Windows 10 - općenito izdvojena tema

poruka: 15.417
|
čitano: 3.437.472
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 10 FAQ, Windows 10 - problemi
12 godina
offline
Windows 10 - općenito

za sam sistem i osnovne programe, driveri itd  120 GB ti je dosta , ako ćeš koju igru ili veci programe onda 250 bar treba . 

Moj PC  
1 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
error_666 kaže...

za sam sistem i osnovne programe, driveri itd  120 GB ti je dosta , ako ćeš koju igru ili veci programe onda 250 bar treba . 

 system, office 365 i premiere, afteri, photoshop ilustrator i lightroom plus fusion 360 i hrpa manjih programa i sve zajedno 60tak gb... 120GB je vise nego dovoljno....

Poruka je uređivana zadnji put sri 23.10.2019 21:07 (Posmatrač).
15 godina
online
Re: Windows 10 - općenito
Devetnica kaže...

Pozdrav!

Koliko je dovoljo velika particija za WIn 10? Kupio bih 2 hdd-a, a jedan će biti SSD od 1Tb i zanima me koliko je win 10 dosta za normalan rad, je li to 256Gb ili 500Gb? S time ako podijelim na 2 particije (2 x 500Gb) na jednoj bi bili Win 10, a na drugoj programi... Hvala

- to ovisi o korisniku-aplikacijama.. svaki slučaj može biti drugačiji.

-sam win može 30gb, poželjno još toliko (za disanje..) tj to je 60, ali sve app, nevisno gdje instaliraš, nešto dodaju u sys foldere npr fontovi i tempovi.. nema neke veće koristi appse instalirati na drugu particiju, tj app-soft može zajedno a treba odvojiti podatke-radne za te appse, kao i download, igre (koje mogu biti same veće od sveg ovog zajedno..). Pravilo je podijeliti apps od podataka za npr backup ili reinstall-clean.. a same appse na ssdu mogu biti bilo gdje, + pošto win ne voli da bilo koja app nešto čačka po C: tad je to dodatni razlog da app bude negdje drugdje no relano neprimjetno-nebitno.

-tako dođeš do 120gb kao ok diska, tek veće ima smisla dijeliti na particije.

-dodatno, slično kao u raidu, ako su odvojeno sys+app taj disk stalno nešto radi, ako su podaci na drugom tad oba diska mogu raditi istovremeno-paralelno tj brže tj efektivno kao u raidu-par a bez kompliciranja i ovišenja o kontroleru, pa je poželjno imati dva diska (neovisno hdd-ssd.. jer dva su ipak dva..), no particija ne pomaže tako jer je ipak jedan fizički disk i tad je to ograničenje brzine. Pošto su cijene dosta linearne, optimalnije je kupiti 2x120 nego 1x240 .. ali nije ni to baš tako, tj nije ni brzina ssda linearna nego su u pravilu veći-brži (interni kontroler i način rada..) kao i ukupni kapacitet koji nikad prevelik pa poželiš još dodati.. tad je bolji jedan veći + neki dodatni kad poželiš.. ili kao što je do sad bilo 'pravilo' da se za storage koristi neki hdd 1-2-više TBa.. .. no sad već dolazi vrijeme kad će ssd biti jeftiniji (i to će nastaviti, dok hdd ne može zbog materijala-resusa koji imaju cijenu.) Sad su već 1tb ssd ok cijene, za godinu će biti cijena kao sad 120-240.. to je tako i čak imamo paradox u cjenicima da je stari manji disk skuplji od novog dvostuko većeg istog branda-klase.. jer to su silicij-chipovi i to se svakih par godina podupla od iste količine slilicija.

 

-što veći disk, što manje ga nepotrebno cjepkati osim koliko je potrebno zbog 'urednosti' za os-app-podatke dok storage držiš u jednom komadu (no što veći to je više izgublenih podataka kad crkne ako nemaš backup.. a ako imaš backup tad veličina tog diska postane problem tj lakše je backupirati manji.. + tad stekneš naviku ne skupljati sve smeće interneta, jer jedino važno nenadoknadivo su tovoji podaci).

 

-pravila nema, ovisi o potrebi i resursima na raspolaganju + sutra će biti nešto novo i sve se promjeni.. pa odabereš nešto od onog što misliš da tebi odgovara, ne meni ili nekom desetom forumašu jer ti ćeš koristiti... :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
odjavljen
offline
Windows 10 - općenito

Cemu particioniranje SSD-a??

Freak Show Inc.
 
1 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Friday kaže...

Cemu particioniranje SSD-a??

 Preglednosti ;)

16 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
tajo1960 kaže...
Friday kaže...

Cemu particioniranje SSD-a??

A zašto ne? Ako iz bilo kojeg razloga treba raditi Format C... zašto ne? Drugi diskovi OK, ali ako je 1 TB SSD "samo" sistemski i ostatak... zašto ne?

Zašto bi uzeo 1TB SSD za sistem uopće?

Every man dies, not every man really lives. William Wallace (1272 - 1305)
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Windows 10 - općenito
tajo1960 kaže...
Friday kaže...

Cemu particioniranje SSD-a??

A zašto ne? Ako iz bilo kojeg razloga treba raditi Format C... zašto ne? Drugi diskovi OK, ali ako je 1 TB SSD "samo" sistemski i ostatak... zašto ne?

 

Pa danas manje-vise svi imaju neki USB disk za backup. Trebas formatirati - napravis backup sranja na taj disk i dobro

 

Posmatrač kaže...
Friday kaže...

Cemu particioniranje SSD-a??

 Preglednosti ;)

 

Kakva crna preglednost? Tako mozes napraviti folder na C disku koji ce se zvati "moj lazni D disk", snimit unutra sve sto bi inace islo na D i pretvarat se da imas vecu preglednost

Freak Show Inc.
 
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Windows 10 - općenito

Pazi ovog sarana... "bez ikakvih nepotrebnih pitanja"??? Jesi ti mozda zamjenio ovaj forum sa nekom ustanovom u kojoj mozes tako nastupati?

Freak Show Inc.
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Friday kaže...

Cemu particioniranje SSD-a??

 Iz istog razloga zbog kog se uvek sistem delio na dve particije. Nije zamena za backup, ali u 90% situacija olakšava stvari kada treba reinstalirati Windows, plus ima nas koji smo ovisnici o multibootu, tako da uvek na novom disku odsečem 2-3 OS particije i ostatak ostavim za data.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
16 godina
odjavljen
offline
Windows 10 - općenito

Totalno promaseno, pogotovo u sustavima gdje ima vise diskova. Odrezes OS na 200 giga. I onda shvatis da ne mozes igre instalirati na tu particiju. Onda nakon nekog vremena shvatis da ti je zapravo ostatak od 50-60 giga do tih 200 zapravo samo izgubljen prostor jer ga neces nicime nikad ispuniti. A ako se priblizis tome da ga ispunis - pitat ces se zasto nisi ostavio vecu particiju za OS. I to onda ide unedogled.

Freak Show Inc.
 
0 1 hvala 0
13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Friday kaže...

Totalno promaseno, pogotovo u sustavima gdje ima vise diskova. Odrezes OS na 200 giga. I onda shvatis da ne mozes igre instalirati na tu particiju. Onda nakon nekog vremena shvatis da ti je zapravo ostatak od 50-60 giga do tih 200 zapravo samo izgubljen prostor jer ga neces nicime nikad ispuniti. A ako se priblizis tome da ga ispunis - pitat ces se zasto nisi ostavio vecu particiju za OS. I to onda ide unedogled.

Ja sam HDD od 1 TB na laptopu podijelio na dvije particije (pola-pola). Za moje potrebe 1 TB je i više nego dosta, pa sam stavio da C: ima 465,66 GB, a D: 464,95 GB. Na C:, logično, sustav, programi i ostalo, na D: backup.

7 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

@friday

Podjela diska na vise particija je dobra stvar. To ćeš najbolje iskusiti prilikom reinstalacije ili nove instalacije ( istog ili nekog drugog ) operativnog sistema.

Ako imaš zasebnu particiju sa gomilom podataka, ta particija ostaje netaknuta prilikom reinstalacije ili instalacije novog operativnog sistema.

Ako je cijeli disk jedna particija, onda ti negine dodatni posao ( backup, restore ) prilikom dubljih zadiranja u sistem.

Ako je mapa sa podacima ( na toj drugoj particiju ) stavljena u sinhronizaciju sa npr dropboxom ( boxom, gdriveom, onedriveom...) onda je to za home usera i dostatno backup rješenje ( podaci su mu na tom disku i u cloudu ) . Naravno, ako su baš bitni podaci, onda još jedna kopija na ext HDD povremeno
16 godina
odjavljen
offline
Re: Windows 10 - općenito
Marko :D kaže...

 Na C:, logično, sustav, programi i ostalo, na D: backup.

 

Particiju na istom fizickom disku ti smatras backupom?

Freak Show Inc.
15 godina
online
Re: Windows 10 - općenito
Friday kaže...
..

 

Kakva crna preglednost? Tako mozes napraviti folder na C disku koji ce se zvati "moj lazni D disk", snimit unutra sve sto bi inace islo na D i pretvarat se da imas vecu preglednost

 -čemu se pretvarati? :)

-bolja organizacija, backup (sys-podaci odvojeno..) a to kako se pojedine potrebe korisnika mijenjaju ili pogrešno predviđanje je stvar .. pa lošeg plana, kao gradnja kuće ili bilo čega, (ne)iskustvo.

-naravno, neće time disk biti brži-jači, ali neće ni sporiji. + alati dozvoljavaju resizanje pa je to više fakultativna rasprava ili lako ispravljiva greška-procjena, nevažno napravi li jednu particiju pa dodaje ili više pa resiza-briše itd.

.. ali, velika razlika ako se radi sysbackup, + navika da se npr igre guraju na c: uz sys a igre su danas veće od ssveg ostalog zajendo i klinci ih troše ko žvake.. tad ni pentabajti nisu dovoljni.

-kad kažeš, imaš vanjski disk pa kad treba backupiraš .. da, ako sys-računalo radi, što kad crkne? + backup se radi kad je ispravno, kad ne trebaš. Zato je praktičnije imati particije, kao i i mati bilo što, plaću .. osim boleština :)

+ kad se i potrebe relano promjene u radu, npr novi razvojni alat.. OS zapravo ostaje isti, win treba isti prostor za rad-disanje.. sam može na 30-60gb.. i sretan je ko prase. Sve ostalo, appsi, dokumenti-fileovi.. može na neki drugi disk-path, bilo gdje (pa i mrežu, + nas-san itd.).

i možda najbolji razlog.. sam win, tj uac-admin i ograničenja kad bilo koja app nešto prtlja po C: .. a po ostalim diskovima može što želi, juzerski, nije sys i sys je tad happy. Tad je bolje (ili isto) imati odvojene particije, dok je količina mjesta za pojedinu stvar juzera, navike i za svakog različita ili slučajno isto dok mrako u svom primjeru stavlja pola-pola (koji je meni najgori odgovor jer govori da nemaš ideju ili konkretnu potrebu pa 50% ispada jednako dobro kao bilo koji drugi omjer).

-jedino ne treba previše usitniti disk, jer premali dijelovi su ponekad beskorisni, ali alati to lako isprave pa ne vidim poseban problem. Dok je problem-kvar situacija kad je velika prednost i mati odvojeno i prosječnom pogotovo kućnom juzeru je tad stanje urednije uz par pravila da npr igre instalira na odgovarajući disk-particiju, no steam i to rješava za tudume, tj sad je dovoljno stema instalirati na željenu particiju i ostalo je logika-automatika za igre. Download? Zašto bi to bilo na sys disku ako juzer skida terabajte u sekundi.. itd.

-argument protiv particija je jednak-sličan protiv direktorija-foldera.. tj zašto ne? ili zašto se 'pretvarati' .. mjesta ima ili nema. Ako je pogrešno podjeljeno lako je ispravljivo daleko manji problem nego spašavanje kad se problem desi s jednom particijom pogotovo što je disk-medij veći jer time implicitno može biti i više za spašavanje.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
4 godine
protjeran
offline
Windows 10 - općenito

Opet Friday i njegov ego. Pa daj čovječe dozvoli drugima da imaju svoje mišljenje, nije forum mjesto gdje će ti ljudi klimati da šefe, tako je šefe...

 
2 0 hvala 1
5 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Friday kaže...
....
Posmatrač kaže...
Friday kaže...

Cemu particioniranje SSD-a??

 Preglednosti ;)

 

Kakva crna preglednost? Tako mozes napraviti folder na C disku koji ce se zvati "moj lazni D disk", snimit unutra sve sto bi inace islo na D i pretvarat se da imas vecu preglednost

 Mogu ali mi particiju pokazuje puno jasnije nego folder. Ne moram razmisljati kada radim reinstal windows iako to radim jednom godisnje ako i tad. Jednostavno ne razmsiljam. One drive drop box sve mi je na D particiji. poslije smao pokazem foldere i voila nema nikakvog dodatnog downloada........ Ima nekakvih mana praviti drugu particiju? Nesto sto mi je svih ovih godinama promicalo? 

 

Imam ja i nas i 1 tb one drive ali mi ovako sve puno preglednije....

Poruka je uređivana zadnji put čet 24.10.2019 18:59 (Posmatrač).
13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Friday kaže...
Marko :D kaže...

 Na C:, logično, sustav, programi i ostalo, na D: backup.

Particiju na istom fizickom disku ti smatras backupom?

Ne kompletnim backupom, ali jednim dijelom backupa da. Za važne stvari imam USB, prijenosni tvrdi disk i Google Drive. Trenutno mi je na D: particiji samo system image backup, ništa više.

7 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
wiksi94 kaže...

Opet Friday i njegov ego. Pa daj čovječe dozvoli drugima da imaju svoje mišljenje, nije forum mjesto gdje će ti ljudi klimati da šefe, tako je šefe...

  pa mišljenja mogu biti glupa, zašto na to ne ukazati? ne kažem da je ovo glupo... na ssd, nvme bih radio particiju jedino ukoliko nemam nikakav drugi disk za dokumente, programčiće i piydarije... back up, zašto to tako ne nazvati, nemaju ljudi tone diskovlja, nas, backup server, ne vole svi oblak etc... zašto je ssd, nvme glupo formatirati? jer je (obično) jedini brzi disk i bilo bi lijepo da je što veći za programe, igre itd. koji se instaliravaju na c: a ne ga trošiti na pričuvu, dokumente, backup i ostalo na drugoj particiji, ne kažem da nije lijepo imati particiju kad zagusti i crkne sys pa ne moraš s nekim winpe skupljati dokumente prije formata... ako čovjek ima drugi disk nek ne particionira ssd, nvme, šteta, glupo...

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobi, dobimo, dobite, dobe...
5 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Marko :D kaže...
Friday kaže...
Marko :D kaže...

 Na C:, logično, sustav, programi i ostalo, na D: backup.

Particiju na istom fizickom disku ti smatras backupom?

Ne kompletnim backupom, ali jednim dijelom backupa da. Za važne stvari imam USB, prijenosni tvrdi disk i Google Drive. Trenutno mi je na D: particiji samo system image backup, ništa više.

 To se ne smatra backupom jer ti ne stiti od crkavanja diska......USB stick se pogotovo ne koristi za bilo kakve vazne stvari jer je to valjda komponenta koja ce najprije crknuti.....

13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

Smatram jednim dijelom backupa jer prilikom reinstalacije OS-a, podaci pohranjeni na toj particiji ostaju. Ali ne smatram punokrvnim backupom jer rikavanjem tvrdog diska odlaze svi podaci, nebitno na kojoj particiji oni bili.

16 godina
odjavljen
offline
Re: Windows 10 - općenito
wiksi94 kaže...

Opet Friday i njegov ego. Pa daj čovječe dozvoli drugima da imaju svoje mišljenje, nije forum mjesto gdje će ti ljudi klimati da šefe, tako je šefe...

 

Ego?? Pa cek, zasto ti onda meni ne dozvoljavas misljenje? Lol, upucao si sam sebe u nogu jbt...

 

Louis Pluto kaže...

ako čovjek ima drugi disk nek ne particionira ssd, nvme, šteta, glupo...

 

Izgleda da se, sudeci prema forumskim guruima, mora raditi particija u bilo kojem slucaju. Mozes imati backupe i sve i svasta ali ako imas disk veci od 60 giga - izvoli napravi particije...

Freak Show Inc.
4 godine
offline
Windows 10 - općenito

Ekipa, hvala na odgovorima :) 

Pa cijela rasprava je nastala, lol :) 

Uglavnom, da razjasnim - uzimam 2 diska: 1 SSD  (1Tb) i 1 HDD (4Tb). Tvrdi od 4TB je samo za podatke (video, mp3, filmovi, download folder s interneta, neke backup stvari itd jer kroz zadnjih 20 godina sam skužio da nikad dosta mjesta pogotovo nakon par godina jer se prosotor uvijek nakrca nečime, a za filtriranje od smeća treba vremena).

Osnovni SSD od 1 Tb je za system - Windowse i programe, itd... budući da windowse treba nekad formatirati, imam naviku maknuti sve dolje i staviti frišku kopiju, a ne bih uvijek formatirao cijeli SSD nego bih napravio particiju i samo nju formatirao... praktički je 1 Tb SSD-a možda čak i previše, ali za godinu dana dok se nakrca programa će mi biti žao i falit će mjesta...  recimo ovako, bavim se glazbom i jedan Cubase i VST instrumenti uzmu puno prostora, isto tako i svi ozbiljniji programi (Adobe, itd) ... npr. baza podataka za jedan program ima oko 20-ak DVD-a sample-ova i zvukova koji se kod instalacije stavljaju programu na raspolaganje i tako prostor malo po malo ode...

Dakle, ako moram staviti nove win u tom sluačaju ne bih svaki put stavljao ponovno ogromne količine podataka nakon novih Windowsa nego bih napraivo bih 2 particije,a  na toj drugoj bi ostali podaci....  jer ako stavim sve na jedan ssd - win i sve programe, potoršit ću 2-3 dana dok sve vratim...a ako je win sam na svojoj particiji, na to ode 10 puta manje vremena za slaganje... 

 

Ili si mogu olakšati i kupiti SSD od 256 Gb i nemam više problema, hahaha :) 
Ali ako već imam mogućnost kupiti SSD od 1 Tb, zašto ne? I od tuda pitanje o particijama... uvijek sam WIN stavljao sam na particiju i ostavio prostora jer sistemski folder i sami windosi s vremenom rastu kako se stavljaju programi... 

 

Moj je zaključak da se na C patriciju stavlja ono što ti nije žao izgubiti i staviti ispočetka,a  sve što je važno ide na drugu particiju, a ono što je stvarno važno ide na ext hdd kao backup (imam ih doma hrpu i budući da sam se prije 15 godina opekao i izgubio tonu podataka, sada sve stavljam na ext hdd)

 

 

 

 

 
1 0 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
Re: Windows 10 - općenito
Friday kaže...
wiksi94 kaže...

Opet Friday i njegov ego. Pa daj čovječe dozvoli drugima da imaju svoje mišljenje, nije forum mjesto gdje će ti ljudi klimati da šefe, tako je šefe...

 

Ego?? Pa cek, zasto ti onda meni ne dozvoljavas misljenje? Lol, upucao si sam sebe u nogu jbt...

 

 Naravno da dozvoljavam, samo ne radim dramu i ne isčuđavam se nekom koji ima drugačije mišljenje. Nemoraš uvijek biti najglasniji.

16 godina
odjavljen
offline
Re: Windows 10 - općenito
wiksi94 kaže...

 Naravno da dozvoljavam, samo ne radim dramu i ne isčuđavam se nekom koji ima drugačije mišljenje. Nemoraš uvijek biti najglasniji.

 

Dramu? Objasnio sam zasto smatram da je nepotrebno i nepozeljno raditi particije u konkretnom slucaju. Tebi je to drama? Kakva galama? Imas problema sa konfrontacijom?

Freak Show Inc.
10 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

Lagano me hvata proljev na ovu raspravu...

Pomalo, šegavo i vajka!
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Za sistem ne treba ssd veći od 256gb i ne treba ga particionirati. Ako ste pri novcu i možete priuštiti ssd-ove većih kapaciteta, koristiti ih za storage. Da li ćete na njima raditi particije ili ne, vaš izbor. Ja bi toliko velik ssd podijelio. Radi urednosti i preglednosti.
Sinoć sam lega jutros...
Moj PC  
1 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Windows 10 - općenito

Koja rasprava o disku i podjeli te što si smiješ kupiti a što ne .. i koliko si  pravo daju pojedinci da o tome odlučuju … zanimljivo.

 

Kolega @Devetnica , tvoj zaključak je po meni u redu i logičan

 

Naravno da ćeš kupiti 1Tb ako ti to financijski ne pravi probleme , dugoročno isplativo i korisno.

Samo ti radi kako želiš tvoj novac tvoja odluka .. tvoje navike ..tvoje potrebe, ne griješiš nigdje a i da griješiš , tvoj grijeh , tvoja odluka i nikoga se ne tiče.

 

Pa yebote , neće meni drugi odlučivati i zapovijedati što ću ja kupiti i kako razdijeliti , pa samo si pitao koliko je dovoljno Windowsima 10 za „normalan rad „ .. kolega @ihush , ti je dao informaciju a i većina ostalih forumaša… i to je to ,rasprava završena , ostalo je na tebi.

 

Pa najbolje da mi drugi odlučuju kad da upalim uređaj i što da gledam na laptopu te kad da ga punim ili koji dio i kad da mijenjam , smanjujem ili povećavam.

 

 

 
5 0 hvala 0
4 godine
offline
Windows 10 - općenito

Ekipa, hvala na odgovorima :)

Imam još 2 kratka pitanja: 

1. Kada skinem Win 10 s Microsoftove stranice (licencu si kupim preko neta) i ako instalaciju windowsa stavim na usb stick, je li on odmah bootabilan ili moram napraviti sam bootabilni usb? Vidim da imaju mogućnost staviti instalciju na dvd, valjda je on isto bootabilan? Ps. Je li ima ljudi koji koriste još dvd-e, lol?

2. SSD disk....  uetu Patriot ili Adata, Wd ili nešto treće? 

Zahvaljujem :)

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

1.

 

tamo skidaš alat, koji te pita da li želiš napraviti bootabilni USB ili skinuti ISO image

 

iz ISO image možeš recimo s Rufusom napraviti bootabilni USB, iako je bolje ako ga napraviš MS alatom

 

2.

 

imaš na Linksu sad Adata 250 GB za 249 kn, inače ljudi zaziru od Patriota (imali su par lošijih modela) generalno idi na User Benchmark stranicu pa preberi...

Ju je je? Je ju je!
15 godina
online
Re: Windows 10 - općenito

1. disk (bilo koji medij) da bi bio bootabilan, mora biti tako pripremljen, 'formatiran' tj kreirani posebni boot sektori mbr ili gpt.. tj kompatibilni s željenim sistemom (hw+sw, bios, os..).

-nakon tog je kopiranj efileova zapravo obično kopiranje, to radi svaki os, soft-alat takve namjene, tj ako skidaš s msove stranice to ti nudi sam mctool tj nudi izbor, skidaš iso-file ili kreiraš ciljani medij usb/dvd.. dok skinuti iso možeš po želji snimiti kad poželiš, kako želiš.. klikanjem takvih alata kao rufus ili rično jer svaki os to može, samo je juzeru lakše klikati-next nego nešto znati.

-ja biram iso, ali običan juzer može usb.. i dobit ćeš bootabilan medij. Ako radiš sam ručno tad je potrebno predznanje-tipkanje-cmd.. ili pogledaj u temi nešto kao boot.. ili koristiš rufus koji je dovoljno samoobjašnjiv i napraviš boot medij mbr-glt-oba itd.. a razlika je ako skinše iso, možeš to ponavljati-učiti po potrebi, ako mctoolom kreiraš usb tad i dalje ne znaš kako to radi i nemaš iso s kojim ako trebaš bilo što drugačije (kompatibilnost, drugo računalo npr mbr ili gpt..).. i tad opet moraš ponoviti postupak koji može potrajati, jer nije samo brzina downloada nego i kreiranje tih wim-esd installer fileova koje može potrajati ovisno o resursima-brzini i satima. Prosječan iso se skine za nekoliko minuta, izrada medija može trajati od 5-15-55... tj slično kao install. Ručno možeš kreirati bootmeidj za nekoliko sekundi-minutu, dok je kopiranje stvar koju obaviš brzinom kopiranja recimo 5min za stikić.. (brže nego izrada isntaller fileova koji su slični zipiiranom .... kompresirani).

 

ako koristiš mctool i klikaš next 90% da će ti sve raditi iz prve, ili neće.. ako nešto nije kompatibilno-podešeno, npr uefi bios i boot medij kao i inicijalizacija diska.. ako je nešto od tog različito, ne radi, no kod novog defaulti su ugl uefi i zato je 90% šansa.. inače 33% ili 50%. Ja se bavim računalima, lako napravim medij, zato skidam iso, običan juzer ne mora.. ne treba mu. Nema tu boljeg načina jer je rezultat identičan, tj radi ili ne dok većina treba install sad i možda nikad tj za 6mj je novi build, dok prosječan pc ako nešto ne crkne ili malware vjerojanto neće zatrebati install par godina. Skupljati isoe nema potrebe za juzere.. 'smeće' tj ako ne trebaš tad je smeće, korisno je samo kad to trebaš a to možeš skinuti za par minuta i svakih 6mj je novo. + čak preferiram umjesto autoupdate-upgradea, zbog mogućeg problema-repaira i sl. skinutu iso i napraviti stikić pa s njim upgrade, tj to je tad i provjera da je sve ok.. ali to je zato jer se time bavim, ostali jednostavno upgrejdaju i većinom radi.. :)

 

2. je tvoj izbor.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 10 FAQ, Windows 10 - problemi
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice