Fizika -pomoc

poruka: 843
|
čitano: 326.550
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Re: Fizika -pomoc
T je 2pi sqrt(LC)
A T je 1/f
f uvrstis i dobiješ koliki je LC
Sti se tice druge frekvencije i tog dijela zadatka
Pomnoži ta dva otpora
Odnosno imaš 12*28=L/C
Jer se krati omega
I imaš dvije jednadžbe s divjr nepoznanice

Sutra međuispit? :p
You have to be odd to be number one
9 godina
neaktivan
offline
Fizika -pomoc

Ovaj 2. dio da pomnožim otpore, ne bi se sjetio haha. Hvala

8 godina
neaktivan
offline
Fizika -pomoc

Treba mi  pomoc oko 2 zadatka hitno!! Moze li pomoc?

1.Ako je poluprecnik ogledala 24cm,a predmet je udaljen 36cm,koliko je odaljen lik? kolika je velicina tog lika ako je velicina predmeta 2 cm?

2.Dva sabirna sociva se nalaze na istoj optickoj osi na medjusobnoj udaljenosti 60cm, zizine daljine i ovih sociva su:f1=12cm i f2=8cm. Gde treba postaviti predmet ispred prvog socia da bi li od drugog sociva bio udaljen 24cm?

12 godina
offline
Fizika -pomoc

Molio bih za pomoc oko ova dva zadatka, ako mi ih netko moze rijesit. Odprilike znam postupak al nisam siguran jeli rjesenje tocno, pa ako netko moze rijesit da je 100% tocno :)

TDI
15 godina
neaktivan
offline
Fizika -pomoc

Pozdrav,imam pitanje za nekoga tko zna, možda je pitanje glupo no zanima me odgovor,a guglajući ne mogu niš razumjeti.

 

Da li svi materijali na istoj temperaturi svjetle istom bojom? Znači recimo na 700*C željezo lagano svjetli crveno, da li npr. wolfram na istoj temperaturi svjetli isto takvom bojom (ne moramo se ograničiti samo na metale,da li bi npr. mramor na 700*C svjetlio istom takvom crvenom bojom?)?

 

Hvala unaprijed :)

--------------------------------------------------------------------------------------------
14 godina
neaktivan
offline
Fizika -pomoc

Pozdrav, ako se nekom da rjesiti zadatak:

 

  1. Paralelan snop polikromatske svjetlosti (360nm<lambda<780nm) upada okomito na sloj ulja debljine 0,6mm indeksa loma 1,5. Ulje je naneseno na staklenu ploču indeksa loma 1,6. Koje će valne duljine iz ovog spektra biti poništene u reflektiranoj svjetlosti?

 

i poslati sliku s postupkom, hvala

8 godina
neaktivan
offline
Fizika -pomoc
10 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc
Pozdrav i Sretna vam Nova 2016 :)
Ako bi mi neko mogao ili uraditi ili pomoci oko ovog zadatka bila bih zahvalna.Prva sam godina elektrotehnickog fakulteta i trebaju mi bodovi iz ovog zadatka a ne znam ga uraditi.Pa ako bi neko mogao uraditi bila bih veoma zahvalna :)
Unaprijed hvala 😊
12 godina
offline
Fizika -pomoc

Ima li ovdje netko tko zna fiziku da mi u ponedjeljak pomogne tokom kolokvija jer je nemam dvije čiste iako je gradivo doslovno osnovne škole?!

11 godina
neaktivan
offline
Fizika -pomoc

Velemožni fizičari,

molim vas za pomoć 

Zadatak glasi: Tijelo u zadnje 2 sekunde slobodnog pada prevali 40 m. h=?  t=?  v(krajnje)=?

8 godina
protjeran
offline
Fizika -pomoc

Pozdrav!

 

Jel ima neka dobra dusa koja bi mi postupno dosla do rezultata i objasnila kako.

12 godina
offline
Fizika -pomoc

Mozda sam.malo fulala temu ali ne znam pod gdje da stavim ovo! Uglavnom triba mi hitno odg na ovo! Hvala

 

Ja tvrdim da je C ali ekipa moja da nije nego da je E točno, zapravo trazi se netocno pitanje!

9 godina
neaktivan
offline
Fizika -pomoc

Strujom 10-12V?!? Struja se inače izražava u amperima...

 

14 godina
offline
Re: Fizika -pomoc
fizicar1 kaže...

Strujom 10-12V?!? Struja se inače izražava u amperima...

 Jakost struje je u amperima i ona se često poistovjećuje strujom. No ako kaže strujom 10-12 v, onda mislim da je očito da misli da se spoji na naponski izvor od 10 -12 volti. Ne mislim baš da je to tolika greška jer se iz konteksta zaključi što je .

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.2.2016 17:45 (captain_soap_McTawish).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc
captain_soap_McTawish kaže...
fizicar1 kaže...

Strujom 10-12V?!? Struja se inače izražava u amperima...

 Jakost struje je u amperima i ona se često poistovjećuje strujom. No ako kaže strujom 10-12 v, onda mislim da je očito da misli da se spoji na naponski izvor od 10 -12 volti. Ne mislim baš da je to tolika greška jer se iz konteksta zaključi što je .

 Da,slažem se,ali zna buniti ljude..

Koji bi onda bi odgovor na postavljeno pitanje? Mislim da cak moze biti i vise tocnih.

11 godina
neaktivan
offline
Fizika -pomoc

Nikako nemogu riješiti ovaj zadatak,koliko god se trudila i na različite načine ga pokušala riješiti. Paa jel moze malo pomoći?

 

Sportaš djelujući na oprugu silom od 450N rastegne oprugu za 25 cm.Za koliko će se ista opruga produljiti ako je za nju ovješen uteg od 15kg.

Poruka je uređivana zadnji put sub 20.2.2016 18:10 (Neznalica iz Rijeke).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc

c=F/s. F je 450N, s=0.25m.

Dobiješ c, i ubaciš ga u x=c/G gdje ti je:

-x duljina koju tražiš

-G težina ovješenog utega mase 15 kg, tj. G=15*9.81 N.

 

Poprilično jednostavno

9 godina
neaktivan
offline
Fizika -pomoc

Poz, imam jedno pitanje o fizici.

Naime, radi se o valovima i to interferenciji.

Dakle, znam da je destruktivna interferencija kada je razlika u fazi za (2k-1)pi a konstruktivna kada je 2kPi, al na natjecanju se pojavilo to nešto što me ubija u mozak i nikako da shvatim.

Dakle, u zadatku piše nešto s prvim maksimumum (?!?!) i student sa dodatne mi je rekao da je to prvi fazni pomak kada će se dogoditi konstruktivna interferencija.

I sad, u zadatku su rekli da je to kada je put jednog vala za pola valne duljine duži,a  kako je to moguće kada pola valne duljine odgovara faznom pomaku od pi

(ono, kao da sam sinusoidu pomaknuo za pola i tu se dva vala "ponište", a oni kažu da nije tako, nego da se spoje)

Pa ako bi mi neka dobra duša mogla ukratko napisati u čemu je riječ jer je sutra natjecanje i to ne kužim baš.

9 godina
neaktivan
offline
Fizika -pomoc

Ok, nema veze, skužio sam.

Radi se o tome da je došlo do refleksije prije toga i pošto je točka refleksije nepomična, javlja se razlika u fazi.

Sad, hoće li razlika u fazi uvijek biti baš pi/2 ako je točka nepomična?

10 godina
neaktivan
offline
Fizika -pomoc

Ljudi ne kontam u cemu je fol u zadatku sa proslogodisnje mature ( ljetni rok ) koji glasi:

 

Pored vodljivog prstena je ravni vodic,te i vodic i prsten miruju.

U kojem slucaju ce struja teci vodljivim prstenom?

 

A) Ravnim vodicem ne prolazi struja te je negativno nabijen

B) Ravnim vodicem ne prolazi struja te je pozitivno nabijen

C) R.vodicem prolazi struja stalnog

D) izmjenicnog iznosa

 

Pa ono jednostavna slika kruzica i ravne crte.

Ne razumijem.

14 godina
offline
Fizika -pomoc

Izmjenična struja

 

Jer se u petlji inducira napon samo pri promjeni magnetskog toka/jakosti polja

Magnetski tok zapravo nastaje zbog struje koja prolazi kroz ravan vodič

 

B=mi*I/(2*r*pi)

 

mi je konstanta

 

ui=delta Fi / delta t

 

delta Fi= (delta) B* (delta) S

 

Uglavnom vidiš da delta Fi ovisi o promjeni B ili o promjeni S

A da se B mijenja ovisno o I

 

Ako je struja istosmjerna onda je i B konstantan, dakle nema delta Fi

 

IAKO

ja sam se ovdje dvoumio jer koliko se ja razumijem ako priključimo to sve na izvor istosmjerne struje u nekom kratkom periodu će ipak doći do promjene Fi

Nisu u obzir uzeli te prijelazne pojave

I nisu uzeli točnu definiciju istosmjerne struje jer istosmjerna struja je struja koja ne mijenja smjer ali može iznos

 

Prouči malo bolje teoriju jer moj odgovor nije precizan

You have to be odd to be number one
8 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc
Treba mi pomoc sa 6. Zadatkom. Nikako ga ne mogu rijesit. Ako netko zna i voljan je pomoći bila bih mu zahvalna.
10 godina
neaktivan
offline
Fizika -pomoc

pitanje kratko, grafički prikaz obrnute proporcionalnosti sa kvadratom y ~ 1 / x² , kako bi izgledao graf ako znam da je y ~ 1 / x hiperbola.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc
isuckatthisgame kaže...

pitanje kratko, grafički prikaz obrnute proporcionalnosti sa kvadratom y ~ 1 / x² , kako bi izgledao graf ako znam da je y ~ 1 / x hiperbola.

 

https://www.wolframalpha.com/input/?i=y+%3D+1%2Fx%5E2

pr0n lesbians Y U NO EXIST IRL?! ლ(ಠ益ಠლ)
8 godina
neaktivan
offline
Fizika -pomoc

Odmah da napomenem da mi ne treba uraditi zadatak nego da me neko asocira kako da ga uradim.
Ovako glasi zadatak. " Pod kojim uglom motociklista treba da bude pod nagibom kada uzme radijus krivine R=100m i brzinom od V=144km/h i da je g=10m/s na kvadrat

10 godina
neaktivan
offline
Fizika -pomoc

Bok :) 
imam problema s jednim zadatkom(prva godina strojarstva)i fizika mi nikako neide xD pa svaka pomoc je dobrodosla :D

Automobil krene iz stanja mirovanja i giba se po kružnoj pisti (putanja je kružnica) polumjera R=200 m s konstantnim tangencijalnim ubrzanjem a(tang)= 3ms^-2. Izračunati put koji automobil mora prijeći da bi mu ukupno ubrzanje dostiglo veličinu a=5ms^-2. Koliko je vrijeme potrebno za to? (R: s=133.39 m, t=9.43 s) 
ako netko ima volje,i zna objasnit bila bi zahvalna  

p.s. ja sam na elektrotehnici,ali mi treba jer imam mehaniku i ja nazalost,pa moram to znat..(za slucaj da se netko pita kako ja elektortehnicarka a na prvoj god strojarstva :P)

Poruka je uređivana zadnji put uto 29.3.2016 23:16 (elektrotehnicarka).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc
elektrotehnicarka kaže...

Bok :) 
imam problema s jednim zadatkom(prva godina strojarstva)i fizika mi nikako neide xD pa svaka pomoc je dobrodosla :D

Automobil krene iz stanja mirovanja i giba se po kružnoj pisti (putanja je kružnica) polumjera R=200 m s konstantnim tangencijalnim ubrzanjem a(tang)= 3ms^-2. Izračunati put koji automobil mora prijeći da bi mu ukupno ubrzanje dostiglo veličinu a=5ms^-2. Koliko je vrijeme potrebno za to? (R: s=133.39 m, t=9.43 s) 
ako netko ima volje,i zna objasnit bila bi zahvalna  

p.s. ja sam na elektrotehnici,ali mi treba jer imam mehaniku i ja nazalost,pa moram to znat..(za slucaj da se netko pita kako ja elektortehnicarka a na prvoj god strojarstva :P)

 zdravo,

ovdje se radi o nejednolikom kružnom gibanju. Mislim da je bolje da prvo razjasniš što je jednoliko kružno gibanje. 

Dakle, kod jednolikog kružnog gibanja tijelo se giba po kružnici konstantom brzinom po iznosu (dakle ta obodna, tangencijalna brzina je stalno ista), ali budući da ide u krug, stalno joj se mijenja smjer. Zamisli to kao, tijelo bi se stalno nastavilo ravno gibati, ali nešto zakreče i tjera da tijelo se vrti u krug. Iz toga zaključuješ da je to nešto neka sila, koju zovemo centripetalna, ako ima sile prema središtu, tijelo mora imati i akceleraciju prema središtu; i takvu akceleraciju zovemo radijalnom.

 

E sad, kod nejednolikog kružnog gibanja, ona obodna, tangencijalna brzina više nije ista po iznosu, nego se povećava, što znači da nam se javlja još jedna komponenta akceleracije - tangecijalna akceleracija. Sad imaš dvije komponente akceleracije, tangencijalnu i radijalnu. Ukupnu dobiješ kad zbrojiš obje vektorske komponente. Budući da je ova tangencijalna okomita na radijalnu, to lako dobiješ pitagorinim poučkom.

 

Dakle:

a_ukupna^2=a_tangencijalna^2+a_radijalna^2

 

 

a_tangencijalna=Δv/Δt = v/t 

 

a_radijalna=v^2/r

 

Uvrsti ove dva izraza u izraz za ukupnu akceleraciju i izračunaj brzinu istoga, pojavit će ti se četvrti korijen negdje.

Kad dobiješ brzinu u iz istog izraza izračun vrijeme t.

 

Kad dobiješ vrijeme, iz formule s=1/2*a*t izračunaš prijeđeni put, s tim da ovdje uvrštavaš tangencijalnu akceleraciju, naravno. :)

Nadam se da sve štima, poz

 

7 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc
Bok :)
Trebala bi pomoc oko ovog zadatka

Ravni kondenzator, između čijih se ploča nalazi zrak, spojen je na bateriju tako da na sebe primi naboj Q. Tako nabijen kondenzator odspoji se od baterije te u prostor između ploča umetne dielektrik relativne permitivnosti εr = 8. Pri umetanju dielektrika kondenzator je električki izoliran od okoline. Naboj na kondenzatoru nakon umetanja dielektrika označen je s Q'. Što vrijedi za odnos naboja Q'/Q?
A. Q'/Q = 1/8 B. Q'/Q = 1 C. Q'/Q = 8 D. Q'/Q = 64
9 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc
tia25:) kaže...
Bok :)
Trebala bi pomoc oko ovog zadatka

Ravni kondenzator, između čijih se ploča nalazi zrak, spojen je na bateriju tako da na sebe primi naboj Q. Tako nabijen kondenzator odspoji se od baterije te u prostor između ploča umetne dielektrik relativne permitivnosti εr = 8. Pri umetanju dielektrika kondenzator je električki izoliran od okoline. Naboj na kondenzatoru nakon umetanja dielektrika označen je s Q'. Što vrijedi za odnos naboja Q'/Q?
A. Q'/Q = 1/8 B. Q'/Q = 1 C. Q'/Q = 8 D. Q'/Q = 64

 Dakle,početni naboj kondenzatora je Q. Kondenzator se prvotno nalazio u zraku,čija je relativna permitivnost(dielektricnost) 8 puta manja od rel. perm. novog dielektrika. Po formuli 

C= ε0r*(s/d) vidi se da je kapacitet kondezatora direktno proporcionalan sa rel. permitivnosti. Dakle,ako povećamo relativnu permitivnost za 8 puta,kapacitet kondezatora ce se povecati 8 puta (C'=8C). Iz formule C= Q/U dobije se trazeni naboj (Q=C*U) i veci je za 8 puta nego kad je dielektrik bio zrak.(Q'=8Q )odnosno tocan odgovor je C)Q'/Q = 8. (ako sam pogrjesio neka netko slobodno ispravi).

10 godina
neaktivan
offline
Fizika -pomoc

može jedno pitanje?
jel zna netko razliku između tijela koja tonu, lebde, izranjaju, plivaju i plutaju u fluidu (tekućini). radim slučajeve uzgona i nije mi jasno kako se u nekim teorijama jedan slučaj oslovljava jednim terminom, u drugim teorijama drugim.
ima tri slučaja kada je sila teža veća od uzgona, kada su jednaki i kada je uzgon veći. u tekstualnim zadacima obično nema označeno što je veće nego o kojoj se pojavi radi pa mi to nije baš najbistrije.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice