Računalo se ne pali

poruka: 18
|
čitano: 7.144
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Računalo se ne pali

Ovako, frend mi je dao komp koji mu je prestao radit nakon 3 godine i nije se ništa palilo.

Problem je ili u matičnoj ili u procu jer je sve ostalo testirano. I kupio sam danas AM2/AM3+ matičnu i sklepao sve iznova zajedno sa starim procom i dalje komp ne šljaka. Upalim ga i ventilatori se okrenu za 1cm i stanu i sve ostane i dalje ugašeno, ni napajanje se ne upali.

I skužio sam da je taj Athlon 64 125W i prijašnja matična je bila 95W i radila je 3 god :/ , a i ova nova matična je isto 95W, ali se ne pali sa 125W procom.

Izvadio sam proc van i upalio komp bez njega i potpuno isti situacija, ne pali se (ofc). Nadam se da se nova matična nije oštetila.

 

Pretpostavljam da matična ne reagira na 125W proc, tj kao da ga ni nema pa se ne pali? Namjeravam sutra kupiti 95W Athlon.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Računalo se ne pali

Ovo me podsjeća na sličan problem koji sam imao sa AMD-om prije nekoliko mjeseci... Izmjenjao sve redom, matičnu, rame... na kraju se ispostavilo da je jedna od iglica na procesoru bila savijena... Probaj si to pregledat...

12 godina
neaktivan
offline
Računalo se ne pali

Provjeri ti to sa drugim napajanjem.Ovo je vjerojatno{#}.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Računalo se ne pali

Pogledao sam i sve su ravne.

Jel moguće da se ne pali jer ne podržava 125W proceve? Čitao sam na netu da nekima rade 95W matične sa 125W procevima, ali kod mene to nije slučaj.

 

EDIT:

 

Napajanje testirano na drugom kompu i radi. :/

Poruka je uređivana zadnji put pon 28.1.2013 20:56 (DuxTm).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Računalo se ne pali

Pa to jednostavno provjeriš, pogledaš koju ploču imaš, odeš na stranicu proizvođača i pod cpu support list nađeš dali ti podržava taj procesor...

15 godina
odjavljen
offline
Re: Računalo se ne pali
DuxTm kaže...

Ovako, frend mi je dao komp koji mu je prestao radit nakon 3 godine i nije se ništa palilo.

Problem je ili u matičnoj ili u procu jer je sve ostalo testirano. I kupio sam danas AM2/AM3+ matičnu i sklepao sve iznova zajedno sa starim procom i dalje komp ne šljaka. Upalim ga i ventilatori se okrenu za 1cm i stanu i sve ostane i dalje ugašeno, ni napajanje se ne upali.

I skužio sam da je taj Athlon 64 125W i prijašnja matična je bila 95W i radila je 3 god :/ , a i ova nova matična je isto 95W, ali se ne pali sa 125W procom.

Izvadio sam proc van i upalio komp bez njega i potpuno isti situacija, ne pali se (ofc). Nadam se da se nova matična nije oštetila.

 

Pretpostavljam da matična ne reagira na 125W proc, tj kao da ga ni nema pa se ne pali? Namjeravam sutra kupiti 95W Athlon.

Jedna sitnica - jesi napravio clear CMOS? Viđao sam potpuno nove ploče koje odbijaju prvi put bootati sve dok ne napraviš clear CMOS.

 

 

Jesi siguran da je napajanje ispravno? Testirao si ga konfiguraciji koja traži otprilike istu snagu? Što si sve testirao i kako? Jesi provjeravao power i reset gumb na kućištu, da oni ne blokiraju, pa rade problem? Ima li napajanje sve potrebne konektore (provjeri u uputama, možda matična traži 8-pin +12V konektor za procesore s TDP-om 125 W i više).

Rastavi kompletan komp i na stolu (samo nemoj na metalnom) složi napajanje, matičnu i procesor (bez rama), te obavezno spoji beeper. Trebao bi dobiti neke kombinacije beepova (ovisno o biosu). Ako svira znači da su matična i procesor ok. Dodaj ram (jedan modul samo), sad bi pištanje trebalo biti drugačije. Ako neće pali, pokušaj promijeniti modul, probaj na drugi utor i slično (iako je mala šansa da ram radi ovakve simptome).

Ako je grafička integrirana, vrti ventilatore, a ne pišti, spoji i monitor, možda prođe dalje (neki biosi omogućuju gašenje beepa kad je sve u redu), pa pokušaj ponovno.

 

Ako nema integriranu grafičku, onda dodaj grafičku, pa probaj s njom. Ako je i grafička u redu, dodaji ostale komponente jednu po jednu dok ne dođeš do problematične.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
13 godina
neaktivan
offline
Računalo se ne pali

Krivo sam se izrazio. Ne podržava 125W proceve.

http://www.asrock.com/mb/NVIDIA/N68C-GS%20FX/?cat=CPU

Muči me da se nije oštetila matična zbog toga.

Sutra idem u kupnju novog proca pa bi poludio da saznam da je nova matična otišla.

EDIT:

ClearCMOS sam napravio i isti problem. Napajanje je testirano na 478 mašini, ali stavio sam drugo napajanje u taj komp i isti slučaj. Napajanje bi isključio.

Sve sam ištekavao i uštekavao i komp nedaje znakove života. Ništa se ne vrti, niti jedan vent. Počnu se okretat, ali stanu isti tren.

Stara matična je pretpostavljam riknula zbog prejakog proca, a ova vjerojatno niti ne prepoznaje 125W.

Poruka je uređivana zadnji put pon 28.1.2013 21:06 (DuxTm).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Računalo se ne pali

Računalo mi je prestalo radit. Naoko sve radi, ventilatori od procesora i grafičke ali sustav se ne podiže, monitor crn, niš ne pokazuje i led lampice od powera i hard diska ne rade. Imam rezervni disk pa sam prvo to probao promijeniti ali ništa. Onda sam skinuo grafičku i monitor priključio na vga, resetirao bios i to je šljakalo. Zaključio sam da mi je riknula grafička i nabavio novu, ukopčao ali neče. Šta bi to moglo biti ? Mi može ko dat kakav savijet ?

 
0 0 hvala 0
12 godina
online
Re: Računalo se ne pali
beto 0 kaže...

Računalo mi je prestalo radit. Naoko sve radi, ventilatori od procesora i grafičke ali sustav se ne podiže, monitor crn, niš ne pokazuje i led lampice od powera i hard diska ne rade. Imam rezervni disk pa sam prvo to probao promijeniti ali ništa. Onda sam skinuo grafičku i monitor priključio na vga, resetirao bios i to je šljakalo. Zaključio sam da mi je riknula grafička i nabavio novu, ukopčao ali neče. Šta bi to moglo biti ? Mi može ko dat kakav savijet ?

Jeli ta grafa koju si nabavio ispravna? Možda ti grafa treba dodatno napajanje, a ti nisi ukopčao. Ispuni Moj PC ili navedi koje komponente imaš, da znamo o čemu se radi.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Računalo se ne pali

nova je i ne treba dodatno napajanje. moje komponente su : matična je g31-m7 te od biostar, intel core 2 duo, napajanje je 400w, od potrošača imam još card reader i pržilicu, a ta nova grafička je geforce gt 630 2gb ddr3.

12 godina
online
Računalo se ne pali

Ili ti grafa nije dobro sjela u utor ili ti PCI E utor na matično nije ispravan. Probaj grafu i staru i novu na drugom kompu.

Dali ima kakvih zvukova, beepanja iz kompa? Jesi istim kablom spajao monitor sa grafom i sa integriranom grafom na matičnoj?

Poruka je uređivana zadnji put pon 28.1.2013 22:13 (Mile 74).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Računalo se ne pali

jedino ovo da pci e utor nije ispravan ili možda neki kontroler koji je zadužen za to , neznam zato i pitam.

13 godina
neaktivan
offline
Računalo se ne pali

UPDATE:

Da se nadovežem na svoju temu. Izvadio sam grafičku i sad se vrte ventilatori. Ispada da sam đabe kupovao matičnu.

Poruka je uređivana zadnji put uto 29.1.2013 1:04 (DuxTm).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Računalo se ne pali

Problem je bio do grafičke 9800GT. Nisam znao da neispravna grafa može potpuno umrtvit komp.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Računalo se ne pali
DuxTm kaže...

Problem je bio do grafičke 9800GT. Nisam znao da neispravna grafa može potpuno umrtvit komp.

Kako ne, povuće preveliku struju i reagira zaštita. Gotovo bilo koja komponenta to može napraviti.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
11 godina
neaktivan
offline
Računalo se ne pali

Pozdrav,

Ja imam problem znaci kada se računalo pali normalno stisnem na power tipku i procesor normalno radi i ekran se upali i nakon nekoliko sec se ugasi a procesor i dalje radi i nista ne događa.Neznam u cemu je problem jer mijenjao sma RAM-e prije tjedna dana i dosad je sve normalno radilo.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Računalo se ne pali

Provjeri ako ti je grafa ispravna,dali se diže bios?

Ispuni Moj PC.

Poruka je uređivana zadnji put čet 31.1.2013 13:13 (lukabo).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Računalo se ne pali
Grafa radi ali bios se ne dize...
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice