Bitcoin i psihološke granice trgovanja

poruka: 15
|
čitano: 6.367
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Bitcoin i psihološke granice trgovanja".
16 godina
offline
Bitcoin i psihološke granice trgovanja

Kako besmislen svijet. Love se virtualni Pokemoni, ulaže se u virtualne robe, cvjetaju virtualni odnosi, ... Kad kretanja dosegnu vrhunac apsurda, netko će reći car je gol i sve će te nule i jedinice nestati i izgubiti svaki značaj.

 

Profitne stope u svakoj ekonomskoj disciplini u prosjeku su pale na vrlo niske grane, što je zapravo ponovni nagovještaj ekonomske krize, jedino financijske spekulacije pružaju nevjerojatne profite - tu spadaju svi ti besmisleni startupovi koji nikad neće biti profitabilni, pa kriptovalute, derivati i sl. Najgora stvar je što će posljedice te "zafrkancije" osjetiti oni koji nikad nisu ni željeli niti pristali na takvo kockanje - kad burzovni indeksi potonu i počnu pljuštati otkazi, prijateljstva i obitelji se raspadati, životi nasilno prekidati - hoće li se itko sjetiti da na odgovornost pozove sve te željne stvaranja profita iz ničega?

A neutron walks into a bar; he asks the bartender, "How much for a beer" The bartender looks at him, and says "For you, no charge."
Poruka je uređivana zadnji put uto 31.10.2017 13:23 (4ndY).
 
3 1 hvala 0
14 godina
offline
Bitcoin i psihološke granice trgovanja

odavno je sve tišlo u virtualu..

 

nekada su postojale nacionalne banke s zlatnim rezervama koje su garantirale vrijednost novca...

 

danas, 3% novaca postoji u materijalnom smislu - kovanice, novčanice...

 

97% su nule i jedinice u računalnim sustavima... nema ničega iza njih osim potrebe za rastom tržišta i ovaca koje kupuju ono što im uglavnom ne treba...

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put uto 31.10.2017 14:04 (Stric_Jura).
Moj PC  
7 0 hvala 0
14 godina
offline
Bitcoin i psihološke granice trgovanja

Da se zadrzim samo na temi kriptovaluta kao sto je kolega iznad naveo 97% cijelokupne vrijednosti postoji samo na racunalu ili papiru tako da ne vidim veliku razliku izmedu trenutnih valuta i ovih kriptovaluta. Teoretski nicemu pridjeljujes nekakvu vrijednost, a sada da li su te vrijednosti pretjerane ili ne to je druga prica. Uvik se vodilo po pravilu da nesto vrijedi onoliko koliko je neko drugi to spreman platit.

It aint what you dont know that gets you into trouble. Its what you know for sure that just aint so
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Bitcoin i psihološke granice trgovanja

U ovom slučaju "investitori" su zapravo špekulanti.

 

U momentu kad države redom uvedu i ozakone blockchain - pa uvedu "zakonsku" kriptovalutu kao validno sredstvo plaćanja (bye bye: gotovina, velikom dijelu kriminala i pranju novca) - bitcoin i ostale "slobodne" kriptovalute ce postati jednostavno nepotrebne. Što će se tada dogoditi sa njihovom cijenom - ostavljam da svatko zakljuci sam.

 

Inace kroz povijest se dogodilo nekoliko "finacijskih balona"

 

1. Tulip buble - jedan od najpoznatijih

https://hr.wikipedia.org/wiki/Tulipomanija

 

2. Mississipy Company (manje poznat, ali zbog njega se dogodila francuska revolucija nesto vremena kasnije)

https://en.wikipedia.org/wiki/Mississippi_Company

 

3. Kod nas u Hrvatistanu je zadnji buble bio sa investicijskim fondovima 2008 godine - kad je vecina fondova izgubilo 80% svoje vrijednosti

Za više informacija otići na https://www.hrportfolio.hr ... pogledati grafove fondova za max period i vidjeti sto se događalo 2007 pa potom 2008 godine

 

 

 

 

 

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Bitcoin i psihološke granice trgovanja

Da se malo nadovežem..

Uvijek će biti dok je svijeta i vijeka razno raznih "balona","forexa" i "fastrich" investicija,ili kako ih ja volim nazvat-zarada na ležečki..tako da se ničemu neću čuditi ako se desi "boom"..

Ko voli trgovat i zarađivat iz udobnog trosjeda i dvosjeda,neka,ja mu želim svu sreću,ali ja se ipak držim one stare-"nema kruva do motike".. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
odjavljen
offline
Bitcoin i psihološke granice trgovanja

Nije ni čudo da ljudi misle to što misle o Bitcoinu jer samo pišete kad je neki novi ATH. U Google ukucaš Bitcoin i odmah izleti zarada. Svi govore da ste 2009 uložili toliko i toliko dolara sad bi imali toliko i toliko milijuna dolara. Stvarate ljudima osjećaj lažne vrijednosti, ljudi misle da je to piramidalna shema ili štoveć samo zato što se non stop govori o tim cijenama. Ne objašnjavate ljudima kako se oni generiraju, koliko toga je uopće potrebno za generiranje i zašto ima tu vrijednost koju ima. Pa da sam se o Bitcoinu informirao putem ovakvih članaka i putem javnih medija, i ja bih govorio protiv svih kriptovaluta. Na kraju ispada da je Bitcoinu jedina namjena da mu se diže cijena i da ljudi zarađuju na doslovno ničemu. Kao što sam već jednom rekao, da je bitcoin na $5 ili $5000, još uvijek mreža funkcionira te on ostaje. Da, čak i da sutra cijena padne na $5, još uvijek bi mreža funkcionirala, jedino bi se cijene drastično promjenile (npr što je koštalo 1BTC bi koštalo 1000BTC itd). 

 

Zašto ste se uopće uhvatili samo Bitcoina? Zašto ne pišete o Substratumu recimo? Substratum predstavlja ideju o decentralizaciji web-a, što je odlična ideja. District0x želi postići poboljšanje pronalaska prodavača i davatelja usluga te potrošača. Substratum je na 12 centi, a District0x na jedva 4 centa. Ukoliko predstavite glavnu ideju, korištenje blockchaina i zajednice običnih ljudi u pozitivne svrhe, svrhe poboljšanja i olakšanja nekih radnji, onda će se ljudi možda htjeti više informirati i uključiti u neke ideje, a ne ovako samo pričate o cijenama i onda ljudi kao što je zvijer ovdje zaključuju da je to bubble koji nema nikakve svrhe a vrijednost nije bazirana na ičemu (ne krivim ga zato što je, sa dostupnim informacijama u člancima u zadnje vrijeme, sasvim logično to misliti). 

 

zvijer, nije stvar u tome da se zarađuje kruh bez motike. Za ulaganje ti treba novac, a za novac moraš raditi. Svi ljudi koji ulažu istodobno i rade (ukoliko nisu već dosegli viši nivo kao što je vlasništvo obrta ili tvrtke, CEO pozicija, no i tada se radi, i day trading kod kriptovaluta se smatra radom, a ne ležanjem). U početku se treba strpiti, kao i kod svih ulaganja, te raditi. Taj novac koji ulažeš može doći od bilo kakvog rada. Ali gle sad, svi želimo veći životni standard. Do njega se nikad neće doći radeći za plaću (pogotovo kod nas, prosječna plaća je oko 5000kn mjesečno). Svi imućniji ljudi imaju velik postotak svojeg novca u assetima, imovini koja umjesto da im troši novce, stvara još novaca. Na taj način funkcionira banka (kamate). Ulaganje u assete je logičan korak prema boljem životu (recimo, ako kupiš stan i iznajmljuješ, on je asset, jer ti donosi novce)., no asseti zahtijevaju strpljenje i određen period vremena da krene čista zarada. Nije problem ta zarada bez rada, već to što svi žele masivne novce sad i odmah. Jest da je ulaganje i ubiranje višestruko većeg novca od uloženog jako lagano, no to je i sporije nego inače. I kad bi većini ljudi dao milijun kuna, oni bi ih vrlo brzo potrošili. Da, ne uložili, nego potrošili. Koje putovanje, novi auto, večerice i tulumi i ode novac. Zato većina dobitnika lutrije vrlo brzo završi na prosjačkom štapu. Kad bi rekao "nema kruha bez motike" ljudima koji su doslovno s dna došli na vrh ulaganjima, oni bi se smijali. Ne zato što misle da si lud jer radiš, nego zato što krivo raspoređuješ financije. Evo, gore sam dao dva coina s vrlo malom cijenom. Istraži o njima, možeš čak i uložit ako želiš (ne moraš puno, uložiš 100-200kn, to je sasvim ok, čak i da uložiš 50kn je ok) i pričekaj pol godine ili godinu. Nastaviš dalje s životom, radiš itd. Kad cijena dođe do tebi zadovoljavajuće, gdje si siguran da želiš prodati, prodaj (ja smatram da cijena neće ići na cifre kao Bitcoin, no cifra će još uvijek biti puno veća od uložene). To će potrajati barem par mjeseci, no tebi super. Ja samo žalim za time što nisam kupio kriptovalute prije jer sam propustio ovakve cijene (10 centi za Neo koji je bio na $50 ovo ljeto, Ethereum na par dolara itd). Čak i da ne uložiš, možeš se informirati o njima kako bi ti obje strane bile jasnije. Jasno, ukoliko želiš :)

 

Novac je moć, samo zbog toga banke i vlade pljuju po bitcoinu, kako je on bubble, kako će biti ovo ono. Ironično, oni sami su krivi za financijske krize dok sebi trpaju novce u džep, a uporaba kriptovaluta im to onemogućuje :) 

 
6 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Bitcoin i psihološke granice trgovanja
footballer kaže...

Stvarate ljudima osjećaj lažne vrijednosti, ljudi misle da je to piramidalna shema ili štoveć samo zato što se non stop govori o tim cijenama. Ne objašnjavate ljudima kako se oni generiraju, koliko toga je uopće potrebno za generiranje i zašto ima tu vrijednost koju ima.

Dobro zboriš. No ja nisam shvatio iz tvog posta zašto ima vrijednost koju ima?

Pa ako si voljan elaborirati - vrlo rado bih pročitao obrazloženje.

 

13 godina
odjavljen
offline
Re: Bitcoin i psihološke granice trgovanja
jozobozo kaže...
footballer kaže...

Stvarate ljudima osjećaj lažne vrijednosti, ljudi misle da je to piramidalna shema ili štoveć samo zato što se non stop govori o tim cijenama. Ne objašnjavate ljudima kako se oni generiraju, koliko toga je uopće potrebno za generiranje i zašto ima tu vrijednost koju ima.

Dobro zboriš. No ja nisam shvatio iz tvog posta zašto ima vrijednost koju ima?

Pa ako si voljan elaborirati - vrlo rado bih pročitao obrazloženje.

 

 Najkraće što mogu objasniti: ima vrijednost (govorimo o vrijednosti uopće sad, ne određenoj cifri) zato što ima svrhu. Pod time mislim da se može koristiti kao platno sredstvo. Ne prihvaćaju se svi coini, samim time ti coini koji se ne prihvaćaju nigdje (Chaincoin recimo) imaju skoro nikakvu vrijednost. Također, sam njegov supply je ograničen (ne može ih biti više od 21 milijun) tako da postoji ograničen broj nečega što ima svrhu koju (relativno) dobro ispunjava. Da ih ima neograničeno mnogo, ne bi vrijedio ništa (kao što dijamanata ima malo pa vrijede puno, a zrna pjeska ima previše za prebrojati pa tehnički ne vrijede ništa. Zbog toga je, iako je market cap kod Ripple-a puno veći, Ripple ipak mnogo manje vrijedan nego recimo Litecoin.

 

Vrijednost koju ima sada je formirana klasičnim ekonomskim načinom: ponuda i potražnja. Trenutno sve više trgovina i firmi prihvaća bitcoine, a ima ih ograničeno te se ne mogu stvarati kao što se stvara recimo kuna (zato ne postoji inflacija kod Bitcoina). Zbog te veće potražnje (često ljudi moraju kupiti prvo Bitcoin pa onda kupovati druge valute preko njega) cijena raste. To se događa svuda u svijetu i nije ništa čudno. Supply, kao što sam spomenuo već par puta, je ograničen, pa veća potražnja diže cijenu (ne mogu se tiskati novi bitcoini u pokušaju spriječavanja da cijena previše ide gore. 

 

Znači ukupan broj coina (ograničen), demand & supply te svrha u komercijalnom smislu (možeš kupiti McLaren s Bitcoinom, jedna kuća u Londonu je na prodaju a cijena je u funtama, dok je jedino prihvaćeno sredstvo plaćanja Bitcoin).


nadam se da sam ti barem malo rasčistio stvari :)

 

No, na kraju dana je jedno bitno zapamtiti: Bitcoin u načelu ne ovisi o dolaru, euru, funti ili kuni. Na svim exchangeima ćete vidjeti da je Bitcoin obračunska jedinica (ima i slučajeva s Ethereumom itd). 

 

Edit: Zaboravih napomenuti. Bitcoin se generira miningom, što zahtijeva kupovinu grafičke te konstantnu potrošnju električne energije, to se isto treba uzeti u obzir.

Poruka je uređivana zadnji put sri 1.11.2017 19:14 (footballer).
15 godina
offline
Bitcoin i psihološke granice trgovanja

Ja bih jos dodao i "potencijal". Jedan pojam koji se u nekom formatu vrti oko svih startupa, kompanija itd. Implementacija bitcoina ima izrazito velike posljedice na jako puno industrija i bankarski sustav. Mi bi rekli na bolje, a njima gori pod petama ako se ne prilagode. Mislim da je tu vrijednost za one najzagrizenije supportere, jer ocekuju da ce bitcoin pokrenuti tu iducu revoluciju. Htjeli to ili ne, vec pokrece sa samom blockchain tehnologijom. Sav ovaj buzz oko bitcoina tjera blockchain implementacijske mogucnosti dalje i posredno gura popularnost bitcoina. Bas kao sto Tesli raste cijena jer svi pricaju o elektricnim automobilima. U tom pogledu, Tesla i bitcoin su jednaki "bubble". Tek ce se pokazati dal Tesla moze odoljeti Mercedesu itd kad krenu sa svojim proizvodima za istu cijenu i da li bitcoin (ili neki ATH) moze pokrenuti tu revoluciju. Za sada je izvjesno da (bitcoin ili neki ATH) moze. 

In vino veritas
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin i psihološke granice trgovanja
GranDaddo kaže...

Za sada je izvjesno da (bitcoin ili neki ATH) moze. 

 ATH = All Time High ;)

15 godina
offline
Bitcoin i psihološke granice trgovanja

 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Bitcoin i psihološke granice trgovanja
footballer kaže...

Nije ni čudo da ljudi misle to što misle o Bitcoinu jer samo pišete kad je neki novi ATH. U Google ukucaš Bitcoin i odmah izleti zarada. Svi govore da ste 2009 uložili toliko i toliko dolara sad bi imali toliko i toliko milijuna dolara. Stvarate ljudima osjećaj lažne vrijednosti, ljudi misle da je to piramidalna shema ili štoveć samo zato što se non stop govori o tim cijenama. Ne objašnjavate ljudima kako se oni generiraju, koliko toga je uopće potrebno za generiranje i zašto ima tu vrijednost koju ima. Pa da sam se o Bitcoinu informirao putem ovakvih članaka i putem javnih medija, i ja bih govorio protiv svih kriptovaluta. Na kraju ispada da je Bitcoinu jedina namjena da mu se diže cijena i da ljudi zarađuju na doslovno ničemu. Kao što sam već jednom rekao, da je bitcoin na $5 ili $5000, još uvijek mreža funkcionira te on ostaje. Da, čak i da sutra cijena padne na $5, još uvijek bi mreža funkcionirala, jedino bi se cijene drastično promjenile (npr što je koštalo 1BTC bi koštalo 1000BTC itd). 

 

Zašto ste se uopće uhvatili samo Bitcoina? Zašto ne pišete o Substratumu recimo? Substratum predstavlja ideju o decentralizaciji web-a, što je odlična ideja. District0x želi postići poboljšanje pronalaska prodavača i davatelja usluga te potrošača. Substratum je na 12 centi, a District0x na jedva 4 centa. Ukoliko predstavite glavnu ideju, korištenje blockchaina i zajednice običnih ljudi u pozitivne svrhe, svrhe poboljšanja i olakšanja nekih radnji, onda će se ljudi možda htjeti više informirati i uključiti u neke ideje, a ne ovako samo pričate o cijenama i onda ljudi kao što je zvijer ovdje zaključuju da je to bubble koji nema nikakve svrhe a vrijednost nije bazirana na ičemu (ne krivim ga zato što je, sa dostupnim informacijama u člancima u zadnje vrijeme, sasvim logično to misliti). 

 

zvijer, nije stvar u tome da se zarađuje kruh bez motike. Za ulaganje ti treba novac, a za novac moraš raditi. Svi ljudi koji ulažu istodobno i rade (ukoliko nisu već dosegli viši nivo kao što je vlasništvo obrta ili tvrtke, CEO pozicija, no i tada se radi, i day trading kod kriptovaluta se smatra radom, a ne ležanjem). U početku se treba strpiti, kao i kod svih ulaganja, te raditi. Taj novac koji ulažeš može doći od bilo kakvog rada. Ali gle sad, svi želimo veći životni standard. Do njega se nikad neće doći radeći za plaću (pogotovo kod nas, prosječna plaća je oko 5000kn mjesečno). Svi imućniji ljudi imaju velik postotak svojeg novca u assetima, imovini koja umjesto da im troši novce, stvara još novaca. Na taj način funkcionira banka (kamate). Ulaganje u assete je logičan korak prema boljem životu (recimo, ako kupiš stan i iznajmljuješ, on je asset, jer ti donosi novce)., no asseti zahtijevaju strpljenje i određen period vremena da krene čista zarada. Nije problem ta zarada bez rada, već to što svi žele masivne novce sad i odmah. Jest da je ulaganje i ubiranje višestruko većeg novca od uloženog jako lagano, no to je i sporije nego inače. I kad bi većini ljudi dao milijun kuna, oni bi ih vrlo brzo potrošili. Da, ne uložili, nego potrošili. Koje putovanje, novi auto, večerice i tulumi i ode novac. Zato većina dobitnika lutrije vrlo brzo završi na prosjačkom štapu. Kad bi rekao "nema kruha bez motike" ljudima koji su doslovno s dna došli na vrh ulaganjima, oni bi se smijali. Ne zato što misle da si lud jer radiš, nego zato što krivo raspoređuješ financije. Evo, gore sam dao dva coina s vrlo malom cijenom. Istraži o njima, možeš čak i uložit ako želiš (ne moraš puno, uložiš 100-200kn, to je sasvim ok, čak i da uložiš 50kn je ok) i pričekaj pol godine ili godinu. Nastaviš dalje s životom, radiš itd. Kad cijena dođe do tebi zadovoljavajuće, gdje si siguran da želiš prodati, prodaj (ja smatram da cijena neće ići na cifre kao Bitcoin, no cifra će još uvijek biti puno veća od uložene). To će potrajati barem par mjeseci, no tebi super. Ja samo žalim za time što nisam kupio kriptovalute prije jer sam propustio ovakve cijene (10 centi za Neo koji je bio na $50 ovo ljeto, Ethereum na par dolara itd). Čak i da ne uložiš, možeš se informirati o njima kako bi ti obje strane bile jasnije. Jasno, ukoliko želiš :)

 

Novac je moć, samo zbog toga banke i vlade pljuju po bitcoinu, kako je on bubble, kako će biti ovo ono. Ironično, oni sami su krivi za financijske krize dok sebi trpaju novce u džep, a uporaba kriptovaluta im to onemogućuje :) 

 Zanima me samo po cemu tocno ocekujes da vrijednost Substratuma raste? Koliko vidim Total supply je 352 milijona sto nije velik broj ali ujedno nije ni mali broj tokena. Također ako se ne varam vidio sam negdje na njihovoj stranci da ce se, kada se dosegne 90% Total Supply-a, dodat 10% novih tokena, sto po meni moze samo smanjiti vrijednost tokena.

It aint what you dont know that gets you into trouble. Its what you know for sure that just aint so
Poruka je uređivana zadnji put pet 3.11.2017 15:36 (stirko55).
13 godina
odjavljen
offline
Re: Bitcoin i psihološke granice trgovanja
stirko55 kaže...
footballer kaže...
...

 Zanima me samo po cemu tocno ocekujes da vrijednost Substratuma raste? Koliko vidim Total supply je 352 milijona sto nije velik broj ali ujedno nije ni mali broj tokena. Također ako se ne varam vidio sam negdje na njihovoj stranci da ce se, kada se dosegne 90% Total Supply-a, dodat 10% novih tokena, sto po meni moze samo smanjiti vrijednost tokena.

 Nisi shvatio glavnu poantu tog dijela posta. Poanta nije u vrijednosti substratuma, i total supply nije velika prepreka za dizanje cijene. Poanta je da postoji još nekolicina odličnih ideja baziranih na blockchainu, kao što je Bitcoin, ali oni pišu samo o Bitcoinu zbog cijene. Kad se cijena digne, oni govore wow cijena se digla, zarada ovolika, onolika, a kad padne onda govore joj početak bubble bursta itd. Nitko se ni ne potrudi išta objasniti oko blockchain tehnologije nego samo iseru ovakav članak čisto da imaju šta pisati, i onda se dežurni doktori ekonomije uključe i govore kako je to neodrživo, a o tehnologiji ni riječi. 

14 godina
offline
Re: Bitcoin i psihološke granice trgovanja
footballer kaže...
stirko55 kaže...
footballer kaže...
...

 Zanima me samo po cemu tocno ocekujes da vrijednost Substratuma raste? Koliko vidim Total supply je 352 milijona sto nije velik broj ali ujedno nije ni mali broj tokena. Također ako se ne varam vidio sam negdje na njihovoj stranci da ce se, kada se dosegne 90% Total Supply-a, dodat 10% novih tokena, sto po meni moze samo smanjiti vrijednost tokena.

 Nisi shvatio glavnu poantu tog dijela posta. Poanta nije u vrijednosti substratuma, i total supply nije velika prepreka za dizanje cijene. Poanta je da postoji još nekolicina odličnih ideja baziranih na blockchainu, kao što je Bitcoin, ali oni pišu samo o Bitcoinu zbog cijene. Kad se cijena digne, oni govore wow cijena se digla, zarada ovolika, onolika, a kad padne onda govore joj početak bubble bursta itd. Nitko se ni ne potrudi išta objasniti oko blockchain tehnologije nego samo iseru ovakav članak čisto da imaju šta pisati, i onda se dežurni doktori ekonomije uključe i govore kako je to neodrživo, a o tehnologiji ni riječi. 

 Ma razumio sam ja sto ti zelis reci, nego kako si spomenuo taj substratum kao primjer poce sam malo istrazivat u vezi njega pa sam cisto htio cuti malo vise jer ja osobno i ne vidim bas neki veliki rast cijene tog tokena osim ovih njihovih "Burn" evenata di koliko sam shvatio salju odredeni broj tokena u zaborav kako bi se cijena ovih sto su u opticaju povecala, ali najvise me muci ovaj dio gdje taj ukupni broj tokena nije ogranicen vec ce se navodno stalno povecavati ovisno o broju koristenih tokena.

It aint what you dont know that gets you into trouble. Its what you know for sure that just aint so
13 godina
odjavljen
offline
Bitcoin i psihološke granice trgovanja

Ja sam ga spomenuo zbog tehnologije, nigdje nisam napisao rast cijene. Iako smatram da ce cijena narasti, ta cijena nije van okvira $1.

 
0 0 hvala 1
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice