Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti... izdvojena tema

poruka: 1.319
|
čitano: 471.457
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Jel netko od vas koristi drugaciji file system od NTFS-a? Primjetio sam da kad mi RPI zapisuje na HDD, trosi preko 50% cpu-a, dok je citanje ok.

Nasao sam na rpi forumu da je to poznati problem kod RPI-a, te da se preporuca stavit neki od FAT-ova, al bi ja zapravo isao na exFAT zbog ocitih razloga.

 

Kakva su iskustva sa exFAT-om? Potrosnja cpu-a kod zapisivanja? Hocu li moci plug 'n play-at ga ponovno u windowsu bez problema? (jer usb nisam mogao)

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Ekipa, imam raspberry pi 2 koji mi služi za kodi. 

 

Sada sam nabavio raspberry pi 3 na koji bih si složio home server, znači imam u planu na rpi3 spojiti jedan hdd o 2TB na koji bi stavljao podatake koji bih bili zajednički za sva računala koja imam u kući, te na njega spojiti printer isto tako da mogu svi pristupati na njega, te bih još stavio neki torrent klijent te da mi ujedno bude  torrent mašina, te da se mogu recimo spojiti na rpi3 i iz inozemstva dok sam vani. Dali je itko tako nešto radio, te dali ima kakvi savjet? 

 

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Možda bi ti bolje bilo zamijeniti ih, tako da Pi 2 radi sve to, a Pi 3 služi za Kodi, no ako Pi 2 funkcionira u toj ulozi, ne popravljaj što nije pokvareno, jel ;)

 

Za print server pogledaj CUPS, za torrent server pogledaj Transmission (pokrenut u daemon obliku, s web sučeljem). Preporučam Arch Wiki za više informacija o programu i konfiguraciji čak i ako ne koristiš Arch Linux (uz, naravno, dodatne informacije dostupne guglanjem vezano konkretno za distru koju koristiš). Za pristup uslugama poput SSH-a i Transmission web sučelja preko interneta u postavkama rutera proslijedi (forwarding) odgovarajuće portove lokalnoj (192.168.x.x) IP adresi svog Pija (bilo bi dobro u tu svrhu postaviti statični lokalni IP na Piju) i pogledaj freedns.afraid.org ako želiš registrirati subdomenu na nekoj od besplatnih domena (primjerice mojadomena.mooo.com) preko koje možeš pristupati svom Piju. Ako imaš dinamični WAN IP, jedan jednostavan cronjob na Piju će ti osvježavati DNS zapis tvoje subdomene tako da ona uvijek pokazuje na tvoju trenutnu IP adresu, za više detalja što se tog tiče pogledaj "Dynamic DNS" na afraid.org nakon što registriraš svoju subdomenu, čak ima i cron primjer ondje.

8 godina
neaktivan
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Pozz, evo tek sam se nedavno prikljucio forumu pa se jos snalazim...htio bi samo pitati ako netko zna da li je pametno programirati arduino preko RPI 3?

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Zašto ne? Kompajliranje će možda biti mrvicu sporije, no odnedavno možeš koristiti svježu verziju Arduino IDE-a pod Linux sustavima na ARM računalima kao što je Pi.

8 godina
neaktivan
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

a za uporabu energije, ocu li trebati powered usb hub ili nesto?

15 godina
neaktivan
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Ukratko, pretpostavljam da ne, Arduino sam po sebi vuče prilično malo struje (nekoliko desetaka mA uvrh glave).

Načelno ovisi o dvije stvari - amperaža i kvaliteta napajanja Pija te koliko struje vuče sve što je spojeno na to napajanje, a to uključuje:

  • sam Pi (ovisi i o modelu, i o procesima koji se vrte na njemu)
  • Arduino
  • ostala USB periferija Pija
  • komponente koje si spojio na GPIO Pija
  • komponente koje si spojio na Arduino

Kao što vidiš, pitanje je malo kompliciranije, a uz te informacije ću ti moći dati konkretniji odgovor. U krajnjem slučaju, probaj i gledaj da li radi. Model B+ i noviji (jedino za Zero nisam siguran) indiciraju nedovoljno struje (odnosno prenizak ulazni napon, tzv. brownout stanje) treptanjem crvene (power) LED-ice uređaja i šarenim kvadratićem u gornjem desnom kutu ekrana. Stanje možeš i sam nadzirati mjerenjem napona između +5V i GND pinova voltmetrom, pri čemu moraš biti jako oprezan - ako dadeš 5V bilo kojem GPIO pinu, možeš vrlo lako ispustiti magični dim iz SoC-a (koristi dupont muško-ženske žice na pinovima koje mjeriš, primjerice). Ako napon padne ispod 4.75-4.70V, traži bolje napajanje, koristi USB hub s vlastitim napajanjem za USB periferiju kao što si već spomenuo, itd.

 

EDIT: E da, i osim ako imaš 3.3-voltni Arduino, NEMOJ SPAJATI PINOVE ARDUINA I PIJA. Većina Arduino modela koristi 5V za IO, dok Pi koristi 3.3V. Kombiniranje bez prikladnog level-shiftanja može dovesti do gorespomenutog ispuštanja magičnog dima od strane Pijevog SoC-a po istom mehanizmu.

Poruka je uređivana zadnji put sri 27.4.2016 0:54 (Proz0r).
8 godina
neaktivan
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Ahaa, puno hvala:)

14 godina
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Ekipa, kolega bi kupio rpi3 i gleda u galagomarket, dali je tko kupovao preko njih? Dali ima carine? I koliko je rok dostave? 

 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Carine nema (EU, elektronika....) i dostave kroz par dana (3 max).

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
14 godina
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
ERROR1911 kaže...

Ekipa, kolega bi kupio rpi3 i gleda u galagomarket, dali je tko kupovao preko njih? Dali ima carine? I koliko je rok dostave? 

 Mislim da ti je ModMyPi malo jeftiniji, a isto stigne jako brzo.

8 godina
neaktivan
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Ima u Mikrotronu za 390 kn

15 godina
neaktivan
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
passat kaže...

 Mislim da ti je ModMyPi malo jeftiniji, a isto stigne jako brzo.

 Ja sam uzeo iz Pimoronija, sad sam baš pogledao cijene i izađe funtu jeftinije uz poštarinu, uz Pi 3 sam uzeo i hladnjak, Pibow 3 Coupé kućište, 2.5A napajanje i Adafruit PCB ravnalo. 4 funte poštarina neovisno o veličini paketa, stiglo za ravno 4 dana. Funta više-manje nije neka razlika, ali eto da navedem još jednu opciju.

Poruka je uređivana zadnji put čet 28.4.2016 12:16 (Proz0r).
14 godina
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

pozz,jel netko uspio staviti netflix ili android na rpi2?

 

neki net tutoriali mi se ruse,a nedam 24 dolara predplatu za aplikaciju koja mi streama netflix...

 

Želio bih si u sobu spojit te tamo gledat netflix (ili pickbox ako uspim android staviti,samo imam u dnevnoj android smart tv i nema pickbox a na mobu i tabletu imam sto mi jako cudno...)

 

pa eto aki je netko uspio ili zna nesto sto radi moze pomoc...hvala!

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Pa imaš Netflix addonsa za Kodi....

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
14 godina
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

ajme meni 3 dana guglanja mi to nije izbacilo,probam to sada pa se javim je li uspjelo...hvala

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Ne uspijeva mi,stavim preko installera netflix (probao i jedan i drugi) no kad izadjem van i dodem do programa nema opce addon s podmape...jel moram u wizardu konfigurirat android ili kako?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Kakav android, o čem ti? Imaš Kodi za Raspberry

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
14 godina
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

da imam,i kad stavim fusion installer imam wizzarda koji kodi valjda optimizira u android,apple tv il bilokaj drugo,kad instaliram bez tog vizarda instalacija mi se nigdje ne vidi,nigdje nema netflix addon

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Dali je tko skoro šta naručivao s pimoroni?

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
Da, prije koji tjedan Pi 3 i još nekoliko gluposti od Pimoroni. Stiglo mi je u roku od tjedan dana. Trenutno čekam Pi Zero. Sve najbolje imam za reći o njima.
8 godina
neaktivan
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

A ti si taj koji mi je uzeo zero :P cekam vec 2 dana da ga nabave ponovo

14 godina
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
Proz0r kaže...
Da, prije koji tjedan Pi 3 i još nekoliko gluposti od Pimoroni. Stiglo mi je u roku od tjedan dana. Trenutno čekam Pi Zero. Sve najbolje imam za reći o njima.

 Ja sam narucio u ponedjeljak rpi3 ali jos mi nije dosao mail da je poslano, pa zato pitam

15 godina
neaktivan
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
@laciko, uf evo ja nakon vise od mjesec dana docekao :P Stvarno ih sad vise ima na lageru, prije bi se u sat-dva rasprodali

@ERROR1911, ja sam Zero u ponedjeljak isto naručio i tek mi je u četvrtak stigla obavijest da je poslano, dok su mi Pi 3 u roku od 24 sata poslali. Da si naručio prošli tjedan, vjerojatno bi isto tako bilo jer im je strka oko Zeroa sad. Valjda će ti ga onda poslati početkom idućeg tjedna, a ako ne, plus je što su vrlo responzivni i ugodni na Twitteru, Redditu, preko maila...
12 godina
neaktivan
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

pozdrav trebam pomoc u vezi spajanja mikrofona na rasp pi 2b, imam usb in & out i microphone, identcno kao na ovoj slici, prepoznaje mi usb kao card 1 i kad upisem aplay -l i kad odem u settingse na raspbianu, promjenio sam i default alsa da bude card 1, kad upisem 

arecord /home/pi/Desktop/a.wav -D sysdefault:CARD=1

pokaze mi da snima, i nakon sto otvorim taj fajl nista, nista se ne cuje

zvucnik radi bez problema,

mikrofon i usb dongle su testirani na drugom racunalu i rade

Poruka je uređivana zadnji put ned 22.5.2016 22:35 (golatificon).
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Pozdrav, može procjena za raspberry pi 2 model b?

Kupljen u 2mj jako malo korišten.

 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

250kn.

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
8 godina
neaktivan
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Ako nekog zanima, zero je ponovno u prodaji od jutros u pimoroniju

 
0 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Da li je netko kontaktirao Primotronic i pitao hoće li oni prodavati Zero?

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
Pi Zero dostupan za narudžbu sutra kod Pimoroni od 10 ujutro po našem vremenu.
Moj PC  
1 0 hvala 1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice