Fizika -pomoc

poruka: 843
|
čitano: 329.933
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Fizika -pomoc

Jel mi može netko reći što znači adijabatska ekspanzija, a što kompresija, koja je razlika točno

koliko sam shvatio iz knjige, piše da se pri adijabatskoj ekspanziji unutarnja energija smanji zna iznos rada što ga obavlja plin, dok se kod kompresije unutarnja energija povećava za iznos rada što ga obavi vanjska sila stlačujući plin

zanima me jel to glavna razlika ?

13 godina
offline
Fizika -pomoc

Može li mi neko provjerit jesu li ova rješenja točna na pitanja?

I ako nisu, da mi malo objasni... Fala

Pitanja Pitanja
3. 3.
4. 4.
5. 5.
6. 6.
...The South Will Rise Again... White -h- boys
9 godina
neaktivan
offline
Fizika -pomoc

Ljudi trebam jedno objasnjenje... moram nesto objasniti u svom radu, ali ne znam kako. Pucao sam iz oruzja razlicitih kalibara u spremnik sa krvlju (bez brige, svinjska je), a cilj je bio utvrditi do koje ce udaljenosti od mete doci do prskanja strijelca sa krvlju... cetiri kalibra streljiva, razlicite mase i brzine leta zrna... uglavnom, sto se tice udaljensti na kojoj je doslo do prskanja krvi po strijelcu bile su slicne. Najznacajnija razlika je bila u tome sto su kod veceg kalibra zrna i vece brzine leta prskotine bile puno sitnije. E, sad kako da ja objasnim zasto je tako: zasto je udaljenost prskanja slicna, bez obzira na masu i brzinu zrna, i zasto su prskotine sitnije kod veceg kalibra i brzine zrna. Molim neku pametnu glavu da mi pokusa jdnostavno objasniti, jer mi je fizika poprilicno apstraktan pojam. Hvala.

12 godina
neaktivan
offline
Fizika -pomoc

Ajmo strojari, mala pomoć? Pretpostavljam nesto slicno ∑M=0 ili ∑F=0 bi išlo al neznam točno kako...

When I get sad I stop Being sad and be awesome instead. True Story.
12 godina
online
Re: Fizika -pomoc
donator_bubrega kaže...

Ajmo strojari, mala pomoć? Pretpostavljam nesto slicno ∑M=0 ili ∑F=0 bi išlo al neznam točno kako...

 Sila F radi moment i želi "iščupati" L profil iz zida koji drže dva vijka, dakle sile u vijcima moraju biti dovoljno velikog intenziteta da izdrže to i da se momenti ponište

 

Rezultantna sila na cijelu konstrukciju, kao i moment naravno moraju biti 0  

isuckatthisgame kaže...

Jel mi može netko reći što znači adijabatska ekspanzija, a što kompresija, koja je razlika točno

koliko sam shvatio iz knjige, piše da se pri adijabatskoj ekspanziji unutarnja energija smanji zna iznos rada što ga obavlja plin, dok se kod kompresije unutarnja energija povećava za iznos rada što ga obavi vanjska sila stlačujući plin

zanima me jel to glavna razlika ?

 Adijabatska ekspanzija=Širenje plina bez izmjene topline (Q=0). Znači prema 1. glavnom stavku Q(1-2)=U2-U1+W(1-2), ako je Q(1-2) jednako nula, znači da je sav dovedeni rad potroši na unutarnju energiju, odnosno onoliko koliko za potreban rad obavljanja kompresije/ekspanzije

 

btw ja ne kužim ovaj novi editor i eksponente pa se nadam da si shvatio

Poruka je uređivana zadnji put ned 29.3.2015 21:08 (Ranko Kukumar).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc
Ranko Kukumar kaže...

 Sila F radi moment i želi "iščupati" L profil iz zida koji drže dva vijka, dakle sile u vijcima moraju biti dovoljno velikog intenziteta da izdrže to i da se momenti ponište

 

Rezultantna sila na cijelu konstrukciju, kao i moment naravno moraju biti 0 

  Bi li se moglo matematički zapisati preko onoga ν=Ms/Mp (koeficjent statičke stabilnosti)?

 

Npr Ms ≥ Mp ==>  Fv1*38 + Fv2*18 ≥ F*42?

When I get sad I stop Being sad and be awesome instead. True Story.
12 godina
online
Re: Fizika -pomoc
donator_bubrega kaže...

  Bi li se moglo matematički zapisati preko onoga ν=Ms/Mp (koeficjent statičke stabilnosti)?

 

Npr Ms ≥ Mp ==>  Fv1*38 + Fv2*18 ≥ F*42?

 da

9 godina
neaktivan
offline
Fizika -pomoc

Evo i ja bi trebao pomoc oko jednog zadatka:

U zgradi su žarulje spojene na izvor napona 220 V. Snaga svake pojedine žarulje je 40 W. Ampermetar spojen na serijski na izvor pokazuje 16 A. Koliko je žarulja upaljeno?
Ako se nekome da, neznam odakle početi.
I ovaj zadatak sam polovično rješio, ako netko može samo rješenja stavit:

 Dio sam rješio i dobio rješenja 2.72 oma i 2.2 A
ali ima još

9 godina
neaktivan
offline
Fizika -pomoc

Riješio sam onaj sa žaruljama.
Jeli možda rješenje 88?

9 godina
neaktivan
offline
Fizika -pomoc

ne treba rješio sam

14 godina
offline
Fizika -pomoc

Tijelo mase m = 5 kg gurne se početnom brzinom v0 = 4 m/s niz kosinu (kut nagiba α = 37°) na udaljenosti a = 4,8 m od elastične opruge zanemarive mase. Za vrijeme gibanja na kosini na tijelo djeluje sila trenja F = 8 N. Pri sudaru opruga se sabije za b = 20 cm. Kolika je konstanta opruge i koliko će se tijelo popeti uz kosinu poslije sudara (udaljenost od opruge do točke zaustavljanja tijela na kosini poslije sudara)?

 

Moze pomoc? Stalno dobivam cudna rjesenja i nisam 100% siguran cemu sluzi alfa kada je zadana sila trenja, moze li se situacija onda gledati kao da je na horizontalnoj plohi, a ne na kosini?

14 godina
offline
Re: Fizika -pomoc
mustang995 kaže...

Tijelo mase m = 5 kg gurne se početnom brzinom v0 = 4 m/s niz kosinu (kut nagiba α = 37°) na udaljenosti a = 4,8 m od elastične opruge zanemarive mase. Za vrijeme gibanja na kosini na tijelo djeluje sila trenja F = 8 N. Pri sudaru opruga se sabije za b = 20 cm. Kolika je konstanta opruge i koliko će se tijelo popeti uz kosinu poslije sudara (udaljenost od opruge do točke zaustavljanja tijela na kosini poslije sudara)?

 

Moze pomoc? Stalno dobivam cudna rjesenja i nisam 100% siguran cemu sluzi alfa kada je zadana sila trenja, moze li se situacija onda gledati kao da je na horizontalnoj plohi, a ne na kosini?

 Treba ti zbog toga što ti je Fukupno = Fg1-Ftr

Gravitacija ti se razdvoji na dvije komponente (jedna paralelna s kosinom a druga okomito), okomita ti "stvara" pritisnu silu, a paralelna(u smijeru gibanja) ti daje ubrzanje prema dolje, to ubrzanje je a1, a1=sinα*g

 

You have to be odd to be number one
12 godina
online
Re: Fizika -pomoc
AA-d00d kaže...

 

Ovisno o vrsti procesa, taj n varira od -∞ do +∞.

Ali postoje 4 karakteristicne vrijednost politropskog eksponenta

  1. n=0 - izobarni proces 
  2. n=1 - izotermni proces
  3. n=+-∞ - izohorni proces
  4. n=κ (kapa) - izentropski proces (nema izmjene topline)

 

 Da, za obične kružne, za lijevokretne i desnokretne ovo ne vrijedi

16 godina
odjavljen
offline
Re: Fizika -pomoc
Ranko Kukumar kaže...

 Da, za obične kružne, za lijevokretne i desnokretne ovo ne vrijedi

 

Ne postoje obicni kruzni, kruzni mogu biti ljevokretni ili desnokretni.

http://isvijet.com.hr, Siemens C60, SE K700i, Samsung D600, Sam. Omnia i900, iPhone 3G, iPhone 3GS, iPhone 4, Galaxy SIII, Nexus 5
12 godina
online
Re: Fizika -pomoc
Edge kaže...

 

Ne postoje obicni kruzni, kruzni mogu biti ljevokretni ili desnokretni.

 Hahahahaah :D

 

Nema, ali jedan je na usmenom iz terme izvalio da postoje, pa je to sad fora :D

14 godina
offline
Re: Fizika -pomoc
Top Bugovac kaže...
mustang995 kaže...

Tijelo mase m = 5 kg gurne se početnom brzinom v0 = 4 m/s niz kosinu (kut nagiba α = 37°) na udaljenosti a = 4,8 m od elastične opruge zanemarive mase. Za vrijeme gibanja na kosini na tijelo djeluje sila trenja F = 8 N. Pri sudaru opruga se sabije za b = 20 cm. Kolika je konstanta opruge i koliko će se tijelo popeti uz kosinu poslije sudara (udaljenost od opruge do točke zaustavljanja tijela na kosini poslije sudara)?

 

Moze pomoc? Stalno dobivam cudna rjesenja i nisam 100% siguran cemu sluzi alfa kada je zadana sila trenja, moze li se situacija onda gledati kao da je na horizontalnoj plohi, a ne na kosini?

 Treba ti zbog toga što ti je Fukupno = Fg1-Ftr

Gravitacija ti se razdvoji na dvije komponente (jedna paralelna s kosinom a druga okomito), okomita ti "stvara" pritisnu silu, a paralelna(u smijeru gibanja) ti daje ubrzanje prema dolje, to ubrzanje je a1, a1=sinα*g

 

 Hvala. Moze netko postati rjesenja da provjerim je li mi tocno?

Poruka je uređivana zadnji put pon 13.4.2015 21:14 (mustang995).
12 godina
odjavljen
offline
Fizika -pomoc

Znali netko kako se rješavaju ovi zadatci?

 

http://i.imgur.com/x3PVfwR.jpg

12 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc
Dex.pwn kaže...

Znali netko kako se rješavaju ovi zadatci?

 

http://i.imgur.com/x3PVfwR.jpg

  Znam ja, rješim ti kroz ovaj tjedan kad uhvatim vremena.

When I get sad I stop Being sad and be awesome instead. True Story.
12 godina
odjavljen
offline
Fizika -pomoc

Hvala ti puno <3 Ako bi mogao što prije

13 godina
offline
Fizika -pomoc

Malo sam znatiželjan u vezi motora na biciklama i tako to... Uglavnom, evo moja situacija pa ako se nađe koja dobra duša da riješi:

Imam biciklu i ugradio bi na nju elektromotor, ali prije sve želio bih znati koliko će se brzo kretati bicikla sa takvin elektromotorom. Na slici imate wannabe shemu kako je to zamišljeno. Evo podaci:

Snaga elektromotora... P=250W

Okretaji... 2500 rpm

polumjer lančanika na elektromotoru... k1=1.27 cm

polumjer lančanika na felgi... k2=7.94 cm

polumjer felge... k3=28.8 cm

Nadam se da će se moći pomoću ovih podataka nešto izračunati iako sam ja pokušao sam, ali nije mi dobro ispalo.

 

Krenio sam tako da sam izračunao zakretni moment na elektromotoru iz formule M=P/w1 (w1=2500 *2pi/60 [rad/s]),

pa sam našao silu kojom elektromotor pokreće lanac F=M/k1,

onda sam išao naći kutnu brzinu na lančaniku na felgi formulom w2= P/F*k2,

zatim sam pretpostavio da se lančanik i felga okreću istom kutnom brzinom te sam konačno izračunao linearnu brzinu na felgi pomoću formule v=w*k3.

v mi je ispao jako mali tako da znam da sam negdi falio. Nisam baš na "ti" ni sa mehanikon, a ni sa fizikon tako da bi volio kad bi mi neko ovo objasnio.

...The South Will Rise Again... White -h- boys
9 godina
neaktivan
offline
Fizika -pomoc

Mene više zanima šta će pokretat taj el. motor.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc
Dex.pwn kaže...

Znali netko kako se rješavaju ovi zadatci?

 

http://i.imgur.com/x3PVfwR.jpg

 Zadnji nisi dobro uhvatio al imam ja te iste zadatke nac cu ih popodne pa cu ti rjesit i taj.

 

EDIT: E da, zaboravio sam u 3. reakciju oslonca, ona je jednaka rezultanti samo suprotnog smjera.

 

 

When I get sad I stop Being sad and be awesome instead. True Story.
Poruka je uređivana zadnji put sub 18.4.2015 9:17 (donator_bubrega).
12 godina
odjavljen
offline
Fizika -pomoc

Hvala ti puno :)

13 godina
offline
Re: Fizika -pomoc
CyberPlague kaže...

Mene više zanima šta će pokretat taj el. motor.

 Recimo neko dostatno napajanje koje će izdržat njegove potrebe.

Zasad me zanima samo teoretski, poslije ćemo krenit na praksu.

...The South Will Rise Again... White -h- boys
12 godina
odjavljen
offline
Fizika -pomoc

Mene također zanima dali se može ikako napraviti da kad pritisnem zadnju kočnicu na bikeu da se upali svjetlo(kao kod auta kad kočiš) al naravno da me po kiši ne ubije struja 

Poruka je uređivana zadnji put sub 18.4.2015 16:27 (Dex.pwn).
12 godina
neaktivan
offline
Fizika -pomoc

Molim neku dobru dusu da mi rjesi ovaj zadatak,hvala unaprijed

Sila od 1 kN djeluje na vozilo mase 1,2 t.Ako je koeficijent trenja vozila i podloge 0,3 kolika je akceleracija gibanja vozila?Koliki put prijede vozilo za 10 s

13 godina
neaktivan
offline
Fizika -pomoc

Tri tijela jednakih masa imaju specifične toplinske kapacitete za koje vrijedi
c1 = 2c2 = 3c3. Dok su u termičkome kontaktu, svim tijelima zajedno dovede se toplina
iznosa 11Q. Tijelo specifičnoga toplinskog kapaciteta c2 pritom primi topline iznosa
3Q. Koliko je topline Q1 primilo tijelo specifičnog toplinskog kapaciteta c1, a koliko
topline Q3, tijelo specifičnog toplinskog kapaciteta c3?
A. Q1 = 2Q, Q3 = 6Q
B. Q1 = 3Q, Q3 = 5Q
C. Q1 = 5Q, Q3 = 3Q
D. Q1 = 6Q, Q3 = 2Q

Ako može ko rješiti bio bih zahvala.

13 godina
offline
Re: Fizika -pomoc
MASA123 kaže...

Tri tijela jednakih masa imaju specifične toplinske kapacitete za koje vrijedi
c1 = 2c2 = 3c3. Dok su u termičkome kontaktu, svim tijelima zajedno dovede se toplina
iznosa 11Q. Tijelo specifičnoga toplinskog kapaciteta c2 pritom primi topline iznosa
3Q. Koliko je topline Q1 primilo tijelo specifičnog toplinskog kapaciteta c1, a koliko
topline Q3, tijelo specifičnog toplinskog kapaciteta c3?
A. Q1 = 2Q, Q3 = 6Q
B. Q1 = 3Q, Q3 = 5Q
C. Q1 = 5Q, Q3 = 3Q
D. Q1 = 6Q, Q3 = 2Q

Ako može ko rješiti bio bih zahvala.

 c1 = 2c2 = 2*3Q=6Q

 c1=3c3=3*(preostali c2=3Q+c1=6Q ukupno 9Q ostalo je 2Q) 3*2Q=6Q
Ali čim si prvi dio izračunao  c1 = 2c2 = 2*3Q=6Q da je Q1=6Q odmah ti je samo jedan od četri točan za tu tvrdnju
http://valid.canardpc.com/2gp8dx
10 godina
offline
Fizika -pomoc

Poz ljudi,jel mi moze neko reci kakav je odnos mase i perioda tiranja kod harmonickog titranja utega na opruzi,ne znam nisam uspio naci nigdje tocno definirano na koji nacin ovise te velicine jedna o drugoj. Ako moze molim vas pomoc tko zna i ima nesto vremena da mi odgovori.

lp!

MSC, the greatest ever
14 godina
offline
Re: Fizika -pomoc
isuckatthisgame kaže...

Poz ljudi,jel mi moze neko reci kakav je odnos mase i perioda tiranja kod harmonickog titranja utega na opruzi,ne znam nisam uspio naci nigdje tocno definirano na koji nacin ovise te velicine jedna o drugoj. Ako moze molim vas pomoc tko zna i ima nesto vremena da mi odgovori.

lp!

 T=2pi*sqrt(m/k)

znači T~sqrt(m)

 

Masa ovješena o oprugu

You have to be odd to be number one
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice