Koji SSD? izdvojena tema

poruka: 11.050
|
čitano: 2.782.520
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Re: Koji SSD?
lange kaže...

Iskljucio hdd. 

Dizanje win je i dalje cca 20sec.jel to ok 

 Može to brže, ali pitanje je, jel tebi fkt bitno jel se windoze dižu za 9 sek ili 20 sek? Mislim da je stvar u 1-2min ajd, ali u 7-9 sek razlike....

12 godina
offline
Re: Koji SSD?

Naravno da mi nije bitno ali koja je onda razika (osim u cijeni) izmedu samsung 980pro i nekog dosta jeftinijeg kingston koji ucitava na cca 2000mb/s

16 godina
online
Re: Koji SSD?
Entry Point kaže...
DISPLAY kaže...

Koliko stvarno možete skužiti razlike u brzinama između tih SSD-ova?

 

Ja kad sam prešao sa Samsunga 850evo SATA na 970EVO plus sam primjetio razliku u responzivnosti sistema.


Ali sad da ti netko preko noci umjesto tog kingstona vrati stari gen 3 samsung jel bi primjetio razliku? Cak i u ovom kopiranju foldera što kažeš nije neka razlika s obzirom da je u benchmarku duplo brži?

 Day to day usage ne možeš primjetiti razliku. Ni između sata i nvme. Ima video gdje su radili blind test, jedno računalo je imalo sata ssd a drugo nvme. Korisnik je imao subjektivni osjećaj da je onaj sa sata ssd-om brži. Razlika se tek vidi kod zahtjevnijih read/write operacija. Ja se osobno više ni ne zamaram sa brojkama, gledam samo pouzdane proizvođače i mjenjam redovito ssd.

 Apsolutno istinito, na oko i u stvarnosti nema tu neke velike razlike da bi osjetio, jedino tko se zamara sintetičnim benchmarcima može dobiti razliku, u svakodnevnom korištenju je nema, porez na budale rekao bih! 

 

 

Lange....razliku si rekao....u cijeni, srečom ni ona nije više tako velika, no za buildove mahom koristim SP 500gb nmve gen 4 za smiješnih 24e, imam ga i kod sebe u računalu i naspram Samsunga 980 pro ne vidim nikakvu razliku, koji stoji isto u kučištu, preporuka je ne zamarati se time, i izvuči benefit u bezkablovinju 

Poruka je uređivana zadnji put sub 16.9.2023 9:51 (Wiz3m4n).
13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Koji SSD?
lange kaže...

Naravno da mi nije bitno ali koja je onda razika (osim u cijeni) izmedu samsung 980pro i nekog dosta jeftinijeg kingston koji ucitava na cca 2000mb/s

 Kod svakodnevnog surfanja, čitanja e-maila, rada u Wordu i slično - nikakva.

2 godine
online
Re: Koji SSD?
Wiz3m4n kaže...
Entry Point kaže...
DISPLAY kaže...

Koliko stvarno možete skužiti razlike u brzinama između tih SSD-ova?

 

Ja kad sam prešao sa Samsunga 850evo SATA na 970EVO plus sam primjetio razliku u responzivnosti sistema.


Ali sad da ti netko preko noci umjesto tog kingstona vrati stari gen 3 samsung jel bi primjetio razliku? Cak i u ovom kopiranju foldera što kažeš nije neka razlika s obzirom da je u benchmarku duplo brži?

 Day to day usage ne možeš primjetiti razliku. Ni između sata i nvme. Ima video gdje su radili blind test, jedno računalo je imalo sata ssd a drugo nvme. Korisnik je imao subjektivni osjećaj da je onaj sa sata ssd-om brži. Razlika se tek vidi kod zahtjevnijih read/write operacija. Ja se osobno više ni ne zamaram sa brojkama, gledam samo pouzdane proizvođače i mjenjam redovito ssd.

 Apsolutno istinito, na oko i u stvarnosti nema tu neke velike razlike da bi osjetio, jedino tko se zamara sintetičnim benchmarcima može dobiti razliku, u svakodnevnom korištenju je nema, porez na budale rekao bih! 

 

 

Lange....razliku si rekao....u cijeni, srečom ni ona nije više tako velika, no za buildove mahom koristim SP 500gb nmve gen 4 za smiješnih 24e, imam ga i kod sebe u računalu i naspram Samsunga 980 pro ne vidim nikakvu razliku, koji stoji isto u kučištu, preporuka je ne zamarati se time, i izvuči benefit u bezkablovinju 

 Tamo gdje će svaki juzer vidjeti razliku je prebacivanje velike količine podataka ali i male sa diska na disk, to su nenormalne brzine a nije da danas svatko nema kolekcije filmova, igara, slika visoke rezolucije itd., vidi se razlika i u baratanju s videom kod edita videa i u učitavanju igara, zavisi od igre do igre ali i programa, pogotovo ukoliko ssd ima vlastiti cache.

Poruka je uređivana zadnji put sub 16.9.2023 10:42 (notloB).
11 godina
offline
Koji SSD?

A "kolekcije" bilo čega se inače drže na SSD-ovima jer je to baš isplativo....

Za takve stvari su ljudi uvijek koristili NAS-eve.

 

Video editing/export i multi SSD-ovi su ionako za ljude kojima to donosi novac, takvi su i prije imali riješenja, prije bilo kakvog SSD-a sam imao WD Black diskove u raidu također za potrebe posla.

 

Sve osim onoga što je potreba posla (donosi novac)  ili kao sistemski drive je isključivo nadrkavanje pojedinaca koji slaganjem takvih stvari hrane vlastiti ego, rekao bi jedan moj bivši direktor "rade opremom kompenzaciju za neke svoje stvari koje ima fale ili gdje su tanki" 

 

 

Masa ljudi krade bogu dane, imaju vrijeme čitavog svijeta a pričaju o tome da uštede 15 minuta, a znaš da će to vrijeme provesti igrajući nekakvu igru na računalu koji su i složili za takvu namjenu ali ako ih pitaš za što ti treba takvo računalo onda izmišljavaju stvari koje nikada neće raditi.

 

Računalo je alat koji se slaže za posao (zabava, zarada, hoby) koji će odrađivati a masa ljudi slaže top komponente i onda izmišljavaju što bi sa njime mogli raditi i odmjeravaju čiji je veći.

 

 

No s obzirom da je ovo SSD tema pitanje za sve koji mogu preporučiti čim hladniji NVME, 1TB, bez  hladnjaka na sebi, ide u laptop.

 

Za sada sam pronašao sljedećeg favorita:

WD SN570 - idle temp not mentioned, 61 degrees in heavy load

 

Lista ostalih sa temperaturama u nastavku

 

Crucial P5 Plus - 55 at idle, 78-81 at heavy load
Patriot P400 - idle at mid-to-high 50, 75 at heavy load
Adata Legend - idle at 34, 78-80 in heavy load
Kingston KC3000 - idle at 48, 78 in heavy load (without airflow)
Adata Gammix S70 - idle temp is not specified, 69-71 in heavy load
WD SN570 - idle temp not mentioned, 61 degrees in heavy load
WD SN770 - idle temp 52, 80 degrees in heavy load
Corsair MP600GS - idle 40, heavy load 80
Seagate Firecuda 520 - idle not mentioned, heavy load 79-85
Kingston Fury Renegade - 27 at idle, 75 in heavy load
Samsung 980 - idle not mentioned, mid-70 in heavy load
Samsung 980 Pro - idle not mentioned, 69-88 in heavy load
Gigabyte Aorus - 40 degrees at idle, 78 in heavy load
WD SN850X - idle 48, 78-85 in heavy load
WD SN700 - idle not mentioned, 81-85 in heavy load
Patriot VP4300 - 62 at idle, 90 degrees in heavy load
Silicon Power XD80 - 32 at idle, 69 in heavy load
Intel 670P - 30 at idle, 70 in heavy load
Patriot P300 - idle not mentioned, 68 in heavy load
Kingston NV2 - The drive idled at 56C by IR and 37C in SMART, a wide deviation between measurements, then hit 86C and 70C, respectively, after roughly 500GB of sustained writes).
Silicon Power A60 - idle not mentioned, 67 in heavy load
Adata Swordfish - idle not mentioned, 77 in heavy load

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 16.9.2023 11:25 (UncleJimbo).
 
1 0 hvala 0
13 godina
online
Koji SSD?

Ja sam nedavno uzo 970Evo Plus 2TB i taman su bile još ove velike vrućine vani, u sobi je bilo cca 29 stupnjeva, a kad sam prebacivao veće količine podataka (500-700GB) zagrijao se do čak 86 stupnjeva, kasnije je išao 70-80, a inače u idle je 51-57, evo trenutno 54. Valjda je to ok i neće mu niš bit, mislim da je to ipak malo previše. A drugi problem je to kaje u donjem slotu ispod grafe koja ne vrti ventove i u donjem dijelu nije neki airflow, naprijed su ventovi samo 500rpm, a bočno nemam vent niti bi htio imat jer bi mi ulazila prašina još više iako postoji sitna mrežica. Možda bi u nekom novijem i modernijem kućištu bilo bolje.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Koji SSD?

Da, vidi se razlika, no ne tako bitna da je od neke važnosti, za edit videa i baratanje je puno bitnija grafička kartica gdje je zamjetna razlika od ssd diska

2 godine
online
Re: Koji SSD?
UncleJimbo kaže...

A "kolekcije" bilo čega se inače drže na SSD-ovima jer je to baš isplativo....

Za takve stvari su ljudi uvijek koristili NAS-eve.

 

Video editing/export i multi SSD-ovi su ionako za ljude kojima to donosi novac, takvi su i prije imali riješenja, prije bilo kakvog SSD-a sam imao WD Black diskove u raidu također za potrebe posla.

 

Sve osim onoga što je potreba posla (donosi novac)  ili kao sistemski drive je isključivo nadrkavanje pojedinaca koji slaganjem takvih stvari hrane vlastiti ego, rekao bi jedan moj bivši direktor "rade opremom kompenzaciju za neke svoje stvari koje ima fale ili gdje su tanki" 

 

 

Masa ljudi krade bogu dane, imaju vrijeme čitavog svijeta a pričaju o tome da uštede 15 minuta, a znaš da će to vrijeme provesti igrajući nekakvu igru na računalu koji su i složili za takvu namjenu ali ako ih pitaš za što ti treba takvo računalo onda izmišljavaju stvari koje nikada neće raditi.

 

Računalo je alat koji se slaže za posao (zabava, zarada, hoby) koji će odrađivati a masa ljudi slaže top komponente i onda izmišljavaju što bi sa njime mogli raditi i odmjeravaju čiji je veći.

 

 

No s obzirom da je ovo SSD tema pitanje za sve koji mogu preporučiti čim hladniji NVME, 1TB, bez  hladnjaka na sebi, ide u laptop.

 

Za sada sam pronašao sljedećeg favorita:

WD SN570 - idle temp not mentioned, 61 degrees in heavy load

 

Lista ostalih sa temperaturama u nastavku

 

Crucial P5 Plus - 55 at idle, 78-81 at heavy load
Patriot P400 - idle at mid-to-high 50, 75 at heavy load
Adata Legend - idle at 34, 78-80 in heavy load
Kingston KC3000 - idle at 48, 78 in heavy load (without airflow)
Adata Gammix S70 - idle temp is not specified, 69-71 in heavy load
WD SN570 - idle temp not mentioned, 61 degrees in heavy load
WD SN770 - idle temp 52, 80 degrees in heavy load
Corsair MP600GS - idle 40, heavy load 80
Seagate Firecuda 520 - idle not mentioned, heavy load 79-85
Kingston Fury Renegade - 27 at idle, 75 in heavy load
Samsung 980 - idle not mentioned, mid-70 in heavy load
Samsung 980 Pro - idle not mentioned, 69-88 in heavy load
Gigabyte Aorus - 40 degrees at idle, 78 in heavy load
WD SN850X - idle 48, 78-85 in heavy load
WD SN700 - idle not mentioned, 81-85 in heavy load
Patriot VP4300 - 62 at idle, 90 degrees in heavy load
Silicon Power XD80 - 32 at idle, 69 in heavy load
Intel 670P - 30 at idle, 70 in heavy load
Patriot P300 - idle not mentioned, 68 in heavy load
Kingston NV2 - The drive idled at 56C by IR and 37C in SMART, a wide deviation between measurements, then hit 86C and 70C, respectively, after roughly 500GB of sustained writes).
Silicon Power A60 - idle not mentioned, 67 in heavy load
Adata Swordfish - idle not mentioned, 77 in heavy load

 

 

 

 

 Od kad za manje od 300 eura imaš 4tb tlc sa kešom ssda za staviti u m2 možeš imati i kolekciju igara i filmova na lokalnom disku, meni više ne treba, ne treba mi niti toliko, 2tb mi je dosta, hebati se sa sata diskovima više neću a ti misli što želiš.

Wiz3m4n kaže...

Da, vidi se razlika, no ne tako bitna da je od neke važnosti, za edit videa i baratanje je puno bitnija grafička kartica gdje je zamjetna razlika od ssd diska

 To nije istina, treba ti brzi disk, zavisi i od količine memorije i veličini videofileova s kojima radiš, ukoliko želiš iz velikih 4k videofileova bez zezanja i gadnog laga vrtiti po vremenskoj traci treba ti brzi disk.

Poruka je uređivana zadnji put sub 16.9.2023 14:29 (notloB).
11 godina
offline
Koji SSD?

Ako tebe zadovoljava 2TB onda je to za tebe idealno , mi pričamo o "KOLEKCIJAMA" to svakako nije nešto što stane niti na 2 a niti na 4 TB, a ako još moram imati i neku redudanciju i backup onda pogotovo.

 

Stav da se više ne želiš zajebavati sa sata diskovima to je nešto sasvim drugo, nema veze sa finanijskom računicom niti sa logikom koja bi istu opravdala, sam si se po tome svrstao u kategoriju "zato što...može mi se" Nije neki argument ali mogu razumjeti.

 

Budući da samo sa M2 SSD-ovima barataš možda možeš preporučiti neki koji se ne grije? 

 

 

 

 

 

 
0 0 hvala 0
2 godine
online
Re: Koji SSD?
UncleJimbo kaže...

Ako tebe zadovoljava 2TB onda je to za tebe idealno , mi pričamo o "KOLEKCIJAMA" to svakako nije nešto što stane niti na 2 a niti na 4 TB, a ako još moram imati i neku redudanciju i backup onda pogotovo.

 

Stav da se više ne želiš zajebavati sa sata diskovima to je nešto sasvim drugo, nema veze sa finanijskom računicom niti sa logikom koja bi istu opravdala, sam si se po tome svrstao u kategoriju "zato što...može mi se" Nije neki argument ali mogu razumjeti.

 

Budući da samo sa M2 SSD-ovima barataš možda možeš preporučiti neki koji se ne grije? 

 

 

 

 

 

 Prvo, molim te tagiraj me kad mi se obraćaš ukoliko može, drugo, kolekcija može biti bilo što, od tri titove marke iz 58' do tristo igara ili 15 albuma slika ili kolekcija od deset albuma nekog izvođača cajki koja stane na usb stick, može mi se je argument, pogotovo ukoliko ne želim sporost a i to može mi se pored jeftinijih ssdova i nije može mi se, nego kupit ću jer je povoljno pogotovo ukoliko mi ne treba puno a nije baš niti da ničega nemam, govorimo o prosječnom juzeru i njegovim potrebama.

 

Volim kingston kc3000, zalijepiš na njega komad aluminija i nemaš brige, ionako danas većina ploča dolazi s pasivnim hladnjacima za m2... za lap nemam pojma, zavisi od laptopa do laptopa, na kraju imaš tablicu koju si postavio gore pa biraj, inače mi se kenja od laptopa i nikad na njemu ne radim ukoliko ne moram.

Poruka je uređivana zadnji put sub 16.9.2023 16:31 (notloB).
11 godina
offline
Koji SSD?

Koliko vidim dosta novih NVME diskova ima višu idle temperaturu od starijih NVME diskova, čak i kada rade na znatno manjem opterećenju od maximalnog, istodobno temperature budu skoro kao da su na maximalnom opterećenju.

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Koji SSD?
UncleJimbo kaže...

Koliko vidim dosta novih NVME diskova ima višu idle temperaturu od starijih NVME diskova, čak i kada rade na znatno manjem opterećenju od maximalnog, istodobno temperature budu skoro kao da su na maximalnom opterećenju.

naravno, što veća brzina, to veća potrošnja i temperatura

onaj sn570 koji si naveo kao favorita je tek nešto malo bolji od sata ssd-ova, nakon par giga zapisa brzina mu pada na 550mbps

manje se grije i nešto manje troši u loadu, no s druge strane troši i trostruko više struje u idle od nekih kvalitetnijih rješenja, slabo su ga optimizirali

 

a bogme i potrošnja u loadu mu nije sjajna, primjerice sn570 u loadu troši oko 3,5w dok recimo hynix p31 troši 4w

ali hynixu brzina nikad ne pada ispod 1.500mbps pa posao završi triput brže od sn570 i brže se vrati u idle

jest da je 10-ak stupnjeva topliji u loadu, ali je i triput brži

Poruka je uređivana zadnji put ned 17.9.2023 10:22 (picajzla0707).
11 godina
offline
Koji SSD?

Meni odgovara i sporije ali nikako ne 20-25 stupnjeva toplije za takvo okruženje zatvorenog kučišta (laptop)

Sada koristim SN530 i sasvim je OK za moje potrebe ali je kapacitet mali pa moram raditi nadogradnju.

Realno sve što je 4x-5x brže od mehaničkog diska me zadovoljava u tom pogledu osim ako nije neka specifična situacija koja to zahtjeva 

 

SN530
Sequential Read Performance 2400MB/s
Sequential Write Performance 1750MB/s
Interface PCIe Gen3 x4, NVMe v1.4
Operating Temperature 0°C to 70°C
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Koji SSD?

te specifikacije su marketing, isto tako je i sn570 specificiran na preko 3.000mbps, pa to zapravo vrijedi samo za prvih par giga prijenosa, kasnije pada na brzinu razine sata diskova

 

25 stupnjeva razlike teško da ćeš vidjet, osim kod vrlo loše optimiziranih ssd-ova, a za svoju brzinu sn570 je jako loše optimiziran i previše troši

u istim uvjetima loada gore spomenuti hynix doseže 15 stupnjeva više od sn570, ali ono što je najbitnije - da ne trokira pritom nimalo, prebacuje preko 90 giga pri punoj brzini od 3,2gbps a ne desetak giga kao sn570, a kad istekne keš najniža brzina mu je opet triput veća od sn570

 

tamo gdje će ti sn570 dosegnut 60 stupnjeva, p31 će dosegnut 75, ali će triput brže završit posao i vratit se u idle

isto tako u idle i light loadu troši nekoliko puta manje od sn570, a i grije se manje

itekako postoje prednosti kvalitetnijih ssd-ova, samo je pitanje koliko ćeš to platit i koliko ti to zapravo treba

 

isto kao procesori, ako ti komp služi za gledanje videa i surfanje, nema smisla uzimati ryzen 7800x3d, pa čak niti 7600, neki noviji i3 je sasvim dovoljan

isto tako nema smisla puno razmišljati o ssd-u, ako će ti najzahtjevniji zadatak biti instalacija windowsa

ima kvalitetniji ssd možda nešto prednosti u trajnosti čak i za nezahtjevnog korisnika, ali ako ga ne koristiš bogzna što i onaj jeftiniji se neće približit specifikacijama izdržljivosti  

 

 

 

11 godina
offline
Koji SSD?

Koliko vidim taj P31 ima nestvarno nisku idle temperaturu u odnosu na ostale.

 

"Using the S.M.A.R.T. temperature sensor we found the SK hynix Gold P31 500GB drive had a minimum temperature 0f 40C, an average temperature of 44C and a maximum temperature of 67C inside our test system with the tempered glass panel on. "

 

 

Tu bi trebalo vidjeti o kojem se točno kontroleru radi i da li stavljaju iste čipove na Solidigm diskove budući da su u kolaboraciji unutar Hynix konglomerata.

 

 

ps. našao nešto... P31 koristi Hynix ACTN038 dok Solidigm P44 Pro koristi Hynix ACNS075

Poruka je uređivana zadnji put ned 17.9.2023 14:30 (UncleJimbo).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koji SSD?
Jel valja ovaj disk šta. Mislio sam uzet kingston a400 al je poskupio za 12eu.. Doslovno preko noći..

https://www.links.hr/hr/ssd-480-gb-sandisk-plus-sdssda-480g-g26-sata3-2-5-maks-do-535-445-mb-s-051400425

Korisitio bi za storage i kao 2 drive gdje bi bio instaliran linux.
Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Koji SSD?

Pozdrav!

Nadogradio bih laptop SSD-om iz razloga što je trenutno u njemu samo eMMC od 32GB.

Koji SSD odabrati?

Hvala.

Lijep pozdrav.

1 Kingston A400, 480GB, SATA III
4 Crucial BX500, 500GB, SATA III
Poruka je uređivana zadnji put pon 23.10.2023 14:40 (MarkecPC).
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Koji SSD?
MarkecPC kaže...

Pozdrav!

Nadogradio bih laptop SSD-om iz razloga što je trenutno u njemu samo eMMC od 32GB.

Koji SSD odabrati?

Hvala.

Lijep pozdrav.

 Najjeftiniji ili onaj sa nadužom garancijom. S obzirom da tvornički imaš eMMC imaš sreče što uopče možeš nadogradit.

8 mjeseci
offline
Re: Koji SSD?
MarkecPC kaže...

Pozdrav!

Nadogradio bih laptop SSD-om iz razloga što je trenutno u njemu samo eMMC od 32GB.

Koji SSD odabrati?

Hvala.

Lijep pozdrav.

Bježat od oba navedena. Bx je lošija serija od Mx, sporija i više se zagrijava pa je sklonija crkavanju, dok je kod Kingston-a trend krepavanja iz čista mira kod "low end" diskova pod normalno.

Gledaj Mx seriju od Cruciala, nešto provjereno od Samsunga, npr. 870 Evo ili nešto treće sa što dužom garancijom (trenutno mi ništa ne pada na pamet a da je Sata i ide u laptop).

HrDsHL
Poruka je uređivana zadnji put uto 24.10.2023 6:22 (Matan223).
4 godine
offline
Re: Koji SSD?
MarkecPC kaže...

Pozdrav!

Nadogradio bih laptop SSD-om iz razloga što je trenutno u njemu samo eMMC od 32GB.

Koji SSD odabrati?

Hvala.

Lijep pozdrav.

 

U Mall-u Crucial MX500 za 292kn (trenutno je rasprodan, ali ga ima i u drugim trgovinama)
https://www.mall.hr/ssd-diskovi/crucial-disk-ssd-mx500-500gb-25-sata3-3d-tlc-7mm

Ili u SD-u Samsung 870 EVO za 294kn
https://www.sancta-domenica.hr/ssd-samsung-2-5-500-gb-870-evo-sata-mz-77e500b-eu.html

15 godina
offline
Re: Koji SSD?
josip12 kaže...
MarkecPC kaže...

Pozdrav!

Nadogradio bih laptop SSD-om iz razloga što je trenutno u njemu samo eMMC od 32GB.

Koji SSD odabrati?

Hvala.

Lijep pozdrav.

 

U Mall-u Crucial MX500 za 292kn (trenutno je rasprodan, ali ga ima i u drugim trgovinama)
https://www.mall.hr/ssd-diskovi/crucial-disk-ssd-mx500-500gb-25-sata3-3d-tlc-7mm

Ili u SD-u Samsung 870 EVO za 294kn
https://www.sancta-domenica.hr/ssd-samsung-2-5-500-gb-870-evo-sata-mz-77e500b-eu.html

 Koji SSD od ova 2 (možda neki treći SSD 480/500GB sa 5 g. garancije) preporučujete za PC, zamijenio bi sistemski HDD?
Za ne zahtjevnog korisnika, Office/surfanje + sporadično Minecraft

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
3 godine
offline
Re: Koji SSD?
Matozan kaže...
josip12 kaže...
MarkecPC kaže...

Pozdrav!

Nadogradio bih laptop SSD-om iz razloga što je trenutno u njemu samo eMMC od 32GB.

Koji SSD odabrati?

Hvala.

Lijep pozdrav.

 

U Mall-u Crucial MX500 za 292kn (trenutno je rasprodan, ali ga ima i u drugim trgovinama)
https://www.mall.hr/ssd-diskovi/crucial-disk-ssd-mx500-500gb-25-sata3-3d-tlc-7mm

Ili u SD-u Samsung 870 EVO za 294kn
https://www.sancta-domenica.hr/ssd-samsung-2-5-500-gb-870-evo-sata-mz-77e500b-eu.html

 Koji SSD od ova 2 (možda neki treći SSD 480/500GB sa 5 g. garancije) preporučujete za PC, zamijenio bi sistemski HDD?
Za ne zahtjevnog korisnika, Office/surfanje + sporadično Minecraft

 Samsung ima skoro za 3x veci vijek zapisivanja pa je izbor logican, pogotov za sistemski gdje je ssd prakticki non stop u pogonu

5 godina
offline
Koji SSD?

Pozdrav, pred par mjeseci sam uzeo ssd kingston a400 od 500gb ili 480, nemam pojma. Procitao sam i ja da nije bas najpouzdaniji,a vidim da i tu to govorite o tome pa bi se i zbog većeg prostora i pouzdanosti odlučio na novog.

 

Sada bi me zanimao ssd od 1tb , može i 980 gb....

 

Treba mi nešto pouzdano da znam da neće krepati kroz 2-4 godine, ssd ne bi bio sistemski disk već bi se koristio za foto+video editing. Može također i par preporuka, ne samo jedna :)

 

 

 

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Koji SSD?
aloevera13 kaže...

Pozdrav, pred par mjeseci sam uzeo ssd kingston a400 od 500gb ili 480, nemam pojma. Procitao sam i ja da nije bas najpouzdaniji,a vidim da i tu to govorite o tome pa bi se i zbog većeg prostora i pouzdanosti odlučio na novog.

 

Sada bi me zanimao ssd od 1tb , može i 980 gb....

 

Treba mi nešto pouzdano da znam da neće krepati kroz 2-4 godine, ssd ne bi bio sistemski disk već bi se koristio za foto+video editing. Može također i par preporuka, ne samo jedna :)

 

 

 

 Bump ovog pitanja s tim da bi meni trebao sveopći disk, znači i za sistem i igre i tako. Naravno uz što bolji odnos cijene i dobivenog, nije da imam neki veliki budžet. Za sada sam zaglavljen na starom spinner hddu što uz većinu igara više nije opcija.

“Some people hear their own inner voices with great clearness. And they live by what they hear. Such people become crazy... or they become legend.” -Jim Harrison
16 godina
online
Re: Koji SSD?
ByteRat kaže...
aloevera13 kaže...

Pozdrav, pred par mjeseci sam uzeo ssd kingston a400 od 500gb ili 480, nemam pojma. Procitao sam i ja da nije bas najpouzdaniji,a vidim da i tu to govorite o tome pa bi se i zbog većeg prostora i pouzdanosti odlučio na novog.

 

Sada bi me zanimao ssd od 1tb , može i 980 gb....

 

Treba mi nešto pouzdano da znam da neće krepati kroz 2-4 godine, ssd ne bi bio sistemski disk već bi se koristio za foto+video editing. Može također i par preporuka, ne samo jedna :)

 

 

 

 Bump ovog pitanja s tim da bi meni trebao sveopći disk, znači i za sistem i igre i tako. Naravno uz što bolji odnos cijene i dobivenog, nije da imam neki veliki budžet. Za sada sam zaglavljen na starom spinner hddu što uz većinu igara više nije opcija.

Kreni od toga kakav SSD uopće možeš ugraditi na svoj ploču (2.5" SATA, M.2 SATA ili NVMe) pa tek onda biraj model.

Za 2.5" SATA su još uvijek Crucial MX500 i Samsung ukupno najbolji ali pouzdanost ti nitko ne može garantirati, kao ni za hard diskove.

Za M.2, SATA su sve rjeđi pa se obično podrazumijeva NVMe, izbor je veliki, za prosječnog korisnika je dovoljan i PCI-E 3.0 koji su i jeftiniji (PCI-E 4.0 mogu biti i duplo brži).

 

Npr. ako baš želiš brzinu onda Kingston KC3000, na slici je 2TB verzija, prije par dana sam kupovao, 128€. Brz jest ali je i jako vruć.

Crucial P3+ je nešto sporiji (~5GB/sec) ali i hladniji.

 

14 godina
offline
Re: Koji SSD?
Mladen kaže...
ByteRat kaže...
aloevera13 kaže...

Pozdrav, pred par mjeseci sam uzeo ssd kingston a400 od 500gb ili 480, nemam pojma. Procitao sam i ja da nije bas najpouzdaniji,a vidim da i tu to govorite o tome pa bi se i zbog većeg prostora i pouzdanosti odlučio na novog.

 

Sada bi me zanimao ssd od 1tb , može i 980 gb....

 

Treba mi nešto pouzdano da znam da neće krepati kroz 2-4 godine, ssd ne bi bio sistemski disk već bi se koristio za foto+video editing. Može također i par preporuka, ne samo jedna :)

 

 

 

 Bump ovog pitanja s tim da bi meni trebao sveopći disk, znači i za sistem i igre i tako. Naravno uz što bolji odnos cijene i dobivenog, nije da imam neki veliki budžet. Za sada sam zaglavljen na starom spinner hddu što uz većinu igara više nije opcija.

Kreni od toga kakav SSD uopće možeš ugraditi na svoj ploču (2.5" SATA, M.2 SATA ili NVMe) pa tek onda biraj model.

Za 2.5" SATA su još uvijek Crucial MX500 i Samsung ukupno najbolji ali pouzdanost ti nitko ne može garantirati, kao ni za hard diskove.

Za M.2, SATA su sve rjeđi pa se obično podrazumijeva NVMe, izbor je veliki, za prosječnog korisnika je dovoljan i PCI-E 3.0 koji su i jeftiniji (PCI-E 4.0 mogu biti i duplo brži).

 

Npr. ako baš želiš brzinu onda Kingston KC3000, na slici je 2TB verzija, prije par dana sam kupovao, 128€. Brz jest ali je i jako vruć.

Crucial P3+ je nešto sporiji (~5GB/sec) ali i hladniji.

 

 Ako se ne varam mislim da moja ploca podrzava obje opcije. Imam ASRock Z370 Pro4. A ono nije mi brzina sad nesto najbitnija posto prelazim sa starog vrlo sporog non SSD HDDa. Cisto da moze normalno vrtit igre i da se sustav ne podize pola sata :) 

“Some people hear their own inner voices with great clearness. And they live by what they hear. Such people become crazy... or they become legend.” -Jim Harrison
11 godina
offline
Re: Koji SSD?

ploča ti podržava nvme gen3

ako uzmeš gen4 ssd radit će najviše kao i najbrži gen3 ssd

 

ali ako nije velika razlika u cijeni, slobodno idi na gen4 nvme ssd, jednom kad se prebaciš na najnoviju ploču moći ćeš iskoristiti i puni potencijal ssd-a

16 godina
neaktivan
offline
Koji SSD?

Pozdrav. Molim preporuku za ssd 120gb, da je na strani što jeftinijeg, a da je vrijedan novaca. Već mi je jedan pregorio nakon 2 godine korištenja, pa bih ga zamjenio s nečim kvalitetnijim

 
0 0 hvala 0
2 godine
online
Re: Koji SSD?
Tiđo kaže...

Pozdrav. Molim preporuku za ssd 120gb, da je na strani što jeftinijeg, a da je vrijedan novaca. Već mi je jedan pregorio nakon 2 godine korištenja, pa bih ga zamjenio s nečim kvalitetnijim

  Ne možeš tako pitanje postaviti, za što ti treba? externi, unutarnji, pokretat ćeš os s njega, treba ti za pohranu? u koju vrstu sučelja ćeš ga ubosti m.2, sata, hoćeš od njega napraviti usb stick, kako samo 120gb?

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice