Tweet posvađao znanstvenike: je li AI doista posta

poruka: 105
|
čitano: 16.617
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Tweet posvađao znanstvenike: je li AI doista posta".
16 godina
moderator
offline
Re: Tweet posvađao znanstvenike: je li AI doista p

Pre-pre si dobar za ovaj surovi svijet... 

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put uto 15.2.2022 18:42 (Drago).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Tweet posvađao znanstvenike: je li AI doista p

Presporadično sam bio ovdje, daj mi malo vremena da se nakupi crnilo. Za par tjedana ću razviti i thousand-yard-stare.

Tread softly because you tread on my dreams.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Tweet posvađao znanstvenike: je li AI doista p
ElektričnaOvca kaže...

 

Mi AI radimo, u ovom slučaju, kako bi "imitirali" pretpostavljene procese koje sami posjedujemo, predočavajući ih putem dostupne tehnologije i promatrajući što se događa. Mi čak većinom ne predočavamo ni te procese u njihovoj složenosti, već pokušavamo dobiti ono što vidimo kao krajnji proizvod u ljudskom ponašanju. Kako misliš točno prepoznati svijest koja nema odlike ljudske, primatske itd.? Pa mi ni ne možemo složiti AI da se ponaša kao nešto za što ni ne znamo da postoji. Stvar je vrlo jasna, svijest (o sebi) je nešto što gledamo u relaciji sa nama/ljudima i na to se misli kad se govori o svijesti kod AI. 

 

Ako ja tebe pitam da mjerimo kite, prvi uvjet je da obojica imamo kite, a ne da ti ili ja imamo maybe slightly kitu, ili da onda pričamo o tome kako je imanje kite kontinuum iz ničega u ništa, ili da za tebe kita znači nos.

 

Mi AI radimo, u ovom slučaju, kako bi "imitirali" pretpostavljene procese koje sami posjedujemo, predočavajući ih putem dostupne tehnologije i promatrajući što se događa. Mi čak većinom ne predočavamo ni te procese u njihovoj složenosti, već pokušavamo dobiti ono što vidimo kao krajnji proizvod u ljudskom ponašanju. Kako misliš točno prepoznati svijest koja nema odlike ljudske, primatske itd.? Pa mi ni ne možemo složiti AI da se ponaša kao nešto za što ni ne znamo da postoji. Stvar je vrlo jasna, svijest (o sebi) je nešto što gledamo u relaciji sa nama/ljudima i na to se misli kad se govori o svijesti kod AI.

 

Čak i u pogledu imitacije smo još uvijek na razini apsolutnog fah idiotluka, pa makar to bilo i komponiranje, slikanje, itd. Nije riječ o problemu vodiča/materijala pa da ne možemo sebe izgradit od silicija, riječ je o problemu razumijevanja najkompleksnijeg živućeg sustava kojeg znamo (ljudski um) u kojemu, iako smo daleko stigli, nismo ni zagrebali površinu kada se gleda današnji AI. 

Čini se da govorimo o dvije različite stvari. Ja pričam o tome da smo mi nastali proktički iz ničega, najjednostavniji oblik materije, proton i elektron su formirali atom vodika, a zvijezde su to pretvorile u ostale elemente i onda su se oni nekako spojili i eto naše samosvijesti. Ako je to moguće onda je ista stvar moguća i na druge načine, svijest je naprosto stvoriva, mi smo neoborivi dokaz za to. Isto kao što i život ako je jednom spontano nastao može nastati negdje drugdje spontano, a i mi ga možemo kreirati. I život i svijest su samo pojavni oblici materije, koja se povinuje fizikalnim zakonima. Pitanje je samo dovoljnih resursa da se to postigne. A tempo kojim računala napreduju govori da se resursi stalno povećavaju.

 

Ti se s druge strane sporiš oko toga imamo li to sada i jesmo li blizu, što ja nisam ni u jednom trenutku tvrdio. No ono što vidimo je da je za svijest potrebna velika kompleksnost i nema razloga da odbacimo mogućnost njenog nastanka u nečem drugom, također vrlo kompleksnom.

 

To ne znači da je samo pitanje trenutka kada ćemo to uspjeti, možda ne uspijemo nikada, ali ako se slažemo da ni sami ne razumijemo kako svijest nastaje, nije li pomalo bahato davati kategoričke tvrdnje što je moguće, a što nemoguće? Povijest je prepuna primjera kada su ljudi u začecima nekih znanosti proricali što se nikada neće dogoditi, da bi se točno to kroz par desetljeća ili stoljeća dogodilo.

 

ElektričnaOvca kaže...

 

Ja nemam iluzije da čovjek ima nešto božansko što mašina ne može imati. Ja jednostavno mislim da čovjek ne može sebe izgraditi na taj način (ni u jednakoj, a kamoli boljoj verziji) bez obzira na materijale, jer ne poznaje dovoljno ni vlastiti blueprint. Odnosno, ako ćemo ići na aproksimaciju, šanse za to su iznimno male.

 

A svijet se okamenio i više nema nikakvog napretka u istraživanjima i razumijevanju nas samih? Ili postoje neke nevidljive granice spoznaje koje nikada nećemo prijeći?

 

Povijest nas je naučila da kada ovladamo znanjem iz nekog područja u stanju smo reproducirati prirodu. Trenutno znamo da o ovome malo znamo, pa ako nema razloga vjerovati da je nemoguće saznati puno više onda je razumno pretpostaviti da bi se i na ovom području moglo značajno napredovati. 

 

 

ElektričnaOvca kaže...

 

Izolirane radnje poput komponiranja, slikanja, pisanja tekstova, rješavanja rubikove kocke, igranja šaha nisu ni blizu svijesti, nije to nikakav korak ni granica. Možeš me oprati jer nemam volje objašnjavati zašto, ali svijest o sebi je nešto što pokazuju bebe od 18 mjeseci, a ne znaju ni napisati tekst, niti komponirati.

 

Pretpostavit ću da si površno pročitao, ali navedene sposobnosti nisu bile spomenute kao dokaz svijesti, već kao dokaz lošeg predviđanja što je moguće postići, a što nije.

 

 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
14 godina
offline
Re: Tweet posvađao znanstvenike: je li AI doista p
Visak kaže...
Pitanje je samo dovoljnih resursa da se to postigne. A tempo kojim računala napreduju govori da se resursi stalno povećavaju.

 Nije. Računalni resursi, zbog stvari koje je već ElektričnaOvca objašnjavao, jednostavno nisu usporedivi s "resursima mozga". Računalni resursi, ako ćemo gledati najgeneralnije, u praksi povećavaju samo količinu dostupne memorije i broj operacija koje se mogu izvrtiti u jedinici vremena. 

 

S tim da je Mooreov zakon već prestao vrijediti, i s sa samim smanjivanjem tranzistora se ne može još puno dalje ići. Pa se optimizira mikroarhitektura procesora, rade se tipa koprocesori za specifične namjene, stvari se paraleliziraju kao GPU-u ovima (gdje imaš puno manjih coreova koje paralelno izvode iste operacije, što se pokazalo ključnim za razvoj dubokih neuronskih mreža kakve imamo danas).

12 godina
neaktivan
offline
Re: Tweet posvađao znanstvenike: je li AI doista p

Nemam brate volje, evo zadnji put: nas dvojica se sporimo oko toga što ja tvrdim da je postojanje svijesti binarna kategorija (da ili ne), a sama svijest je kvalitativno kontinuum (različiti oblici).

 

To i sve drugo je prilično jasno napisano i sam si sve to citirao, a iz tvojih drugih postova sam došao do pretpostavke da nisi blentav čovjek, dapače. Nemam volje ponovno pisati istu stvar da bi me citirao uz krivo tumačenje i usput rekao da sam možda površno pročitao. Nema smisla. Kruške i jabuke. Ne kužiš ili ne želiš.

 

 

 

Tread softly because you tread on my dreams.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Tweet posvađao znanstvenike: je li AI doista p
captain_soap_McTawish kaže...

 Nije. Računalni resursi, zbog stvari koje je već ElektričnaOvca objašnjavao, jednostavno nisu usporedivi s "resursima mozga". Računalni resursi, ako ćemo gledati najgeneralnije, u praksi povećavaju samo količinu dostupne memorije i broj operacija koje se mogu izvrtiti u jedinici vremena. 

 

...

 

Pa se optimizira mikroarhitektura procesora, rade se tipa koprocesori za specifične namjene, stvari se paraleliziraju kao GPU-u ovima (gdje imaš puno manjih coreova koje paralelno izvode iste operacije, što se pokazalo ključnim za razvoj dubokih neuronskih mreža kakve imamo danas).

Kažeš nije, a onda sam objasniš kako se resursi ipak povećavaju.

 

Ako ne znamo kako svijest u mozgu nastaje kako ti i ovca znate da ju je na računalni način nemoguće postići? Ne bi li za isključenje nekog ishoda trebalo dobro poznavati proces koji do njega dovodi?

Ja eto ne znam kako je iluzionist izvukao zeca iz šešira, ali tvrdim da ga ne može izvući iz kartonske kutije. Jer šešir i kutija su očito vrlo različiti.

 

 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
14 godina
offline
Re: Tweet posvađao znanstvenike: je li AI doista p
Visak kaže...

Kažeš nije, a onda sam objasniš kako se resursi ipak povećavaju.

Trpaš mi riječi u usta. Rekao si da je pitanje samo dovoljnih računalnih resursa da se to postigne, a to naprosto nije točno. Možeš ti optimizirati mikroarhitekturu do bola, spojiti milijardu TPU-ova u jedan veliki pool, i opet nećeš dobiti magično dobiti samosvijest.

 

Ono razvijaš mikroarhitekturu da brže izvršavaš računalne programe, razvijaš hardver da brže treniraš/vrtiš neuronke, i nekako bi to teoretski moglo rezultirati samosviješću?

Visak kaže...

 

 Ako ne znamo kako svijest u mozgu nastaje kako ti i ovca znate da ju je na računalni način nemoguće postići? Ne bi li za isključenje nekog ishoda trebalo dobro poznavati proces koji do njega dovodi?

Ja eto ne znam kako je iluzionist izvukao zeca iz šešira, ali tvrdim da ga ne može izvući iz kartonske kutije. Jer šešir i kutija su očito vrlo različiti.

Ja ne znam kako svijest nastaje u mozgu, ali mi je (na nekim razinama više, na nekim manje) jasno kako računala funkcioniraju, i za mene svijest i njihovo trenutno stanje nisu ni približno kao šešir i kutija.

Poruka je uređivana zadnji put uto 15.2.2022 20:39 (captain_soap_McTawish).
16 godina
moderator
offline
Re: Tweet posvađao znanstvenike: je li AI doista p

Ja ne znam jesu li ljudi koji ovo komentiraju ikada isprogramirali išta na računalu općenito, nevezano uz specifično AI programiranje.

 

Računala i kad imaju neki ekvivalent naših funkcija, tipa dijeljenje ili množenje dva broja ili izračun neke malo složenije funkcije - rade to na POSVE drugačiji način od načina na koji ljudski mozak funkcionira. Dio učenja programiranja je učenje sintakse i prebacivanja naših koncepata u format s kojim računala mogu nešto napraviti (izračunat neki izraz, bilo koji, algebarski, logički, alfanumerički - bilo šta). I još kad iz viših programskih jezika to spustiš na asembler u kojem se stvarno sve odvija, odnosno op kodove i mikrokod... to nema veze s ničim s čime ljudski mozak operira. 

A AI... ne znam šta ljudi misle da računala na kojima se vrti neki AI program rade kad ne rade točno ono za što su programirana - prepoznavanje i transkripciju govora, prepoznavanje optičkih uzoraka, OCR... između sebe se dogovaraju nešto deseto ili šta? Nema NOP ciklusa nego se domunđavaju i razvijaju "samosvijest"? 

This space for rent!
16 godina
neaktivan
offline
Re: Tweet posvađao znanstvenike: je li AI doista p
captain_soap_McTawish kaže...

Trpaš mi riječi u usta. Rekao si da je pitanje samo dovoljnih računalnih resursa da se to postigne, a to naprosto nije točno. Možeš ti optimizirati mikroarhitekturu do bola, spojiti milijardu TPU-ova u jedan veliki pool, i opet nećeš dobiti magično dobiti samosvijest.

Nisam rekao da je pitnje samo resursa, nego da vidimo da su resursi bitni i vidimo da se stalno povećavaju, pa se ta pretpostavka vremenom ispunjava. Na što ste vi skočili da bi na kraju došli do toga kako je to ipak točno.

Da znamo koje su druge pretpostavke potrebne mogli bi dati bolju prognozu, no ti tvrdiš da one postoje, a ne znaš koje su, ali znaš da ih ne možemo zadovoljiti, jer to bi bila magija. A i ovu našu samosvijest smo dobili istom takvom magijom.

 

Moja pretpostavka je da je to moguće, ne i da je sigurno.

 

captain_soap_McTawish kaže...

Ja ne znam kako svijest nastaje u mozgu, ali mi je (na nekim razinama više, na nekim manje) jasno kako računala funkcioniraju, i za mene svijest i njihovo trenutno stanje nisu ni približno kao šešir i kutija.

 Znači ne razumiješ kako nastaje svijest, ali ćeš i dalje iznositi kategoričke tvrdnje o tome kako može i ne može nastati?

 

Ja na ovom forumu nikako ne mogu shvatiti kako razumni i obrazovani ljudi u pravilu ne znaju ispravno protumačiti usporedbu. Nije bitno jesu li šešir i kutija približno isti, već se radi o tome da ako uopće ne znaš kako se trik izvodi ne možeš suditi u kojim uvjetima je trik izvediv, a u kojima nije.

 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
9 godina
offline
Tweet posvađao znanstvenike: je li AI doista posta

Sav taj današnji "AI", "deep learning" i sl. buzzwords kojima se hvali sve više firmi, su samo hrpa algoritama po kojima računalo izvršava točno određene zadane stvari, kao i sve ostale aplikacije. Jeste nešto kompleksnije ali se sve svodi na ono je kretor napisao.

Moj PC  
4 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Tweet posvađao znanstvenike: je li AI doista p
Visak kaže...
captain_soap_McTawish kaže...

Trpaš mi riječi u usta. Rekao si da je pitanje samo dovoljnih računalnih resursa da se to postigne, a to naprosto nije točno. Možeš ti optimizirati mikroarhitekturu do bola, spojiti milijardu TPU-ova u jedan veliki pool, i opet nećeš dobiti magično dobiti samosvijest.

Nisam rekao da je pitnje samo resursa, nego da vidimo da su resursi bitni i vidimo da se stalno povećavaju, pa se ta pretpostavka vremenom ispunjava. Na što ste vi skočili da bi na kraju došli do toga kako je to ipak točno

 

 Što su za tebe računalni resursi? Kako smo mi, umjesto razvoja jednog složenog general purpose procesora s nekoliko jezgri, ubacivanjem u grafičku karticu 10000 malih "procesorčića" tj. cuda coreova koji su optimizirani da rade na sasvim drugi način, za sasvim druge primjene, povećali računalne resurse za umjetnu inteligenciju?

 

Mislim, u samom računalu imaš i cpu i gpu, nemaš dva cpu-a ili dva gpu-a. To je zato što je cpu dobar za jednu namjenu, a gpu za drugu (rendanje grafike gdje imaš puno matričnih množenja, gdje imaš istu matricu, ali milijun vertexa pa to možeš lako paralelizirati).

Poruka je uređivana zadnji put uto 15.2.2022 21:45 (captain_soap_McTawish).
16 godina
moderator
offline
Re: Tweet posvađao znanstvenike: je li AI doista p

Da napišeš "auto-optimizacija", nitko se ne bi osvrnuo. Napišeš "umjetna inteligencija" - svak ima nešto za reći. 

 

A* po kojem DOTA ljudeki traže put je "umjetna inteligencija". Šah na kompjuteru. Idem popričati sa svojim Amstradom CPC 464, na njemu je bilo par dobrih šahova, do sada se sigurno već razvio u genija...

 

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put uto 15.2.2022 22:04 (Drago).
14 godina
offline
Re: Tweet posvađao znanstvenike: je li AI doista p
digitall kaže...

Sav taj današnji "AI", "deep learning" i sl. buzzwords kojima se hvali sve više firmi, su samo hrpa algoritama po kojima računalo izvršava točno određene zadane stvari, kao i sve ostale aplikacije. Jeste nešto kompleksnije ali se sve svodi na ono je kretor napisao.

 Buzzwordi jesu, ali rješavanje problema koristeći njih je konceptualno drugačije nego kod klasičnih algoritama. Tipa, hoćeš prepoznavati ljude na slici. Uzmeš milijun slika, označiš ljude na njima, uzmeš neki duboki model, koji je samo u osnovi niz matrica množenja (hajdemo reći nekakvog filtriranja) s nekim nelinarnostima, i onda provodiš optimizacijski postupak, da "namjestiš" parametre (one matrice s kojima množe stvari), da kad daš ulaznu sliku dobiješ ispravne koordinate ljudi na slici.

 

I sad, kad taj model griješi, ne možeš baš točno uprijeti prstom i reći zašto baš taj model griješi. Nemaš baš neki eksplicitan način za popraviti to direktno, već samo optmizirati na drugačiji način.

 

Naravno, ako u tih milijun slika nemaš tipa crnce, onda je jako malo vjerojatno da će taj model raditi na crncima.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Tweet posvađao znanstvenike: je li AI doista p
captain_soap_McTawish kaže...

 Što su za tebe računalni resursi? Kako smo mi, umjesto razvoja jednog složenog general purpose procesora s nekoliko jezgri, ubacivanjem u grafičku karticu 10000 malih "procesorčića" tj. cuda coreova koji su optimizirani da rade na sasvim drugi način, za sasvim druge primjene, povećali računalne resurse za umjetnu inteligenciju?

 Naša samosvijest nije nastala projektiranjem mozga baš za nju, pa ni umjetna ne mora nastati tako. Svako povećanje procesne snage, nove arhitekture, algoritmi, kao i nova znanja koja ljudi stječu je povećanje resursa, a to se neprestano događa bez naznake da će stati. Nekoć nije bilo računala uopće, pa su bila mehanička, pa cijevna, poluvodička, danas imamo i kvantna. Je li moguće da ćemo sad tu stati i ništa novo se neće više smisliti, samo ćemo dodavati jezgre slijedećih petsto godina?

 

Kao i ostali u raspravi ni ti ne pokušavaš razumjeti što ja pišem, a što sam višekratno ponovio, da grana koja neprestano raste vremenom mora prestići onu koja stoji na mjestu, ma koliku ova imala prednost, nego svi preko mene liječite frustracije koje imate jer tamo netko tvrdi da danas već imamo umjetnu inteligenciju. I sva argumentacija vam je cijelo vrijeme isključivo o današnjim računalima.

 

Sve što je stvoreno prirodnim putem može se, uz poznavanje procesa i dovoljne resurse, stvoriti i umjetnim. Vi ističete kako ne znamo procese i nemamo resurse, ali odbijate priznati da nijedno nije trajno nerješiv problem, samo čini stvar u dogledno vrijeme neizvedivom. Recimo za putovanje brže od svjetlosti ili skokove kroz vrijeme možemo reći da imaju inherentne probleme s izvedivošću, ali za ovo ne znamo da postoji neka nesavladiva prepreka.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
9 godina
offline
Tweet posvađao znanstvenike: je li AI doista posta

Da ponovim, vidim da je dosta vas zabrijalo svrstavajući svijest u istu košaru sa svijesti čovjeka, kao da ostala živa bića nemaju svijest. Bacite pogled na Youtube, imate hrpe primjera gdje su životinje svjesne svog izgleda, ja ću ponoviti link iz prethodnog posta:

 

Dakle, majmunu je totalno nevažno je li na nekoj fotografiji traktor ili bicikl i neće se uopće zamarati prepoznavanjem objekta na fotografiji, ali to ne znaći da nema svijest. Usporedba s onim što računalo može ili nemože je isto tako totalno irelevantna po pitanju svijesti ako računalo ima zadan točno određeni zadatak, kao npr. prepoznavanje traktora. Opet ponavljam, ako računalo "trenira" prepoznavanje traktora, onda je isprogramirano samo za učenje prepoznavanja traktora i tu se sigurno neće pojaviti neka svijest jer samo računalo osim tisuća fotografija traktora, nacrta i skica vjerojatno nema nikakvu daljnju podlogu na kojoj bi moglo razviti svijest. Međutim, računalo koje je isprogramirano da upotrijebi komunikaciju na engleskom jeziku i isto tako je isprogramirano da uči, uz povezivanje značenja, glagola i imenica, isto tako bi u jednom trenutku moglo početi blebetati gluposti poput djeteta koje uči govoriti i koje odjednom postane svjesno da proizvodi zvukove koji imaju neko značenje.

Can Artificial Intelligence Create its Own Language? (analyticsinsight.net)

 

Ne tvrdim da je to dokaz da računala mogu imati svjesnost o sebi, ali kako već napisah, računalo možda može doći do zaključka da komunicira i to sam i napisao da možda i veselo u nekom svom procesoru usklikne: -Gle, ja komuniciram!

Dakle, tu je trunka ograničene svijseti.

Ali to ne znači da je takvo računalo sposobno istodobno obratiti se operateru za terminalom i napisati: -Poštovani, ja sam tu u računalu! - jer to još uvijek spada u sferu SF-a.

 

Dakle, svjesnost je nešto što ima svoje nivoe i što treba gledati izvan poimanja ljudske svjesnosti.

 
0 0 hvala 0
9 godina
protjeran
offline
Re: Tweet posvađao znanstvenike: je li AI doista p
captain_soap_McTawish kaže...

 

Naravno, ako u tih milijun slika nemaš tipa crnce, onda je jako malo vjerojatno da će taj model raditi na crncima.

 Da to je čest problem u neuronskim mrežama, ali to spada u Supervised Learning .

Ali ako gledamo kako AI pobjeđuje u igricama (Starcraft 2 , Alpha Go) to spada u Reinforcement learning, tj. radi na principu - loš pas/ dobar pas. 

Isto kao kad psa ili čak malo dijete (namjerno povlačim analogiju s ljudima) nagrađujemo ako nešto dobro uradi, i kažnjavamo ako nešto loše uradi.

I nakon nekog vremena treniranja on "nauči" šta je dobro i šta je loše.

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 16.2.2022 7:59 (gumifufna).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Tweet posvađao znanstvenike: je li AI doista p

Stari moj, moram ti saopćiti da lupetaš bez pokrića. Pokušat ću ti ukratko objasniti što ti sve nedostaje da bi mogao donositi evaluativne stavove koji su validni. Iz tvojih postova je očigledno da ne poznaješ: evoluciju općenito, evoluciju čovjeka, komparativnu psihologiju, neuropsihologiju (aka biološku psihologiju), fiziologiju ž. sustava, kognitivnu psihologiju,  psiholingvistiku, pa čak i osnove računalstva te bazično shvaćanje da nešto bez svijesti ne može zaključiti da ono komunicira (ili išta o sebi) jer to zahtijeva introspekciju, a ista je nemoguća bez svijesti (to bi vjerojatno išlo pod srednjoškolsku filozofiju i logiku).

 

U hipotetskom svijetu gdje bi išao proučiti ovo što sam naveo, vratio bi se na ovaj post i s nelagodom čitao kako si bio spreman snebivati se jer su neki sudionici ove rasprave zabrijali na svijest čovjeka kad  imamo svjesne majmune koje ne zanimaju traktori.

 

Žrtva si činjenice da se u računalstvu nerijetko koriste termini koji imaju drugo značenje kada se koriste u kontekstu živih bića. U kontekstu prirodnog svijeta, računalo ima jednaku bazičnu osobinu kao i kamen, a to je da je neživo (objekt). Razlika između uklesavanja teksta u kamen kako bi drugi čitali taj tekst i programiranja je čisto tehnološka - nitko danas ne misli da je taj kamen pametan i da je kamen imao ikakve veze sa kreiranjem tog teksta. Isti princip vrijedi i za računalo, svi procesi koji se odvijaju u računalu su ljudska kreacija i staju točno tamo gdje staje i čovjek, kao i tekst u kamenu.

 

 

Tread softly because you tread on my dreams.
14 godina
offline
Tweet posvađao znanstvenike: je li AI doista posta

Pričati na ovakav način o AI-u, a imamo malo sposobnije mikrovalne i napredak da eto mogu prepoznat kad su gotove kokice... ili ćemo nanovo definirati riječi ili ćemo se ponašat kao djeca kad se u igrici pucaju protiv AIa, a realno nabijaju botove. 

 

Ali AI je seksi pa se svi ložimo na mentalno nenadjebiv mozak, savršeno mućko đubre. Ali nije yebač onaj koji yebe skoro svaki dan.

 

Ne da nismo blizu AIa, nismo ni na putu ka AIu. Sa ovom mehanikom računala možemo doći do "smart" tostera i traktora koji će obavljat poslove za koje čovjek nema ili gubi motivaciju tipa prebiranje nezrelih rajčica, čišćenje kanalizacija ili proizvodnja hemoroida u sjedištima kamiona, ali AI je toliko velik skok naspram ovog što sad imamo da je distanca od kotača do ljudske kolonije na Marsu goli kurac.

 

AI je s razlogom posljednje što će čovjek izmisliti. Pitanje je je li covjek uopce sposoban ne proizvesti AI vec pojmiti prvi korak ka stvaranju AIa.

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
Moj PC  
4 0 hvala 0
9 godina
offline
Tweet posvađao znanstvenike: je li AI doista posta

Mislim da jako omalovažavate sposobnost računala da uči i da donosi zaključke.

Evo vam jedan primjer:

 

Ne kažem da je to AI, ali ako je rezultat nešto što iznenadi i samog kreatora, onda se moraš zapitati što se tu krije "ispod haube". Ponavljam, neki od vas direktno poistovjećuju stupanj pojma svjesnosti sa stupnjem pojma inteligencije, na što sam kroz prethodne postove skretao pozornost, imate filmiće s majmunom i macom.

 

Ja opet postavljam pitanje, možete li biti sigurni da ovaj OpenAI u jednom trenutku nije u nekom svom procesoru uzviknuo: - Jupiii, igram se skrivača! - i nastavio se igrati kao što to napravi malo dijete? Taj OpenAI u tom trenutku sigurno nije u stanju na ekranu terminala napisati: - Halo, ja sam tu unutra! - iz čistog razloga što nije isporgramiran za komunikaciju niti su mu poznati pojmovi vezani za komunikaciju, ekran, pojam "unutra" itd. već samo za igranje skrivača. Znači li to da računalo ne može imati svjesnost o nečemu što radi?

 

Gdje i kako ćemo odrediti granicu kada bismo za neko računalo mogli raći da ima svjesnost? Po stupnju inteligencije to zasigurno ne možemo određivati.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Tweet posvađao znanstvenike: je li AI doista p
Visak kaže...

 Naša samosvijest nije nastala projektiranjem mozga baš za nju, pa ni umjetna ne mora nastati tako. Svako povećanje procesne snage, nove arhitekture, algoritmi, kao i nova znanja koja ljudi stječu je povećanje resursa, a to se neprestano događa bez naznake da će stati. Nekoć nije bilo računala uopće, pa su bila mehanička, pa cijevna, poluvodička, danas imamo i kvantna. Je li moguće da ćemo sad tu stati i ništa novo se neće više smisliti, samo ćemo dodavati jezgre slijedećih petsto godina?

 Nemamo mi što priznati, mi raspravljamo o onome konkrentno znamo i o stvarnom značenju određenih termina. Ti s druge strane o "računalnim resursima" govoriš u vrlo generalnom značenju, doslovno onako kako se koristi u znanstvenoj fantastici. Pa su tako za tebe računalni resursi i ovo što imamo danas, i što razvija danas, i ono nešto što ćemo možda imao 500, 1000 ili više godina (ako poživimo toliko), a što će biti nešto što nema veze s onim što danas smatramo računalom.

 

Visak kaže...

Kao i ostali u raspravi ni ti ne pokušavaš razumjeti što ja pišem, a što sam višekratno ponovio, da grana koja neprestano raste vremenom mora prestići onu koja stoji na mjestu, ma koliku ova imala prednost, nego svi preko mene liječite frustracije koje imate jer tamo netko tvrdi da danas već imamo umjetnu inteligenciju. I sva argumentacija vam je cijelo vrijeme isključivo o današnjim računalima.

 Ti se prvo odluči hoćemo li rapravljati o današnjim računalima, o trenutnim smjerovima njihova razvoja i njihovim konrekntim "računalnim resursima", ili ćemo raspravljati o nepostojećim znanstvenofantastičnim računalima koje imaju "resurse" za umjetnu inteligenciju.

 

 

Visak kaže...
Sve što je stvoreno prirodnim putem može se, uz poznavanje procesa i dovoljne resurse, stvoriti i umjetnim. Vi ističete kako ne znamo procese i nemamo resurse, ali odbijate priznati da nijedno nije trajno nerješiv problem, samo čini stvar u dogledno vrijeme neizvedivom. Recimo za putovanje brže od svjetlosti ili skokove kroz vrijeme možemo reći da imaju inherentne probleme s izvedivošću, ali za ovo ne znamo da postoji neka nesavladiva prepreka.

Mi uopće nismo spominjali nikakve resurse, ti si njih uveo u priču. Mi nismo govorili da možda nekada nećemo shvatiti procese umjetne inteligencije i reproducirati, ali govorili smo o trenutnim računalima, njihovim stupnjevima razvoja, i smjerovima razvoja, i kako to njihovo konkrentno povećavanje računalnih resursa nas uopće ne približava umjetnoj inteligenciji.

 

Okej, ti ćeš sad reći, mi ne znamo procese svijesti, pa možda ovo što se radi s računalima, s totalno drugom svrhom i specifičnim namjenama u pitanju, nam nekim čudom povećava te famozne resurze za samosvijest, ali to je prazna tvrdnja koja ne govori ništa. Onda za bilokoju ljudsku radnju možeš tvrditi da možda povećava te famozne resurse za samosvijest.

14 godina
offline
Re: Tweet posvađao znanstvenike: je li AI doista p
ElektričnaOvca kaže...

 

. Isti princip vrijedi i za računalo, svi procesi koji se odvijaju u računalu su ljudska kreacija i staju točno tamo gdje staje i čovjek, kao i tekst u kamenu.

 Ovo rečenica je daleko najbolji način za sažeti ovu temu.

 

Jednako kao što procesor neće sam od sebe postati svjestan, tako se nećemo ni mi razvojem računala, ili bilo kakve tehnologije, približiti umjetnoj svijesti dok god ih ne budemo s tim ciljem projektirali. A to ne možemo bez da razumijemo što je svijest.

Poruka je uređivana zadnji put sri 16.2.2022 16:01 (captain_soap_McTawish).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Tweet posvađao znanstvenike: je li AI doista p

Beyond help.

 

 

Tread softly because you tread on my dreams.
12 godina
neaktivan
offline
Tweet posvađao znanstvenike: je li AI doista posta

@Drago

 

Ovaj članak zaslužuje neki follow-up u obliku kritičkog osvrta u maniri tupog pogleda, mase su gladne kontroverze 😂

Kao poticaj šaljem prijedlog cover arta

 

 

Tread softly because you tread on my dreams.
Moj PC  
3 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Tweet posvađao znanstvenike: je li AI doista p
captain_soap_McTawish kaže...
ElektričnaOvca kaže...

 

. Isti princip vrijedi i za računalo, svi procesi koji se odvijaju u računalu su ljudska kreacija i staju točno tamo gdje staje i čovjek, kao i tekst u kamenu.

 Ovo rečenica je daleko najbolji način za sažeti ovu temu.

 

Jednako kao što procesor neće sam od sebe postati svjestan, tako se nećemo ni mi razvojem računala, ili bilo kakve tehnologije, približiti umjetnoj svijesti dok god ih ne budemo s tim ciljem projektirali. A to ne možemo bez da razumijemo što je svijest.

 I kako onda da ubedimo AI da je računar????

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
9 godina
protjeran
offline
Tweet posvađao znanstvenike: je li AI doista posta

Turing test pitanje za AI računar:

- Da li ti je draži tvoj procesor ili tvoja "računarica" (bolja polovica)?

Poruka je uređivana zadnji put sri 16.2.2022 20:07 (gumifufna).
Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
offline
Tweet posvađao znanstvenike: je li AI doista posta

Odgovor će doći sam od sebe kad jednog dana bomba skuži da postoji.

#darkstar

 

 

 
2 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: Tweet posvađao znanstvenike: je li AI doista p
captain_soap_McTawish kaže...
ElektričnaOvca kaže...

 

. Isti princip vrijedi i za računalo, svi procesi koji se odvijaju u računalu su ljudska kreacija i staju točno tamo gdje staje i čovjek, kao i tekst u kamenu.

 Ovo rečenica je daleko najbolji način za sažeti ovu temu.

 

Jednako kao što procesor neće sam od sebe postati svjestan, tako se nećemo ni mi razvojem računala, ili bilo kakve tehnologije, približiti umjetnoj svijesti dok god ih ne budemo s tim ciljem projektirali. A to ne možemo bez da razumijemo što je svijest.

Nemam pojma o čemu pričam ali  zar program koji uči jezik i kojim se dva ai entiteta mogu sporazumjeti (općiti odgovarajuće pravilima) na jeziku koji su sami izmislili za njihovo sporazumijevanje koje razumiju po određenom obrazcu nije nešto barem zanimljivo (taj novi izmišljeni jezik na koji čovjek može utjecati tek postavljanjem početnih pravila), mislim da je svijest nekakav emergent sustav barem kod ljudi, nadgradnja iznad IO i ostalih bazičnih sustava kojim uspoređujemo i koji imaju odnos jedno naspram drugoga, taj odnos stvara doživljaj svijeta, nešto kao dva sustava jedan bazični a drugi kntrolni koji moguće uspostavi ego, onda nekakva uspostava nagrade i kazne, pa nekakve genetske odrednice za razvoj, kao što je plač da bi nas nahranili, bubam gluposti, uglavnom stvari moraju biti kompleksne da se informacijama popuni nekakav samoučeći dio koji će kontati ono što mu donose jednostavniji mehanizmi.

15 godina
offline
Re: Tweet posvađao znanstvenike: je li AI doista p
Thinker kaže...

Mislim da jako omalovažavate sposobnost računala da uči i da donosi zaključke.

Evo vam jedan primjer:

 

Ne kažem da je to AI, ali ako je rezultat nešto što iznenadi i samog kreatora, onda se moraš zapitati što se tu krije "ispod haube". Ponavljam, neki od vas direktno poistovjećuju stupanj pojma svjesnosti sa stupnjem pojma inteligencije, na što sam kroz prethodne postove skretao pozornost, imate filmiće s majmunom i macom.

 

Ja opet postavljam pitanje, možete li biti sigurni da ovaj OpenAI u jednom trenutku nije u nekom svom procesoru uzviknuo: - Jupiii, igram se skrivača! - i nastavio se igrati kao što to napravi malo dijete? Taj OpenAI u tom trenutku sigurno nije u stanju na ekranu terminala napisati: - Halo, ja sam tu unutra! - iz čistog razloga što nije isporgramiran za komunikaciju niti su mu poznati pojmovi vezani za komunikaciju, ekran, pojam "unutra" itd. već samo za igranje skrivača. Znači li to da računalo ne može imati svjesnost o nečemu što radi?

 

Gdje i kako ćemo odrediti granicu kada bismo za neko računalo mogli raći da ima svjesnost? Po stupnju inteligencije to zasigurno ne možemo određivati.

 -ponekad hrpa pametnih ne može odgovoriti na recimo glupo pitanje (dok glupa pitanja ne postoje..). Naivno, pod utjecajem filmova ili po sasvim pogrešnom kriteriju što je AI ili bez prefixa, inteligencija.

.. ne kažeš da je to AI, ali .. -odluči se, kažeš ili ne? rečenica u kojoj nastavljaš s ali je suprotna od onog do ali. Ako staneš na zarezu? Kažeš upravo to da je AI-inteligencija, ali ne daješ argumente ili misliš da su argumenti no nisu.

-možemo li (ili mogu li) biti sigurni da čip nije uzviknuo 'jupi'? -da. Točno, da je to uzviknuo, tad bi čip imao svijest, inteligenciju. .. odnosno čak ima 'inteligenciju' ako gledamo po američanskom (moj-distorzirani izmišljeni) korjen riječi, intel-proizođač čipa-cpu, ili kao u kratici cia gdje se inteligence odnosi na podatke, baza, .. podatci npr policije o imenu osobe, adresi, oib. tj obradu tih podataka.. no to nije ono što se želi reći za AI ili svijest.

-drago u jednom postu dobro natukne, oni koji nisu nikad programirali ne znaju kako računalo-cpu radi, sve im izgleda .. pa upravo kako filmovi sugeriraju, kao AI. .. ali nije, naprosto nakupina algoritama unaprijed zadanih pravila, if-then, kao kvadrat-korjen, pi itd.

-zašto se griješi u recimo etiketiranju, calculator je za matematiku AI.. jer brže i točno izračunava bilo koji zadatak-formulu.. ali nema svijest, razum, nema inteligenciju (osim baze podataka kao drugo značenje). Jednako kao što lopata nije AI mada je jača od ruke-dlana, nije ni bager ai.. nije ni stroj koji bi radio bilo što, automatski, sve dok sam nešto ne odluči raditi ili pecati, no stroj kao bager će uvjek samo kopati, neće pecati, neće sam odlučiti napraviti nešto, piramidu, sliku.. igrati nogomet, prevariti poreznu ili se odati alkoholu..

-lopata, čekić, kramp, su jači i efikasniji od ljudske ruke, nisu ti predmeti ai, nego je čovjek taj koji ih je stvorio onaj koji to posjeduje, kao znanje, koje primjenjuje.

 

-primjer bilo kojeg riješavanja problema, kao i igre šah ili go. .. i računalo (kao) ''ai'' rastura! .. to nije AI.. to je samo jači calculator koji brže-točno pronađe ono što osoba bez pomagala ne može u razumnom vremenu, jednako kao što ne možeš nositi 10-tona a glupi šleper može, čak i magarac može više ... i taj magarac ima osnovnu inteligenciju, koju šleper nema mada je sastavljen od dosega znanja civilizacije kao kotač i gps..

 

-u igri go-šah, računalo je 'samo' brže, preciznije, time pobjeđuje, klasičan bruteforce i jednako tako ako krampom probiješ vrata nije to inteligentan način otvaranja, nije ai nego kramp mada je obavio posao koji bi inače obavio ključ-brave ..

-tj, u igri kao šah-go.. gdje postoje bezbrojne kombinacije, permutacije, svugdje gdje je više od x parametara pri čemu je x recimo 12-14-više znamenki i sl. je problem normalne osobe, možeš istovremeno u kontroli leta pratiti koliko aviona, 2,3, 4.. 7.. 77? postoje granice, sigurnost. Stroj nema takvu grancu, šleper može 10t može i 20t, tj koliko mu resursa damo toliko može, ako može hendlati 777 aviona tad može toliko, 778mi će biti višak, pad. To nije inteligencija, svijest, znanje, to je naprosto resurs ili ono što klade valja (dok um caruje) kao s lopatom i bagerom. Ako računalo nema dovoljno rama za neki task, ne može, ne radi, padne. Svijest, ai kako se prikazuje bi tad našla drugi način, jednako kao što su ljudi smislili lopatu-čekić-bager-šleper.. kao što svaki dan smisle jači cpu-gpu koji može više-jače, no i dalje je isti čip-tranzistor, u osnovi prekidač-šalter on-off za svjetlo. Jedan tranzistor je beskoristan, 2-3-4.. s 4-više se već nešto može. Danas cpu ima milijarde tranzistora i može izračunavati svašta, no i dalje je samo nakupina tranzistora, ne svijest, ništa više od bagera, tj čak manje jer je samo dio bez ostalih komponenti pa se može reći samo motor-pogon bagera i sl.

 

-računala rade, soft, os, apps.. to nije ai, nije algoritam kao go.. no to recimo prihvaćaš da obična računala s win-osom i wordom nisu ai.. pa jednako tako nije ni superračunalo koje vrti go, jer radi isto-identično samo ima više resursa + soft + namjenu, ne za surfanje i tipkanje nego igru go. To što pobjedi nije inteligencija nego bruteforce .. ili ok, može se reći, inteligencija ali ne čipa-silicija-tranzistora nego kreatora-čovjeka, istog koji je stvorio lopatu, bager .. a to nije stvorilo računalo, kao što nije otišlo na pecanje ili gledati crtiće. Jedina inteligencija u čipu je ona uloženog znanja inženjera-programera sve do pitagore za trokut i prvog paljenja vatre ili izuma kotača.. inteligencija osobe-čovjeka-znanja koje se prenosi-održava i dalje razvija. Čip to nema, nije. Čip jednostavno obavi task kao što kramp ili lopata ili običan calculator.

 

-lopata je alat, računalo je alat, ne ai, kao i poluga kojom možeš pomaknuti veći teret, nije poluga -inteligentna ili samosvijesna nego um koji je to otkrio, čovjek-inteligencija-znanje dok je poluga samo poluga, komad željeza nula inteligencije, alat.

-privid da ai u igri go stvara neki svoj algoritam je privid, tj broj permutacija-operacija koje može osoba (ograničeno) i superračunalo s više resursa (više kao bager-šleper) na temelju 'glupog' pravila kao u shemi tictactoe dođe do pobjede, jer je brži-precizniji, ne inteligentan nego bruteforcan kao provala vrata..

-kad taj algoritam poželi pecati, trčati i sl. tad će postati samosvjestan, on-nešto, ai ili inteligentan pa i glup ovisi što tad odluči, no ne prije, do tad je običan calculator-tranzistor.

 

-jel taj ai uzviknuo jupi? -nije. Sam to postaviš kao kriterij (recimo kad bi to bio kriterij) no zaključuješ kao da je upravo to napravio, viknuo jupi.. nije.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Re: Tweet posvađao znanstvenike: je li AI doista p
ihush kaže...

-u igri go-šah, računalo je 'samo' brže, preciznije, time pobjeđuje, klasičan bruteforce i jednako tako ako krampom probiješ vrata nije to inteligentan način otvaranja, nije ai nego kramp mada je obavio posao koji bi inače obavio ključ-brave ..

-tj, u igri kao šah-go.. gdje postoje bezbrojne kombinacije, permutacije, svugdje gdje je više od x parametara pri čemu je x recimo 12-14-više znamenki i sl. je problem normalne osobe, možeš istovremeno u kontroli leta pratiti koliko aviona, 2,3, 4.. 7.. 77? postoje granice, sigurnost. 

 Šah je jako zanimljiv po tom pitanju. Nakon 10 poteza ima 70 trilijuna kombinacija, a ukupno se smatra da ima 10 na 120tu (Shannon number) pa i 10na 10na50tu (ovisno primjenjujes li pravilo 40 poteza ili ne).

 

Stockfish rastura svako organsko biće "logičnom silom", ali ovaj novi alphazero rastura pak Stockfish tako da partije koje sam gledao nemaju veze s mozgom, logikom, naukom, silom. Ukratko bi se takvo "ponašanje" moglo svesti na - apstrakcija - pa ispada da je openAI uspio dokuciti dimenzije koje ni najpametnijim ljudima (u sahu) nisu jasne.

 

Imate na kanalu naseg Antonija na yt nekoliko partija, uzitak za gledat. Kao da inzenjeru nekakav "AI" kaze da je kucu bolje gradit od npr 1.kata, pa krov, pa podrum, pa tek onda prizemlje.. 

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
9 godina
protjeran
offline
Re: Tweet posvađao znanstvenike: je li AI doista p
ivan dragi kaže...

 

Stockfish rastura svako organsko biće "logičnom silom", ali ovaj novi alphazero rastura pak Stockfish tako da partije koje sam gledao nemaju veze s mozgom, logikom, naukom, silom. Ukratko bi se takvo "ponašanje" moglo svesti na - apstrakcija - pa ispada da je openAI uspio dokuciti dimenzije koje ni najpametnijim ljudima (u sahu) nisu jasne.

 

Imate na kanalu naseg Antonija na yt nekoliko partija, uzitak za gledat. Kao da inzenjeru nekakav "AI" kaze da je kucu bolje gradit od npr 1.kata, pa krov, pa podrum, pa tek onda prizemlje.. 

 Slažem se s tobom da to nije obični bruteforce, tj. da igra po uobičajenim taktikama.

 

Isto tako je zanimljivo da u Stracraft 2 pobjeđuje igrače sa strategijama koje nikad nisu koristili TOP igrači, već sam stvara svoje taktike.

 

Također i u Gran Turismo .

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice