Za Googleove račune passkey je sada primarni izbor

poruka: 45
|
čitano: 14.457
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Za Googleove račune passkey je sada primarni izbor".
14 godina
offline
Za Googleove račune passkey je sada primarni izbor

Nisam strucan u ovome pa me zanima koliko je nesigurnije ako se dode do podataka o vasim konturama lica ili otiscima prstiju iz baze podataka umjesto do lozinki?

It aint what you dont know that gets you into trouble. Its what you know for sure that just aint so
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Za Googleove račune passkey je sada primarni i

Ako ti netko ukrade lozinku, a ona ti je jedina metoda zaštite - ući će ti u korisnički račun bez problema.

 

Podaci o licu i otiscima prstiju ne čuvaju se kao opisni podaci, već kao hash, i samo s njima u pravilu se ne može ništa. Passkey koji se prilikom prijave generira na temelju tog hasha vezan je za hardverski "potpis" uređaja na kojem se logiraš. Dakle, mnogo je sigurnije imati PIN na računalu i/ili biometrijsku prijavu nego običnu lozinku, jer bi ti netko morao "ukrasti" i lice i uređaj da se uspješno ulogira u račun umjesto tebe.

 

Evo jednostavnog objašnjenja u videu:

Onima kojima se nešto i može objasniti ne treba ništa niti objašnjavati. Onima kojima sve treba objašnjavati ionako se ništa ne može objasniti.
13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Za Googleove račune passkey je sada primarni i
izith kaže...

Ako ti netko ukrade lozinku, a ona ti je jedina metoda zaštite - ući će ti u korisnički račun bez problema.

 

Podaci o licu i otiscima prstiju ne čuvaju se kao opisni podaci, već kao hash, i samo s njima u pravilu se ne može ništa. Passkey koji se prilikom prijave generira na temelju tog hasha vezan je za hardverski "potpis" uređaja na kojem se logiraš. Dakle, mnogo je sigurnije imati PIN na računalu i/ili biometrijsku prijavu nego običnu lozinku, jer bi ti netko morao "ukrasti" i lice i uređaj da se uspješno ulogira u račun umjesto tebe.

 

Evo jednostavnog objašnjenja u videu:

 Sjeti se Ursulinog slučaja: https://www.24sata.hr/tech/hakeri-pokazali-da-s-fotografije-mogu-ukrasti-vas-otisak-prsta-400309/galerija-371767

16 godina
offline
Re: Za Googleove račune passkey je sada primarni i

Pitanje je bilo postavljeno o krađi lozinke ili biometrijskih podataka iz baze podataka, a ne o krađi fizičkih otisaka sa slike. Ali, sve da ga ovako i ukrade, što netko može učiniti s Ursulinim (ili tvojim) otiskom prsta, ako nema u posjedu i pripadajući mobitel?

Onima kojima se nešto i može objasniti ne treba ništa niti objašnjavati. Onima kojima sve treba objašnjavati ionako se ništa ne može objasniti.
7 godina
offline
Za Googleove račune passkey je sada primarni izbor

Organi vlasti mogu otključati svaki uređaj koji ima biometriju ili face unlock bez problema i bez dopuštenja.

Password im je prepreka koju nemogu preskočiti 

 
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Za Googleove račune passkey je sada primarni izbor

-biometrija ili otisak su ok, zvuče kao 'siguran' način, no kao i sve ostalo postoji baza, pristup a tad i mogućnost da netko treći dođe do tih podataka... tad je to veći problem nego klasičan pass, tj pass se može po potrebi promijeniti, može i rutinski npr svakih 90 dana kao što može po incidentu ili otkazu djelatnika.. biometrija i otisak su trajni, tj jednom kad su kompromitirani to je to.. nema fixa.

-odvojeno od tog je pitanje što netko s time može napraviti (ako nema mobitel..) npr možemo imati nečiji ključ auta-stana.. ako nemamo auto-stan ili ne znamo gdje se nalazi tad nam je beskorisno, no možemo.. a s računalnim passovima je to neka online usluga-servis, time 'traženje' nije problem kao pronaći auto-stan i fizički doći do njega, npr gmail ... a gmail se često koristi kao autentifikator za ostale usluge-servise, tj često je dovoljno da padne jedan, pa padnu svi-ostali.. i daleko lakše računalno nego u fizičkom svijetu (čisto pronaći auto i doći fizički do njega.. npr u tokiyu-newyorku-zagrebu.. ne u lokalnoj ulici kad znamo čiji je ključ no tad je krađa ključa ograničena na vrlo (ili relativno) mali broj ljudi koji to mogu iskoristiti opet nasurot tome je internet-online, servisi kao banking.. globalizacija.

 

-biometrija-otisak su lošije riješenje od passa upravo zbog nepromjenjivosti, tj sve dok je baza sigruna tad su ok.. no sigurnosti nema, samo je pitanje kad koij incident otkrijemo ili još nismo otkrili..

-naravno, ako gledamo npr bruteforce tad pass može imati težinu-kvalitetu.. lakše je probiti pass 1234, brže, no može ga se promijeniti bilo kad, npr ako se svaki dan mijenja tad je beskoristan onom tko ga sazna jer već sutra ne vrijedi dok se uvijek može postaviti dovoljno otporan-kompliciran koji traži superračunala za brutanje u realno razumnom roku... zato je pass bolji, otisak je loš.

+ pogotovo na početnim serijama mobitela koji su u problemu prepoznavanja imali baypass tj palcebo tj svaki otisak je otvarao mob jer nisu imali dovoljno dobar sys-algoritam i problem kad juzer ne može otključati vlastiti mob vlastitim otiskom.. onak, rupa (ne propust-greška jer su to znali) no dok je nepoznato ostalima može proći.. no uvjek se sazna i tad eto problema koji je tad neriješiv osim povratka na klasičan pass .. no što kad servisi pređu na otisak i ne nude pass-pin-tipkanje... npr kao plaćanje kešom ili karticom, što-kad-ako... što tad?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
1 0 hvala 0
13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Za Googleove račune passkey je sada primarni i
izith kaže...

Pitanje je bilo postavljeno o krađi lozinke ili biometrijskih podataka iz baze podataka, a ne o krađi fizičkih otisaka sa slike. Ali, sve da ga ovako i ukrade, što netko može učiniti s Ursulinim (ili tvojim) otiskom prsta, ako nema u posjedu i pripadajući mobitel?

Ti to ozbiljno pitaš?

 

Netko zlonamjeran tko si da truda može napraviti puno štete.

 

 

13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Za Googleove račune passkey je sada primarni i
CrniPero kaže...

Organi vlasti mogu otključati svaki uređaj koji ima biometriju ili face unlock bez problema i bez dopuštenja.

Password im je prepreka koju nemogu preskočiti 

 Ili PIN.

13 mjeseci
offline
Re: Za Googleove račune passkey je sada primarni i
NetkoNegdje kaže...
CrniPero kaže...

Organi vlasti mogu otključati svaki uređaj koji ima biometriju ili face unlock bez problema i bez dopuštenja.

Password im je prepreka koju nemogu preskočiti 

 Ili PIN.

 PIN je manje siguran posto ima manje kombinacija. Ako me sjecanje ne vara neki jubito korisnici su provalili u PIN mobitela brute forceom. 

 

Sto se tice Googla, svakog dana nazaduju.

Poruka je uređivana zadnji put sri 11.10.2023 13:31 (Bob Boss).
16 godina
offline
Re: Za Googleove račune passkey je sada primarni i

Da, ozbiljno pitam. Što će učiniti samo sa slikom otiska prsta? Napravit će možda silikonsku repliku uz mnogo truda i onda...? Skoknuti do zgrade Europske komisije pa tražiti čitače na koje se Ursula prijavljuje baš tim prstom, ali da ga nitko ne skuži?

 

Prednost biometrijskog passkeya je upravo u tome da ti treba tvoj otisak i tvoj uređaj, na kojem si ga prijavio. Ako ti ne ukrade mobitel, svejedno mu je čiju kopiju otiska prsta ima.

Onima kojima se nešto i može objasniti ne treba ništa niti objašnjavati. Onima kojima sve treba objašnjavati ionako se ništa ne može objasniti.
13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Za Googleove račune passkey je sada primarni i
Bob Boss kaže...
NetkoNegdje kaže...
CrniPero kaže...

Organi vlasti mogu otključati svaki uređaj koji ima biometriju ili face unlock bez problema i bez dopuštenja.

Password im je prepreka koju nemogu preskočiti 

 Ili PIN.

 PIN je manje siguran posto ima manje kombinacija. Ako me sjecanje ne vara neki jubito korisnici su provalili u PIN mobitela brute forceom. 

 

Sto se tice Googla, svakog dana nazaduju.

Od stupnja sigurnosti bitnije je moraš li ti vlastima dati password ili PIN, o čemu je pisao CrniPero.

 

Ako baš želiš o sigurnosti PIN-a, nikakav brute force nije nužan. Par lopova može učiniti popriličnu štetu. Jedan ili jedna zašprehavaju žrtvu na šanku dok drugi preko ramena gleda unos PIN-a u npr. Iphone. Onda žrtvi maznu mobitel još u kafiću ili na cesti i dalje znaš:

 

Google je prodro u živote ljudi koliko nikada nitko nije. Ljudi kod Googlea (i Microsofta) drže sve o sebi. Ja sam u jednom trenutku preusmjerio e-mail sa stare adrese hrvatskog internetskog providera na jednu od tih adresa i od tada ta big tech kompanija zna gotovo sve o meni: o mojem zdravlju jer se dopisujem s liječnicom opće prakse, o mojoj imovini jer mi osiguravaćuje društvo šalje police osiguranja e-mailom, o stanju mojeg računa za mirovinu jer mi se redovito tim putem šalje stanje računa, o mojim poslovima s bankom jer banka po novom i na šalteru umjesto papirnate potvrde šalje tu istu potvrdu na e-mail i tako dalje. Većina tih osjetljivih podataka nekada je bila dostupna samo meni i drugoj strani. Sada bilo tko u sredini može pokupiti te podatke i napraviti štetu.

10 godina
offline
Za Googleove račune passkey je sada primarni izbor

OK, to znači da za sigurnost zapravo jamči mobitel (nema drugih uređaja koji bi nudili istu funkcionalnost i imali praktičnost mobitela).

 

No, kakva je ovo priča "na stolnom računalu (gdje gotovo nitko nema čitač otisaka prsta) otključavat će se PIN-om"!?!?
Otkad je PIN sigurniji od zaporke?

PIN mi je uvalio Microsoft s novom verzijom Windowsa i sklopovske platforme za otiske prsta - prisilio me da uz zaporku upišem i PIN s kojim se računalo može otključati. Zašto?!?!
Odgovor je: "zato da bi mogli koristiti čitač otisaka prsta"???

Upisao sam PIN od 20-ak znamenki i nisam se potrudio ni zapisati ga. Hvala, ne. Kad mi je čitač otisaka prsta izvan dometa ili mi se ne dižu ruke s tipkovnice, upisujem zaporku kao uvijek dosad.

 

Drugi, meni bitan, aspekt jest što je s gubitkom, kvarom i razbijanjem mobitela?

U mojoj okolini, ljudi gube mobitele, kvare se (matična ploča!) ili se razbiju do stupnja da više nisu upotrebljivi.

 

Stoga, da korisnik ne bi izgubio sve svoje podatke ipak će trebati neka zaporka za tu situaciju, zar ne?!

Ili je Google smislio neki meni nepoznati način za rješavanje tog problema?

 

A ako postoji makar jedan put do toga da se zaporka koristi, onda praktički nisu ništa napravili jer će hackeri upravo taj put koristiti.

 

Konačno, nekakav certifikat, javni ključ, morat će biti zapisan negdje na poslužiteljima velikih IT tvrtki.

Dosad smo svjedočili tome da su se podaci krali (LastPass!!!) - hoće li ovim potezom Google postati zanimljiviji cilj hackerima?

Kod LastPassa problem je bio što su ljudi imali vlastiti "master password" koji ako nije bio dovoljno siguran, mogao se probiti brute forceom za koji, nakon skidanja baze s poslužitelja, hackeri imaju "svo vrijeme svijeta".

Razumijem da s privatnim i javnim ključevima nije tako jednostavna situacija, no primjer LastPassa ukazuje na jedan problem.

Ako Google postane glavni "security provider", onda će privući znatnu pažnju hackera. Ako oni uspiju pronaći ikakvu rupu u sustavu, onda preko noći cijeli sustav sigurnosti pada za sve korisnike! Ne samo za one koji su "password" ili "1234" koristili za svoju zaporku i to na, vjerojatno, mjestima koja im nisu posebno bitna.

 

Vidim da se ovdje uvode ozbiljni rizici zbog čudnih motiva - da ljudi ne bi morali smišljati složene zaporke i potom ih pamtiti.

Međutim, u tu svrhu već postoje aplikativna rješenja (npr. KeePass) - kod takvih rješenja dovoljno je zapamtiti glavnu zaporku koja bi trebala biti duga i složena, a ostale su pohranjene u aplikaciji.

 
6 0 hvala 0
13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Za Googleove račune passkey je sada primarni i
izith kaže...

Da, ozbiljno pitam. Što će učiniti samo sa slikom otiska prsta? Napravit će možda silikonsku repliku uz mnogo truda i onda...? Skoknuti do zgrade Europske komisije pa tražiti čitače na koje se Ursula prijavljuje baš tim prstom, ali da ga nitko ne skuži?

 

Prednost biometrijskog passkeya je upravo u tome da ti treba tvoj otisak i tvoj uređaj, na kojem si ga prijavio. Ako ti ne ukrade mobitel, svejedno mu je čiju kopiju otiska prsta ima.

 Raspitaj se među ljudima kojima je posao računalna sigurnost ili samo proguglaj o toj temi.

 

Tu ti je bar jedan link da tu temu: https://www.kaspersky.com/blog/sas2020-fingerprint-cloning/34929/

 

Štetu neće napraviti Jura iz lokalnog kafića koji dobro slaže koeficijente za kladaru, nego netko tko zna što i kako napraviti štetu.

Poruka je uređivana zadnji put sri 11.10.2023 15:28 (NetkoNegdje).
13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Za Googleove račune passkey je sada primarni i
SveZauzeto kaže...

OK, to znači da za sigurnost zapravo jamči mobitel (nema drugih uređaja koji bi nudili istu funkcionalnost i imali praktičnost mobitela).

 

No, kakva je ovo priča "na stolnom računalu (gdje gotovo nitko nema čitač otisaka prsta) otključavat će se PIN-om"!?!?
Otkad je PIN sigurniji od zaporke?

PIN mi je uvalio Microsoft s novom verzijom Windowsa i sklopovske platforme za otiske prsta - prisilio me da uz zaporku upišem i PIN s kojim se računalo može otključati. Zašto?!?!
Odgovor je: "zato da bi mogli koristiti čitač otisaka prsta"???

Upisao sam PIN od 20-ak znamenki i nisam se potrudio ni zapisati ga. Hvala, ne. Kad mi je čitač otisaka prsta izvan dometa ili mi se ne dižu ruke s tipkovnice, upisujem zaporku kao uvijek dosad.

 

Drugi, meni bitan, aspekt jest što je s gubitkom, kvarom i razbijanjem mobitela?

U mojoj okolini, ljudi gube mobitele, kvare se (matična ploča!) ili se razbiju do stupnja da više nisu upotrebljivi.

 

Stoga, da korisnik ne bi izgubio sve svoje podatke ipak će trebati neka zaporka za tu situaciju, zar ne?!

Ili je Google smislio neki meni nepoznati način za rješavanje tog problema?

 

A ako postoji makar jedan put do toga da se zaporka koristi, onda praktički nisu ništa napravili jer će hackeri upravo taj put koristiti.

 

Konačno, nekakav certifikat, javni ključ, morat će biti zapisan negdje na poslužiteljima velikih IT tvrtki.

Dosad smo svjedočili tome da su se podaci krali (LastPass!!!) - hoće li ovim potezom Google postati zanimljiviji cilj hackerima?

Kod LastPassa problem je bio što su ljudi imali vlastiti "master password" koji ako nije bio dovoljno siguran, mogao se probiti brute forceom za koji, nakon skidanja baze s poslužitelja, hackeri imaju "svo vrijeme svijeta".

Razumijem da s privatnim i javnim ključevima nije tako jednostavna situacija, no primjer LastPassa ukazuje na jedan problem.

Ako Google postane glavni "security provider", onda će privući znatnu pažnju hackera. Ako oni uspiju pronaći ikakvu rupu u sustavu, onda preko noći cijeli sustav sigurnosti pada za sve korisnike! Ne samo za one koji su "password" ili "1234" koristili za svoju zaporku i to na, vjerojatno, mjestima koja im nisu posebno bitna.

 

Vidim da se ovdje uvode ozbiljni rizici zbog čudnih motiva - da ljudi ne bi morali smišljati složene zaporke i potom ih pamtiti.

Međutim, u tu svrhu već postoje aplikativna rješenja (npr. KeePass) - kod takvih rješenja dovoljno je zapamtiti glavnu zaporku koja bi trebala biti duga i složena, a ostale su pohranjene u aplikaciji.

 Uvijek treba biti više načina prijave. Kod Googlea imaš one rezervne kodove, samo tko ih je preuzeo na svoje računalo ili ne daj bože isprintao i stavio u neki fascikl.


Kada rikne mobitel, ukradu ga ili ga izgubiš, to postaje sve veći problem, ovisno o tome što imaš na njemu. Godinama sam se borio i protivio m-bankarstvu. Pokvario mi se fizički token banke. Banka me vesla preko godinu dana za novi koji neće dati. Jer su objavili kako će u 2024. ukinuti sve fizičke tokene. I ostaje onaj u sklopu m-bankarstva na mobitelu. Neka se nešto dogodi mobitelu, a da ne mogu napraviti transfer aplikacije m-bankastva s jednog na drugi mobitel QR kodom, moram do banke. Dio poslovnica radi samo u jednoj smjeni, sve manje ih radi subotom i nisu sve svima blizu mjesta stanovanja. To je samo jedan primjer.

 

15 godina
offline
Re: Za Googleove račune passkey je sada primarni i
izith kaže...

Da, ozbiljno pitam. Što će učiniti samo sa slikom otiska prsta? Napravit će možda silikonsku repliku uz mnogo truda i onda...? Skoknuti do zgrade Europske komisije pa tražiti čitače na koje se Ursula prijavljuje baš tim prstom, ali da ga nitko ne skuži?

 

Prednost biometrijskog passkeya je upravo u tome da ti treba tvoj otisak i tvoj uređaj, na kojem si ga prijavio. Ako ti ne ukrade mobitel, svejedno mu je čiju kopiju otiska prsta ima.

To su prednosti dvofaktorske autentifikacije a ne samo passkeya. I da na passwordu dodaš drugi faktor (potvrdu na mobitelu) haker ti ništa nebi mogao sa hakiranim passwordom jer nema tvoj mobitel.

 

Passkey je zapravo dvofaktorska autentifikacija koja koriste faktore nešto što jesi (biometrika) i nešto što imaš (mobilni uređaj), umjesto nešto što znaš (password).

 

Dosad je bilo uobičajeno da se kod 2FA koristi password u kombinaciji sa jednim od ova druga dva faktora, najčešće je to bio dodatni HW token ili mobilni uređaj a sad su to izmijenili (izbacili password ubacili druga dva faktora) i nazvali passkey.

15 godina
offline
Za Googleove račune passkey je sada primarni izbor

Najbolje je nabavit Yubikey i miran si.

Jedino je bed,trebal bi imat 2 komada.

Yubikey 5 je 63 Eura..dosta skupo.

 

 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Za Googleove račune passkey je sada primarni i
SveZauzeto kaže...

 A ako postoji makar jedan put do toga da se zaporka koristi, onda praktički nisu ništa napravili jer će hackeri upravo taj put koristiti. 

Imaš pravo, i dalje postoji "stari način" logiranja, sam google u svojem helpu to navodi:

- To sign in to your Google Account without a passkey, tap Try another way to skip the passkey challenge and go back to your earlier sign-in choices.

- We always recommend having a recovery phone and email on your account, as it increases your chance of recovering it in case someone gains access.

 

Nigdje nije napisano da je passkey ultimativno rješenje, samo da je bolje od passworda.   Lozinka je samo "nešto znati", passkey je "nešto znati i nešto imati".

16 godina
offline
Re: Za Googleove račune passkey je sada primarni i
NetkoNegdje kaže...
izith kaže...

Da, ozbiljno pitam. Što će učiniti samo sa slikom otiska prsta? Napravit će možda silikonsku repliku uz mnogo truda i onda...? Skoknuti do zgrade Europske komisije pa tražiti čitače na koje se Ursula prijavljuje baš tim prstom, ali da ga nitko ne skuži?

 

Prednost biometrijskog passkeya je upravo u tome da ti treba tvoj otisak i tvoj uređaj, na kojem si ga prijavio. Ako ti ne ukrade mobitel, svejedno mu je čiju kopiju otiska prsta ima.

 Raspitaj se među ljudima kojima je posao računalna sigurnost ili samo proguglaj o toj temi.

 

Tu ti je bar jedan link da tu temu: https://www.kaspersky.com/blog/sas2020-fingerprint-cloning/34929/

 

Štetu neće napraviti Jura iz lokalnog kafića koji dobro slaže koeficijente za kladaru, nego netko tko zna što i kako napraviti štetu.

 Da, kradu se otisci i njima se hakiraju uređaji (teško, ali nekad izvedivo, kako piše i na tom linku). No, ono o čemu ja pišem od početka threada, jer je takvo pitanje bilo postavljeno: situacija kad ti netko ukrade user+pass je neusporedivo opasnija nego da ti netko ukrade user+fingerprint. S prvim preko Interneta može u teoriji do svih tvojih računa, u drugom slučaju ti mora ukrasti i uređaj (ili mu nekako fizički pristupiti).

 

Otprilike kao da kažeš da je krađa PIN-a kartice opasna. Jest, iznimno, ali samo ako imaš i broj kartice. Evo, moj PIN za Mastercard je 0355 - što ćeš s njim? Ništa, kao niti s otiskom prsta 

 

Onima kojima se nešto i može objasniti ne treba ništa niti objašnjavati. Onima kojima sve treba objašnjavati ionako se ništa ne može objasniti.
13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Za Googleove račune passkey je sada primarni i
izith kaže...

 Da, kradu se otisci i njima se hakiraju uređaji (teško, ali nekad izvedivo, kako piše i na tom linku). No, ono o čemu ja pišem od početka threada, jer je takvo pitanje bilo postavljeno: situacija kad ti netko ukrade user+pass je neusporedivo opasnija nego da ti netko ukrade user+fingerprint. S prvim preko Interneta može u teoriji do svih tvojih računa, u drugom slučaju ti mora ukrasti i uređaj (ili mu nekako fizički pristupiti).

 

Otprilike kao da kažeš da je krađa PIN-a kartice opasna. Jest, iznimno, ali samo ako imaš i broj kartice. Evo, moj PIN za Mastercard je 0355 - što ćeš s njim? Ništa, kao niti s otiskom prsta 

 

Nadam se da ne trollaš i da ne gubim vrijeme. Počni barem čitati www.cert.hr.

 

 Mislim da u gornjem odjeljku ili pasusu nisi u pravu. Što su skrivili oni kojima se preko ramena u baru ukralo PIN Iphonea, a potom i sami Iphone? Za to si valjda čuo? Lopovi (njih 2-3) koordinirano su napravili štetu pojedincima. Na kraju su imali i uređaj i PIN. A s čaše koju je držala žrtva u teoriji su mogli skinuti i otisak prsta iliti fingerprint. Puno se pisalo o kvaliteti čitača otisaka prsta u mobitelima i softveru koji upravlja njima, a kako bi se izbjegla prijava lažnim otiscima prstiju. I opet, uvijek ima majstora koji će znati kako to zaobići. Ne bih im rado bio meta.

 

Samo za primjer (a nije paranoja :-) ) - živim kraj kafića. U tom kafiću znaju dosta o meni premda NIKADA nisam sjeo u taj kafić. NIKADA. Dođe mi dugogodišnji poznanik dok sam otključavao auto pred zgradom i veli mi nešto u stilu "Joža je rekao da ti se dogodilo xxx i da je posljedica xxx". Nit ja poznajem tog Jožu i pitanje je kako je Joža doznao za posljedicu neke situacije koja mi se dogodila. A saznao je od lajavih susjedica koje vise u tom kafiću. Društveni inžinjering. Tako se saznaje tko ima kakve vrijednosti u stanu ili kući, gdje radi, kada je kod kuće, a kada nije i sl. Policija non stop upozorava na takve stvari.

 

 

I sada je došao ovaj kibernetički kriminal s kojim se je teško nositi jer se svakodnevno smišljaju nove podvale.

 

Posebno se ne slažem da je krađa fingerprinta manji problem. To je najveći problem. Sve nekako možeš nadomjestiti, ali je fingerprint jedinstven.

 

I ako netko nabavi tvoj fingerprint nije ga nabavio slučajno. (https://www.cnbctv18.com/photos/personal-finance/aadhaar-biometric-fraud-money-lost-scam-lock-how-to-safeguard-data-prevent-misuse-steps-17712481.htm ili ovo https://timesofindia.indiatimes.com/city/gurgaon/attack-of-the-clones-fingerprints-in-registry-papers-used-to-drain-accounts/articleshow/83324403.cms).

 

PIN i kartica. Gledaj oko sebe na blagajni velikih trgovina. Primijetit ćeš da ljudi koji rijetko plaćaju karticama ne znaju svoj PIN, pa vade papirić iz novčanika na kojem je zapisan PIN. I eto nevolje ako džeparoši to vide.

 

Pogledaj samo Webove domaćih banaka i njihove obavijesti (primjer dolje na kraju poruke).

 

Primjer obavijesti banke:

 

OPREZ! Lažne SMS poruke!
05.10.2023.

Primite li SMS poruku u ime Zabe da Vam je račun blokiran zbog sumnjivog pokušaja prijevare, te Vas se navodi da otvorite link za pregled detalja, znajte da je riječ o prevari i da Vam tu poruku nije poslala Zagrebačka banka.

Ne reagirajte na takve poruke, ne otvarajte poveznice i ne unosite osobne podatke, uključujući one koje generira token, jer ćete pretrpjeti financijski gubitak.


Prevaranti vrebaju sa svih strana i njihov je cilj domoći se vaših osobnih (i kartičnih) podataka, a time i vaše imovine.

Ovo su ključni podaci koje Banka neće tražiti putem nijednog kanala komunikacije:

    puni broj kreditne/debitne kartice i PIN-ovi
    vjerodajnice i broj tokena te sami kodovi koje token generira (OTP, MAC)
    aktivacijski ključevi za pristup on-line bankarstvu (m-zabi i e-zabi).


Banka ne šalje Viber, WhatsApp, e-mail i SMS poruke i linkove na kojima trebate unijeti prethodno navedene podatke u svrhu povrata poreza, primitka uplata ili ažuriranja m-zabe.

Neće vas ni zvati i tražiti da hitno prebacite novac sa svojeg računa na neki drugi račun zbog sigurnosnih razloga.

Banka neće tražiti da unosom MAC koda potvrdite transakcije koje niste svjesno inicirali.

Bankarski službenici neće vas posjetiti i tražiti potpisivanje različitih dokumenata kako biste nastavili poslovati s Bankom. Nemojte komunicirati s osobom koja se izvan poslovnice (na parkiralištu ili u parku) predstavlja kao zaposlenik Banke.

Oglušite se na pozive prevaranata koji se predstave kao bankarski ili čak policijski službenici te vas uvjeravaju da je vaš novac krivotvoren i da ga trebate predati službeniku koji će osobno doći po njega.

Na kraju, budite oprezni kad vas netko uvjerava da ne trebate odgovoriti na pitanje bankara zašto podižete veća ili sva sredstva s računa.

Informirajte svoje bližnje, a osobito starije članove obitelji, i zaštitite se od prijevara!

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 11.10.2023 16:57 (NetkoNegdje).
16 godina
offline
Re: Za Googleove račune passkey je sada primarni i

Ne trolam, nego odgovaram na pitanje iz prvog posta. Samo sam htio objasniti forumašu stirko55 da je sigurniji ako mu netko ukrade SAMO hash podatke o otisku prsta nego da mu ukrade SAMO lozinku. To je sve, a o krađi uređaja i bilo kojeg od tih podataka zajedno si ti pisao, ja nikad nisam rekao da je išta od toga bezopasno  I da, 100% se slažem s tobom, a i upoznat sam sa svim slučajevima koje si naveo (imam ih nekoliko i u bližoj obitelji, ljudi koji su nasjeli na razne sheme ili bili žrtvom krađe kartice + PIN-a u novčaniku ). Još jedan argument u prilog korištenja biometrije: u kafiću mi netko može preko ramena vidjeti PIN i onda ukrasti mobitel kad se napijem... ali ako otključavam telefon licem ili prstom, mora mi uz mobitel ukrasti i lice ili prst :)

 

Da zaključim, treba paziti na sebe, svoje kartice, mobitele i PIN-ove te postaviti 2FA gdje god je to moguće, da pošteni ljudi ne dođu u napast. Ako te pak netko od vrlo sposobnih hakera uzme za metu, male su ti šanse u svakom slučaju...

Onima kojima se nešto i može objasniti ne treba ništa niti objašnjavati. Onima kojima sve treba objašnjavati ionako se ništa ne može objasniti.
13 godina
offline
Za Googleove račune passkey je sada primarni izbor

Ne razumijem, upravo sam se prijavio u Google račun, normalno lozinkom na poznatom računalu i nije me tražilo nikakvo korištenje passkeya.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Za Googleove račune passkey je sada primarni i
CrniPero kaže...

Organi vlasti mogu otključati svaki uređaj koji ima biometriju ili face unlock bez problema i bez dopuštenja.

Password im je prepreka koju nemogu preskočiti 

 Forumaši zaista jako zabrinuti što organi vlasti od istih mogu doznati...

13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Za Googleove račune passkey je sada primarni i
izith kaže...

. ali ako otključavam telefon licem ili prstom, mora mi uz mobitel ukrasti i lice ili prst :)

 

Da zaključim, treba paziti na sebe, svoje kartice, mobitele i PIN-ove te postaviti 2FA gdje god je to moguće, da pošteni ljudi ne dođu u napast. Ako te pak netko od vrlo sposobnih hakera uzme za metu, male su ti šanse u svakom slučaju...

 Ovo prvo - dovoljna je čaša s otiscima prstiju i loš softver uz čitač otiska prsta na mobitelu. Ali to je ipak manje realan scenarij u iole normalnim životnim uvjetima.

 

Da, treba koristiti što god se može. Posebno je dobro rješenje onaj fizički key koji je ovdje spomenut, samo što su dobri keyevi skuplji.

 

https://www.yubikey.hr/shop

13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Za Googleove račune passkey je sada primarni i
Idealist kaže...
CrniPero kaže...

Organi vlasti mogu otključati svaki uređaj koji ima biometriju ili face unlock bez problema i bez dopuštenja.

Password im je prepreka koju nemogu preskočiti 

 Forumaši zaista jako zabrinuti što organi vlasti od istih mogu doznati...

 Nisu problem organi vlasti kao sustav, nego pojedinci u tim organima vlasti koje netko za honorar koristi u svoje mračne svrhe ("Policajac im za 200 eura otkrivao podatke" - https://zadarskilist.novilist.hr/novosti/hrvatska/otimali-nekretnine-nasljednicima-preminulih-pa-zaradili-2-300-000-eura)

 

 

14 godina
offline
Re: Za Googleove račune passkey je sada primarni i

Bilo kako bilo, u slučaju terorista (ekstrem), zar bi radije da apsolutno sve mogu u tajnosti dogovarati i organizirati? Mislim, nije mi jasno, što je važnije od cijelokupne sigurnosti? To da jedan plavac koji radi nešto ilegalno može vidjeti da netko gleda gay porniće? Neka netko dade važniji primjer od ovoga u korist potpune tajnosti (koristeći zdravi razum, po mogućnosti).

14 godina
offline
Re: Za Googleove račune passkey je sada primarni i
izith kaže...

Ne trolam, nego odgovaram na pitanje iz prvog posta. Samo sam htio objasniti forumašu stirko55 da je sigurniji ako mu netko ukrade SAMO hash podatke o otisku prsta nego da mu ukrade SAMO lozinku. To je sve, a o krađi uređaja i bilo kojeg od tih podataka zajedno si ti pisao, ja nikad nisam rekao da je išta od toga bezopasno  I da, 100% se slažem s tobom, a i upoznat sam sa svim slučajevima koje si naveo (imam ih nekoliko i u bližoj obitelji, ljudi koji su nasjeli na razne sheme ili bili žrtvom krađe kartice + PIN-a u novčaniku ). Još jedan argument u prilog korištenja biometrije: u kafiću mi netko može preko ramena vidjeti PIN i onda ukrasti mobitel kad se napijem... ali ako otključavam telefon licem ili prstom, mora mi uz mobitel ukrasti i lice ili prst :)

 

Da zaključim, treba paziti na sebe, svoje kartice, mobitele i PIN-ove te postaviti 2FA gdje god je to moguće, da pošteni ljudi ne dođu u napast. Ako te pak netko od vrlo sposobnih hakera uzme za metu, male su ti šanse u svakom slučaju...

 

Stvarno je više naporan ovaj forum. Borbe s vjetrenjačama na 29/30 tema. 

8 godina
offline
Re: Za Googleove račune passkey je sada primarni i
Crni pero:

Djelomično si u pravu. Mogu te prisiliti, silom stisnuti prst ili staviti uređaj pred lice. Lozinku ti ne mogu oteti iz mozga, za sada.

Na iPhoneu to se zaobiđe prilično jednostavno, treba stisnuti dvije tipke istovremeno i FaceID je blokiran, možeš to učiniti praktično neprimjetno. Ako ga ne otključaju odmah, sam se isključi nakon 48h. Uzgred, FaceID ima opciju praćenja pozornosti, ako ne gledaš direktno u mobitel, svejedno se neće otključati.
Ja rekoh
13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Za Googleove račune passkey je sada primarni i
Idealist kaže...

Bilo kako bilo, u slučaju terorista (ekstrem), zar bi radije da apsolutno sve mogu u tajnosti dogovarati i organizirati? Mislim, nije mi jasno, što je važnije od cijelokupne sigurnosti? To da jedan plavac koji radi nešto ilegalno može vidjeti da netko gleda gay porniće? Neka netko dade važniji primjer od ovoga u korist potpune tajnosti (koristeći zdravi razum, po mogućnosti).

 Oko privatnosti se 0-24h lome koplja tj. raspravlja se gdje je granica i kada ju treba prijeći u koristi sigurnosti svih. Valjda je svim jasno da privatnost na internetu ne postoji. Primjer? Ovo što se sada zbiva u Izraelu.

13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Za Googleove račune passkey je sada primarni i
Idealist kaže...
izith kaže...

Ne trolam, nego odgovaram na pitanje iz prvog posta. Samo sam htio objasniti forumašu stirko55 da je sigurniji ako mu netko ukrade SAMO hash podatke o otisku prsta nego da mu ukrade SAMO lozinku. To je sve, a o krađi uređaja i bilo kojeg od tih podataka zajedno si ti pisao, ja nikad nisam rekao da je išta od toga bezopasno  I da, 100% se slažem s tobom, a i upoznat sam sa svim slučajevima koje si naveo (imam ih nekoliko i u bližoj obitelji, ljudi koji su nasjeli na razne sheme ili bili žrtvom krađe kartice + PIN-a u novčaniku ). Još jedan argument u prilog korištenja biometrije: u kafiću mi netko može preko ramena vidjeti PIN i onda ukrasti mobitel kad se napijem... ali ako otključavam telefon licem ili prstom, mora mi uz mobitel ukrasti i lice ili prst :)

 

Da zaključim, treba paziti na sebe, svoje kartice, mobitele i PIN-ove te postaviti 2FA gdje god je to moguće, da pošteni ljudi ne dođu u napast. Ako te pak netko od vrlo sposobnih hakera uzme za metu, male su ti šanse u svakom slučaju...

 

Stvarno je više naporan ovaj forum. Borbe s vjetrenjačama na 29/30 tema. 

 Poanta je ljudi nisu svjesni koliko su danas izloženi raznim oblicima prijevara, provala, zloupotrebe njihovim podataka i sl. I da se treba truditi otežati posao onima koji bi željeli upotrijebiti nečije podatke u svoju korist. Domaća praksa prikupljanja, obrade i čuvanja osobnih podataka je grozna. Valjda si čitao primjer EOS Matrixa za kojeg Jutarnji tvrdi da ima podatke o 10% populacije u Hrvatskoj i da su pratili stanje žene na samrti (od raka) ili osobe s psihičkim problemima. Mene su zvali na fiksni telefon da kažem susjedici koja je nekome dugovala novac da im se javi.

 

Bit će samo gore, nikako bolje. I ovo što Google radi još je jedan pokušaj da se nekome tko ima zle namjere oteža provala. I to je sve.

13 mjeseci
protjeran
offline
Za Googleove račune passkey je sada primarni izbor

Desetorostruko povećanje napada koji iskorištavaju 'zamor od multifaktorske autentifikacije'

MFA, odnosno multifaktorska autentifikacija je sve uobičajenija metoda autentifikacije koja od korisnika traži da pruže dva ili više 'faktora' identifikacije da bi dobili pristup web stranici ili aplikaciji - kao što je, na primjer, lozinka, zajedno s prepoznavanjem lica ili jednokratnim kôdom.

Iako implementacija MFA smanjuje rizik od kompromitiranja za 99,2 posto, napadači sve više iskorištavaju 'zamor od multifaktorske autentifikacije' da bi bombardirali korisnike s MFA obavijestima u nadi da će ih naposlijetku prihvatiti i omogućiti pristup. Microsoft je tijekom protekle godine primijetio otprilike 6.000 pokušaja napada dnevno koji koriste 'zamor od multifaktorske autentifikacije'. U prvom tromjesečju 2023. godine zabilježen je dramatičan deseterostruki porast napada na lozinke usmjerenih na identitete u oblaku, s oko 3 milijarde mjesečno na više od 30 milijardi.

 

 

 

https://www.tportal.hr/tehno/clanak/sve-veci-broj-kibernetickih-napada-u-svijetu-ovako-operiraju-u-kini-sjevernoj-koreji-i-iranu-20231012

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice