Kamere u smartfonima- Rasprava izdvojena tema

poruka: 6.276
|
čitano: 1.450.423
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
bubimir13 kaže...

Jel ovdje itko razmatrao da ima nešto i u ISP unutar SoC-a? Jer uzmite npr. telefone na SD801 i telefone na SD810 pa na 820 i nadalje i vidit ćete da postoje neke zajedničke karakteristike bez obzira na senzor, optiku i softversku obradu. Npr. na 801 u low lightu sve kamere su imale foru da su kao vodene bojice, dok je 810 znatno izoštrio tektsture na svim kamerama.

 https://www.bug.hr/forum/topic/mobiteli/kamere-smartfonima-rasprava/255401.aspx?page=3&jumpto=5567553&sort=asc&view=flat

6 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

pitanje za one koji znaju, koji po vama android iz 2017 pa dalje, ima najbolju video kameru?

 

nebitno je kako snima fotke, vec da je video najbolji, isto tako nije bitno da ima OIS ili EIS, cijena i proizvodac isto nebitni

 

danke

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava
Mnogi se neće složiti, ali ja bih rekao LG V30 zbog odličnog i iznimno bogatog manual mode-a. I audio snimanje koje je van svake kategorije
Moj PC  
1 0 hvala 1
10 godina
neaktivan
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
digitall kaže...
bubimir13 kaže...

Jel ovdje itko razmatrao da ima nešto i u ISP unutar SoC-a? Jer uzmite npr. telefone na SD801 i telefone na SD810 pa na 820 i nadalje i vidit ćete da postoje neke zajedničke karakteristike bez obzira na senzor, optiku i softversku obradu. Npr. na 801 u low lightu sve kamere su imale foru da su kao vodene bojice, dok je 810 znatno izoštrio tektsture na svim kamerama.

 https://www.bug.hr/forum/topic/mobiteli/kamere-smartfonima-rasprava/255401.aspx?page=3&jumpto=5567553&sort=asc&view=flat

 

Isprike kolega, napisali ste upravo ovo što sam i ja mislio, ali nažalost opet se priča okrenula na senzor, piksel i tako dalje. 

 

3dfx kaže...

pitanje za one koji znaju, koji po vama android iz 2017 pa dalje, ima najbolju video kameru?

 

nebitno je kako snima fotke, vec da je video najbolji, isto tako nije bitno da ima OIS ili EIS, cijena i proizvodac isto nebitni

 

danke

 

LG V30 hands down. Sve ima.

6 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

bas sam sada gledao youtube u vezi V30, naletio na 

 i ne mogu vjerovat kakav zvuk  

 

hvala na preporuci

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ocean77 kaže...
Bosančero kaže...
by the way niko ne spominje i drugi jednako bitan parametar kao i veličina sensora a to je veličina pixela !

 

Da, nismo se ni toga dotakli, ali sam ja napisao da je sve bitno pa tako i to.

Meni je idealno 12MP na 1/2.3 senzor ako govorimo o mobitelima ove debljine kakve imamo danas.

Naravno da bi bilo bolje da je senzor jos veci (npr 1/1.7) pa makar malo i podebljali mobitel i ako bi npr. jos malo smanjili rezoluciju na recimo 10MP sto je i dalje dosta dobili bi znatno vece pojedinacne pixele od svega sto danas imamo.

Na zalost dogadjaju se upravo suprotni trendovi gdje pojedini proizvodjaci (npr Oneplus, LG...) stavljaju 16MP senzore koji su znatno manji od 1/2.3 koji bi trebao biti nekakav standard pa imamo znatno manje pixele...naravno o ovome nema pojma 99.5% ljudi pa im nije ni bitno.

 a da je veličina pixela bitna odličan primjer je Ajfon 4, kojeg sam koristio 2 godine, prije nego sam prešao na androide prije 2 godine, a kojeg kao suvenir čuvam i danas....mob pravi odlične fotke i video čak i pri low light, a star je modelski 8 godina ! a upravo zato što pored odličnog ajfonovskog sotftvera imao i velike pixele: 5 MP (f/2.8, 1/3.2", 1.75 µm)

dakle veličinom sensora od ovih 3,2 Apple nije daleko odmakao ni u novijim modelima, a smanjio je veličinu pixela kao i ostali, što ostaje zagonetka radi čega to rade !!!

8 godina
neaktivan
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
digitall kaže...
bubimir13 kaže...

Jel ovdje itko razmatrao da ima nešto i u ISP unutar SoC-a? Jer uzmite npr. telefone na SD801 i telefone na SD810 pa na 820 i nadalje i vidit ćete da postoje neke zajedničke karakteristike bez obzira na senzor, optiku i softversku obradu. Npr. na 801 u low lightu sve kamere su imale foru da su kao vodene bojice, dok je 810 znatno izoštrio tektsture na svim kamerama.

 https://www.bug.hr/forum/topic/mobiteli/kamere-smartfonima-rasprava/255401.aspx?page=3&jumpto=5567553&sort=asc&view=flat

 Ja sam isto jednom prilikom to napisao. Npr evo uzmite sd 820 i 845, 845 ima pun kufer mogucnosti tipa "The Qualcomm Spectra™ 280 ISP is designed to deliver a premium camera and XR experience, with high-performance capture of up to 16 MP at 60 images per second."

Znaci vec sa tim soc-om mozes napraviti puno kod fotografija, a nitko za sada to ne cini? Mislim da ce google pokazat pravu snagu procesora kod fotografiranja :)

13 godina
odjavljen
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
3dfx kaže...

pitanje za one koji znaju, koji po vama android iz 2017 pa dalje, ima najbolju video kameru?

 

nebitno je kako snima fotke, vec da je video najbolji, isto tako nije bitno da ima OIS ili EIS, cijena i proizvodac isto nebitni

 

danke

Ako ti zvuk iz videa nije toliko bitan, iPhone 8+ kojeg sam imao ima najbolji video koji sam ikad vidio (4k 60fps). Sto se tice zvuka nije los, ali je mono. Ako ti se da prckati iz V30 dobijes dobar video, a recimo Note 8 ima jako dobru kombinaciju slike/zvuka

16 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Nokia 9 i njezina penta lens optika..

https://android.gadgethacks.com/news/everything-we-know-about-nokia-9-so-far-0183638/

 

Ovo bi trebala bit prava stvar, vrijedi se strpit, ocito ce druga polovica 2018te bit zanimljiva..

Poruka je uređivana zadnji put ned 25.3.2018 11:27 (zvonac).
Moj PC  
2 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Bosančero kaže...
ocean77 kaže...
Bosančero kaže...
by the way niko ne spominje i drugi jednako bitan parametar kao i veličina sensora a to je veličina pixela !

 

Da, nismo se ni toga dotakli, ali sam ja napisao da je sve bitno pa tako i to.

Meni je idealno 12MP na 1/2.3 senzor ako govorimo o mobitelima ove debljine kakve imamo danas.

Naravno da bi bilo bolje da je senzor jos veci (npr 1/1.7) pa makar malo i podebljali mobitel i ako bi npr. jos malo smanjili rezoluciju na recimo 10MP sto je i dalje dosta dobili bi znatno vece pojedinacne pixele od svega sto danas imamo.

Na zalost dogadjaju se upravo suprotni trendovi gdje pojedini proizvodjaci (npr Oneplus, LG...) stavljaju 16MP senzore koji su znatno manji od 1/2.3 koji bi trebao biti nekakav standard pa imamo znatno manje pixele...naravno o ovome nema pojma 99.5% ljudi pa im nije ni bitno.

 a da je veličina pixela bitna odličan primjer je Ajfon 4, kojeg sam koristio 2 godine, prije nego sam prešao na androide prije 2 godine, a kojeg kao suvenir čuvam i danas....mob pravi odlične fotke i video čak i pri low light, a star je modelski 8 godina ! a upravo zato što pored odličnog ajfonovskog sotftvera imao i velike pixele: 5 MP (f/2.8, 1/3.2", 1.75 µm)

dakle veličinom sensora od ovih 3,2 Apple nije daleko odmakao ni u novijim modelima, a smanjio je veličinu pixela kao i ostali, što ostaje zagonetka radi čega to rade !!!

 

 

Imao si i HTC M7 prije par godina sa 4MP i Pixel size 2.0 µm, ali to je vec prevelika druga krajnost gdje su stavili premalu rezoluciju sto isto nije bilo najsretnije rjesenje.

8 godina
neaktivan
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava

Cak 850$ ne zvuci puno za te silne kamere, fingerprint u ekranu, oled. Notch necu komentirati, ali ok. Barem neke novosti i inovativnosti

6 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
MARKOZD15 kaže...
3dfx kaže...

pitanje za one koji znaju, koji po vama android iz 2017 pa dalje, ima najbolju video kameru?

 

nebitno je kako snima fotke, vec da je video najbolji, isto tako nije bitno da ima OIS ili EIS, cijena i proizvodac isto nebitni

 

danke

Ako ti zvuk iz videa nije toliko bitan, iPhone 8+ kojeg sam imao ima najbolji video koji sam ikad vidio (4k 60fps). Sto se tice zvuka nije los, ali je mono. Ako ti se da prckati iz V30 dobijes dobar video, a recimo Note 8 ima jako dobru kombinaciju slike/zvuka

za iphone znam da je vrhunski za snimanje video, Soderbergh je snimio cijeli film s iphonom, tako da

 

medutim trebam android zbog nekih drugih razloga

 

thx

8 godina
neaktivan
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava

Ne kuzim kako v30 snima tako dobar video, a los senzor...

Poruka je uređivana zadnji put ned 25.3.2018 13:57 (Deutsch).
16 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Deutsch kaže...

Ne kuzim kako v30 snima tako dobar video, a los senzor...

 Ima odličan audio čip (dac).

6 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Deutsch kaže...

Ne kuzim kako v30 snima tako dobar video, a los senzor...

 video je stvarno odlican, vise sam fasciniran sa zvukom, pogotovo kada u jednom trenutku lik okrene mobitel od pozornice prema publici, a zvuk se ne stisava, ostaje potpuno isti 

14 godina
neaktivan
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
3dfx kaže...

pitanje za one koji znaju, koji po vama android iz 2017 pa dalje, ima najbolju video kameru?

 

nebitno je kako snima fotke, vec da je video najbolji, isto tako nije bitno da ima OIS ili EIS, cijena i proizvodac isto nebitni

 

danke

 Evo pogledaj noćnu snimku snimljenu Noteom 8

 

Promišljanje je posao mnogih; odlučivanje pak samo jednoga.
8 godina
neaktivan
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

 

Video u 1080 odlican  + stabilizacija, autofokus super. Kvaliteta fotki je isto dosta dobra, nocne imaju suma, ali po meni to moze google kamera spasit :D

 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava
1/1.7" 40MP senzor kod P20 Pro. Nasljednik Lumije 1020
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
odjavljen
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
zuper kaže...
1/1.7" 40MP senzor kod P20 Pro. Nasljednik Lumije 1020

 

Izgleda bolesno, jedva cekam neki review da vidimo kako stvari stoje

16 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava
Moj PC  
0 1 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ocean77 kaže...
zvonac kaže...

Kad smo već kod CM1

Gledam malo fotke koje radi taj mob, čudo jedno..

https://www.flickr.com/groups/2712361@N20/pool/

 

Podsjeća me na moj bivši rx100 fotić..

 

To je sasvim jedna druga klasa koja je nekoliko stepenica vise od svega sto imamo sada u svim ostalim mobitelima.

1 inch senzor je 4X veci od senzora u npr. HTC 10 koji opet ima veci senzor nego sto je u danas aktualnim Pixelima 2 koji se smatraju kraljevima mobilne fotografije.

Pored takvog senzora na CM1 je i znatno ozbiljnija optika usporediva sa standardnim foticima pa je zato cijeli taj mob potpuno neprihvatljiv za danasnje standarde...ja ga prvi nebi kupio sa takvim gabaritima.

Vec sam masu puta spomenuo da smatram da je 1/1.7 (OKO 40% VECE OD SENZORA U HTC10) najveca velicina senzora koju bi bilo moguce uz postojecu tehnologiju upakirati u vecini prihvatljive dimenzije mobitela iako bi i takav mob bio osjetno deblji, a dizajneri bi mogli vjerojatno nesto smisliti da se to lijepo uklopi.

 

 

Drugi scenarij je ono sto sada ne znamo a to je da imaju neke druge adute u rukavu kojima je moguce postici znatan napredak u poboljsanju IQ bez fizickog povecanja senzora.

Ovo sto rade sa fake bokehom je cudo iako nisam pristalica takvih fake stvari i vise volim da to nastane zakonima fizike i optike ne mogu se oteti dojmu da je lijepo imati i tako nesto.

Jedini je problem sto taj fake bokeh ne rade svi dobro a i to je samo pitanje vremena dok ne usavrse svi.

Xiaomi je to jako dobro rijesio i radi bolje od nekih vecih imena...barem koliko sam vidio po uzorcima na netu i nesto po moojem vlastitom iskustvu (Mi Note 3 to bolje radi od S8+)...znaci zivimo u fake svijetu, sto ne mozemo dobiti prirodnim putem, dobit cemo umjetnim (u svim sferama zivota) i vjerujem da ce tako biti i sa mobitelima...dolaze sve bolji procesori i svasta je moguce.

Vjerojatno i ovaj fake bokeh nije bio moguc prije 3-4 godine da ga mob slozi za 2 sec koliko mu sada treba.

 

 

Citirat cu jedan moj post iz prvog mjeseca ove godine jer upravo to je napravio Huawei o cemu sam pisao i zao mi je da smo toliko dugo morali cekati (nakon nekih Nokia) da netko napokon ubaci veci senzor.

Eh sad, to nista ne mora znaciti ako taj senzor nije prvoklasan, a to tek treba vidjeti...jedan-dva testa nisu dovoljna.

Preduvjeti su tu, ostaje jos realizacija. 

16 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Kakav pixel 2, kakav s9, huawei je sve pomeo pred sobom, jos je Nokia ostala, pa cemo vidit..

Od HTCa U12+ ne ocekujem ovakav veliki pomak na tom polju, bar ne ove godine..

 

Napokon da se neko udostojio i napravio odlican posao..

Veliki senzor, veliki pixeli, veliki otvor blende.

 

Sad ne znam kak huawei stoji po pitanju softvera za kameru..

 

Uglavnom veliko iznenadjenje, a konkurencija nek si misli.

Moj PC  
0 1 hvala 0
9 godina
odjavljen
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava

Pomeo na papiru, treba pričekat recenzije. I Mate 10 se najavljivao na velika vrata pa nije ispao ništ posebno. Ali za ovaj model ima nade, al će i cijena bit paprena za taj PRO model 

10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
zvonac kaže...

Kakav pixel 2, kakav s9, huawei je sve pomeo pred sobom, jos je Nokia ostala, pa cemo vidit..

Od HTCa U12+ ne ocekujem ovakav veliki pomak na tom polju, bar ne ove godine..

 

Napokon da se neko udostojio i napravio odlican posao..

Veliki senzor, veliki pixeli, veliki otvor blende.

 

Sad ne znam kak huawei stoji po pitanju softvera za kameru..

 

Uglavnom veliko iznenadjenje, a konkurencija nek si misli.

 

 

Neki uzorci na DxO me bas i nisu impresionirali...recimo lica ljudi, koža i teksture...ocekivao sam malo bolje od 50% veceg senzora u odnosu na S9+ i Pixel.

Jos je rano, moram vidjeti vise uzoraka.

Bitno je da su granice pomaknute (nakon N1020) i da nema povratka na staro ili u kontra smjeru kako je LG krenuo (nazad na 1/3.06 LOL) i vjerujem da ce Samsung vec sa Note 9 mozda korigirati svoje planove vezane za kameru.

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.3.2018 16:48 (ocean77).
13 godina
odjavljen
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Također pogledah Dx0Mark recenziju i ima slika di stvarno nije tako bajno, no treba pricekati da se u praksi isproba. Tko zna, mozda je ovo moj iduci smartphone. 

 

Ovih dana bacim slikice sa S9+ kad uhvatim vremena

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Slozio sam nabrzaka jednu malu usporedbu jer sam primjetio da P20 PRO nema bas sjajne detalje i ispalo je ono sto sam i mislio.

Ovdje se na zalost vidi koliko P20 PRO slabo iskoristava sve benefite velikog senzora.

Do cega je ovo... ne znam jer moze biti svasta, nije sve u senzoru jer je jednako ili cak i vise bitna optika i na kraju SW obrada.

Ono sto ovdje vidimo je da je Pixel odradio daleko najbolje, sacuvani su fini detalji i teksture i da ne znam rekao bih da je Pixel-ova slika nastala sa necim sto ima osjetno veci senzor, a za sliku od P20 Pro bih rekao da je nastala sa Iphone X koji ima najmanji senzor...zanimljivo kako se iPhone X sa tako sicusnim senzorom dobro drzi...sto dalje gledam sve vise sam zadivljen kako radi iPhone X sa tako skromnim hardware-om.

U ovoj usporedbi daleko najgori je P20 PRO.

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.3.2018 17:50 (ocean77).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava
Jedna scena i odmah sumnja kako kamera nije tako dobra...
Stavi slike iz low light gdje je mnogo bolja od svih. Ono što sam vidio, odlično izgleda, treba vidjeti detaljne recenzije, ali ovo obećava da P20 Pro ima najbolju kameru na tržištu.

Moj PC  
0 1 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
zuper kaže...
Jedna scena i odmah sumnja kako kamera nije tako dobra...
Stavi slike iz low light gdje je mnogo bolja od svih. Ono što sam vidio, odlično izgleda, treba vidjeti detaljne recenzije, ali ovo obećava da P20 Pro ima najbolju kameru na tržištu.

 Gledao sam ih vise i na svakoj fali detalja.

Lica ljudi su mi bitnija od nockih fotki ulica i veci i bolji pokazatelj koliko je neka kamera dobra.

Na svakoj fotki koju je stavio DxO Pixel 2 ima detaljnije fotke i prirodniji izgled ljudi.

Opet kazem, jos je rano i najvise vjerujem samome sebi i volio bih ju osobno isprobati.

Prema dobivenim rezultatima moram priznati da je DxO ocjena po meni vrlo optimisticna.

16 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Softver treba sredit, ne vidim ovdje nis lose, naravno ovi u huaweiu moraju napravit posao kak se spada, da ne bu na kraju stvarno bilo, neiskoristen potencijal..

 

Sjest ce sve to na svoje mjesto, uzdrmali su smartfon scenu, sad ocekujemo odgovore od drugih, mada sumnjam da ce bit nesto ove godine, al sljedeca bi mogla bit, nadam se da je dosao kraj softverskim glupostima uljepsavanja i sl. Vrijeme je da se podigne letvica vise, a to je huawei napravio..

 

Eventualno moze Nokia uzdrmat ove godine pa stave veliki senzor i to je to..

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Nema informacija o senzoru, a ne sjecam se ni da sam negdje citao da Sony radi i razvija takvu velicinu senzora.

Nekada ih jesu radili...ja sam u Canon S95 (iz 2010) imao Sony 1/1.7 senzor, ali nigdje nisam citao da ih u danasnje vrijeme rade.

Nadam se samo da nije neki shit senzor pa da ne bude na kraju "tigar od papira".

Radije bih vrhunski 1/2.3 senzor nego neko 1/1.7 smece jer po ovome sto sam vidio na DxO Pixel sa manjim senzorom "ubija" P20 PRO.

 

Na zalost danas je u sjeni P20 PRO ostao Mi Mix 2S ciji rezultati i uzorci izgledaju jako dobro, cak sam vise odusevljen vidjenim od njega nego od ovog P20 PRO.

 

 
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice