Igrač ubio prijatelja zbog svađe oko loota u Diabl

poruka: 132
|
čitano: 28.246
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Igrač ubio prijatelja zbog svađe oko loota u Diabl".
14 godina
offline
Re: Igrač ubio prijatelja zbog svađe oko loota u D
picajzla0707 kaže...
ivan dragi kaže...
picajzla0707 kaže...
gle, kad me netko jebe u mozak u ovakvim raspravama

Nastavi s vrijeđanjem sugovornika i lijepljenjem tvrdnji koje nisu izrečene i sigurno ćeš završiti u kvalitetnijim diskusijama bez kartona. I spominji djecu, to uvijek dobro završi. Osobne uvrede su pak garant lijepim odgovorima.

ivan dragi kaže...
Visak kaže...

...Ti kao mazohist jedva čekaš da ti netko ukaže na sve budalaštine koje pričaš.

...Jesi ti svjestan gluposti koje izvaljuješ?

...usprkos tvojim imbecilnim imputacijama koje su na razini vrtićkih svađalica.

...Neiskreno imbecilno prestemunjanje sa nekakvim idiotskim poredbama

 

 

 

dobar savjet zlata vrijedi 

 Primjeti kako nema ni jedne osobne uvrede! Svi epiteti su usmjereni na ono što piše.

 

I nhf, kad ti netko kaže da ti je normalno ubijanje djece... ono damn boy, pusti malo psihičkih problema i za nas ostale.

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
16 godina
offline
Re: Igrač ubio prijatelja zbog svađe oko loota u D
Visak kaže...
Amerikanci ne ubijaju više zato što misle da je oružje njihovo pravo, nego zato što ga imaju više.
picajzla0707 kaže...
I naravno, argument koji uvijek izroni na kraju - auti također ubijaju, ajmo zabranit aute, čekićem se može ubit, ajmo zabranit čekiće ili koji god iole ubojiti artikl ti padne na pamet. Whatabout...

EDIT (ovo piše/kaže moja ćerce iz osnovne škole)
Ali striček ivan, kakva vam je to bedasta usporedba. Bez auta se vraćamo na cipelcug, zaprežna kola i kariole, to nemremo zabranit, a bez pištolja možemo normalno živjet, još normalnije jer se ne moramo bojat pokolja u školi kak se boje mali amerikanci :D

Čitam ove vaše argumente i nikako mi nije jasno - otkad je znanstveni pristup da je veza automatski jednako uzrok?

 

Ajmo ispočetka... Dakle: nisam pobornik vatrenog oružja, nemam ga, ne namjeravam ga imati i ništa me kod njega ne privlači.

Ali ovo "Amerikanci ubijaju više jer imaju više oružja" i "bez pištolja možemo normalno živjet" mi odmah na prvu smrdi (da ne kažem da mi izgleda glupo) i čini mi se kao vrlo brzopleto zaključivanje.

 

Prvo - nitko ne govori o tome koliko života oružje možda spašava. Da, znam da zvuči suludo, ali baš zbog ovih citiranih stavova sam krenuo guglati i puf! Na službenoj CDC stranici o prevenciji ozljeda od vatrenog oružja uz (nakon par guglanja čini se standardnog) navođenja statistike za 2019. u kojoj je 39.707 osoba poginulo od vatrenog oružja također spominju i ovo što je mene interesiralo, pa kažu: "Estimates of defensive gun use vary depending on the questions asked, populations studied, timeframe, and other factors related to the design of studies. The report Priorities for Research to Reduce the Threat of Firearm-Related Violenceexternal icon indicates a range of 60,000 to 2.5 million defensive gun uses each year.". Dakle 1,5 do 40 puta više obrambene upotrebe...

Inače, na ovom sajtu kaže da su 60% smrti uzrokovanih vatrenim oružjem - samoubojstva. U tom stilu, više od polovice svih samoubojstava je počinjeno vatrenim oružjem. Bez namjere da okarakteriziram samoubojice kao osobe čiji život ne vrijedi, vjerujem da bi dobar dio njih (iako naravno ne svi) obavio što želi i bez oružja (ima načina). Što gornje brojke stavlja u još drugačiju perspektivu.

 

Ne da mi se sad guglati dalje, iako bih rado vidio koliko općenito smrti (pogotovo nasilnih) ima od drugih uzroka, jer bez toga mi se čini da tvrdnja kako su oružja uzrok smrti nema smisla.
Nastavno na to, jedan od grafova s gornjeg sajta govori kako su oružja drugi po redu uzrok smrti osoba mlađih od 18 godina. Prvi? Motor vehicle crash.

 

Što nas dovodi i do druge problematične tvrdnje - kao, auti i noževi su korisni, oružja nisu.

Oružja možda nisu korisna svaki dan svakoj osobi ali ponekoj osobi ponekad mogu biti vrlo korisna (što govori  gore navedena statistika CDC-a).

Na to bi samo dodao da je prije trideset godina na ovim prostorima bio rat, pa pedeset godina prije toga još veći, pa opet trideset godina prije toga prilično veliki rat... Ljudi se lako opuste i uljuljkaju u osjećaj sigurnosti kada se s nekom opasnošću ne susreću neko vrijeme. Vrijedi za potres, vrijedi za cjepiva, osobno vjerujem da vrijedi i za oružje.

 

Tako da, koliko god ne namjeravam koristiti oružje, smatram da je vrlo opasno braniti ljudima pravo na samoobranu (što zabrana oružja efektivno je). Pogotovo na ovim prostorima smo svjedoci koliko lako sustav zakaže u zaštiti pojedinca.

Na kraju, da parafraziram onu o privatnosti i slobodi govora - reći da ljudi danas nemaju potrebu moći se obraniti sami jer za nema realne potrebe je jednako kao reći da nemaju potrebu za slobodom govora jer za tim nema realne potrebe.

Gledam te!
16 godina
neaktivan
offline
Re: Igrač ubio prijatelja zbog svađe oko loota u D
Veliki Brat kaže...

Čitam ove vaše argumente i nikako mi nije jasno - otkad je znanstveni pristup da je veza automatski jednako uzrok?

 Napisao sam riječ korelacija jedno deset puta. Korelacija ne znači uzrok, ali ukazuje da bi ga moglo biti. I broj ubojstava i broj samoubojstava u SAD snažno koreliraju s brojem oružja. 

Što bi tebi bio nepobitni dokaz?

Možeš li dokazati da alkohol povećava broj nesreća ikako osim isto takvim korelacijama?

 

Veliki Brat kaže...

 Prvo - nitko ne govori o tome koliko života oružje možda spašava. Da, znam da zvuči suludo, ali baš zbog ovih citiranih stavova sam krenuo guglati i puf! Na službenoj CDC stranici o prevenciji ozljeda od vatrenog oružja uz (nakon par guglanja čini se standardnog) navođenja statistike za 2019. u kojoj je 39.707 osoba poginulo od vatrenog oružja također spominju i ovo što je mene interesiralo, pa kažu: "Estimates of defensive gun use vary depending on the questions asked, populations studied, timeframe, and other factors related to the design of studies. The report Priorities for Research to Reduce the Threat of Firearm-Related Violenceexternal icon indicates a range of 60,000 to 2.5 million defensive gun uses each year.". Dakle 1,5 do 40 puta više obrambene upotrebe...

Ispustio si citirati ovo:

Although definitions of defensive gun use vary, it is generally defined as the use of a firearm to protect and defend one’s self, family, others, and/or property against crime or victimization.

 

Znači radi se o vrlo labavoj definiciji 'samobrane' gdje se utrpava i obrana imovine, a raspon od 1:40 govori koliko se radi o egzaktnom podatku, a koliko o procjeni. Zamisli da kažemo kako je u 2019. u Americi ubijeno između 40.000 i 1.700.000 osoba. Koliko bi to bio ozbiljan podatak?

 

Druga stvar je da imaš toliko obrambene upotrebe upravo zato jer je velika količina oružja u opticaju. Dakle to zapravo dokazuje tezu da više oružja vodi i do više upotrebe oružja, u zemlji s manje oružja bilo bi manje potrebe za samoobranu oružjem. Policija tamo odmah vadi pištolj upravo zbog straha jer su svi naoružani.

Neke od onih smrti su sigurno bile zato jer ne netko u prekoračenju samoobrane ubio nekoga i sad ti se to vodi kao samoobrana. Policija vjerojatno sva svoja ubojstva vodi kao samoobranu.

 

 

Veliki Brat kaže...

Inače, na ovom sajtu kaže da su 60% smrti uzrokovanih vatrenim oružjem - samoubojstva. U tom stilu, više od polovice svih samoubojstava je počinjeno vatrenim oružjem. Bez namjere da okarakteriziram samoubojice kao osobe čiji život ne vrijedi, vjerujem da bi dobar dio njih (iako naravno ne svi) obavio što želi i bez oružja (ima načina). Što gornje brojke stavlja u još drugačiju perspektivu.

 Ima načina, ali ljudi koji se bave proučavanjem samoubojstava kažu da je često presudno ima li se u trenutku slabosti jednostavno rješenje. Velik broj ljudi se ubija impulzivno i ako u tom trenutku nemaju priliku kasnije se često predomisle. Mnogi koji pokušaju ako ih se spasi više ne pokušavaju. Puno je lakše spasiti predoziranog od onog probušene glave.

A nitko nije prvo izvršio masovni pokolj pilulama, a onda ih i sam uzeo.

 


Veliki Brat kaže...

Ne da mi se sad guglati dalje, iako bih rado vidio koliko općenito smrti (pogotovo nasilnih) ima od drugih uzroka, jer bez toga mi se čini da tvrdnja kako su oružja uzrok smrti nema smisla.

 Oružja nisu uzrok smrti, nego povećavaju vjerojatnost da će se ona dogoditi.

 


Veliki Brat kaže...

 

Oružja možda nisu korisna svaki dan svakoj osobi ali ponekoj osobi ponekad mogu biti vrlo korisna (što govori  gore navedena statistika CDC-a).

 I bacač plamena nekome može biti koristan, ali nećemo ih zbog toga prodavati u samoposluživanjima, kako se s oružjem radi u Americi. Opet, treba razlikovati lovačko oružje ili recimo sačmaricu koji se mogu koristiti za obranu kuće i jurišnu pušku koja je puno pogodnija za napad. 

 

Tu je i pitanje tko i pod kojm uvjetima može posjedovati oružje, a u mnogim državama nemaš neku ozbiljnu provjeru kod kupovine, nema odgovornosti ako ti ga ukradu (a svako ilegalno oružje je krenulo u život kao legalno), možeš otvoreno nositi po cesti i sl. To su sulude 'slobode'.

 


Veliki Brat kaže...

Tako da, koliko god ne namjeravam koristiti oružje, smatram da je vrlo opasno braniti ljudima pravo na samoobranu (što zabrana oružja efektivno je). Pogotovo na ovim prostorima smo svjedoci koliko lako sustav zakaže u zaštiti pojedinca.

Na kraju, da parafraziram onu o privatnosti i slobodi govora - reći da ljudi danas nemaju potrebu moći se obraniti sami jer za nema realne potrebe je jednako kao reći da nemaju potrebu za slobodom govora jer za tim nema realne potrebe.

Ovo je već glupost. Zabrana oružja je zabrana samoobrane? Znači svima nama u Hrvatskoj je zabranjena samoobrana? Daj nemoj.

 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
8 godina
offline
Igrač ubio prijatelja zbog svađe oko loota u Diabl

Kod nas naravno mozes imat oruzje uz određene uvjete. Ak si lovac recimo, no onda imas ljecnicki pregled sa psihotestom (e sad kolko je to ucinkovito je pitanje, no opet postoji neka prepreka),
ali ne mozes doc u ducan sa 18 godina i kupit AR15 poluatomatsku pusku kao negdje drugdje na lepe zube 

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Poruka je uređivana zadnji put uto 28.12.2021 23:11 (Santana).
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Igrač ubio prijatelja zbog svađe oko loota u D
Santana kaže...

Kod nas naravno mozes imat oruzje uz određene uvjete. Ak si lovac recimo, no onda imas ljecnicki pregled sa psihotestom (e sad kolko je to ucinkovito je pitanje, no opet postoji neka prepreka),
ali ne mozes doc u ducan sa 18 godina i kupit AR15 poluatomatsku pusku kao negdje drugdje na lepe zube 

 I u USA ima background chek... Ne mozes ni tamo bas tako kupiti.... Ono sto oni nemaju jeste centralni registar oruzja i vlada nema nikakav uvid ko ima koje oruzje....

14 godina
offline
Igrač ubio prijatelja zbog svađe oko loota u Diabl

lako je dobiti statističke podatke koliko je ljudi stradalo od oružja, ali nemoguće je izbrojati koliko puta su snagom odvraćanja spasili nečiji život. možemo to usporediti na višim razinama, kroz prijetnje i ratove proteklig godina: srbi su nas gazili dok se nismo naoružali a sjevernu koreju bi ameri odavno satrali da onaj debeljko ne drži prst na obaraču... 

snaga oružja je u odvraćanju, ono daje balans između nasilnika i nasilnika. običan čovjek u njihovoj igri uvijek najebe, bilo kao žrtva jer se od jačeg nema s čim braniti, bilo kao žtrva jer oružjem rješava vlastite probleme.

jedino što me muči sa umjetnom inteligencijom je sram koji ću osjećati kad shvati koliko smo glupi.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Igrač ubio prijatelja zbog svađe oko loota u D
Posmatrač kaže...

 I u USA ima background chek... Ne mozes ni tamo bas tako kupiti.... Ono sto oni nemaju jeste centralni registar oruzja i vlada nema nikakav uvid ko ima koje oruzje....

 Ja bih se kladio da imaju provjeru kao što na kiosku provjeravaju imaš li 18 godina kada kupuješ cigarete. Tamo svaka šuša ima neko oružje.

Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
5 godina
offline
Re: Igrač ubio prijatelja zbog svađe oko loota u D
Pero Dinamit kaže...
Posmatrač kaže...

 I u USA ima background chek... Ne mozes ni tamo bas tako kupiti.... Ono sto oni nemaju jeste centralni registar oruzja i vlada nema nikakav uvid ko ima koje oruzje....

 Ja bih se kladio da imaju provjeru kao što na kiosku provjeravaju imaš li 18 godina kada kupuješ cigarete. Tamo svaka šuša ima neko oružje.

 Kladio ne kladio imaju.....Sad kako to radi je drugi par opanaka ali je cinjenica da bez toga ne mozes kupiti oruzje. Tj mozes kupiti ali ne mozes preuzeti. Imaju nekakve varijante da neko garantuje za tebe pa se to drasticno ubrza ali svejedno...  

12 godina
offline
Re: Igrač ubio prijatelja zbog svađe oko loota u D
Posmatrač kaže...
Santana kaže...

Kod nas naravno mozes imat oruzje uz određene uvjete. Ak si lovac recimo, no onda imas ljecnicki pregled sa psihotestom (e sad kolko je to ucinkovito je pitanje, no opet postoji neka prepreka),
ali ne mozes doc u ducan sa 18 godina i kupit AR15 poluatomatsku pusku kao negdje drugdje na lepe zube 

 I u USA ima background chek... Ne mozes ni tamo bas tako kupiti.... Ono sto oni nemaju jeste centralni registar oruzja i vlada nema nikakav uvid ko ima koje oruzje....

 Zar nije da prilikom legalne privatne prodaje i na izložbama oružja nema background checka?

5 godina
offline
Re: Igrač ubio prijatelja zbog svađe oko loota u D
ante_etna kaže...
Posmatrač kaže...
Santana kaže...

Kod nas naravno mozes imat oruzje uz određene uvjete. Ak si lovac recimo, no onda imas ljecnicki pregled sa psihotestom (e sad kolko je to ucinkovito je pitanje, no opet postoji neka prepreka),
ali ne mozes doc u ducan sa 18 godina i kupit AR15 poluatomatsku pusku kao negdje drugdje na lepe zube 

 I u USA ima background chek... Ne mozes ni tamo bas tako kupiti.... Ono sto oni nemaju jeste centralni registar oruzja i vlada nema nikakav uvid ko ima koje oruzje....

 Zar nije da prilikom legalne privatne prodaje i na izložbama oružja nema background checka?

 To je mit milion puta objasnjen. NE. Privatna prodaja da ali odgovara prodavac ako kupac nesto zasere (ovo nisam bas 100% siguran da li bas ovako funkcionise) a na izlozbama mozes kupiti ali se isporucuje ovlastenom prodavcu najblizem kupcu oruzja i onda se tu obavlja Background chek i pairologija....

EDIT: Ipak zavisi od drzave do drzave....https://en.wikipedia.org/wiki/Gun_show_loophole

 

Twenty-two states and the District of Columbia have laws that require background checks for some or all private sales, including sales at gun shows. In some of these states, such non-commercial sales must be done through a federally licensed dealer, who performs the background check and records the sale. In other states, gun buyers must first obtain a license or permit from the state, which performs a background check before issuing the license (thus typically not requiring a duplicative background check from a gun dealer).

Poruka je uređivana zadnji put sri 29.12.2021 10:56 (Posmatrač).
12 godina
offline
Re: Igrač ubio prijatelja zbog svađe oko loota u D
Posmatrač kaže...
ante_etna kaže...
Posmatrač kaže...
Santana kaže...

Kod nas naravno mozes imat oruzje uz određene uvjete. Ak si lovac recimo, no onda imas ljecnicki pregled sa psihotestom (e sad kolko je to ucinkovito je pitanje, no opet postoji neka prepreka),
ali ne mozes doc u ducan sa 18 godina i kupit AR15 poluatomatsku pusku kao negdje drugdje na lepe zube 

 I u USA ima background chek... Ne mozes ni tamo bas tako kupiti.... Ono sto oni nemaju jeste centralni registar oruzja i vlada nema nikakav uvid ko ima koje oruzje....

 Zar nije da prilikom legalne privatne prodaje i na izložbama oružja nema background checka?

 To je mit milion puta objasnjen. NE. Privatna prodaja da ali odgovara prodavac ako kupac nesto zasere (ovo nisam bas 100% siguran da li bas ovako funkcionise) a na izlozbama mozes kupiti ali se isporucuje ovlastenom prodavcu najblizem kupcu oruzja i onda se tu obavlja Background chek i pairologija....

EDIT: Ipak zavisi od drzave do drzave....https://en.wikipedia.org/wiki/Gun_show_loophole

 

 

 Da, tu stranicu sam prije postanja i pročitao i ispada da u nekim državam ide privatna prodaja bez provjere.

8 godina
offline
Igrač ubio prijatelja zbog svađe oko loota u Diabl

Meni je amerika lud svijet i uopce me ne cudi kolicina oruzja no kolicina kriminala bas se i ne smanjuje kao sto bi trebalo bit sa tom  "deterrent" teorijom o vecoj kolicini oruzja (mozda ga jos nema dovoljno ?)

 

https://abc7news.com/san-francisco-car-break-ins-oakland-why-not-to-leave-your-trunk-open/11341223/

Ja si ovo nemrem zamislit da je ovo stvarnost u kojoj ti ljudi zive. 

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Poruka je uređivana zadnji put sri 29.12.2021 11:12 (Santana).
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Igrač ubio prijatelja zbog svađe oko loota u D
Posmatrač kaže...
ante_etna kaže...
Posmatrač kaže...
Santana kaže...

Kod nas naravno mozes imat oruzje uz određene uvjete. Ak si lovac recimo, no onda imas ljecnicki pregled sa psihotestom (e sad kolko je to ucinkovito je pitanje, no opet postoji neka prepreka),
ali ne mozes doc u ducan sa 18 godina i kupit AR15 poluatomatsku pusku kao negdje drugdje na lepe zube 

 I u USA ima background chek... Ne mozes ni tamo bas tako kupiti.... Ono sto oni nemaju jeste centralni registar oruzja i vlada nema nikakav uvid ko ima koje oruzje....

 Zar nije da prilikom legalne privatne prodaje i na izložbama oružja nema background checka?

 To je mit milion puta objasnjen. NE. Privatna prodaja da ali odgovara prodavac ako kupac nesto zasere (ovo nisam bas 100% siguran da li bas ovako funkcionise) a na izlozbama mozes kupiti ali se isporucuje ovlastenom prodavcu najblizem kupcu oruzja i onda se tu obavlja Background chek i pairologija....

EDIT: Ipak zavisi od drzave do drzave....https://en.wikipedia.org/wiki/Gun_show_loophole

 

Twenty-two states and the District of Columbia have laws that require background checks for some or all private sales, including sales at gun shows. In some of these states, such non-commercial sales must be done through a federally licensed dealer, who performs the background check and records the sale. In other states, gun buyers must first obtain a license or permit from the state, which performs a background check before issuing the license (thus typically not requiring a duplicative background check from a gun dealer).

 mislim da sad imaš tzv. period hlađenja od 48 h, kao dođeš, izbrojiš mrtve predsjednike i za 2 dana dođeš po zbrojovku...

 

sve to da u žaru pravednog gnjeva nakon pičvajza u Diablu ne rokneš frenda (a nisi pravi Amerikanac te nemaš pljucu unaprijed)....

Ju je je? Je ju je!
11 godina
offline
Re: Igrač ubio prijatelja zbog svađe oko loota u D
all_or_nothing kaže...

lako je dobiti statističke podatke koliko je ljudi stradalo od oružja, ali nemoguće je izbrojati koliko puta su snagom odvraćanja spasili nečiji život. možemo to usporediti na višim razinama, kroz prijetnje i ratove proteklig godina: srbi su nas gazili dok se nismo naoružali a sjevernu koreju bi ameri odavno satrali da onaj debeljko ne drži prst na obaraču... 

snaga oružja je u odvraćanju, ono daje balans između nasilnika i nasilnika. običan čovjek u njihovoj igri uvijek najebe, bilo kao žrtva jer se od jačeg nema s čim braniti, bilo kao žtrva jer oružjem rješava vlastite probleme.

 Slažem se, uglavnom

No, ne postoje samo relacije nasilnik-nasilnik. Postoje i situacije čovjek-okolina puna divljih (i opasnih) životinja. Recimo medvjed. Pretpostavljam (iako ne znam zapravo) da je to razlog tolikom oružju na Islandu, recimo. Tako da se ne može samo tako ljudima koji žive u takvom okolišu zabraniti oružje. Poznam ženu kojoj po vrtu pored kuće u Gorskom kotaru medvjed redovito prebire po mrkvicama. Koliko znam, nije naoružana, a i medvjed ima neke svoje sate kada ide u obilazak pa je do sada prolazilo mirno. Ono što stvari usije do shit hit the fan je marketing oružja. Trebamo se prestati praviti (ili niti ne započinjati) da je oružje roba kao svaka druga. Nije. 

16 godina
offline
Re: Igrač ubio prijatelja zbog svađe oko loota u D
Visak kaže...
Zabrana oružja je zabrana samoobrane? Znači svima nama u Hrvatskoj je zabranjena samoobrana? Daj nemoj.

Pa i je. Ti možda možeš se obraniti od nekog provalnika koji ima nož ili pištolj, ali ja nemogu, a ne može niti hrpa drugih ljudi. Pred nekoliko godina sam komentirao s frendom kako u HR, čim si se uspio obraniti si u principu prekoračio nužnu samoobranu.

Izgleda da jučer nisam poslao poruku, pa sad neću nadugačko (ionako nije bilo linkova, samo moj tok misli, pa nije neka šteta) ali ukratko slažem se s tobom i oko veće kontrole i oko zabrane automatskih pušaka, ali to je daleko od zabrane svog oružja.
A ovo o rasponu od 60k do 2,5M obrambenih upotreba... Mislim da prelako omalovažavaš stvari koje smatraš nebitnima, pri čemu uopće nije važno braniš li svoj (ili tuđi) život ili svoju (ili tuđu) imovinu. Da, život ima veću vrijednost od imovine, ali ako ti se ispriječim i svjestan si opasnosti ali i dalje nastaviš po svom, onda postaješ prijetnja i mom životu, ne samo mojoj imovini. Znači da, ljudi imaju pravo oružjem obraniti svoju imovinu, ne samo svoj život (i uopće ne kužim što ti je tu čudno niti problematično).

BTW, policijskih ubojstava u onim statistikama je 1-1,5%, ovisno o godini.

 

Uglavnom, da sumiram jučerašnji post, ja najbitnije poruke u ovoj temi vidim ovako:

Visak i picajzla: oružje je problem i treba ga zabraniti za osobnu upotrebu.

Ivan dragi: Ne možeš tako, umjesto toga treba urediti društvo i izjednačiti socioekonomske uvjete.

Visak i picajzla: Ne priča se ovdje o socioekonomskim uvjetima, oni su zasebna tema koja se ne dotiče oružja. I dalje treba zabraniti oružje, gdje god ima više oružja ima i više ubojstava oružjem.

Jura: Ali Island i Švicarska imaju više oružja i nemaju više ubojstava oružjem.

Visak i picajzla: Island i Švicarska su iznimke i ne možeš ih uspoređivati, možeš uspoređivati samo države sa sličnim socioekonomskim uvjetima.

Ivan dragi: D'uh!

 

Santana kaže...

Meni je amerika lud svijet i uopce me ne cudi kolicina oruzja no kolicina kriminala bas se i ne smanjuje kao sto bi trebalo bit sa tom  "deterrent" teorijom o vecoj kolicini oruzja (mozda ga jos nema dovoljno ?)

Da, totalno u država u kojoj ne bi želio živjeti (oh, gle, pa i ne živim tamo - super! :), iako su razlike ogromne i među kvartovima, a kamoli među gradovima ili državama. I upravo zato nije tako jednostavno samo reći da treba zabraniti oružje jer to ne rješava probleme, nego ih samo prebacuje, a možda čak i pogoršava).

Gledam te!
Poruka je uređivana zadnji put sri 29.12.2021 12:32 (Veliki Brat).
5 godina
offline
Re: Igrač ubio prijatelja zbog svađe oko loota u D
ante_etna kaže...
Posmatrač kaže...
ante_etna kaže...
Posmatrač kaže...
Santana kaže...

Kod nas naravno mozes imat oruzje uz određene uvjete. Ak si lovac recimo, no onda imas ljecnicki pregled sa psihotestom (e sad kolko je to ucinkovito je pitanje, no opet postoji neka prepreka),
ali ne mozes doc u ducan sa 18 godina i kupit AR15 poluatomatsku pusku kao negdje drugdje na lepe zube 

 I u USA ima background chek... Ne mozes ni tamo bas tako kupiti.... Ono sto oni nemaju jeste centralni registar oruzja i vlada nema nikakav uvid ko ima koje oruzje....

 Zar nije da prilikom legalne privatne prodaje i na izložbama oružja nema background checka?

 To je mit milion puta objasnjen. NE. Privatna prodaja da ali odgovara prodavac ako kupac nesto zasere (ovo nisam bas 100% siguran da li bas ovako funkcionise) a na izlozbama mozes kupiti ali se isporucuje ovlastenom prodavcu najblizem kupcu oruzja i onda se tu obavlja Background chek i pairologija....

EDIT: Ipak zavisi od drzave do drzave....https://en.wikipedia.org/wiki/Gun_show_loophole

 

 

 Da, tu stranicu sam prije postanja i pročitao i ispada da u nekim državam ide privatna prodaja bez provjere.

 Izgleda mada mislim da i tada moraju sklopiti ugovor o prodaji da se zna je to konkretno oruzje...

5 godina
offline
Re: Igrač ubio prijatelja zbog svađe oko loota u D
Visak kaže...
....
Veliki Brat kaže...

Tako da, koliko god ne namjeravam koristiti oružje, smatram da je vrlo opasno braniti ljudima pravo na samoobranu (što zabrana oružja efektivno je). Pogotovo na ovim prostorima smo svjedoci koliko lako sustav zakaže u zaštiti pojedinca.

Na kraju, da parafraziram onu o privatnosti i slobodi govora - reći da ljudi danas nemaju potrebu moći se obraniti sami jer za nema realne potrebe je jednako kao reći da nemaju potrebu za slobodom govora jer za tim nema realne potrebe.

Ovo je već glupost. Zabrana oružja je zabrana samoobrane? Znači svima nama u Hrvatskoj je zabranjena samoobrana? Daj nemoj.

 

 Je li glupost? Jeste glupost ako ides sa pretpostavkom da je onda i kriminalcima oriuzje nedostupno. Ovako oduzimas oruzje ljudima koji postuju zakon i imaju oruzje lelgalno. Kriminalcima to znaci da ce ga platiti malo skuplje i nista vise od toga... A i to je pitanje jer ako smanjih prodaju civilima ostaje ti visak robe na trzistu,..,...

5 godina
offline
Re: Igrač ubio prijatelja zbog svađe oko loota u D
Santana kaže...

Meni je amerika lud svijet i uopce me ne cudi kolicina oruzja no kolicina kriminala bas se i ne smanjuje kao sto bi trebalo bit sa tom  "deterrent" teorijom o vecoj kolicini oruzja (mozda ga jos nema dovoljno ?)

 

https://abc7news.com/san-francisco-car-break-ins-oakland-why-not-to-leave-your-trunk-open/11341223/

Ja si ovo nemrem zamislit da je ovo stvarnost u kojoj ti ljudi zive. 

 Ali i ne raste. Blago se smanjuje iako je oruzja sve vise u civilnim rukama....

https://ucr.fbi.gov/crime-in-the-u.s/2019/crime-in-the-u.s.-2019/topic-pages/tables/table-1

11 godina
offline
Re: Igrač ubio prijatelja zbog svađe oko loota u D
Veliki Brat kaže...

 

Uglavnom, da sumiram jučerašnji post, ja najbitnije poruke u ovoj temi vidim ovako:

Visak i picajzla: oružje je problem i treba ga zabraniti za osobnu upotrebu.

Ivan dragi: Ne možeš tako, umjesto toga treba urediti društvo i izjednačiti socioekonomske uvjete.

Visak i picajzla: Ne priča se ovdje o socioekonomskim uvjetima, oni su zasebna tema koja se ne dotiče oružja. I dalje treba zabraniti oružje, gdje god ima više oružja ima i više ubojstava oružjem.

Jura: Ali Island i Švicarska imaju više oružja i nemaju više ubojstava oružjem.

Visak i picajzla: Island i Švicarska su iznimke i ne možeš ih uspoređivati, možeš uspoređivati samo države sa sličnim socioekonomskim uvjetima.

Ivan dragi: D'uh!

 fino si to pojednostavio, baš u skladu s uobičajenim bulšitom ljubitelja oružja

 

a inače, iznimke jesu iznimke zato jer su drastično ili značajno drukčije od pravila

zato se nikad ne uzimaju iznimke kao primjer nego se uzima prosjek, jer s iznimkama s jedne i iznimkama s druge strane rasprava nema smisla, osim naravno onima koji žele zamutiti činjenice 

 

16 godina
offline
Re: Igrač ubio prijatelja zbog svađe oko loota u D
picajzla0707 kaže...

a inače, iznimke jesu iznimke zato jer su drastično ili značajno drukčije od pravila

zato se nikad ne uzimaju iznimke kao primjer nego se uzima prosjek, jer s iznimkama s jedne i iznimkama s druge strane rasprava nema smisla, osim naravno onima koji žele zamutiti činjenice

Ne:

Island je iznimka.

Švicarska je iznimka.

Havaji su iznimka.

Island + Švicarska + Havaji više nisu iznimka (a prilično sam uvjeren da bi se skroz drugačija korelacija uspostavila na primjeru evropskih država, iako realno nemam pojma a ne da mi se tražiti podatke).

Gledam te!
11 godina
offline
Re: Igrač ubio prijatelja zbog svađe oko loota u D
Ne kažeš ti, i sad bi to trebalo biti tako. Pa jebiga, među stotinama mogu postojat i tri ili čak više iznimki.
Upravo zato se uzima prosjek
8 godina
offline
Re: Igrač ubio prijatelja zbog svađe oko loota u D
Posmatrač kaže...
Santana kaže...

Meni je amerika lud svijet i uopce me ne cudi kolicina oruzja no kolicina kriminala bas se i ne smanjuje kao sto bi trebalo bit sa tom  "deterrent" teorijom o vecoj kolicini oruzja (mozda ga jos nema dovoljno ?)

 

https://abc7news.com/san-francisco-car-break-ins-oakland-why-not-to-leave-your-trunk-open/11341223/

Ja si ovo nemrem zamislit da je ovo stvarnost u kojoj ti ljudi zive. 

 Ali i ne raste. Blago se smanjuje iako je oruzja sve vise u civilnim rukama....

https://ucr.fbi.gov/crime-in-the-u.s/2019/crime-in-the-u.s.-2019/topic-pages/tables/table-1

 Znaci treba jos oruzja dok ljudi na cesti ne ciljaju jedni u druge i nitko ne mrda :P

Previse je budala koji olako riskiraju svoj zivot radi par dolara da bi "Deterrent" teorija funkcionirala kod civila.

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Poruka je uređivana zadnji put sri 29.12.2021 14:51 (Santana).
15 godina
offline
Re: Igrač ubio prijatelja zbog svađe oko loota u D
Veliki Brat kaže...
picajzla0707 kaže...

a inače, iznimke jesu iznimke zato jer su drastično ili značajno drukčije od pravila

zato se nikad ne uzimaju iznimke kao primjer nego se uzima prosjek, jer s iznimkama s jedne i iznimkama s druge strane rasprava nema smisla, osim naravno onima koji žele zamutiti činjenice

Ne:

Island je iznimka.

Švicarska je iznimka.

Havaji su iznimka.

Island + Švicarska + Havaji više nisu iznimka (a prilično sam uvjeren da bi se skroz drugačija korelacija uspostavila na primjeru evropskih država, iako realno nemam pojma a ne da mi se tražiti podatke).

 Ne može nešto biti iznimka ako su pretpostavke, podaci i zaključci različiti. Ali to ne dokazuje ni obratnu tezu.

 

Ako Austrija ima više samoubojstava, a Brazil više ubojstava - koje je pitanje, a što je odgovor?

 

Raspravlja se o "podacima", a nitko ni ne postavlja točno pitanje.

Onda se na dva različita pitanja daju različiti odgovori, i govori se o nekom univerzalnom zaključku!?

Evo Brazil, Portugal Slovačka i Jamajka imaju jednak broj oružja po glavi stanovnika pa su posljedice drastično različite.

 
 

 

Ali, između teza:

1. Da više oružja može uzrokovati više nasilja

2. Da više oružja ne uzrokuje više nasilja

 

Prva teza je točnija, jer može postojati (i postoji) lokalitet u kojem je to točno, dok je druga preobuhvatna i isključiva.

 

Znači, Island nije iznimka, a kamoli protuteza tvrdnji da višak oružja u USA uzrokuje višak nasilja.

Ali isto tako, višak nasilnih smrti u Brazilu se ne može opisati samo viškom oružja.

Ali isto tako, apsolutni deficit (u odnosu na USA ili Brazil) incidencija na Islandu nije moguće upotrijebiti kao kontraargument nekakvom istraživanju o otjecaju oružja u Brazilu/Slovačkoj/USA.

Slovačka može zabraniti oružje jer je broj suicida prevelik npr.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
14 godina
offline
Re: Igrač ubio prijatelja zbog svađe oko loota u D
Veliki Brat kaže...
Uglavnom, da sumiram jučerašnji post, ja najbitnije poruke u ovoj temi vidim ovako:

Visak i picajzla: oružje je problem i treba ga zabraniti za osobnu upotrebu.

Ivan dragi: Ne možeš tako, umjesto toga treba urediti društvo i izjednačiti socioekonomske uvjete.

Visak i picajzla: Ne priča se ovdje o socioekonomskim uvjetima, oni su zasebna tema koja se ne dotiče oružja. I dalje treba zabraniti oružje, gdje god ima više oružja ima i više ubojstava oružjem.

Jura: Ali Island i Švicarska imaju više oružja i nemaju više ubojstava oružjem.

Visak i picajzla: Island i Švicarska su iznimke i ne možeš ih uspoređivati, možeš uspoređivati samo države sa sličnim socioekonomskim uvjetima.

Ivan dragi: D'uh!

 HAHAHAHAHAH

 

Moja osnovna zamjerka oko SADa je što zaključak definira daljnje korake. Ako zaključiš da je problem droga, nećeš rješavati problem namjernog crtanja countija koji sve crnce zatvara u geta. Objaviš "naravno i jednostavno" rat protiv droge i onda još više crnaca završi u zatvoru ili na drogama pa se zaključi "tko vam je kriv kad se drogirate". I nisi riješio ništa. Al problem je i dalje "crnačka hip hop kultura drogiranja i nasilja". Isto je prije toga bilo s alkoholom pred 100 godina.

 

Kad potplaćeni policajac glumi socijalnog radnika, ostane mu dovoljno vremena u životu da ne posegne za slučajnim pretresima samo crnaca.

 

To što neki ne žele vodit dublju raspravu jer im se te statistike raspadnu već na prvom sljedećem koraku je njihov problem. Meni je smiješno da ne vide da im zaključak vodi u "crnci ubijaju zbog broja oružja" umjesto da zaključe "crnci ubijaju zbog sustavnog rasizma, segregacije i šupačkog sustava koji ih degradira desetljećima pa se svi ti problemi samo manifestiraju kroz oružje jer je ono specifikum SADa". U Japanu se suicidi ne vrše oružjem zbog specifikuma njihove kulture pa i dalje imaju problem suicida. U Brazilu se društveni problemi manifestiraju na deseti način. I zašto bi netko to sve uopće uspoređivao kada je na prvu vidljivo da nije usporedivo kroz prizmu oružja.

 

Državu (SAD) punu izuzetaka koja je sama po sebi izuzetak svodit na nekakve aritmetičke sredine je pak kreativno. Jesu Kalifornija, Aljaska, Mississippi i Maine sve redom izuzeci? Imaju različitu strukturu stanovništva, različite subkulture, sasvim različite povijesti i geografske okolnosti. Što sa suicidima domorodačkog stanovništva u SADu, Kanadi, Australiji.. Negdje se ubiju oružjem, negdje alkoholom, ali očito problem nije vezan ni uz oružje ni uz alkohol.

 

O problemu oružja očito ne možemo razgovarati mimo društvenih problema dok o društvenim problemima itekako možemo raspravljati mimo problema oružja. Onda maknimo "oružje" iz rasprave i ostali će društveni problemi odmah biti vidljiviji pa će i rasprava biti manje "vatrena". 

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
5 godina
offline
Re: Igrač ubio prijatelja zbog svađe oko loota u D
Santana kaže...
Posmatrač kaže...
Santana kaže...

Meni je amerika lud svijet i uopce me ne cudi kolicina oruzja no kolicina kriminala bas se i ne smanjuje kao sto bi trebalo bit sa tom  "deterrent" teorijom o vecoj kolicini oruzja (mozda ga jos nema dovoljno ?)

 

https://abc7news.com/san-francisco-car-break-ins-oakland-why-not-to-leave-your-trunk-open/11341223/

Ja si ovo nemrem zamislit da je ovo stvarnost u kojoj ti ljudi zive. 

 Ali i ne raste. Blago se smanjuje iako je oruzja sve vise u civilnim rukama....

https://ucr.fbi.gov/crime-in-the-u.s/2019/crime-in-the-u.s.-2019/topic-pages/tables/table-1

 Znaci treba jos oruzja dok ljudi na cesti ne ciljaju jedni u druge i nitko ne mrda :P

Previse je budala koji olako riskiraju svoj zivot radi par dolara da bi "Deterrent" teorija funkcionirala kod civila.

 Nisam to rekao vec sam rekao da zabrana oruzja pogadja postgene ljude koji ionako nisu skloni kriminalu dok kriminalce to ne tangira nimalo jer ionako ne postuju zakon. I imas situaciju da civili nemaju oruzje a kriminalci imaju. To je rjesenje? A ovo tvoje pitanje ne stoji cak ni na primjeru USA jer kriminal je u blagom padu iako je oruzja sve vise.

 

11 godina
offline
Re: Igrač ubio prijatelja zbog svađe oko loota u D
Sorry, ali priča ti je bulšit teški.
Statistika se nije raspala nego stoji točno gdje je i bila, više oružja = više upucanih. Raspadaju se jedino vaši nazovi argumenti kad vam se ukaže da cherrypickate par država koje su izuzetak.
I nikakav moj zaključak ne vodi prema crncima, jer si ih ti uveo u raspravu kako bi zamutio priču, pod nekakvom izlikom 'dublje rasprave', a s ciljem nametanja svojeg zaključka da 'nije do oružja'.
Jadno, najblaže rečeno, da ne posežem za posrednim vrijeđanjem kakvo si izveo na visku
14 godina
offline
Re: Igrač ubio prijatelja zbog svađe oko loota u D
picajzla0707 kaže...
Sorry, ali priča ti je bulšit teški.
Statistika se nije raspala nego stoji točno gdje je i bila, više oružja = više upucanih. Raspadaju se jedino vaši nazovi argumenti kad vam se ukaže da cherrypickate par država koje su izuzetak.

 Zar SAD sa 9 puta više komada oružja po glavi od prosjeka ostatka zapadnog svijeta nije izuzetak? (Zanemarimo Falklandske otoke sa 3000 stanovnika). S čime onda uspoređuješ SAD i po čemu?

 

Ne razumijem, po tebi problem oružja u SADu dakle nema veze sa socijalnim problemima, rasizmom, segregacijom itd i moguće ga je riješiti bez rješavanja socio-rasnih problema? Na taj bulshit misliš? Daj onda svoj zaključak. Kako "van socijalno" misliš to riješiti ako je do oružja?

 

I kako nije rasizam problem? Ako je stopa suicida  gotovo jednaka u SADu i u EU i nije ni 2 ni 5 ni 9 puta veća iako imaju 9 puta više oružja od EU prosjeka, problem je dakle u ubojstvima. Ako uzmeš prosjek na razini cijelog SADa, i počinitelji i žrtve su (omjerno 7-8 puta češće) mladi crnci u dobi oko 24 godine (prosjek) koji žive gotovo isključivo u siromašnijim urbanim predjelima pa imaš više sav.država koje imaju visoke stope ubojstava zbog nekoliko gradova koji sa manjim udjelom stanovništva sudjeluju u velikoj većini ubojstava premda je stopa posjedovanja oružja u ruralnim područjima veća (30% naspram 60%, dakle duplo).

 

Zar treba posebno objašnjavati uzročno posljedičnu vezu između dugogodišnje segregacije i rasizma i previsoke stope ubojstava u crnačkim siromašnim okruzima (nisam svih 50 sav.drž pregledao ali u kojima jesam je tako). Kako s time mutim priču? Kako 9 puta više oružja ne uzrokuje 9, ma ni 3 ni 1,5 puta više samoubojstava kod bijelaca, a utječe na "neshvatljivo" disproporcionalan broj žrtava ubojstava i to gotovo isključivo među crnačkom populacijom u siromašnim urbanim područjima gdje nema direktne veze sa stopom posjedovanja oružja. Uzeo sam u obzir Texas, Pensilvaniju, Illinois i Kaliforniju. Sve su ispod (texas je 1% iznad) nacionalnog prosjeka po oružju (27-45%, prosjek je 44%, nisu izuzetak dakle, dapače) i u sve četiri države manji dio (oko 15%) sudjeluje u ubojstvima oružjem sa preko 60%. Ovdje imaš još nekoliko na jednom mjestu:

 

 

 

Want to fix gun violence in America? Go local. | US gun control | The Guardian

 

 

Imaš Missouri gdje je stopa smrtnosti od oružja (sve, slučajne i namjerne) kod crnaca (na 100.000) - 58.9, kod bijelaca 14.8., država iznad prosjeka po posjedovanju - 48,8%, bijelci čine 82% populacije. Arkansas, stope; bijelci 17.3, crnci 34.5 na 100.000 (bijelaca 76%, crnaca 15%). A svugdje su bijelci ti koji imaju više oružja od crnaca (bar 30% više).

 

Kako onda nema veze sa rasizmom? Zašto su ubojstva vatrenim oružjem toliko koncentrirana u segregirane i siromašne četvrti neovisno o postotku oružja u saveznoj državi i zakonima o ograničavanja oružja i zašto uvijek stradaju crnci. (1.5% populacije svjedoči 26% ubojstava iz vatrenog oružja).

 

Postoji definicija po kojoj društveni problem postoji prvenstveno u smislu kako ga društvo definira i poima. Ako se priča o problemu oružja, onda nema problema sa rasizmom.

 

Ali neka sam u krivu, daj više neki zaključak onda. Ajmo oružje: što? Zabranit? Učiniti nedostupnijim? Postrožit zakone? Oduzet?

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
10 godina
offline
Igrač ubio prijatelja zbog svađe oko loota u Diabl

 

 

Hm, ovakve rasprave o oružju se već godinama vrte ovdje na forumu, te po Internetu.

Oružje je za streljanu, a ne za civile. 

 

Međutim, ove statistike što iznosite, dal su ta ubojstva počinjena u nekoj samoobrani, u zaštiti tjelesnog integritea, imovine,.....?

 

Drago mi je da nismo Amerika po pitanju oružja. Tamo je puno više kriminala povezano sa vatrenim oružjem. 

Mada nije US kao sistem jedinstven po pitanju oružja, svaka država, county, svaki grad može imati svoja pravila po pitanju gunova.

UK ima problema sa kriminalom koji je povezan sa hladnim oružjem. 

 

Cijela Evropa ima problema zbog imigrantske krize, te kod njih ljudi raste iracionalni strah, te nabavaljaju bilo kaj, kaj ih tobože može zaštiti. Npr, samostrele, luk i strijele,....

Oružje daje ljudima osjećaj lažne sigurnosti.

 

Nije to dobar put za oružje. U CH postoji veliki broj streljana, a kod nas ih moraš tražiti svijećom. 

Državni sistem ne smije dopusptiti da postanemo Divlji Zapad, te bez obzira na broj oružja kod ekipe, valja sudskom praksom i zakonima, ljude odvraćati od zloporabe oružja.

 

Nekako mi se čini da nije problem USA sa tolikim propucavanjima nevinih, zato kaj je oružje lako dostupno, nego je to samo jedan od razloga.

 

Evropa ima solidnu praksu da oružje drži pod strogom kontrolom, te na taj način je cost/benefit analiza, uvelike na strani prednosti.

Nema pokazatelje da to potvrdim, nego onako po osjećaju razmišljam. Kada se jednom duh pusti iz boce, onda se teško vraća u bocu.

 

Manite se rješavanja problema pomoću oružja, te ne zazivajte laku dostupnost oružja. 

dzg
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Igrač ubio prijatelja zbog svađe oko loota u D
Još jednom - suziš priču na usa, zamutiš sa rasizmom, samoubojstvima na aljasci i zaključiš da oružje nije problem.
Već sam rekao, usa je samo vrh i pretjerano nabujali karcinom, gdje je pitanje oružja ponajprije politički problem, sa republikancima čija je politika ona koju propagiraš, sve kako se ne bi uopće raspravljalo o oružju samom, jer samom raspravom o oružju ulaze u potencijalno ograničavanje oružja i samim time gubitak glasova od kretena koji oružje smatraju svojim urođenim pravom. Ne znam jel mi gore to što se pravo na samoobranu svodi na nošenje oružja, što im je izlika za oružje potencijalna obrana od države ili što im je to sve skupa u ustavu.
Zato me boli ona stvar za ameriku i tvoju potrebu da problem oružja sužavaš na usa i tvoje nastojanje u raspravi da sve drugo bude problem osim oružja. Meni je jasno da oružje u usa nije moguće odjednom izbit iz jednadžbe, ali sa tvrdnjom da oružje nije problem pokušava se spriječiti ikakva inicijativa za ograničavanjem oružja.
Ne mislim na tebe da ti to pokušavaš ili sebe da se tome protivim, ti to samo prihvaćaš jer je i kod naših ljubitelja oružja takav stav popularan, a usa primjer društva u kojem bi oni rado živjeli samo zato jer je tamo oružje sveta krava.
Još jednom - uzmi 10, 20 ili 30 zemalja s vrha statistike i isto toliko s dna, ne da se biraju izuzeci, pa onda reci da oružje nije problem i da broj upucanih nije značajno veći što je viša količina oružja u društvu.
A kad prestaneš govoriti da oružje nije problem i negirati čistunstatistiku, e tek onda možemo proširiti raspravu i na druge stvari poput problema oružja i rasizma, problema oružja po pitanju samoubojstava ili je pak suziti na problem oružja u usa.
6 godina
offline
Re: Igrač ubio prijatelja zbog svađe oko loota u D
ivan dragi kaže...
picajzla0707 kaže...
Sorry, ali priča ti je bulšit teški.
Statistika se nije raspala nego stoji točno gdje je i bila, više oružja = više upucanih. Raspadaju se jedino vaši nazovi argumenti kad vam se ukaže da cherrypickate par država koje su izuzetak.

 Zar SAD sa 9 puta više komada oružja po glavi od prosjeka ostatka zapadnog svijeta nije izuzetak? (Zanemarimo Falklandske otoke sa 3000 stanovnika). S čime onda uspoređuješ SAD i po čemu?

 

Ne razumijem, po tebi problem oružja u SADu dakle nema veze sa socijalnim problemima, rasizmom, segregacijom itd i moguće ga je riješiti bez rješavanja socio-rasnih problema? Na taj bulshit misliš? Daj onda svoj zaključak. Kako "van socijalno" misliš to riješiti ako je do oružja?

 

I kako nije rasizam problem? Ako je stopa suicida  gotovo jednaka u SADu i u EU i nije ni 2 ni 5 ni 9 puta veća iako imaju 9 puta više oružja od EU prosjeka, problem je dakle u ubojstvima. Ako uzmeš prosjek na razini cijelog SADa, i počinitelji i žrtve su (omjerno 7-8 puta češće) mladi crnci u dobi oko 24 godine (prosjek) koji žive gotovo isključivo u siromašnijim urbanim predjelima pa imaš više sav.država koje imaju visoke stope ubojstava zbog nekoliko gradova koji sa manjim udjelom stanovništva sudjeluju u velikoj većini ubojstava premda je stopa posjedovanja oružja u ruralnim područjima veća (30% naspram 60%, dakle duplo).

 

Zar treba posebno objašnjavati uzročno posljedičnu vezu između dugogodišnje segregacije i rasizma i previsoke stope ubojstava u crnačkim siromašnim okruzima (nisam svih 50 sav.drž pregledao ali u kojima jesam je tako). Kako s time mutim priču? Kako 9 puta više oružja ne uzrokuje 9, ma ni 3 ni 1,5 puta više samoubojstava kod bijelaca, a utječe na "neshvatljivo" disproporcionalan broj žrtava ubojstava i to gotovo isključivo među crnačkom populacijom u siromašnim urbanim područjima gdje nema direktne veze sa stopom posjedovanja oružja. Uzeo sam u obzir Texas, Pensilvaniju, Illinois i Kaliforniju. Sve su ispod (texas je 1% iznad) nacionalnog prosjeka po oružju (27-45%, prosjek je 44%, nisu izuzetak dakle, dapače) i u sve četiri države manji dio (oko 15%) sudjeluje u ubojstvima oružjem sa preko 60%. Ovdje imaš još nekoliko na jednom mjestu:

 

 

 

Want to fix gun violence in America? Go local. | US gun control | The Guardian

 

 

Imaš Missouri gdje je stopa smrtnosti od oružja (sve, slučajne i namjerne) kod crnaca (na 100.000) - 58.9, kod bijelaca 14.8., država iznad prosjeka po posjedovanju - 48,8%, bijelci čine 82% populacije. Arkansas, stope; bijelci 17.3, crnci 34.5 na 100.000 (bijelaca 76%, crnaca 15%). A svugdje su bijelci ti koji imaju više oružja od crnaca (bar 30% više).

 

Kako onda nema veze sa rasizmom? Zašto su ubojstva vatrenim oružjem toliko koncentrirana u segregirane i siromašne četvrti neovisno o postotku oružja u saveznoj državi i zakonima o ograničavanja oružja i zašto uvijek stradaju crnci. (1.5% populacije svjedoči 26% ubojstava iz vatrenog oružja).

 

Postoji definicija po kojoj društveni problem postoji prvenstveno u smislu kako ga društvo definira i poima. Ako se priča o problemu oružja, onda nema problema sa rasizmom.

 

Ali neka sam u krivu, daj više neki zaključak onda. Ajmo oružje: što? Zabranit? Učiniti nedostupnijim? Postrožit zakone? Oduzet?

 Hrpa toga sto si naveo ovdje je u stvari, prava osnova CRTa. Ideja da stoljeca rasizma i segregacije stvaraju sistemske probleme koji se odrazavaju na manjinama koje su do 70tih segregirali i sluzbeno smatrali manje vrijednima, a i dan danas se zakoni iz tih doba odbijaju potpuno ukloniti i dok se postepenim koracima malo po malo mijenjaju, jedino sto se s time postize je nastavak sistemskog rasizma.

Sto se tice samog oruzja, Svicarska ima jedan interesantan sistem stvoren radi njihovog neutralnog stava, gdje svaki stanovnik koji je prosao kroz vojsku ima oruzje doma ali nema pristup municiji. Municijom raspolaze i raspodjeljuje vlada po potrebi. Daleko od toga da bi takvo nesto bilo uspjesno u srcu ultimativnog kapitalizma kao sto je SAD, gdje ljudska bica imaju manje prava i privilegija od kompanija, ali je potencijalno interesantan sistem za zemlje europe koje imaju takve probleme.

Sto se samog SADa tice, tezak shitshow, vidio sam da je netko gore komentirao kako svi trebaju imati pravo na oruzje jer on ne moze odbiti provalnika samo sa nozem, pa cisto pitanje, koliko puta je toj osobi netko provalio do sada? Koliko su to ucestale provale na razini cijele hrvatske da je takvo sto nuzno potrebno, i za kraj, da li ta osoba razumije jednostavnu logiku da ako su oruzja legalna - sto sprijecava provalnika da ima oruzje? Necu uopce komentirati o tome da su rijetki provalnici koji upadaju u stan dok si ti u njemu i kojima je cilj ubiti te i silovati ti cijelu familiju, ali kada je netko vec napravio takvo odstupanje od logike, sumnjam da ce mu statistike i podaci pomoci. Da citiram gladijatora desne politike - "Cinjenice ne zanimaju tvoji osjecaji". Interesantno kako se vremena mijenjaju pa je i Shapiro prestao sa griftom da su to "cinjenice" i sada se direktno laze po pitanju cinjenica.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice