. On nikada nije imao tih problema što pouzdano znam jer smo si bliski tako da ne vjerujem da je u kartici problem, ali mogao bi biti ako se dogodila ta 1:1 000 000 vjerojatnost da se pokidala kod mene. No u svakom slučaju je čudno što se problem samo ponekada javi i kada uspijem pokrenuti računalo onda sve bude ok jedno dulje vrijeme (s paljenjima i gašenjima kompjutera bez problema)...pod dulje vrijeme mislim po tjedan-dva...problem se počeo pojavljivati prije nekih dva mjeseca i do sada se dogodilo nekih 3-4 puta. Inaće koristim dva monitora jedan je 19" lcd i jedan 17" crt i jednom prilikom sam uspio pokrenuti komp tako da sam jedan monitor iskopčao iz kartice...drugi puta sam uspio pokrenuti komp tako da sam u grafičku priključio drugi 6-pinski utor s napajanja, a jednom sam samo pričekao nekih pola sata i pokušao pokrenuti komp i prošlo je bez problema....iako se uglavnom problem javlja kada palim komp u jednom slučaju dok sam igrao skyrim nestala je slika i pojavile su se statične horizontalne tamno i svijetlo sive crte sa finim prijelazima između boja (dakle ne oštro odjeljene). nakon par resetiranja i ponovnog igranja i dalje su se pojavljivale u točno istom trenutku u jednoj misiji i sve je završilo tako da kada sam zadnji puta resetirao onda se pojavio ovaj problem sa početka...i kada sam uspio pokrenuti komp onda je sve radilo kako treba i nisu se više pojavljivale te crte. Dakle osim tih par puta zaredom nijednom više mi se nisu pojavljivale te crte, a to je sada već bilo davno, prije nekih mjesec dana....samo da napomenem da mi se grafička nikada nije zagrijala više od 55°C i nikada nije clockana......i da, svaki puta kada uspijem pokrenuti komp, nakon što uđe u windowse javi mi da nešto ne valja sa ATI driverima...jednom sam ih i reinstalirao, ali slijedeći puta kada se pojavio problem opet mi je to isto javio.

 

Dakle da zaključim, meni tu izgleda kao da imam dva problema...jedan s grafikom koji se pojavi kod bootanja i koji se pojavio dok sam igrao skyrim i jedan problem sa nećim drugim koji se javi kada resetiram komp pa mi monitor ode u stand by. Možda napajanje? Rami? Bios? Chipset?.....neznam.....najviše me čudi upravo to što se problem javlja povremeno :/

 

Nadam se da se netko više razumije i da će uspjeti odgonetnuti u čemu je problem...i nadam se da sam bio jasan budući je pomalo kompliciran problem...i naravno unaprijed se zahvaljujem na svim mišljenjima

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Povremeni problemi kod paljenja....dijagnoza?

Mislim da bi mogao bit problem u grafi posto ti se to pocelo događat od kad si ju stavio. Probaj ju stavit u drugi komp !

Music As A Weapon !!
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Povremeni problemi kod paljenja....dijagnoza?

To ću svakako isprobati ali biti ću u mogučnosti tek za kojih tjedan-dva dana.............zaboravio sam napomenuti da kada se dogodi taj problem da mi se matična na mini displayu zaustavi na kodu 2A što u uputama kaže slijedeće "initializes different devices through DIM." što nemam pojma što znači i nisam ni uspio skontati googlajući............u nekim trenucima se znala zaustaviti na nekom drugom kodu ali sada se više ne sjećam kojem......mislim da se sve nešto vrti oko tog DIM, a koliko znam to ima neke veze sa ramima što me onda još više zbunjuje

Poruka je uređivana zadnji put pet 2.3.2012 20:08 (Gugy).
13 godina
offline
Povremeni problemi kod paljenja....dijagnoza?

Probaj ih izvadit i opet stavit unutra !

Music As A Weapon !!
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Povremeni problemi kod paljenja....dijagnoza?

ok....zamijeniti ću mjesta pločicama pa ću javiti ako se ponovno dogodi problem.....inaće što se grafike tiće malo je nezgodno staviti u drugi komp radi provjere jer kao što sam rekao problem se povremeno javlja...rijeđe nego češće :)...no jako isfrustrira kada se pojavi jer mi je nekada trebalo i više od pola sata borbe da bih uspio nekako pokrenuti komp....no dobro, samo me zanimalo tuđe mišljenje ( ijoš uvijek me zanima ako netko misli drugačije), vrijeme će pokazati svoje pa se javim

Poruka je uređivana zadnji put pet 2.3.2012 20:50 (Gugy).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Povremeni problemi kod paljenja....dijagnoza?

eto sada mi se upravo ponovno dogodio problem sa crtama u skyrimu....prvo sam odmah otvorio kućište da vidim što piše na displayu na matičnoj ali je bio ugašen...zatim ugasio i upalio i pojavio se kod 75 što znaći "initialize int-13 and prepare for ipl detection" što god to bilo, a na ekranu su opet bile crte...nakon drugog paljenja ponovno se pojavio kod 2A kao i prije.......zatim sam zamijenio mjesta ramima i vratio na grafičku njen tvornički cooler, koristim inaće accelero l2 pro....da, to nisam spominjao jer sam mislio da nije bitno buduči sam do sada imao tri grafe i na svima sam 100 puta mijenjao cooler i imam u tome dosta iskustva....no palo mi je na pamet da bi možda bio problem u tome što ova grafa ima dvopinski konektor za ventilator dok accelero ima tropinski pa je bio spojen direktno na napajanje i možda ju je to bunilo iako ne vidim razlog zašto bi.....e sada sve opet radi kako treba od prve pa budem vidio hoće li se ponovno pojaviti problem

15 godina
neaktivan
offline
Povremeni problemi kod paljenja....dijagnoza?

...za povremene horizontalne crte na monitoru u igrama, koje se najčešće javljaju nakon paljenja ili

restarta računala nije kriva grafička nego matična...mislim da je jedino rješenje u novoj matičnoj...{#}

...kaos...
Poruka je uređivana zadnji put pet 2.3.2012 22:45 (Jurra).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Povremeni problemi kod paljenja....dijagnoza?

uff...to sam najmanje htio čuti....hvala na informaciji

14 godina
neaktivan
offline
Povremeni problemi kod paljenja....dijagnoza?

hmm...evo novih informacija.....maloprije mi je drugi monitor ostao bez boje a na youtubeu mi je javio da nemam instaliran flashplayer iako ga imam.....ugl taj drugi monitor (crt) je spojen na vga izlaz a primarni (lcd) na dvi preko konvertera (jer monitor ima vga ulaz)....probao sam isključiti drugi monitor iz njegovog utora i uključiti primarni i svejedno nije bilo boje, dakle nije do drugog monitora...zatim sam restartao komp i windowsov amblem kod podizanja je bio u boji a od welcome screena pa na dalje opet bez boje....zatim sam obrisao drivere od grafike, spojio oba monitora kako je bilo i prije i boja je bila na oba monitora.....dakle problem s driverima...u međuvremenu windows je automatski stavio svoj driver pa sam tako i ostavio i nemam problema sa igrama ili slično.....

 

no ok, driveri su možda radili probleme tipa one crte dok sam igrao....ali nikako nisu mogli praviti probleme tipa odlazak monitora u stand by nakon reseta računala :/

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Povremeni problemi kod paljenja....dijagnoza?

Probaj pogledati u kakvo ti je stanju maticna ploca, graficka kartica i bilo bi dobro pogledati i napajanje. Najvecu paznju obrati na kondenzatore. Ako su slucajno napuhani kondenzatori, onda su oni problem. 

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Povremeni problemi kod paljenja....dijagnoza?

napokon sam ugrabio vremena da rastavim cijeli komp, pregledam i očistim. svi kondenzatori na matičnoj i grafičkoj su u redu...napajanje također, osim što je bilo puno prašine...u biti u cijelom kompu je bilo dosta prašine koju sam sada počistio....moguće da mi je prilikom mijenjanja grafičke ušlo malo prašine u pci utor pa je to pravilo probleme

 

čini se da koliko god je dobro riješenje kučišta da se napajanje nalazi na dnu umjesto na vrhu, pružajući s time dobar air-flow za hlađenje procesora budući na vrhu ima otvore za ventilatore na koji sam namontirao jedan, napajanje mi povuče dosta prašine od dolje a budući se na dnu pored njega nalazi još jedan otvor za ventilator, moguće da ventilator od napajanja pokrene prašinu ispod kučišta te ona ulazi kroz taj otvor pored i diže se u unutrašnjost kučišta.....sada sam postavio filtere dolje pa se nadam da neću više imati toliko problema sa prašinom :)

 

u svakom slučaju hvala na svim savjetima :D

Poruka je uređivana zadnji put uto 20.3.2012 0:54 (Gugy).
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice