Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali izdvojena tema

poruka: 7.599
|
čitano: 1.877.411
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja), Best-buy oprema za samogradnju (DIY)
8 godina
online
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
CroNk3r kaže...

I rikverc svijetlo moras spojiti da ti se pali kamera kad se ono pali. Mozes ti i prebrikati 12V s upaljaca i na taj dio, ali nema smisla da radi kamera i ekran kad ne parkiras

 Ovak ima drugi rikverc špigl 

Kruha i igala...
14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Gle iskreno mislil sam da ne spojim na rikverc svjetlo nek da imam prekidac gore i upalim kad mi treba :P 

 

Cak sam razmisljal i o tome da nabavim neku wifi cameru i spojim na mob tak da mob koristim kao lcd ali malo je teze naci takvu kameru

Black Spider
Poruka je uređivana zadnji put sri 6.12.2017 19:28 (crni pauk).
9 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
CroNk3r kaže...

I rikverc svijetlo moras spojiti da ti se pali kamera kad se ono pali. Mozes ti i prebrikati 12V s upaljaca i na taj dio, ali nema smisla da radi kamera i ekran kad ne parkiras

 Ako vidim dobro, to nema tako predviđeno. Prema linku čini se da su oni predvidjeli da se napajanje spaja na riverc svjetlo pa da se sve skupa pali kada se ubaci u rikverc. 

On je odlučio da bi to sam uključivao prema potrebi.....za to mislim da bi ovakav utikač bio prikladiji.....

 

14 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Kako god ti hoces.

Inace ne bi trebalo biti pretesko doci ni do zice koja "prepoznaje" kad stavimo u mjenjac u rikverc, tako da ne treba zice razvlaciti skroz do zadnjeg svjetla.

 

EDIT: 

sad vidim shemu, izvedba je dosta ajmo reci neprofesionalna, ali sta drugo ocekivati od kineza za 20$

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.12.2017 19:31 (CroNk3r).
Moj PC  
4 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
CroNk3r kaže...

Kako god ti hoces.

Inace ne bi trebalo biti pretesko doci ni do zice koja "prepoznaje" kad stavimo u mjenjac u rikverc, tako da ne treba zice razvlaciti skroz do zadnjeg svjetla.

 

EDIT: 

sad vidim shemu, izvedba je dosta ajmo reci neprofesionalna, ali sta drugo ocekivati od kineza za 20$

 Bas iz tog razloga nebi spajal na zadnje svijetlo nego na prekidac jer imam novi auto pa mi nije svejdeno mozda bi mi cak i gresku javljao a jos je pod tvornickom pa da nebi bilo problema...

Black Spider
14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
crni pauk kaže...
CroNk3r kaže...

Kako god ti hoces.

Inace ne bi trebalo biti pretesko doci ni do zice koja "prepoznaje" kad stavimo u mjenjac u rikverc, tako da ne treba zice razvlaciti skroz do zadnjeg svjetla.

 

EDIT: 

sad vidim shemu, izvedba je dosta ajmo reci neprofesionalna, ali sta drugo ocekivati od kineza za 20$

 Bas iz tog razloga nebi spajal na zadnje svijetlo nego na prekidac jer imam novi auto pa mi nije svejdeno mozda bi mi cak i gresku javljao a jos je pod tvornickom pa da nebi bilo problema...

Ako imas detekciju izgorenih zarulja, onda bi sigurno to zbunilo racunalo, jedino neznam kako bi reagiralo. Kad se stave led zarulje racunalo uglavnom baca gresku da je pregorila zarulja posto vuce manje struje, a ovo bi bio suprutan slucaj, sad pitanje s cime bi to rezultiralo

14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
CroNk3r kaže...
crni pauk kaže...
CroNk3r kaže...

Kako god ti hoces.

Inace ne bi trebalo biti pretesko doci ni do zice koja "prepoznaje" kad stavimo u mjenjac u rikverc, tako da ne treba zice razvlaciti skroz do zadnjeg svjetla.

 

EDIT: 

sad vidim shemu, izvedba je dosta ajmo reci neprofesionalna, ali sta drugo ocekivati od kineza za 20$

 Bas iz tog razloga nebi spajal na zadnje svijetlo nego na prekidac jer imam novi auto pa mi nije svejdeno mozda bi mi cak i gresku javljao a jos je pod tvornickom pa da nebi bilo problema...

Ako imas detekciju izgorenih zarulja, onda bi sigurno to zbunilo racunalo, jedino neznam kako bi reagiralo. Kad se stave led zarulje racunalo uglavnom baca gresku da je pregorila zarulja posto vuce manje struje, a ovo bi bio suprutan slucaj, sad pitanje s cime bi to rezultiralo

 Da a preko ovog 12v upaljaca nebi trebalo nista javljati posto on sluzi samo da "puni"?

Black Spider
14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
crni pauk kaže...

 Da a preko ovog 12v upaljaca nebi trebalo nista javljati posto on sluzi samo da "puni"?

Ne bi trebalo biti problema, to je uticnica za vise upotreba i s njom najvise sto se moze dogoditi je da ti izgori osigurac(koji je posebno samo za tu uticnicu) ukoliko ili kratko spojis ili spojis prajaki uredaj.

12 godina
odjavljen
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Pozz ljudi

Imam ovaj zvučnik iz auta. Multimetar mi izbacuje 4 ohma kad stavim na pištalicu, valjda bi trebao radit.

E sad mene zanima kako da saznam koliko troši zvučnik(koliko je W), i dal imaju već gotova pojačala za taj zvučnik(da bude mono, nemam još jedan za stereo)? Tj za zvučnik te snage.

Trenutno ga mogu napajati s QC punjačom koji daje 1.5A @12V ili punjačom od HP laptopa koji daje 60-65W na 18.5V(mislim da to ne bude išlo)

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 7.12.2017 17:46 (Dex.pwn).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Dex.pwn kaže...

Pozz ljudi

Imam ovaj zvučnik iz auta. Multimetar mi izbacuje 4 ohma kad stavim na pištalicu, valjda bi trebao radit.

E sad mene zanima kako da saznam koliko troši zvučnik(koliko je W), i dal imaju već gotova pojačala za taj zvučnik(da bude mono, nemam još jedan za stereo)? Tj za zvučnik te snage.

Trenutno ga mogu napajati s QC punjačom koji daje 1.5A @12V ili punjačom od HP laptopa koji daje 60-65W na 18.5V(mislim da to ne bude išlo)

 

 

Zali boze trositi novce na pojacalo za to, taj zvucnik bez niskotonca nema smisla, radije bi bio u tisini nego to slusao.

12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
CroNk3r kaže...
Dex.pwn kaže...

Pozz ljudi

Imam ovaj zvučnik iz auta. Multimetar mi izbacuje 4 ohma kad stavim na pištalicu, valjda bi trebao radit.

E sad mene zanima kako da saznam koliko troši zvučnik(koliko je W), i dal imaju već gotova pojačala za taj zvučnik(da bude mono, nemam još jedan za stereo)? Tj za zvučnik te snage.

Trenutno ga mogu napajati s QC punjačom koji daje 1.5A @12V ili punjačom od HP laptopa koji daje 60-65W na 18.5V(mislim da to ne bude išlo)

 

 

Zali boze trositi novce na pojacalo za to, taj zvucnik bez niskotonca nema smisla, radije bi bio u tisini nego to slusao.

 

Kakav bi zvuk bio haha?

To sve radi na 12V?

Šta bi bilo kad bi direktno 12V(iz PCa) stavio na pinove? Kratki spoj ili bi krenuo zujati?

 

Bitno da ne krči, inače bi ga koristili u školi za muziku pod odmorom.

Sad ima neki, krči, isto nema basa(osim kad plastika zavibrira) :D

Poruka je uređivana zadnji put čet 7.12.2017 18:08 (Dex.pwn).
14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Dex.pwn kaže...

 

Kakav bi zvuk bio haha?

To sve radi na 12V?

Šta bi bilo kad bi direktno 12V(iz PCa) stavio na pinove? Kratki spoj ili bi krenuo zujati?

 

Bitno da ne krči, inače bi ga koristili u školi za muziku pod odmorom.

Sad ima neki, krči, isto nema basa(osim kad plastika zavibrira) :D

Nemam pojma iz prakse, ali nekom logikom bi rekao da ce izgoriti zvucnik posto su to dosta tanke zice, a 12V/4ohm=3A

Zujati ne bi sigurno poceo jer zvuk je titranje, a da bi zvucnik titrao, mora imati na ulazu signal odredene frekvencije, znaci promjenjiv ulaz.

 

A doslovno imas samo visoke tonove, niski i srednji ne postoje.

12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Mislim da je ovo za srednje tonove.

Pre velik mi je za visoke.

Na svojim Z906 sam ugasio totalno bas, fino se čulo(ne krči i to), mislim da bi se i tako čuo i taj zvučnik.

A koliko vidim, gotovo su istog promjera.

 

Zvuk ima boju kao da si u nekoj trgovini, šoping centru.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 7.12.2017 18:29 (Dex.pwn).
14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Ako je iz starijeg VW-a onda je to onaj zvucnik koji je pod vjetrobranom i gleda prema gore, za vrata je definitivno premali. E, sad pitanje dal je bolji od onih koje sam ja cuo u golfu kojem su oba zvucnika iz vrata izvadena, ako je isti zvucnik onda je zvuk doslovno jadan
12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
CroNk3r kaže...
Ako je iz starijeg VW-a onda je to onaj zvucnik koji je pod vjetrobranom i gleda prema gore, za vrata je definitivno premali. E, sad pitanje dal je bolji od onih koje sam ja cuo u golfu kojem su oba zvucnika iz vrata izvadena, ako je isti zvucnik onda je zvuk doslovno jadan

 

Dal bi se zvučnik mogao testirati preko Arduina i MOSFETa? 

Čisto neke random frekvencije?

 

Od pojačala sam ovo našao

https://www.ebay.com/itm/TDA7492P-Digital-Amplifier-Board-Wireless-Bluetooth-4-0-Audio-Receiver-K5A2-V2P3/253213420766?epid=2273156233&hash=item3af4b22cde:g:-rQAAOSw-jFZ5m3v

Koliko vidim podržava 2.1(al nebitno mi je to), prima od 12 do 24V i 4Ohm impedanciju

Jedino ne kužim kakav izlaz daje(nerazumno mi je to).

Poruka je uređivana zadnji put čet 7.12.2017 19:02 (Dex.pwn).
14 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Mislim da moze, ali neznam kako, audio tehnika mi je strani pojam.

 

EDIT: Moras paziti da ne preopteretis zvucnika, jer 12V, 3A je 36W, a poprilicno sam siguran da je to daleko ispod specifikacija tog zvucnika.

+kvaliteta zvuka kod samog maksimuma zvucnika je niska i njegova dugotrajnost se smanjuje, zato se uglavnom uzima malo slabije pojacalo odnosno malo jaci zvucnik.

Poruka je uređivana zadnji put čet 7.12.2017 20:26 (CroNk3r).
Moj PC  
1 0 hvala 1
12 godina
odjavljen
offline
14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

 Ma bilo koje to jeftino pojacalo ce raditi. 

 

Spojis samo jedan kanal i softverski prebacis na mono na uredaju s kojeg pustas glazbu.

10 godina
neaktivan
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Gledao sam na yt kako ljudi prave od napajanja za pc punjač za akumlator.Imao sam neko staro napajanje pa ajde reko da probam.

12v žuta mi je bila -,a sa 24pin plava 3v mi je bila + i to kad se spoji bude 14v,na toj voltaži se inače i puni akumulator.

Međutim spojim - i onda kad hoću + varniči i spržio sam napajanje.

Mene interesuje zašto varniči ?

Probao sam sa punjačem od mobitela puniti i napuni se ono do 11.80v,ali meni treba 12.60.Ali bar nije varničilo ništa,to me zbunjuje

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Vjerojatno si krivo spojio. Pretpostavljam da treba -12V, plava i +3V, narancasta.

Ti si cini se dobio 24V i suprotne polove spojio na akumulator...

 

Kupi multimetar ako nemas, jer bi izbjegao ovakve greske.

Poruka je uređivana zadnji put sub 9.12.2017 19:03 (Alkaline).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Kaj znači "varniči"? Iskri ili što?

 

Jesi siguran da se uopće smije napraviti to što si napravio? Ja sam mislio da se tako nešto smije napraviti samo ako koristiš dva napajanja koja nemaju zajedničku masu (nisam elektroničar, no to sam pokupio iz nekih videa na YouTubeu). Tako da bih rekao da je u tvom slučaju struja išla u krivom smjeru. Možda pregorio osigurač? Ili koja dioda?

10 godina
neaktivan
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Da,iskri.
A ja sam vidio da lik pravi sa jednim napajanjem
14 godina
moderator
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Jimmy Lenard kaže...

12v žuta mi je bila -,a sa 24pin plava 3v mi je bila + i to kad se spoji bude 14v

 Nikad pa ni onda, sasvim pogrešno si spojio.

 

plava je -12v, narančasta je +3,3v, tako možeš dobiti 15,3v

Kuponi s popustima na Gearbest-u, svaki dan novi kuponi: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1EThg_or_CPBJMHZ00pufBNc0o_-sSPWwHXA9d_RXsG8 Face: https://www.facebook.com/gearbest.coupons.discounts/
10 godina
neaktivan
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Žuta na konektoru za disk 12v,mjerio sam multimetrom.
12 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Za 100kn se kupi punjac akua.

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Jimmy Lenard kaže...
Žuta na konektoru za disk 12v,mjerio sam multimetrom.

A druga žica? Jesi izmjerio njen napon? I izmjerio napon u odnosu na što - na masu (crnu žicu)?

 

Znači, tebi je +12V bio minus?! Bilo je i za očekivati da to neće završiti dobro...

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 9.12.2017 19:55 (mbaksa).
10 godina
neaktivan
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Da,+12 mi je bio -,nisam na to obraćao pažnju.
Meni je bilo bitno samo da bude napon 14v,nisam obraćao pažnju na to i eto..

Mogu ja punjač i za 50kn nabavit,al htio sam nešto sam pokušat napravit
16 godina
moderator
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Tebi je zapravo akumulator punio napajanje, a ne obratno! 

10 godina
neaktivan
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Izgleda haha

Ali znači bilo bi moguće da sam na -12 spojio?
9 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Jimmy Lenard kaže...
Da,iskri.
A ja sam vidio da lik pravi sa jednim napajanjem

Može link na video?

 

Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja), Best-buy oprema za samogradnju (DIY)
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice