Savjeti o nadogradnji računala izdvojena tema

poruka: 24.234
|
čitano: 3.847.743
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
megane898 kaže...

Pozdrav, trebam savjet i cijene, kupio bi novi procesor , matičnu i memoriju za igranje, grafiku imam rtx3060 , napajanje Fortron 700W, Hyper, PPA7002702. Gledao sam AMD CPU Desktop Ryzen 7 8C/16T 7800X3D , dali se isplati ga uzimati, koju da uzmem matičnu, ram bi 32GB i hladnjak budući da dolazi bez ? Napjanje bude dovoljno za sve to? 

 bude ti ko bog, vidi gore u temi imaš dosta savjeta o mbo za am5 i memoriji, 7800x3d sa tom grafičkom se ne isplati naravno 

Buby37 kaže...

Pozdrav svima.

trebao bih jedan savjet, ovako stoje stvari. Imam matičnu ASRock AB350M- HDV, procesor je AMD Ryzen 5 2600 Six-Core 3.40 GHz, 8G RAM-a, grafička je GeForce GTX 1070,8GB i napajanje 750W.

Povoljno mogu nabavit RTX 3080, čak sam i probao stavit ali nista ne dobivam jer procesor i memorija ne mogu pratit graficku.

Pitanje glasi da li bi bilo ista bolje da ne mjenjam matičnu nego samo procesor i ram? Procesor moze max Ryzen 7, a ram 32. bi li to imalo kakvog smisla ili bolje ne kemijat?

 

Hvala. 

 Updejtaj bios i stavi 5600 ryzena sa tom 3080 vga, dodaj još 8gb ram ili zamjeni sa 2x8gb ili 2x16gb kako god.

Ili sve prodaj i idi na komplet novo sa b550 mbo i Ryzen 5600 te ostalim ili pak am5 ako želiš AMD.....tvoja odluka.

Poruka je uređivana zadnji put uto 26.3.2024 8:10 (Wiz3m4n).
13 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

"bude ti ko bog, vidi gore u temi imaš dosta savjeta o mbo za am5 i memoriji, 7800x3d sa tom grafičkom se ne isplati naravno 

 

Grafiku nije problem, nju promjenim, a da ostalo ne diram al da sad idem s slabijim procesorom i mbo mi baš nema smisla, pa da onda za godinu dvije kupujem jači procesor . 

16 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Sve ovisi o rezoluciji i rr monitora, 7600X nije nikako slab procesor te ako se igraš na 2k ili 4k razlika između njega i 7800x3d sa grafičkom tipa RX 7800XT je nezamjetna, znači bačen novac za 7800x3d.

 

Ryzen 7800x3d ako misliš iskoristiti podrazumjeva da imaš vga tipa RTX 4080/4090 i da ganjaš visoki RR monitora tipa 240/360hz, to jednostavno tako funkcionira....

 

 

Uostalom gore nisi spomninjao zamjenu vga, rekli smo ti koje su ti solucije za tvoje pitanje....ukoliko mijenjaš vga onda moraš znati za koju te onda nakon toga i prilagoditi ostalo.

Prodaj sve i kupi sve novo.....RYzen 7800x3d, Asus Strix RTX 4080 super, x670 Aorus pro mbo, ddr5 6000 Expo Trident Z neo i Dell Alienware Oled 34....ja bi tako na tvome mjestu, naravno Kučište i napajanje također zamjeni sa nekim koje ti se sviđa, napajanje Evga Supernova 1000w P3 ti bude oK

Poruka je uređivana zadnji put uto 26.3.2024 10:04 (Wiz3m4n).
16 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Buby37 kaže...

Pozdrav svima.

trebao bih jedan savjet, ovako stoje stvari. Imam matičnu ASRock AB350M- HDV, procesor je AMD Ryzen 5 2600 Six-Core 3.40 GHz, 8G RAM-a, grafička je GeForce GTX 1070,8GB i napajanje 750W.

Povoljno mogu nabavit RTX 3080, čak sam i probao stavit ali nista ne dobivam jer procesor i memorija ne mogu pratit graficku.

Pitanje glasi da li bi bilo ista bolje da ne mjenjam matičnu nego samo procesor i ram? Procesor moze max Ryzen 7, a ram 32. bi li to imalo kakvog smisla ili bolje ne kemijat?

 

Hvala. 

 Meni su te varijante "ništa ne bih dobio" jako daleke. Gde ne bi?! U najgorem slučaju možeš podići detalje bez ikakvog pada performansi, no dobio bi svakako i na framerateu jer, ako bi 2600 i bio u nekoj meri bottleneck za 3080, on to svakako nije za GTX 1070, tako da sigurno može izgurati više fps nego što trenutno gledaš. No, ako hoćeš da menjaš i procesor, 5600 bi ti bio lep boost (novija arhitektura, duplo veći L3 cache, malo viša frekvencija) i nije preskup. Ploču bez naročite potrebe ne bih dirao, samo proveri da li ti je potreban update BIOSa. I da, više RAMa ne bi škodilo.

 

Vezano za drugu diskusiju, 7800X3D bude odlično gaming rešenje na duži period i za manje više najbolje postojeće gaming rešenje nije ni posebno skup. Ja sam se pitao da li preplaćujem kad sam uzeo i7-4790K, a na kraju sam ga zadržao preko 9 godina, s tim što nikad nisam patio od trocifrenih framerateova, već sam više za single player i eye candy, pa sam samo menjao grafičke. Inače se slažem, 7500F-7600X su odličan bang for buck, i to se slažem do te mere da sam uzeo 7500F, a za nešto bolje čekam da vidim šta će doneti naredna serija.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Poruka je uređivana zadnji put uto 26.3.2024 10:15 (Ivan(4)).
16 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Ivo sa tim tvojim cpu si miran duže razdoblje, uživaj!!!

13 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

I koja je preporuka za matičnu, rame i hladnjak za RYZEN 7 7800X3D?  Za hladnjak sam gledao DeepCool AK620 i be quiet dark rock 4 , dali ima netko iskustva s njima?

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

X3D procesori su mnogo manje osetljivi na RAM nego "obični", (

) ako pogledaš uprosečene rezultate na oko 7 minuta, razlika između 4800MHz sa labavim latencijama i 6000MHz sa niskim latencijama je 7% (u 1080p, koristeći RTX 4090), tako da se ne moraš puno mučiti. Generalno, ako hoćeš da "ispoštuješ" procesor, grubo pravilo je da uzmeš najjeftiniji 6000MHz RAM koji ima CL32 ili niži. Prvo, izvući ćeš maksimum iz konfe, drugo, koliko sam upućen, sve što zadovoljava te ili bolje specifikacije koristi iste Hynix čipove i radiće lepo. Brži RAM ne pomaže na AM5, razdese se brzine kontrolera i memorije i performanse kada se to desi padaju (pa se zatim lagano popravljaju kako se gleda sve brža i brža memorija, ali treba uzeti jako brz RAM da bi se uopšte izjednačile performanse koje se dobiju sa 6000MHz, a kamoli da bi se nadmašile).

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

BEQUiet DR 4Pro IMAO GA, JAKO TIH I UČINKOVIT...pa napisao sam ti gore kolega ne zajebavam se, kada hočeš 7800x3d koji ti objektivno vjerujem netreba uzmi si onda i pravu mbo i ram 

 

 

x670 Aorus pro mbo, ddr5 6000 Expo Trident Z neo cl32

 

Ako ti paše bijela eto i x670E modela pa da bude Bela Lađa, sa beli digital Deepcool da ladi lepo znaš kako u grad...

 

 

majke mi

Poruka je uređivana zadnji put sri 27.3.2024 15:38 (Wiz3m4n).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
online
Savjeti o nadogradnji računala

Momvi ići ću na novo napajanje pošto moj seasonic neće moći ovu 6800xt gurati...

 

šta valja uzeti , recimo 700w je dosta, opet seasonic, svakako hvatat bronze barem.

Šta je best buy po vama?

 

ne zanima me rgb điđe miđe, samo isključivo to što služi, a to je da napaja to računalo

 

hvala 

 

ovako neš?

https://www.adm.hr/napajanje-seasonic-750w-g12-gm-750-80-plus-gold-g12-gm-750/78515/product/

Kompa probaj ignoriraj autora, pomaže.
Poruka je uređivana zadnji put pet 29.3.2024 16:18 (fila2208).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
13 godina
online
Savjeti o nadogradnji računala

Gledam možda bi čak barem polumodularno, kablova na bacanje, posebno onih sata...pa je to sve sfrkano užas.

 

Svakako seasonic, ovim sam prezadovoljan od prvog dana, to je bila preporuka tada kad su mi dečki slagali konfu.

Sad gledam tako 100 tinjak eura, ovisno koliko će stara grafa dat na prodaji :)

 

hvala ti na preporuci

 

ili ovo recimo cijena mi je super

https://www.ekupi.hr/hr/Ra%C4%8Dunala/Ra%C4%8Dunala-i-periferija/Ra%C4%8Dunalne-komponente/Napajanja/Napajanje-Seasonic-G12-GM-Series-750W%2C-80%2BGold/p/EK000582946#tabDetails

n ekužim sve te razlike u tim napajanjima užas

Kompa probaj ignoriraj autora, pomaže.
Poruka je uređivana zadnji put pet 29.3.2024 17:07 (fila2208).
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Da, odlična je cijena. Kupi!

16 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Jako meki i gibljivi kablovi na tom Seasonicu....na par računala išao i na ultra buđetna DeepCool napajanja od 750w, takošer kablovi još čak i mekši i fleksibilniji od Seasonica, napajanja im tiha i mogu kazati dosta dobra za te novce....bronze 750w je bilo nekih 60e. RTX 3080 radila na njemu i ako se dobro sječam I9 10900F

Moj PC  
1 0 hvala 1
11 godina
suspendiran
offline
Savjeti o nadogradnji računala

daleko je to od odličnog napajanja, ta G12 GM serije je jedna od lošijih Seasonicovih napajanja (tj to je Helly OEM) što i potvrđuje "samo" 60mj jamstva dok im kvalitetnija napajanja tipa focus serija imaju po 120mj. 
za tih 100€ bi prije uezo ovo klik full modularno, PCIe5, 120mj jamstva, flat kablovi.

 

EDIT: da se razumijemo, nije to napajanje krš ali za te pare ima definitivno boljih izbora.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 29.3.2024 18:18 (ibme74).
Moj PC  
5 0 hvala 1
13 godina
online
Savjeti o nadogradnji računala

Hvala na savjetu.

 

Jebga mislio sam da je seasonic odmah ime za kvalitetu, time sam se vodio 2013. kad je i stavljen ovaj 520 u komp, a to je tad bilo dosta za hashwella i 7970tku.

 

Tvoju sugestiju uvijek uzima u obzir, dakle smatraš da je taj msi bolji od tog seasonica?

Realno ne treba mi da bude full modular, dovoljno je da bar neke one sataa kablove maknem, ali nije loš da je full modular da, dpače, urednije i čišće

Kompa probaj ignoriraj autora, pomaže.
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
suspendiran
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Nikada ne kupuj neku komponentu na osnovu "branda", svi oni imaju solidne, dobre, odlične ali i loše serije napajanja.

 

Što se tiče ovog napajanja na testovima se pokazao odličan, ima DC-DC regulacija na 3.3V i 5V railovima te high-end CapXon kapacitore.

 

Na grafu dolje se smjestio između platinum napajanja:

testirano na:

 

 

MSI MEG Z690 Unify 
Intel Core i9-12900K 
MSI MEG CoreLiquid S360 liquid cooling
G.SKILL Trident Z5 RGB Memory @ 5600 MHz
Nvidia GeForce RTX 3080 Ti 

 

"We have analyzed the stability of the voltages for the +12V, +5V and +3.3V rails using Aida64 Engineer 's stability test . We have thus been able to verify the total stability of the voltages both at full performance and at rest, something that allows us to achieve a very tight consumption of 696W for the complete equipment at maximum performance. It is a very good value for a power supply with the 80 Plus Gold certificate , on par with Platinum models as we can see in the following graph."

13 godina
online
Re: Savjeti o nadogradnji računala
ibme74 kaže...

Nikada ne kupuj neku komponentu na osnovu "branda", svi oni imaju solidne, dobre, odlične ali i loše serije napajanja.

 

Što se tiče ovog napajanja na testovima se pokazao odličan, ima DC-DC regulacija na 3.3V i 5V railovima te high-end CapXon kapacitore.

 

Na grafu dolje se smjestio između platinum napajanja:

testirano na:

 

 

MSI MEG Z690 Unify 
Intel Core i9-12900K 
MSI MEG CoreLiquid S360 liquid cooling
G.SKILL Trident Z5 RGB Memory @ 5600 MHz
Nvidia GeForce RTX 3080 Ti 

 

"We have analyzed the stability of the voltages for the +12V, +5V and +3.3V rails using Aida64 Engineer 's stability test . We have thus been able to verify the total stability of the voltages both at full performance and at rest, something that allows us to achieve a very tight consumption of 696W for the complete equipment at maximum performance. It is a very good value for a power supply with the 80 Plus Gold certificate , on par with Platinum models as we can see in the following graph."

 ibme heroj kojeg imam tu na forumu, a ne zaslužujem, Hvala ti po ko zna koji put. Budem uzeo pa nek dođe idući tjedan da riješim više to i uživam u frejmsima :)

Kompa probaj ignoriraj autora, pomaže.
16 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Ovisno o tipu kučišta naravno no nije loše rješenje a cijena jako dobra

 

Seasonic Prime Platinum 750w

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

ah, to je ipak vrh i u odnosu na onaj gore msi i onaj slabiji seasonic

ono gore su budget napajanja, ovo je high end

 

jedino je upitan taj način spajanja kome paše

13 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Ima tu sad boljih i lošijih ali sva ova napajanja nabrojana u zadnjih par postova su dobra za višegodišnje korištenje bez brige. 

11 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
itomic009 kaže...

Ima tu sad boljih i lošijih ali sva ova napajanja nabrojana u zadnjih par postova su dobra za višegodišnje korištenje bez brige. 

 jasno, nisam niti rekao da postoji neka briga, ali postoje i razlike između top napajanja i onih budget

nije bezveze razlika u cijeni ponekad i dupla - da li perfomanse opravdavaju razliku u cijeni... naravno da ne, nije to grafička da vidiš razliku u fps-u između one mid range i high end

 

btw., capxon je nekad bio nazivan crapxon 

 

16 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Za 23e razlike svakako bi uzeo seasonica ako imam debljine za bočno uglaviti taj konektor

Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

pozdrav ekipa

 

pošto ste mi do sad uspiješno pomogli u više navrata, trebam ponovo pomoč.

Mijenjal sam procesor na jednom pc i ostao mi višak procesor Ryzen 5 2600.....e sad mi na drugom otišla matična, pa bi iskoristil procesor koji mi doma stoji. koju matićnu i ram predlažete da kupim?Pošto je nutra HDD, njega bi zamijenio sa SSD-om, pa može vaše mišljenje

pc se ne koristi za igranje

zahvaljujem se unaprijed

Poruka je uređivana zadnji put čet 25.4.2024 13:07 (superman78).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Ma bilo kakva normalna B450 te minimum 16GB DDR4 3200 ili 3000 MT/s i rokaj. 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice