Pitanje u vezi certifikata

poruka: 23
|
čitano: 11.556
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Pitanje u vezi certifikata

Poz svima. Ovako zanima me slijedece.. Zavrsio sam srednju skolu Tehnicar za racunalstvo. Krenuo na prvu godinu informatike ali je skroz u banani, ne koncentrira se uopce na hardwer i software racunala, (malo word, excel i programiranje). 

E sad. Planiram polozit ECDL certifikat, A+ certifikat, pa onda ili za servisera racunala ili network+ ili za sys admina.

Pa sad me zanima dali se sa tim certifikatima i ovom srednjom moze naci dobar posao? jer siguran sam da cu vise naucit sa tim nego sa ovim faksom. za ovo imam volje tako da sam siguran da cu uspjet. Unaprijed hvala na odgovorima :D

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Pitanje u vezi certifikata

Moj savjet ti je završi faks.. makar se prebacio na neki drugi smjer, koji ti možda više odgovara, neki drugi faks i sl.

a certifikate možeš završavati i usputno..

 

Certifikati ti nisu nužno garancija dobivanja posla, nije niti faks, ali je svakako put k lakšem zaposlenju u IT sektoru.

Dugoročno gledano, faks je ulaganje u sebe, jer jednom možda požališ kad te netko odbije, jer nemaš visoku stručnu spremu (makar imao bezbroj certifikata)

nažalost takve stvari se kod nas još uvijek događaju, sam sam bio među takvima, pa znam kako je to. (Veni, vidi,...)

 

No svakako, prije bilo kakve odluke dobro razmisli, što želiš raditi slijedećih 5-10 godina, i što će ti se nuditi za posao kao SSS, a što kao VSS..

IT sektor ima veliku fluktuaciju ljudi i često se mijenjaju poslovi.. tako da je velika vjerojatnost da ćeš makar jednom ili dvaput mijenjati posao.. i vjeruj mi kod nas je jako mala šansa da će ti netko samo tako sa SSS ponuditi voditelja recimo servisnog odjela ili šefa IT-a.

Faks s druge strane (naravno uz dobro stečeno iskustvo) ti otvara malo više vrata.. bez obzira kakav faks završio...

 

Ima jedna stvar (koju nisam niti ja bio svjestan u tvojim godinama), a ta je da faks nije škola i ne treba čekati da ti netko prelije znanje... faks je učenje, otkrivanje, istraživanje i puno puno neprospavanih noći..

To što si tehničar za računalstvo, bi ti trebao biti svojevrstan plus... no trebaš ga znati iskoristiti...

 

Faks+mnogo uloženog truda = uspjeh... to je kao neka formula, koja bi trebala paliti, a certifikati su samo jedan dodatni dokaz tvoje kvalitete... no eto sve je relativno.

Ponekad se stvari jednostavno poslože na mjesto, ponekad baš i ne.

 

Eto, možda ti nečiji drugi savjet otvori još koji obzor, no moj glas ide faksu i velikom ulaganju i trudu..

 

Pozdrav.

UTERE SED NE ABUTERE!
14 godina
neaktivan
offline
Pitanje u vezi certifikata

Hmm.. ma gle znam da faks donosi diplomu al sta mi vrijedi kad ne naucim nista tamo?

jos jedno pitanje.. sa kojim certifikatom da pocnem? jel mi trebe ECDL il mogu odma pocet sa CompTia a+? Hvala :D

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Pitanje u vezi certifikata
Pipo_90 kaže...

Hmm.. ma gle znam da faks donosi diplomu al sta mi vrijedi kad ne naucim nista tamo?

jos jedno pitanje.. sa kojim certifikatom da pocnem? jel mi trebe ECDL il mogu odma pocet sa CompTia a+? Hvala :D

faks donosi sigurnu i kvalitetnu buducnost!

bez faksa ces zauvijek biti serviser i nista vise! nitko ti nece dati za 10 godina da budes voditelj odjela/sektora u nekoj firmi ako nemas VSS! bez obzira na iskustvo/znanje/certifikate!

faks ti je malo dosadan, malo zanimljiv.. ovisi od koledija do kolegija, ali na kraju ipak imas diplomu i vecu placu u startu (i vecu prijavu)....

a onda krenes kako neki tehnicar i sa godinama napredujes... dok si bez fakssa osuden na "sarafciger" do daljnjega....

 

a sto se tice certova...

mozes krenuti sa A+, jer on nema nikakve veze sa ECDL. ECDL je poznavanje tekst editora/tablicnih kalkulatora i sl.

Mozda ti je najbolje A+ (za servis), Network+ i CCNA (Mreže), pa onda na MS (MCSA/MCSE/MCITS/...) i/ili Linux (Linux+, LPI/...)

 

nakon toga si pun znanje i iskustva o hardwareu, software-u, mrezama, serverima i sl... i 3 godine si stariji...

 

pa onda mozes neke specijalizacije.. networking (cisco), security, messanging & collaboration,....

16 godina
offline
RE: Pitanje u vezi certifikata
sasa kaže...
Pipo_90 kaže...

Hmm.. ma gle znam da faks donosi diplomu al sta mi vrijedi kad ne naucim nista tamo?

jos jedno pitanje.. sa kojim certifikatom da pocnem? jel mi trebe ECDL il mogu odma pocet sa CompTia a+? Hvala :D

faks donosi sigurnu i kvalitetnu buducnost!

bez faksa ces zauvijek biti serviser i nista vise! nitko ti nece dati za 10 godina da budes voditelj odjela/sektora u nekoj firmi ako nemas VSS! bez obzira na iskustvo/znanje/certifikate!

Netočno. Ne treba pretjerivati. Faks pomaže, ali se može i bez njega.

14 godina
offline
RE: Pitanje u vezi certifikata
Pipo_90 kaže...

pa onda ili za servisera racunala ili network+ ili za sys admina.

 

Moj savjet je da naprije dobro razmislis i cvrsto odlucis sto zelis biti. Jer razlika izmedju servisera racunala i kvalitetnog sys admina je jednaka razlici medicinske sestre i neurokirurga ...

16 godina
neaktivan
offline
RE: Pitanje u vezi certifikata
Old Iggy kaže...
sasa kaže...
Pipo_90 kaže...

Hmm.. ma gle znam da faks donosi diplomu al sta mi vrijedi kad ne naucim nista tamo?

jos jedno pitanje.. sa kojim certifikatom da pocnem? jel mi trebe ECDL il mogu odma pocet sa CompTia a+? Hvala :D

faks donosi sigurnu i kvalitetnu buducnost!

bez faksa ces zauvijek biti serviser i nista vise! nitko ti nece dati za 10 godina da budes voditelj odjela/sektora u nekoj firmi ako nemas VSS! bez obzira na iskustvo/znanje/certifikate!

Netočno. Ne treba pretjerivati. Faks pomaže, ali se može i bez njega.

ok, ali ako dode recesija, firma propadne a on je proveo 7 godina u usponu unutar tvrtke i taman je postao neki sef.. i sta onda? burza? i sta je sada? nista - sss!

kuzis... onda krece potraga za poslom pa kontaktiranje svih mogucih frendova, ali uprava uvijek trazi, tj. hr odjel, neku diplomu.... bez obzira na sve... pogotovo strane tvrtke, a toga ce biti sve vise kada udemo u eu....

imati ces rumunje koji ce biti manufaktura, a sve ostalo ce biti razni vss iz eu... pogledaj sve rukovodece polozaje po vecim tvrtkama... pogotovo stranim!

16 godina
offline
RE: Pitanje u vezi certifikata
sasa kaže...

 

ok, ali ako dode recesija, firma propadne a on je proveo 7 godina u usponu unutar tvrtke i taman je postao neki sef.. i sta onda? burza? i sta je sada? nista - sss!

kuzis... onda krece potraga za poslom pa kontaktiranje svih mogucih frendova, ali uprava uvijek trazi, tj. hr odjel, neku diplomu.... bez obzira na sve... pogotovo strane tvrtke, a toga ce biti sve vise kada udemo u eu....

imati ces rumunje koji ce biti manufaktura, a sve ostalo ce biti razni vss iz eu... pogledaj sve rukovodece polozaje po vecim tvrtkama... pogotovo stranim!

Gledam... I?

 

Onaj tko je u IT-u proveo sedam godina, bio u usponu, postao neki šef i slično - nalazi posao bez nekih problema. BTW, pogledaj malo kako to vanjske firme rade - česta je kompenzacija formalnog obrazovanja s godinama iskustva.

Naravno da je bolje imati neki VSS, ali to je primarno bitno domaćim firmama, posebice državnim.

16 godina
neaktivan
offline
Pitanje u vezi certifikata

Za osobu sa 7 ili više godina iskustva u IT-a nema recesije. Fax je svakako za preporučiti i tko god ima mogućnosti i potencijala treba ga završiti. Ali, iskustvo i praktično znanje su u većini firmi prevaga prilikom odluke o odabiru kandidata.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Pitanje u vezi certifikata

Trebam samo jednu preporuku.......kako sam trenutno baziran iskljucovo na Cisco i mreze, te od iduceg tjedna cu samo izlaziti na ECDL ispite (posto su laganini, a ok je i to imati)....zanima me sta izabrati uz Cisco?

Naravno da bih sa Ciscom isao najvise sto mogu, ali bih obavezno jos neki certifikat uz Cisco.

Izbor sam suzio na dva certifikata tj. podrucja koja me zanimaju pa kako vidim da tu ima ekipe molim vas preporuku sta od ova dva certifikata rijesit:

 

Administrator baze podataka:

 

http://www.algebra.hr/BazaProgram.aspx?sifra=12

 

ili...

 

Sistemski i mrezni specijalist:

 

http://www.algebra.hr/BazaProgram.aspx?sifra=14

 

 

...ili predlazete nesto trece? Ako imate neku drugu ideju, moze i na PM tocno sta i link da proucim i vidim dali me to uopce zanima.

 

Uz to dosta radim u Linuxu posto sve vise firmi i to trazi, a zanima me Linux pa mi je to kao neki "hobi"......kao i mreze, jer je to nesto sto volim radit.

 

ECDL cu kao sto sam rekao vec iduci tjedan pocet rjesavat jer ne mog vjerovat kako su to lagane stvari pa rekoh zasto ne i to imati u radnoj knjizici.

 

Zahvaljujem na odgovoru!

http://www.speedtest.net/result/708892644.png
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Pitanje u vezi certifikata

di se ti točno vidiš tj što točno želiš radit

 

nema ti smisla ić polagat mcdba ako ne planiraš radit sa bazama

kod mene normalno radi.....
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
RE: Pitanje u vezi certifikata
cekpi kaže...

di se ti točno vidiš tj što točno želiš radit

 

nema ti smisla ić polagat mcdba ako ne planiraš radit sa bazama

 

Za mene je prva i osnovna stvar Cisco i mreze. To cu ici koliko god mogu....no odlucio sam definitivno uz to dobiti certifikat "Sistemski i mrezni specijalist" posto smatram da se nadovezuje na Cisco.

http://www.speedtest.net/result/724268199.png
14 godina
neaktivan
offline
Pitanje u vezi certifikata

to ti je šljuka od edukacije s kojom ne stječeš nikakav certifikat a i dosta ajtijevaca koje znam su poprilično alergični na takve specijaliste (istina ima poslodavaca koji to puše al su oni u manjini)

 

po meni bolje ti je ili ić na neki MS status ili nešto od comptie ako želiš sve po malo znat. s druge strane mišljenja sam da je bolje bit profesionalac u jednom području (bilo cisco, linux, ms) nego od svega po malo...

kod mene normalno radi.....
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Pitanje u vezi certifikata
win32 kaže...

Trebam samo jednu preporuku.......kako sam trenutno baziran iskljucovo na Cisco i mreze, te od iduceg tjedna cu samo izlaziti na ECDL ispite (posto su laganini, a ok je i to imati)....zanima me sta izabrati uz Cisco?

Naravno da bih sa Ciscom isao najvise sto mogu, ali bih obavezno jos neki certifikat uz Cisco.

Izbor sam suzio na dva certifikata tj. podrucja koja me zanimaju pa kako vidim da tu ima ekipe molim vas preporuku sta od ova dva certifikata rijesit:

 

Administrator baze podataka:

 

http://www.algebra.hr/BazaProgram.aspx?sifra=12

 

ili...

 

Sistemski i mrezni specijalist:

 

http://www.algebra.hr/BazaProgram.aspx?sifra=14

 

 

...ili predlazete nesto trece? Ako imate neku drugu ideju, moze i na PM tocno sta i link da proucim i vidim dali me to uopce zanima.

 

Uz to dosta radim u Linuxu posto sve vise firmi i to trazi, a zanima me Linux pa mi je to kao neki "hobi"......kao i mreze, jer je to nesto sto volim radit.

 

ECDL cu kao sto sam rekao vec iduci tjedan pocet rjesavat jer ne mog vjerovat kako su to lagane stvari pa rekoh zasto ne i to imati u radnoj knjizici.

 

Zahvaljujem na odgovoru!

 

Tecajeve koje si nabrojao nemaju bas nekog smisla u razvoju nekog konkretnog znanja.

Kao prvo, imas li radnog iskustva u podrucju mreza? Nekakav zavrsen fax? Koji ti je konkretan cilj - znati od svega po malo ili expert u odredjenom podrucju?

 

Ako vec zelis uciti i razvijati znanja u podrucju mreza, onda se toga trebas drzati - uci Cisco, Juniper, a uz to odlicno ide Unix i linux.

Od ovog sto sam nabrojao imas vise pod-smjerova, tako da sve to mozes uciti godinama bez potrebe za izletima u ECDL i slicno.

Jednog ozbiljnog poslodavca je briga imas li ti ECDL ili ne, to ti niti ne treba - sa time ces kod njega stvoriti drugaciji dojam.

Ako bas zelis sakupljati certifikate, onda uz Cisco radije polozi MCSA,MCSE,CompTIA A+, CompTIA Network+ i to sa razumijevanjem.

Ovi tecajevi Administrator baze podataka i Sistemski i mrežni administrator nemaju ti bas neke vrijednosti u usporedbi sa certifikatima i kompleksnosti gradiva koje se na njima obradjuje.

 

 

14 godina
neaktivan
offline
RE: Pitanje u vezi certifikata
berm kaže...
Ako bas zelis sakupljati certifikate, onda uz Cisco radije polozi MCSA,MCSE,CompTIA A+, CompTIA Network+ i to sa razumijevanjem.

 eh kad bi takvih više bilo.......

kod mene normalno radi.....
16 godina
offline
Pitanje u vezi certifikata

Da, po meni isto tako je jako primamljiv uz CCNP koji mi za cas pocinje i MCITP i CEH, jos to troje zavrsim, probam pronac posao za barem servisera racunala i ovo polako zavrsavam i ucim doma na virtualnim masinama. Ako bude trebalo morat cu potegnut vezu da upadnem u takve vode, ali hocu bas sam uspjet !

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Pitanje u vezi certifikata

NHF, ali ECDL je certifikat za tajnice ;)

 

Što se tiče ostaloga ... klasika:

- za Microsoft: MCSA pa na više

- za mreže: CCNA pa na više

- za Linux :LPIC-1/Novell CLA ili RHCT pa naviše

 

Ovi razni programi što se kao upisuju u radnu knjižicu = nula bodova. Čisto mažnjavanje love. Ja bi se plakao za svojih 6k kn da na to idem, ne znam za ostale.

 

Čisto za info, od nedavno se LPIC-1 priznaje kao Novell CLA (Novell Certified Linux Adminsitrator for SLES), tako da se jednim certom mogu ubiti 2 muhe.

Poruka je uređivana zadnji put pon 1.3.2010 15:30 (stef).
Moj PC  
1 0 hvala 1
14 godina
offline
RE: Pitanje u vezi certifikata
stef kaže...

NHF, ali ECDL je certifikat za tajnice ;)

 

Što se tiče ostaloga ... klasika:

- za Microsoft: MCSA pa na više

- za mreže: CCNA pa na više

- za Linux :LPIC-1/Novell CLA ili RHCT pa naviše

 

Ovi razni programi što se kao upisuju u radnu knjižicu = nula bodova. Čisto mažnjavanje love.

 

Čisto za info, od nedavno se LPIC-1 priznaje kao Novell CLA (Novell Certified Linux Adminsitrator for SLES), tako da se jednim certom mogu ubiti 2 muhe.

 

Ma ja se drzim Cisca sto je vise moguce no obavezno bih jos nesto rijesio.

Ovo za Linux nije losa ideja...hvala na info!

http://www.speedtest.net/result/724268199.png
14 godina
offline
RE: Pitanje u vezi certifikata

Potpisujem ovo gore, samo bi dodao da je MCSA orjentiran na Server 2003 dakle za OS koji je vec 7 godina star. Naime microsoft ima novu seriju certifikata MCITP koji je ekvivalent MCSA ali ukljucuje server 2008.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Pitanje u vezi certifikata

Firme definitivno ne prelaze na Server 2k8/Win 7 tak brzo kak si je M$ zamislio, tak da će cert biti aktualan s te strane još prilično vremena.

14 godina
offline
RE: Pitanje u vezi certifikata

Ako govorimo o Hrvatskoj onda je to istina, cak se vise korisi SBS od standardnog. No recimo kad gledas poslove (konkretno u Irskoj) vidis da je vecina sustava vec migrirala na Server 2008.

16 godina
offline
RE: Pitanje u vezi certifikata
stef kaže...

Firme definitivno ne prelaze na Server 2k8/Win 7 tak brzo kak si je M$ zamislio, tak da će cert biti aktualan s te strane još prilično vremena.

 

JoeFly kaže...

Ako govorimo o Hrvatskoj onda je to istina, cak se vise korisi SBS od standardnog. No recimo kad gledas poslove (konkretno u Irskoj) vidis da je vecina sustava vec migrirala na Server 2008.

WS2k8 ide praktički u svaku novu instalaciju, a broj SBS-ova u odnosu na standard ovisi o perspektivi. Ja vidim bar 100 instalacija WS2k8 na jednu SBS. Osmijeh

16 godina
offline
RE: Pitanje u vezi certifikata
berm kaže...

Od ovog sto sam nabrojao imas vise pod-smjerova, tako da sve to mozes uciti godinama bez potrebe za izletima u ECDL i slicno.

Jednog ozbiljnog poslodavca je briga imas li ti ECDL ili ne, to ti niti ne treba - sa time ces kod njega stvoriti drugaciji dojam.

Ako bas zelis sakupljati certifikate, onda uz Cisco radije polozi MCSA,MCSE,CompTIA A+, CompTIA Network+ i to sa razumijevanjem.

Ovi tecajevi Administrator baze podataka i Sistemski i mrežni administrator nemaju ti bas neke vrijednosti u usporedbi sa certifikatima i kompleksnosti gradiva koje se na njima obradjuje.

 

 

ECDL cert. nije bitan u njegovom slučaju, ali je svakako jako uputno napredno poznavati rad u Office programima (i Visio) i tu bih osobno išao radije na MCAS i položio te ispite, nego ECDL.

 

Ovi tečajevi s upisom u radnu knjižicu i nisu tako loši, kao što mislite. Dobra stvar je što imaš (dodatno) zanimanje, jer ipak nikad ne znaš hoće li ti zatrebati (tržište rada je nepredvidivo, poslodavci isto), a i dobar je uvod za MCSA i druge certifikate. O cijeni bi se dalo; nekome tko nema prakticnog iskustva, daleko je lakše na taj način učiti, nego samostalno, a i ima pristup stvarnoj opremi. Drugome, tko već radi s tim, a želi unaprijediti znanje je bacanje para.

Poruka je uređivana zadnji put čet 4.3.2010 21:49 (Darmarko).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice