Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti... izdvojena tema

poruka: 1.319
|
čitano: 471.503
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Radim File NAS server po ovom videu 

 

I sve ok prođe do djela kad želi pristupiti folderu iz windowsa onda mi kaže:

 

Window cannot access \\(My raspberry pi's IP)\pi share You do not have permission to access \\(My raspberry pi's IP)\pi share. Contact your network administrator to request access.

 

Sve sam radio kao na videu.

 

Dali ima tko ideju zašto? 

 

I nisam najbolje shvatio u video kako da postavim folder na prijenosni HDD koji mi je spojen na RPI? 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Nemaš dobro konfiguriran samba server. 

 

Provjeri prvo da li ti je dobro mountan usb disk (preko komandne linije odi do putanje gdje si mountao disk i provjeri da li se vide datoteke na disku). 

 

Nakon toga otvori samba konfiguraciju sudo vi /etc/samba/smb.conf

 

Pronađi dio gdje piše  Share Definitions i provjeri da li tvoj share (nazivi share-ova počinju sa [naziv]) ima dobru putanju i prava pristupa, npr : 

 

[pihome]

   comment= Pi Home

   path=/home/pi

   browseable=Yes

   writeable=Yes

   only guest=no  

   create mask=0777

   directory mask=0777

   public=no

 

 

Nakon ispravka probaj da li ti radi. Za slučaj da si zaboravio password za samba share, možeš ga postaviti  sa : 

 

smbpasswd -a pi

'Genius might be the ability to say a profound thing in a simple way' Charles Bukowski
14 godina
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

ovako,postavio sam napokon netflix addon (prvo sam nasao krivi tutorijal koji nije radio,pa jos jedna i mislio sam da sam ja kriv al ne,sada u bugu novom nadjem tutorijal i vid vraga radi (donekle)...)

 

Dakle addon je gore ,upisane account informacije su dobre,no kada udjem u netflix nema informacija,tj idem na all shows i ne prikazuje nista osim strelice koja vodi na predhodnu stranicu. Guglao sam no svi s slicnom greskom dobe neki error,ja nijedan.

 

Ako netko zna u cemu je problem?

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Uspio sam kupiti Zero (nova verzija 1.3 sa ulazom za kameru)!!! (prije pola sata na pimoroni) :D - Bio je na stanju bukvalno pola sataa, cim sam obavio kupovinu vise ga nije bilo! :) Zero 4 funte i isto toliko postarina.

Od nedavno imam RPi3 i ODUSEVLJEN sam! Nabavio sam ga najvise zbog toga jer sam zavolio Python, pa sam zelio iskorititi Python i povezati neke stvari po stanu. Nabavio sam i Sense Hat, i njega je takodje bilo tesko nabaviti...

 
0 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Meni ide na živce ta ograničena prodaja Zeroa. Htio bih nabaviti 5 kom. a Primotronic nikako da ih uveze.

 
2 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Ja sam danas pokusao uzeti dva kom. ali mi je pimoroni naglasio da je moguce kupiti samo jedan po osobi i da jedan mora letiti iz korpe! :)

13 godina
neaktivan
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Primotronic ga niti neće uvesti, pošto je on reseller RS Components.

Ne znam koliko ste upoznati sa situacijom oko RPi Zero,međutim stvar je u tome da ga proizvodi baš RPi fondacija u ustupljenom Sony-evom pogonu u Walesu, ostale RPi verzije proizvode Element 14 i RS Components u svojim pogonima.

Mala količina je zato jer se E14 i RS ne isplati proizvoditi ga i prodavati za tako malu cijenu. Tako da svu potražnju mora zadovoljiti fondacija,koja opet nema cijeli pogon nego samo dio.  

I dobra je stvar da je ograničena količina po osobi, jer bi opet bila stvar ko na početku prodaje dok su ameri pokupovali cijelu zalihu i onda na ebayu osvanuli oglasi za 20-25$ po komadu.

Jedino bi moglo možda biti bolje da povećaju količinu, kako je kolega rekao bar na 5 komada po osobi.

If you want something done right, do it yourself
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
dado2202 kaže...

Nemaš dobro konfiguriran samba server. 

 

Provjeri prvo da li ti je dobro mountan usb disk (preko komandne linije odi do putanje gdje si mountao disk i provjeri da li se vide datoteke na disku). 

 

Nakon toga otvori samba konfiguraciju sudo vi /etc/samba/smb.conf

 

Pronađi dio gdje piše  Share Definitions i provjeri da li tvoj share (nazivi share-ova počinju sa [naziv]) ima dobru putanju i prava pristupa, npr : 

 

[pihome]

   comment= Pi Home

   path=/home/pi

   browseable=Yes

   writeable=Yes

   only guest=no  

   create mask=0777

   directory mask=0777

   public=no

 

 

Nakon ispravka probaj da li ti radi. Za slučaj da si zaboravio password za samba share, možeš ga postaviti  sa : 

 

smbpasswd -a pi

 Stavio sam [pihome] u smb.conf, samo sam napravio copy paste,  na slikama se vidi iz file managera koji je disk i gdje se nalazi a dok stavim u path putanju do njega izbaci mi da nemam pristup toj mapi, i na slici se vidi da sam u mapi media napravio pod mapu hdd da na nju probam i ona super radi i imam pristup ali ne mogu pristupiti u folder PI... disk koji mi je spojen na PI je u FAT32 formatu, i njegova je oznaka BF21-86A3.

Poruka je uređivana zadnji put sub 4.6.2016 15:44 (ERROR1911).
8 godina
neaktivan
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
Mislim da i sada zero uglavnom pokupuju likovi "na veliko". Vjerujem da je moguće napraviti više naloga i kupiti PI nekoliko puta, a plaćati preko paypal-a. Ako živiš u US, poštarina je smiješna, pa čak i kad moraš platiti 4 funte poštarine kao ja, isplati se da ga želim prodati na ebay, jer su tamo cijene užasne!
8 godina
neaktivan
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Ja sam uspio za 10min podesiti sambu, proces se cini jednostavan ako doslovno pratis korak po korak tutoriale kojih ima masu na netu (ima mnogo i polovicnih koje podrazumjevaju da vec imas neko predznanje)


U smb.conf fajlu moras podesiti isti workgroup kao na PC-ju, idi na my computer -> properties i prepisi naziv grupe. ( sudo leafpad /etc/samba/smb.conf & ) - & dodajes ako zelis nastaviti koristiti komande za vrijeme dok je otvoren smb.conf

 

Zatim win support mora biti yes

 

workgroup = TVOJAGRUPA

realm = raspberrypi 

netbios name = raspberrypi

 

wins support = yes

 

 

Ovo je moja konfiguracija za USB zakacen na RPi

[USB_NAS]
path=/media/pi/3FD2-19E9
read only = no
writeable = yes
browseable = yes
guest ok = yes
create mask = 0755
directory mask = 0755
valid users = @users
force group = users
Ako opet nista ne pomaze, promijeni prava pristupa fajlovima koje ces dijeliti. Ja sam to uradio, ne znam da li je neophodno, znam da win-u jeste :)

Dozvoliti Groups read, write, execute 
chmod g+rwx /media/pi/3FD2-19E9

Isto uradi i za ostale foldere koje zelis dijeliti...


Nadam se da ce ovo pomoci.

Inace, RPi mi se ne cini kao najbolje rjesenje za samba server, jednostavno je prespor za bilo kakvo vece prebacivanje fajlova. 
12 godina
neaktivan
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Prodaje se Raspberry Pi 2 model B

Cijena: 250kn

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Na prodaju novi zapakirani Rpi zero, v1.3. Pa ako je tko zainteresiran javite se na pp.

 

EDIT: ili mijenjam za rpi 3 + nadoplata

Poruka je uređivana zadnji put čet 9.6.2016 9:48 (andreas11).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Imam problem sa spajanjem na internet. Naime PI se spoji na lokalnu mrežu te moze pingati sva računa. DHCP je uključen i po mac adresi daje ip adresu. Kada taj wifi stik stavim na bilo koje windows računalo automatski ga prepozna i dobije ip adresu te pristup internetu radi. Da li zna netko u cemu je problem?

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
franciskod kaže...

Imam problem sa spajanjem na internet. Naime PI se spoji na lokalnu mrežu te moze pingati sva računa. DHCP je uključen i po mac adresi daje ip adresu. Kada taj wifi stik stavim na bilo koje windows računalo automatski ga prepozna i dobije ip adresu te pristup internetu radi. Da li zna netko u cemu je problem?

 A koji je tocno problem? Nisam skuzio.

Ne radi ti stick u PI-u?

It's better to keep your mouth shut and give the impression that you're stupid than to open it and remove all doubt.
12 godina
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Ovako stik radi i spoji se na lokalnu wifi mrežu i mogu pingati ostala računala u mreži ali ne može se spojiti na internet

16 godina
online
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

hmm, cudno.

kakve su ti postavke na PI-u? jesi stavio da automatski pokupi adresu i dns-ove?

It's better to keep your mouth shut and give the impression that you're stupid than to open it and remove all doubt.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

riješio. svaki put kod reseta u terminalu moram napisati sudo route add default gw <default gateway> odnosno ip adresu rutera

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
IR daljinac i wifi usb

Zna li netko kako upogoniti ovaj IR (HX1838) sa RPI 3 na Openelecu?

Na desetke tutorijala sam našao, ali svaki se razlikuje tako da je teška zbrka. Spojio sam ga kako treba, ali nikako da mi to proradi.

 

 

Trebao bi i preporuku mini/mikro wi-fi sticka za RPI Zero.

 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: IR daljinac i wifi usb

Ja imam njihov wifi usb, uzeo sam u Pimoroniju za 6£

9 godina
neaktivan
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Imam viška RPI 3 pa ak nekom treba nek se javi, 350 kn.

Ošlo

Poruka je uređivana zadnji put uto 21.6.2016 7:57 (NevjerovatnoPametan).
 
1 0 hvala 1
9 godina
neaktivan
offline
RemotePi Board

Ako ima netko da želi ubosti RemotePi Board predlažem da uzmemo zajedno i uštedimo na shippingu, može kontakt na PP.

 

http://www.msldigital.com/collections/all-products

 
0 0 hvala 0
8 godina
protjeran
offline
Re: RemotePi Board

Koliko je tesko pocetniku, instalirati os i spojiti monitor+tipkovnicu+mis?  Trebam neke naredbe lupat ili?

11 godina
neaktivan
offline
Re: RemotePi Board
Kresimir4 kaže...

Koliko je tesko pocetniku, instalirati os i spojiti monitor+tipkovnicu+mis?  Trebam neke naredbe lupat ili?

 Vrlo jednostavno imas i upute na njihovom webu

11 godina
neaktivan
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Jel neko radio sa wiringPi libom radim sa nekim light sensorom preko i2c i imam kriva ocitavanja, do odredene razine su ok ali nakon sto se vrijednosti povecaju dobijem krive rezultate

 

#include <stdio.h>
#include <wiringPi.h>
#include <wiringPiI2C.h>
#include <unistd.h>

#define bh1750 0x23

int main (int argc, char *argv[])
{
int fd;
double data=0;

wiringPiSetup () ;
fd=wiringPiI2CSetup (bh1750) ; /*Use i2cdetect command to find your respective device address*/
if(fd==-1)
{
printf("Can't setup the I2C device\n");
return -1;
}
else
{
while (1)
{
sleep(1);
data=wiringPiI2CReadReg16(fd,0x1b00);

if(data==-1)
{
printf("No data\n");
return -1;
}
else
{
//print data
printf("data=%f\n", data);

}
}
}
return 0;
}

 

Pa ako neko ima ideju sta je krivo , pokusao sam i sa wiringPiI2CRead(fd) metodom ali tada ne dobijem nikakvu vrijednost, senzor je ls bh1750

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Zanima me sljedece:

 

Jel moguce kopirat OS sa memorijske kartice na neku random lokaciju, potom ju formatirat i onda vratit sav sadrzaj na nju pri cemu bi mi sve postavke ostale nedirnute?

U teoriji bi to trebalo funkcionirat sto se RPI-a tice, samo je sad pitanje kako to ponovno preslikavanje podataka utjece na ono sto on cita?

Jos kad bi to netko probao pa da napise rezultat :)

 

Sad na njemu imam savrseno namjesten VNC, transmission, sambu, externi HDD kojeg koristi, automatske IP adrese koje si sam uzima, NetBeans i slicne stvari za koje bi mi trebali sati i sati da to sve ponovno lijepo namjestim.

 

Je li tako nesto moguce ili mi je jedina opcija kupiti drugu memorijsku ako npr zelim probati neki drugi OS?

Poruka je uređivana zadnji put pet 15.7.2016 19:33 (passat).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Full system backup with rsync. Isprobano, funkcioniralo.

Poruka je uređivana zadnji put pet 15.7.2016 20:15 (Proz0r).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
passat kaže...

Zanima me sljedece:

 

Jel moguce kopirat OS sa memorijske kartice na neku random lokaciju, potom ju formatirat i onda vratit sav sadrzaj na nju pri cemu bi mi sve postavke ostale nedirnute?

U teoriji bi to trebalo funkcionirat sto se RPI-a tice, samo je sad pitanje kako to ponovno preslikavanje podataka utjece na ono sto on cita?

Jos kad bi to netko probao pa da napise rezultat :)

 

Sad na njemu imam savrseno namjesten VNC, transmission, sambu, externi HDD kojeg koristi, automatske IP adrese koje si sam uzima, NetBeans i slicne stvari za koje bi mi trebali sati i sati da to sve ponovno lijepo namjestim.

 

Je li tako nesto moguce ili mi je jedina opcija kupiti drugu memorijsku ako npr zelim probati neki drugi OS?

 Najjednostavnije ti je preko onog Win32DiskImager-a,samo umjesto Write odabereš Read, ali prvo odabereš mapu u kojoj želiš da bude backup i naziv kako će se zvati slika OS-a(.img fajl),i to je to,on ti snimi sliku u tu mapu a karticu možeš poslje formatirat i opet iz te mape snimiti sliku na karticu.Tako ja radim backupe za RPi i uvijek je sigurno.

If you want something done right, do it yourself
14 godina
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Probat cu prvo sa rsync-om. Sa tim win32DiskImager-om sam stavljao OS, al mi se ipak cini da on nebi pokupio recimo atribute datoteka sto mi je jako vazno.

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
Koliko bi bila trenutno realna cijena za Raspberry pi 1 a koliko za 2 na ebayu?
https://en.wikiquote.org/wiki/Mikhail_Bakunin
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
GNU+Linux kaže...
Koliko bi bila trenutno realna cijena za Raspberry pi 1 a koliko za 2 na ebayu?

Pi1 (nadam se model B) - ~150kn (15-20 $)

Pi2 - ~250kn (30ak $)

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice