Kućne led žarulje izdvojena tema

poruka: 797
|
čitano: 317.881
|
moderatori: pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
moderator
offline
Re: Kućne led žarulje
Bernard Huky Hux kaže...

Vidim da na eBayu ima ove kineske.  Jel valja kaj to? 

Ne. Smeće. Bježi što dalje od toga.

9 godina
offline
Kućne led žarulje

U kući imam nekoliko Philips led žarulja, nekoliko Osramki, te nekoliko "no name" iz Plodina. I dan danas rade, već nekoliko godina je prošlo odkad sam ih instalirao (sve odjednom). 

 

Mislim da za kupaonicu i hodnik mogu ići i neke jeftinije, bez beda, makar i treperuše. 

 

Danas se stvarno može dosta toga naći kod nas, od - do, tako da ne vidim neki benefit od ebay-a. 

14 godina
odjavljen
offline
Re: Kućne led žarulje
Treperuse nikad nigdje.

Jel zna netko g9 da nisu treperuse?
http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
15 godina
neaktivan
offline
Re: Kućne led žarulje
mbaksa kaže...
Bernard Huky Hux kaže...

Vidim da na eBayu ima ove kineske.  Jel valja kaj to? 

Ne. Smeće. Bježi što dalje od toga.

 Mbaksa da li bi mogao testirati Commel LED žarulje. Domaća proizvodnja iako bih rekao da su rebrand. Provjerio sam kamerom i mislim da ne trepere ali zabrinjava me jer su jako lagane kao da nema ničega u njima.

Poruka je uređivana zadnji put pet 7.4.2017 2:15 (zeroname).
16 godina
moderator
offline
Re: Kućne led žarulje
Nisam ih vidio u lokalnim dućanima tako da...
14 godina
offline
Re: Kućne led žarulje

Decki koju Phillipsovu da uzmem za sobu velicine 16m², od 806 ili 1521 lumena?

Radi se o spavacoj sobi, pa nebi da bude prejako svijetlo, ali opet i da ne bude preslabo, a nemam iskustva s led zaruljama pa nisam siguran koju da uzmem.

 

16 godina
moderator
offline
Re: Kućne led žarulje

Iz ove slike bi ti sve trebalo biti jasno.

 

Ne znam doduše zašto bi ti trebala žarulja svjetline ekvivalentne 100W običnoj žarulji...

9 godina
offline
Kućne led žarulje

Upravo sam našao vrlo dobru ponudu za Osram led žarulje, naime jedna trgovina u Požegi, imaju i webshop 

 

Osram e27, 2700k,  zamjena za 100w, 60kn 2 komada u pakiranju, 3god jamstva.

 

Jučer sam ih vidio, danas cu uzeti pa javim tocne specke. 

 

E sad neznam jel postoje te Osramke po klasama, jer inace od 100w za zamjenu, nisam nasao ispod 80-90kn po komadu, dok ove stoje 60kn za 2 komada.

 

Na kutiji se sjecam da je pisalo Led star classic.

 

EDIT: Mislim da se radi o ovoj žarulji: link

 

A cijena za pakiranje od 2kom je 60kn.

 

Objavim slike kad kupim.

 

Nisam siguran da u webshopu ima doatupno ovako sa 2 u kutiji, moze se pozivom naruciti.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 20.5.2017 16:39 (matrix777).
9 godina
offline
Kućne led žarulje

Mislim da ni ovo nije loša ponuda za zamjenu 150w, samo nije za podešavanje jakosti nažalost.

 

 

Čak 4god jamstva.

Poruka je uređivana zadnji put sub 20.5.2017 16:50 (matrix777).
11 godina
offline
Re: Kućne led žarulje
matrix777 kaže...

Upravo sam našao vrlo dobru ponudu za Osram led žarulje, naime jedna trgovina u Požegi, imaju i webshop 

 

Osram e27, 2700k,  zamjena za 100w, 60kn 2 komada u pakiranju, 3god jamstva.

 

Jučer sam ih vidio, danas cu uzeti pa javim tocne specke. 

 

E sad neznam jel postoje te Osramke po klasama, jer inace od 100w za zamjenu, nisam nasao ispod 80-90kn po komadu, dok ove stoje 60kn za 2 komada.

 

Na kutiji se sjecam da je pisalo Led star classic.

 

EDIT: Mislim da se radi o ovoj žarulji: link

 

A cijena za pakiranje od 2kom je 60kn.

 

Objavim slike kad kupim.

 

Nisam siguran da u webshopu ima doatupno ovako sa 2 u kutiji, moze se pozivom naruciti.

 

 

 Ove su kineske Osram zarulje zato je takva cijena pretpostavljam. Vecina Osram pise na pakiranju made in germany. Obicno te kineske imaju flicker.

9 godina
offline
Re: Kućne led žarulje

Ja sam ih isprobao nakon kupovine i mogu reci da nisu treperuse i da svijetle jako ugodno, tocno onako s obzirom na deklariranu temperaturu.

 

Ajd ti nađi za 30kn led zarulju koja mjenja 100w sa 2 god jamstva. Kako god, neka je i kina pravi, ova Osram mora bit bolja od bilo koje druge kineske sa ebaya ili neke cudnog imena iz lokalnih dućana. Nema razloga za ne kupiti.

11 godina
offline
Re: Kućne led žarulje

Ma normalno da su bolje od kineskih samo 100w malo tko treba takvu jacinu. Meni su najbolje one od 60 do 75w jakosti. 

16 godina
moderator
offline
Re: Kućne led žarulje
roby27 kaže...

Ma normalno da su bolje od kineskih samo 100w malo tko treba takvu jacinu. Meni su najbolje one od 60 do 75w jakosti.

LOL Pa žarulja se valjda bira prema veličini prostora kojeg treba osvijetliti i jačini potrebnog osvjetljenja u tom prostoru, a ne prema vlasniku prostora. U nekim prostorima 100W žarulje su itekako potrebne, u nekima su overkill (u maloj kupaonici i 60W može biti previše).

 

Recimo mi nismo mogli prijeći na LED žarulju u blagavaonici/kuhinji (koja je poluzidićem odijeljena od dnevne sobe) prije nego me se na ovoj temi upoznalo s LED žaruljom ekvivalentnom 100W, a zbog koje čovjek neće bankrotirati (Canyonova 15W). Sa slabijom žaruljom u tom lusteru u tom prostoru jednostavno ima premalo svjetla. Dotad smo obično koristili Philipsov fluorescentni volan (koji je ekvivalent 120W kad je nov), s kojim smo bili zadovoljni kvalitetom svjetla (boja i mekoća svjetla su bili vrlo ugodni), ali nezadovoljni trajanjem (svjetlina je dosta brzo počela padati) i cijenom. Sad tu i vani na terasi svijetle te Canyonove 100W-ekvivalentne LED žarulje već malo više od godinu dana (koštale su svaka malo manje od 30 kuna, iako tu treba dodati cijenu dostave - svejedno, sveukupno dosta povoljnije od Philipsova volana) - svjetlina ovoj unutra nije toliko pala da bi to nekome smetalo, a ova vani nije poginula uslijed hladnoće kroz zimske mjesece (nije baš pod direktnim utjecajem vlage jer je pod nadstrešnicom). Kod njih, eto, nemam prigovora za trajnost, ali rado bih ih zamijenio nekim drugim žaruljama (možda ovim Osramovim koje kolega spominje) jer daju zelenkasto svjetlo.

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 21.5.2017 14:58 (mbaksa).
16 godina
offline
Re: Kućne led žarulje
matrix777 kaže...

Ja sam ih isprobao nakon kupovine i mogu reci da nisu treperuse i da svijetle jako ugodno, tocno onako s obzirom na deklariranu temperaturu.

 

Ajd ti nađi za 30kn led zarulju koja mjenja 100w sa 2 god jamstva. Kako god, neka je i kina pravi, ova Osram mora bit bolja od bilo koje druge kineske sa ebaya ili neke cudnog imena iz lokalnih dućana. Nema razloga za ne kupiti.

To je barem lako, poznata Canyon ponuda led žaruljetina dakle 15W za 1500lm+2 godine garancija. Dakle ima za okvirno istu lovu vrlo slična priča, uostalom pa jeftiniji Osram modeli nisu sa sa zlatom posipani to sigurno.

 

https://www.protis.hr/products/index/zarulje/383?page=2&filter=76LQAzADgAMwB8AH4AfAAxADUAOQA3ADUAfAB-AHwAQwBhAG4AeQBvAG4AfAB-AHwAUAByAG8AaQB6AHYAbwARAWEADQE=

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 21.5.2017 15:43 (rambox).
16 godina
moderator
offline
Re: Kućne led žarulje
rambox kaže...
matrix777 kaže...

Ja sam ih isprobao nakon kupovine i mogu reci da nisu treperuse i da svijetle jako ugodno, tocno onako s obzirom na deklariranu temperaturu.

 

Ajd ti nađi za 30kn led zarulju koja mjenja 100w sa 2 god jamstva. Kako god, neka je i kina pravi, ova Osram mora bit bolja od bilo koje druge kineske sa ebaya ili neke cudnog imena iz lokalnih dućana. Nema razloga za ne kupiti.

To je barem lako, poznata Canyon ponuda led žaruljetina dakle 15W za 1500lm+2 godine garancija.

Jedna lasta ne čini proljeće. 

 

Uostalom, kao što sam više puta naglasio, ta Canyonova žarulja daje zelenkasto svjetlo i zbog toga bi trebala dolaziti u obzir samo ako nemaš drugog izbora ili je na nekom mjestu gdje ti boja svjetla uopće nije bitna.

16 godina
offline
Re: Kućne led žarulje
mbaksa kaže...

Jedna lasta ne čini proljeće. 

 

Uostalom, kao što sam više puta naglasio, ta Canyonova žarulja daje zelenkasto svjetlo i zbog toga bi trebala dolaziti u obzir samo ako nemaš drugog izbora ili je na nekom mjestu gdje ti boja svjetla uopće nije bitna.

Ja ne primječujem nikakvo zelenilo, ali ja imam tri ovakva modela u lampetini na plafonu.

 

https://www.protis.hr/products/details/canyon-r63e27fr6w230vn-led-lamp-r63-shape-e27-6w-220240v-120-517-lm-4000k-ra80-50000-h/93895

 

Večina ljudi ipak gleda samo jačinu svjetla, a sve ostale nijanse bitne za foto-video điđebiđe to je prosječnom kupcu na zadnjoj rupi svirala.

 

Kaj se tiče boje svjetla, ja mrzim ono izraženo žutilo ili Warm light pa čak mi Warm White 2700-3000K ne odgovara.Kod mene idu samo Ledice 4000K ili više, naprimjer u kupaoni je prvi link dakle mrzlo bijela.Vani na dvorištu preko senzora, pali se ovaj drugi 15W opet mrzlo bijela kaj drugo.

 

https://neutrinomobile.hr/v-tac-led-bulb-zarulja-e27-a60-10w-230v-bijela.html

 

https://neutrinomobile.hr/v-tac-led-bulb-zarulja-e27-a65-15w-230v-hladna-bijela.html

 

Uostalom pa ima i V-TAC 15W od 1500lm, cijena je opet ista oko 30kn+ 2 godine garancije.

 

https://neutrinomobile.hr/v-tac-led-bulb-zarulja-e27-a60-15w-230v-prirodna-bijela-4500k.html

 

https://neutrinomobile.hr/v-tac-led-bulb-zarulja-e27-a65-15w-230v-topla-bijela.html

 

 

 

 

16 godina
moderator
offline
Re: Kućne led žarulje
rambox kaže...
mbaksa kaže...

Jedna lasta ne čini proljeće. 

 

Uostalom, kao što sam više puta naglasio, ta Canyonova žarulja daje zelenkasto svjetlo i zbog toga bi trebala dolaziti u obzir samo ako nemaš drugog izbora ili je na nekom mjestu gdje ti boja svjetla uopće nije bitna.

Ja ne primječujem nikakvo zelenilo, ali ja imam tri ovakva modela u lampetini na plafonu.

LOL, pa te su još osjetno gore što se tiče zelenila od 15W toplobijele! Kad sam kupovao ove 15W Canyonove, kupio sam i jednu ovakvu za koju si dao link - baš neugodno zelenkasta boja - probao je, vratio u kutiju i spremio za neka druga vremena (znači, možda nikad ni neće biti korištena).

 

rambox kaže...
Večina ljudi ipak gleda samo jačinu svjetla, a sve ostale nijanse bitne za foto-video điđebiđe to je prosječnom kupcu na zadnjoj rupi svirala.

Prema komentarima ljudi na ovom forumu rekao bih da većina ljudi koja prigovara LED-icama i CFL žaruljama žali se da ne daju onak finu, toplu boju kao što je daju žarulje sa žarnom niti. Tako da me stvarno zanima kako si ti došao do te svoje "večine".

 

rambox kaže...
Kaj se tiče boje svjetla, ja mrzim ono izraženo žutilo ili Warm light pa čak mi Warm White 2700-3000K ne odgovara.Kod mene idu samo Ledice 4000K ili više, naprimjer u kupaoni je prvi link dakle mrzlo bijela.

Temperatura svjetla je jedno, zelenilo je drugo. Temperatura svjetla je pomak na relaciji crveno/narančasto-plavo, a "tint" (kao što je to recimo u Lightroomu) je pomak na relaciji magenta-zeleno, s tim da je tipična karakteristika jeftinih, loših izvora svjetla pomak u zeleno, pri čemu najviše strada boja kože. Ljudi nemaju zelenkastu kožu, ne? Ni pod sunčevim svjetlom (u koje god doba dana), ni pod običnom žaruljom. Kako onda LED ili CFL žarulja pod kojom ti koža izgleda zelenkasto može biti "dobra" ili kako to onda može biti nebitno? Tko želi da mu koža izgleda kao da je u matrixu? 

 

rambox kaže...
Uostalom pa ima i V-TAC 15W od 1500lm, cijena je opet ista oko 30kn+ 2 godine garancije.

Eto, to je tek druga lasta, uz Osramove. A možda ni nije, jer - kakva je kvaliteta tog svjetla? Canynovih nije baš neka. Ak nije ni tih, a kvaliteta ovih Osramovih je dobra (naručio sam ih pa ću kroz koji dan provjeriti), onda ispada da fakat nemreš kupiti ni jednu drugu korektnu 100W-ekvivalentnu žarulju za 30 kuna.

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 21.5.2017 17:00 (mbaksa).
16 godina
offline
Re: Kućne led žarulje
mbaksa kaže...
rambox kaže...
mbaksa kaže...

Jedna lasta ne čini proljeće. 

 

Uostalom, kao što sam više puta naglasio, ta Canyonova žarulja daje zelenkasto svjetlo i zbog toga bi trebala dolaziti u obzir samo ako nemaš drugog izbora ili je na nekom mjestu gdje ti boja svjetla uopće nije bitna.

Ja ne primječujem nikakvo zelenilo, ali ja imam tri ovakva modela u lampetini na plafonu.

LOL, pa te su još osjetno gore što se tiče zelenila od 15W toplobijele!Kad sam kupovao ove 15W Canyonove, kupio sam i jednu ovakvu za koju si dao link - baš neugodno zelenkasta boja - probao je, vratio u kutiju i spremio za neka druga vremena (znači, možda nikad ni neće biti korištena).

 

Prema komentarima ljudi na ovom forumu rekao bih da većina ljudi koja prigovara LED-icama i CFL žaruljama žali se da ne daju onak finu, toplu boju kao što je daju žarulje sa žarnom niti. Tako da me stvarno zanima kako si ti došao do te svoje "večine".

 

Temperatura svjetla je jedno, zelenilo je drugo. Temperatura svjetla je pomak na relaciji crveno/narančasto-plavo, a "tint" (kao što je to recimo u Lightroomu) je pomak na relaciji magenta-zeleno, s tim da je tipična karakteristika jeftinih, loših izvora svjetla pomak u zeleno, pri čemu najviše strada boja kože.Ljudi nemaju zelenkastu kožu, ne? Ni pod sunčevim svjetlom (u koje god doba dana), ni pod običnom žaruljom. Kako onda LED ili CFL žarulja pod kojom ti koža izgleda zelenkasto može biti "dobra" ili kako to onda može biti nebitno? Tko želi da mu koža izgleda kao da je u matrixu? 

 

rambox kaže...
Uostalom pa ima i V-TAC 15W od 1500lm, cijena je opet ista oko 30kn+ 2 godine garancije.

Eto, to je tek druga lasta, uz Osramove. A možda ni nije, jer - kakva je kvaliteta tog svjetla? Canynovih nije baš neka. Ak nije ni tih, a kvaliteta ovih Osramovih je dobra (naručio sam ih pa ću kroz koji dan provjeriti), onda ispada da fakat nemreš kupiti ni jednu drugu korektnu 100W-ekvivalentnu žarulju za 30 kuna.

 

Nema tu nikakve kože kao u Matrixu, evo ti primjera dakle Canon Powershot SX270HS+Auto White Balance postavke.

 

To kaj tebi smeta iz foto-video dragnulija, to večina ljudi niti ne vidi/primječuje ili uopče ne zna da i postoji.Vidiš i sam kak fotke izgledaju, a ovo standardno žuto-crvenkasto 2700K ludilo Osram žarulje meni ide na jetra.Klasičnu osram štednu žarulju posudil sam iz nebitnog podruma, ne bi ja kupil Ledicu od 2700K da mi je neko da za 1kn.

 

https://drive.google.com/drive/folders/0BzFrxTwtpH4FdURJQVdtcGcwaGM?usp=sharing

 

Ako običan človek vidi te fotke, Canyon i V-TAC žarulja pa očito da nema frke sve izgleda normalno.Ko hoče nek uživa u žuto-crvenkastom, ali kod mene nema šanse takva žarulja može ič samo u podrum ili u smeče.

16 godina
moderator
offline
Re: Kućne led žarulje
rambox kaže...
Nema tu nikakve kože kao u Matrixu, evo ti primjera dakle Canon Powershot SX270HS+Auto White Balance postavke.

Kardinalne pogreške u metodologiji:

  • WB funkcija kod fotoaparata često anulira i pomak u zeleno-magenta, tako da zapravo mi s tvojih slika ne znamo koliko su boje pod tim žaruljama zelenkaste.
  • WB funkcija gleda najsvjetlije elemente slike i na temelju njih određuje WB (na slici s toplobijelom žaruljom nemaš zid!)
  • WB funkcija može ujedno drugačije interpretirati boju svjetla toplobijele žarulje - može je učiniti posve bijelom, ali može ostaviti i atmosferu - znači, kad zna da je u pitanju toplobijela žarulja, može ostaviti žućkasto svjetlo

 

Vidi moje fotke - Canyonova u mom slučaju s ovih slika je toplobijela. Gledaj slike koje završavaju s Inc (jer kod ovih koje završavaju s WB napravljen je automatski balans bijele, koji je poništio pomak u zeleno). Neutralno sivo kod Osramove je recimo 163-164-156. Neutralno sivo kod Canyonove je 167-169-149 i slika je naočigled žućkasta (a ne bi trebala biti). Pila je žarulja sa žarnom niti - boja toplobijelih žarulja bi trebala biti što sličnija njoj.

 

rambox kaže...
To kaj tebi smeta iz foto-video dragnulija, to večina ljudi niti ne vidi/primječuje ili uopče ne zna da i postoji.

Nemoj tvrditi nešto što nemaš osnove za tvrditi. Pa recimo upravo na ovom forumu su neki radili veliki problem iz zabrane žarulja sa žarnom niti i išli si raditi zalihu! Jer ih smeta boja CFL ili LED (barem starijih) žarulja. Dakle, nemoj svoj doživljaj lijepiti na sve druge. I kao drugo - Canynove žarulje su objektivno zelenkastije od recimo Osramovih i shodno tome imaju nižu kvalitetu boje. Ako to tebi ne igra nikakvu ulogu - tvoja stvar. Nekima igra i oni imaju pravo znati da te žarulje daju svjetlo loše boje, odnosno da će pod takvim svjetlom predmeti imati zelenkasti ton, da boja predmeta pod takvim svjetlom će se razlikovati od stvarnih boja više nego bi trebala.

 

Spomenimo još jednu stvar, a to je da se oči koliko-toliko prilagode svjetlu i s obzirom da si ti stalno pod takvim zelenkastim svjetlom, tebi se to valjda sad čini normalno. Međutim kad bi stavio nezelenkastu i zelenkastu žarulju jednu pored druge, onda bi vidio što propuštaš i koliko te zelenkaste žarulje zapravo daju defektnu boju.

 

rambox kaže...
Vidiš i sam kak fotke izgledaju, a ovo standardno žuto-crvenkasto 2700K ludilo Osram žarulje meni ide na jetra.

Ponovno - razlikuj temperaturu boje i zelenkastost! Ja ne kažem da temperatura boje tih žarulja nije OK, nego kažem da daju previše zelenkasto svjetlo. Kad smo već kod hladnijih žarulja, imam jednu LED žarulju s visokim CRI-em, temperature boje oko 5500K ako se dobro sjećam - svjetlo te žarulje nije žuto, ali bome nije ni zelenkasto kao kod Canyonovih žarulja, nego je bijela fina neutralna bijela.

 

 

Što se tiče moje osobne preferencije temperature boje svjetla - volim prirodno svjetlo. Znači kroz dan volim da je temperatura svjetla 5500-7000K pa zato dignem rolete umjesto da uključujem žarulje. Navečer volim toplobijelo svjetlo, jer kako Sunce kreće zalaziti, tako se mijenja i boja sunčenovog svjetla i idre prema 3000K, pa prema 2000K pa onda zađe. Iz istog razloga koristim f.lux, koji navečer promijeni boje ekrana u crvenkaste, znači tople, a ujutro ih vrati na defaultne hladnobijele. Dakle, volim boje onakve kakve jesu ili kakve bi trebale biti u određeno doba dana. A u ni jedno od tih doba dana boje nisu zelenkaste - stoga ni ne želim imati zelenkaste žarulje. Temperatura boje neka bude ona koja je, ali svjetlo neka ne bude zelenkasto.

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 21.5.2017 20:20 (mbaksa).
9 godina
offline
Re: Kućne led žarulje
roby27 kaže...

Ma normalno da su bolje od kineskih samo 100w malo tko treba takvu jacinu. Meni su najbolje one od 60 do 75w jakosti. 

 Ovisi o veličini prostorija, ja živim u kući, etaža je 98m2, prostorije su velike sa visinom stropova 2.90m, tu jednostavno žarulja od 75w nema šta tražiti, eventualno da imam luster sa više rasvjetnih tijela pa može i par slabijih. Razmišljam čak da uzmem od 150w zamjenu, koja se može podešavati.

 

Ono što rambox govori su velike gluposti i bedastoće. Opće poznato je da su žarulje 2700-3000k najprirodnije boje općenito da se ne kvare oči i da je ambijent ugodan, prirodan. 5000K ili više može samo u hale u proizvodnji nikako u kućanstvu. Možda za lampu radnog stola.

 

Radije bi kupio "kineski" Osram, nego te koje je spominjao, pogotovo što je kolega Baksa potvrdio da su zelenkaste.

 

Vidjet ćemo osvrt kad mu stignu. Ja sam vrlo zadovoljan s obzirom na cijenu. Lagano cu sve promjeniti tim zaruljama.

12 godina
offline
Kućne led žarulje

Pa skoro sve LED-ice se rade u Kini. Sve zavisi koje ime stoji iza nje. Sigurno si Philips, Osram i druge poznatije firme neće dozvolit da rade smeće. Rade se od kvalitetnih komponenti i to plaćaš. Istina, i među njima se koji put nađe loš proizvod, ali bar imaš onda garanciju. Ako se želi baš pravi ambijent klasične žarulje, onda je bolja LED-ica sa prozirnim staklom, odnosno plastikom. Onaj koji ima plafonjeru takva nije potrebna, već će uzet će LED-icu sa bijelim ili mliječnom staklom, jer tako i onako je tu bitno staklo plafonjere i njegova boja. Na koncu postajale su klasične žarulje sa mliječnim i bijelim staklom koje te nisu onako zasljepljivale kao prozirne kada si ih pogledao. Istina da LED nema 100% onog svjetla kakve imaju klasične, ali sada su već jako blizu. Ima ljudi koji se ne mogu priviknuti na te LED-ice, ili bar misle da ne mogu, jer im je LED svjetlost plastična, difuzna ili što već. Mislim primijetim i ja razliku, ali ona je meni mala i to mi ne smeta.

Što se tiče boje svjetlosti ili temperature, oni koji se bave fotografijom znaju da su najbolje i najljepše fotografije snimljene kod svitanja i prije zalaza Sunca. Tada je temperatura svjetla oko 3000°K sa najboljim kontrastom i to se smatra "prirodnom" bojom. Usred sunčanog dana je oko 5000°K. Ima ljudi koji u dnevnim boravcima i sobama imaju te "neutralno" bijele LED-ice, pa čak i hladno-bijele, ali mislim da je puno bolje da je na tom mjestu opuštajuća, prirodna svjetlost. U garaži, radionici, na balkonu, vanjskom osvjetljenju (možda i u kupaonici i WC-u) i sl. bolje se pokazuje neutralna svjetlost od oko 4000°K, a u velikim halama, hangarima i sl. čak i hladno-bijela koja te razbuđuje, ali ta svjetlost je daleko od prirodne. Koža ti pod tim svjetlom postaje plavkasta i sve boje nisu prirodne isto kao i za oblačna vremena. Sve vuče prema hladnom.

Evo filament LED žarulje svjetle jako slično klasičnim žaruljama, ali traju za sada 2-3 puta kraće od klasičnih LED-ica i isto toliko su skuplje, ali troše 10% manje. No pored toga imaju još jednu recimo tako manu. Jačina svjetla mjereno odozgora je slabija nego sa boka. Posve suprotno od "običnih" LED žarulja. One pak najjače svjetle sa gornje strane, jer su takoreći usmjerene, a slabije sa strane, pogotovo iznad 180°. E tu je Filament bolji. Ona pokriva kut svjetlosti oko 300-320°, isto kao i klasične žarulje. Dakle tamo gdje je žarulja u vodoravnom položaju bolja je Filament, u okomitom da svjetli prema dole LED, a u okomitom prema gore po izboru. Tada i plafon reflektira svjetlo, ako nije tamne boje. Ono što je dobro da sve više LED-ica baca svjetlost već preko 210°, tako da će i ta razlika biti sve manja i manja između ove dvije tehnologije.

Poruka je uređivana zadnji put uto 23.5.2017 8:28 (Cobra33).
16 godina
moderator
offline
Re: Kućne led žarulje
matrix777 kaže...
Vidjet ćemo osvrt kad mu stignu. Ja sam vrlo zadovoljan s obzirom na cijenu. Lagano cu sve promjeniti tim zaruljama.

Evo, stigle su. Znači, riječ je o ovim žaruljama. Uključivši ovu žarulju ostadoh malo iznenađen toplinom i crvenkastošću svjetla. Temperatura boje svjetla je malo niža nego od Canyonovih i malo jače niža od 100W obične žarulje (što je i očekivati, jer temperatura boje obične žarulje raste s porastom snage). Znači, svjetlo tih Osramovih žarulja je ugodno toplo, čak na prvu možda i malo pretoplo - takvu toplinu bi čovjek očekivao od 40W žarulje. Uglavnom, volio bih da je to svjetlo pinkicu hladnijih (plavijih) boja - da ima cca 200K višu temperaturu. Ali i ovako je to svjetlo dosta ugodnije od Canyonove blago zelenkaste žarulje. Vani na terasi sam ostavio Canyonovu i dok si unutra, nalaziš se pod ugodnim toplim svjetlom, a ako pogledaš na terasu, vidiš sve zelenkasto.

 

I nakon pozitivnih karakteristika dolazimo do negativne - svjetlost ove žarulje je malo nestabilno - vidi se plesanje na DIY osciloskopu, a nije mi se sad dalo uključivati stolni da mogu bolje ocijeniti koliko. Nije to ni izdaleka onakvo "plesanje" kao kod kineskih žarulja s capacitive dropperom, fotić ga ne lovi ni s jako brzim zatvaračem, ali ipak postoji mala nestabilnost. Canyonova ne pleše nimalo, stara 10W->60W Osramova "Made in Germany" ne pleše nimalo, a DIY osciloskop nije uhvatio ni plesanje obične 100W žarulje. Suzdržat ću se od konačnog suda dok ne provjerim koliko točno je to plesanje, ali moram već sad reći da sam razočaran - ako Canyon može napraviti stabilno napajanje za 15W žarulju, zašto Osram ne može (za 13W žarulju)? Tim više što sam kupio i E14 7W Osramovu žarulju koja ne pleše (a recimo Canyonova E14 malo pleše). Osrame - WTF?

9 godina
offline
Re: Kućne led žarulje

Žao mi je što nisi u potpunosti zadovoljan, u takve "hard testove" led zarulja se ne kužim, tako da za mene je ta žarulja sasvim ok i nije zelenkasta, koliko sam mogao uočiti.

 

Mislim da je i nerealno očekivati isti/indentičan test tih žarulja i onih Osramovih koje koštaju 90-100kn iste snage.

 

Na kraju krajeva, s obzirom na cijenu, mislim da je to ok za one kojima treba ugodno toplo svjetlo za dnevni boravak. Hard useri vjerojatno će imati poneke zamjerke.

 

Mislim da se splatilo uzeti za probu, za male novce, iako osobno nisam kompetentan za testiranje kao ti recimo, sad ipak više znamo.

 

Ne znam, mislim da bi opet radije kupio 3 ovakve za cijenu jedne "Njemačke".Ovisi o potrebama, mene zadovoljava snaga i toplina boje, što mi je najbitnije.

 

 

 

To "plesanje" smatraš pod treperanje? 

 

 

 

7 godina
offline
Re: Kućne led žarulje
Jeste provali ove staklene ,"objesene" led , meni su odlicne.

Baza je kad su upaljene izgledaju ko ove s niti.
8 godina
offline
Re: Kućne led žarulje

Lijepo izgledaju ali su jako kratkog životnog vijeka zbog loše disipacije topline, a i obično dolaze s katastrofalnim driverima.

Dobre jedino za ukrasno svjetlo, i to pri jako reduciranoj snazi.

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.5.2017 13:45 (fer-de-lance).
7 godina
offline
Re: Kućne led žarulje
fer-de-lance kaže...

Lijepo izgledaju ali su jako kratkog životnog vijeka zbog loše disipacije topline, a i obično dolaze s katastrofalnim driverima.

Dobre jedino za ukrasno svjetlo, i to pri jako reduciranoj snazi.

 ? ??ove šta san naša imaju novi driver ic u d klasi koji mislim da disipira 1w preko navoja, znaći najnoviji ćip i odlićno rješenje ustvari, neznam koje su to s katastrofa driverima? možda misliš na to da zapravo trepere ,treperenje je na dovoljno visokoj frekvenciji da se ne primjeti bar na ovima.

o vjeku trajanja neznam toćno ali nisu ovo ona prva generacija di su stavljali smd ćipove. mislim da je na stranici bilo napisano 30,000 radnih sati da je vjek. 

8 godina
offline
Re: Kućne led žarulje

Od svih tih ic-a jedino BrightPower valjaju (BPxxxx) pa ako je jedan od tih onda ok.

A što se treperenja tiče ne znam zašto to ne riješe upotrebom većeg elektrolitskog kondenzatora, jer toliko mjesto bi se još našlo.

A kaj se ledica tiče, svejedno bez obzira na izvedbu one nemaju gdje disipirati toplinu jer je metalna trakica na koju su fiksirane jednostavno premalog termalnog kapaciteta.

Negdje sam gledao testove s termalnom kamerom i najniža temperatura koju su zabilježili na toj izvedbi je bila oko 80°C.

Uglavnom, te ledice imaju deklarirani životni vijek od 30000 sati na određenoj temperaturi junctiona npr. 45°C (što obično nigdje ne navedu pa ljudi popuše fore) uz određenu temperaturu okoline i pri određenoj relativnoj jakosti svjetlosnog izlaza što je u praksi neostvarivo bez upotrebe masivnog hladnjaka i aktivnog hlađenja, koje bi na sobnoj temperaturi se trebalo sastojati od nekog klima uređaja npr.  .

Na 80 se budu brzo spržile.

 

Npr. to ti je neka ovakva krivulja:

 Jedino ako naletiš na neke na kojima je pametno izvedeno napajanje pa ih se ne tjera ni blizu maksimalne snage.

Takve budu potrajale.

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put uto 6.6.2017 9:50 (fer-de-lance).
16 godina
online
Kućne led žarulje

LED znalci, koju LED žarulju bi preporučili za osvjetljenje dvorišta, znači baš žarulju, čim veći kut osvjetljenja, a da nije reflektor i da nije preskupo, valjda ima nešto do 150kn.

Hvala unaprijed. 

7 godina
offline
Re: Kućne led žarulje
fer-de-lance kaže...

.

...ne znam zašto to ne riješe upotrebom većeg elektrolitskog kondenzatora, jer toliko mjesto bi se još našlo...

...

Uglavnom, te ledice imaju deklarirani životni vijek od 30000 sati na određenoj temperaturi junctiona npr. 45°C (što obično nigdje ne navedu pa ljudi popuše fore) uz određenu temperaturu okoline i pri određenoj relativnoj jakosti svjetlosnog izlaza što je u praksi neostvarivo bez ..... Jedino ako naletiš na neke na kojima je pametno izvedeno napajanje pa ih se ne tjera ni blizu maksimalne snage.

Takve budu potrajale.

 to je graf za ćipove, puno su izdržljivije ove trakice.iako moram priznat da mi nije baš jasno di sve disipiraju toplinu.
elektrolitski kondenzator te voltaže i dovoljnog kapaciteta da smiri treperenje nebi moga stat u dva grla, još uz to bi košta ko 10kom ovakvih svjetala.
treperenje na višoj frekvenciji je isto tako neprimjetno ko taj ogromni/skupi kondenzator ,a pogoduje vrsti driver ic-a i samom led elementu koji bolje radi a manje se grije na pulseve visoke voltaže a niske struje nego stalnu prosjećnu struju..

sve ove staklene ledice s trakicama su pametno izvedene , inaće nebi uopće radile.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice