ChatGPT sada ima anonimni način rada koji ne sprem

poruka: 1
|
čitano: 6.176
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "ChatGPT sada ima anonimni način rada koji ne sprem".
15 godina
online
ChatGPT sada ima anonimni način rada koji ne sprem

Osobno, pozdravljam ovu odluku nekolicine drzava EU-a, no daleko vise bih pozdravio pojavu bilo kakve regulative koja ce napraviti jasnu distinkciju pri upotrebi rijeci "Open" u softverskom svijetu,s obzirom da se posljednjih par decenija, rijec "Open" vise manje, onako na prvu, veze uz "Open Source".
Kako online privatnost korisnika (konacno) sve vise postaje "buzzword" i u generalnoj populaciji (ne samo paranoicima poput mene), primjecujem trend "podle" upotrebe rijeci "open" u marketingu.

 

Naravno, nije to nista novo, starkelje poput mene ce mi uzvratiti sa OpenVMS-om, no treba uzeti u obzir da su to bile rane 1990-te godine, prije nego je open source posteno zazivio. Dakako, to ne znaci da je pravilo zapisano u kamenu i da ga ne treba prilagoditi vremenu u kojem zivimo

 

Kao povijesni primjer, mogu posegnuti u nepresusno vrelo losih ideja zvano "viktorijansko doba" uzrokovanih vecinom, ako ne i iskljucivo,  naglim tehnoloskim napretkom kojeg ljudsko drustvo dozivjelo i jednostavno nije moglo dovoljno brzo apsorbirati novi nacin zivota (primjecujete li slicnost sa I.T.-om?).

Pada mi na pamet, dakako kao povijesni primjer, pojam "zenska histerija" koja je zapocela gotovo kao sinonim poremecaja vezan uz zensku seksualnost, gdje su i  doktori, u viktorijansko doba, izvodili "stimulaciju" za otpustanje i lijecenje histerije.

 

Nazalost nekih doktora, ali i zena, u nekim saznanjima smo napredovali posve je normalno o histeriji imamo danas neko drugo misljenje, pristup, ali i tretmane.

 

 

Rekavsi to, govoriti o anonimnosti, zastiti privatnosti korisnika, ili korisnickih podataka, u softweru koji se apsolutno naslanja na mreznu konekciju i pritom je "closed source" malo zvuci oksimoronski.

 

Nedavno sam vidio tu na forumu memu na temu privatnosti i umjetne inteligencije, koja zapravo, iako smijesna na prvu, indirektno zabrinjavajuca jer je ocito da na neke stvari koje bi nam trebale biti vazne, s njima se sali, ili u najboljem slucaju, kako primjecujem, vecina razumije problem, ali nemocno slijeze ramenima.

 

Po pitanju "closed source" softvera, sve sto imamo je "vjerujte nam, stvarno ne radimo nista zlocesto", izjava koja se, a sad vec gotovo nebrojeno puta, pokazala laznom do te mjere da je vec gotovo postala sinonim za opravdanu skepsu.

 

Nadam se da ovakvo inzistiranje na transparentnosti ovih par drzava je samo prvi korak prema necemu sto doista dovesti do punog smisla rijeci "Open", odnosno, makar samo  po pitanju I.T-a, donijeti "vjeruj mi, ali ako ne vjerujes, evo ti pa sam provjeri" pravilo.

 

 

What is the only way to generate a truly random string? Put a Windows user in front of VI and tell him to quit.
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice