Računalo se izgasilo (nedugo imao problema sa graf

poruka: 5
|
čitano: 1.024
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Random Restart (nedugo bio prob sa grafom)

Zdravo,

 

Nedugo sam imao ovaj problem: http://www.bug.hr/forum/topic/razni-hardverski-problemi/windows-nece-starta-mozda-graficka/211111.aspx

Grafičku sam maknuo iz računala i monitor mi trenutno spojen na integriranu grafičku na procesoru.

 

Sad malo prije mi se računalo restartalo. Tražilo me safe mode ili normal. Nikakav blue screen. Samo crno, i restart.

 

Da li je moguće da je problem u napajanju?

Ili matična?

Ili dovod struje (ako to moguće)?

Moguće da ako je problem u napajanju da je to zeznulo i grafičku?

 

Konfiguracija:

AsRock z68 Extreme3 Gen3

i5 2500k

Corsair VX 550W

2x4gb Kingstone 1600mhz

Računalo je staro oko 2 god. NA CPU nisam pastu promijenio (Ali imao sam računalo i po 5 god da nisam to mijenjao)

Nije tako puno prošlo kada sam sve ispuhao, ali budem danas opet.

 

Sad me ovo malo počelo zabrinjavati pa me zanima ako ima netko neke ideje kako mogu saznati gdje bi mogao biti problem. Neki testovi ili nešto. :S

 

BTW kad se računalo izgasilo gledao sam film sa VLC media player.

 

Hvala.

Poruka je uređivana zadnji put čet 3.7.2014 19:55 (tigerija).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Računalo se izgasilo (nedugo imao problema sa graf

Evo, problem se desio opet.

Ima li neki program koji mi zapisuje temperaturu komponenti (tako da mogu pogledati nakon šta se računalo ugasi i ponovo upali). Da mogu vidjeti temperaturu prije gašenja.

 

Može li mi netko savjetovati što da uradim?

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Računalo se izgasilo (nedugo imao problema sa
tigerija kaže...

Evo, problem se desio opet.

Ima li neki program koji mi zapisuje temperaturu komponenti (tako da mogu pogledati nakon šta se računalo ugasi i ponovo upali). Da mogu vidjeti temperaturu prije gašenja.

 

Može li mi netko savjetovati što da uradim?

probaj uci u biose i tamo mozes vidjet temp procesora i probaj rame jedne izvadit pa probat redom po utorima s jednim pa onda s drugim

13 godina
offline
Re: Računalo se izgasilo (nedugo imao problema sa
JohnnyBlaze kaže...
tigerija kaže...

Evo, problem se desio opet.

Ima li neki program koji mi zapisuje temperaturu komponenti (tako da mogu pogledati nakon šta se računalo ugasi i ponovo upali). Da mogu vidjeti temperaturu prije gašenja.

 

Može li mi netko savjetovati što da uradim?

probaj uci u biose i tamo mozes vidjet temp procesora i probaj rame jedne izvadit pa probat redom po utorima s jednim pa onda s drugim

Ok hvala. Budem probao sam ramima. Bio sam radio memtest prije nekoliko dana i tu je sve bilo ok.

 

Vezano uz temperaturu. Mene zanima temperatura kad mi se računalo ugasi. Mislim da to ne mogu vidjeti u biosu. Nego trenutnu temperaturu. Ima za to programe. Inače je proc do 40c. Najčešće oko 35c. i5 2500k.

I sve ostalo djeluje ok.

Ali ne znam koja je temperatura kad se ugasi računalo.

 

Osim rami, mogu li šta drugo provjeriti? Ovo se desilo zadnji puta prije 4 dana.

Poruka je uređivana zadnji put pon 7.7.2014 21:22 (tigerija).
13 godina
offline
Računalo se izgasilo (nedugo imao problema sa graf

http://postimg.org/image/5esf9jb9b/

Evo slike najviše temperature kroz kojih 12+ sati. Znači računalo se 2 puta restartalo nakon što sam imao problem sa grafičkom (izvadio je van nakon tog problema).

Temperatura nejde iznad 50C što je ok ne? Normala je oko kojih 40-45C.


Ja sumnjam na nešto sa napajanjem. Nestabilnost ili u napajanju ili možda u dovodu. Pa budem to probao testirati.

---

Što je točno ovo:
PCI Simple Communication Controller
SM Bus Controller
Universal Serial Bus (USB) Controller

Čitao sam nešto o tome.
Da li mi treba SM Bus Controller? Nešto spominje da je za komunikaciju napajanja. Ali djeluje da ima veze i sa grafičkom (koristim integriranu trenutno).
Da li trebam drivere za to? Ili to neme veze sa mojim problemom.

---

Mogu sad još na primjer zamjeniti svoje 2x4 gb rame sa onima od brata.
Pa da vidimo bude li se kome izgasilo računalo.

Štos je u tome da je razmak u problemu bio 4 dana. Prvi puta se računalo restartalo kad sam gledao film preko VLC media playera.
Drugi puta kada je DotA2 igra bila uključena, ali je bila minimizirana, te sam ja koristio mozillu.
Tako da je teško otkriti šta je problem. Memorija ili Napajanje/Dovod napajanja moguće. Sumnjam da je temperatura.
Jel moguće da nešto sa matičnom ne štima?

Eto, slušam ideje i savjete što da uradim.

 

EDIT:

BTW, gledao sam malo po drugim forumima i ugledao ovo:

http://forum.pcekspert.com/showpost.php?p=2602783&postcount=17
iz ove teme: http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=259791
I mislim da ja često imam taj slučaj. Znam primjetit da mi navečer svjetlo zna trepnut. Da li je moguće da mi to stvara probleme sa računalom?

EDIT2:
Ovako ljudi. Da li je moguće da je problem do produžnog kabla i/ili nestabilnosti u napajanju? I da se zbog toga računalo restarta. Da li je moguće da može doći do oštećenja hadrwarea od toga?

Ja nisam imao UPS do sada pa mi je frend koji je električar posudio i savjetovao da si uzmem UPS.
Pa budem to uradio danas/sutra.

Također me zanima, da li mogu ja kako testirati da li je problem u mojem napajanju? Gledao sam neke primjere na interentu. Da li mogu provjeriti multimetrom da li je problem u napajanju? Iii je moguće da napajanje test prođe, a zapravo je pokvareno?

Zahvaljujem.

Poruka je uređivana zadnji put uto 8.7.2014 19:01 (tigerija).
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice