PHP: ć č đ se ne ispisuju dok š ž se ispisuju

poruka: 8
|
čitano: 11.972
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
PHP: ć č đ se ne ispisuju dok š ž se ispisuju

Pretražio sam google i probao sva moguća rješenja no ništa nije uspjelo. Nadam se da će mi netko ovjde moći pomoći.

Problem je u tome što u mysql bazu uredno mogu upisati č ć đ i uredno se vide kada ih pregledavam u phpmyadminu, no kada ih preko php skripte pokušavam prikazati na stranici dobijem upitnike. Probao sam cijelu bazu, tabele i char set na stranici postaviti i na utf-8 i na windows-1250 no bezuspješno.

Ako bi mi itko mogao pomoći bio bi mu jako zahvalan. Hvala

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
PHP: ć č đ se ne ispisuju dok š ž se ispisuju

Nisam siguran da li ti mogu pomoci!?

Ja sam imao problem malo drugaciji, kod mene su se š,đ,č,ć  u phpAdminu prikazivali bezveze, ali je preko iscitavanja na mom sajtu bilo sve OK. Strana je bila podesena na UTF-8.

Pogledaj ovo sto sam napisao, pokusaj da tako postavis, pa mozda uspe, nikad se ne zna!

 

http://www.bug.hr/forum/topic/baze-podataka/mysql-nasa-slova/13020.aspx

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
PHP: ć č đ se ne ispisuju dok š ž se ispisuju

Problem je do php-a. Imam footer.php kojeg pozivam preko php na glavnu stranicu i u tom footer.php uredno piše ć č đ,  no kada pozovem preko include taj footer, na glavnoj stranici mi izbaci čudne znakove.

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: PHP: ć č đ se ne ispisuju dok š ž se ispisuju
Sephiroth kaže...

Problem je do php-a. Imam footer.php kojeg pozivam preko php na glavnu stranicu i u tom footer.php uredno piše ć č đ,  no kada pozovem preko include taj footer, na glavnoj stranici mi izbaci čudne znakove.

Nisam siguran da sam te bas razumeo za ovo  "Imam footer.php kojeg pozivam preko php na glavnu stranicu i u tom footer.php uredno piše ć č đ".
U prvom slucaju pozivas kao ..., razjasni mi to malo!?
U drugom slucaju pozivas preko include-a, to je u redu.
Inace u oba dva slucaja pozivas preko PHP, zar ne?

Za pisanje koda koristim PSPad, ne DW. U okviru PSPad imas opciju, kad napises kod za neki fajl (u tvom slucaju footer.php), mozes da izaberes format,  gde imas kao izbor UTF-8 i jos nesto. U DW nisam pronasao tu opciju.
U koliko ne izaberes ovu opciju ili izaberes nesto drugo, a glavna strana ti je postavljena na UTF-8, onda fajl (npr. footer.php) nece pokazivati nasa slova kako treba!
Probaj to, mozda upali
15 godina
neaktivan
offline
PHP: ć č đ se ne ispisuju dok š ž se ispisuju

Na svakoj stranici pozivam header.php na pocetku stranice i footer.php na kraju stranice jer kodovi unutar footera i headera su mi isti na svim stranicama, pa mi je ovak lakše jer ako moram mjenjati nešto unutar headera ili footera samo izmjenim u tom fajlu i izmjenjeno je na svim stranicama.

 

No to nije toliko bitno. Spomenuo sam to jer unutar fajla footer.php postoji riječ koja sadrži 'č', i kada ja footer pozovem preko php (znači sad ovo nije vezano uz sql), dobijem čudne znakove, ali kada upišem direktno 'č' u stranicu radi normalno.

 

Nadam se da je sada malo jasnije.

 

 

EDIT: Probao sam sa PSPad, uspio sam srediti ovaj footer, no tekst iz sql bez i dalje je bez ć č đ

Poruka je uređivana zadnji put pon 5.1.2009 23:31 (Sephiroth).
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
PHP: ć č đ se ne ispisuju dok š ž se ispisuju

Gledaj, nisam i ja profesionalac u svemu ovome, ali mozemo resiti problem vec nekako, zajedno!

Delom si resio problem sa PSPad-om, kada direktno iscitavas slova sa stranice, ne iz baze.

 

Sad treba resiti problem sa bazom.

Gledaj, da bi ti istovremeno bila vidljiva nasa slova i u phpadminu i na tvojoj stranici. Potrebno je sledece (sto je mislim vec objasnjeno u temi koju sam ja postavljao):

- Kako upisijes tako da iscitavas, odnosno da ti charset bude isti u fajlu preko  koga vrsis upis i u fajlu preko koga vrsis iscitavanje bude UTF-8. Probaj da stranice preko kojih vrsis upis i iscitavanje, isto prko PSPada postavis na UTF-8

Fajl koji sadrzi formu preko koje upisujes nesto u bazu, u koliko se ne includuje na glavnu stranu, mora da sadrzi meta tag koji sam dole napisao.

- Potrebno je da ti baza i tabele, odnosno Collation za baze i tabele bude utf8_unicode_ci

- Charest u glavnoj strani i fajlovima koje ne includujes na glavnu stranu bude:  <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" />

- U fajlu gde vrsis konekciju sa bazom (kod mene db_config.php) ubacis:

mysql_query("SET NAMES utf8");
mysql_query("SET CHARACTER SET utf8");
mysql_query("SET COLLATION_CONNECTION='utf8_unicode_ci'");

 

To je to, mislim da neces imati problema sa nasim slovima. Tako sam bar ja resio problem!


Nadam se da sam bio jasan, ako nisam pitaj da pokusam ponovo!

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
PHP: ć č đ se ne ispisuju dok š ž se ispisuju

Dodao one 3 linije u file koji se spaja s database i sada radi se kak treba Smijeh

 

Neizmjerno sam ti zahvalan

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: PHP: ć č đ se ne ispisuju dok š ž se ispisuju

samo treba paziti da su sadržaji unešeni u istom character-set, kao što je na stranici na kojoj trebaju biti prikazani.. sve bi ti radilo i da si stavio character-set=iso-8859-2, ali da ti je i na bazi (ili cms-u, zavisi kako unosiš sadržaj) isto set..

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice