U patriotskom zanosu Apple najavio za idućih pet g

poruka: 23
|
čitano: 10.964
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "U patriotskom zanosu Apple najavio za idućih pet g".
16 godina
neaktivan
offline
U patriotskom zanosu Apple najavio za idućih pet g

I kažu Tramp glup, niko ga ne šljivi. Čovjek skinuo nezaposlenost na 4,1 smanjio poreze i vraća kapital u zemlju.

 
12 1 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
U patriotskom zanosu Apple najavio za idućih pet g

Ispade Trump pametniji od svih socijalistickih Libtarda.

Presjednik koji je napravio najvece smanjenje poreza u zadnjih 30, 40, 50 godina ( ne znam tocno), a ovo je izravna posljedica tog smanjenja poreza.

 

Glupi socijalisticki dio amerike (Demokrati) bi samo povecavali poreze u ubijali gospodarstvo

 
10 1 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
U patriotskom zanosu Apple najavio za idućih pet g

Apple je zakon !!

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
U patriotskom zanosu Apple najavio za idućih pet g

Ja ne znam koja bi firma dobrovoljno uplatila oko 38 milijardi dolara poreza (bez obzira na povoljnije trumpove poreze). Sjetite se koliko su se bunili kad su morali uplatiti Irskoj puno manju svotu.

Misli da su ih natjerali/ucijenili nekako. ;-)

 
10 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: U patriotskom zanosu Apple najavio za idućih p
mat kaže...

I kažu Tramp glup, niko ga ne šljivi. Čovjek skinuo nezaposlenost na 4,1 smanjio poreze i vraća kapital u zemlju.

 Lol ovi su mi najbolji :D bum te pito za poslovanje tih istih firmi kroz par godina :D ovi je sigurnbo dugorcno lose za apple samim time i za americku ekonomiju...uf kako je taj trump pametan on se sjetio da su sve firme u kini pa ce ih vratit u jameriku, a onom bedastom obami to nije palo na pamet...boze kakvo razmisljanje...

15 godina
offline
Re: U patriotskom zanosu Apple najavio za idućih p

Još jedan žalostan primjer poluprofesionalnog članka. Čemu dio naslova: "U patriotskom zanosu"? Zar je i Bug spao na Imbex clickbaitštosove? :-(

 

Btw što se tiče "glupavog rasista" Trumpa, nakon prve godine mandata bilježe se oko 2.000.000 (dva milijuna) novih radnih mjesta, svega oko 4% nezaposlenih i to uz najnižu povijesnu nezaposlenost afroamerikanaca i hispanoamerikanaca, iznimno visoki i pozitivni pokazatelji tržišta dionica, kao i žestoka deregulacija i opće porezno rasterećenje. Ako su to rezultati glupavog rasista, upišite me. U današnjem re-definiranom SJW svijetu riječi ionako više ništa ne znače...

Moj PC  
11 1 hvala 0
14 godina
online
Re: U patriotskom zanosu Apple najavio za idućih p

Sve je to relativno. Najgluplji predsjednik ikad je bio Reagan (u usporedbi s njime je Bush mlađi - supergenije), pa opet ga mnogi kuju u zvijezde jer misle da je on okončao hladni rat ili razmontirao SSSR. A zapravo je samo bio jako glupi propali glumac. Za image predsjednika je najvažnije što o njemu misli CIA i jel on bio njihov prvi izbor (zapravo od njih instaliran). Onda se lako putem medija od njega napravi heroja ili antiheroja, po potrebi.
Nezaposlenost od 4,1% je premala i nije dobra za gospodarstvo, dugoročno će tu ipak trebati restriktivnija politika. A da je Trump glup... valjda bi bilo više milijardera, ipak je >95% populacije glupo. 

P.S. za Apple je ovo dobar potez, imam dojam da im postojeći proizvodi sve slabije idu, ovako idu i neku novu nišu a istovremeno "otplaćuju dug društvu" pa ih neće oglobit. Nema sumnje da je tako dogovoreno, i svi sretni i zadovoljni.

Poruka je uređivana zadnji put pet 19.1.2018 11:49 (jozef).
12 godina
offline
U patriotskom zanosu Apple najavio za idućih pet g

Po meni je za to najzaslužnija Melanija. Ona ga je dovela red i sad Trump radi bez greške ko da je jučer došao s međunarodne arbitraže.

 
7 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: U patriotskom zanosu Apple najavio za idućih p
i tako smo mi s Applea došli na Trumpa...
Netko radi što zna a netko zna šta radi.
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
U patriotskom zanosu Apple najavio za idućih pet g

To je isto ko da kažete da je Hrvatska u plusu jer je HDZ na vlasti. Ajd ne kenjajte, takav je moment svugdje u svijetu. Trump je najmanje zaslužan za rast.

Rvat katolik!
 
8 5 hvala 0
13 godina
offline
Re: U patriotskom zanosu Apple najavio za idućih p
Najbolji su mi ovi s izjavama da su svi Amerikanci glupi, pojma nemaju, a jako dugo su najjaca i najnaprednija nacina. Bidite vi glupi i najbolji. A Trump radi odlicne stvari za ekonomiju SAD-a. I Reganova vlada je radila isto jako dobre stvari. Tko pak normalan danas moze razmisljati da je najpametnije dati pamet i posao Kinezima. Nisu Kinezi glupi da sute i rade 20 sati dnevno za saku rize.
Moj PC  
3 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: U patriotskom zanosu Apple najavio za idućih p
jozef kaže...



P.S. za Apple je ovo dobar potez, imam dojam da im postojeći proizvodi sve slabije idu, ovako idu i neku novu nišu a istovremeno "otplaćuju dug društvu" pa ih neće oglobit. Nema sumnje da je tako dogovoreno, i svi sretni i zadovoljni.

 da, baš im slabije idu ... fake news

15 godina
neaktivan
offline
U patriotskom zanosu Apple najavio za idućih pet g

Često se ponavljam u ovakvim temama, ali ponavljanje je majka znanja. Mnogi ljevičari/socijalisti optužuju Trumpa da je glup. Što bi tek napravio od Amerike da je "pametan" po njihovim standardima. vjerojatno neku Venezuelu. Inače, sličnu stvar po pitanju poreznih olakšica je napravio Reagan 1981. i na izborima za drugi mandat pobijedio u 49 od 50 država. Nekako očekujem istu stvar unatoč pretežito negativnom prikazu Trumpa u MSM. Te ideološke objede i uvrede na prosječnog Amerikanca imaju utjecaja - do trenutka kad ne osjeti izravnu korist od poteza administracije. Jedna od posljedica porezne reforme je i ta da će mnogi radnici dobiti bonuse na radnim mjestima, zbog (konačnog) pritiska na imigracijske službe da rade svoj posao, raste cijena satnice, iako je "rasist", to nije spriječilo nećakinju Martina Luthera Kinga da na obilježavanju federalnog praznika u ime njenog strica bude rame uz rame sa Trumpom. Fiat Chrysler vraća proizvodne pogone iz Meksika u SAD, a onaj komentar (nema dokaza osim izjave jednog jedinog demokrata) o zemljama "vukojebinama" je bio realan. Koliko takvih ljudi dolazi u Njemačku i Švedsku i kakve konkretne koristi imaju te dvije zemlje od imigracije iz takvih zemalja? Dow Jones nikada nije bio na ovoj razini, probio +26k, a govorili su da će dolaskom Trumpa na vlast pasti na razine viđene u velikoj Depresiji i krizi otprije 10 godina. Zveketanje sa nuklearnim oružjem sa Sjevernom Korejom je dovelo do toga da je započet dijalog, po prvi put u dvije godine između dviju Koreja, čak se spominje mogućnost nastupanja pod zajedničkom zastavom na međunarodnom natjecanju. Zašto? Jer despoti jedino razumiju govor autoriteta i tu ne smije biti popuštanja kako bi se ostvarili neki pomaci na diplomatskom planu. Appeasment politika nikad nije dovela do željenog učinka. Da ne spominjem da je prvi predsjednik USA koji je govorio na pro life marchu.  

 

Ali kad mi dođe dežurni forumaš, lijevo-liberalne orijentacije (da ne kažem jugonostalgičar ) i kaže da je Trump ovakav ili onakav, a glavni mu izvori CNN, Washington i Huffington Post...   

Da okrenem pilu naopako, trenutno je popularno uspoređivati Trumpovu visinu i težinu sa profesionalnim sportašima, ali kad se radi o nekoj gojaznoj "cat lady", onda "ljepota dolazi u svim oblicima i veličinama", 2016. nije bilo uredu od Trumpa što se kandidirao jer je bio tv zvijezda, danas je Oprah potencijalna kandidatkinja, bez obzira na njene veze sa Weinsteinom. Sve one liberalne suze kad je objavio nagrade za lažne vijesti, čovjek pobjeđuje na svakom koraku! 

Why so serious?
Poruka je uređivana zadnji put pet 19.1.2018 22:48 (Cesc).
 
6 4 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
U patriotskom zanosu Apple najavio za idućih pet g

I meni je bol u krizima blaza od kad je Trump na vlasti a mala same petice dobiva u skoli. 

 

Drugim rijecima, ima li smisla desnicaru probat objasnit razliku izmedju korelacije i kauzalnosti?

Poruka je uređivana zadnji put sub 20.1.2018 0:32 (ansha).
Moj PC  
7 2 hvala 2
8 godina
offline
U patriotskom zanosu Apple najavio za idućih pet g

U nesumnjivo pozitivnim gospodarskim kretanjima u USA, FoxNews & co u prezentaciji istih previđaju neke "detaljčiće" poput ovih:

Stručnjaci upozoravaju da se nastavlja trend raslojavanja društva (odn. nestajanja "srednjeg sloja", osiguranja stabilnosti društva), jer poreznim olakšicama profitiraju gotovo isključivo multimilijuneri.

 

Politička polariziranost je pak veća nego li kad je ubijen Martin Luther King.

 

Ovo pak gotovo da nije potrebno dodatno komentirati:

Trump's First Year: Everyone Hates Us Now

A damning new Gallup poll shows how the perception of the United States has changed under Trump.

 

In 2016, 48 percent of the world's citizens approved of the United States from a leadership perspective. By 2017, just 30 percent did. What changed, of course, was the leader.

 

Ili: do prošle godine je većina ljudi na svijetu odobravala / podržavala USA kao svjetskog lidera. Danas su ispred USA Njemačka i Kina, a USA je jedva malo popularnija od - Rusije.
Objašnjeno je i zašto je "popularnost" bitna (so called "Soft power").
Još da ovi naši zadrigli desnokonzervativnotalibani znaju url kopirati u Google translate... (hint: piše se hrvatski, ne rvacki)

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 20.1.2018 10:14 (Zechina).
 
0 2 hvala 0
9 godina
offline
Re: U patriotskom zanosu Apple najavio za idućih p
ansha kaže...

I meni je bol u krizima blaza od kad je Trump na vlasti a mala same petice dobiva u skoli. 

 

Drugim rijecima, ima li smisla desnicaru probat objasnit razliku izmedju korelacije i kauzalnosti?

 Ne. I naravno govorimo o ljudima koji predju preko nekih naslovcica na vijestima i onda klikcu Trump je zakon. 

Deragulacija je divna stvar pogotovo kad je u pitanju Agencija za zastitiu okolisa, kome to treba.

Kome treba zdrastveno osiguranje (Obamacare) pogotovo ako nisi bogat ili imas kronicnu bolest. Treba to ukinuti, a siromasi neka crknu.

Net neutralnost ukinuta.

Trans-Pacific Partnership je ukinut i time je Kini dao mogucnost da postane glavna sila u Aziji/Pacifiku.

Nacisti i sl. dobivaju presutnu potporu predsjednika

Smanjenje poreza za najbogatije.

itd.

14 godina
neaktivan
offline
U patriotskom zanosu Apple najavio za idućih pet g

Ne razumijem zašto ljude toliko boli guza zbog Trumpa. Od naslova članka pa sve do komentara. Šta vam je čovjek napravio?

 

Ne mogu vjerovati da netko ima nešto protiv smanjenja poreza i pljuje po takvoj mjeri. Da li itko od vas što pljujete plaća porez? (Vi koji radite za nekoga ili ste na državnim jaslama, molim vas izuzmite se, jer porez ne plaćate vi nego vaš poslodavac)

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
U patriotskom zanosu Apple najavio za idućih pet g

mediji lazu, a ja uzivam kako ih Trump raskrinkava. Nit sam za njega nit sam protiv njega, nit mu ja sto znacim u zivotu. Minus mu je koliko ja znam net neutralnost.

Ali ne mogu ne primjetit kako su "slavni" prijetili da ce se odseliti ako Trump pobijedi, odselio se nitko.

Kako mediji nazivaju Trumpa da je Hitler, a covjek premjestio veleposlanstvo u Jeruzalem i zidovi ga slave kao nijednog americkog predsjednika do sada.

Ili smanjenje poreza, hrpa opet "slavnih" i politicara iz drugog tabora protiv toga. Mislim da ih je netko pozvao da bez obzira na smanjenje poreza svi koji su protiv uplate punu svotu na racun americke drzave. Znate li koliko se kriticara povecanja poreza odazvalo tome?

Uglavnom nit sam za nit protiv, ali zanimljiv lik na sceni.

 
3 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: U patriotskom zanosu Apple najavio za idućih p
10alex kaže...

Ja ne znam koja bi firma dobrovoljno uplatila oko 38 milijardi dolara poreza (bez obzira na povoljnije trumpove poreze). Sjetite se koliko su se bunili kad su morali uplatiti Irskoj puno manju svotu.

Misli da su ih natjerali/ucijenili nekako. ;-)

 Ništa neće platiti. Novinari namjerno ili iz lijenosti prepisuju PR. Ti  navodni novci za uplatu su već uloženi i bit će priznati kao olakšica: 
" the U.S. government is taxing the accumulated foreign cash at 15.5 pe
rcent to treat it as repatriated. Apple, whose foreign subsidiaries held $252.3 billion in cash as of the end of September 2017, had been making provisions for U.S. federal taxes on its foreign profits. At the end of September, the company had on its books a deferred tax liability of $36.4 billion related to foreign subsidiaries' earnings. That's about 14.4 percent of the cash pile, meaning Apple will pay only slightly more than it has budgeted for the formal repatriation of the money (in reality, much of it was already invested in U.S. assets, anyway)."

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
14 godina
offline
Re: U patriotskom zanosu Apple najavio za idućih p
Apple nije zakon. Apple je jabuka.
 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
U patriotskom zanosu Apple najavio za idućih pet g

Evo jedna slika za svakog libertarijanskog praznoglavog zombija koji podrzava Trumpa zato jer pomaze americkoj ekonomiji (i to da jos nije ni amer LOOL).

- Psiho246
Moj PC  
0 2 hvala 0
8 godina
offline
Re: U patriotskom zanosu Apple najavio za idućih p
Cesc kaže...

 

Sad ćeš ti vaditi (i falsificirati!) dijelove koji ti odgovaraju i falsificirati povijest, mašala.
1) Fućka mi se za Jugoslaviju;
2) Ne da mi se spuštati na ovu živozidašku trololo razinu: prvo ste Trumpa uključili u nekakvu uspješnu (Apple!) priču - dok se čitav civilizirani svijet zgraža nad njegovom dementnošću i glupošću - pročitaj samo "Fire & Fury" da otkriješ T. pozadinu (poslat ću ti privatno ako želiš)...
... a onda i "komuniste i Jugoslaviju". 

Odgovaram na post samo zato jer me vrijeđa da mi falsificiraš život. Ne mora moja biti zadnja niti namjeravam uopće ulaziti u rasprave.

 

> Zechina, britanski i američki piloti nisu slali pomoć partizanima nakon 1943, a bitka za Beograd i Batinu se valjda vodila bez Crvene armije?

To ti je na nivou onog da su Amerikanci odradili Oluju, a rvati samo glumili manekene.

(btw ja sam Vukovarska brigada, u Oluji nisam bio jer sam već bio rastepen od gelera)
Na West Pointu se uči Titova strategija bitke na Neretvi, a na Sutjesci je izginulo 1000 boraca 2. dalmatinske brigade. Kad ovako prosereš, pljuješ po njima.

 

> Da ja sad tebe pitam, gdje si ti to zabrijao? Škola u Kumrovcu je odradila dobar posao sa tobom i Anshom, vi očito imate neku alternativnu povijest.

U Kumrovcu je diplome pobralo, osim Bandića, krema vladajuće klike: 80% adezeovaca nikad nije ni vratilo partijske knjižice već su se masovno potajice počeli krstiti.
Obzirom na godišta, "kumrovčana" više imaš u adezeu nego li u esdepeju.

 

> zato su liječili homoseksualizam elektrošokovima sve do 1974.
Nije nego do 60-neke, a bilo je deklarirano kao bolest do 1978. (pitao sam frenda geja koji zna te podatke). To što si izvukao iz konteksta je tip anomalije koju je imalo gro zemalja: do 90 -tih (!) žene u Švicarskoj nisu u potpunosti imale pravo glasa (za npr izbore, referendume itd), 2003. Abu Graib: "Zločini uključuju fizička i seksualna zlostavljanja, mučenja, silovanja i ubojstva." (wiki)... Guantanamo postoji i danas!
Homiće se razapanjilo na različite načine, svugdje, stoljećima (halo, crkva je nekad spaljivala žive žene kao vještice!).
Elektro šokovi su bili gotovo standardni tretman u "liječenju" psihičkih anomalija (pročitaj ili pogledaj "Let iznad kukavičjeg gnijezda"). Lobotomija (amputacija dijela mozga) je bila također standardna do 50 i neke (sigurno ne samo za gejeve). Pogledaj biografski film "Frances" koja je 1950. bila tretirana šokovima i nakraju lobotomizirana. Alan Turing koji je dešifrirao Enigmu, bio je kao gej prisiljen na kemijsku kastraciju 1952!
Jugoslavija je samo "malo kasnila" za "modernim zapadom" (a u slučaju Švice, opskurno, negdje bila i naprednija).

 

> oni koji su bili vjernici su "slobodno" mogli ići u crkvu, ali su zato djeca dobivala batine u školama gdje su bili viđeni od strane učitelja da posjećuju religijske svetkovine.

Ajde ne kakaj, tog je bilo sigurno ali ne posvuda. Ja sam mogao ići slobodno na vjeronauk (makar sam odustao jer mi je bilo stupidno), a frendovi iz osnovne su mi bili iz samostana preko puta osnovne. Dvije trećine razreda je išlo na vjeronauk, makar se nije previše pričalo o tome (držalo se nazadnim).
Najneugodnije iskustvo koje sam imao po tom pitanju mi je bilo u srednjoj, kad je rezervni oficir koji nam je predavao Obranu, svako malo hvatao u košulju da vidi hoće li pronaći križić oko vrata. Ali to je bio moron kakvih svugdje imaš, pa i danas, samo druge polarizacije (npr nedavni primjer onaj idiot "vjeroučitelj".)

> vjernici nisu imali mogućnosti za profesionalno napredovanje jer su bili viđeni kao potencijalni neprijatelji sistema.
Kao i danas nevjernici. I ne samo oni.

 

> Razlog zašto je Istra nakon rata ostala u sklopu Jugoslavije...
je zato jer ju je Tito maznuo Talijanima, kao pripadnik pobjedničke koalicije. Da je po onom kojeg ne želiš spomenuti, pola Hrvatske bi parlalo, a drugu polovicu je proglasio "izgubljenim njemačkim plemenom" :-)

 

@ekonomija:
Imala je Yu jako razvijenu industriju, različitu, samo je političko-ekonomski sustav bio nefunkcionalan i neodrživ. A novci su se mažnjavali na "podobne" projekte i regije (> kao i danas).

Više puta rečeno, ali izgleda nikada dosta:

U Jugoslaviji smo u socijalizmu, za razliku od komunističkih režima iza željezne zavjese, pušili Marlboro, pili Coca-Colu / Pepsi, vozili Golfove, nosili Levis (Wrangler, Lee Cooper), Conversice... i sve se to ovdje i proizvodilo! Osim Coke, vidiš li nešto od toga tute danas?  A da ne pričamo sad o pravoj industriji koju je imala Juga.

 

> Možda bi socijalne pravde bilo više kad se recimo partizanske mirovine ne bi iz godine u godinu povećavale u brojnosti, a ne po logici stvari smanjivale.
O čemu ti pričaš? pa ove debilana na vlasti ti je upravo pomakla broj "branitelja" (btw to je pravnički izraz, mi smo veterani) na 600000! Halo, 60K novih! Samo od Oluje imaš par tisuća PTSP "trajnih invalida"! A tek nas čeka ono Rojs & ekipa sudsko kamatarenje iz BiH od gro milijardi koje ćemo iskrcati.
Nema razlike između Yu SUBNOR-a i ovih "branitelja" - nakon četvrt stoljeća i dalje pisde o zaslugama.
O Crkvi i Vatikanskim ugovorima da ne pričamo... Crkva to odlično radi, kad joj se sva pastva preseli u katoličku Irsku, Kaptol će biti "svoj na svome".

Poruka je uređivana zadnji put uto 23.1.2018 1:00 (Zechina).
 
2 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: U patriotskom zanosu Apple najavio za idućih p

Zato na zapadu i danas je kako je, jer se "civilizirani svijet" boji reći politički nekorektne stvari kao Trump. Probaj malo googlati muslim gang grooming u Velikoj Britaniji, što se po njihovim medijima ne spominje previše često jer je islamobofobsko. Otkako je London dobio muslimanskog gradonačelnika, svi zločini porasli za 10,4 %. Ali to ne zamara njihovog gradonačelnika, ipak je medijski lijepše Trumpa napadati i braniti mu posjet Londonu bitnija vijest od dobrobiti njegovih sugrađana.  Ili kad je Trump rekao kako su u Švedskoj loše stvari, svi liberali skočili na njega, a na godišnjoj razini raste broj No go zona gdje policija i vatrogasci odbijaju ići. Nedavno u Malmou bilo 4 grupna silovanja u 3 tjedna, na tjednoj bazi gore automobili, a ako te to sve nije uvjerilo, preporučujem posjet glavnom željezničkom kolodvoru u Stockholmu. Bande odbjeglih "maloljetnih izbjeglica" hara po njemu od početka ove migrantske krize. Isto tako što je Trump navodno rekao za zemlje "vukojebine", makar je to samo jedan jedini demokrat na sastanku čuo. Tako je Conan O'Brien stavio sliku sa Haitija kako bi pokazao da ipak nije vukojebina. Od Haitija je samo resort vidio pa je sad postao mem gdje ga fotošopiraju u svaku moguću sliku stvarnog stanja na Haitiju. Što se tiče "Fire & Fury", vidim da knjigu hvali CNN. Poznavajući njih i njihovu sklonost lažnim vijestima usmjerenim protiv Trumpa, nekako dvojim u njenu objektivnost. Hvala na ponudi, ne moraš slati. 

 

Ajde, maknimo američke i britanske pilote, te njihovo zrakoplovstvo sa strane. Oni su ostavili svoje tragove sa bombardiranjem gradova, prije par godina je nađena jedna neeksplodirana bomba "krmača", mislim u Slavonskom Brodu i Zadru. NOVJ je bila najuspješniji pokret otpora u Europi, ali i Rusi su dali svoj obol tome. Disclaimer: je, zadnja je godina rata bila, ali nije Tito sam oslobodio Srbiju. Bilo je pokušaja ranije sa Užičkom republikom pa i probojem na početku 1944. u Srbiju, ali su to Nijemci sa kolaboratorima uspješno suzbili. Zašto je teško priznati da su imali određeno vrijeme direktnu pomoć? Ne pljujem po ljudima, poštujem njihovu žrtvu ali neću ni generalizirati. Jer ako ću tako gledati, onda žrtve na Bleiburgu i križnom putu su direktno i od članova dalmatinske brigade stradale. Ako je NOVJ preuzeo sve zasluge za dobre stvari, onda mora i za one loše stvari preuzeti.

 

Svaka čast, nisam znao da si branitelj. Za to imaš moje poštovanje i hvalu. 

 

Što se kumrovačkih diploma tiče, slažem se, mnogi su iz partije prešli direktno u HDZ i tu su samo boju članske iskaznice promijenili. Poljska je najbolji primjer razvoja zemlje kad uspješno odradiš lustraciju, što je kod nas radi rata i drugih razloga izostalo. 

 

Elektrošokovi gej populacije: uredu, onda radimo sa informacijama iz prve ruke. I Crkva i Švicarska (pretpostavljam zakašnjeli prvi val feminizma) su došle pod kritiku u modernijim vremenima upravo zbog svog odnosa prema gej populaciji/ženama ili liječenju psihičkih bolesti lobotomijom. To su tada bili dostignuća prve klase, takvi tretmani i "lijekovi". Samo zato jer je nešto u jednom trenutku povijesti bilo smatrano "standardno" ili "kvalitetno", ne znači da nije podložno kritici i zato tu ni Jugoslaviju ne izuzimam. Obrazovanje u Hrvatskoj je velikom većinom inercijom pod onom Šuvarovom reformom obrazovanja. Relativno je besplatno, koliko je kvalitetno, o tome neka drugi sude. 

 

> oni koji su bili vjernici... 

1:1 u primjerima, neka ostane neriješeno. 

 

> vjernici ...

Ne bih se složio. Agnostik nam je bio predsjednik, a koliko je katolika bilo u prošloj državi na visokim funkcijama? Opet danas imamo relativizaciju vjere, da ljudi odu 3x godišnje u crkvu i eventualno kad se neki sakrament prima tako da onih 88 % katolika je po meni napuhan broj. U Osijeku je donedavno u vladajućoj koaliciji u gradskoj skupštini sudjelovala bošnjačka/islamska zajednica. Prije par godina (2014.) izgrađen islamski centar također u Osijeku. Prije par mjeseci su imali javnu proslavu 100 godina islama u Hrvatskoj (tj. otkad su im dana prava vjerske manjine/prepoznata zakonom) u HNK Osijek. Sa stanjem u Osijeku sam upoznat jer sam tamo studirao i upoznao kolege islamske vjeroispovijesti.I sad se opet vraćamo na to kako katolicima u ono vrijeme nisu davane javne prostorije na korištenje, a za nacionalizirane posjede Crkve u Hrvatskoj je poslije 90-tih plaćala hrvatska država odštetu. KŠC u Travniku (npr.) još i danas očekuje povrat imovine od strane BiH iako je sudsko rješenje odavno doneseno. U vezi zapošljavanja vjerskih manjina, vjerojatno ima iznimaka da netko zbog "krive vjere" ne bude zaposlen. U državi gdje manjine drže vladajuću koaliciju na vlasti, koliko često se to može dogoditi? Javna tijela županija poput Virovitičke ili Bjelovarsko-Bilogorske imaju propisan % Čeha/Srba koji moraju biti zaposleni u tim istim tijelima. Toga u prošloj državi isto nije bilo, već je postotak bio obrnuto proporcionalan postotku stanovništva. 

 

> Razlog zašto je Istra nakon rata ostala u sklopu Jugoslavije...

Da je tako, onda bi i Trst pripao Titu. Preporučujem guglanje Savezničkih zona A i B i Pariške mirovne konferencije. "Komisija je u Pazin stigla 15. ožujka 1946. godine. U Pazinu komisija je primila delegaciju Kotarskog i Oblasnog NOO za Istru koji su joj predali Memorandum Oblasnog NOO s nepobitnim argumentima. Zbor svećenika sv. Pavla za Istru predali su komisiji za razgraničenje svoj memorandum sa potpisom 48 istarskih svećenika s apelom za priključenje Julijske krajine Jugoslaviji pod naslovom "Spomenica Hrvatskog svećenstva". Takvo domoljubno stajalište katoličkih svećenika Istre ogorčilo je vrh Katoličke crkve u Italiji, a posebno tršćanskih biskupa." Daleko od toga da Tito nije pokušao i Trst uzeti, samo nije imao sreće sa razgraničenjem. Ne spominjem ga zato jer su dijelovi Dalmacije, Rijeka (država) bili pripali Italiji nekih 20 godina prije nego je dotični Ante došao na vlast. A i onda je bio druga opcija, nakon Mačeka i HSS-ovaca. Čak ni ti HSS-ovci nemaju lijepe riječi za Jugoslaviju 

 

ekonomija

Naravno da je bio neodrživ kad je 30% radnih mjesta bilo nepostojeće, Marković je to pokušao skresati kao zadnji pokušaj i poticaj ekonomiji u zajedničkoj državi.  A ipak ljudi i danas voze Golfove, nose Levis po koji više ne moraju u Trst , Conversice. Također se u socijalizmu kupovalo na bonove, vozilo par nepar. Ne treba ni to zaboraviti :D

Jedino mi je za pravu industriju žao, ona je nestala u raljama privatizacije. 

 

Podaci sa početka 2017. "Procjena je da se od tih 15.726 mirovina koje se isplaćuju na temelju sudjelovanja u NOR-u samo oko 6300 mirovina isplaćuje živućim borcima, a od tog broja ih oko polovina prima uvećane takozvane boračke mirovine. Krajem 2016. godine Hrvatska je isplaćivala 3155 starosnih mirovina s boračkim dodatkom. Riječ je o ljudima koji su nakon rata radili i ostvarili radni staž koji im je donio malu mirovinu. Ona se dopunjava s tim ratnim bonusom." Ispada da su ljudi sa 12 godina išli u rat 

Upoznat sam sa tim. Stari je iz rata donio samo spomenicu/zahvalnicu, a neki koji su branili Jorgan planinu ili bili München bojna, činove i mirovine. Slažem se da je prenapuhan broj, a broj novopristiglih bio bi i veći da nije stavljena dvostruka provjera (izvan prebivališta) prilikom podnošenja zahtjeva za status branitelja. Vatikanski ugovori su zeznuta tema. Hrvatska kao država ima obavezu i dužnost tretirati sve svoje građane jednako (ustavno zajamčeno). Sve vjerske zajednice se financiraju iz proračuna (pravoslavna, islamska, katolička), naravno u omjeru prema broju sakralnih objekata i članova vjerske zajednice. Razlika je u tome što Vatikan kao država podliježe međunarodnom pravu, dok recimo za islam ili pravoslavlje  ne postoji neki međunarodni autoritet sa kojim se mogu sklapati ugovori. Isto tako, kad bi se raskinuli Vatikanski ugovori, Hrvatska bi imala obvezu prekinuti financirati i ostale vjerske zajednice (načelo jednakosti svih građana pred zakonom). Također, budući da međunarodni ugovori nadilaze zakone jedne zemlje, time se osigurava da nijedna strana ne može na svoju ruku prekinuti ugovor. Postoji opcija kao u Njemačkoj i Austriji, da se umjesto fiksnog iznosa odredi porez koji ti, ja, svaki vjernik izravno uplaćuje vjerskoj zajednici kojoj pripada ili se može izaći pa da se nikome u tvoje ime ne uplaćuje. Ali ono što mnogi ljudi ovdje krivo shvaćaju jest načelo sekularizma. Vatikanski ugovori su jamac sekularizma! Sekularizam ne znači da se zabranjuje financiranje crkve od strane države. već neovisnost države u djelovanju od crkve i ravnopravan položaj svih (ne)vjerničkih zajednica pred državom. Crkva se po tom načelu ima jednako pravo baviti politikom kao i B.a.B.e. ili neka druga nevladina organizacija. Toliko od mene, lp. :)

 

 

 

Why so serious?
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice