Tajne, kvarovi i popravak televizora! izdvojena tema

poruka: 1.651
|
čitano: 1.532.885
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Re: Tajne, kvarovi i popravak televizora!

Ako ta mrlja ima relativno neoštre rubove (odnosno samo pozadinsko osvjetljenje je u stvari nejednoliko), vjerojatno je riječ o nesavršeno izvedenom difuzoru pozadinskog osvjetljenja (jedna od folija od kojih se cijeli ekran sastoji).

Ako je to dosta intenzivno, možeš pokušati s garancijom, jer ipak je to tvornička greška, samo je pitanje priznaje li se garancija na takve mane (iako bi trebala).

KaeR
13 godina
offline
Tajne, kvarovi i popravak televizora!

Jel zna netko zašto se na mom LED TV-u nakon što ga obrišem sa krpom pojavi na crnoj podlozi sivi oblačići, izgleda baš onako kao oblak kada se gleda iz kuteva. Srećom, ako se to dogodi samo krpicom za naočale pređem po ekranu i to nestane.  

 

Jel zna netko što je to?

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Tajne, kvarovi i popravak televizora!

Imam problema s crt monitorom. Nije tv, ali je tehnologija slična. Uglavnom, problem se manifestira tako da mi slika odlazi u lijevu stranu malo po malo dok ne fali pola slike. Onda ga malo lupim ili zatresem pa se vrati i onda opet ispočetka se u nepravilnim intervalima pomiče u stranu i tako u nedogled. Monitor je adi 955 1600x1200 reza i ponekad mi je bolji za rad od trenutnog ips aoc-a pa ako netko znade ili je imao koji slučaj pa uspio popraviti, bio bih jako zahvalan na pomoći. Nije mi problem radit s elektronikom jer mi je to posao iako nisam te struke, ali sa crt tehnologijom nisam previše upoznat.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Tajne, kvarovi i popravak televizora!

Ako monitor reagira na udarce, onda vjerojatno negdje postoji loš kontakt na nekom konektoru ili na nekom djelu tiskane pločice "hladni lem" - mjesto gdje je lem popustio.

Rješenje bi bilo da se provjere konektori i preleme sva spojna mjesta koja izgledaju sumnjivo (najčešće lem izgleda sivo, bez sjaja na takvim lošim spojevima).

Prilikom otvaranja i bilo kakvog rada po monitoru je nužan oprez jer kondenzatori mogu zadržati opasnu količinu naboja još neko vrijeme poslije isključenja iz struje, a također i sam ekran djeluje kao kondenzator pa treba biti oprezan i oko njega.

KaeR
16 godina
offline
Re: Tajne, kvarovi i popravak televizora!
Marko :D kaže...

Jel zna netko zašto se na mom LED TV-u nakon što ga obrišem sa krpom pojavi na crnoj podlozi sivi oblačići, izgleda baš onako kao oblak kada se gleda iz kuteva. Srećom, ako se to dogodi samo krpicom za naočale pređem po ekranu i to nestane.  

 

Jel zna netko što je to?

Nekakav elektrostatski efekt možda? Ako nestane nakon prelaska vlažnom krpicom, moguće.

KaeR
13 godina
offline
Tajne, kvarovi i popravak televizora!

Samo ga moram obrisati krpicom za naočale i nestane. To mi se ponovno pojavi kada diram ekran sa prstima ili kada ga obrišem sa krpicom za brisanje prašine. Onda ga nakon toga moram upaliti i vidjeti ima li tih oblačića. Ako ima, uzmem krpicu za naočale i brišem od sredine ekrana prema kutovima i onda ga opet upalim i nestane. {#}

 

Zanimljivo!

 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Tajne, kvarovi i popravak televizora!

pozdrav ekipa pokvario mi se sharp tv (model :LC-42XL2E) kad ga upalim lampca bi svjetlucala crveno zatim bi se pojavila slika na dvije sekunde i izgasio bi se ,odnio sam ga u servis i on mi kaze da se pokvarila neka rashladna ploca??(ako to uopce postoji u tv-u) sad nisam neki strucnjak al gledao sam po internetu i u dosta takvih slucajeva je bio problem u nekom kondenzatoru koji se lako zamijeni a oni u servisu mi kazu da popravak dode 1200 kn ? jel netko imao slcnih problema sa tv-om?

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Tajne, kvarovi i popravak televizora!

Rashladna ploča? Nema smisla, možda matična ploča?

Hlađenje je u većini LCD-a riješeno pasivno (prirodnim strujanjem zraka preko sklopova s eventualno nekim pasivnim hladnjakom), nikakvi sklopovi za hlađenje (koje bi se ionako sastojalo samo od ventilatora i eventualno temperaturne kontrole (termistora).

U svakom slučaju, ako je riječ o zamjeni matične ploče, onda bi procjena troška mogla biti točna; međutim, ja bih prvo provjerio sklop napajanja budući da loši naponi mogu uzrokovati svakakve anomalije u radu - za početak vizualno provjeri elektrolitske kondenzatore i ako izgledaju napuhani ili je nešto iscurjelo iz njih, neispravni su. Isto tako, ako slučajno imaš mjerač ESR-a (ekvivalentni serijski otpor), možeš lako detektirati neispravni kondenzator i bez skidanja s ploče.

KaeR
13 godina
offline
Tajne, kvarovi i popravak televizora!

Ima li netko tko zna gdje mogu nabaviti el. shemu za TV Samsung CB5012Z  CHASSIS  P58T ?

Pravi balkanci ne čitaju upute da saznaju na početku kako nešto radi ili kako nešto osposobiti, već da vide gdje su zajebali
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Tajne, kvarovi i popravak televizora!

pozdrav ekipa, imam problem s televizorom phillipsom 8 serija s lightom odzada, i danas sam ga upalio i pola ekrana mi ne radi s desne strane prikazuje sliku s lijeve je crno? jel se da to rjesiti posto je istekla garancija i popravak jel skup ? lijep pozdrav

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Tajne, kvarovi i popravak televizora!
zagi55 kaže...

Ima li netko tko zna gdje mogu nabaviti el. shemu za TV Samsung CB5012Z  CHASSIS  P58T ?

http://elektrotanya.com, tamo sam našao za svoj TV.

Poruka je uređivana zadnji put uto 17.6.2014 0:16 (Alkaline).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Quadro crt molim pomoc

Posjedujem Quadro tv crt  i u zadnjih nekoliko dan mi se desava da lampica standby gori crveno i kada tv pokusam upaliti na daljinski ili na gumbe na tv-u nista se ne dogada (lampica ne treperi vec samo crveno svijetli) da bi se TV sam upalio nakon nekih 5 minuta. Molim pomoc oko dijagnostige i isplativosti popravka. lp

12 godina
offline
Tajne, kvarovi i popravak televizora!

Pozdrav. Frend ima stari crt tv i sad mu se promijenila boja u kutu. poljubičastilo je. dal ima tom tv-u spasa?

LP

This cat Is cat A cat Good cat Way cat To cat Keep cat An cat Idiot Cat Busy cat For cat 20 cat Seconds cat Sad pročitaj rieči bez cat
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Tajne, kvarovi i popravak televizora!
Vjerovatno gaussing,degaussing zavojnica ugrađena u tv vjerovatno nemože sama razmagnetizirati.

robimarko@gmail.com
12 godina
offline
Re: Tajne, kvarovi i popravak televizora!
robimarko kaže...
Vjerovatno gaussing,degaussing zavojnica ugrađena u tv vjerovatno nemože sama razmagnetizirati.

hvala, bila su tri zvucnika stajala na tv-u, i kad smo ih maknuli boja se popravila

This cat Is cat A cat Good cat Way cat To cat Keep cat An cat Idiot Cat Busy cat For cat 20 cat Seconds cat Sad pročitaj rieči bez cat
9 godina
neaktivan
offline
Re: Quadro crt molim pomoc

netko ??

13 godina
offline
Re: Quadro crt molim pomoc
Odi u najbliži servis pa pitaj.
15 godina
offline
Re: Tajne, kvarovi i popravak televizora!
SHELBY_09 kaže...

Nije televizor ali je monitor. Riječ je o LG w2284f.

Naime, monitor bi se nakon paljenja računala upalio tek nakon 4-5min. Dok se palio, vidjelo bi se da treperi; jedva je bilo primjetno.

Nakon što je tako radio 2 mjeseca, više se ne želi upaliti. Provjerio sam ispravljač , radi.
Monitor je odličan, pa ako bi netko imao neku ideju oko popravka bio bih jako zahvalan!

Nije još došao multimetar ,ali bilo mi je dosadno pa sam išao rastaviti monitor.

Sve mi na prvu djeluje u redu, kondenzatori nisu napuhani, nema mrlja od curenja, niti išta sličnoga. Jednio što sam primjetio je 4 lema ko da nisu spojena, al ipak mislim da je to tvornički, jer je obe zavojnice nisu spojene na istom mjestu...prevelika slučajnost.

Zadnje tri slike su ključne!

 

Slike:

https://www.dropbox.com/sh/wfud27x8fo3etwb/AAAq8JxGiD0ommFlmI0mQSSIa

 

Service manual:
https://www.dropbox.com/s/md64nxnx65pcbe2/MFL42851401-W2284F_ENG.pdf

Poruka je uređivana zadnji put pet 20.6.2014 21:18 (SHELBY_09).
16 godina
offline
Re: Tajne, kvarovi i popravak televizora!

Za vrijeme dok nema slike na monitoru - svijetli li indikator da je uključen? Ako da, napajanje je vjerojatno u redu. Ako ne, onda je moguće problem u napajanju (općeniti dio napajanja koji generira niski napon za napajanje elektronike i invertera), unutar zatvorenog dijela na slici.

Ako je indikator napajanja uključen, ima li pozadinskog osvjetljenja? Ako ne, sumnjiv može biti inverter (ova pločica na slikama) ili na lampe za pozadinsko osvjetljenje.

 

Ove zavojnice na slici su OK, ovi odspojeni pinovi tako i trebaju biti jer se to nije moglo odspojiti samo.

Inače, kod invertera budi oprezan jer tu se generira visoki napon (do 1 kV pri paljenju!) za lampe pozadinskog osvjetljenja.

KaeR
15 godina
offline
Re: Tajne, kvarovi i popravak televizora!
KaeR kaže...

Za vrijeme dok nema slike na monitoru - svijetli li indikator da je uključen? Ako da, napajanje je vjerojatno u redu. Ako ne, onda je moguće problem u napajanju (općeniti dio napajanja koji generira niski napon za napajanje elektronike i invertera), unutar zatvorenog dijela na slici.

Ako je indikator napajanja uključen, ima li pozadinskog osvjetljenja? Ako ne, sumnjiv može biti inverter (ova pločica na slikama) ili na lampe za pozadinsko osvjetljenje.

 

Ove zavojnice na slici su OK, ovi odspojeni pinovi tako i trebaju biti jer se to nije moglo odspojiti samo.

Inače, kod invertera budi oprezan jer tu se generira visoki napon (do 1 kV pri paljenju!) za lampe pozadinskog osvjetljenja.

Monitor uopće ne reagira, kad je priključen na mrežu, indikator ne svijetli. Otvorio sam i taj zatvoreni dio, kondenzatori na izgled izgledaju u redu, a ostalo je u smd tehnici, a toga sam se i bojao...
hvala na pomoći!

11 godina
offline
Re: Tajne, kvarovi i popravak televizora!

I meni se čini da je to tvornički jer se na Ebayu prodaje takav inverter s isto tako odvojenim pinovima. Jesi pregledao i onih 5 kondenzatora na kontrolnoj ploči? Oni mi se čine kao da nisu japanski, možda griješim...

 

EDIT: Tek sad vidim da si otvarao i to.

Poruka je uređivana zadnji put pet 20.6.2014 21:48 (kiwi_91).
15 godina
offline
Re: Tajne, kvarovi i popravak televizora!
kiwi_91 kaže...

I meni se čini da je to tvornički jer se na Ebayu prodaje takav inverter s isto tako odvojenim pinovima. Jesi pregledao i onih 5 kondenzatora na kontrolnoj ploči? Oni mi se čine kao da nisu japanski, možda griješim...

 

EDIT: Tek sad vidim da si otvarao i to.

Jesam, mogu detaljnije poslikati, pa da vi vidite. Meni djeluju u redu...

16 godina
offline
Re: Tajne, kvarovi i popravak televizora!

Još jednu stvar treba provjeriti - ako je suditi po shemi napajanja - monitor se napaja preko eksternog ispravljača 12 V? Provjeri ispravnost tog napona; ako je to u redu, problem je negdje u pločici napajanja u monitoru (DC-DC pretvaraču).

 

 

KaeR
15 godina
offline
Re: Tajne, kvarovi i popravak televizora!
KaeR kaže...

Još jednu stvar treba provjeriti - ako je suditi po shemi napajanja - monitor se napaja preko eksternog ispravljača 12 V? Provjeri ispravnost tog napona; ako je to u redu, problem je negdje u pločici napajanja u monitoru (DC-DC pretvaraču).

 

 

Da preko ispravljača je, a provjerio sam ga totalno amaterski (spojio lampu), htio sam vidjeti čisto je li uopće radi, tako da napon može i biti ključan. Pošto čekam taj multimetar, totalno sam bespomoćan. Izgleda da ću morati pauzirati dok on ne dođe...

11 godina
offline
Re: Tajne, kvarovi i popravak televizora!

Možda nema veze s problemom, ali zanimljivo kako je kod tebe (2. i 3. slika na dropboxu) drugačiji raspored crvene i plave žice na inverter ploči u odnosu na ovdje.

15 godina
offline
Re: Tajne, kvarovi i popravak televizora!
kiwi_91 kaže...

Možda nema veze s problemom, ali zanimljivo kako je kod tebe (2. i 3. slika na dropboxu) drugačiji raspored crvene i plave žice na inverter ploči u odnosu na ovdje.

Dobra primjedba, al vjerovatno nema veze jer je to napajanje za lampe, tako da bi bilo slike, samo nebi bilo osvjetljenja.

13 godina
offline
Re: Tajne, kvarovi i popravak televizora!
I dalje vrlo lako mogu biti kondenzatori.
Treba izmjeriti njihov ESR,pa tek onda znaš jesu li u redu ili ne
robimarko@gmail.com
10 godina
offline
Tajne, kvarovi i popravak televizora!

Pozdrav, imam LCD TV i imam problem kod slike, nesto mi u zadnje vrijeme tačnije prije 2 dana nakon grmljavine se slika pokvarila, kad upalim TV sve ok ali nakon nekih 5-6 min slika postane isprekidana i nakon toga nestane, isti problem bude kad prikopcam laptop preko hdmi  ulaza, TV je star 2,5 god, ako neko zna šta je u pitanju da mi odgovori..

 
0 1 hvala 0
15 godina
protjeran
offline
Re: Tajne, kvarovi i popravke televizora!
Casperius79 kaže...

meni stalno kad ugasim TV svijetli bijela tocka sa duginim bojama okolo, pitao sam majstora, on kaze to odlazi ekran i da tu nema pomoci, dok radi radi. kod mene se radi o 55cm grunding TV-u

 

Ja ne bi nis servisirao kod tog ljenoguzog maajstora. Zna on da ti nemoze naplatiti 50€ popravak na krntiji za koju ti toliko ne bi platio ni da je nova.

Kad cujem o majstorskim rjesenjima "mrdanja" deflektora i "tapsanja kante nogom" odmah mi je jasno zasto kod nas serviseri nemaju posla.

15 godina
protjeran
offline
Tajne, kvarovi i popravak televizora!
Marko :D kaže...
Imam i ja problem sa onim starim Samsungom (20. godina). SCART ulaz zeza. Kada prikopčam SCART kabel on se spusti prema dolje i slika se stalno vrti, skače..., a kada ga držim slika je normalna. To sam skužio čim sam kupio digitalnu {#}. Je li se to može taj SCART nekako zalemiti, jer je tata rekao da će ga otvoriti i vidjeti što se može učiniti. Inače televizor je super Smijeh.

 

Pokušao sam nešto podmetnuti ispod SCARTa, radilo neko vrijeme pa prestalo {#}

 

LOL. Kupi novi scart kabel ili adaptiraj taj sto imas ionak ne vrijedi nis taj kabel

 
0 1 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice