Zastarjeli OŠ i SŠ obrazovni sustav

poruka: 44
|
čitano: 9.713
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
RE: Zastarjeli OŠ i SŠ obrazovni sustav
itf4n kaže...

Mislim da je opće poznato kvakva je situacija. Sve što se uči se uči tek površno, i bez objašnjenja što rezultira štrebanjem. U 90% predmeta. Ima netko da se ne slaže?

 

edit: Upravo primjetih moguću dvosmislenost u svom postu. Pod površnim učenjem mislim na površnu i preopširnu obradu od strane udžbenika - tj. preskakanje bitnoga i umetanje previše nebitnoga (te preskakanje nebitnoga ali ubacivanje još nebitnijega što je povezano prvotnim nebitnim), ne na površno učenje od strane učenika.

Potpuno se slažem. Sve bi trebalo biti logično objašnjeno, no uglavnom ništa nije. No sa druge strane, učenici su krivi jer se zaglupljuju Big Brotherom i 24 sata. 95% ih ima internet, tako da ako žele, mogu bez problema toliko toga naučiti. Ali kada bi onda gledali Gotovčeve, zar ne?

I praise you, Father, Lord of heaven and earth, because you have hidden these things from the wise and learned, and revealed them to little children.
15 godina
offline
RE: Zastarjeli OŠ i SŠ obrazovni sustav

A što mislite da je na VSSu nešto bolje? Kad mi frajer počen o 56k modemima ili bušenim karticama...

 

Meni su lekire posebno fascinantne... OK, razumijem da se jedna Odiseja i Ilijada moraju pročitati... I recimo Božanstvena komedija...

ALI!!!!

Zašto malo ne refreshati taj popis? Gdje su Lord of the Rings, Harry Potter, Twilight (je, je i meni se diže želudac na to, ali je i dalje daleko bolja od 90% knjiga na popisu lektira + djevojke bi tako nešto sigurno rado čitale),...

Zašto za lektiru ne bi pogledali film? Od Casablance, Zameo ih vjetar, Ben Hur pa do LotR, Dark Knight, Star Wars, MAtrix, 300, Gladiator, pa i Titanic...

Zašto ne bi za lektiru imali PC igru? Ne mora to biti Crysis ili šta ja znam... Tetris, Pacman, Super Mario... Mislim, nešto što se može i na mobu odigrati, a ima besplatno dobavljivo za PC.

 

Ali problem je što je većina naših učitelja glupa, misle da su svu pamet svijeta posisali i ne bi prstom mrdnuli da nešto oni novo nauče i što se nikome u ministarstvu ne da misliti svojom glavom, a kamoli da neki autor u 123456. izdanju svoje knjige nešto i stvarno dopiše i updatea (a ne samo da je to isto smeće sa novim koricama).

Ja sam još uvijek u Svetom pohodu  da nađem OŠ / SŠ knjigu iz matematike koja ti zapravo na jednostavan i pristupačan način objasni matematiku, a ne onaj proljev i zbljuvotina koja se prodaje pod farsom udžbenika...

Every hole is a goal!
Poruka je uređivana zadnji put pet 23.10.2009 13:16 (Bukva).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Zastarjeli OŠ i SŠ obrazovni sustav
Bukva kaže...

A što mislite da je na VSSu nešto bolje? Kad mi frajer počen o 56k modemima ili bušenim karticama...

 

Meni su lekire posebno fascinantne... OK, razumijem da se jedna Odiseja i Ilijada moraju pročitati... I recimo Božanstvena komedija...

ALI!!!!

Zašto malo ne refreshati taj popis? Gdje su Lord of the Rings, Harry Potter, Twilight (je, je i meni se diže želudac na to, ali je i dalje daleko bolja od 90% knjiga na popisu lektira + djevojke bi tako nešto sigurno rado čitale),...

Zašto za lektiru ne bi pogledali film? Od Casablance, Zameo ih vjetar, Ben Hur pa do LotR, Dark Knight, Star Wars, MAtrix, 300, Gladiator, pa i Titanic...

Zašto ne bi za lektiru imali PC igru? Ne mora to biti Crysis ili šta ja znam... Tetris, Pacman, Super Mario... Mislim, nešto što se može i na mobu odigrati, a ima besplatno dobavljivo za PC.

 

Ali problem je što je većina naših učitelja glupa, misle da su svu pamet svijeta posisali i ne bi prstom mrdnuli da nešto oni novo nauče i što se nikome u ministarstvu ne da misliti svojom glavom, a kamoli da neki autor u 123456. izdanju svoje knjige nešto i stvarno dopiše i updatea (a ne samo da je to isto smeće sa novim koricama).

Ja sam još uvijek u Svetom pohodu  da nađem OŠ / SŠ knjigu iz matematike koja ti zapravo na jednostavan i pristupačan način objasni matematiku, a ne onaj proljev i zbljuvotina koja se prodaje pod farsom udžbenika...

ti si moj uzor...Smijeh

istina, pa u 21. stoljeću smo, a stalno nas drze u proslom 20-tom...

lektira bi se definitivno trebala pomladiti, pa kaj to znaci da danasnje knjige ne vrijede ama bas nista, kao , samo su one koje ni ne kuzis kaj citas dobre???

 

Psssssst Zecovi spavaju
16 godina
neaktivan
offline
Zastarjeli OŠ i SŠ obrazovni sustav

Zato je ove starije nitko neće uzeti u knjižnici, a ove novije vjerojatno hoće(ako čita knjige u slobodno vrijeme). Svejedno, koju god lektiru stavili, učenici će opet skinuti s neta.

Normal's overrated!
16 godina
neaktivan
offline
Zastarjeli OŠ i SŠ obrazovni sustav

Zapravo te knjige nemaju umjetničku vrijednost, zato nisu uvrštene na listu lektirnih djela. No možda za kojih 50, ako i ne više godina, budu.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Zastarjeli OŠ i SŠ obrazovni sustav

Smatram kako je samo postojanje lektire loše, jer daje negativno mišljenje o knjigama. Ne zbog njihove nekvalitete, već zbog činjenice da se mora čitati.

 

Sam izbor lektire je ponekad briljantan, a ponekad baš i nije. 90% lektira u osnovnoj je besmisleno (iako bi također bilo besmisleno već onda uvoditi neka dubokoumnija djela - no naš izbor odiše upravo zatupljujućim knjigama). U srednjoj ima boljih knjiga, kad se govori o stranoj književnosti - i lektire u srednjoj imaju smisla. Daju uvid u stanje kakvo je bilo u određenom dobu - mentalitet i običaje ljudi, kao i promjene u jeziku i stilu pisanja. Što se tiće naše književnosti, barem one starije, situacija je gora nego u osnovnoj. Čitaju se djela koja rijetki razumiju (ne zbog dubine radnje, već jezika), a koja nemaju baš nikakve pozitivne strane. Primjer: "Ribanje i ribarsko prigovaranje" je knjiga koja mi je ostala u sjećanju zbog nevjerojatno jadne kvalitete. Koji je smisao te knjige? Monotona, besmislena i površna radnja. Jedino dobro iz knjige je što će nekome poslužiti za uvid u govor ovog dijela Hrvatske, u tom dobu. A nekako mislim da to ne bi trebao biti smisao lektire.

 

Moj zaključak je da ako već postoji obavezna lektira, u nju bi trebali ići svjetski klasici. Osim što su zanimljivi, oni su i uistinu kvalitetni. Bilo što novijeg datuma baš i ne ide u tu kategoriju jer je njihova kvaliteta previše subjektivna (osobno smatram kako su Tolkienova djela, koja je netko spomenuo, među najboljim djelima ikad - no, ne bih ih uvrštavao u lektiru jer se ne slažemo svi oko toga; klasici su ipak provjereni)

The candle flame gutters. Its little pool of light trembles. Darkness gathers. The demons begin to stir.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Zastarjeli OŠ i SŠ obrazovni sustav
Kardaki kaže...

Zapravo te knjige nemaju umjetničku vrijednost, zato nisu uvrštene na listu lektirnih djela. No možda za kojih 50, ako i ne više godina, budu.

Tek sam prvi razred srednje, tak da ne mogu govorit za nju, ali u osnovnoj, većina onog što sam ja čitao, SIGURNO nije umjetnost! Umjetnost je jako relativan pojam - pod umjetnost se svrstava i Zlatarovo zlato(više zbog povijesti) i The catcher in the rye(jedna od boljih knjiga koju sam pročitao). Ovo prvo sam pročitao "na silu", a u drugom sam stvarno uživao tak da je to više osobni ukus, kao i kod filmova, video-igara,... Uvođenjem Pottera, lektira bi izgubila svaki doticaj sa umjentošću jer je ta knjiga stvarno glupost. Sviđalo mi u trećem razredu, ali sad - ne. Iako, LoTR jest kvalitetan i bilo bi dobro da se koncentriramo malo više na film, ali u srednjoj jer smatram da je većina osnovnoškolaca nezainteresirana za legendarne filmove - The Godfather, Star Wars,...

Normal's overrated!
16 godina
offline
Zastarjeli OŠ i SŠ obrazovni sustav

Evo navest ću par stvari s kojima se ne slažem u našem obrazovnom programu:

 

Općenito:

 

- puno beskorisnog gradiva (ovisi i o profesoru da budme iskren) koje nema primjenu i brzo se zaboravlja (hrpa beznačajnih godina, neka imena...), malo predetaljno gradivo biologije 4. razreda gimnazije dok je bilogija 2. razreda previše fokusirana na bića na nižoj razvojnoj ljestvici nego na nama bliža bića (kralježnjake)

 

 

 

Kao učenik prirodoslovno-matematičke gimnazije (neke stvari opet ovise o profesoru):

 

- krajnje prevelika fokusiranost na društvene umjesto na znanstvene predmeta

- forsiranje hrvatskog na granici ludosti (učenje gluposti iz gramatike, npr. zna li tko od vas što je "semem", a da nije prof hrv ili ne studira kroatistiku?), pretjkerivanje sa analizama lirskih pjesama i djela općenito (ne mogu svi vidjeti i prepoznati te neke xy stvari iz tih pjesama i djela općenito, nisu svi za to, kao što neki nisu za matematiku te mislim da bi bio red da se bar nas matematičare ne gnjavi sa tim)

- nerazumljive i krajnje dosadne knjige kao lektira, općenito postiojanje lektire je nebitno, a ako već postoji trebala bi se svesti na 3 knjige po polugodištu max te bi to trebale biti normalno prevedene knjige, a ne na nekom kvazi hrvatskom jeziku od prije 441252135 godina.

- nezanimljivo gradivo iz engleskog i preveliko usmjeravanje na gramatiku (pravila i i nazive) dok se lagano zanemaruje sam govor i riječnik i općenito sposobnost komunikacije na engleskom

- prva dva mjeseca gradiva iz geografije 4. razreda

- pre malo gradiva o svemiru, i svemirskim tijelima

- previše naziva, godina, brojki, imena i sl. iz svih predmeta

- glupo i totalno degenerično gradivo iz informatike i općenito zanemarivanje informatike kao predmeta u općoj gimnaziji (samo prva godina mislim), previše bespotrebnog programiranja u Pascalu (bolje u Visual Basicu ili C-u), pre malo stvari koje nam mogu pomoći u svakodnevnom životu (osnove obrade slika, osnove detekcije kvarova, instalacija drivera, općenito održavanje računala, rastavljanje i sastavljanje računala)

- loš sustav ocjenjivanja koji se da lako prevariti i ne pokazuje stvarno znaje ni razumjevanje

- zbog lošeg načina ocjenjivanja više se gleda štrebanje teorije, a puno manje pažnje se poklanja praktičnom radu

- potpuni izostanak korisnog i smislenog praktičnog rada (razlog je i nedostatak opreme)

- glupo gradivo iz etike (osim 3. godine)

- potpuno beskorisan predmet sociologija (na ovakav način)

- učenje latinskog svedeno na štrebanje nastavaka za deklinacije/konjugacije umjesto na riječnik i na poznavanje nekih izreka i sl. što bi eventualno moglo biti korisno

- 2. razred likovnog (PM Gimnazija, samo dvije godine) je potpuno uzaludan i dosadan

- gradivo glazbenog potpuno krivo definirano, uče se gluposti, zanemaruje se glazba kao zvuk i nauka o glazbi te se također uopće ne govori o modernoj glazbi koja je po mnogo ćemu puno zanimljivija i kompleksnija od nekih starijih vrsta glazbe. Također se ne uće karakteristike pojedinih žanrova nego se samo uče glupe povijesne činjenice koje budimo realni 90% učenika zaboravi isti dan.

- povijest prepuna nebitnih događaja, forsiranje Hrvatske povijesti u razdoblju od 7. st. do 18. st. dok se za nas mnogo važnije i zanimljivije stvari mnogo površnije i na nezanimljiv način objašnjavaju (19. i 20. st, 1. i 2. svj. rat). Također mislim da nije u redu da se uopće spominje Domovinski rat jer postoji opće poznato pravilo da se događaj ne bi smio učiti u školi dok ne prođe min. 50 god od kraja samog događaja (zbog veće neutralnosti).

- previše predmeta, premalo vremena

- izostanak tehničkog odgoja u SŠ (osnove barem)

- postojanje vjeronauka na način na koji trenutno postoji kao dijela školskog programa (ovisi o profesoru doduše)

- satovi tjelesnog bi trebali biti relaksacija i opuštanje nakon 6-7 sati sjedenja i kao takvi bi trebali biti isključivo igranje neke sportske igre, eventualno učenje neke nove

 

 

I za kraj: pre kratka marenda! Barem 30min bi trebala biti.

DIY projekti: http://vidosprojects.freei.me/
Poruka je uređivana zadnji put pet 23.10.2009 20:38 (Vido).
15 godina
offline
RE: Zastarjeli OŠ i SŠ obrazovni sustav

Ma koja umjetnost? Što djete u OS zna prepoznati umjetničko djelo? Što itko od nas zna prepoznati umjetničko djelo? Nek se umjetnička djela ostave studentima književnosti, a ne klincima u školi...

 

Zašto Harry Potter? Daš mu prva dva djela za lektiru i napomeneš da ima 6 (jel ih ima 6?) knjiga. I onda, ako nekome bude zanimljivo, otići će u knjižnicu i pročitati ostatak. Posuditi (ili skinuti, nebitno) film i pogledati ga. I na taj način stvaraš kulturu čitanja knjiga kod djece.

A ne, sada, svi vrli psiholozi / psihijatri / odgajatelji / književnici i ne znam ni sam tko još se čudom čude zašto današnja djeca ne čitaju knjige, već gledaju TV i provode sate pred računalom. E, pa zato, velebajni prof. dr. sc., jer ste mu knjigu zgadili u OS / SŠ.

Every hole is a goal!
16 godina
neaktivan
offline
RE: Zastarjeli OŠ i SŠ obrazovni sustav
Bukva kaže...

Ma koja umjetnost? Što djete u OS zna prepoznati umjetničko djelo? Što itko od nas zna prepoznati umjetničko djelo? Nek se umjetnička djela ostave studentima književnosti, a ne klincima u školi...

Ako smatraš kako je umjetnost previše za školski uzrast (nije da imam puno drugačije razmišljanje), onda ok - lektira bi se trebala ukinuti. Ali nikako ne ovo:

 

Bukva kaže...

Zašto Harry Potter? Daš mu prva dva djela za lektiru i napomeneš da ima 6 (jel ih ima 6?) knjiga. I onda, ako nekome bude zanimljivo, otići će u knjižnicu i pročitati ostatak. Posuditi (ili skinuti, nebitno) film i pogledati ga. I na taj način stvaraš kulturu čitanja knjiga kod djece.

 

Harry Potter je gotovo zanimljiv za niže uzraste, ali nije da baš ima nešto što ga čini bitnim, ili posebnim za lektiru. Podsjećam, tebi se on sviđa, meni baš i ne (iako sam svojevremeno bio fan - uostalom, većina djece jest). Možda je loše stavljati djela koja imaju smisao, ali ih je teško razumijeti. Sigurno je loše stavljati djela koja nemaju smisao, samo zato što se nekima sviđaju.

The candle flame gutters. Its little pool of light trembles. Darkness gathers. The demons begin to stir.
15 godina
offline
RE: Zastarjeli OŠ i SŠ obrazovni sustav

Ne sviđa mi se HP. Nije mi se sviđao ni kada sam bio mlađi.

Ali, znam da je pomana kako u svijetu tako i kod nas za njime, ima pun kufer nastavka i kao takvog ga smatram idealnim za poticanje kulture čitanja kod djece.

Every hole is a goal!
15 godina
neaktivan
offline
Zastarjeli OŠ i SŠ obrazovni sustav

Jedini nacin da covjeku usadis zelju za necime, je da ga zaintrigiras.

 

MMORPG-ovi mlate grdne pare na tome, a u biti ljudi se uopce ne zabavljaju nego rade. Mogao bi skolski sustav stosta nauciti iz modernog bussinesa prodaje droge :-)

Svi mi svakodnevno putujemo kroz vrijeme i to brzinom od jedne sekunde u sekundi. -hrx
16 godina
neaktivan
offline
Zastarjeli OŠ i SŠ obrazovni sustav

Može, HP u lektiru. Kad se izbace sve nepotrebne informacije (Vidov popis sadrži dosta njih, iako ne i sve), i kad lektira postane nešto za što se ima vremena. Ali ako moram čitati nešto, onda mi je draže da to nešto barem ima smisla, a ne da je u lektiri zato što je popularno.

 

Inače kužim što mislite sa motivacijom. *khm*pythonvsbasic*khm* :D

The candle flame gutters. Its little pool of light trembles. Darkness gathers. The demons begin to stir.
16 godina
offline
Zastarjeli OŠ i SŠ obrazovni sustav

Trebalo bi hakirati u mozak ministra obrazovanja i malo se poigrati sa konzolom. Evo par primjera:

 

 

com_maxlektiragodišnje 5

com_maknutisvepi(z)darije 1

sv_starisustavocjenjivanja 0

cl_obnovitiškole 1

 

a možda mu ne bi škodila i ona dobra stara:

 

/kill Smijeh (šalim se ofc, ali trebalo bi puno toga promjeniti, to je sigurno)

DIY projekti: http://vidosprojects.freei.me/
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice