Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.106.472
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@ihush

Filozofiras. Nema nijednog tehnickog razloga koji bi unaprijed definirao da win10 pro x64 nebi radili u virtualci.
15 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

A kaj, na wineu ne radi?

And so you touch this limit, something happens and you suddenly can go a little bit further. With your mind power, your determination, your instinct, and the experience as well, you can fly very high.
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@redrum

Nebitno da li radi kroz wine ili ne, kad njihova uciteljica informatike ima cjelovit pristup koji se bazira iskljucivo na windowsima.

Mora znati instalirati program, mora znati organizirati start meni, primiti i poslati mail, smanjiti fotografiju ( u mb ), i jos gomilu takvih jednostavnih radnji, a sve to mora odraditi u win okruzju. I što bi značilo da vježbamo logo kroz wine ( ili playonlinux ) kad je jos gomila stvari koje treba sa time povezati kroz win okruzje. Nema druge, ili real win ili win u vb, a nikako gomila programcica u wineu....
10 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Virtualna mašina nije ništa različita od OS instaliranog na fizički disk. Ima nekih razlika u emulaciji matične ploče i drivera, ali puno ljudi ne zna kako konfigurirati virtualnu mašinu kako spada.

 

Primjer Windows 2012 R2 servera u cloudu u kvm-u (koji sam ja napravio, od win image-a, do clouda):

 

 

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

bunker OK, nisi naveo da mali mora raditi u win okružju, ja sam shvatio da samo neki programi ne rade prema očekivanju.

 

Ne vidim zašto bi bio problem win10x64 u bilo kojoj virtualizacijskoj okolini (ja na laptopu koristim kvm sa uefijem i virtio driverima, ali koristio sam i vmware workstation i virtualbox kojeg najmanje preferiram).

Ako želiš podijeliti probleme koje si imao, možda ti netko od nas može pomoći.

 

Slažem se sa Entry Point-om, može se dogoditi da nešto nije dobro iskonfigurirano, najčešće previdimo najjednostavnije stvari.

And so you touch this limit, something happens and you suddenly can go a little bit further. With your mind power, your determination, your instinct, and the experience as well, you can fly very high.
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

@ihush

Filozofiras. Nema nijednog tehnickog razloga koji bi unaprijed definirao da win10 pro x64 nebi radili u virtualci.

 -win, svaki OS, radi.. ali nije OS sam sebi svrha, naveo si konkretne appse, to je primarni requirements.. OS ne biraš po boji, nego poretrebi-kompatibilnost, ono što trebaš. .. ali, ok, du it jor vej .. jedini problem, je upravo to, imaš problem. Ako ti to nije dovoljan hint, odustajem :)

 

redrum781 kaže...

bunker OK, nisi naveo da mali mora raditi u win okružju, ja sam shvatio da samo neki programi ne rade prema očekivanju.

 

Ne vidim zašto bi bio problem win10x64 u bilo kojoj virtualizacijskoj okolini (ja na laptopu koristim kvm sa uefijem i virtio driverima, ali koristio sam i vmware workstation i virtualbox kojeg najmanje preferiram).

Ako želiš podijeliti probleme koje si imao, možda ti netko od nas može pomoći.

 

Slažem se sa Entry Point-om, može se dogoditi da nešto nije dobro iskonfigurirano, najčešće previdimo najjednostavnije stvari.

 -bunker klasično ide glavom kroz zid.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@redrum

Tih dana sam intenzivno sljakao i nisam imao ni vremena ni volje istrazivati microsoftove kodove gresaka, pa sam joj ( kćer je, nije "mali" ) dal laptop sa win10 da na njemu vjezba za skolu.

@ihush

Zasto bi to bilo glavom kroz zid ? Apk nije radila u virtualnim windowsima, a ostale apk, kao i sam sistem, su se ponasale kao i na real pc-u. Da sam imao vremena i volje, vjerojatno bih iscackao gresku i siguran sam da problem nebi bio ( a to pokusavas implicirati ) u odabiru virtualnog os-a.

.
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

 .. Da sam imao vremena i volje, vjerojatno bih iscackao gresku i siguran sam da problem nebi bio ( a to pokusavas implicirati ) u odabiru virtualnog os-a.

.

- ok, može biti sto razloga.. možda i nedovoljno čačkanja :) no to mi zvuči ko ćorava koka metoda, ok, ako dela, važno da dela.

- više zabrinjava (soft koji si dao link), generacija, .. i ideja da će to normalno raditi pod win10x64..? Prije da bi radilo pod wineom.. ako ništa drugo, jer MS ubija legacy. Vrlo vjerojatno griješim.. štaš, takav sam, smotan... :) a tko zna, možda si probao bez VMa pod w10x64 taj soft? Nema problema-radi na fizičkom računalu? Tad možda može i VM. ... ako nisi probao, ako ne radi na PCju s konkretnim OSom (pogotovo 1703-1709 cu), tad nema šansi pod VMom i istim OSom. Sys nije samo par fileova, to je MS win, MS svijet.. tisuće sys fileova pa jedan 'hint' usputni, npr jesi li probao neki stariji MSOffice npr 2000 instalirati na noviji win? A znaš da su to sys stvari, ispod haube, potrebne za rad svega, svake app.. npr VB6-runtimeovi ili ... no, zaboravi. Čačkaj.. Its a way to success :)  (to se sve odnosi na linkanu app, iz doba w95-xp.. kompatibilnost).

 

edit: .. a tema je linux :)))  ok, VM. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 20.11.2017 23:30 (ihush).
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Pa rekoh da sam joj tad za tu namjenu dao laptop na kojem je win10 ( najnovija verzija, uvjek azuran ) i na tom stroju logo dela izprve, sto otklanja kao uzrok pogreske odabir os-a vec je vjerojatno bio neki ili lokalni ili privremeni problem ili nekaj vezano uz vb.

Tema je vezana jer je vb bio instaliran na manjaru 😊
10 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Bok ekipa. Evo već 10ak dana sam konstano na ubuntu, windows nisam praktički ni palio. Čini mi se da ću kad uhvatim vremena maknuti win10, pobrisati cijeli ssd i na njega staviti samo ubuntu.

No, imam jedan problem sa ubutnu (ne samo ja, vidim da je forum prepun toga) ali nisam uspio pronaći rješenje.

Naime, ako stavim laptop u suspend, prva stvar je što se ekran izgasi ali ne na dugo, možda na par minuta i nakon toga mi stoji na log screenu (gdje upisujem lozinku).

Kad se ulogiram, internet mi ne radi. Uopće mi ne nudi ikakve mreže za spajanje. Da se ponovno mogu spojiti na net moram ga restartirati. E tu se javlja još jedan problem. Laptop se tada gasi cca 15,20 min.

Jeli netko pronašao rješenje?

 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ajd nek neko proba WinVice 3.1 (C64 emu) staviti u VM na Lin. To je malo, lako je za isprobati. Fale mi neki Win XP driveri za komp, ne mogu ih instalirati.

Ali mi radi preko Wine :-)

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...
10, pro, x64

 Nisi uspio instalirati Win 10? Jučer normalno uspio instalirati... Debian 9 je u pitanju.

7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Gubiš kontinuitet... Win10 se uredno instalirao u vb, no bilo je problema sa msw logo aplikacijom.

Tada je host bio manjaro kde.

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-zato se ne koriste uefi điđamiđe, fastboot i hyber.. jer problemi vs komocija.

-imaš problem s driverom, s2-3-4-5 modovima powermanagmenta, acpi.. 97% je na nekoj str u temi i to objašnjeno npr kako fixati ugašen wlan, ali google + ostatak podataka je brži.

-meni se npr lap gasi cca 30-40+ sec.. pali za 10-15.. (cold start), besmisleno ali tako je to. U slučaju bilo koje greške, tad kreće timer-timeout za svaki device kojeg treba unloadati.. recimo 30sec. Legacy mod ili desktop PC i pola problema eliminiraš, + kaskanje linux supporta za driverima-chipsetovima i prljavim igrama kroz BIOS-postavke. Možda za tjedan izađe novi BIOS i sve proradi.. tako je to.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ivan72478 kaže...

Bok ekipa. Evo već 10ak dana sam konstano na ubuntu, windows nisam praktički ni palio. Čini mi se da ću kad uhvatim vremena maknuti win10, pobrisati cijeli ssd i na njega staviti samo ubuntu.

No, imam jedan problem sa ubutnu (ne samo ja, vidim da je forum prepun toga) ali nisam uspio pronaći rješenje.

Naime, ako stavim laptop u suspend, prva stvar je što se ekran izgasi ali ne na dugo, možda na par minuta i nakon toga mi stoji na log screenu (gdje upisujem lozinku).

Kad se ulogiram, internet mi ne radi. Uopće mi ne nudi ikakve mreže za spajanje. Da se ponovno mogu spojiti na net moram ga restartirati. E tu se javlja još jedan problem. Laptop se tada gasi cca 15,20 min.

Jeli netko pronašao rješenje?

 Da, suspend ima kod određenih hw kombinacija malih problema. 

 

Ako imaš 16.04 suspend je bio bugovit (kernel), ovisno o kombinaciji hw opet. Ima puno različitih rješenja na netu za različite modele, pa probaj naći nešto što je možda najbliže tvojem. Askubuntu je prepun takvih pitanja.

 

Osobno imam suspend on lid closed i radi bez problema na HP-ovom laptopu sa nvidia grafikom. Wifi i ostale mrežne stvari se upale bez problema kad dignem lid. Ubuntu 17.10 sa gnome-om.

Samomrzeći hrvat
15 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Evo bunker vrag mi nije dao mira pa sam baš išao probati, Win10 1709 enterprise x64 u virtualboxu.

Ovdje ti je moja konfiguracija virtualke: https://pastebin.com/d0qUAGXi

Virtualbox verzije:

virtualbox 5.2.0-3
virtualbox-guest-iso 5.2.1-1
virtualbox-host-dkms 5.2.0-3

 

Zechina Druga slika

 

And so you touch this limit, something happens and you suddenly can go a little bit further. With your mind power, your determination, your instinct, and the experience as well, you can fly very high.
Poruka je uređivana zadnji put uto 21.11.2017 12:10 (redrum781).
 
1 0 hvala 4
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
redrum781 kaže...

Evo bunker vrag mi nije dao mira pa sam baš išao probati, Win10 1709 enterprise x64 u virtualboxu.

 

 

 

Pa kompa, hvala ti na trudu , no nema potrebe da se time toliko zabavljaš. To su bili moji početni koraci u virtualboxu,

( vidiš i po zasebnoj virtualbox temi gdje sam zapitkivao ) pa je lako  moguće da sam i ja negdje pogriješio u tim

početničkim koracima. Sjećam se da mi se nije htio instalirati Guest additions ( kada ga dodaš kroz onaj virtualni cd rom )

pa sam taj paket jednostavno instalirao iz manjarovog upravitelja paketa. 

 

Da bi uspješno ponovio grešku, ti bi morao imati identičnu kombinaciju hardvera i softvera koju sam ja imao u tom trenutku

( host manjaro kde, vb win10 pro x64, ... ) a sve van toga je slučajnost dal buš ponovio scenario koji

se meni odigrao tada.  No nema potrebe, ti početni dani u VB su iza mene , odtada sam to više puta ponovio

u raznim kombinacijama hardvera i softvera i više nema tih problema...

11 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zna li netko neki dobar program za prebacit više FLAC fajlova u MP3 od jednom da mi ostanu informacije o albumu izvođaču...
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ruzcheHR kaže...
Zna li netko neki dobar program za prebacit više FLAC fajlova u MP3 od jednom da mi ostanu informacije o albumu izvođaču...

 http://soundconverter.org/

 

Ovdje imaš dobre shell varijante:

https://wiki.archlinux.org/index.php/Convert_FLAC_to_MP3

 

And so you touch this limit, something happens and you suddenly can go a little bit further. With your mind power, your determination, your instinct, and the experience as well, you can fly very high.
Poruka je uređivana zadnji put uto 21.11.2017 15:06 (redrum781).
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Ja to radim sa VLC. Ima opciju autodownload za slike covera. ID3 tag se gubi, moraš posebno editirati (c&p) za svaki file u VLC. Za batch renaming / converting itd imaš EasyTAG. Malo prouči, može se (radi), meni se nije dalo, ručno sam c&p većinu (seljak).

edit: sad sam probao soundconverter, fino radi (seljak, approved)

Poruka je uređivana zadnji put uto 21.11.2017 15:18 (Zechina).
11 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Već imam slike covera i informacije upisane, ima dosta pjesama pa bi bilo tlaka ručno za svaku upisivat, probat ću ovaj kad dođem doma. Na mob pribacivam pa mi je zgodno kad mi ostane to sve za sortiranja, nabijem sve jednu mapu a svejedno mi je posloženo.
10 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Nije mi uključen fastboot ni secure boot jer mi je legacy namjesten. Hibernacija i sleep su mi isključeni u win-u, a jedino sto mi je trenutno upaljeno je suspend when lid is closed. I to bi želio da mi radi, eto barem to.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

acpi opcije biosa, s-3-4-5..? podesi, spusti/isključi pa probaj .. ili google s tim podacima možda ima fix/rekompajliranje kernela i tak to. (nema cowboya..) :)

(ako već ostaješ na 16.04.. kako se gore spominje, na 17 radi uredno..)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 21.11.2017 21:46 (ihush).
10 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Još jedan fantastičan program za izrađivanje note-a:

 

https://medleytext.net/

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
2 0 hvala 1
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ivan72478 kaže...

.... Čini mi se da ću kad uhvatim vremena maknuti win10, pobrisati cijeli ssd i na njega staviti samo ubuntu....

 

...imam jedan problem sa ubutnu (ne samo ja, vidim da je forum prepun toga) ....

 

Polako sa radikalnim odlukama, nekakvu rezervnu opciju je uvjek dobro imati u rukavu. 

 

Nisam dublje kopao po tvom problemu, no ako ti jesi i ako je taj problem baš uz ubuntu vezan,

ništa te nekošta da isprobaš i druge distribucije pa da vidiš da li su oni taj problem popeglali.

 

Uz pravilno kreiran live usb , ti iz takvog os-a možeš raditi skoro pa sve radnje kao i da je os

instaliran na hdd-u, i instalaciju dodatnog softvera, i suspend i hibernaciju, pa čak i nadogradnju samog sistema.

 

Općenito, kako si tek friško u linux vodama, nebi bilo dobro da se zakopaš samo uz ubuntu , jer se poslije stečene navike

teško mjenjaju , a sada dok si još u fazi exprimentiranja može ti samo koristiti da vidiš kako su neke stvari u drugim distrama

posložene i riješene, plus kaj buš se upoznao i sa problemima kojih možda nema na ubuntu ali ih ima u tim nekim 

drugim distrama ( i obrnuto ). Ubuntu je najveća i najraširenija obitelj , no nije jedini niti je sveta krava.

Uz manjaro, koji je iz arch obitelji, imaš i opensuse ( možeš ga gledati kao zasebnu obitelj ) pa možda

da probaš i ta dva rješenja. Opensuse ( leap ) ti ima korijene u njihovoj komercijalnoj verziji operativnog sistema

i tamo gdje radi ( ako radi ,  ), su svi ti detalji pošlihtani kao za profesionalni rad na računalu plus kaj imaš

već u sam os implementirane neke stvari slične restore pointu i slično. Ako se odlučiš za probati leap ( opensuse )

onda će opet trebati malo zagrijati stolicu prije instalacije jer trebaš neke stvari naučiti prije nego kreneš klikati

next next u instalacijskoj proceduri.

 

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...
..

 

Uz pravilno kreiran live usb , ti iz takvog os-a možeš raditi skoro pa sve radnje kao i da je os

instaliran na hdd-u, i instalaciju dodatnog softvera, i suspend i hibernaciju, pa čak i nadogradnju samog sistema.

..

 -da installer/live uvijek treba imati pri ruci. Može i persistent/casper :) (to se ne naziva live mada bi trebalo po smislu, nego persistent.. lakše je tad do howtoa).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

 

Općenito, kako si tek friško u linux vodama, nebi bilo dobro da se zakopaš samo uz ubuntu , jer se poslije stečene navike

teško mjenjaju , a sada dok si još u fazi exprimentiranja može ti samo koristiti da vidiš kako su neke stvari u drugim distrama

posložene i riješene

 Apsolutno se ne slažem sa ovim dijelom. Početnici koji previše eksperimentiraju i mjenjaju distre, često postanu brzo frustrirani svim tim instalacijama, broken paketima i drugačijim package managerima da u većini slučajeva odustanu kompletno.

 

Za početnika je bitno da se drži jedne distribucije dok barem ne pohvata osnove, nauči kako instalirati sustav, kako popraviti neke stvari i općenito se snalaziti u nečem što je apsolutno suprotno od windowsa. Nakon toga bi preporučio eksperimentiranje.

 

Sjetimo se koliko ljudi je ovdje slušalo 10 ljudi - 10 distribucija dok na kraju nisu odustali. Nek se drži Ubuntu-a, pa kasnije nek istražuje.

Samomrzeći hrvat
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...
bunker kaže...

 

Općenito, kako si tek friško u linux vodama, nebi bilo dobro da se zakopaš samo uz ubuntu , jer se poslije stečene navike

teško mjenjaju , a sada dok si još u fazi exprimentiranja može ti samo koristiti da vidiš kako su neke stvari u drugim distrama

posložene i riješene

 Apsolutno se ne slažem sa ovim dijelom. Početnici koji previše eksperimentiraju i mjenjaju distre, često postanu brzo frustrirani svim tim instalacijama, broken paketima i drugačijim package managerima da u većini slučajeva odustanu kompletno.

 

Za početnika je bitno da se drži jedne distribucije dok barem ne pohvata osnove, nauči kako instalirati sustav, kako popraviti neke stvari i općenito se snalaziti u nečem što je apsolutno suprotno od windowsa. Nakon toga bi preporučio eksperimentiranje.

 

Sjetimo se koliko ljudi je ovdje slušalo 10 ljudi - 10 distribucija dok na kraju nisu odustali. Nek se drži Ubuntu-a, pa kasnije nek istražuje.

 

 Potpisujem.

"Klizna tranzicija" npr Ubuntu<>Mint ili Manjaro<>Antergos<>Arch (sa istim DE) bi išla, pogotovo ako npr u startu ima većih hardware problema.

 

 > apsolutno suprotno od windowsa

hmmm... ne smatram lin<>win apsolutno suprotnim; u stvari ih uopće ne smatram suprotnim već međusobnom nadogradnjom. Više mi je to nekako kao da su Windows simpatičan ali retardirani rođak od istog čaće/uje Unixa (sorry, mrzite me ali sam iskren, mogu to i argumentirati obzirom na CP/M, DOS, XWindows).

Ali je, imho, zdravije gledati da su apsolutno suprotni nego li tražiti odokativne sličnosti i po tome mjeriti šumu: tipičan recept za fail.

10 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

I dalje imam onaj usb sa instalacijom ubuntua i live verzijom. Također imam jedan gdje mi je manjaro pa se s njim igram, tako da cu za sada ostavit to dvoje dok sam još početnik. 

11 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Potpuno se slažem i još je ubuntu super distra za početak, od tri računala koja imam u kući to je jedina distra na kojoj je radilo sve out of box na sva tri.
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice