Windows 10 - općenito izdvojena tema

poruka: 15.417
|
čitano: 3.437.468
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 10 FAQ, Windows 10 - problemi
14 godina
offline
Windows 10 - općenito

MS je lukav!

 

Prvo kroz 2-3g. omoguciti ljudima da preuzmu i naviknu se na korištenje (privatno i poslovno) najnovijih winsa, preuzeti monopol nad korisnicima u svim državama svijeta pa kroz razne nacine naplacivati usluge i aplikacije  koje ce donjeti veci prihod nego li prodaja windows licenci a i to se može preko noći promjeniti ali korisnici tada nece imati drugog izbora nego platiti kolko MS želi.

MS-u je trenutno puno bitnije sakupiti što više korisnika nego prodavati licence. Lako oni uvale neki update koji ce blokirati rad u winsima bez legalne licence ali to bi znacilo derastican pad korisnika.

Some people are so poor... all they have is money!
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

Pa dobro jutro Andi! I u same Windowse su još dodali oglase i sponzorirane aplikacije koje im omogućuju konstantnu zaradu, zato i se tih aplikacija baš i nije tako lako riješiti.

 

Ono što je Microsoft trebao napraviti jest dvije verzije Windowsa; jedna besplatna i jedna plaćena. Besplatna bi sadržavala te oglase i sponzorirane aplikacije, a plaćena bi bila bez oglasa i sponzoriranih aplikacija, dakle čisti Windowsi.

 

To bar nije teško izvesti i mogli su se recimo ugledati malo na Avast. Avast ima besplatnu verziju koja se, kad utipkaš ključ, automataki pretvara u verziju za koju imaš ključ. Ne trebaš reinstalirati program ako si pogriješio verziju, samo uneseš ključ, pričekaš da program završi svoje i restartaš komp - to je to.

 

Čak i ako imaš ključ za Pro verziju Avasta, a instalirao si Internet Security, nakon unosa ključa, Avast se automatski pretvara u Pro.

 

Isti model se mogao primjeniti na Windowsima, ali Microsoft to nije napravio jer ovako konstantno zarađuju i na korisnicima koji su platili Windowse 200 dolara.

6 godina
protjeran
offline
Re: Windows 10 - općenito
ihush kaže...

-to su info iz druge ruke.. to se zna, ali ništa 'službenog' (što je tek bilo katastrofalno, dok su svakodnevno davali svakakve izjave..).

-ms dozvoljava, diskrecijski .. do daljnjeg, blag je u kontroli, jer želi prelazak na w10 svih usera (starijih winver, pri tome ga pirat i sl. ne zabrinjava).

-ms već godinu dozvolajva DL ISO-isntalla i installaciju bez keya, bez aktivacije. To nešto govori.

Ti nisi znao ni tu informaciju "iz druge ruke". Pa zašto sada opet prigovaraš? Informaciju o tome prenose pouzdani izvori.

 

Službeno se odmah znalo da će trajati dulje nego za ostale korisnike, tako da ništa nije bilo katastrofalno:

 

https://blogs.msdn.microsoft.com/accessibility/2016/05/06/accessibility-and-the-windows-10-free-upgrade/

- piše: "As you may have heard, the free Windows 10 upgrade offer for customers running Windows 7 or Windows 8.1 is set to end on July 29, but we want to clarify that that deadline will *not* apply to customers who use assistive technologies." - tada nije bio određen krajnji rok ali nije niti prestala mogućnost besplatnog upgradea

 

https://blogs.msdn.microsoft.com/accessibility/2016/07/29/windows-10-free-upgrade-page-for-people-who-use-assistive-technologies/

- još jedna potvrda istog

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 27.11.2017 16:33 (ridealong).
6 godina
protjeran
offline
Windows 10 - općenito

Napravio čistu instalaciju Win 10 Pro. Instalirao par svojih omiljenih freeware programčića iz uobičajenih izvora (npr. filehippo.com i web stranica proizvođača raznih sitnih utilityja) i odmah zaradio trojanca Adware.RelevantKnowledge (https://www.microsoft.com/en-us/wdsi/threats/malware-encyclopedia-description?Name=PUA:Win32/RelevantKnowledge).

 

Edge (browser) mi se malo vukao, a ne bi trebao, pa sam pokrenuo HitmanPro, a potom i Malwarebytes i obojica su našla trojanca. Jasno, Windows Defender nije ni pisnuo. Toliko o njemu.

 

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Windows 10 - općenito

kad već daješ i link.. jesi li pročitao?

-to nije virus, adware, tj ovisi kako ga koji AV klasificira-nazove.. (C/P)

Also detected as: not-a-virus:AdWare.Win32.Agent.hajq (Kaspersky) Proxy-OSS (McAfee) a variant of Win32/Adware.RK.AE application (ESET) Generic Proxy-OSS Application (Sophos)ADW_RELEKNOW (Trend Micro) Backdoor.Farfri!4943 (Rising AV) Gen:Variant.Adware.Graftor.172424 (BitDefender) Spyware.Marketscore (Symantec)

.. i kojeg si sam instalirao, što je defender propustio? Vjerojatno je najjadniji komad softa, no tu je, a ako želiš, koristi bilo koji drugi ili počni kritičnije koristiti izvor softa. Manji rizik. -adware je legitimni soft, AV ga nema osnove blokirati, jer je to stvar vlasnika. Nešto sasvim drugo što je npr prikriven ili čačka po mreži. Hrpa tog je u installu kao dodatna opcija raznih freewarea, uopće se ne mora instalirati, ali to juzeri ugl ne znaju. i to piše.. (C/P)

.. These applications are most commonly software bundlers or installers for applications such as toolbars, adware, or system optimizers. We have observed this application installing software that you might not have intended on your PC.

-samo treba pročitati i malo sporije klikati.. tad je i defenderić dovoljan. .. a razni optimizeri i ostalo smeće, posljednji popularan, CC, je malware. Ako se to zna, zašto bi AV bio krivac za neki problem ili kako bi on to trebao blokirati sve, što bi tad juzer mogao raditi?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 29.11.2017 1:16 (ihush).
6 godina
protjeran
offline
Re: Windows 10 - općenito
Ihush, sto bi ti preporucio obicnom useru, poznatog u internet krugovima pod nadimkom "click here"? Nekima su racunala novotorija. Kako da se zastite adekvatno?
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Windows 10 - općenito
ihush kaže...

kad već daješ i link.. jesi li pročitao?

-to nije virus, adware, tj ovisi kako ga koji AV klasificira-nazove.. (C/P)

Also detected as: not-a-virus:AdWare.Win32.Agent.hajq (Kaspersky) Proxy-OSS (McAfee) a variant of Win32/Adware.RK.AE application (ESET) Generic Proxy-OSS Application (Sophos)ADW_RELEKNOW (Trend Micro) Backdoor.Farfri!4943 (Rising AV) Gen:Variant.Adware.Graftor.172424 (BitDefender) Spyware.Marketscore (Symantec)

.. i kojeg si sam instalirao, što je defender propustio? Vjerojatno je najjadniji komad softa, no tu je, a ako želiš, koristi bilo koji drugi ili počni kritičnije koristiti izvor softa. Manji rizik. -adware je legitimni soft, AV ga nema osnove blokirati, jer je to stvar vlasnika. Nešto sasvim drugo što je npr prikriven ili čačka po mreži. Hrpa tog je u installu kao dodatna opcija raznih freewarea, uopće se ne mora instalirati, ali to juzeri ugl ne znaju. i to piše.. (C/P)

.. These applications are most commonly software bundlers or installers for applications such as toolbars, adware, or system optimizers. We have observed this application installing software that you might not have intended on your PC.

-samo treba pročitati i malo sporije klikati.. tad je i defenderić dovoljan. .. a razni optimizeri i ostalo smeće, posljednji popularan, CC, je malware. Ako se to zna, zašto bi AV bio krivac za neki problem ili kako bi on to trebao blokirati sve, što bi tad juzer mogao raditi?

Ti imaš pik na mene (kako se to nekada davno reklo)?

 

Ako su ga dva programa klasificirala kao trojanca, što je podvrsta virusa, onda ne znam u čemu je problem ("to nije virus, adware, tj ovisi kako ga koji AV klasificira-nazove..")?

 

Ne, adware nije legitimni software jer je često i spyware i instalira se bez korisnikovog znanja (http://www.cert.hr/malver).

 

CC nije bio malware dok se to nije otkrilo za jednu njegovu verziju, a to nisu znali ni mnogi koji su ga preporučivali ("It seems that CCleaner, one of PCWorld’s recommendations for the best free software for new PCs, might not have been keeping your PC so clean after all.")

 

"Ako se to zna, zašto bi AV bio krivac za neki problem ili kako bi on to trebao blokirati sve, što bi tad juzer mogao raditi?" - "You’ll also want to perform an antivirus scan on your computer" - kaže PC World. Valjda griješe. Javi im se. Objasni im.

 

Windows defender se instalira po defaultu i odmah je aktivan. Vjerojatno ima i neku funkciju.

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 29.11.2017 9:22 (ridealong).
13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

Adware nije malware, on spada u PUP ili potential unwanted programs. Isti većina antivirusnih programa ne detektira po zadanim postavkama tako da detekciju PUP-a korisnik sam mora omogućiti.

 

Ako datoteku detektira mali broj antivirusnih programa (2 ili 3 recimo) onda to ne mora značiti da je datoteka maliciozna. To može značiti samo dvije stvari:

  • da je false positive
  • da je datoteka svježa i da je antivirusne kompanije nemaju u bazi.

 

CCleaner nije malware. Jedna verzija CCleanera je bila hakirana, ali i to je riješeno ubrzo. Uostalom, CCleaner je radio ono što rade sve kineske aplikacije, a i sam Windows 10, prikupljao neke podatke kao npr. ime računala, lista otvorenih programa i sl. Windows 10 to prikuplja stalno i ne može se isključit. To bi onda značilo da ako kaže kako je CCleaner malware da je i Windows 10 malware.

 

Ni jedan antivirusni program ne štiti 100% i uvijek će neki nešto propustiti. Ni jedan antivirusni program ne može garantirati 100% zaštitu. Skeniranje je tu i tamo poželjno pokrenuti, ali za to se preporučuju drugi proizvodi kao npr. Malwarebytes, HitmanPro, Emsisoft Emergency Kit i drugi.

 

Ako ne želiš adware, instaliraj Unchecky. Mali program koji ti automatski miče kvačice iz instalera i upozorava te prije nego što kreneš instalirat adware.

Poruka je uređivana zadnji put sri 29.11.2017 9:28 (Marko :D).
15 godina
online
Re: Windows 10 - općenito
Gorstak79 kaže...
Ihush, sto bi ti preporucio obicnom useru, poznatog u internet krugovima pod nadimkom "click here"? Nekima su racunala novotorija. Kako da se zastite adekvatno?

- zaštititi? -nikako. Možda nekim (posebnim) invalidnim mišem, bez lijeve tipke.. :)

 

ridealong kaže...
..

Ti imaš pik na mene--.

 

 -ne bi vjerovao, al indiferentan.. nego, tu si, u temi, pa recimo odgovaram. Ton je možda kritičan, ali kritičan mora biti i juzer prema načinu korištenja, softwareu i samom sebi.. odnosno, kritika MSa je besmislena (defender) jer adware radi što.. koja je to funkcija koju AV treba interceptati? Browser postavku koju juzer može podešavati po želji ili ograničiti filehipo ili izbor softa? Kao da optužiš auto kad juzer utanka dizel u benzinca... s razlikom, takav juzer-vozač, ne krivi tad auto, .. a winjuzer krivi sve (pa i mene), osim sebe samog. Možda neki survival gen to brani?

enihau, instaliraj što god želiš, koristi računalo na koji god način misliš da je primjereno.. savijeti ili pomoć su ograničenog djelovanja, nisam svemoguć.

-ako se nakon x-puta pojave nekog problema, slučajno upitaš jesi li mogao izbjeći problem.. hmm, možda ovako, bungee jumping je 'siguran'.. no sigurnije je ne testirati sigurnost. Statistički, netko mora stradati. Kad ti dosadi popravljati, kad počneš koristiti računalo, možda promjeniš mišljenje. Možda tad defender neće biti kriv, možda neće biti kriva ni navlakuša-reklama šarenog softwarea koji nam uvaljuje smeće, jer its a biz, oni nude, a ti biraš (ne OS ili AV za tebe, jer bi tad bio ograničen i ljut..).

-sretno.

 

btw, ili P.S. .. :) počinje zvučati kao pismo...

- ozbiljno, jesi li pročitao link sadržaj, koji si linkao u prošlom postu? -jesi li ga razumio? Jesam li ja i taj text tipkao ili dao link (kao konspirativno djelovanje, zavjera, ako te već imam na piku), a tamo je 'skriven' i uzrok/odgovor problema (juzer i klik-next), dok defender to, kad prepozna prijetnju, označi kao severe. To je po meni benigno, defender je paranoičan :)

 

edit.. objašnjenje, jer nikom moji textovi nisu jasni, a tu se marko potrudio. :))

Marko :D kaže...

Adware nije malware, on spada u PUP ili potential unwanted programs. Isti većina antivirusnih programa ne detektira po zadanim postavkama tako da detekciju PUP-a korisnik sam mora omogućiti.

 

Ako datoteku detektira mali broj antivirusnih programa (2 ili 3 recimo) onda to ne mora značiti da je datoteka maliciozna. To može značiti samo dvije stvari:

  • da je false positive
  • da je datoteka svježa i da je antivirusne kompanije nemaju u bazi.

 

CCleaner nije malware...

- lijepo uredno.. (ok, i on mora zabrijati, ..) CC. :)))

- a razlika, kad već spominjem juzera koji sam da link na odgovor.. kao razlika, naziv PUA, A-aplikacija. Jedina razlika u markovom odgovoru je naziv PUA-PUP P-program. Eto, zato pitam juzera jel čita, jel razumije.. (ne zato jer ja nešto tupim-tvrdim.. osim CC).

:))

 

edit2: .. kad marko (već je primjetan začetak logičke misli.. bit će nešto od njega.. ili neće).

.. uspoređuje win10 s cc = malware.. ok, da. I tad opet, juzer bira. Ako nekome smeta win, ne mora ga koristiti. Ako pak iz nekog razloga mora koristiti win, mora li i cc? Opet odluka juzera.

CC je bio običan alat, do 'hackiranja' (priča koja je u rangu crvenkapice i vuka), od tad, teret dokazivanja nevinosti svaljujem na njega, ne na sebe. Ako se sudi po onoj, nevin dok se ne dokaže krivica? Pa, dokazano je. Sad je ne njemu dokazivanje. (izgradnja imena-brenda, izgradnja povjerenja.. ili klikaj next kao i juzer iznad.. i čudi se problemima).

- Izbor, klikakti ili koristiti, je na tebi, neovisno što ja tipkam.

 

edit-3 (posljednji!!) :))

-tj samo link na nevezanu temu, nešto kao moj disclaimer, nešto što je stvar korištenja/problema, juzer-izbor. Zgodno za počitati i doći do zaključka (a da nisam ja krivac) :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 29.11.2017 10:09 (ihush).
13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

Aplikacija ili program, ovisi od korisnika i antivirusa, ali većina ljudi koristi izraz 'program' iako to baš i nije najtočnije. Program je kod, a aplikacija je ono što pokrećeš i instaliraš. Avast recimo koristi PUP, a ESET PUA.

 

To da korisnik bira što će koristiti nitko ne osporava. Hakiranje CCleanera je krivica Piriforma i njihove ne pažnje, a na korisnika. Isto tako, LastPass i Dropbox su isto bili hakirani, pa su pokrali korisničke podatke, ali nećemo samo zbog toga reći da je stranica maliciozna i da je zato ne treba koristiti. Bili su hakirani i vjerujem da su naučili lekciju i da će sad malo više pazit na svoje proizvode, kako CCleaner tako i Dropbox te LastPass. :)

15 godina
online
Re: Windows 10 - općenito

-naziv pup-pua ili neki deseti je nevažan (klasično, fokusiraš se na pogrešno.. a ni moje tipkanje nije baš čitljivo..) :)

-važno (u gornjem postu), je da sam juzer da link, odgovor... a pitanje je razumije li ga. Ne ja-ti ili semantka oko naziva, nego posljedice (zašto taj naziv) kao i iz tog izvedena očekivanja antivirusa i sl. Važno je kako nešto radi, os, apps, malware, istine-i-laži, navlakuše, juzeri i korisnici. (idući qoute-link u gornjem postu).. :))

 

edit: .. for marko (privatna korespondencija..) :))

-gle, tko je kriv, tko je haknut... kad je vuk progutao bakicu, spasio ih lovac luka.. to ne mijenja činjenicu da vuk pojede crvenkapu i baku. To je priča za djecu, koja ih treba nešto naučiti... to je smisao priče. Koji smisao ima priča o hakiranju u trenu kompaliranja.. djeci kad bi pričao, prije bi povjerovali ovo o vuku i lovcu, nego haku.

-naravno, nečitko.. treba razmišljati jako dok me se čita, ali, to je requirements :))  .. za sve, pa i korištenje računala.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 29.11.2017 10:34 (ihush).
6 godina
protjeran
offline
Re: Windows 10 - općenito
Marko :D kaže...

Adware nije malware, on spada u PUP ili potential unwanted programs. Isti većina antivirusnih programa ne detektira po zadanim postavkama tako da detekciju PUP-a korisnik sam mora omogućiti.

 

Ako datoteku detektira mali broj antivirusnih programa (2 ili 3 recimo) onda to ne mora značiti da je datoteka maliciozna. To može značiti samo dvije stvari:

  • da je false positive
  • da je datoteka svježa i da je antivirusne kompanije nemaju u bazi.

 

CCleaner nije malware. Jedna verzija CCleanera je bila hakirana, ali i to je riješeno ubrzo. Uostalom, CCleaner je radio ono što rade sve kineske aplikacije, a i sam Windows 10, prikupljao neke podatke kao npr. ime računala, lista otvorenih programa i sl. Windows 10 to prikuplja stalno i ne može se isključit. To bi onda značilo da ako kaže kako je CCleaner malware da je i Windows 10 malware.

 

Ni jedan antivirusni program ne štiti 100% i uvijek će neki nešto propustiti. Ni jedan antivirusni program ne može garantirati 100% zaštitu. Skeniranje je tu i tamo poželjno pokrenuti, ali za to se preporučuju drugi proizvodi kao npr. Malwarebytes, HitmanPro, Emsisoft Emergency Kit i drugi.

 

Ako ne želiš adware, instaliraj Unchecky. Mali program koji ti automatski miče kvačice iz instalera i upozorava te prije nego što kreneš instalirat adware.

Striktno gledajući, adware nije malware osim ako nije i spyware što ovaj moj jest.

Bez obzira na klasifikaciju, on je neželjeni softver. I takvome ja nisam svjesno dao privolu za instaliranje na svoj PC.

"Ako datoteku detektira mali broj antivirusnih programa (2 ili 3 recimo) onda to ne mora značiti da je datoteka maliciozna." - u sažetku poruke na Microsoftom siteu nisu navedena 2-3 antivirusna programa. Navedeno ih je više.

"CCleaner nije malware. Jedna verzija CCleanera je bila hakirana, ali i to je riješeno ubrzo. " - tako je.

"Ni jedan antivirusni program ne štiti 100% i uvijek će neki nešto propustiti." - točno, s tim da je ovo adware iz 2011. Svakako nije nov.

"Ako ne želiš adware, instaliraj Unchecky." - hvala na prijedlogu. Isprobat ću ga. Sumnjam na jedan drugi shareware program, a ne CC kao uzrok problemu. Morat ću ga deinstalirati, pa ponovno instalirati, da vidim je li on taj koji instalira adware mimo korisnikovog znanja.


13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

I ja bih rekao da ti je neki drugi program ubacio adware jer CCleaner nudi samo Google Toolbar, Google Chrome i Avast (jedno od toga) i tu ja ne vidim ništa sumnjivo.

 

Kad pronađeš krivca, uploadaj ga na VirusTotal, pa vidi što drugi kažu o tome.

15 godina
online
Re: Windows 10 - općenito
ridealong kaže...
..

..

Bez obzira na klasifikaciju, on je neželjeni softver. I takvome ja nisam svjesnodao privolu za instaliranje na svoj PC.

"Ako datoteku detektira mali broj antivirusnih programa (2 ili 3 recimo) onda to ne mora značiti da je datoteka maliciozna." - u sažetku poruke na Microsoftom siteu nisu navedena 2-3 antivirusna programa. Navedeno ih je više.
..


 - što s privolom? Tuži, filehypo, microsoft, proizvođače softa.. sve i susjede. Adware je legalan, nije kažnjiv. AV ga ne blokira, jer bi bilo kršenje vlasničkih prava (vlasnika računala). Navlakuša, zavaravanje itd. .. navijam za tebe, no to ti neće pomoći.

Adware, ako postoji neki disclaimer, opcija, .. i najvažnije, deinstall, tad ne možeš ništa. Ako ga nisi mogao deinstalirati tad nije adware i priča je pogrešna (malware, zloćudni soft, druga osnova..). BTW, isto/slično pravilo vrijedi za npr SPAM, ne možeš tužiti-prijaviti nakon prve neželjene poruke, nego zatražiti brisanje s mailing liste, tek nakon tog je kažnjivo djelo, do tad je legitimno PR sredstvo. Ako te mogućnosti nema (odjave), tad je to kazneno djelo, druga osnova, itd. ..ali, zašto je to bitno u priči, ne možeš tužiti, pa mijenjati-skakati s optužbom, nego konkretno, ono što možeš dokazati. Možda je taj adware poslužio daljnjoj infiltraciji, kao trojanac.. možda neki treći soft. To nije lako dokazati. Dok je skoro nemoguće dokazati da je neželjeni soft, kojeg si po opisu, sam instalirao, to implicira 'privolu' (ako milsiš da formalni riječnik pomaže..) :) Pokušaj biti 'nesvjestan' ili što već.. no, stanje osobe ili mogućnost prosudbe online, nije nešto čime se može dobiti takav spor. .. tak da, đabe formalno-pravni stav.. ništa od toga. .. ali navijam za tebe, jer takvo je stanje, pomoglo bi svima da je bolje, urednije. ..

 

nego, drugi dio.. opet, tvoj link, .. jesi li pročitao, s razumijevanjem? .. ajde opet (ili ću objasniti..) :)) ok, evo:

-pa gle, to je tamo navedeno kao PUA. Jasnije? Dakle, to nije malware, nego neželjena app-program-soft i tek ako je malware, postoji neko kazneno djelo za širenje istog (protiv onog tko ga širi), dok istovremeno, čitava IT industija, pa i MS, odriče odgovornost za propuste. .. pa ono, možeš tužiti da je AV propustio neki malware, ali tad početak, to je PUA, ako je adware, tad nije malware. Ako imaš neki malware/virus/nešto, moraš nekako dokazati da je jedno povezano s drugim i da je odgovornost trećeg .. (ne, sad sam se pogubio, ipak sam počitaj i zaključi, tko je za što odgovoran, kriv, što je zakonom kažnjivo i tako te sitnice).

-ipak kao 'smjernica', ne miješaj termine, maliciozni soft, sve u vezi s njim je kažnjivo, ali je problem tužiti.. dok je adware samo neželjen, sam si ga isntalirao i time eliminiraš takvu optužbu osim onog osjećaja da te netko nateže.. i slažem se. (čak se pridružujem tom natezanju.. ) :)... ali, navijam za tebe, jer bi svijet bio bolje mjesto da je manje takvog smeća.

 

-npr, bila je nedavno tema, monitor.hr i miner, posljedice? nema ih..

-naše pravosuđe? Radije prijavi na španjolskom sudu ili privatna parnica u usa..

 

- Sretno!

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
protjeran
offline
Re: Windows 10 - općenito
ihush kaže...



 - što s privolom? Tuži, filehypo, microsoft, proizvođače softa.. sve i susjede. Adware je legalan, nije kažnjiv. AV ga ne blokira, jer bi bilo kršenje vlasničkih prava (vlasnika računala). Navlakuša, zavaravanje itd. .. navijam za tebe, no to ti neće pomoći.

Adware, ako postoji neki disclaimer, opcija, .. i najvažnije, deinstall, tad ne možeš ništa. Ako ga nisi mogao deinstalirati tad nije adware i priča je pogrešna (malware, zloćudni soft, druga osnova..). BTW, isto/slično pravilo vrijedi za npr SPAM, ne možeš tužiti-prijaviti nakon prve neželjene poruke, nego zatražiti brisanje s mailing liste, tek nakon tog je kažnjivo djelo, do tad je legitimno PR sredstvo. Ako te mogućnosti nema (odjave), tad je to kazneno djelo, druga osnova, itd. ..ali, zašto je to bitno u priči, ne možeš tužiti, pa mijenjati-skakati s optužbom, nego konkretno, ono što možeš dokazati. Možda je taj adware poslužio daljnjoj infiltraciji, kao trojanac.. možda neki treći soft. To nije lako dokazati. Dok je skoro nemoguće dokazati da je neželjeni soft, kojeg si po opisu, sam instalirao, to implicira 'privolu' (ako milsiš da formalni riječnik pomaže..) :) Pokušaj biti 'nesvjestan' ili što već.. no, stanje osobe ili mogućnost prosudbe online, nije nešto čime se može dobiti takav spor. .. tak da, đabe formalno-pravni stav.. ništa od toga. .. ali navijam za tebe, jer takvo je stanje, pomoglo bi svima da je bolje, urednije. ..

 

nego, drugi dio.. opet, tvoj link, .. jesi li pročitao, s razumijevanjem? .. ajde opet (ili ću objasniti..) :)) ok, evo:

-pa gle, to je tamo navedeno kao PUA. Jasnije? Dakle, to nije malware, nego neželjena app-program-soft i tek ako je malware, postoji neko kazneno djelo za širenje istog (protiv onog tko ga širi), dok istovremeno, čitava IT industija, pa i MS, odriče odgovornost za propuste. .. pa ono, možeš tužiti da je AV propustio neki malware, ali tad početak, to je PUA, ako je adware, tad nije malware. Ako imaš neki malware/virus/nešto, moraš nekako dokazati da je jedno povezano s drugim i da je odgovornost trećeg .. (ne, sad sam se pogubio, ipak sam počitaj i zaključi, tko je za što odgovoran, kriv, što je zakonom kažnjivo i tako te sitnice).

-ipak kao 'smjernica', ne miješaj termine, maliciozni soft, sve u vezi s njim je kažnjivo, ali je problem tužiti.. dok je adware samo neželjen, sam si ga isntalirao i time eliminiraš takvu optužbu osim onog osjećaja da te netko nateže.. i slažem se. (čak se pridružujem tom natezanju.. ) :)... ali, navijam za tebe, jer bi svijet bio bolje mjesto da je manje takvog smeća.

 

-npr, bila je nedavno tema, monitor.hr i miner, posljedice? nema ih..

-naše pravosuđe? Radije prijavi na španjolskom sudu ili privatna parnica u usa..

 

- Sretno!

 Hahahaha, evo tebe opet.

 

Adware je legalan? Ako nisam pristao na to, onda nije. Ako koristim freemium programe, onda svjesno pristajem na reklame. Ovdje se radi o spywareu na kojeg sasvim sigurno nisam pristao.

 

Kulturni Web siteovi upozoravaju na reklame unutar aplikacija: http://www.softpedia.com/get/Multimedia/Video/Video-Players/RealPlayer.shtml. Pogledaj sličicu.

 


AV ga blokira.

 

Microsoft od 2014.: https://www.pcworld.com/article/2140240/microsoft-to-start-blocking-adware-that-lacks-easy-uninstall.html Ovaj spyware nije imao nikakav uninstall. Štoviše, nakalemio se i na sys direktorij windowsa.

 

Sophos: "Sophos Enduser Protection for Windows integrates the ability to block or selectively allow adware and other PUAs. There is no requirement for a separate client or license fee; it detects adware in the same way as viruses, spyware, Trojans and worms."

 

AVG: "Other adware is written in ways common to viruses, Trojans and spyware. To remove this kind of adware, you’ll need a dedicated adware removal tool. Luckily, the advanced security suites you would normally use to protect yourself from viruses, Trojans and spyware also include those adware removal tools."

 

ESET NOD32: "Configure ESET products to detect or ignore unwanted, unsafe and suspicious applications

What is a PUA?

Potentially unwanted and suspicious applications are programs that may not be intentionally malicious, but can negatively affect the performance and reliability of the system or send information to third parties. Potentially unsafe applications, such as keyloggers and password-cracking tools, can have legitimate uses but can also be components of malware.

Select or deselect the check boxes next to Enable detection of potentially unwanted applications, Enable detection of potentially unsafe applications and Enable detection of suspicious applications according to your preferences. Click OK to save your changes."

 

"Možda je taj adware poslužio daljnjoj infiltraciji, kao trojanac.. možda neki treći soft. To nije lako dokazati." Nije lako dokazati?

 

"Dakle, to nije malware" - taj link sam dao da ne cendraš da sam ti dao neku manju poznatu adresu. Provjeri sam na drugim adresama, riječ je spywareu.

 

"moraš nekako dokazati da je jedno povezano s drugim" - već je odavno dokazano. Riječ je o napasti iz 2011.

 

Za tebe, još jednom, ovaj put sa sitea Malwarebytes-a:

"Posted May 24, 2016
What is RelevantKnowledge?

The Malwarebytes research team has determined that RelevantKnowledge is adware. These adware applications display advertisements not originating from the sites you are browsing.
RelevantKnowledge is also considered spyware because of their market research."

 

Spyware. Zapamtio?

Poruka je uređivana zadnji put sri 29.11.2017 19:40 (ridealong).
6 godina
protjeran
offline
Re: Windows 10 - općenito
ihush kaže...

kad već daješ i link.. jesi li pročitao?

-to nije virus, adware, tj ovisi kako ga koji AV klasificira-nazove.. (C/P)

Also detected as: not-a-virus:AdWare.Win32.Agent.hajq (Kaspersky) Proxy-OSS (McAfee) a variant of Win32/Adware.RK.AE application (ESET) Generic Proxy-OSS Application (Sophos)ADW_RELEKNOW (Trend Micro) Backdoor.Farfri!4943 (Rising AV) Gen:Variant.Adware.Graftor.172424 (BitDefender) Spyware.Marketscore (Symantec)

 Kad već dajem link, pogledaj nazive ove napasti: Generic Proxy, Backdoor, Spyware... Pametnome dosta.

 

A onaj veli: 2-3 AV programa. Ovdje ih je 8. A gdje su još Kaspersky, F-Secure, Panda...

 

Čitate li vi što vam se piše? Pitam dobronamjerno, a ne svađalački.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 29.11.2017 19:39 (ridealong).
15 godina
online
Re: Windows 10 - općenito
ridealong kaže...
ihush kaže...

kad već daješ i link.. jesi li pročitao?

-to nije virus, adware, tj ovisi kako ga koji AV klasificira-nazove.. (C/P)

Also detected as: not-a-virus:AdWare.Win32.Agent.hajq (Kaspersky) Proxy-OSS (McAfee) a variant of Win32/Adware.RK.AE application (ESET) Generic Proxy-OSS Application (Sophos)ADW_RELEKNOW (Trend Micro) Backdoor.Farfri!4943 (Rising AV) Gen:Variant.Adware.Graftor.172424 (BitDefender) Spyware.Marketscore (Symantec)

 Kad već dajem link, pogledaj nazive ove napasti: Generic Proxy, Backdoor, Spyware... Pametnome dosta.

 

A onaj veli: 2-3 AV programa. Ovdje ih je 8. A gdje su još Kaspersky, F-Secure, Panda...

 

Čitate li vi što vam se piše? Pitam dobronamjerno, a ne svađalački.

 

 

 opet ja. :) i naravno, nije svađalački .. možda nepotrebno, možda dosadno, pogrešno?

pa idemo redom: quote..

 - i sadržaj stranice:

pod naslovom: PUA:Win32/RelevantKnowledge

koji navodi druge AV-opis/naziv.

 

- u čemu je problem? U nazivu-klasifikaciji? To ne odlučujem ja, pogrešno drvo.. :)

.. kao što to razni AVji različito nazivaju, opet ne ja, nego ti staviš link, nazive itd.. a ja ti samo kažem, PUA nije nešto što se inače blokira antivirusom, nego to ovisi o korisniku (kao i postavkama, ponašanju..), ne o tome što ja kažem ili mislim. Možda docirajuće? Uvredljivo? Pa zgodno je iskoristiti temu, zbog ostalih, možda netko izbjegne iste probleme. Tak da nit te imam na piku, nit sam ti pomogao-odmogao ili mi je svađa na pameti. (čak, naprotiv, da postoji šansa za tužbu, navijao bi... ali, nema je..).

 

-drugi dio koji se odnosi na 'privolu' .. :)) .. a-gle, ako si instalirao, time si dao privolu. Ako je adware, tad je legitiman, ako je malware, prijavi-tuži.. no šanse su u oba slučaja nikakve.

u toj privoli, spominješ i svijest, pa u tome i je problem, korisnik mora biti svjestan realnosti, interneta, navlakuša.. neće ga AV spasiti, može ponekad, ne mora. AV-soft je pandan cjepljenju protiv gripe.. a ako se može izvjeći izloženost, to je sigurniji način, manje rizičan. RL ili PC slično.

To opet nije zbog tebe, nego zbog svijesti korisnika koji možda pročitaju temu. Ti si već cijepljen :)

Generalna uputa, postoje bezbrojni programčići, free(oblici).. većina nešto želi, neku zaradu. Pripaziti na sitne detalje je poželjno. Kad je 'samo' adware nije strašno (posljedice), ali može biti trojanac, neki mix, nakon čega krene ozbiljnije i problemi. Koristite provjerene app i izvore, ima ih dovoljno. Ako se baš mora, onda pripaziti i ne samo klikati next, jer AV nije nešto što štiti 100% idealno cca 90% realno kao i placebo +50%.. više pomogne korisnik koji je svjestan toga, jel malware ili pretrčavanje ceste, gripa, nešto treće.. slično je pravilo. Oprez i rizik, a svjesna osoba prihvaća i posljedice.

 

Opet, to s tobom nema veze, nit si mi na nekom piku.. čisto tema koja je upotrebljiva za tipkanje. Svjestan sam :) .. da se većina prvo mora opeći, ali možda 'jedan' pročita i spasi se sekundu prije klika.

 

edit:

ridealong kaže...
..

 

Za tebe, još jednom, ovaj put sa sitea Malwarebytes-a:

"Posted May 24, 2016
What is RelevantKnowledge?

The Malwarebytes research team has determined that RelevantKnowledge is adware. These adware applications display advertisements not originating from the sites you are browsing.
RelevantKnowledge is also considered spyware because of their market research."

 

Spyware. Zapamtio?

 -nisam. :) ajd pliz, piši po-la-ko.. :))

ili vidi što mi to korespondiraš, što piše? Mislim da piše, kako oni smatraju da je to adware .. dok dodaju da se može smatrati i spywareom zbog (prikupljanja podataka..)..

i opet, ja tvrdim nešto ili samo koristim tvoje postove-quotove? :) .. onak, oČEmo sad to zvat, štajaznam virus? može.. meni svejedno.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 29.11.2017 20:41 (ihush).
6 godina
protjeran
offline
Re: Windows 10 - općenito
ihush kaže...
ridealong kaže...
..

 

Za tebe, još jednom, ovaj put sa sitea Malwarebytes-a:

"Posted May 24, 2016
What is RelevantKnowledge?

The Malwarebytes research team has determined that RelevantKnowledge is adware. These adware applications display advertisements not originating from the sites you are browsing.
RelevantKnowledge is also considered spyware because of their market research."

 

Spyware. Zapamtio?

 -nisam. :) ajd pliz, piši po-la-ko.. :))

ili vidi što mi to korespondiraš, što piše? Mislim da piše, kako oni smatraju da je to adware .. dok dodaju da se može smatrati i spywareom zbog (prikupljanja podataka..)..

i opet, ja tvrdim nešto ili samo koristim tvoje postove-quotove? :) .. onak, oČEmo sad to zvat, štajaznam virus? može.. meni svejedno.. :)

 

Po-la-ko! Evo, napisao sam. 

 

Sad ozbiljno.

 

Danas u 16:16 na-pi-sa-o sam: "Striktno gledajući, adware nije malware osim ako nije i spyware što ovaj moj jest."

 

Juhuhuhuhuhuuuuuuuuuuuuuuu!

 

 

 

15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Suma sumarum. Sam si instalirao navedeni ad/spyware prilikom instalacije neke aplikacije skinute sa navedenih stranica. Možemo sad tu filozofirati do sutra što je i tko je malware, a što i tko nije.
Microsoftof defender ga je očito smatrao nebitnim i neštetnim, te zbog toga nije reagirao.
Jedini antivirus koji je u ovom slučaju zakazo, bio je tvoj interni antivirus, popularno zvan razum ili "common sense".
Drugi puta opreznije. Ili provjeri verziju i postojeće nadogradnje, pa nadogradi.

Što se tiče samog čišćenja navedenog "napasnika", adwcleaner, eventualno MBAM/Spybot iza ili prije adwa i riješeno.
Nitko ti nije niti ti neće oteti milijune s računa, nauditi tebi i/ili familiji i ucjenjivati te na temelju tog adwarea.

I da... Ako te muči praćenje i prikupljanje podataka... Pravac planina, špilja i maknuti se od tehnologije u potpunosti.
Moj PC  
1 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Windows 10 - općenito
WackyZG kaže...
Suma sumarum. Sam si instalirao navedeni ad/spyware prilikom instalacije neke aplikacije skinute sa navedenih stranica. Možemo sad tu filozofirati do sutra što je i tko je malware, a što i tko nije.
Microsoftof defender ga je očito smatrao nebitnim i neštetnim, te zbog toga nije reagirao.
Jedini antivirus koji je u ovom slučaju zakazo, bio je tvoj interni antivirus, popularno zvan razum ili "common sense".
Drugi puta opreznije. Ili provjeri verziju i postojeće nadogradnje, pa nadogradi.

Što se tiče samog čišćenja navedenog "napasnika", adwcleaner, eventualno MBAM/Spybot iza ili prije adwa i riješeno.
Nitko ti nije niti ti neće oteti milijune s računa, nauditi tebi i/ili familiji i ucjenjivati te na temelju tog adwarea.

I da... Ako te muči praćenje i prikupljanje podataka... Pravac planina, špilja i maknuti se od tehnologije u potpunosti.

Sam pao, sam se ubio. Ha?

 

A to što proizvođač freewarea bundla spyware uz glavnu aplikaciju i taj spyware instralira očito *bez* pristanka korisnika, to uopće nije bitno. Oprosti, ali kakav je to način razmišljanja?

 

"Jedini antivirus koji je u ovom slučaju zakazo, bio je tvoj interni antivirus, popularno zvan razum ili "common sense". " - kao što sam napisao, sam pao, sam se ubio. Instalirao sam desetak super-ultra-mega popularnih freeware i shareware programa iz legitimnih izvora i jedan od njih mi je podvalio spyware. I sad sam ja kriv za to. Svašta.


"Drugi puta opreznije. Ili provjeri verziju i postojeće nadogradnje, pa nadogradi." - o kakvoj nadogradnji pišeš?

 

"Nitko ti nije niti ti neće oteti milijune s računa, nauditi tebi i/ili familiji i ucjenjivati te na temelju tog adwarea." - Riječ je spywareu.

 

"I da... Ako te muči praćenje i prikupljanje podataka... Pravac planina, špilja i maknuti se od tehnologije u potpunosti." - Ne treba biti paraoničan, ali ne treba niti sve takve stvari prihvaćati ravnodušno.

 

Za primjer (jer smo u temi o Win 10), svi su se uzjogunili na Microsoftovo pretjerano korištenje telemetrije u Win 10. Čak postoji i aplikacija koja to manje vještim korisnicima Win 10 gasi: https://www.oo-software.com/en/shutup10. Tebi to ne smeta?

 

 

Pogledaj CNN.com. Početna stranica upotrebljava 23 trackera. To je normalno?

 

 

 

 

 

 

 

16 godina
offline
Windows 10 - općenito
Pozdrav trenutno sam na CU 1709, htio bih downgreadat na 1703 (pa cu skinut navedeni image).
Nego dal se da u winsima blokirat auto.update OSa?

Da ne bi bilo instaliram 1703 i on automatski skine musicavi 1709 bez mog znanja.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

Neki razlog zašto ne želiš koristiti 1709?

16 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Marko :D kaže...

Neki razlog zašto ne želiš koristiti 1709?

 Lag tj trzanje u igri isto tak dok koristim istovremeno telku putem hdmia (extended mode) prilikom koristenja video plejera..

Dost se ljudi zali na to..

Lagano m iritraju te stvari kad znam da prethodnom buildu (1703) nisam imao tih problema..

16 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

Nije ništa bolje ni nakon zadnjeg update-a (KB4051963)?

16 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
zstef kaže...

Nije ništa bolje ni nakon zadnjeg update-a (KB4051963)?

 Hmmm. Moram pogledat doma dok dojdem, updejta kak njemu pase:D

E to se mora promjenit:)

 

Znam da mi je 1703 radio odlicno..

13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

Možeš probat sakriti ažuriranje preko Microsoftovog alata - klik.

 

Odeš Hide updates i sakrišFeature update for Windows 10, version 1709. Kasnije, kad ćeš htjet instalirat FCU, jednostavno vratiš ažuriranje preko istog alata i to je to.

Poruka je uređivana zadnji put pet 1.12.2017 18:30 (Marko :D).
16 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Marko :D kaže...

Možeš probat sakriti ažuriranje preko Microsoftovog alata - klik.

 

Odeš Hide updates i sakrišFeature update for Windows 10, version 1709. Kasnije, kad ćeš htjet instalirat FCU, jednostavno vratiš ažuriranje preko istog alata i to je to.

 Citam nekaj po netu da se da dizejblat i prek registrija azuriranje OSa.

https://www.windowscentral.com/how-stop-updates-installing-automatically-windows-10

13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
zvonac kaže...

 Citam nekaj po netu da se da dizejblat i prek registrija azuriranje OSa.

https://www.windowscentral.com/how-stop-updates-installing-automatically-windows-10

To ti neće skidati ni instalirati ažuriranja dok ti ne klikneš na Download. Ja bi ti svejedno preporučio metodu koju sam napisao jer ćeš na taj način moći instalirati ostala sigurnosna ažuriranja dok preko ovog načina, kojeg si ti naveo, nećeš instalirati ni jedno ažuriranje.

 

Svakako, prije vraćanja na 1703, instaliraj najnoviji update KB4051963 i provjeri jesu li problemi riješeni. U detaljima ažuriranja piše "Addressed a performance regression when users run full-screen Microsoft DirectX 9 games and applications.".

Poruka je uređivana zadnji put pet 1.12.2017 18:58 (Marko :D).
16 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Marko :D kaže...
zvonac kaže...

 Citam nekaj po netu da se da dizejblat i prek registrija azuriranje OSa.

https://www.windowscentral.com/how-stop-updates-installing-automatically-windows-10

To ti neće skidati ni instalirati ažuriranja dok ti ne klikneš na Download. Ja bi ti svejedno preporučio metodu koju sam napisao jer ćeš na taj način moći instalirati ostala sigurnosna ažuriranja dok preko ovog načina, kojeg si ti naveo, nećeš instalirati ni jedno ažuriranje.

 

Svakako, prije vraćanja na 1703, instaliraj najnoviji update KB4051963 i provjeri jesu li problemi riješeni. U detaljima ažuriranja piše "Addressed a performance regression when users run full-screen Microsoft DirectX 9 games and applications.".

 Ništa, nula bodova.. Izgleda da bum puknul 1703, jer ovo je loše na 1709..

14 godina
offline
Windows 10 - općenito

Kak si krenul buš došel i do XP-a 

Some people are so poor... all they have is money!
Moj PC  
0 0 hvala 0
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 10 FAQ, Windows 10 - problemi
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice