Istražili smo – ima li posla za developere na doma

poruka: 40
|
čitano: 13.004
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Istražili smo – ima li posla za developere na doma".
16 godina
offline
Istražili smo – ima li posla za developere na doma

"Od anketiranih, polovica kompanija trenutačno nema otvoreno niti jedno programersko radno mjesto." 

Moj PC  
3 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Istražili smo – ima li posla za developere na
SupremeCommander kaže...

"Od anketiranih, polovica kompanija trenutačno nema otvoreno niti jedno programersko radno mjesto." 

Prije toga su u članku spomenuli "prirodne fluktuacije", onda kažu "polovica ne traži programere" i sve Bugovci nekako insinuiraju da zapravo nema krize.

 

Čudno zaključivanje!?

10 godina
offline
Istražili smo – ima li posla za developere na doma

Imam osjećaj da se Bug sveudilj bori protiv tvrdnje da je posao programera u Hrvatskoj trenutno u krizi.

Nije mi jasno zašto to Bug čini, a neću nagađati da ne ispadne da nekog napadam...

 

Međutim, da komentiram što kaže ovaj članak:

  • graf završava u 2022. tako da ne govori ništa o ovogodišnjoj krizi
  • unatoč tome, vidi se da su zapošljavanja u 2022. godini znatno prebacila dobit - moglo bi se očekivati smanjenje jer se pretjeralo
  • broj anketiranih tvrtki vrlo je malen, brojne tvrtke nisu odgovorile - može li se nagađati da nisu odgovorile tvrtke koje su u problemima ili su znatno smanjile broj zaposlenih?
  • *** govori se o "prirodnim fluktuacijama", no broj otpuštenih/otišlih za 30 je veći od broja novozaposlenih - dakle, ipak pada broj zaposlenih *** - upozoren sam da sam krivo shvatio graf pa ovo nije ispravno tumačenje
  • još jedan problem s tvrdnjom o "prirodnim fluktuacijama" jest što 50% tvrtki trenutno ne zapošljava nikoga (a i kod njih sigurno ponetko ode zbog raznih razloga što znači da ipak smanjuju broj programera)
  • iz osobnog iskustva i iskustva mojih kontakata, što je ograničen skup naravno, ali usporediv s 15 anketiranih tvrtki, mogu reći da je u prvom kvartalu ove godine sve još bilo super, problemi su počeli u drugom kvartalu i osobito su bili izraženi u trećem kvartalu - dakle kroz skupnu usporedbu prva tri kvartala, ublažava se problem koji se počeo događati sredinom godine

 

Možda se tržište oporavi brzo, a možda će opet sve trajati kao i u slavnoj "Kriza? Nema krize!" iz 2010.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.11.2023 9:12 (SveZauzeto).
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Istražili smo – ima li posla za developere na doma

Hvala uredništvu i Tajani što su barem donekle struktuirali  zbunjujući OVI indeks. 

Očekujem da Ekonomski institut Zagreb obavi istraživanje i smislenu analizu, a na Bugu je da nam to prenese.  

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Istražili smo – ima li posla za developere na
SveZauzeto kaže...

Imam osjećaj da se Bug sveudilj bori protiv tvrdnje da je posao programera u Hrvatskoj trenutno u krizi.

Nije mi jasno zašto to Bug čini, a neću nagađati da ne ispadne da nekog napadam...

 

Međutim, da komentiram što kaže ovaj članak:

  • graf završava u 2022. tako da ne govori ništa o ovogodišnjoj krizi
  • unatoč tome, vidi se da su zapošljavanja u 2022. godini znatno prebacila dobit - moglo bi se očekivati smanjenje jer se pretjeralo
  • broj anketiranih tvrtki vrlo je malen, brojne tvrtke nisu odgovorile - može li se nagađati da nisu odgovorile tvrtke koje su u problemima ili su znatno smanjile broj zaposlenih?
  • govori se o "prirodnim fluktuacijama", no broj otpuštenih/otišlih za 30 je veći od broja novozaposlenih - dakle, ipak pada broj zaposlenih
  • još jedan problem s tvrdnjom o "prirodnim fluktuacijama" jest što 50% tvrtki trenutno ne zapošljava nikoga (a i kod njih sigurno ponetko ode zbog raznih razloga što znači da ipak smanjuju broj programera)
  • iz osobnog iskustva i iskustva mojih kontakata, što je ograničen skup naravno, ali usporediv s 15 anketiranih tvrtki, mogu reći da je u prvom kvartalu ove godine sve još bilo super, problemi su počeli u drugom kvartalu i osobito su bili izraženi u trećem kvartalu - dakle kroz skupnu usporedbu prva tri kvartala, ublažava se problem koji se počeo događati sredinom godine

 

Možda se tržište oporavi brzo, a možda će opet sve trajati kao i u slavnoj "Kriza? Nema krize!" iz 2010.

 

 Pa kad je velika većina tvrtki koje zapošljavaju developere agencije. Njima i najmanji ekonomski pomak može biti ključ u vrata. Uostalom nije neka kriza nego je stabilizacija.

Nadglednik dina
16 godina
moderator
offline
Re: Istražili smo – ima li posla za developere na
SveZauzeto kaže...
  • broj anketiranih tvrtki vrlo je malen, brojne tvrtke nisu odgovorile - može li se nagađati da nisu odgovorile tvrtke koje su u problemima ili su znatno smanjile broj zaposlenih?
  • govori se o "prirodnim fluktuacijama", no broj otpuštenih/otišlih za 30 je veći od broja novozaposlenih - dakle, ipak pada broj zaposlenih

 

Da je realtivno mali uzorak naglašeno je u tekstu, a nagađati se može - svašta.

 

Broj zaposlenih je 341 (ukupno za 9 mj 22 i 9 mj 23), a broja otpuštenih/otišlih je 164 (u istom periodu), to nije pad broja zaposlenih. Pad je rasta broja zaposlenih ove godine u odnosu na prošlu.

...
13 godina
offline
Istražili smo – ima li posla za developere na doma

Hajde Bug, imam prijedlog -  skupite hr IT elitu koja (navodno) ima nekakav utjecaj na državnoj razini pa krenite sa pritiscima prema vlasti o promjenama poreznih razreda i opterećenja IT profesionalaca.

Kao i sve u kapitalizmu, angažman radne snage ovisi o njihovoj cijeni. HR ekipa još uvijek (srećom) spada u jeftiniju na EU i svjetskom tržištu, ali opaka konkurencija su nam (osim sveprisutnih indijaca) i države istočne Europe, a pogotovo Rumunjska.

Sve veće korporacije imaju sjedište u Rumunjskoj i njihovi su ljudi barem 20-30% jeftiniji od iste horizontale u HR. 

 

Dakle - potpuno porezno rasterećenje plaća IT profesionalaca. Ne samo da će biti više zapošljavanja nego će se i brojne tvrtke "seliti" kod nas iz susjednih zemalja.

 

 

 
0 6 hvala 0
16 godina
offline
Re: Istražili smo – ima li posla za developere na
maximus007 kaže...

Hajde Bug, imam prijedlog -  skupite hr IT elitu koja (navodno) ima nekakav utjecaj na državnoj razini pa krenite sa pritiscima prema vlasti o promjenama poreznih razreda i opterećenja IT profesionalaca.

Kao i sve u kapitalizmu, angažman radne snage ovisi o njihovoj cijeni. HR ekipa još uvijek (srećom) spada u jeftiniju na EU i svjetskom tržištu, ali opaka konkurencija su nam (osim sveprisutnih indijaca) i države istočne Europe, a pogotovo Rumunjska.

Sve veće korporacije imaju sjedište u Rumunjskoj i njihovi su ljudi barem 20-30% jeftiniji od iste horizontale u HR. 

 

Dakle - potpuno porezno rasterećenje plaća IT profesionalaca. Ne samo da će biti više zapošljavanja nego će se i brojne tvrtke "seliti" kod nas iz susjednih zemalja.

 

 

 Na koji nacin bi ti rasteretio ITjevce? Manje davanja za zdravstvo, manje mirovine? Evo u prilogu davanja za jednu "prosjecnu" IT placu od 5k bruto (5825 EUR je stvarni trosak firme) pa nam reci gdje se moze srezat?

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 27.11.2023 19:02 (SupremeCommander).
16 godina
moderator
offline
Re: Istražili smo – ima li posla za developere na
maximus007 kaže...

Hajde Bug, imam prijedlog -  skupite hr IT elitu koja (navodno) ima nekakav utjecaj na državnoj razini pa krenite sa pritiscima prema vlasti o promjenama poreznih razreda i opterećenja IT profesionalaca.

Kao i sve u kapitalizmu, angažman radne snage ovisi o njihovoj cijeni. HR ekipa još uvijek (srećom) spada u jeftiniju na EU i svjetskom tržištu, ali opaka konkurencija su nam (osim sveprisutnih indijaca) i države istočne Europe, a pogotovo Rumunjska.

Sve veće korporacije imaju sjedište u Rumunjskoj i njihovi su ljudi barem 20-30% jeftiniji od iste horizontale u HR. 

 

Dakle - potpuno porezno rasterećenje plaća IT profesionalaca. Ne samo da će biti više zapošljavanja nego će se i brojne tvrtke "seliti" kod nas iz susjednih zemalja.

 

 

 Bilo je i puno skromnijih inicijativa od ovoga što ti predlažeš, uz jaku cehovsku potporu, pa je tek mali dio toga ostvaren.

 

Evo za podsjećanje, tekst iz 2018. (i mene je iznenadilo da je već prošlo pet godina od ove inicijative):

 

https://www.bug.hr/propisi/hup-ict-pet-prijedloga-vladi-za-povecanje-placa-ict-strucnjaka-ali-i-svih-6635

...
10 godina
offline
Re: Istražili smo – ima li posla za developere na
maximus007 kaže...

Hajde Bug, imam prijedlog -  skupite hr IT elitu koja (navodno) ima nekakav utjecaj na državnoj razini pa krenite sa pritiscima prema vlasti o promjenama poreznih razreda i opterećenja IT profesionalaca.

Kao i sve u kapitalizmu, angažman radne snage ovisi o njihovoj cijeni. HR ekipa još uvijek (srećom) spada u jeftiniju na EU i svjetskom tržištu, ali opaka konkurencija su nam (osim sveprisutnih indijaca) i države istočne Europe, a pogotovo Rumunjska.

Sve veće korporacije imaju sjedište u Rumunjskoj i njihovi su ljudi barem 20-30% jeftiniji od iste horizontale u HR. 

 

Dakle - potpuno porezno rasterećenje plaća IT profesionalaca. Ne samo da će biti više zapošljavanja nego će se i brojne tvrtke "seliti" kod nas iz susjednih zemalja.

 

 

Zašto IT-evaca?

Zašto ne svih?

 

Razlog zašto se ovo neće dogoditi:

2/3 ljudi ovisi o državnom proračunu, 1/3 ljudi uplaćuje u proračun. Demokracija daje ovoj 2/3 da j*be trećinu kako god žele.

Da ne spominjemo mirovinski sustav koji je ponzi shema i 50% prihoda istog se vadi iz PDV-a.

15 godina
offline
Re: Istražili smo – ima li posla za developere na
SupremeCommander kaže...
maximus007 kaže...

Hajde Bug, imam prijedlog -  skupite hr IT elitu koja (navodno) ima nekakav utjecaj na državnoj razini pa krenite sa pritiscima prema vlasti o promjenama poreznih razreda i opterećenja IT profesionalaca.

Kao i sve u kapitalizmu, angažman radne snage ovisi o njihovoj cijeni. HR ekipa još uvijek (srećom) spada u jeftiniju na EU i svjetskom tržištu, ali opaka konkurencija su nam (osim sveprisutnih indijaca) i države istočne Europe, a pogotovo Rumunjska.

Sve veće korporacije imaju sjedište u Rumunjskoj i njihovi su ljudi barem 20-30% jeftiniji od iste horizontale u HR. 

 

Dakle - potpuno porezno rasterećenje plaća IT profesionalaca. Ne samo da će biti više zapošljavanja nego će se i brojne tvrtke "seliti" kod nas iz susjednih zemalja.

 

 

 Na koji nacin bi ti rasteretio ITjevce? Manje davanja za zdravstvo, manje mirovine? Evo u prilogu davanja za jednu "prosjecnu" IT placu od 5k bruto (5825 EUR je stvarni trosak firme) pa nam reci gdje se moze srezat?

 

 

 

 Pa na primjer, uz 25% PDV i razne druge poreze, nema smisla da drzava uzima porez na dohodak za tako mali postotak drzavnog proracuna. Mozda neka krenu od cinjenice da HR ima 428 opcina.

7 godina
protjeran
offline
Re: Istražili smo – ima li posla za developere na
maximus007 kaže...

Hajde Bug, imam prijedlog -  skupite hr IT elitu koja (navodno) ima nekakav utjecaj na državnoj razini pa krenite sa pritiscima prema vlasti o promjenama poreznih razreda i opterećenja IT profesionalaca.

Kao i sve u kapitalizmu, angažman radne snage ovisi o njihovoj cijeni. HR ekipa još uvijek (srećom) spada u jeftiniju na EU i svjetskom tržištu, ali opaka konkurencija su nam (osim sveprisutnih indijaca) i države istočne Europe, a pogotovo Rumunjska.

Sve veće korporacije imaju sjedište u Rumunjskoj i njihovi su ljudi barem 20-30% jeftiniji od iste horizontale u HR. 

 

Dakle - potpuno porezno rasterećenje plaća IT profesionalaca. Ne samo da će biti više zapošljavanja nego će se i brojne tvrtke "seliti" kod nas iz susjednih zemalja.

 

 

 

 

ja bi bio prvi koji bi isao na prosvjede da se tako neki glup prijedlog ne dogodi  

 

kakva je to podjela drustva, zbog cega to IT zasluzuje manje poreze na place od neke druge grane?

10 godina
offline
Re: Istražili smo – ima li posla za developere na
Miro kaže...

Da je realtivno mali uzorak naglašeno je u tekstu, a nagađati se može - svašta.

 

Broj zaposlenih je 341 (ukupno za 9 mj 22 i 9 mj 23), a broja otpuštenih/otišlih je 164 (u istom periodu), to nije pad broja zaposlenih. Pad je rasta broja zaposlenih ove godine u odnosu na prošlu.

A ja sam samo ponovio da je uzorak tvrtki koje su odgovorile malen, usporediv s uzorkom koji ja imam među svojim kontaktima.

Također, napisao jesam da se svašta može nagađati tako da mi nije jasno čemu prvi dio ovog vašeg odgovora?

 

 

U vezi drugog dijela vašeg odgovora - meni je graf o rezultatima ankete neprecizan jer su oznake na osi x čudne.

Osobno sam zaključio da je u godinu dana otpuštenih/otišlih 164.

"2022-2023" kako je napisano na grafu shvatio sam kao jednogodišnje razdoblje jer se obično u financijskim podacima na taj način izražava jednogodišnja razlika.

 

 

Vi u vašem odgovoru sad pišete "u istom periodu", međutim prva tri kvartala 2022. i prva tri kvartala 2023. su dva perioda, a ne jedan. Jedan period bilo bi razdoblje od 1.1.2022. do 30.9.2023.
Tako da oznaka "2022-2023" nikako ne može asocirati na broj otpuštenih/otišlih u prva tri kvartala svake od tih godina - skraćujete pisanje pa izazivate zabunu.

 

10 godina
suspendiran
offline
Istražili smo – ima li posla za developere na doma

ako hoćeš više para onda se radi preko B2B ugovora, tako i vani također. Plaća je uvijek plaća, ima puno prednosti u odnosu na izdavanje računa, ali također i značajno manje ti stane u džep.

 

Tako da eventualno bi se moglo ići u smjeru da se ne znam ... prestane kazneno progoniti paušalce (i ne samo njih nego i druge koliko sam čuo, idu navodno čak i u d.o.o. što je van zdrave pameti) koji su odlučili raditi na ovaj način (B2B).
Ne da se neće prestati progoniti ih nego će i postrožiti kontrole.

 

 

A ako smatrate da će vam ijedna firma dati "5000 € neto plaću", tada ste neozbiljni. Dobit ćeš toliko bruto, pa si odluči koliko će ti biti plaća a koliko ostati kao zarada firme.

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.11.2023 9:12 (ZovemseZoranidolazimizRijeke).
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Istražili smo – ima li posla za developere na
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

a


Tako da eventualno bi se moglo ići u smjeru da se ne znam ... prestane kazneno progoniti paušalce

To je zadnja stvar koju treba napraviti.

15 godina
offline
Re: Istražili smo – ima li posla za developere na
Old Iggy kaže...
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

a


Tako da eventualno bi se moglo ići u smjeru da se ne znam ... prestane kazneno progoniti paušalce

To je zadnja stvar koju treba napraviti.

 A zašto, mislim definitivno ima argumenata za i protiv ali kako god okrenem i razmislim onaj progon paušalaca je blago rečeno pretjeran.

16 godina
offline
Re: Istražili smo – ima li posla za developere na
Mitch kaže...

 

 

 Pa na primjer, uz 25% PDV i razne druge poreze, nema smisla da drzava uzima porez na dohodak za tako mali postotak drzavnog proracuna. Mozda neka krenu od cinjenice da HR ima 428 opcina.

Mogao bi se porez prebacit na povecanje PDV-a, porez na nekretnine ili nesto slicno, ali tada se gube poticaji koji se daju kroz smanjenje poreza za uzdrzavanje clanova obitelji ili zivot u slabije razvijenim gradovima. Za vecinu ljudi koji imaju obitelj su porezi na dohodak vrlo mali (u odnosu na ostala davanja iz bruto place), a nakon ove promjene sljedece godine bit ce jos manji, tako da to niti ne bi imalo neki znacajniji utjecaj niti da se potpuno ukine.

 

 

16 godina
online
Re: Istražili smo – ima li posla za developere na
JackIsBack kaže...
Old Iggy kaže...
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

a


Tako da eventualno bi se moglo ići u smjeru da se ne znam ... prestane kazneno progoniti paušalce

To je zadnja stvar koju treba napraviti.

 A zašto, mislim definitivno ima argumenata za i protiv ali kako god okrenem i razmislim onaj progon paušalaca je blago rečeno pretjeran.

Nema nijedan argument za, zato je paušalni obrt zabranjen za neke struke (pravnici, liječnici), a u IT-u služi samo za izbjegavanje poreza.

Nije nimalo pretjeran, paušalci ne plaćaju ni približno namete kao regularni zaposlenici, neke firme (primarno za development) su prije par godina to izvukle kao način povećanja plaća / smanjenja troška, a realno samo služi tome da su nelojalna konkurencija na tržištu drugim firmama koje rade prema pravilima.

14 godina
offline
Re: Istražili smo – ima li posla za developere na
Old Iggy kaže...
JackIsBack kaže...
Old Iggy kaže...
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

a


Tako da eventualno bi se moglo ići u smjeru da se ne znam ... prestane kazneno progoniti paušalce

To je zadnja stvar koju treba napraviti.

 A zašto, mislim definitivno ima argumenata za i protiv ali kako god okrenem i razmislim onaj progon paušalaca je blago rečeno pretjeran.

Nema nijedan argument za, zato je paušalni obrt zabranjen za neke struke (pravnici, liječnici), a u IT-u služi samo za izbjegavanje poreza.

Nije nimalo pretjeran, paušalci ne plaćaju ni približno namete kao regularni zaposlenici, neke firme (primarno za development) su prije par godina to izvukle kao način povećanja plaća / smanjenja troška, a realno samo služi tome da su nelojalna konkurencija na tržištu drugim firmama koje rade prema pravilima.

Koliko ja znam godišnji limit za obrt je bio 300k kn. To je nekih €40000. Kako to može biti nelojalna konkurencija bilo kojoj firmi? Tim više što neki ljudi ovdje tvrde kako se zarađuju svote od €100k+

16 godina
online
Re: Istražili smo – ima li posla za developere na
neutrino kaže...
Old Iggy kaže...

Nema nijedan argument za, zato je paušalni obrt zabranjen za neke struke (pravnici, liječnici), a u IT-u služi samo za izbjegavanje poreza.

Nije nimalo pretjeran, paušalci ne plaćaju ni približno namete kao regularni zaposlenici, neke firme (primarno za development) su prije par godina to izvukle kao način povećanja plaća / smanjenja troška, a realno samo služi tome da su nelojalna konkurencija na tržištu drugim firmama koje rade prema pravilima.

Koliko ja znam godišnji limit za obrt je bio 300k kn. To je nekih €40000. Kako to može biti nelojalna konkurencija bilo kojoj firmi? Tim više što neki ljudi ovdje tvrde kako se zarađuju svote od €100k+

Bio je i još praktički je (u EUR), postoje zahtjevi da se digne taj limit, ali to je samo dodatno otvaranje Pandorine kutije.

25kkn (pretvoreno u EUR, cca 3.300 EUR) je na mjesečnoj razini, za prosječnu osobu (recimo ZG, jedno dijete) bilo cca 2.200 EUR neto plaće. Paušalac može dobiti neto cca 2.900 - 3.000 EUR (ako se ne varam), vidi razliku.

12 godina
protjeran
offline
Istražili smo – ima li posla za developere na doma

Old Iggy je frustrirani anemicni alterego APa? Ljut si jer se netko moze sam za sebe pobrinuti, pa si ljubomoran sto "placa manje poreza" i kme kme nece raditi za crkavicu u tvojoj firmi? Ili, koje ti je objasnjenje?

 

"Drugi placaju puno vise" i "igraju po pravilima" (koja se svakodnevno mijenjanju) ti nije argument. Umjesto da se boris da se drugima olaksa, ti zelis onima koji su se sami za sebe uspjeli snaci - otezati? Stvarno pravi 'rvat!

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.11.2023 11:55 (jacob33).
 
2 3 hvala 0
16 godina
online
Re: Istražili smo – ima li posla za developere na
jacob33 kaže...

"Drugi placaju puno vise" i "igraju po pravilima" (koja se svakodnevno mijenjanju) ti nije argument. Umjesto da se boris da se drugima olaksa, ti zelis onima koji su se sami za sebe uspjeli snaci - otezati? Stvarno pravi 'rvat!

Ne, to je isključivi argument.

"Snaći se" nije uvijek prihvatljivo, posebno ako nije u skladu sa zakonom.

16 godina
online
Re: Istražili smo – ima li posla za developere na

Zalaganje da svi imaju podjednake uvjete ne znači i protivljenje da se nameti generalno smanje (pojeftini država i poslovanje).

Paušalni obrt imaju manje i to je mnoge i navelo na zloupotrebu (prikriveno zapošljavanje) i to se ne može pravdati nekakvim snalaženjem.

Limit bi trebalo i sniziti jer netko tko ima posla za uprihoditi skoro 40k € godišnje ne treba olakšice, paušalni obrt bi trebao biti za startup, neki manji dodatni posao ili hobi koji se želi legalizirati.

Također, treba razlikovati "progone", jedno je tipično birokratsko iživljavanje FTP-om ("fali ti još jedan papir") a drugo zloupotreba zakona.

 

14 godina
offline
Re: Istražili smo – ima li posla za developere na
Old Iggy kaže...
jacob33 kaže...

"Drugi placaju puno vise" i "igraju po pravilima" (koja se svakodnevno mijenjanju) ti nije argument. Umjesto da se boris da se drugima olaksa, ti zelis onima koji su se sami za sebe uspjeli snaci - otezati? Stvarno pravi 'rvat!

Ne, to je isključivi argument.

"Snaći se" nije uvijek prihvatljivo, posebno ako nije u skladu sa zakonom.

Radio sam u jednoj od najvećih firmi u svijetu. Imaju cijeli odjel koji se kakti bori protiv korupcije. Svako toliko bi dobili pdf od parsto stranica koruptivnih radnji, statistikama i svime što poželiš za cijeli svijet. Iz znatiželje sam potražio Hrwandu u dokumentu. Bila je u tablici s nekim Afričkim državama, Albanijom i ne sjećam kojom još divnom zemljom.

Daklem, ako kažemo da je Hrvatska jedna od najkorumpiranijih država svijeta, onda to nije preuveličavanje.

 

Dosta da samo spomenem onu milijardicu maznutu iz INA-e i svi na slobodi.

I sad ti ispališ da u takvom okruženju nije prihvatljivo "snaći se"? LOL

 

Tko god potpuno legalno posluje u takvoj državi, gdje još biračko tijelo iz godine u godinu jasno daje do znanja da voli tu korupciju je obična budala.

 

Ne kažu bezveze da je poštenom čovjeku među lopovima mjesto u zatvoru.

16 godina
offline
Re: Istražili smo – ima li posla za developere na
neutrino kaže...

Koliko ja znam godišnji limit za obrt je bio 300k kn. To je nekih €40000. Kako to može biti nelojalna konkurencija bilo kojoj firmi? Tim više što neki ljudi ovdje tvrde kako se zarađuju svote od €100k+

 I nije nelojalna konkurencija. Radi se o tome da agencije i veće firme ne mogu više naći kmeta zaposlenika koji je crnčiti za siću jer su svi otišli u paušalce, pa onda stišću ovu bijednu državu da donosi zakone i propise koji njima idu u korist.

Dražen i Alan su ti primjeri poduzetnika kojima nikako ne pašu IT paušalci, no ne zbog njihovih trulih priča da su im nelojalna konkurencija (ciljano tržište im uopće nije isto), već zbog manjka robova koji će pristat biti ucijenjeni i radit za mizeriju, dok će ova ekipa svoje proizvode plasirati na međunarodnom tržištu po međunarodnim cijenama. Njihovi bivši zaposlenici su redom pootvarali paušalne obrte i sad je to njima nešto kao osobna vendetta. No, mnogi smo to osjetili na svojoj koži, makar s ovim dvojcem nemamo apsolutno ništa. 

Neinformirani čitatelj bi si mogao pomisliti: "Što ta dvojica imaju s tim uopće?" - lako je proguglati i nači članke iz vremena kad su doslovno iskakali iz paštete i javno pozivali na "linč IT paušalista".

Prije nekog vremena i osobno sam se susreo s "Upitnikom". Godina koja se promatrala je bila 2020. Obrt sam osnovao krajem 2019. Posao je krenuo ok, no dolaskom koronavirusa sve se u par dana raspalo. Doslovno svi moji HR klijenti su se povukli u mišje rupe i čekali što bude. Sve je stalo. Bilo je to negdje oko 4-5. mjeseca 2020. U nuždi sam se okrenuo traženju vanjskih klijenata i srećom našao jednog solidnog klijenta iz CH. Naravno, znao sam za "propis" od 50% i maksimalno sam se toga pokušao držati, radio sam s 10-tak drugih klijenata, pa čak dok sam vidio da mi prihodi od CH klijenta počinju prelaziti 50% svih prihoda, radio sam i preko Upworka za indijce i palestince, za bilo koga tko je nešto imao za raditi. Nije bilo baš vrijeme da se može birati za koga ćeš raditi. I tako sam godinu završio s 50.4% prihoda iz CH od jednog klijenta.

Nisam htio igrati nepošteno i tražiti na kraju godine neku fake fakturu od nekog iz HR da me izvuče iz "govana", već sam naivno pomislio da bude sve ok.
Da bi se negdje krajem 2021. pojavio taj famozni "Upitnik" i u vrlo kratkom roku po predaji istog, bio mi dodijeljen porezni inspektor. 

Ne želim ovdje ulaziti u detaljne opise postupka "inkvizicije", no mogu reči da je trajalo jako dugo, bilo prilično neugodno i u meni razvilo izniman osjećaj straha i nesigurnosti. Na temelju svih predočenih dokaza (ugovora, ponuda, računa, email korespodencije, skype, viber, teams chatova), postupak je odbačen.  

Ono kako sam ja cijeli ovaj postupak doživio je bilo kao poruka "reketara": "Imamo te na oku, dobro razmisli želiš li i dalje biti i dalje paušalni obrtnik u IT-u ili ti možda bolje paše biti kmet sustava".

Prvom prilikom sam osnovao j.d.o.o. i zatvorio obrt... no čujem da sad kreće i progon firmi, što je apsolutno nedopustivo. U tom slučaju selim poslovanje u neku poreznu oazu, a državi ću minimum minimuma poreza i nameta plaćati - čisto iz principa! - Savjetujem i svima ostalima isto.


16 godina
online
Re: Istražili smo – ima li posla za developere na
neutrino kaže...
Old Iggy kaže...

Ne, to je isključivi argument.

"Snaći se" nije uvijek prihvatljivo, posebno ako nije u skladu sa zakonom.

Radio sam u jednoj od najvećih firmi u svijetu. Imaju cijeli odjel koji se kakti bori protiv korupcije. Svako toliko bi dobili pdf od parsto stranica koruptivnih radnji, statistikama i svime što poželiš za cijeli svijet. Iz znatiželje sam potražio Hrwandu u dokumentu. Bila je u tablici s nekim Afričkim državama, Albanijom i ne sjećam kojom još divnom zemljom.

Daklem, ako kažemo da je Hrvatska jedna od najkorumpiranijih država svijeta, onda to nije preuveličavanje.

 

Dosta da samo spomenem onu milijardicu maznutu iz INA-e i svi na slobodi.

I sad ti ispališ da u takvom okruženju nije prihvatljivo "snaći se"? LOL

 

Tko god potpuno legalno posluje u takvoj državi, gdje još biračko tijelo iz godine u godinu jasno daje do znanja da voli tu korupciju je obična budala.

 

Ne kažu bezveze da je poštenom čovjeku među lopovima mjesto u zatvoru.

I ja sam radio u globalnim korporacijama, svaka to ima.

I radio u nizu zemalja, malo ih se razlikuje. Svuda ima neke korupcije.

Paušalni obrt je definiran - sa svih strana. Uspiješ se uklopiti super, ne uspiješ ne.

Kukati "kradu drugi moju i ja" je glupo sa svih razina.

A govoriti kako to mogu svi - ne mogu.

16 godina
offline
Re: Istražili smo – ima li posla za developere na

A tko ti brani da otvoris firmu, zaposlis sam sebe, stavis si dobru placu, i platis sve sto svi ostali moraju placati, mirovinsko, zdravstveno... Radis za sebe, ne kao kmet, ne pljackas drzavu, i svi sretni... 

 

16 godina
offline
Re: Istražili smo – ima li posla za developere na
SupremeCommander kaže...

A tko ti brani da otvoris firmu, zaposlis sam sebe, stavis si dobru placu, i platis sve sto svi ostali moraju placati, mirovinsko, zdravstveno... Radis za sebe, ne kao kmet, ne pljackas drzavu, i svi sretni... 

 

Ne znam ni gdje ni što, ni s čim se ti baviš. no bojim se da apsolutno ništa nisi razumio...

Kao što kažem, otvorio sam firmu, isplaćujem si plaću, mirovinsko, zdravstveno, ne varam državu, ne pretačem iz šupljeg u prazno poslujući s državom, donosim svježi novac iz inozemstva i opet se moram bojati da se nekom ne digne k i počne me hebat ako mu se prihebe. I sve to samo ako mi 50.000001% ili više prihoda dolazi od jednog klijenta. Jedne godine radim više s jednim klijentom, druge možda s nekim drugim. Ali da, imam nekoliko stalnih klijenata s kojima poslujem.

'Ajd' mi molim te kad si tako pametan, objasni kako ja to pljačkam državu?


 

 

16 godina
online
Re: Istražili smo – ima li posla za developere na

Trebali su uvesti razliku, odnosno drukčije tretirati prihod iz inozemstva, ako već nisu zbog puno veće koristi generalno (čisti izvoz) onda bar jer su cijene vani puno veće pa je lako prijeći 50% ukupnog prihoda i sa jednim takvim klijentom.

 

 

12 godina
protjeran
offline
Re: Istražili smo – ima li posla za developere na
Old Iggy kaže...

Ne, to je isključivi argument.

"Snaći se" nije uvijek prihvatljivo, posebno ako nije u skladu sa zakonom.

 

U skladu sa zakonom? Cudna si ti biljka, jer pausalci su u skladu sa zakonom. Ali onda netko retrogradno odluci da vise nisu u skladu sa zakonom. Zasto? Jer mu se prohtjelo. I ne zeli ti rec tocnu definiciju. Jer 50% jednog klijenta NIJE problem. Kako znam? Zato jer znam. Nego je zato jer mu drugi rekao da tako bude. Jer je pomislio "zasto PDV 20%, kad moze 22%" (Skegro). Zato jer se uveo "krizni porez" koji je ostao stalni? Ti citaj NN na WC-u, sanjaj o njima i budi stalno "u skladu sa zakonom", ali znaj da si 100% sigurno uvijek u barem jednom minornom prekrsajcicu.

 

Govoriti da nesto nije "u skladu sa zakonom", a dobro znas da je (ali se zakon izvija pod (pri)silom odredjenih interesnih skupina) je ili glupost ili namjerna zloba. Pa ti odaberi sto je u tvom slucaju.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice